#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/04/2013 15:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μας την λένε και οι Γερμανοί τώρα, για την εκπομπή του Γιώργου Τράγκα με την Χρυσή Αυγή



«Κουβέντα με νεοναζί στην καλύτερη ζώνης τηλεθέασης. Ο ιδιωτικός ραδιοσταθμός ΣΚΑΪ προσφέρει φόρουμ σε ακροδεξιούς βουλευτές» είναι ο τίτλος και ο υπότιτλος εκτενούς δημοσιεύματος στην έγκυρη εφημερίδα Süddeutsche Zeitung. H αρθρογράφος Κριστιάνε Σλέτσερ γράφει: «Πολλοί τηλεθεατές δεν πίστευαν στα μάτια τους όταν την Κυριακή το βράδυ άνοιξαν το πρόγραμμα του ΣΚΑΪ.

 

"Ελεύθερος σκοπευτής oνομάζεται η εκπομπή, η οποία όμως ουδεμία σχέση έχει με την ομώνυμη ρομαντική όπερα του Καρλ Μαρία φον Βέμπερ…Στην εκπομπή ο γνωστός για την προκλητικότητά του δημοσιογράφος Γιώργος Τράγκας, ο οποίος εδώ και λίγο διάστημα εργάζεται για τον μέχρι τώρα θεωρούμενο φιλελεύθερο ΣΚΑΪ, κάλεσε τέσσερις βουλευτές της Χρυσής Αυγής. Επί μια ώρα μπορούσαν να μιλάνε και να κάνουν γνωστές τις ακροδεξιές θέσεις τους χωρίς αντίλογο."

 

Και το άρθρο συνεχίζει: «Ο παρουσιαστής Τράγκας από την αρχή ξεκαθάρισε ότι οι τέσσερις κύριοι δεν ενσαρκώνουν το κακό, αυτό βρίσκεται στην καγκελαρία στο Βερολίνο». Το άρθρο επισημάνει ότι για όσους γνωρίζουν τον κ. Τράγκα ότι τέτοιους είδους δηλώσεις δεν εκπλήσσουν. «Η πρόκληση στον ιδιωτικό σταθμό είχε όμως και μια ιδιαίτερη χροιά. Εκεί βρισκόταν και ένα τηλεοπτικό συνεργείο του πρώτου γερμανικού τηλεοπτικού καναλιού ARD, το οποίο ήθελε να γυρίσει ένα ρεπορτάζ για το νυχτερινό δελτίο ειδήσεων. Ο κ. Τράγκας δεν είχε ενημερώσει όμως προηγουμένως το συνεργείο για το ποιον θα καλέσει» σημειώνει η SZ.

 

Το ρεπορτάζ αναφέρεται στη συνέχεια, στη διαμαρτυρία της «Καθημερινής» κατά του «Ελεύθερου σκοπευτή» καθώς και στη διαμαρτυρία του ΣΥΡΙΖΑ, του ΠΑΣΟΚ, και της ΔΗΜΑΡ αλλά και στη σιωπή της ΝΔ. Σχετικά με το περιεχόμενο των εκπομπών του Τράγκα, η SZ σημειώνει: «Η ευθύνη για την ελληνική μιζέρια αναζητείται μόνο στο εξωτερικό, όχι στους ντόπιους πολιτικούς και κυρίως όχι στους συντηρητικούς της κυβέρνησης του Κώστα Καραμανλή. Αντ΄αυτού υπάρχουν θεωρίες κινδυνολογίας για μια φερόμενη γερμανική εισβολή στην Ευρώπη.

 

Με τον τρόπο αυτό ο κ. Τράγκας «πιάνει» τον παλμό μια μεγάλης μερίδας του κοινού, γεγονός που συνηγόρησε στο να εργαστεί ο Τράγκας στο ΣΚΑΪ. Το γεγονός βρήκε αντιστάσεις στον ίδιο τον σταθμό και όχι μόνο στη σοβαρή εφημερίδα «Καθημερινή». Εντούτοις η αντίσταση αυτή δεν είχε μέχρι τώρα μεγάλα αποτελέσματα».

 

Το άρθρο τελειώνει με τις δηλώσεις του κ. Τράγκα, ο οποίος ισχυρίστηκε μιλώντας στη γερμανική δημόσια τηλεόραση ARD ότι κάλεσε τους νεοναζιστές για να αποκαλυφθούν, επισημαίνοντας ότι ο ρεπόρτερ του ARD Μπερντ Νιμπρίγκε, δεν ήξερε τι έκταση από την συνέντευξη του κ. Τράγκα θα πρέπει να δείξει στο τηλεοπτικό του κοινό την Πέμπτη.

 

Δεν είναι φτωχοί οι Γερμανοί…

 

H σημερινή επισκόπηση με ένα σχόλιο της οικονομικής εφημερίδας Handelsblatt, η οποία αναφέρεται σε πρόσφατη έρευνα της ΕΚΤ, σύμφωνα με την οποία οι Κύπριοι και οι Έλληνες ανάμεσα σε άλλους έχουν μεγαλύτερη ιδιωτική περιουσία από τους Γερμανούς. Το σχόλιο έχει τίτλο «Οι Γερμανοί δεν είναι φτωχοί», και σημειώνει «Η περιουσία των νοικοκυριών βασίζεται κυρίως στην ιδιοκατοίκηση. Δεν ισχύει όμως ότι τα σπίτια στην Ισπανία είναι καλύτερα και πιο άνετα από ό,τι εδώ στη Γερμανία. Αντιθέτως. Τα σπίτια αυτά υπερτιμήθηκαν και δεν αποτελούν πραγματικό πλούτο. Εάν οι Ισπανοί προσπαθούσαν να πουλήσουν τα σπίτια τους, οι τιμές θα έπεφταν κατακόρυφα. Στη συνέχεια θα κατέρρεαν οι τράπεζες, διότι αυτές χρησιμοποιούν τα σπίτια αυτά ως εγγυήσεις για τα πολύ υψηλά δάνεια, με τα οποία γέμισαν την αγορά και με τα οποία οδήγησαν τις τιμές των ακινήτων προς τα πάνω».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος avatar
    Γιώργος 11/04/2013 15:31:39

    Τώρα μας βάζετε και τι λένε οι Γερμανοί;; Γιατί να μας νοιάζει;;

  2. greco avatar
    greco 11/04/2013 15:39:48

    να μάθουμε τι λένε οι γερμανοί......τι θα πούνε σε εμάς....άρε γλέντια.....

  3. Μιχάλης Σ. Βάρδας avatar
    Μιχάλης Σ. Βάρδας 11/04/2013 15:44:04

    Τα σχόλια της σοβαρής γερμανικής εφημερίδας SZ έχουν κυρίως προεκλογικό
    χαρακτήρα. Αν κάποιοι μπορούν να ονομάσουν αυθεντικά κάποιους άλλους ως "νεοναζί" , αυτοί είναι προφανώς εκείνοι που ζήσανε τον Ναζισμό ή τον υπηρετήσανε.

    Αν η "Χρυσή Αυγή" είναι νεοναζιστικό κόμμα ή όχι , αυτό θα το κρίνει ο
    ελληνικός λαός και όχι η συμπαθής δημοσιογράφος της SZ

  4. ΛΕΝΑ avatar
    ΛΕΝΑ 11/04/2013 15:47:43

    Αναρωτιέμαι πότε έχει ασχοληθεί ελληνική εφημερίδα με το περιεχόμενο ενημερωτικής εκπομπής γερμανικού καναλιού?Αυτό θα πει θράσος...

    • ALTER EGO avatar
      ALTER EGO @ ΛΕΝΑ 11/04/2013 18:33:56

      Έτσι είναι οι δανειστές. Έχουνε θράσος και απαιτήσεις υποταγής.

  5. Κιμ Γιονγκ Ουν avatar
    Κιμ Γιονγκ Ουν 11/04/2013 15:50:52

    Εντώ στο βόρεια Κορέα, στο Πιόνγκ Γιάνγκ, ντεν τα αφήναμε το κόμμα "Κρυσή Αυγκή" να βγκαίνει στο TV. Μπράβο στο πατσοκ,τσυριζα,ρημαδ ,αντελφος κκε , στο εφημερίντα "Κατημερινή" ,και ολος ντημοσιγκραφους ,που σέβεται τις αρκές του ντιμοκρατία και συμφωνεί με βόρεια Κορέα.

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ Κιμ Γιονγκ Ουν 11/04/2013 17:35:47

      Δε φτάνει που το επίπεδο γλωσσικής ικανότητας των χρυσαυγουλιών όσο πάει και πέφτει (δεν έχει πάτο;), τώρα υποδύονται και τους Βορειοκορεάτες με αλτσχάιμερ, που αναρτούν το ίδιο σχόλιο ξανά και ξανά...

  6. apergospastis avatar
    apergospastis 11/04/2013 15:54:30

    Ανεπανόρθωτο πλήγμα στο ίματζ του ΣΚΑΙ στα μάτια των φίλων μας των Γερμανών. Ας βγάλει 10 ώρες Μπάμπη σε τηλεμαραθώνιο για να ρεφάρει.

  7. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 11/04/2013 15:56:33

    Γιά μένα καί μόνο πού,ἔστω κι ἔτσι ἔγιναν γνωστές οἱ θέσεις τοῦ Τράγκα καί μαζί μ' αὐτοῦ καί πολλῶν Ἑλλήνων,γιά τά αἰσθήματα τῆς πλειοψηφίας τοῦ Ἑλληνικοῦ λαοῦ πρός τήν γερμανική ἠγεσία,κέρδος εἶναι..

    • B.Q avatar
      B.Q @ Κυθήριος Τ. 11/04/2013 16:42:20

      Σωστό κι αυτό.

  8. Γιώργος avatar
    Γιώργος 11/04/2013 16:06:53

    Και άλλες 10 ώρες Κώνστα!

    • B.Q avatar
      B.Q @ Γιώργος 11/04/2013 17:03:14

      Nαι κι άμα...κολλήσει ο Κώνστας, ας συμβουλευτεί τον θεωρητικό της μνημιολαγνείας κ. Άδωνη, που τα ξέρει καλύτερα και τα λέει και ροδάνι!

    • Γεωργία avatar
      Γεωργία @ Γιώργος 11/04/2013 18:29:00

      Και για επίλογο τον Πάσχο!!!

  9. kiki64 avatar
    kiki64 11/04/2013 17:13:08

    Διαφημίζετε συνέχεια τη Χ.Α και στο τέλος μην απορείτε αν παλεύει μαζί της η Ν,Δ για τη δεύτερη θέση...γιατί μην νομίζετε ότι έχει μόνο αυτά που λένε οι δημοσκοπήσεις. Απλά είναι πάρα πολλοί που στο τηλέφωνο δεν δηλώνουν Χ.Α. Πίσω από το παραβάν όμως......................

  10. En Passant avatar
    En Passant 11/04/2013 17:44:47

    H εκπομπή του Τράγκα δεν ήταν ενοχλητική και η Χρυσή Αυγή ήταν αυτό ακριβώς που μπορεί να είναι. Καμία έκπληξη. Τι ωφελεί να κλείνουμε τα μάτια; Ο φασισμός υπάρχει παντού γύρω μας.

  11. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 11/04/2013 17:52:01

    Η χρυσή αυγή έχει αρκετές καθαρές, πατριωτικές θέσεις, και -δυστυχώς- μια ομάδα νεοναζί για ηγεσία, η οποία ανακατεύει και ολίγον από ναζισμό φτιάχνοντας μια ιδεολογική σούπα εύπεπτη από -δικαίως- αγανακτισμένους πολίτες.
    Κάποιος πρέπει να ξεσκεπάσει το αληθινό πρόσωπο της ηγετικής ομάδας.
    Ο Τράγκας, πολύ επιμελημένα έκανε το αντίθετο. Το έκρυψε. Εμπειρότατος γαρ...

  12. Α avatar
    Α 11/04/2013 18:10:24

    Σαν δεν ντρεπόμαστε λέω εγώ, μας έφταιξε η κριτική του Γερμανικού καναλιού, δεν μας έφταιξε ο χουντοβασιλικός Τράγκας, με τη μαύρη παρέα του, με το άρρωστο μυαλό , που ότι κορώνες ξεστομίζει είναι πιο χοντρές κι΄από το κεφάλι του...
    Άσε που τελευταία, μετά τα όσα συνέβησαν στην Κύπρο, το μόνο του ζόρι είναι που θα παρκάρει τα λεφτά του ... ο Κος Φράγκας... Φοβάται μην του τα κουρέψουνε ο δυστυχής... Αλλά σε ποιο κοινό αναφέρεται; Σε μας ας πούμε που δεν έχουμε μία, οι τραπεζικοί μας λογαριασμοί είναι άδειοι;
    Θα σε συμπονούσα βρε Φράγκα ... για το κακό που σε βρήκε και δεν ξέρεις που να τα βάλεις, αλλά τώρα δεν μπορώ, έχω άλλες προτεραιότητες...

  13. B.Q avatar
    B.Q 11/04/2013 18:27:52

    Πολλή φασαρία, για το τίποτε. Η Χρυσή Αυγή αυτή είναι, όλοι την ξέρουμε, δεν προσέφερε ούτε και αφαίρεσε κάτι παραπάνω ο Τράγκας, στη γνώμη που μπορεί να έχει ήδη διαμορφώσει κάποιος γι αυτούς τους ανθρώπους. Πολύ θα ήθελα να μην υπήρχαν, αλλά και πολλοί άλλοι υποκριτές και τάχα ...δημοκρατικοί, ...σοσιαλιστές, ...σοβαροί. υστερικοί, πλην …. αξιοπρεπείς κλέφτες, θα ήθελα να μη μπορούν να παρελαύνουν επ΄αμοιβή στο πολιτικό μας σκηνικό. Μας προσβάλλουν το ίδιο και οι άξεστοι φασίστες και οι εκλεπτυσμένοι.

    • mara avatar
      mara @ B.Q 11/04/2013 19:04:56

      Πολύ σωστά!!!! Ας σταματήσει πιά αυτή η υποκρισία.

    • B.Q avatar
      B.Q @ B.Q 11/04/2013 19:45:57

      (η συνέχεια που κόπηκε) : Μας προσβάλλουν και οι χυδαίοι λαθρομεταναστοφάγοι και οι Γερμανόδουλοι μνημονιοΤροϊκανολάγνοι.
      Ωστόσο αφού υφιστάμεθα ολημερίς κι ολονυχτίς τους δεύτερους επί των οθονών μας χωρίς να απαιτούμε τη φίμωσή τους [κακώς :-) ], μας αξίζει να υφιστάμεθα και τους δε, αγόγγυστα. Είναι οι δύο διαφορετικές πλευρές του ίδιου νομίσματος. Για να υπάρχει ο ένας, χρειάζεται οπωσδήποτε και ο άλλος. Προς τι λοιπόν η υποκριτική καταδίκη; Άκυρη.

  14. Κώστας avatar
    Κώστας 12/04/2013 08:14:42

    "Νεοναζί" ή όχι θα το κρίνει ο λαός. Τουλάχιστον 800.000
    άτομα θα τους ψηφίσουν,
    σύμφωνα με τις δημοσκοπήσεις που κάθε λίγο και λιγάκι μας παρουσιάζουν.
    Δεν ακούσαμε όμως κανέναν από τους "έγκριτους" δημοσιογράφους να στρέφεται ενάντια στα τελευταία σταλινικά απομεινάρια (μετά τη Β. Κορέα) του "τιμημένου ΚΚΕ" -του κόμματος της Απάτης, της Προδοσίας και του Εκβιασμού- που τα καλούν συχνά για "διάλογο", ενώ τα στελέχη τους έχουν τη δυνατότητα να διακόπτουν όποια ώρα θέλουν τις τηλεοπτικές εκπομπές, κάνοντας παρεμβάσεις.

  15. Μιχάλης Σ. Βάρδας avatar
    Μιχάλης Σ. Βάρδας 12/04/2013 14:40:51

    Κύριε "Κώστα" , το ΚΚΕ δεν ενοχλεί το Πολιτικό Σύστημα , ίσως δε και
    νομιμοποιεί το δημοκρατικό και πολυσυλλεκτικό του profile .

    Η "Χρυσή Αυγή" όμως , ενοχλεί το Πολιτικό Σύστημα , διότι αλιεύει πολλούς
    ψήφους από αυτό (και όχι φυσικά από το ΚΚΕ).

    Όλα τα υπόλοιπα περί "φασισμού" και "ναζισμού" δεν έχουν την παραμικρή
    ουσιαστική σημασία σήμερα που η Πατρίδα μας καταστρέφεται και ο Λαός
    μας εξαθλιώνεται.