#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/08/2011 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μας στρώνουν το χαλί της εξόδου από την Ευρωζώνη



Το… χαλί για την έξοδο της Ελλάδας, της Πορτογαλίας και όποιας άλλης αδύναμης χώρας από τη ζώνη του ευρώ ετοιμάζουν οι ισχυροί της Ευρώπης, κάτι που διαφάνηκε και από τις χθεσινές (μη) αποφάσεις της συνάντησης Μέρκελ – Σαρκοζί.

Καθώς σήμερα είναι τεχνικά αδύνατη η αποβολή μιας χώρας από την ΕΕ και είναι ένα ζήτημα για το πόσο θα μπορούσε να κλονίσει το ευρώ, η απόφαση για οικονομικό συμβούλιο και οικονομική διακυβέρνηση ουσιαστικά οδηγεί σε νέους, επώδυνους για τη χώρα μας, δρόμους. Ακόμη και το σχέδιο για ισοσκελισμένους προϋπολογισμούς δείχνει την απόφαση Γαλλίας και Γερμανίας να δώσουν κόκκινη κάρτα στη «απροσάρμοστες» οικονομικά χώρες.

Προετοιμάζεται έτσι το έδαφος για την έξοδο από τη ζώνη του ευρώ όταν αυτό το ενδεχόμενο δε θα πλήττει το κοινό νόμισμα.

Καθόλου τυχαία δεν είναι τα συνεχόμενα δημοσιεύματα στον ξένο τύπο αλλά και οι εκτιμήσεις κορυφαίων οικονομολόγων, κυρίως από τη Γερμανία, για το ενδεχόμενο να φύγει η Ελλάδα από την Ευρωπαϊκή Ενωση.

Προλειαίνεται το έδαφος για μια μικρότερη Ένωση χωρίς να υπάρχουν χώρες που είναι «απείθαρχες» δημοσιονομικά, σύμφωνα φυσικά με τα πρότυπα της Μέρκελ και των σκληρών της Ευρώπης.

Ένα τέτοιο σενάριο, εφόσον υλοποιηθεί σε δύο – τρία χρόνια, θα δημιουργήσει στην ουσία μια Ευρώπη δύο ταχυτήτων με πλούσιες χώρες στο Βορρά και παρίες στο Νότο, εξαθλιωμένους λαούς και παντελή απουσία αλληλεγγύης από την πλευρά των ισχυρών.

Όλα αυτά που συζητιούνται στις Βρυξέλλες, το Βερολίνο και το Παρίσι τα γνωρίζει η κυβέρνηση αλλά αδυνατεί να κάνει κάτι. Εγκλωβισμένη στα λάθη του πρόσφατου παρελθόντος της με τα μνημόνια και τα μεσοπρόθεσμα, με την απουσία διαπραγματευτικής ικανότητας και με την εθελόδουλη στάση της, περιμένει απλά τις εξελίξεις.

Δυστυχώς, το μάρμαρο θα το πληρώσει και πάλι ο λαός καθώς από την ερχόμενη εβδομάδα θα ξεκινήσουν και πάλι οι συζητήσεις για την 6η δόση, για το νέο δάνειο, για τα νέα μέτρα που πρέπει να λάβει η Ελλάδα, για τις νέες περικοπές, για νέους φόρους. Φαύλος κύκλος στο οποίο έχει μπει η χώρα και πολύ δύσκολα θα βγει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nick avatar
    nick 18/08/2011 07:14:23

    Γεννεθλια εχουμε και μας κανουν τετοιο δωρο? :D :D

    Απο το στομα σου και στων Θεων τα αυτια... ολο εξοδο απο το Ευρω ακουω κι ακομα μεσα ειμαστε.

    • hotdog avatar
      hotdog @ nick 19/08/2011 12:31:15

      "Από το στόμα σου και στων Θεών τα αυτιά"; Με όλο το σεβασμό, το θέμα ήταν να μη μπούμε... Τότε θα ήταν πολύ διαφορετικά. Αλλά με πιο αδύναμο νόμισμα βλέπεις, πρέπει ένα κράτος να κοπιάζει περισσότερο και αναπτύσσεται μόνο του χωρίς κοινοτικούς πόρους - από την άλλη ένα ισχυρό νόμισμα όπως το ευρώ, απαιτεί λαό σοβαρό & όχι τυχοδιώκτη-καιροσκόπο! Πολιτικούς ικανούς και πατριώτες & όχι επικίνδυνους και δοσίλογους υπάλληλους των Γερμανών. Τα μάτια μας τα βγάζαμε πάντα μόνοι μας ανά τους αιώνες!Έτσι και τη νομισματική ένωση την είδαμε ο καθένας μας τυχοδιωκτικά και όχι σοβαρά και μελλοντικά σαν παρακαταθήκη στα παιδιά μας, ούτε σαν ευκαιρία να καταστεί η Ελλάδα ισχυρό περιφερειακό κράτος . Αν ανυπομονείς να γυρίσεις στη δραχμή προσπάθησε να φανταστείς υπό τις παρούσες διεθνείς συνθήκες και με το πραγματικά ΕΠΑΧΘΕΣ(Γιατί είναι πλαστό & τόκοι) Ελληνικό χρέος την ζωή σου και τη κατάσταση στη χώρα με τη δραχμή (Γιατί όταν θα πας να ψωνίζεις στο μάρκετ ενώ οι τιμές των προϊόντων θα αναλογούν σε εποχές Ευρώ, ο μισθός σου θα είναι σε δραχμές & επίπεδα βουλγαρικών / Ρουμανικών αποδοχών). Δε διαλέξαμε εμείς να μπούμε στην Ευρώ-ζώνη αλλά οι Γερμανοί για τις εξαγωγές & τις "μπίζνες" τους. Ούτε εμείς θα αποφασίσουμε πότε θα βγούμε απλά όταν θα στραγγίξουν οι "Φίλοι μας" όσο "λίπος" μας έχει απομείνει θα μας "κεράσουν ένα Ουίλιαμ (Κ)λώ(Τ)σον και θα πετάξουν το κουφάρι μας στα όρνεα. Να είσαι καλά & εύχομαι σε όσα είπα παραπάνω να βγω ψεύτης.

  2. spiros avatar
    spiros 18/08/2011 07:31:34

    Προσπαθπω να καταλάβω αν μέσα από τις αποφάσεις αυτές η Ελλάδα θα χάσει τις επιδοτήσεις του ΕΣΠΑ. Διότι:
    1. Όσες χώρες είναι απείθαρχες θα τιμωρούνται.....
    2.Ο μπαρόζο και ΡΕΝ ουσιατικά παρακάμφθηκαν και μάλιστα σχεδόν αδρανοποιήθηκαν μάλλον λόγω πολιτικών κινήσεων.
    Άρα ή όποια απόφαση για το σχέδιο "ΜΑΡΣΑΛ" τον Οκτώμβριο τίθεται στο περιθώριο λόγω αποφάσεων Μέρκελ-Σαρκοζύ. Είναι ένα σημείο το οποίο δεν πολυσυζητείται για τις επιπτώσεις του αλλά οι επιπτώσεις του είναι εμφανείς...

    • Enzo avatar
      Enzo @ spiros 18/08/2011 09:16:05

      Εσπα μεχρι το 2013.
      μετα δεν ξαναεχει ευρω ουτε ζωγραφιστο!

  3. Ακις avatar
    Ακις 18/08/2011 08:02:03

    Το μεγαλο σχεδιο ειναι Παγκοσμια διακυβερνηση αλλα με την Ελλαδα εκτος,
    γιατι η Ελλαδα δεν δια-κυβερναται ουτε παγκοσμιως ουτε τοπικως...
    ...οποτε εχουν χασει καθε (καλη) ελπιδα για την μικρη αυτη χωρα...
    Η δε χωρα θα ξαναγυρισει σε μοντελο δια-κυβερνησης πολεων-κρατων,
    οι Ολυμπιακοι αγωνες θα γυρισουν εκει που πρεπει δηδ. στην Ολυμπια...
    Οι δε μεταναστες θα ξανα-γινουν ειλωτες , ενω οι πραγματικοι (θα αποδειχτει στο dna) Ελληνες θα το ριξουν επιτελους σαυτο που ξερουν καλυτερα: την φιλοσοφια και την τεχνη (κυριως της μασας...)...

  4. irida avatar
    irida 18/08/2011 08:27:05

    Θυμάμαι τ0 1979 και το 1981 που υπογράφτηκε η είσοδος και μπήκαμε τελικά στην ΕΟΚ, τότε πόσο διατυμπανίζονταν όλο αυτό που γινόταν. Πόσο θετικό θα ήταν πόσα οφέλη θα είχαμε κλπ. Μέχρι και βιβλιαράκια είχαν τυπώσει και τα χαν μοιράσει στα σχολεία!! Επί Κ. Καραμανλή!! Σήμερα που συμβαίνει όλο αυτό, που με μαθηματική ακρίβεια τσακίζει τη χώρα μας κι ό,τι υπάρχει σε αυτή μάλλον χρειάζεται να γίνει μια συζήτηση για το αν τελικά υπήρξε όφελος ή ζημία. Η απάντηση είναι εύκολη, ζημία χωρίς καν δεύτερη σκέψη. Αλλά τι έφταιξε; Το κακό ΠΑΣΟΚ που διαχειρίστηκε τα πάντα με λάθος τρόπο ή οι σχεδιασμοί της ΕΕ που από την αρχή φαινόταν πως δεν είναι και τόσο αγαθοί και τόσο προς το συμφέρον των πολλών της Ευρώπης αλλά των λίγων, βασικά των ελαχίστων κι η κάκιστη διαχείριση απο τη δική μας πλευρά; Ποιος να κάνει τη συζήτηση όμως; Περισσεύει η υποκρισία στους ιθύνοντες γενικώς.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ irida 18/08/2011 10:12:52

      Ποιος να κάνει τη συζήτηση;... Μα εμείς, φυσικά! Εξαιρετικά τα ερωτήματα, που θέτεις, και θα πρέπει οπωσδήποτε να αδράξουμε την ευκαιρία!

      Νομίζω ότι έφταιξαν όλα όσα λες και ακόμη τα εξής: Όσοι τότε υποστηρίζαμε με μανία την ένταξη στην Ε.Ε. είχαμε τυφλωθεί από το κομματικό μένος. Εννοώ, φιλονεοδημοκρατικό κομματικό μένος. Ο "Εθνάρχης" Καραμανλής είχε οργανώσει καλά το κόλπο της "μικράς πλην εντίμου Ελλάδος", όμως εμείς τον στηρίζαμε στην καταστροφή μας. Η Ε.Ε. με τα παχυλά "πακέτα" ήταν η ευκαιρία, η χώρα να μην σταθεί ποτέ στα πόδια της - ενώ τότε, λόγω της προδοσίας των δυτικών στην Κύπρο, είχε την τέλεια ευκαιρία να το πράξει.

      Από την άλλη, αντίστοιχο κομματικό μένος από την απέναντι πλευρά (ΠΑΣΟΚ-αριστερά) παρεμπόδισε μια ψύχραιμη συζήτηση που έπρεπε να είχε γίνει. Αντί να καθήσουμε να συζητήσουμε, καλλιεργούσαμε οι μεν τα συμπλέγματα εθνικής κατωτερότητας από το 1204 και μετά επιχειρούσε ζηλόφθονα να μας εμφυσήσει η συμπλεγματική Δύση, ενώ οι δε κατάπιναν καμαρωτοί το σοσιαλισμό που τους σέρβιρε σε λάιτ και εύπεπτη μορφή ο Ανδρέας και φώναζαν αφιονισμένοι "ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο".

      Η συζήτηση λοιπόν δεν έγινε ποτέ, όχι μόνον σήμερα. Όμως θα την κάνουμε, έστω και αργά.

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ Επώνυμος 18/08/2011 22:47:32

        Με την ένταξή μας στην Ευρώπη , ο Καραμανλής ο Α' είχε πει :' σας ρίχνω στα βαθιά να μάθετε να κολυμπάτε'. Προσπαθούσε, με τα τότε δεδομένα ,να προστατεύσει τη χώρα του όπως έκρινε. Το ΠΑΣΟΚ από το 'ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο', εκμεταλλεύτηκε τα λεφτά που μας αναλογούσαν για να χτίσει τη νέα τάξη που θα το στήριζε εκλογικά.Πακτωλός χρημάτων που αντί να πάει σε έργα για τη χώρα, πήγε στους ημετέρους.....Τότε. Τώρα, όπως γράφει και ο John παρακάτω, η Ευρώπη ξέφυγε εντελώς από το όραμα των ιδρυτών της και κατέληξε αυτό το σαθρό οικοδόμημα ανεπαρκών πολιτικών, ερμαίων των τραπεζών και των τοκογλύφων. Υπό αυτές τις συνθήκες , είναι μια θηλιά στο λαιμό μας που όσο πάει σφίγγει και περισσότερο...

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/08/2011 08:56:39

    Αμήν Παναγία μου...

  6. ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 18/08/2011 08:57:38

    Δυστυχώς τις κρίσιμες δεκαετίες 1980-2010 η πατρίδα εκυβερνάτο από το "σύστημα ΠΑ.ΣΟ.Κ.". Τι ψάχνετε να βρείτε;Φάτε-πιείτε μωρ' αδέλφια, οι 'κουτόφραγκοι" ας είν' καλά...Ομως κάθε άλλο παρά "κουτόφραγκοι" αποδείχτηκαν.Θυμάμαι τότε που το ΠΑ.ΣΟ.Κ. αντιδρούσε σφοδρά στην ένταξη στην τότε Ε.Ο.Κ. με το επιχείρημα "θα γίνουμε τα γκαρσόνια της Ευρώπης;".
    Σήμερα, μετά από μια 30ετία στην εξουσία, μετά τον πακτωλό των δις που "φαγώθηκαν" και κατασπαταλήθηκαν από τους κάθε λογής ημετέρους, τι είμαστε, δεν γίναμε τα "γκαρσόνια" της Ευρώπης αφού ουσιαστικά δεν παράγουμε τίποτα πέρα από χρέη; Μακάρι να βγώ ψεύτης αλλά πολύ φοβάμαι ότι στο απευκτέο ενδεχόμενο αποβολής μας θα βρεθούμε σε πολύ χειρότερη θέση απ' αυτήν που είμασταν τον Μάη του 1979 (ότε και η υπογραφή της συνθήκης ένταξής μας στην Ε.Ο.Κ.)

  7. Aggelos avatar
    Aggelos 18/08/2011 09:20:22

    τι λογικη εχει το αρθρο?

    εγω δεν βλεπω αποχωρηση,,αλλα πολυ αυστηροτητα ναι..

    κοινως θα μεινουμε μεσα,,αλλα η εξουσια θα παει παραπανω..

    τιμωρια δεν σημαινει αποβολη..αλλα θα μας βγαλουν το λαδι..

    • tasos avatar
      tasos @ Aggelos 18/08/2011 09:57:52

      Ακριβώς, αποβολή μπορεί να είναι και ελευθερία αν θέλουμε. Αλλά ποιός το καταλαβαίνει? Και κυρίως ποιός το τολμά? Θέλει αρετή και τόλμη...

      • JOHN avatar
        JOHN @ tasos 18/08/2011 11:04:28

        Νομιζω πρωτου βγαλουμε συμπερασματα πρεπει να σχολιασθει πως ιδρυθηκε τι στοχους ειχε η ΕΟΚ επι Ντε-Γκωλ και Αντεναουερ και πως στη συνεχεια εκφυλιστικε για να καταληξει σε μια στυγνη δικτατορια των τραπεζικων,των τοκογλυφων και των μαφιοζων πολιτικων!Θα μπορουσαν ολα αυτα να ειχαν αποφευχθει εαν η ενωση βαδιζε στις αρχες των ιδρυτων της.Θα μιλουσαμε για μια φιλολαικη ενωση και οχι σαν μια δυναστια οπως τη ζουμε,διοτι η απληστια της οικονομικης ελιτ οδηγει στην οικονομικη εξαθλιωση των ευρωπαιων πολιτων και ισως και στη διαλυση της ενωσης οπως τη γνωριζαμε.Τα προσεχη χρονια εχουν ν αποκαλυψουν πολλα.

  8. Στέργιος avatar
    Στέργιος 18/08/2011 10:27:28

    Θέλω να δω πόσο "πλούσια" θα παραμείνει η Ευρώπη χωρίς Ελλάδες και Πορτογαλίες, με ενα ανατιμημένο ευρώ που θα τσακίσει τις εξαγωγές τους.

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Στέργιος 18/08/2011 11:04:00

      Στέργιο, λέγοντας "Ελλάδα" συμπεριλαμβάνεις και την Θεσσαλονίκη και την Μακεδονία και την Θράκη;
      Με το συμπάθιο αδελφέ, αλλά πρέπει να ρωτήσω για μην έχω αμφιβολίες!

  9. Σταύρος avatar
    Σταύρος 18/08/2011 10:46:57

    ...δεν μπορώ,
    δεν μπορώ να περιμένω!
    πάτα το,
    πάτα το ρημαδιασμένο!!!

  10. Γιώργος avatar
    Γιώργος 18/08/2011 10:54:20

    Συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο...
    Αυτό προσπαθούν να κάνουν, να ετοιμάσουν το έδαφος για έξοδο από το ευρώ και αυτό θα γίνει σε λίγα χρόνια έως ότου δηλαδή εξασφαλιστεί η οικονομική ακεραιότητα της ευρωζώνης....
    Είναι απλά τα πράγματα παιδιά, εκεί πάει το πράμα....

  11. Χρήστος Ρουγκάλας avatar
    Χρήστος Ρουγκάλας 18/08/2011 13:25:00

    είναι προφανές πως επιδιώκουν να γίνει ο Ευρωπαικός Νότος ,κάτι σαν Κίνα με χαμηλά μεροκάματα και μισθούς

  12. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 18/08/2011 14:16:58

    Μία ώρα γρηγορότερα και στα τσακίδια όλοι και ΟΛΕΣ.

  13. φωνη avatar
    φωνη 18/08/2011 15:09:31

    Επειδή έχουν σκοπό να μας τζάσουν να ενωθεί ο νότος υπό την προστασία της Ρωσίας, πριν γίνουμε κομμάτι του παζλ στο δόγμα Νταβούτογλου περί νεκραναστάσεως της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.

  14. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 18/08/2011 17:38:12

    Τα μειονεκτήματα της συμμετοχής μας το Ευρώ παραμένουν και μας αφαιμάσσουν καθημερινά. Αν οι Έλληνες ήταν σοβαροί (αν είχαν δηλαδή σοβαρούς πολιτικούς) θα μας ευνοούσε η έξοδος από το Ευρώ. Τώρα είναι "μπρος βαθύ και πίσω ρέμα". Πάντως, την "επανεκκίνηση της οικονομίας" με μόνη ενέργεια της παροχή χρημάτων (που δεν έχουμε, έτσι κι αλλοιώς) και την φοροελάφρυνση, ξεχάστε την. Μάλλον για σύντομη "επανεκκίνηση της κονόμας" για μερικούς άπληστους θα ήταν. Αφού δεν πέτυχε η συνταγή όταν "δέναν τα σκυλιά με τα λουκάνικα", γιατί θα πετύχαινε τώρα, με πεινασμένο ΟΛΟ το σκυλολόϊ;

  15. ΧΠ avatar
    ΧΠ 18/08/2011 17:57:54

    Έχω συζητήσει τελευταία πολλές ώρες με φίλους μου Ευρωπαϊστές.΄Είμουν και εγώ φανατικός ευρωπαϊστής την δεκαετία του 80 & 90 ! Υποστηρίζαμε με πάθος στα φλογερά αμφιθέατρα του 80 το ευρωπαϊκό όραμα ! Τελικά καταλήξαμε σε έναν ιμπεριαλισμό των κεντροευρωπαϊκών κρατών , σε υποβιβασμό της Ελλάδας μας σε ένα προτεκτοράτο με το πρόσχημα του Χρέους . Άλλωστε εκείνη την εποχή , σε συνέδριο της ΚΙΠΑΕΑ ,λέχθηκε ότι ο ισλαμικός φονταμεταταλισμός ήταν θετικό γεγονός και θα απελευθέρωνε τον μουσουλμανικό κόσμο ! (Δεν χρειάζεται να σας πω ποιοι (αργότερα ) μεγαλοσχήμονες το υποστήριζαν το 83 -αν θυμάμαι καλά!)
    Θέλω να πω , ότι ο δογματισμός έχει πάντα καταστροφικά αποτελέσματα από όπου και εάν προέρχεται .Ειδικά σε σε θέματα ΕΕ είναι απλά παράλογο να μην εκδηλώνεται έστω και ένας αντιευρωπαϊστής πολιτικός στον Φιλελεύθερο χώρο , κάτι που συμβαίνει σε άλλες χώρες της ΕΕ. Τόσο τέλεια είναι όλα στο μαγαζί? Ολα είναι άσπιλα και αγνά? Τόσα χρόνια δεν μας μιλούσαν για σύγκλιση και τώρα μιλούν για ΚΙΝΕΖΟΠΟΙΗΣΗ (Ταιβανοποίηση έγραφε σε πρωτοσέλιδο το ΒΗΜΑ κατ' εφημισμό !) Η απώλεια του προστατευτισμού δεν ήταν καταλυτικός παράγων για να καταστραφεί ένα μεγάλο τμήμα της οικονομίας ? Όλες οι χώρες που αναπτύχθηκαν , από τις ΗΠΑ , την Κορέα κ.α δεν εφάρμοσαν στην οικονομία τους τον προστατευτισμό? Υπάρχει ξανά στην Ιστορία παράδειγμα νομισματικής ένωσης χωρίς πολιτική και οικονομική ένωση και να πέτυχε ?(Εκτός της Λατινικής & Σκανδιναβικής που διαλύθηκαν ) .Μπορεί να έχεις ασθενική οικονομία και το σκληρότερο νόμισμα του κόσμου? Απλά μην τα πολυλέμε αυτά γιατί θα μας περάσουν για ΚΝΙΤΕΣ !!!! Διότι στην Ελλάδα κυριαρχεί η φασίζουσα πλευρά του Ευρωπαϊσμού .

  16. popolaros avatar
    popolaros 18/08/2011 21:40:17

    ναι στην δραχμούλα μας...με κεντρική τράπεζα!!
    Τώρα είναι ιδιωτική με μόλις 6% κρατική συμμετοχή.
    Τα υπόλοιπα ποσοστά..μαντέψτε..απαγορεύεται να δημοσιοποιηθούν.
    Και όλα αυτά επί πολλές-πολλές δεκαετίες.

  17. neos agrotis avatar
    neos agrotis 18/08/2011 22:42:24

    Eγραφα πριν απο λίγους μήνες εδω στο antinews "οτι σε λίγο θα παρακαλάμε για επιστροφή στην δραχμή".
    Δεν περίμενα πραγματι οτι θα ήταν τόσο γρήγορα.

    • popolaros avatar
      popolaros @ neos agrotis 18/08/2011 23:53:57

      Μα αυτό ήταν από την αρχή το πλάνο των σοροτζέφριδων.
      Μπαμ έκανε...για όσους διάβαζουν ανάμεσα στις γραμμές.
      Η κυρίως δουλειά του τζέφρι ήταν να μας βγάλει νωρίς-νωρίς εκτός αγορών.
      Από εκεί και πέρα τα πράγματα είναι στον αυτόματο πιλότο.

      Μόνο που για τέτοιες σημαντικές κινήσεις (δραχμή) προτιμούν οικουμενικές-πλυντήρια με πρωθυπουργό κάποιο τυχαίο μήτσο γλυφοκούκουρα να τα πάρει πάνω του 4-5 μήνες.

      Πιστεύω ότι και ο Σαμαράς σαν πονηρός καλαματιανός το έχει πιάσει από την αρχή, ότι πάνε να φορτώσουν σε αυτόν τη δραχμή, για αυτό πάει χελωνίσια.
      Θα δείξει, κοντός ψαλμός....

  18. katerina avatar
    katerina 19/08/2011 02:28:19

    όταν πρωτομπήκαμε στην Ε.Ε. η φιλοσοφία ήταν να ανέβη το βιοτικό μας επίπεδο σύμφωνα με τα υπόλοιπα κράτη της ευρώπης. εκμεταλλευτηκαμε μέρος των κονδυλίων προς όφελος της πατρίδος μας (όπου και να έστριβες και στρίβεις τη ματιά σου όλα τα μεγάλα ή μικρά έργα είναι συγχρηματοδοτούμενα-από λιμάνια και οδικούς άξονες, μέχρι και επιδοτήσεις ανέργων για νέες επιχειρήσεις κ.λ.π.).
    θα μπορούσαμε στο 100% να απορροφήσουμε τα κονδύλια, όμως ο σχεδιασμός των κυβερνώντων πάντα στο πόδι και της τελευταίας στιγμής, βγαζαν το λογαριασμό πρώτα για τον εαυτό τους παρέα με τους μεγαλοεργολάβους και επιχειρηματίες, και ότι περίσσευε ονομάτιζαν έργα τα οποία σέρνονταν να ολοκληρωθούν χρόοοονια ατελείωτα και τελειωμό δεν είχαν και στο τέλος δεν βγαίναν και τα λογιστικά στοιχεία.
    πώς δηλαδή να έβγαιναν τα έρμα. Οταν φτάναμε κάθε φορά στο παραπέντε της λήξης της τετραετίας του κάθε κοινοτικού πακέτου και η απορροφητικότητα των κονδυλίων ήταν στο 4% και για τα υπόλοιπα σχεδιασμός μηδέν, και μετά τρεχάαααατε ποδαράκια μας!!!!

    επομένως δεν μας φταίει η Ε.Ε.- ο εαυτός μας και μόνο. Το λάθος μας είναι που πάντα ρίχνουμε ευθύνες σε τρίτους και δεν έχουμε κάνει ποτέ αυτοκριτική σα λαός. και δεν πρόκειται να κάνουμε από τη στιγμή που απέτυχαν μέχρι τώρα όλες οι κυβερνήσεις, που με τις πολιτικές τους μας διέσυραν, μας εξευτεέλισαν και συνεχίζουν ακάθεκτοι, μας ξεπούλησαν σαν έθνος, κράτος και λαό κι εμείς τους ανεχόμαστε να βγαίνουν στα κανάλια και στα πανελς χωρίς ντροπή και τσίπα με κοστουμια και γραβάτες εξακοντίζοντας βρισιές μεταξύ τους δήθεν, και διερευνώντας λύσεις της τελευταίας πάλι στιγμής. Τέτοια είναι η ξετσιπωμάρα τους, που ενώ όλη η Ευρώπη προσπαθούσε να βρεί λύσεις για την πορεία του ευρώ και τα κράτη τους όλο το καλοκαίρι, οι δικοί μας ...αρμενίζανε στα πέλαγα...και
    αφού θυμήθηκαν πως έρχονται οι βάρβαροι τροϊκάνοι, αμέσως συγκάλεσαν ευρεία σύσκεψη για τα...ψέματα και τις δικαιολογίες που θα βρούν να τους πούν για ακόμη μια φορά.

    το κακό είναι ότι όλοι οι άσχετοι έχουν πάρει τις τύχες ενός λαού στα χέρια τους.............Ντρέπομαι που ζω σ΄αυτή τη χώρα κι εγώ και τα παιδιά μου.

    • ΧΠ avatar
      ΧΠ @ katerina 19/08/2011 02:53:15

      Katerina δεν λέω ότι φταίνε οι ξένοι για όλα ,ούτε κατ'ανάγκην να φύγουμε από το ευρώ !Απλά να αρχίσουμε να κάνουμε συζητήσεις και να είμαστε σκεπτικιστές για το θέμα ταμπού Ελλάδα -ΕΕ .Επιτέλους δε , να εμπιστευθούμε τους εαυτούς μας!Ζωη υπήρχε και πριν το Ευρώ και την ΕΟΚ/ΕΕ . Υπάρχει αξιόλογο δυναμικό στην χώρα το οποίο μπορεί να ανταγωνιστεί σε διεθνές περιβάλλον! Και δεν εννοώ την Ναυτιλία μόνο! Ξέρεις πόσοι Ελληνες τεχνικοί δουλεύουν σε τεχνικές εταιρείες και Ελληνικές σε διεθνές περιβάλλον?Πόσες εταιρείες συνεταιρίζονται με Αμερικάνους , Βρετανούς, Ολλανδούς κτλ , στο εξωτερικό ,με μηδενική κρατική υποστήριξη? Εχω δουλέψει στο Εξωτερικό και τα ξέρω από πρώτο χέρι ! Ας δούμε τι ακριβώς μας προσέφερε η ΕΕ -πέρα από την μαλθακότητα των επιδοτήσεων -γιατί έργα γινόταν από τον 19 αιώνα στην πατρίδα μας , δεν τα ανακαλύψαμε τώρα!!!!

  19. ΧΠ avatar
    ΧΠ 19/08/2011 02:34:14

    Να επικαλεστώ το κληρονομικό μου χάρισμα.....Το 2006 έλεγα ότι υπάρχει πρόβλημα με την οικονομία και γίνονται "μπουγάδες".Περιττό να σας πω ότι με θεωρούσαν οι υπόλοιποι της παρέας βαθύ πράσινο UFO. Ένας φίλος με σπουδές στην Οξφόρδη,στα οικονομικά, μου έλεγε ότι τα στοιχεία που του έλεγα ήταν ξεκάρφωτα διότι το ΒΗΜΑ και η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ περιέγραφαν άλλα !Στην παρέα ήταν ένας φίλος Ιταλός που έχει ένα μαγαζί στο Μανχάταν ,τα 4 κοτσίφια, φίλος της Ελλάδας που την επισκέπτεται τακτικά γιατί του αρέσει ως χώρα, γιατί έχει φίλους καλούς και μια φιλενάδα -Ελληνίδα- τριάντα ετών μικρότερη του . Τον Δεκέμβρη του 2009 , μου έστειλε ένα μήνυμα : Chris είμαστε μια παρέα στο μαγαζί και θέλουμε να μάθουμε τις απόψεις σου για το τι συμβαίνει με την Ελλάδα.Του απάντησα τα εξής : Η Ελληνική κυβέρνηση αυτή την στιγμή υπακούει στο μεγάλο αφεντικό , θα κάνει αυτό που θα της πει το μεγάλο αφεντικό . Αφού με ρώτησε τι ακριβώς εννοώ του απάντησα ότι θα γίνουμε ο Δούρειος Ίππος της Ευρώπης . Δεν ενοούσα βέβαια ότι η ΗΠΑ θέλουν την εξόντωση της ευροζώνης απλά παίζουν παιχνίδια συσχετισμών και χρησιμοποιούν πρόθυμες δυνάμεις εντός της χώρας ,όπως τον εμφύλιο ,που ο Στάλιν έπαιζε κρυφτούλι χρησιμοποιώντας τους αριστερούς ! Από τότε απώλεσα το κληρονομικό μου χάρισμα όμως.... όταν το ξαναβρώ θα σας πω μια πρόβλεψη .... (ΥΓ Το 2006 υπήρχαν παρατεταμένες μεταθέσεις χρονικά στις πληρωμές του ΠΔΕ και και των κοινοτικών κονδυλίων , αιφνιδιαστικά και με αλλαγές Ετους ή και τριμήνου,από αυτό συνήγαγα ότι έχουμε δημιουργική λογιστική )