#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/04/2012 09:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μας στερούν την πατρίδα μας

 (Φεγγάρι μάγια μου ‘κανες…)



Στεριές ιριδοχτυπημένες πέφτουν στα νερά

Καράβια μ’ ανοιχτά πανιά πλέουν μες στους λειμώνες

Τα πιο αθώα κορίτσια, τρέχουν γυμνά στα μάτια των αντρών

Κι η σεμνότη φωνάζει πίσω απ’ το φράχτη:

Παιδιά! Δεν είναι άλλη γη ωραιότερη!

(Οδ. Ελύτης)

Ναι. Δεν υπάρχει γη ωραιότερη από τούτη. Οι γνωρίζοντες το νοιώθουν. Σε κάθε λιμανάκι, σε κάθε λόφο, σε κάθε ποτάμι, σε κάθε βουνοκορφή, σε κάθε ξωκλήσι, το ελληνικό φωτόδεντρο λαμπρύνει τούτη τη γη. Αλλά, αγαπητοί φίλοι, τούτο το φωτόδεντρο το παρακλαδέψαμε, το μολύναμε  με τον τρόπο μας και του στερήσαμε την ικανότητα να εκπέμπει Φως. Και τώρα;

Η κατάσταση που βιώνουμε όλοι, άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο, βαίνει συνεχώς επιδεινούμενη. Η οικονομία παραπαίει, η κοινωνική συνοχή διαρρηγνύεται, η εγκληματικότητα αυξάνεται, η φτώχεια και η εξαθλίωση απλώνονται σα μαύρο σύννεφο πάνω από τη χώρα. Και φυσικά ούτε κι εγώ έμεινα αλώβητος από αυτή την κατάσταση. Είναι κάπως δύσκολο να μιλά κανείς επί προσωπικού. Εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα, μηχανικός με μπλοκάκι σε μια μεταποιητική βιοτεχνία, τα τελευταία δυο χρόνια έβλεπα – και προέβλεπα – την καταιγίδα που ερχόταν. Χωρίς πόρους, οργάνωση αλλά, κυρίως, χωρίς κουλτούρα του επιχειρείν, πως μπορούσε να τα βγάλει πέρα μια μικρομεσαία βιοτεχνία;

Μόλις σταμάτησε η ροή χρήματος από τις τράπεζες, άρχισε το πανηγύρι. Ο ένας άρχισε σιγά-σιγά να βάζει μέσα τον άλλον. Οι προμηθευτές δεν μπορούν να προμηθευτούν πρώτες ύλες από το εξωτερικό. Τους ζητούν μετρητά προκαταβολικά. Οι πελάτες δεν μπορούν να πληρώσουν γιατί είτε έχει πέσει η δουλειά ή το κράτος δεν πληρώνει επιστροφές ΦΠΑ και άλλες υποχρεώσεις. Η ελληνική αγορά, στηριγμένη χρόνια στις μεταχρονολογημένες επιταγές, αλλά με βασικές υποχρεώσεις σε μετρητά, όσο το χρήμα έρρεε με την προείσπραξη επιταγών, και όσο υπήρχε σημαντικός τζίρος, δούλευε κουτσά στραβά. Μόλις σταμάτησε η παροχή ρευστότητας άρχισε να καταρρέει. Το αποτέλεσμα; Απλήρωτοι εργαζόμενοι επί μήνες, ρυθμίσεις επί ρυθμίσεων σε εφορία και ασφαλιστικά ταμεία και δεκάδες τηλέφωνα κάθε μέρα όπου ο ένας επαγγελματίας κυνηγάει τον άλλο για ακάλυπτες επιταγές. Συν τοις άλλοις, η ελαστικοποίηση της εργατικής νομοθεσίας κατήργησε κάθε είδους προστασία του εργαζόμενου. Όσα θέλει ο καθένας πληρώνει, όσες ώρες θέλει σε βάζει να δουλέψεις, δεν κολλάνε ένσημα και γενικώς η εργοδοσία – πλην εξαιρέσεων – έχει ξεσαλώσει.

Το αποτέλεσμα είναι η αύξηση των λουκέτων, της ανεργίας της απελπισίας και της απόγνωσης. Αν συνυπολογίσει κανείς την υπέρμετρη αύξηση της φορολογίας, αναρωτιέται για ποιο λόγο να συνεχίσει να εργάζεται.

Μια ανάλογη κατάσταση βίωσα κι εγώ τον τελευταίο ενάμιση χρόνο. Το σκέφτηκα, το ξανασκέφτηκα και είδα πως δεν έχω άλλη λύση. Έτσι λοιπόν αποφάσισα να μεταναστεύσω. Μάλιστα! Τώρα, μετά από σχεδόν είκοσι χρόνια ενεργού επαγγελματικού βίου. Στην πιο παραγωγική και ώριμη ηλικία.

Η απόφαση δεν ήταν καθόλου εύκολη. Ένα τέτοιο βήμα έχει πολλές δυσκολίες. Δυστυχώς, όμως, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Δεν έχω λίπος για να κάψω, ούτε καβάτζες, ούτε πολιτικούς ή άλλους προστάτες για να γλύψω. Δεν το έκανα ποτέ. Το μόνο που έχω είναι ο εαυτός μου και μια οικογένεια που πρέπει να επιβιώσει και να ζει αξιοπρεπώς. Κι εδώ – φεύ! στις αμμουδιές του Ομήρου -  έχω εξαντλήσει τα περιθώρια.

Το τελευταίο εξάμηνο έψαχνα συστηματικά για δουλειά στο εξωτερικό. Και πριν ένα μήνα τα κατάφερα. Μετά από αρκετές δυσκολίες βέβαια, αφού δεν βρισκόμουν εκεί αλλά εδώ, και μετά από τρεις τηλεφωνικές συνεντεύξεις. Δεν τους βρήκα εγώ. Αυτοί με βρήκανε. Επικοινώνησαν μαζί μου, πήγα, τα βρήκαμε συμφωνήσαμε κι’ αυτό ήταν. Την άλλη εβδομάδα, Μεγαλοβδομάδα, φεύγω. (Θα θυμηθώ τον πολυμήχανο Οδυσσέα ή τους, κατά Περικλή, τολμώντες και γιγνώσκοντες του ελληνικού αποικισμού).

Και τα ερωτήματα έρχονται κατά ριπάς.

-Γιατί άραγε το μεταπολιτευτικό κράτος διώχνει την παραγωγικότερη γενιά της χώρας;

-Γιατί πρέπει να χωρίζονται οικογένειες;

-Γιατί πρέπει παιδιά πρέπει να στερούνται – έστω και για λίγο – τη γονική στοργή;

-Γιατί πρέπει  να μας στερούν την πατρίδα μας;

Πολλοί θα πουν ότι όποιος αγαπάει την πατρίδα του μένει και πολεμάει εδώ. Σωστό. Όμως τα ωραία ηρωικά λόγια είναι εύκολα. Για να πολεμήσεις πρέπει να μείνεις ζωντανός και ακμαίος. Και, όπως προείπα, δεν έχουμε όλοι «εφεδρείες» για να αντέξουμε.

Αυτή είναι η πραγματική ήττα που επισώρευσε ο μεταπολιτευτικός εσμός ο οποίος λεηλάτησε τη χώρα τριάντα χρόνια τώρα. Όπως έγραφε κάποτε ο Γκάτσος: Το σκυλί στην πόρτα μας έγινε τσακάλι. Πέφτουν οι καλύτεροι προχωρούν οι άλλοι.

Και τώρα φεύγω για τα μέρη που ο ήλιος είναι λειψός, χωρίς φωτόδεντρα. Θα ανταμώσουμε ξανά όμως. Ο αγώνας συνεχίζεται.

Γιάννης Φαίλτωρ

ΥΓ1. Αναζητούνται εθελοντές για την ίδρυση της ΚΟΒΑΣ Μεγ. Βρεττανίας.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. spiros avatar
    spiros 02/04/2012 10:23:17

    Ολόθερμα καλή επιτυχια στην "ΝΕΑ" πατρίδα. Λίγο μακρυά αλλά καλή.
    Ομοιοπαθής πιό κοντά

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ spiros 02/04/2012 15:09:12

      Γιάννη αδερφέ μου.
      Καλή τύχη.
      Ότι μάζεψες μάζεψες από την πατρίδα.
      Χρησιμοποίησέ τα εκεί που θα πας.
      Πιστεύω ότι θα βγεις κερδισμένος.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 02/04/2012 16:33:18

        Ευχαριστώ παιδιά. Δε θα χαθούμε.

  2. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 02/04/2012 10:38:11

    Έζησα 15 χρόνια στο εξωτερικό. Προσπάθησα, μα δεν κατάφερα πουθενά να βρω το Ελληνικό Φως. Κανείς δεν το καταφέρνει, επειδη, απλά, δεν υπάρχει αλλού. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα είσαι ένας ξένος. Και εκεί, και εδώ. Το μόνο θετικό είναι ότι εξάγεται το Ελληνικό Φως στο εξωτερικό, από όσους αναγκάζονται να φύγουν, και ότι εισάγονται κάποιες καλές ιδέες και συνήθειες της αλλοδαπής "πατρίδας" στο εσωτερικό, από τους ίδιους. Άλλο καλό και θετικό δεν κατάφερα να βρω.

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Πεπόνης 02/04/2012 15:03:55

      Πεπόνη.
      Έφυγα σε ηλικία 22 ετών από την πατρίδα.
      Γίνομαι σε λίγες μέρες 45.
      Το ελληνικό φως είναι ασύγκριτο.
      Η ελληνική ψυχή που παραμένει ανόθευτη, επίσης.
      Αυτό όμως που διακρίνει τον Έλληνα και τον κάνει να ξεχωρίζει,
      δεν είναι το φιλότιμο που πολλοί το θεωρούν αποκλειστικά ελληνικό,
      αλλά η αρετή.
      Το φως φίλε μου,τα χρώματα της θάλασσας,κι οι ασημοπράσινες
      βουνοκορφές,δεν αρκούν πλέον.
      Δε βολεύεται ο καθένας μας με μύθους και συναισθηματικά δεσίματα.
      Στο εξωτερικό,διατηρούμε την ελληνικότητά μας,την υπερασπιζόμαστε
      πολλές φορές,τη διοχετεύουμε στα παιδιά μας.
      Αυτή η φλόγα της Ελλάδας μας δίνει δύναμη,κουράγιο,θέληση,αγάπη,
      έρωτα,φιλία,σεβασμό.
      Μ'αυτή τη φλόγα επισκέπτομαι σε τακτά χρονικά διαστήματα την πατρίδα,
      κι αυτή η ίδια φλόγα με καίει,πατώντας τα πάτρια εδάφη.
      Υπάρχουν πολλοί που δε γνωρίζουν τι σημαίνει να είσαι Έλληνας.
      Υπάρχουν πολλοί που δε γνωρίζουν τι σημαίνει αρετή.
      Υπάρχουν πολλοί που υποβαθμίζουν όλα τα παραπάνω χαρακτηριστικά
      που κοσμούν το κάδρο της ελληνικής ψυχής.
      Την αξιοπρέπειά μου δε θέλησα να τη διαπραγματευτώ !
      Από μικρός την έκανα λοιπόν,κι όταν επιστρέφω στον τόπο μου,
      γυαλίζει το μάτι μου,αλλά με την πάροδο μερικών ημερών επανέρχεται
      το ερωτικό δέσιμο.
      Στην ελληνική γη θέλω να με αφήσουν.
      Αυτή που με γέννησε και με ανάθρεψε.
      Αυτή τη γη αγάπησα, κι αυτή θα αγαπώ.

  3. Δαναός avatar
    Δαναός 02/04/2012 10:50:23

    Μας συγκίνησες πρωί πρωί Γιάννη! Τι να πω! Κουράγιο και θα σε επισκευτώ για τα καταστατικά! Α ρε Γιάννο!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Δαναός 02/04/2012 10:51:17

      ***Επισκεφτώ το σωστό.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Δαναός 02/04/2012 16:35:57

      Δάσκαλε άσε τις συγκινήσεις. Στην ηλικία που είσαι δεν κάνει. Αν θυμάσαι, όταν τέλειωσε η πρώτη προεδρική θητεία του Καραμανλή, η Καθημερινή της Βλάχου, είχε βγει με ένα πρωτοσέλιδο δείχνοντας τον να κατεβαίνει τα σκαλιά του Προεδρικό γράφοντας: ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΕΙ.

  4. blue nile avatar
    blue nile 02/04/2012 11:10:38

    Καλή τύχη ... είθε να ορθοποδήσει η χώρα και να έχουμε ανθρώπους σαν και σένα πάλι γρήγορα κοντά μας...

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ blue nile 02/04/2012 16:37:18

      Ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Ας ελπίσουμε όλοι το καλύτερο για την πατρίδα.

  5. victoria (true) avatar
    victoria (true) 02/04/2012 11:33:38

    Ήμουν εκεί που πας, γύρισα πριν μερικά χρόνια, βλέπω να ξαναπηγαίνουμε.. Καλή τύχη Γιάννη και τουλάχιστον το Ίντερνετ μας ενώνει.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ victoria (true) 02/04/2012 16:43:44

      Skype και Antinews. Μόλις οργανωθώ θα τα λέμε και πάλι.
      Φαντάσου ο Bill Gates και ο Paul Allen να προσπαθούσαν να στήσουν την εταιρεία Microsoft στην Ελλάδα! Ακόμα με περιστέρια θα επικοινωνούσαμε.

  6. Λευκαδιτης avatar
    Λευκαδιτης 02/04/2012 11:41:02

    Καλό κουράγιο και καλή επιτυχία!Ανδρών γενναίων,πάσα γη πατρίς!Ωστόσο πάρε κι ένα παραπονιάρικο από τη μεγαλύτερη δημοτική φωνή:
    http://youtu.be/ioO2MK3MfRg

    Δυό δάκρυα και δυο κλωνιά σου στέλνω από θυμάρι/
    και χώμα απ την πατρίδα σου γλυκό μου παληκάρι.

    Το χώμα φίλα γιόκα μου και μύρισ το θυμάρι/
    να μη μπορέσει η ξενιτειά σκλάβο της να σε πάρει.

    Κρατήστε ψηλα τη σημαία της πατρίδας μας αυτού στα ξένα που στε!

  7. Chris Theocharis avatar
    Chris Theocharis 02/04/2012 11:43:37

    Καλώς ήλθες, λοιπόν, στη μεγάλη παρέα μας, τους "Εξόριστους Έλληνες", εκείνους που δεν παύουν να στηρίζουν τη χώρα τους παλεύοντας ενάντια σε προκαταλήψεις για τη "φυλή" τους μέσα σε πανεπιστήμια (όπως εγώ) ως καθηγητές ή φοιτητές, και μέσα από την παραγωγική διαδικασία κάνοντας εκείνο που ξέρουν καλά, δηλαδή να δημιουργούν και να ευδοκιμούν.

  8. metanastis avatar
    metanastis 02/04/2012 11:44:44

    Έκλεισα τρίμηνο πλέον έξω...
    Καιρός, φαγητό, άνθρωποι όλα μηδέν.
    Αλλά και άγχος μηδέν!
    Μη μασάς!! Καλή συνέχεια...

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ metanastis 02/04/2012 17:01:08

      Φρέκος κι εσύ έτσι; Να σαι καλά για τα καλά λόγια.

  9. juliet avatar
    juliet 02/04/2012 11:49:10

    Γιάννη ,όταν η Μαρία μου ,έφυγε , πόνεσα αλλά όταν είδα στο facebook να γράφει bye-bye Hellas ήτανε μια μαχαιρία για την Πατρίδα που της στέρησα ,για τα όνειρα που υλοποιεί μακρυά και δεν μπορώ να δω τα καταγάλανα μάτιά της να γελάνε .

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ juliet 02/04/2012 17:05:29

      Αυτά είναι τα ζόρια julet. Αλλά θα το παλέψουμε. Είμαι θυμωμένος που αναγάστηκα να φύγω. Όμως θα θυμώσω πιο πολύ αν δεν πάει κάποιος από τους πρωταίτιους φυλακή

  10. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 02/04/2012 12:35:49

    Καλώς ήρθες Άντε να γίνουμε πιο πολλοί κ´μην μασάς πονάει το ξέρω αλλα ζω με την ελπίδα να δω όλους τους προδότες νεκρούς ή στην φυλακή

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Διηνεκης 02/04/2012 17:02:26

      Χωρίς Νέμεση δε γίνεται Κάθαρση.
      Άντε να οργανώσουμε την ΚΟΒΑ.

  11. Σικελιανος avatar
    Σικελιανος 02/04/2012 12:47:58

    Συγκινητικη γραφη... αληθινη αγαπη για την πατριδα που αφηνετε... ελπιζω καποτε να επιστρεψετε και να μην ειναι το επομενο βημα να παρετε και την οικογενεια σας..
    Εχω μια λιγο διαφορετικη αποψη ως προς το θεμα.. πρεπει οσοι αγαπαμε την πατριδα μας να μεινουμε δω..να παλεψουμε με ολες μας τις δυναμεις, ακομα και αν ζησουμε σε συνθηκες φτωχειας.. για να βγαλουμε την Ελλαδα μας απο το αδιεξοδο.. με ηθος, υπομονη, και επιστροφη στις μεγαλες ελληνικες αξιες που καμια σχεση δεν εχουν με το δυτικοτροπο καταναλωτικο μοντελο ζωης.. η λυση δεν ειναι να φυγουμε ολοι.. η λυση ειναι να μεινουμε και πολεμησουμε να αλλαξουμε την μοιρα της πατριδας μας...
    Εχουν φυγει πολλοι αξιολογοι ανθρωποι και ετοιμαζονται να φυγουν πολλοι περισσοτεροι.. ομως αν φυγουν, κανουν οικογενειες εξω, οποτε αναγκαστικα παιδια και εγγονια δεν θα εχουν πια τον ιδιο ισχυρο δεσμο με την πατριδα τοτε στην ουσια ειμαστε σε ενα δρομο της καταστροφης...
    Αν παλι ειναι μια προσωρινη λυση και οι αγαπημενοι μας συμπατριωτες γυρισουν πισω με τις εμπειριες τους και μπολιασιουν την πατριδα μας με νεες νοοτροπιες εχει καλως αλλα συνηθως δεν γινεται ετσι...
    επισης στα νεα παιδια που φευγουν..πολλα φευγουν με μισος για την πατριδα τους.. το βλεπεις συχνα σε σχολια που στελνουν..βγαζουν ενα πρωτολειο μισος, μιλανε σε δευτερο πληθυντικο για εμας που απο επιλογη μειναμε εδω, ταυτιζουν την πατριδα και την ελληνικοτητα με τις μαιμουδιστικες ξενοδουλες κυβερνησεις που ειχαμε εδω και δεκαετιες..και ομως αυτο ειναι λαθος.. το ξερω δεν συμβαινει ενσυνειδητα αλλα πρεπει να ξεχωρισουμε την αισθηση του ζην Ελληνικως απο το ζην Ελλαδικως... και στο νου μας η πατριδα οπου και να παμε να μην αποτελει εχθρικη μνημη αλλα απαραιτητο στοιχειο βαθεος αυτοπροσδιορισμου.. αλλο η γεωγραφικη πατριδα..αλλο οι αστειες κυβερνησεις και το κρατος μαιμου..και αλλο η ελληνικοτητα...
    Ευχομαι οσο το δυνατον περισσοτερα Ελληνοπουλα καποια στιγμη να γυρισουν πισω.. σχετικα εγκαιρα , να χτισουν εδω τις οικογενειες τους, να αποτελεσουν το μπολιασμα της Ελλαδας της καρδιας μας... καμια ανωτερη φιλοδοξια απο την φιλοδοξια της ευημερουσης πατριδας... και η πατριδας μας για να βγει απο την στενωπο που βρισκεται πρεπει να τη σπρωξουμε εμεις "με γονυ και στηθος" που ελεγε και ο μεγαλος ποιητης "για να την βγαλουμε απο την λασπη"... η προσωρινη φυγη για επιβιωση και ανελιξη και καλλιεργεια των ταλεντων ειναι θεμιτη και επιθυμητη..η παντοτινη φυγη και το ξεγραμμα της πατριδας ειναι λαθος και δεν λυνει παρα περιπλεκει το προβλημα..
    Ολα μου τα ξαδερφια εφυγαν (μαλιστα κανενα δεν σκοπευει να γυρισει πισω..κανενα δεν θελει να γυρισει πισω.. τα μισα απο αυτα παντρευτηκαν με ξενους υπηκοους).. και εγω ανεργος νεος γιατρος ειμαι, λεφτα για ιατρειο δεν εχω, και ψαχνω απο εδω και απο εκει να μπορεσω να βγαλω τα προς το ζην.. την λυση του εξωτερικου μου την εχει προτεινει πολλακις η γυναικα μου αλλα δισταζω.. δεν θελω να παω και να αναγκαστω να μεινω μονιμα σε αλλη χωρα.. θελω τα παιδια μου οταν με το καλο κανω να τα μεγαλωσω εστω και πολυ φτωχικα με τον ελληνικο τροπο του ζην.. τον τροπο των παππουδων μας.. φοβαμαι την ελκυστικη Δυση... οχι για μενα.. αλλα για τα παιδια μου...

    • cielo avatar
      cielo @ Σικελιανος 02/04/2012 13:18:38

      "να παλεψουμε με ολες μας τις δυναμεις, ακομα και αν ζησουμε σε συνθηκες φτωχειας.. "

      Οι συνθηκες φτωχειας ειναι δεδομενες. Δεν ειναι αυτο που με τρομαζει, αυτο ξερω να το διαχειριστω.
      Αυτο που με τσακιζει ειναι οτι εδω και 2,5 χρονια εχει στοχοποιηθει ωμα και αποκλειστικα ο συννομος πολιτης.
      Ο παρανομος και το λαμογιο χαιρουν ασυλιας!
      Η Πολιτεια μου λεει στα μουτρα μου οτι, εφ'οσον εκανα την επιλογη να ζησω εντιμα τοσα χρονια, τωρα θα τιμωρηθω για την ηλιθιοτητα μου.
      Αυτο, πολυ απλα, ΔΕΝ αντεχεται!

      • Σικελιανος avatar
        Σικελιανος @ cielo 02/04/2012 13:47:03

        εχεις απολυτο δικιο.. τα λαμογια κυριευσαν και οι εντιμοι πολεμηθηκαν και εκδιωχθηκαν... ο συννομος πολιτης στοχοποιηθηκε πολλαπλως.. και ο παρανομος κρυφτηκε πισω απο ασυλιες ή το χρημα ή την εξουσια...
        ομως δεν πρεπει να ταυτισουμε την πατριδα μας και την ελληνικοτητα μας με αυτα τα φαινομενα παρακμης.. η σχεση μας με την πατριδα μας και την ελληνικοτητα εχει μια υπερβατικοτητα..ειναι εκτος των οριων της πραγματιστικης ζωης..αλλωστε αυτο θελανε να επιτυχουν.. να μισησουμε την ελληνικοτητα μας.. δεν θα τους κανουμε το χατηρι... και οσοι μειναμε εδω και οσοι εφυγαν για εξω πρεπει να ανασυνταχτουμε για το μελλον της πατριδας μας... οι στιγμες ειναι ιστορικες και τωρα εγκιβωτιζεται το μελλον ειτε της οριστικης εξαφανισης μας ειτε της ανακαμψης μας (πρωτιστως πολιτισμικης και αξιακης)... η φυγη ειναι λυση μονο προσωρινη... η πατριδα μας μας χρειαζεται οσο ποτε αλλοτε.... και οσο και αν κακολογουμε τα πεπραγμενα της μας εχει δωσει βασεις ισχυρες, μας εχει δωσει γλωσσα αψεγαδιαστη, μας εχει δωσει αξιες και βαθος που φτανει στις απαρχες του κοσμου τουτου... αν φυγουν ολοι οι Ελληνες και εν συνεχεια τα παιδια τους και παιδια των παιδιων τους χασουν την πρωτογενη επαφη με την πατριδα μας τοτε θα χαθουμε οριστικα... και οταν εννοω επαφη με την πατριδα οχι φυσικα την φολκλορ σχεση που εχουν εμφυσησει πχ πολλοι ελληνοαμερικανοι στους απογονους τους αλλα την βαθεια ελληνικοτητα, τα ιστορικα μας δικαια, την διαχρονικοτητα, αρμονια και σαφηνεια του ελληνικου λογου, τις μουσικες μας..ολες τις μουσικες μας απο τα αργα τσαμικα μεχρι το εντεχνο τραγουδι μας, απο την ποντιακη λυρα του βαθεος ποντιακου ελληνισμου μεχρι την κρητικη μας λυρα, απο το απογονο της βυζαντινης μας μουσικης που ειναι τα ρεμπετικα και οι αργοι αμανεδες εως το εξαιρετικο αστικο μας τραγουδι...
        τους ποιητες μας..τον Ελυτη, τον Ριτσο, τον Λειβαδιτη, την Δημουλα, τον Σεφερη, τον Σικελιανο, τον Παλαμα, τον Καλβο, τον Σολωμο, τον Καρουζο, τον Κατσαρο, τον Καβαφη, τον Γρυπαρη, την Μελισσανθη...
        τους αρχαιους μας τραγωδους και φιλοσοφους αλλα και τους νεοτερους σκαπανεις του φιλοσοφικου και θεατρικου μας λογου..
        την ανθρωπια μας, την αλληλεγγυη μας, το πρωτολειο αισθημα δικαιου και ταυτισης με τον αδυναμο και τον αδικημενο που εχουμε σαν λαος...
        τα σκληρα βουνα μας, τις αγνωστες ελληνικες γωνιες που βριθουν ιστοριας και ελληνικοτητας, τις λυτρωτικες μας θαλασσες, τον ηλιο τον αμολυντο και καθαριο, τα δαση μας (ο,τι εχει απομεινει απο την νεοελληνικη κουλτουρα αλλα και τις μυστικες υπηρεσιες), την αρχιτεκτονικη μας, τις αυλες των σπιτιων μας, τα γερανια μας.....
        η Ελλαδα μας (οχι οι κυβερνησεις) μας εδωσε τα παντα.. και πρεπει να της το ανταποδωσουμε...

        • cielo avatar
          cielo @ Σικελιανος 02/04/2012 13:59:36

          Δεν το συζητω, εγω εδω θα μεινω και θα το παλεψω,
          Ωστοσο θα μου εδινε δυναμη αν ενιωθα οτι ολοι μας παλευουμε για ενα καλυτερο αυριο μαζι με την (οποια) ηγεσια μας.
          Απο την στιγμη που εγινε ξεκαθαρο οτι ο βασικος εχθρος του τιμιου και πατριωτη Ελληνα ειναι η ηγεσια του, κυριαρχησε η πικρα.
          Το μονο που με κραταει ορθια ειναι η οργη αλλα η αναθεματισμενη η πικρα με κατατρωει.

  12. Διογένης avatar
    Διογένης 02/04/2012 12:56:40

    Είμαι ίσως από τους ελάχιστους τα τελευταία αυτά χρόνια της κρίσης που ακολούθησαν την αντίστροφη πορεία. Και από το εξωτερικό (Γερμανία) βρέθηκα και πάλι στην Ελλάδα. Μπόρεσα, αλλά κυρίως το επέλεξα. Με χειρότερους οικονομικούς όρους, αλλά ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

    Έχω κι εγώ οικογένεια, δεν ξέρω αν θα μπορώ να την ζήσω αύριο-μεθαύριο, αλλά προτιμώ να θυσιάσω την ευημερία μου για να ξαναβρεθώ στον τόπο μου.

    Όλα αυτά που λες, αγαπητέ Γιάννη Φαίλτωρ, ισχύουν στο ακέραιο. Μόνο που χρειάζεται θυσία για να μπορέσεις να τα κρατήσεις.

    Δεν είναι αποικισμός το εξωτερικό. Στην αποικία κρατάς τα ήθη, τη γλώσσα, τη συλλογική συνείδηση της μητρόπολης. Επεκτείνεις την παλιά σου πατρίδα. Στο χωνευτήρι των χωρών-υποδοχής των Ελλήνων, οι περισσότεροι δυστυχώς από την επόμενη γενιά και οι τελευταίοι στην τρίτη γενιά γίνονται ένα με τους ντόπιους της νέας πατρίδας και ίσως κάπου αόριστα να θυμούνται την ελληνική τους καταγωγή.

    Είναι πιο επικίνδυνο για την υπόστασή σου, για την ταυτότητά σου, το εξωτερικό, από όσο νομίζεις. Η αλλοτρίωση είναι μεγάλος κίνδυνος.

    Τέλος πάντων, αφού έτσι έκρινες, εσύ γνωρίζεις καλύτερα. Μια κουβέντα, μόνον, από εμένα: Πρόσεξε να μην ξεχάσεις να επιστρέψεις στην πατρίδα σου. Μόνον αυτό θα σου δώσει μια μέρα την ευτυχία και την προσωπική και οικογενειακή ολοκλήρωση. Όλα τα άλλα θα είναι ξεπούλημα στο βωμό μιας μικροαστικής ευημερίας.

    Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία. Και ίσως ακόμη και να πεινάσεις. Θα είναι το μεγαλύτερο σχολείο για τα παιδιά σου. Θα γίνουν ΑΝΘΡΩΠΟΙ και όχι κακομαθημένοι πρίγκηπες. Σου μιλάω από προσωπική πείρα.

    Καλή τύχη και καλή φώτιση, αγαπητέ. Ο Θεός βοηθός στο νέο σου δρόμο.

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ Διογένης 02/04/2012 13:43:42

      Συμφωνώ 100%. Αλλά ίσως μόνο επειδή έχω την ίδια εμπειρία μπορώ να συμφωνήσω.

    • Σικελιανος avatar
      Σικελιανος @ Διογένης 02/04/2012 14:16:32

      Εχεις απολυτο δικιο.. προσωπικα δεν εχω μεινει στο εξωτερικο αλλα βιωνω απο στενους μου συγγενεις που εχουν φυγει ποσο εχουν χασει τον συνδεσμο με την πατριδα και την ελληνικοτητα.. και ποσο εχουν αλλοτριωθει... δεν νοιαζονται καν για την πατριδα.. την βλεπουν μονο ως καλοκαιρινο τοπο διακοπων... πιστευετε οτι αν κανουν παιδια θα μπορεσουν να τα μπολιασουν με την ελληνικοτητα.. αντιθετα η μια μου ξαδερφη εκανε διατριβη στην Αγγλια με θεμα την καταπατηση δικαιωματων των μουσουλμανων της Θρακης και τωρα εργαζεται σε φορεα ανθρωπινων διακιωματων της Μ.Βρεττανιας και αν μιλησεις μαζι της νομιζεις οτι μιλας με το τουρκικο προξενειο αλλα και τα αλλα μου ξαδερφια εχουν παρει θεση διδακτικου προσωπικου σε πασιγνωστο βρεττανικο πανεπιστημιο και αν μιλησεις μαζι τους νιωθεις οτι μιλας με αποστασιοποιημενους ανθρωπους χωρις ιχνος στοργης για τον ελληνισμο και την κουλτουρα που φερει... πλεον ειναι 2 ξενοι σαν να μιλουσα με 2 Ολλανδους.. αν και εχουν μορφωση πανεπιστημιακη και ειδικα η μια μου ξαδερφη εχει μεγαλωσει με Χατζιδακι και ποιηση απο τους γονεις της.. εντουτοις τωρα μετα απο 7 χρονια βρεττανικης ζωης ειναι σαν να εχει μεταλλαχθει.. ποπ κουτλουρα, ποπ ιδεολογια, και φερεφωνες πολιτικες αντιληψεις με μια τυπικη επιφανειακη τυποποιημενη και αποστασιοποιημενη κριτικη του ελληνικου προβληματος.. (καλα για τα εθνικα θεματα να μην μιλησω καλυτερα)... οι νεες γενιες ειναι πιο ευαλωτες στην αλλοτριωση διοτι ελειψε και απο εδω το βαθος της παιδειας... τωρα χωρις γερες ριζες απο την μητερα πατριδα πιο ευκολες στον θερισμο και την αλλοτριωση...

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ Σικελιανος 02/04/2012 18:12:28

        Σικελιανέ, ξέρεις γιατί συμβαίνει αυτό; Αδύναμη προσωπικότητα. Τα πτυχία δεν έχουν καμμία σημασία , βλέπεις ότι δεν απέδωσαν ,όταν τόσο εύκολα υποτάχθηκε και αλλοτριώθηκε γενόμενη ίδια, χωρίς να ξεχωρίζει από το σωρό. Η διαφορετικότητα είναι μεγάλο βάρος και μόνο αυτός που έχει ψυχική δύναμη και πατάει γερά στα πόδια του χωρίς κόμπλεξ ,μπορεί να τη σηκώσει. Μπορεί να είστε συγγενείς , αλλά διαφέρετε τόσο πολύ. Να τη λυπάσαι που είναι τόσο μικρή και λίγη και για έναν ακόμα λόγο: γιατί νομίζει ότι είναι μεγάλη και δυνατή. Εμένα ,περισσότερο και από έναν εχθρό , αυτοί οι άνθρωποι με θλίβουν αφάνταστα.... Διαβάζωντας τα σχόλιά σου να σου πω ότι ,συμφωνώ μαζί σου και χαίρομαι τόσο για τον τρόπο σκέψης σου , όσο και για την ποιότητα που σε διακρίνει. Γράφεις ότι είσαι γιατρός. Σκέφτηκες να μετακομίσεις κάπου στην Ελλάδα σ'ένα μικρότερο μέρος ίσως; Νομίζω ότι θα έχεις περισσότερες δυνατότητες , ποιότητα και χαμηλώτερο κόστος ζωής. Βέβαια δεν ξέρω τι ειδικότητα έχεις , αλλά η Αθήνα πλέον είναι πολύ δύσκολη.

        • juliet avatar
          juliet @ Diamond Angel 02/04/2012 18:24:36

          H κόρη μου τόσα χρόνια στη Γαλλία ,έμαθε τους φίλου της και φίλες της να τρώνε ελληνικά ,να χορεύουν ελληνικά ,και δεν αποποιήθηκε την Ελληνικότητά της .Τα ξαδέλφιά μου στην Αμερική ,τα παιδιά τους τρίτη γενιά ΄τα στέλνουν να μάθουν ελληνικά .Η αγάπη στην Πατρίδα ,οι ιδέες δεν μαθαίνονται σε σχολειά ,μαθαίνονται κοντά στους ανθρώπους που σε γέννησαν και με τον τρόπο που σε μεγάλωσαν.

          • Diamond Angel avatar
            Diamond Angel @ juliet 02/04/2012 18:36:30

            Αντε και γρήγορα να έρθει κοντά σου!!!

          • romeo avatar
            romeo @ Diamond Angel 02/04/2012 18:41:34

            Διαμαντένιε Άγγελε, ευχή ή ... κατάρα δίνεις στη juliet; Εδώ που είμαστε σήμερα, κανείς δεν ξέρει τη σωστή ευχή!

          • juliet avatar
            juliet @ romeo 02/04/2012 18:42:59

            romeo ,

          • juliet avatar
            juliet @ juliet 02/04/2012 18:46:58

            δεν ΄θα έλθει ....μου λέει να μου πληρώσει εισιτήριο να πάω εγώ.Ηδη μου είπε εκεί που είναι, αρχίζουν και έχουν διαφορετική γνώμη για τους Ελληνες .Τουλάχιστο αν έκανα κάτι στηζωή μου σωστο είναι αυτά τα δυό παιδιά .Τίποτε άλλο.

          • romeo avatar
            romeo @ juliet 02/04/2012 18:47:10

            Η κόρη σου, οι κόρες σου, να έχουν την ευτυχία, την τύχη και την Υγεία, πάνω από όλα, όπου κι αν βρίσκονται... Η δική μου ευχή!

          • Diamond Angel avatar
            Diamond Angel @ romeo 02/04/2012 18:45:30

            Ευχή της δίνω , να δει την κόρη της!! Οτι και να είμαστε , όσο δύσκολα και να τα βγάζουμε περα, τους ανθρώπους που αγαπάς , να τους βλέπεις όσο το δυνατόν περισσότερο! Αυτό μας κρατάει.

          • romeo avatar
            romeo @ Diamond Angel 02/04/2012 18:48:36

            Είσαι πραγματικό διαμάντι... Σ' εκτιμώ πολύ κι ας μη σε ξέρω...

          • juliet avatar
            juliet @ Diamond Angel 02/04/2012 18:49:20

            Angel,
            ξέρεις εμείς οι Πατρινοί είμαστε αισθηματίες ΄......

  13. sawas avatar
    sawas 02/04/2012 12:59:17

    Αντί αποχαιρετιστήριου, ένα τραγούδι...

    http://www.youtube.com/watch?v=RtV9Ft6GprY

    Στο επανειδείν

  14. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 02/04/2012 13:06:55

    Εύχομαι ολόψυχα να βρείτε τα πράγματα καλύτερα απ' ό,τι περιμένετε..

  15. Nικήτας avatar
    Nικήτας 02/04/2012 13:14:04

    Καλή-δύναμη. Και εσύ στην Ιγγλιτέρα...
    Σε ποιά πόλη; Και εγώ απο τα τέλη του '90.
    ΠΡΙΝ ΤΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΟ ΧΑΟΣ.


    Αν θες πάρε το email μου απο το αντινιούς.

  16. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 02/04/2012 13:20:00

    Καλή τύχη!Κάθε Ελληνικό σπίτι έχει μια ανάλογη ιστορία!Έτσι και ο γιός μου έφυγε για την Αγγλία,όπου εργάζεται σε ερευνητικό κέντρο ηλεκτρονικών υπολογιστών σαν ερευνητής Μηχανικός! The Greek Brain, λοιπόν ξεχωρίζει σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης!!!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Κώστας Τ 02/04/2012 14:11:31

      Συνομήλικός μου ξάδερφος μου διέπρεψε στο μεταπτυχιακό του, βγήκε πρώτος και πριν καν το ολοκληρώσει είχε βρει δουλειά σε μεγάλη πολυεθνική εταιρεία ηλεκτρονικών και ηλεκτρικών. Όπως το λέτε αγαπητέ, κάθε σπίτι έχει μια ιστορία για το πως στο εξωτερικό διαπρέπουμε. Αν καταφέρω ποτέ να πάρω το πτυχίο μου με περιμένει στην ομιχλώδη Αγγλία, γιατί εδώ τα βλέπω ακόμα πιο "ομιχλώδη" τα πράγματα. Θέλω να το παλέψω, να μείνω εδώ, αλλά όταν βλέπω την πολιτική ωριμότητα των συνελλήνων μου δεν ξέρω αν αξίζει να παλεύεις εν τέλει για το βόλεμα των ολίγιστων... Εις το επανιδείν φίλε μας Γιάννη...

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ TopGunZ 02/04/2012 16:58:20

        Θα τα ξαναπούμε σίγουρα φίλε Top. Κοίτα να το πάρεις το ρημάδι το πτυχίο και πρόσεχε τα γερόντια εκεί στη ΚΟΒΑ

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Γιάννης Φαίλτωρ 03/04/2012 00:38:33

          Τι να τους προσέχω, έχουνε ξαμοληθεί και ψάχνουνε γοργόνες, χαχαχα!

          • Σικελιανος avatar
            Σικελιανος @ TopGunZ 03/04/2012 00:58:26

            Να ρωτησω κατι... τι ειναι η ΚΟΒΑ;
            Αν θυμαμαι απο τα φοιτητικα μου χρονια ΚΟΒΑ ειναι η κεντρικη οργανωση βασης του ΚΚΕ... Αλλα δεν νομιζω να εννοειτε αυτη...

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Σικελιανος 03/04/2012 01:01:32

            Είσαι καινούριος! Θα σε μυήσουμε και σένα! Κεντρική Οργάνωση Βάσης Αντινιούζ στη Β.Ελλάδα.

  17. πανάγος avatar
    πανάγος 02/04/2012 13:20:05

    Aγαπητέ Γιάννη,
    Συγκινητικό λίαν το σημερινό σου σημείωμα.
    Μας είχες δώσει τόσο ωραίες προτάσεις μέχρι σήμερα κι ελπίζω να τις συνεχίσεις και έξωθεν...
    Για τα άλλα μη φοβάσαι, έχει ο Θεός...

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ : Πάρε όσο μπορείς πιο γρήγορα καί την υπόλοιπη οικογένεια έξω!
    Τα παιδιά σου και σίγουρα θα ευδοκιμήσουν και -με τη βοήθεια των γονιών τους- θα μείνουν ΕΛΛΗΝΕΣ !


    Στο βεβαιώνει μια
    11/μελής οικογένεια ΕΛΛΗΝΩΝ "εξορισθέντων" από το ΠΑΣΟΚ από το 1994 !!!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ πανάγος 02/04/2012 16:55:37

      Ο μεγάλος μου γιός μου κοιμάται κάθε βράδυ διαβάζοντας Όμηρο και Μυθολογία. Και ξέρει πια πολύ περισσότερα κι από μένα. Η Ελλάδα είναι μέσα μας και είναι πολύ δύσκολο να τη σκοτώσεις. Ξέρω ότι πολλοί ξενιτεμένοι πάσχουν από φωταδισμό και υποτιμούν τη μάνα γη επειδή δεν είναι "οργανωμένη" κλπ. Είναι, μάλλον, επειδή δεν γνωρίζουν τον Ελληνικό Τρόπο.

  18. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 02/04/2012 14:31:42

    Αγαπητέ Γιάννη,
    Όταν έφευγα για την Αμερική πριν πολλά χρόνια άφηνα πίσω τους γονείς και την οικογένειά μου αλλά όντας νέος ήμουν μικρός και έκανα όνειρα γιατί το μέλλον ήταν ακόμα μπροστά μου. Αυτό είναι το πλεονέκτημα της νιότης. Αν ξανάφευγα τώρα θα ήταν πιο βαρειά η ξενητιά, όπως και για σένα, γιατί θα άφηνες πίσω όλα τα όνειρα που έκανες, με την οικογένειά σου, και όλη τη ζωή σου. Γι΄αυτο είναι δύσκολη η φυγή και όχι για το τι θα βρείς εκεί.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Νίκος Αργεάδης 02/04/2012 16:48:30

      Φίλε Νίκο έτσι είναι ακριβώς. Ο αποχωρισμός αυτός είναι το δύσκολο μέρος. Αλλά ευελπιστώ - αν και όταν οι άνθρωποι κάνουν σχέδια, ο Θεός γελάει - ότι θα επανέλθω.

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Γιάννης Φαίλτωρ 03/04/2012 12:42:39

        Εσύ μπορεί να "φύγεις" από την Ελλάδα αλλά η Ελλάδα δεν θα φύγει ποτέ από μέσα σου, έτσι όπως έγινε και με μένα. Και όπως έλεγα σε φίλο στην ΝΥ, ακόμα και μιά πέτρα της μόνο να μείνει εμείς θα την αγαπάμε, γιατί αγαπάμε την ιδέα της. Και όχι γιατί έχει φανταχτερούς δρομους ή, ή...

  19. M.O. avatar
    M.O. 02/04/2012 16:02:23

    Κρίμα που δεν είναι πρωταπριλιάτικο φίλε...
    Η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της, αυτό είναι διαχρονικό. Αλλά ουδέν κακόν αμιγές καλού...
    Γιάννη, είμαι σίγουρος ότι η κίνηση σου είναι απόλυτα "ζυγισμένη" και είμαι απόλυτα βέβαιος ότι θα πετύχεις.
    Συγχαρητήρια για το σθένος που είχες να μοιραστείς τις σκέψεις σου δημόσια. Είναι απλά συγκλονιστικές...
    Εννοείται ότι δεν φεύγεις χωρίς "ανάκριση"...

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ M.O. 02/04/2012 16:45:58

      Εννοείται. Περίμενε ειδοποίηση

  20. anonymous avatar
    anonymous 02/04/2012 16:24:31

    Είσαι τυχερός που είσαι μηχανικός. Οι των θεωρητικών επιστημών δεν έχουν τύχη έξω.

  21. akenaton avatar
    akenaton 02/04/2012 16:45:13

    Σας εύχομαι καλή τύχη και γρήγορη επιστροφή σε μια καλύτερη Πατρίδα.

  22. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 02/04/2012 17:21:40

    Χίλιες πλούσιες καί ἂνετες ξενιτιές δέν κάνουν μιά φτωχή καί ἂσημη πατρίδα
    Σοῦ εὒχομαι νά μή σέ ξεχάσουν οἱ ρίζες σου...,γιατί ἐσύ σίγουρα δέν τίς ξεχνᾶς!

  23. juliet avatar
    juliet 02/04/2012 17:45:20

    Ξέρω πως είναι τίποτε όλ' αυτά και πως η γλώσσα
    που μιλώ δεν έχει αλφάβητο
    Αφού και ο ήλιος και τα κύματα είναι μια γραφή συλλαβική
    που την αποκρυπτογραφείς μονάχα στους καιρούς της λύπης
    και της εξορίας.
    Κι η πατρίδα μια τοιχογραφία μ΄επιστρώσεις διαδοχικές
    φράγκικες η σλάβικες που αν τύχει και βαλθείς για να την
    αποκαταστήσεις πας αμέσως φυλακή
    και δίνεις λόγο
    Σ 'ένα πλήθος Εξουσίες ξένες μέσω της δικής σου
    πάντοτε
    Οπως γίνεται για τις συμφορές
    Ομως ας φανταστούμε σ΄ένα παλαιών καιρών αλώνι
    που μπορεί να' ναι και σε πολυκατοικία ότι παίζουνε
    παιδιά και ότι αυτός που χάνει
    Πρέπει σύμφωνα με τους κανονισμούς να πει στους
    άλλους και να δώσει μιάν αλήθεια
    Οπόταν βρίσκονται στο τέλος όλοι να κρατούν στο χέρι
    τους ένα μικρό
    Δώρο ασημένιο ποίημα.
    Ελύτης

  24. μαρικα avatar
    μαρικα 02/04/2012 18:08:28

    2012 οπως 1961 τοτε εφυγα απο την πατριδα μου,δεν ετρεχαν δακρια παρα αιμα
    απο τα ματια εμενα και της μητερας μου,Ειπαμε θα μεινουμε 5 χρονια στην ξενητια για να χτησουμε ενα σπιτακι για την οικογενεια,τα 5 χρονια εγειναν 50
    και η ζωη συνεχηζεται.Το βραδι πριν την προσευχη μου λεω πρωτα,
    ΑΧ ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ ΑΓΑΠΩ,και δεν θα ησυχασω αν τελικα δεν πληρωση κανεις αυτα τα εγκληματα που γεινοντε στην πατριδα.
    Γιαννη μου κοιτα να πρασαρμοστεις οσο γεινεται καλυτερα στην καινουρια σου ζωη.Σου ευχομε οτι καλυτερο.Γιασου Ιουλιετα μου.

    • juliet avatar
      juliet @ μαρικα 02/04/2012 18:16:16

      Εχω πει να στηθούν λαΐκα δικαστήρια ...θα ήθελα να είναι ένας από τους ενόρκους και αν χρειαζότανε γινόμουνα εκτελέστης ,Μαρίκα είδες τι ημερομηνία γεννήθηκα ,δεν μπορεί να είμαι διαφορετική .Γειά σου ΕΛΛΗΝΙΔΑ.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ μαρικα 02/04/2012 18:22:28

      Αφού τα έφερε έτσι η ζωή βρε Μαρίκα, να έχεις την υγεία σου και να χαίρεσαι τη ζωή με τους δικούς σου. Σημασία έχει ότι είσαι Ελληνίδα και δεν αλλοτριώθηκες στα ξένα . Ψηλά το κεφάλι και έχει ο Θεός......

  25. Φελίζα avatar
    Φελίζα 02/04/2012 18:09:30

    Γιάννη Φαίλτωρ, σε καταλαβαίνω...νάξερες πόσο πολύ σε καταλαβαίνω.
    Νάσαι γερός και δυνατός για όσο χρόνο χρειαστεί να είσαι μακρυά από την οικογένειά σου.
    Ολόψυχα σου εύχομαι καλή τύχη!

  26. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 02/04/2012 18:18:40

    Γιάννη Φαίλτωρ, ότι βγαίνει μέσα απ'τη ψυχή, είναι αλήθεια . Σου εύχομαι ολόψυχα ,να σταθείς στα πόδια σου και να πετύχεις εκεί που πας . Θα τα καταφέρεις γιατί έχεις την ψυχή , έχεις και την παιδεία. Αλλά να μη στερηθείς την οικογένειά σου . Ούτε αυτή εσένα. Να είστε όλοι μαζί , όπου κι αν είστε. Καλή τύχη!

    • Σικελιανος avatar
      Σικελιανος @ Diamond Angel 03/04/2012 00:12:36

      Αδαμαντινε Αγγελε... να σε ευχαριστησω για τα καλα σου λογια στο προηγουμενο σχολιο.. εισαι ενας πολυ ευγενικος ανθρωπος και το διαπιστωνω σε ολους τους σχολασμους σου....
      Ως προς το θεμα της επαρχιας... εχω δουλεψει ο αγροτικος ιατρος και ως ειδικευομενος στην αγαπημενη μου Λακωνια, στο Ηρακλειο της Κρητης και για ενα διαστημα και στην Καρδιτσα... μου αρεσει η επαρχια παρολο που γεννηθηκα στον Πειραια (στα μανιατικα..μανιατης γαρ) και η αληθεια ειναι οτι εχω γευτει πολλα απο τα καλα της Μητροπολης των Αθηνων που στην επαρχια δεν τα βρισκεις ευκολα.. (ιδιως Θεατρο και καποιες ιδιατερες μουσικες παραστασεις ... αλλωστε μεχρι την 2α λυκειου το ονειρο μου ηταν να γινω ηθοποιος του κλασικου θεατρου.. ολο μου το χαρτζιλικι το χαλαγα στο θεατρο Τεχνης, στο Εθνικο, στο Απλο Θεατρο , στο Θεατρο Εξαρχειων... αλλα βλεπεις ακολουθησα και εγω την πεπατημενη της εποχης μου... επρεπε να γινω επιστημων)... και οπως σου ελεγα η επαρχια μου αρεσε πολυ..η απλοτητα της ζωης, οι ηρεμοι ανθρωποι, οι ανθρωπινες σχεσεις, σε καθε τοπο γνωρισα ανθρωπους διαμαντενιους, καθαρους και τοπους μοναδικους (απο τα βουνα της Κρητης και τα ατελειωτα οροπεδια της, μεχρι τις δασωσεις βουνοπλαγιες των Αγραφων) και φυσικα το υπεροχα αγριο μανιατικο τοπιο που βασιλευε παντα στις παιδικες μου μνημες... ομως στην παρουσα φαση δεν μπορω να φυγω... η γυναικα μου εργαζεται ως ειδικευομενη σε νοσοκομειο των Αθηνων και θελει αλλα 3 χρονια για να τελειωσει, ενω και η ιδια δεν αρεσκεται στην ιδεα της εσωτερικης μεταναστευσης... μαλιστα μου λεει οτι αν ειναι να εγκαταλειψουμε την αθηναικη μας εστια προτιμα να παμε στο εξωτερικο.. μονιμο σημειο τριβης μας... εγω ειμαι καρδιολογος προσφατως εδωσα εξετασεις για την ειδικευση και τωρα γυρναω ολες τις ιδιωτικες κλινικες αλλα προς το παρον δεν εχω βρει τιποτα... οπως και αλλοι συνειδικευομενοι που τελειωσαμε τωρα.. δυσκολες εποχες.. ηδη απο τη δικη μου φουρνια 4 συναδελφοι εφυγαν αλλος για Σκωτια, αλλος για Αγγλια, αλλοι για νεα Ζηλανδια ... για να ανοιξω καρδιολογικο ιατρειο θελω περα απο το χωρο (που δεν εχω) πολλα χρηματα (περιπου 50.000 ευρω κατ ελαχιστην εκτιμηση μονο για τον εξοπλισμο).. οποτε προς το παρον αυτα τα λεφτα δεν υπαρχουν... δεν χανω ομως το κουραγιο μου.. ελπιζω οτι κατι θα βρεθει... να ναι καλα οι γονεις μου που με στηριζουν ακομα και τωρα οικονομικα..αυτη ειναι η καταντια της γενιας μας....36 χρονων μαντραχαλος να στηριζομαι στο γονεικο μπαξισι.. βεβαια κανω σκληρη οικονομια, δεν βγαινω καθολου παρα μονο για αναζητηση δουλειας, εχω κοψει τα παντα το ιδιο και η γυναικα μου... δεν γινεται αλλιως... τουλαχιστον υπαρχει αγαπη στη ζωη μου και αυτο μου δινει ελπιδα και στηριγμα...

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Σικελιανος 03/04/2012 00:27:03

        Γιατρέ μεγάλωσα μέσα σε γιατρούς. Ντροπή και αίσχος γι αυτό το σύστημα που τόσο σας κυνήγησε. Κουράγιο και θα πάνε όλα καλά!

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ Δαναός 03/04/2012 00:29:32

          Και βέβαια όχι σε μεγαλογιατρούς άλλα του μόχθου για το μεροκάματο!

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ Σικελιανος 03/04/2012 00:45:59

        Η αλήθεια είναι ότι ,το καλό της Αθήνας είναι ότι μπορείς να έχεις πρόσβαση στην Τέχνη. Γιατρέ μου είσαι καλλιτεχνική φύση , και αυτό για μένα λέει πολλά . Οσο έχεις αγάπη στη ζωή σου , έχεις τα πάντα . Το εννοώ. Και μη νομίζεις, όλοι λίγο -πολύ στηριζόμαστε στο γονεϊκό μπαξίσι! Ετσι τα'φερε η ζωή στους περισσότερους . Σου εύχομαι καλή επιτυχία με τη δουλειά σου και στη γυναίκα σου , καλό κουράγιο και δύναμη στην ειδικότητα.

        • Σικελιανος avatar
          Σικελιανος @ Diamond Angel 03/04/2012 01:01:15

          Δαναε και Αγγελε σας ευχαριστω πολυ... εις το επανιδειν λοιπον... μεσα απο αυτον τον εξαιρετικο ιστοτοπο... παω να κοιμηθω... καλη δυναμη σε ολους... και φυσικα στην πατριδα μας...

  27. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 02/04/2012 18:21:59

    http://www.kavafis.gr/poems/content.asp?id=81&cat=1

  28. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/04/2012 18:27:18

    Εις το επανιδείν Γιάννη!
    To πιστεύω ακράδαντα!

  29. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 02/04/2012 18:51:58

    Juliet, είμαστε, είμαστε...!!!!

  30. μαρικα avatar
    μαρικα 02/04/2012 18:59:34

    Και εγω μαζι σου Ιουλιετα μου,δυο φορες ΕΛΛΗΝΙΔΑ.

  31. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 02/04/2012 19:02:05

    Να είσαι σίγουρη!

  32. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 02/04/2012 19:03:05

    Ευχαριστώ Διαμαντένιε Άγγελε.
    Όλα γίνονται για την οικογένεια.

  33. Γιώργoς Αχαιός avatar
    Γιώργoς Αχαιός 02/04/2012 19:04:45

    Ελπίζω οι έλληνες που βρίσκονται στην ευρώπη, και κυρίως σε μεγάλες μητροπόλεις, να επιβιώσουν αν πιθανόν στο μέλλον, γίνει ένας μεγάλος πόλεμος

  34. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 02/04/2012 19:06:04

    Φελίζα να είσαι καλά.
    Τελικά φαίνεται ότι πολλοί έχουμε ανάλογα βιώματα.
    Ας είναι. Δε σκύβουμε το κεφάλι. Άνω θρώσκομεν

  35. tak avatar
    tak 02/04/2012 19:24:18

    Γιάννη στο καλό... Είπα να σε ανεβάσω λίγο... Για σένα...

    ΣΤΟ ΚΑΛΟ!
    Να πας καλά και να γυρίσεις σε μια ελεύτερη πατρίδα
    Να μείνει, σαν του Οδυσσέα, μέσα σου ζωντανή η ελπίδα…
    Να πολεμάς σαν Αχιλλέας, το πάθος σου να σε πεισμώνει,
    Το μεγαλείο να θυμάσαι, του Θοδωρή Κολοκοτρώνη!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ tak 02/04/2012 19:37:56

      Ευχαριστώ φίλε tak.
      Είσαι δεινός στιχοπλόκος!

      Τον Οδυσσέα τον κουβαλάμε στην κυτταρική μας μνήμη όλοι οι Έλληνες.
      Το βασιλιά των Μυρμιδόνων τον θαυμάζαμε παιδιά και θέλαμε να του μοιάσουμε.
      Όσο για το Γέρο, αν και είναι πια επικηρυγμένος, αν δεν υπήρχε αυτός τι θαμάστε σήμερα εμείς;

  36. Σικελιανος avatar
    Σικελιανος 02/04/2012 19:47:37

    Μπραβο Ιουλιετα.. ο Ελυτης ειναι πηγη εμπνευσης για ολους τους Ελληνες (τουλαχιστον για αυτους που αισθανονται Ελληνες).. να χαιρεσαι τα παιδια σου.. και μακαρι καποια στιγμη η κορη σου να θελησει να γυρισει πισω.. η Ελλαδα εχει αναγκη απο ανθρωπους που την πονανε...
    Υ.Γ. και μια πολιτικη αναφορα μιας και απηγγειλες Ελυτη.. δυστυχως υπαρχουν πασοκοι αλλα και αριστεροι που σιχαινονται τον Ελυτη επειδη ηταν λεει δεξιος.. αντιλαμβανεσαι το ποιον των ανθρωπων.. αν δεν μπορουν να συλλαβουν το μεγεθος της γλωσσας του Ελυτη, των αποκρυφων, μυστικιστικων διαδρομων του, της βαθειας ενσυνειδητης ελληνικοτητας του αλλα ταυτοχρονα και οικουμενικοτητας του και τον μετρουν με φθηνες πολιτικες ταμπελες του μεταπολιτευτικου κιτσαριου δεν αξιζουν καν να ειναι Ελληνες.. βαρυ το φορτιο βλεπεις της ελληνικης ταυτοτητας.. γιατι το λεω αυτο.. δε σημαινει οτι απαραιτητα οποιος μενει εδω βιωνει και αποκαλυπτει μεσα του την Ελληνικοτητα... πρεπει να εισαι ευεπιφορος και γονιμο εδαφος για να μπει μεσα ο σπορος της Ελληνικοτητας...

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Σικελιανος 02/04/2012 19:57:02

      Σικελιανέ, αφιερωμένος Σικελιανός από το Πνευματικό Εμβατήριο:

      ...Έτσι, σαν έριξα και το στερνό δαυλί στο φωτογώνι
      (δαυλί της ζωής μου της κλεισμένης μέσ᾿ το χρόνο)
      στο φωτογώνι της καινούργιας Λευτεριάς Σου, Ελλάδα
      αναψυχώθηκε άξαφνα τρανή η κραυγή μου, ως νάταν
      όλο χαλκός το διάστημα ή ὡς νάχα τ᾿ άγιο κελὶ
      του Ηράκλειτου τριγύρα μου, όπου, χρόνια,
      για την Αιωνιότη εχάλκευε τους στοχασμούς του
      και τους κρεμνούσε ως άρματα στης Έφεσος το ναό
      ως Σας έκραζα σύντροφοι.

      • Σικελιανος avatar
        Σικελιανος @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/04/2012 20:52:59

        και να το ντυσεις με τη θεσπεσια μουσικη του Μικη... με την Φαραντουρη και τον Καλογιαννη.. νομιζω μετα το Αξιον εστι το μεγαλυτερο μουσικο εργο του Μικη... για την ποιηση του Σικελιανου δεν εχω να δηλωσω κατι.. τη λατρευω εξου και δανειστηκα το ονομα του...

        • juliet avatar
          juliet @ Σικελιανος 02/04/2012 21:03:22

          Tελικά σ΄αυτή τη χώρα με τη σαπίλα ,την ιδιοτέλεια ,την αρπακτή υπάρχουν οι ονειροπαρμένοι που .....έχουνε τα ίδια γούστα!!!ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ .

  37. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 02/04/2012 21:04:24

    Η Ελλάδα τελεί υπό καθεστώς "κοινοβουλευτικής" δικτατορίας.
    Δυστυχώς, όμως, οι χώρες της Ευρώπης την αναγνωρίζουν ως κοινοβουλευτική δημοκρατία και έτσι δεν υπάρχει πιθανότητα πολιτικού ασύλου.

  38. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 03/04/2012 01:35:46

    Γιάννη μήν μασάς.
    Στόν ίδιο μεσημβρινό θά ζούμε.
    Θά σού λείψει η οικογένεια καί τό ελλαδικό μπάχαλο.
    Οι αποστάσεις είναι πιά τόσο μικρές, έχουμε τόσο γρήγορους καί άνετους αραμπάδες (καί πολύ οικονομικούς), πού μπορεί νά εργάζεσαι στό Λονδίνο καί νά περνάς πολλά Σαββατοκύριακα στήν πόλη σου καί στήν οικογένειά σου.
    Όλα είναι σχετικά. Όσο ζείς έξω επαναπροσδιορίζεις τήν ελληνικότητά σου.
    Παιδιά τού Οδυσσέα είμαστε (όχι όλοι).
    Οι Σειρήνες εσένα δέν πρόκειται νά σέ αποπλανήσουν, όσο η Πηνελόπη καί ο Τηλέμαχος σέ περιμένουν.
    Κάποια στιγμή θά έρθει καί η σειρά τών μνηστήρων.

    Σού αφιερώνω τό κάτωθι.
    Όχι ώς τό τέλος.
    Ώς αρχή.

    "Αναφορά στον Γκρέκο"

    Μαζεύω τα σύνεργά μου: όραση, ακοή, γέψη, όσφρηση, αφή, μυαλό, βράδιασε πια, τελεύει το μεροκάματο, γυρίζω σαν τον τυφλοπόντικα στο σπίτι μου, στο χώμα. Όχι γιατί κουράστηκα να δουλεύω, δεν κουράστηκα, μα ο ήλιος βασίλεψε.

    Ο ήλιος βασίλεψε, θάμπωσαν τα βουνά, οι οροσειρές του μυαλού μου κρατούν ακόμα λίγο φως στην κορφή τους, μα η άγια νύχτα πλακώνει, ανεβαίνει από τη γης, κατεβαίνει από τον ουρανό, και το φως ορκίστηκε να μην παραδοθεί, μα το ξέρει, σωτηρία δεν υπάρχει δε θα παραδοθεί, μα θα σβήσει.

    Ρίχνω στερνή ματιά γύρα μου, ποιόν ν’αποχαιρετίσω; τι ν’αποχαιρετίσω; τα βουνά, τη θάλασσα, την καρπισμένη κληματαριά στο μπαλκόνι μου, την αρετή, την αμαρτία, το δροσερό νερό; Μάταια, μάταια, κατεβαίνουν όλα ετούτα μαζί μου στο χώμα.

    Σε ποιόν να εμπιστευτώ τις χαρές και τις πίκρες μου, τις μυστικές δονκιχώτικες λαχτάρες της νιότης, την τραχιά σύγκρουση αργότερα με το Θεό και με τους ανθρώπους, και τέλος την άγρια περηφάνια που έχουν τα γεράματα που καίγουνται μα αρνιούνται, ως το θάνατο, να γίνουν στάχτη; Σε ποιόν να πω πόσες φορές σκαρφάλωνοντας, με τα πόδια, με τα χέρια, τον κακοτράχαλο ανήφορο του Θεού, γλίστρησα κι έπεσα, πόσες φορές σηκώθηκα, όλο αίματα, και ξανάρχισα ν’ανηφορίζω;

    Σφίγγω ήσυχα, πονετικά, ένα σβώλο κρητικό χώμα στη φούχτα μου, το κρατούσα το χώμα ετούτο πάντα μαζί μου, σε όλες μου τις περιπλάνησες, και στις μεγάλες μου αγωνίες το’σφιγγα μέσα στη φούχτα μου κι έπαιρνα δύναμη, δύναμη μεγάλη, σαν να’σφιγγα το χέρι φίλου αγαπημένου. Μα τώρα που βασίλεψε ο ήλιος και το μεροκάματο τέλεψε, τι να την κάμω τη δύναμη; Δεν την έχω ανάγκη πια, κρατώ το χώμα ετούτο της Κρήτης και το σφίγγω με άφραστη γλύκα, τρυφεράδα κι ευγνωμοσύνη, σαν να σφίγγω μέσα στη φούχτα μου και ν’αποχαιρετώ το στήθος γυναίκας αγαπημένης. Αυτό ήμουν αιώνια, αυτό θα’μια αιώνια, πέρασε αστραπή η στιγμή που στροβιλίστηκες, άγριο χώμα της Κρήτης, κι έγινες αγωνιζόμενος άνθρωπος.

    Τι αγώνας, τι αγωνία, τι κυνηγητό του ανθρωποφάγου αόρατου θεριού, τι επικίντυνες ουρανικές και σατανικές δυνάμες η φούχτα ετούτη το χώμα! Ζυμώθηκε μ’αίμα, δάκρυο κι ιδρώτα, γίνηκε λάσπη, γίνηκε άνθρωπος, πήρε τον ανήφορο, να φτάσει-που να φτάσει; Σκαρφάλωνε αγκομαχώντας το σκοτεινό όγκο του Θεού, άπλωνε τα χέρια, έψαχνε, έψαχνε και μάχουνταν να βρει το πρόσωπό του.

    Κι όταν, τα ολοστερνά ετούτα χρόνια, απελπισμένος πια, ένιωσε πως ο σκοτεινός αυτός όγκος δεν έχει πρόσωπο, τι καινούριος, όλο αναίδεια και τρόμο, αγώνας να πελεκήσει την ακατέργαστη κορφή και να της δώσει πρόσωπο-το πρόσωπό του!

    Μα τώρα το μεροκάματο τέλεψε, μαζεύω τα σύνεργά μου, ας έρθουν άλλοι σβώλοι χώματα να συνεχίσουν τον αγώνα, είμαστε, εμείς οι θνητοί, το τάγμα των αθανάτων, κόκκινο κοράλλι το αίμα μας, και χτίζουμε απάνω στην άβυσσο ένα νησί.
    Χτίζεται ο Θεός, έβαλα κι εγώ το δικό μου κόκκινο πετραδάκι, μια στάλα αίμα, να τον στερεώσω, να μη χαθεί, να με στερεώσει, να μη χαθώ, έκαμα το χρέος μου.
    Εχετε γειά!

    Απλώνω το χέρι, φουχτώνω το μάνταλο της γής, ν’ανοίξω την πόρτα να φύγω, μα κοντοστέκουμαι στο φωτεινό κατώφλι ακόμα λίγο, δύσκολο, δύσκολο πολύ, να ξεκολλήσουν τα μάτια, τ’αυτιά, τα σπλάχνα από τις πέτρες και τα χόρτα το κόσμου λες: Είμαι χορτάτος, είμαι ήσυχος, δε θέλω πια τίποτα, τέλεψα το χρέος και φεύγω, μα η καρδιά πιάνεται από τις πέτρες κι από τα χόρτα, αντιστέκεται, παρακαλάει:
    “Στάσου ακόμα!»

    Μάχουμαι να παρηγορήσω την καρδιά μου, να τη συβάσω να πει λεύτερα το ναι. Να μη φύγουμε σαν σκλάβοι, δαρμένοι, κλαμένοι, από τη γης, παρά σαν βασιλιάδες που έφαγαν, ήπιαν, χόρτασαν, δε θέλουν πια, και σηκώνουνται από το τραπέζι. Μα η καρδιά χτυπάει ακόμα μέσα στα στήθια, αντιστέκεται, φωνάζει:
    «Στάσου ακόμα!»
    Στέκουμαι, ρίχνω στερνή ματιά στο φως, που αντιστέκεται κι αυτό, σαν την καρδιά του ανθρώπου, και παλεύει. Σύννεφα σκέπασαν τον ουρανό, έπεσε απάνω στα χείλια μου μια χλιαρή ψιχάλα, η γης μύρισε, γλυκιά φωνή, μαυλιστικιά, ανεβαίνει από τα χώματα: "Eλα… έλα… έλα…"

    Με κοίταξες, κι ως με κοίταξες ένιωσα πως ο κόσμος ετούτος είναι ένα σύννεφο φορτωμένο αστροπελέκι κι άνεμο, σύννεφο κι η ψυχή του ανθρώπου φορτωμένη αστροπελέκι κι άνεμο, κι από πάνω φυσάει ο Θεός και σωτηρία δεν υπάρχει.
    Σήκωσα τα μάτια, σε κοίταξα. Εκαμα να σου πω: «Παππού, αλήθεια δεν υπάρχει σωτηρία;» μα η γλώσσα μου είχε κολλήσει στο λαρύγγι μου, έκαμα να σε ζυγώσω, μα τα γόνατά μου λύγισαν.
    Άπλωσες τότε το χέρι, σαν να πνίγουμουν κι ήθελες να με σώσεις.
    Αρπάχτηκα με λαχτάρα από το χέρι σου, πασαλειμμένο ήταν με πολύχρωμες μπογιές, θαρρείς ζωγράφιζε ακόμα, έκαιγε. Άγγιξα το χέρι σου, πήρα φόρα και δύναμη, μπόρεσα να μιλήσω:
    -Παππού αγαπημένε, είπα, δώσ’μου μια προσταγή.
    Χαμογέλασε, απίθωσε το χέρι απάνω στο κεφάλι μου, δεν ήταν χέρι, ήταν πολύχρωμη φωτιά, ως τις ρίζες του μυαλού μου περεχύθηκε η φλόγα.
    -Φτάσε όπου μπορείς, παιδί μου…
    Η φωνή του βαθιά, σκοτεινή, σαν να’βγαινε από το βαθύ λαρύγγι της γης.
    Έφτασε ως τις ρίζες του μυαλού μου η φωνή του, μα η καρδιά μου δεν τινάχτηκε.
    -Παππού, φώναξα τώρα πιο δυνατά, δώσ’μου μια πιο δύσκολη, πιο κρητικιά προσταγή.
    Κι ολομεμιάς, ως να το πω, μια φλόγα σούριξε ξεσκίζοντας τον αέρα, αφανίστηκε από τα μάτια μου ο αδάμαστος πρόγονος με τις περιπλεμένες θυμαρόριζες στα μαλλιά του κι απόμεινε στην κορφή του Σινά μια φωνή όρθια, γεμάτη προσταγή, κι ο αέρας έτρεμε:
    -Φτάσε όπου δεν μπορείς!

    Πετάχτηκα τρομαγμένος από τον ύπνο, είχε πια ξημερώσει. Σηκώθηκα, ζύγωσα στο παράθυρο, βγήκα στο μπαλκόνι με την καρπισμένη κληματαριά. Η βροχή είχε τώρα κοπάσει, έλαμπαν οι πέτρες, γελούσαν, τα φύλλα των δέντρων ήταν φορτωμένα δάκρυα.
    -Φτάσε όπου δεν μπορείς!
    Ήταν η φωνή σου, κανένας άλλος στον κόσμο δεν μπορούσε έναν τέτοιο αρσενικό λόγο να ξεστομίσει, μονάχα εσύ, Παππού ανεχόρταγε! Δεν είσαι εσύ ο αρχηγός ο απροσκύνητος, ο ανέλπιδος, της στρατευόμενης γενιάς μου; Δεν είμαστε εμείς οι λαβωμένοι, οι πεινασμένοι, οι μπουμπουνοκέφαλοι, οι σιδεροκέφαλοι, που αφήσαμε πίσω μας την καλοπέραση και τη βεβαιότητα και πας εσύ μπροστά και κάνουμε γιουρούσι να σπάσουμε τα σύνορα;
    To λαμπρότερο πρόσωπο της απελπισίας είναι ο Θεός, το λαμπρότερο πρόσωπο της ελπίδας είναι ο Θεός, πέρα από την ελπίδα και την απελπισία, πέρα από τα παμπάλαια σύνορα, με σπρώχνεις, Παππού. Πού με σπρώχνεις; Κοιτάζω γύρα μου, κοιτάζω μέσα μου, η αρετή τρελάθηκε, η γεωμετρία τρελάθηκε, η ύλη τρελάθηκε, πρέπει να’ρθει πάλι ο Νούς ο νομοθέτης, να βάλει καινούρια τάξη, καινούριους νόμους, πιο πλούσια αρμονία να γίνει ο κόσμος.
    Αυτό θες, κατά κει με σπρώχνεις, κατά κει μ’έσπρωχνες πάντα, άκουγα μέρα νύχτα την προσταγή σου, μάχουμουν, όσο μπορούσα, να φτάσω όπου δεν μπορούσα, αυτό είχα βάλει χρέος μου, αν έφτασα ή δεν έφτασα, εσύ θα μου πεις. Όρθιος στέκουμαι μπροστά σου και περιμένω.
    Στρατηγέ μου, τελεύει η μάχη, κάνω την αναφορά μου, να που πολέμησα, να πως πολέμησα, λαβώθηκα, δείλιασα, μα δε λιποτάχτησα, τα δόντια μου καταχτυπούσαν από το φόβο, μα τύλιγα σφιχτά το κούτελό μου μ’ένα κόκκινο μαντίλι, να μην ξεκρίνουνται τα αίματα, κι έκανα γιουρούσι.
    Ένα ένα μπροστά σου τα φτερά της καλιακούδας μου ψυχής θα τα μαδήσω, ωσότου ν’απομείνει ένα σβωλαράκι χώμα κι αυτή. Θα σου πω τον αγώνα μου, ν’αλαφρώσω, θα πετάξω από πάνω μου την αρετή, την ντροπή, την αλήθεια, ν’αλαφρώσω.
    Άκουσέ το λοιπόν, Στρατηγέ, την αναφορά μου και κάμε κρίση, άκουσε, Παππού, τη ζωή μου, και αν πολέμησα κι εγώ μαζί σου, αν λαβώθηκα χωρίς κανένας να μάθει πως πόνεσα, αν δε γύρισα ποτέ την πλάτη μου στον οχτρό,
    Δώσε μου την ευκή σου!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Ιαπετός 03/04/2012 09:09:20

      Νάσαι καλά Ιαπετέ.
      Πολύ όμορφο απόσπασμα.
      Και το Βερολίνο κοντά είναι έτσι;

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ Γιάννης Φαίλτωρ 03/04/2012 13:33:22

        Δίπλα. Απλώνεις τό χέρι καί τό ...πιάνεις.
        Ακριβό τό κόστος στέγασης στό Λονδίνο σέ σχέση μέ τό Βερολίνο.
        Εκεί περπατάς καί σού δημιουργείται η εντύπωση ότι η αυτοκρατορία υπάρχει.
        Εδώ πουδραρισμένη δυναμική. Περπατάς ειρηνικά καί αμέριμνα. Μόνο πού ο αντίλαλος τών βηματισμών τών πρώσσικων στρατευμάτων τού Wilhlem καί τά φαντάσματα τής NSDAP ξαναζωντανεύουν κάπου-κάπου.
        Φτύνεις τρείς φορές, κάνεις τρείς φορές τόν σταυρό σου καί ξορκίζεις τόν λυκάνθρωπο πού περιμένει υπομονετικά τήν πανσέληνο.

        • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
          Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Ιαπετός 03/04/2012 15:04:59

          Κι όλα αυτά από το γραφείο!

  39. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 03/04/2012 14:04:30

    Εγώ δε θα είμαι Λονδίνο. Τη Μάγχη θα βλέπω από μια πόλη Βικτωριανού στυλ. Δυο ώρες τραίνο για Λονδίνο και μετά Παρίσι-Βερολίνο by night.

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Γιάννης Φαίλτωρ 03/04/2012 15:03:53

      Γιάννη «καρεκλοκένταυρος»είναι!
      Εγώ θα σε ξεναγήσω στην πόλη,εάν το επιθυμείς!
      Το απογευματάκι για κουβέντα στου Ιαπετού το καπηλειό.
      Τι κουβέντα δηλαδή..μονόλογος και βάλε..

  40. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 03/04/2012 14:33:27

    Άν σέ φέρει ο δρόμος στό Βερολίνο πάρε τήν διεύθυνσή μου από τόν Δαναό.
    Θά χαρώ κάποια στιγμή νά συναντηθούμε.