08/10/2010 21:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μας την ...λένε και απο πάνω: «οι αντιδράσεις ήταν λιγότερες απο αυτές που περιμέναμε»

Αν δείτε τα μέτρα που πήραμε και τις δυσκολίες, οι αντιδράσεις είναι λιγότερες απ αυτές που περιμέναμε !!!


Αυτό είπε ο κ. Παπακωνσταντίνου μεταξύ άλλων, στη συνέντευξη του στο CNBC (Πέμπτη 7 Οκτ.2010).
Προσέξτε τι λέει από το 8.44 ως το 9:10.
Υπάρχουν απεργίες, αντιδράσεις, διαδηλώσεις..
Οι αντιδράσεις είναι λιγότερες από άλλες ευρωπαϊκές χώρες.
Αν δείτε τα μέτρα που πήραμε και τις δυσκολίες, οι αντιδράσεις είναι λιγότερες απ αυτές που περιμέναμε !!!

Μερικές φορές η προβολή απ την τηλεόραση της φωτιάς ενός σκουπιδοτενεκέ σε μια πλατεία, έχει μεγάλη απήχηση αλλά δεν αντικατροπτίζει πάντα αυτό που συμβαίνει στην χώρα.


Τα συμεράσματα δικά σας ....


ΔΕΙΤΕ ΤΟ VIDEO



ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φ.Σ. avatar
    Φ.Σ. 08/10/2010 21:38:12

    ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΛΕΕΙ. ΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΑ ΕΠΑΙΡΝΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ Ν.Δ. ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΕΜΦΥΛΙΟ ΠΟΛΕΜΟ. ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΙ, ΠΑΠΑΣΠΥΡΟΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΘΑ ΟΡΥΟΝΤΑΝ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.ΕΝΩ ΤΩΡΑ!!!!!!!???????....... ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΛΕΩ

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Φ.Σ. 08/10/2010 22:43:57

      Χαλαρα θα είχε καεί το σύμπαν.

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ Σοσιαληστής 08/10/2010 22:47:20

        ένα δείγμα τι θα έλεγε ο άλλος ΓΑΠ.

        http://www.youtube.com/watch?v=cCpfuU8GL1c

  2. Kostas D avatar
    Kostas D 08/10/2010 21:44:24

    Προκαλούν.... και μάλιστα πολύ άγρια..!!
    Το κάνουν βέβαια από στρατηγική για να ρίξουν το ηθικό μας..
    Τί περιμένουμε λοιπόν, ας τους ρίξουμε να ησυχάσει η χώρα από την εθνική
    κατάθλιψη.. η ελληνική βουλή είναι ΙΕΡΟΣ ΧΩΡΟΣ, ΣΥΜΒΟΛΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ..
    ΕΜΕΙΣ αποφασίζουμε ποιους θα πετάξουμε έξω και ποιούς θα κρατήσουμε και ποιούς θα ξαναβάλουμε μέσα..
    ΕΛΕΟΣ πια τι περιμένουμε, ας πετάξουμε όλους τους μνημονιακούς ΕΞΩ από τη
    βουλή και τη χώρα μέσα σε μια νύχτα..!!!!
    Μετά να ακολουθήσουμε το παράδειγμα της Ουγγαρίας, να ακυρώσουμε τη συμφωνία με την τροικα.. τι φοβόμαστε πια τόσο, αφου ΟΛΟΙ βλέπουμε οτι
    έγιναν συμφωνίες κάτω από το τραπέζι εις βάρος του ελληνικού λαού.. από μια
    κυβέρνηση που ΔΕΝ είναι νόμιμη.... ήρθε στην εξουσία με απάτες και ψέματα που αποδείχθηκαν πανηγυρικά..

  3. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 08/10/2010 21:48:10

    Και η ψηφοθηρία συνεχίζεται:

    ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

    Η Εταιρεία Μακεδονικών Σπουδών εκφράζει την ικανοποίησή της διότι, σύμφωνα με έγκυρη πληροφόρηση, επαναλειτουργεί σύντομα το Υπουργείο Μακεδονίας-Θράκης με ουσιαστικές οργανικές αρμοδιότητες και έδρα τη Θεσσαλονίκη όπου εγκαθίσταται ο Βορειοελλαδίτης Αναπληρωτής Υπουργός Ανταγωνιστικότητας και Περιφερειακής Ανάπτυξης Μακεδονίας-Θράκης κ. Σωκράτης Ξυνίδης.

    Ο Πρόεδρος

    Νικόλαος Ι. Μέρτζος

    Θεσσαλονίκη, Παρασκευή 8 Οκτωβρίου 2010

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Γιάννης Σ. 08/10/2010 22:11:20

      ε μπράβο, ράβε-ξήλωνε, δουλειά να μη σου λείπει...

      ΠΑΝΗΛΙΘΙΟΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΕΤΕ!!!!!!

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/10/2010 22:04:31

    είπαμε... ΚΑΙ εκκαθαριστές, ΚΑΙ αναισθησιολόγοι
    h--p://www.antinews.gr/?p=46722

  5. Φαινότυπος avatar
    Φαινότυπος 08/10/2010 22:06:50

    Όντως οι αντιδράσεις υπήρξαν ελάχιστες. Ούτε ένα ξεβράκωμα της προκοπής.

  6. man8os avatar
    man8os 08/10/2010 22:09:51

    http://www.galop.gr/index.php?topic=1054
    Για να αναιβενει καπως το ηθικο
    (ελπιζω οτι βλεποντας μια δημοσκοπιση ηρεμουμε λιγο)

  7. Kostas D avatar
    Kostas D 08/10/2010 22:12:35

    Προς Φ.Σ
    Γι'αυτό ο Καραμανλής πήγε σε εκλογές.... και ήθελε νωπότατη λαική εντολή.
    Ηξερε οτι έπρεπε να πάρει μέτρα πολύ ηπιότερα, ήδη είχε πάρει κάποια από την άνοιξη του 2009....αν έπαιρνε κι άλλα και πάλι σαφώς ηπιότερα από
    του πασόκ, θα καιγόταν ολη η Ελλάδα.. τις ξέρουμε τις μαφιόζικες τακτικές
    των πασόκων.. (και να κέρδιζε ακόμα τις εκλογές ο Καραμανλής, πιστεύετε,
    οτι θα μπορούσε να πάρει εκείνα τα μέτρα....???? Με τον γαπ να προκαλει και να ζητάει ΄κάθε μέρα εκλογές,στηριζόμενος απο την λάσπη των ΜΜΕ και τους κουκουλοφόρους, αντιεξουσιαστές κάθε τόσο να καταστρέφουν μεχρι το Μαρτιο του 2010 που ΄θα προκάλουσε εκλογες πραξικοπηματικά, με φόντο την εκλογή του ΠτΔ.....???? Ασφαλώς και δε θα μπορούσε..)
    Στη ΔΕΘ..... ξαφνικά δεν υπήρχαν αναρχικοί και αντιεξουσιαστές να καταστρέψουν...όλως παραδόξως.. ούτε μια μολότωφ δεν έσκασε.. Τα άλλα
    τα "παιδιά" οι κουκουλοφόροι τι έγιναν βρε παιδάκι μου.... εξαφανίστηκαν..
    Για τη γενιά των 700 ευρο που τωρα την έκαναν των 590.... γιατί στα
    κανάλια δε μιλάει κανείς....??

  8. Kostas D avatar
    Kostas D 08/10/2010 22:18:56

    Τώρα ξετυλίχτηκε το νήμα και είδαμε τι στόχοι υπήρχαν και ποιοι έβαζαν/υποστηρίζαν τους κουκουλοφόρους και τα υπόλοιπα αντιεξουσιαστικά παράσιτα..η μαφία του πασόκ..
    ΟΛΗ η ιστορία λοιπόν, ήδη από το 2008 έγινε γιατί ήθελαν κάποιοι να βάλουν την Ελλάδα με το ζόρι στο ΔΝΤ..

    • Orestios avatar
      Orestios @ Kostas D 09/10/2010 00:11:57

      +10000

    • zackii avatar
      zackii @ Kostas D 09/10/2010 12:54:52

      Τώρα το κατάλαβες???...Και ο γίγαντας ΚΚ τι έκανε? Γιατί δεν έβγαινε να το καταγγείλει, αλλά σαν σύγχρονος Πήλιος Γούσης οδήγησε τα στρατεύματά τους υπό τον ΓΑΠ πίσω μας?

  9. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 08/10/2010 22:45:40

    Όλο το κύκλωμα της ψευτοεπαναστατικής αριστεράς είναι πλήρως ελεγχόμενο από κέντρα και παράκεντρα.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Σοσιαληστής 08/10/2010 22:50:42

      Δεν βλεπω ομως να καταγγελλεται αυτο απο τη ΝΔ.Και κυριως δεν βλεπω να εξαγγελλεται οτι σε περιπτωση που ξανακανουν τα ιδια εαν και οταν ξαναελθει η ΝΔ στη κυβερνηση θα μιλησουν τα οπλα.
      Να τελειωνουμε με τους αλητες.

  10. βασιλης avatar
    βασιλης 08/10/2010 22:46:21

    σε αυτο εχει απολυτο δικιο. εαν καποιος ο οποιοσδηποτε σκεφτοταν να παρει πριν εν χρονο τα μισα απο τα μετρα που πηρε ο γιωργακης αμφιβαλλει κανεις οτι θα γινοταν επανασταση απο τις διαμαρτυριες ενω τωρα επικρατει σιγη ιχθυος
    σε αυτο βγαζω το καπελλο στον γιωργακη / εδω οι συμβουλατορες του περι χειραγωγησης των μαζων και ο κανονας του φοβου που τον πλασαρουμε σιγα σιγα αλλα δεν τον αφηνουμε ποτε να φυγει πηραν με το σπαθι τους τα λεφτα για τις υπηρεσιες τους

  11. CONVOY avatar
    CONVOY 08/10/2010 22:53:38

    ΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΟΥΝ ΣΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΕΥΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ !!!

  12. mymoodgm avatar
    mymoodgm 08/10/2010 23:17:13

    Διαβάζω απο τις οδηγιες χρησης της χυτρας ταχυτητας."Αν η πίεση μέσα στη χύτρα ταχύτητας αυξάνεται συνεχώς χωρίς να εκτονώνεται μέσω του ρυθμιστή πίεσης ή της βαλβίδας υπερπίεσης, τότε σε μια τέτοια περίπτωση υπάρχει άμεσος κίνδυνος έκρηξης και σοβαρού τραυματισμού γι’ αυτό η χύτρα θα πρέπει να απομακρύνεται αμέσως από τη φωτιά."
    Τωρα αν φυγει το καπακι στα ξαφνικα...τρεχατε προδοτακια μου κατα Γουδι μερια,που λεει και ο υπουργος σας Λοβερδος, κοινωνικων υπηρεσιων δεν είναι? κατι θα ξερει......

  13. Kostas D avatar
    Kostas D 08/10/2010 23:19:04

    Προς Σοσιαληστή,
    Ετσι ακριβώς, αλλά και το πασοκ είναι δημιούργημα παράκεντρων..και χρηματοδοτούμενο από αυτά τα κέντρα έτσι ιδρύθηκε.. ¨Ηταν ένα κομμα
    πολύ μικρό που εξαγόρασε/ διόρισε "ψηφοφόρους",μεγάλωσε ξαφνικά σαν κόμμα φτιάχνοντας ένα κράτος τύπου ανατολικού μπλοκ με χρώμα πρασινο ομως..
    Οσο δε για την ψευτοεπαναστατική αριστερα, μην ξεχνάει κανείς οτι το πασοκ
    ξεκίνησε απο το πρώην ΠΑΚ.... μετα το 1974, οι μισοί πηγαν στο πασοκ
    και οι υπόλοιποι έγιναν μέλη της 17νοεμβρη και αλλων τρομοκρατικων/ αντιεξουσιαστικών οργανώσεων.... Τυχαίο....?? Ψάξτε την ιστορία.
    Να πως δένουν τα κομμάτια
    του Παζλ.... Τυχαίο το οτι καμια τρομοκρατική οργάνωση δεν έχει ακουστεί εδώ και καιρό και δεν έχει μιλήσει για το ΔΝΤ....??? Μυστήριο ρε παιδί μου.... Οι "εξεγερμένοι νέοι" εξαφανίστηκαν κι αυτοί ως εκ θαύματος..

    Προς Ψυχραιμία
    Συμφωνώ απόλυτα, να τελειώνουμε με τους αλήτες το συντομότερο..
    Αυτό ήταν το "συντομότερο" ήρθε το πασοκ κι εξαφανίστηκαν..ολοι οι αλήτες
    αντιεξουσιαστές, τρομοκράτες.... σε μια βραδιά.. Τώρα δεν έχουν λόγο να
    υπάρχουν τα..... "παιδιά" έκαναν τη "δουλειά" τους βοήθησαν, τέλειωσαν την "αποστολή" τους.. χαχαα
    Όσο δε για την καταγγελία που λες, και άμεση αντιμετώπιση κι εκεί συμφωνώ..
    ΑΛΛΑ θυμάστε τι έγινε στη Γαλλία το 2005.... επιτέθηκε η αστυνομία και
    οι ταραχές κράτησαν μήνες ολόκληρους με πολύ περισσότερες ζημιές..
    Ενώ εδώ ναι μεν ήταν αμυντική η στάση, αλλα τουλάχιστον κράτησε μονο 10 μέρες περίπου...?? Μην ξεχνάμε οτι η "εξεγερση" αυτή ήταν ειδική περίπτωση
    και καλοστημένο κόλπο.. Και ειμαι σιγουρος πως αυτοί ποθ την έστησαν θα ήθελαν να διαρκέσει μήνες.. ( Δείτε τα Σπρεντ πόσο είχαν ανεβεί τότε..)
    Καθόλου τυχαίο λοιπόν..
    ΟΛΑ έγιναν για την οικονομία.... το 2008 το Σεπτεμβριο ξέσπασε επίσημα
    η οικονομική κρίση..

  14. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 08/10/2010 23:25:30

    Στις 7 Νοεμβριου γινομαστε εμεις οι πρωταγωνιστες και ριχνουμε την αυλαια στο Θατσερικο θιασο του Γεωργιου Παπανδρεου.

  15. onned pantanassas patron avatar
    onned pantanassas patron 09/10/2010 00:24:25

    ειμαι εξωτερικό και μουν εχει ανέβει το αίμα στο κεφάλι?καλά εμεις δεν είμαστε -δεν λέω 8000000-γύρω στους 500.000 γιατι δεν κάνουμε μια συγκέντρωση να γίνει πανικός ...που είναι η δακε?κοιμάται τον ύπνο του δικαίου?

  16. onned pantanassas patron avatar
    onned pantanassas patron 09/10/2010 00:26:12

    δεν πειράζει νεοδημοκράτες ας περιμένουμε άλλα 10 χρόνια και να ξαναρθουμε..αλλα πάνω από όλα η πατρίδα διαλύεται και καθόμαστε με σταυρωμένα χέρια....

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ onned pantanassas patron 09/10/2010 00:32:17

      Φίλε εδώ δεν τολμά μέσα από ένα υποτίθεται δεξιό κόμμα να ακουστεί μια καθαρή πατριωτική φωνή, βρέθηκε να σηκώσει ανάστημα για το "Μακεδονία" ο Σαμαράς και ακροδεξιό τον ανεβάζουν ακροδεξιό τον κατεβάζουν αυτή η καθεστωτική ψευτοπροδευτική αλητοελιτοκρατεία.

      Το κόμμα γεμίσει μπουχεσαρία, τζάκια και φρούληδες το κόμμα τι περιμένεις; Ας καθαρίσει το κόμμα ο κόσμος και μετά μιλάμε για τα υπόλοιπα.

  17. καινός avatar
    καινός 09/10/2010 02:18:30

    Τι να καταγγείλει φίλε μου; Για να της χρεώνουν μετά λαϊκισμό και δημαγωγία; Ή για να τους λένε φασίστες; Μήπως για να λένε ότι κυνηγάει φαντάσματα;

    Πολιτική είναι... ψυχραιμίαααα ;)

  18. bgtrotel avatar
    bgtrotel 09/10/2010 09:59:28

    Δώστου θάρρος του χωριάτη και θα ανέβει και στο κρεβάτι

  19. salmonellas avatar
    salmonellas 09/10/2010 12:54:03

    Η πλακα ειναι οτι ο Παπακωνσταντινου ακριβολογει. Ετσι ειναι. Οι Ελληνες επαψαν απο πολλες δεκαετιες να διεκδικουν και οι συνδικαλιστικες ηγεσιες τους εγιναν πιονια του συστηματος. Δεν χρειαζονται ονοματα. Οσο για τον λαο, τον λεγομενο κοσμακη, αυτος υφισταται τις συνεπειες της αποχαυνωσης και του πανικου που απλοχερα του σερβιρει καθε μερα το εκδοτικο κατεστημενο μεσα απο εφημεριδες και καναλια.

  20. TASSOS avatar
    TASSOS 09/10/2010 18:57:00

    H ζωή μας δίνει μιά ευκαιρία την 7η Νοεμβρίου. Αν εκεί....δεν.... τότε είμαστε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ άξιοι της μοίρας μας.