#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/06/2011 21:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μας πήρανε τα μέτρα για το φέρετρο



Πήρανε μέτρα ή... μας πήρανε τα μέτρα για το φέρετρο. Οσο μακάβριο κι αν ακούγεται αυτό, είναι η πραγματικότητα καθώς το Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα ή Μνημόνιο 2 αποτελεί το χειρότερο νομοθέτημα που πήγε ποτέ στη Βουλή για να ψηφιστεί.

Χωρίς κανένα δισταγμό η κυβέρνηση αποφάσισε να ρίξει τον πέλεκυ επί δικαίων και αδίκων, χτύπησε τα χαμηλά εισοδήματα, ποινικοποιεί την ακίνητη περιουσία, την εργασία και κυρίως τους φορολογούμενους που έκαναν το λάθος να είναι πατριώτες και να δηλώνουν τα πραγματικά εισοδήματά τους.

Επιβάλλεται κεφαλικός φόρος για τα επόμενα 4 χρόνια ως έκτακτη εισφορά. Ξεκινά αναδρομικά (αυτό είναι αντισυνταγματικό;) από το 2010. Ότι η εισφορά θα είναι 1- 3% στα εισοδήματα από 8.000 – 50.000. Ποιάνει δηλαδή και την γενιά των 500 Ευρώ.

Μοιραίοι, ανίκανοι κι άβουλοι, μη μπορώντας να φέρουν ανάπτυξη στη χώρα, μη μπορώντας να πατάξουν την μεγάλη φοροδιαφυγή, μη μπορώντας να ελέγξουν την τεράστια παραοικονομία και αδύναμοι να φέρουν τη χώρα σε σωστή τροχιά, αποφάσισαν μέτρα που έτσι κι αλλιώς είχαν αποφασιστεί. Όλο το σόου που στήθηκε τρεις ημέρες τώρα, με τη “σκληρή” κριτική από υπουργούς, από βουλευτές και από το Πολιτικό Συμβούλιο ήταν στημένο. Όλες οι χαμένες ώρες για συνεδριάσεις δεν έπρεπε καν να γίνουν. Η κυβέρνηση είχε ήδη βάλει την υπογραφή της στα μέτρα που της φόρεσε η τρόικα εκβιάζοντας ότι αν δεν ψηφιστεί το Μεσοπρόθεσμο δεν υπάρχουν λεφτά. Η έκθεση της τρόικας που έλεγε ότι έχει αποτύχει παταγωδώς η κυβέρνηση στο οικονομικό επίπεδο, ουσιαστικά ήταν η προαναγγελία των μέτρων που προβλέπει το Μνημόνιο.

Η Ελλάδα γυρνά στην εποχή των Παγετώνων αφού ουσιαστικά δεν υπάρχει Ελληνας που να μην πλήττεται από τη λαίλαπα του ΠΑΣΟΚ. Συνεχίζοντας στην ίδια αποτυχημένη πολιτική του Μνημονίου 1 η κυβέρνηση αποφάσισε να βάλει κεφαλικούς φόρους, να αυξήσεις τους υπόλοιπους φόρους, τα τεκμήρια, να μειώσει τις συντάξεις.

Και φυσικά, το ξεπούλημα της κρατικής περιουσίας, δηλαδή ΔΕΚΟ και ακινήτων είναι το κερασάκι στην τούρτα. Αν και είναι γνωστό ότι θα ιδιωτικοποιηθούν οι εταιρείες του δημοσίου, αυτό που μάθαμε είναι ότι θα πουληθούν και τα ΕΛΠΕ. Μήπως σας έρχεται κανένα όνομα οικογένειας που θα ενδιαφερόταν;

Οι 124 σελίδες που είναι το Μεσοπρόθεσμο πάει στη Βουλή και μέχρι τις 28 Ιουνίου θα πρέπει να ψηφιστεί. Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα (όχι αυτό που υφίσταται ο ελληνικός λαός) για τους “τζάμπα μάγκες” βουλευτές του ΠΑΣΟΚ που το παίζουν “Αγανακτισμένοι”.

(θα ακολουθήσει λεπτομερής παρουσίαση)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 09/06/2011 21:42:01

    Απίστευτη σφαγή

    • manos avatar
      manos @ Orestios 09/06/2011 21:54:41

      Τώρα είναι που θα αρχίσει η τρελή φοροδιαφυγή.
      Ολοι θα δηλώνουν εισόδημα κάτω από 8.000.
      Χα χα χα χα χα.

      • Orestios avatar
        Orestios @ manos 09/06/2011 21:58:32

        Όπως είχα πεί και για το μνημόνιο 1, τέτοιου είδους πολιτικές εκτοξεύουν την διαφθορά στα ύψη σε όλα τα επίπεδα.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ manos 09/06/2011 22:13:32

        Ο μισθωτός και ο συνταξιούχος δεν μπορεί.
        Και το εισόδημα αν το διάβασες (h__p://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Katatethenta-Nomosxedia?law_id=def41269-857a-42c8-8073-12ff75bfefbf) είναι το άθροισμα με το τεκμαρτό.
        Ολοι είναι πάνω από 8.000 εκτός των νεκρών...εξαρτάται από την αντικειμενική του τάφου βεβαίως.

        • manos avatar
          manos @ Ο Ιθαγενής 09/06/2011 22:19:02

          Σίγουρα στους μισθωτούς, θα παρακρατείται από τον εργοδότη.
          Αλλά σίγουρα επίσης , υπάρχουν τρόποι αντίδρασης.
          Η πενία είναι πάντα ο οδηγός της εφευρετικότητας.
          Απλά δεν τους κόβει ότι:
          ΟΤΑΝ ΣΤΡΙΜΩΞΕΙΣ ΤΗΝ ΓΑΤΑ ΣΤΗΝ ΓΩΝΙΑ ΘΑ ΧΥΜΗΞΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ.

          • Ο Ιθαγενής avatar
            Ο Ιθαγενής @ manos 09/06/2011 22:24:51

            Δεν το διάβασες φίλε μου, στις 8.000 βάζει και το τεκμαρτό... όχι το τι δηλώνεις ως εισόδημα αλλά το τι λέει ο μάγος ότι έχεις...

          • Orestios avatar
            Orestios @ Ο Ιθαγενής 09/06/2011 22:32:30

            Σοσιαλισμός.

          • Ο Ιθαγενής avatar
            Ο Ιθαγενής @ Orestios 09/06/2011 22:39:40

            Ναι ...αλλά το ανώτερο στάδιο του Παπά...

          • Orestios avatar
            Orestios @ Orestios 09/06/2011 23:08:10

            Παπά ή ξεΠαπά είναι Σοσιαλισμός.
            Αυτό επέλεξαν οι Έλληνες το 2009, ας το λουστούν τώρα.

          • Μπολιβάρ avatar
            Μπολιβάρ @ Orestios 10/06/2011 01:34:38

            Ελάχιστοι Έλληνες, να υπενθυμίσω. Η αποχή ήταν τεράστια.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Orestios 10/06/2011 02:05:44

            Σιωπηρή συναίνεση είναι η αποχή

  2. hristoz avatar
    hristoz 09/06/2011 21:42:55

    Φυσικά όλοι γνωρίζουμε ότι είναι τσάμπα μάγκες οι αντάρτες. Εϊναι γλυκιά η βουλευτική αποζημίωση και κανείς δεν είναι σίγουρος ότι θα είναι ξανά βουλευτής. Εξάλου αφού φτιάξαμε μία κοινωνία όπου ο καθένας κοιτάει τον ευατούλη του δεν μπορούμε να έχουμε μεγαλύτερες απαιτήσεις.
    Επιτακτική ανάγκη είναι πια να παρουσιαστεί μία εναλλακτική λύση. Βουλευτές οι οποίοι με τον ξύλινο λόγο τους και κλεισμένοι στα γραφειάκια τους δεν μπορούν να βγουν πια στον κόσμο. Δεν ξέρω αν ο Σαμαράς μπορεί να παοτελέσει την λύση μόνος του και αν αυτός μόνο φτάνει. Πρέπει να δημιουργηθεί μία ηγετική ομάδα ανθρώπων άφθαρων, αδιάφθορων και ικανών να συνομιλούν με τον απλό πολίτη, που να ξέρουν πραγματικά τις ανάγκες τους. Σε κάθε άλλη περίπτωση ΄ένας κούκος δεν φέρνει την Άνοιξη, όσο αγαθές προθέσεις και αν έχει.

  3. chrisss avatar
    chrisss 09/06/2011 21:49:24

    www.youtube.com/watch?v=PhzfAq2MLCw

  4. Αίθρα avatar
    Αίθρα 09/06/2011 21:51:43

    Οι φορολογούμενοι που δηλώνουν τα πραγματικά τους εισοδήματα αντιμετωπίζονται στη χώρα μας σαν ηλίθιοι. (Αλλιώς ήθελα να το πω βέβαια αλλά ας μην αρχίσω και βρίζω).

  5. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 09/06/2011 21:53:23

    Η Ελλάδα αργοπεθαίνει...Μισούν σε βαθμό απίστευτο τους πολίτες αυτής της χώρας....Τι να πρωτοσχολιάσει κανένας....Οι λέξεις έχουν χάσει πια την αξία τους....Όλα γίνονται με μακιαβελικό σχεδιασμό.Κυβερνώντες και ξένοι δανειστές ισοπεδώνουν τα πάντα....

  6. captain avatar
    captain 09/06/2011 21:54:15

    Αν ειναι να γινει δημευση περιουσιών (γιατι αν ειναι αληθεια αυτα που ακουω για τα μετρα κατα'κει το πανε) να μας το πουν. Έχουμε Σταλινικο κομμα στην Ελλάδα το οποιο μπορουμε και να ψηφισουμε. Θα παρει τα ιδια περιπου μετρα αλλα θα εχουμε την αγρια ευχαριστιση να δουμε μερικους -μερικους σε γκουλαγκ.

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/06/2011 21:56:54

    ...Κι εμείς, τι κάνουμε, πέρα απ' το να σχολιάζουμε;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Αυριανιστής 09/06/2011 21:59:21

      Αυτό είναι το θέμα.
      Ζητάμε, ή όχι, ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ για το έγκλημα????

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Orestios 09/06/2011 22:06:00

        Ναι, το ΠΩΣ τη ζητάμε είναι το θέμα...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Orestios 09/06/2011 22:07:31

        Αυτή την εποχή βγαίνουν τα κεράσια και οι φράουλες. Φάτε φέτος που προλαβαίνετε, γιατί του χρόνου για καυκαλίδες μάς βλέπω.

      • manos avatar
        manos @ Orestios 09/06/2011 22:23:19

        Οπως και άλλες φορές που το έχεις αναφέρει, είμαι μαζί σου στο θέμα της τιμωρίας.
        Αν υπάρξει αλλαγή ηγεσίας και πολιτικού χώρου, ΟΛΟΙ που υπέγραψαν την καταδίκη της χώρας θα πρέπει να δικαστούν ως προδότες εν καιρό πολέμου.
        Καμμία δικαιολογία περί ανικανότητας ή αστοχίας.
        Αστοχία έχει ο ερασιτέχνης κυνηγός. Ο "σωτήρας" της χώρας, ο καπετάνιος του τιτανικού, ή καθοδηγητής των διεφθαρμένων, δεν δικαιολογείται να έχει αστοχία.

        • Orestios avatar
          Orestios @ manos 09/06/2011 22:32:58

          +1000

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/06/2011 21:58:14

    Ολα στο κόψιμο:
    '
    Μισθοδοσία 2,2 δις (με εθελουσία και μακροχρόνια απουσία και μείωση μισθών)
    Μείωση φοροαπαλλαγών και άλλα φορολογικά έσοδα 6 δις
    Μείωση δαπανών ΟΚΑ και εξορθολογισμός κοινωνικών δαπανών 4,2 δις (συντάξεις και κοινωνική πρόνοια)
    Ιατροφαρμακευτική 1,1 δις
    Ενίσχυση της φορολογικής συμμόρφωσης 3,5 δις

    Οι άνθρωποι δεν είναι απλά UFO που είπε η κα Παπανδρέου είναι επικίνδυνα άσχετοι...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ο Ιθαγενής 09/06/2011 22:00:15

      Συμφωνώ.
      Η αποτυχία είναι εξασφαλισμένη και για το μνημόνιο2 ή αλλιώς μεσοπρόθεσμο.

  9. orestis avatar
    orestis 09/06/2011 22:00:04

    ΟΠΟΙΟΣ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΠΕΜΦΘΕΙ ΩΣ ΕΝΟΧΟΣ ΓΙΑ ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ.ΤΟ ΝΕΟ ΓΟΥΔΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΑΚΡΙΑ ΟΣΟ ΦΑΝΤΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ.

  10. Scarface avatar
    Scarface 09/06/2011 22:03:44

    Χτυπάνε στην καρδιά των μικρομεσαίων.
    Στην "καρδιά" της ραχοκοκαλιάς της οικονομίας μας.
    Είναι σαφής πλέον η διάθεση τους για τον αφανισμό της μεσαίας τάξης. Αυτής που λέμε, παραγωγική τάξη.
    Πάμε σε μοντέλο δύο κοινωνικών τάξεων: αυτό της απόλυτης χλιδής που θα εκπροσωπεί ένα 3-5% του πληθυσμού της χώρας και αυτού της απόλυτης εξαθλίωσης, που εκπροσωπείται από το υπόλοιπο 95% του πληθυσμού.

    Αν τους το επιτρέψουμε, είμαστε άξιοι της τύχης μας
    Είναι επικίνδυνοι και πρέπει να φύγουν ΧΘΕΣ, ο Παπανδρέου και η παρέα του ολόκληρη!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Scarface 09/06/2011 22:09:52

      Αυτό που περιγράφεις είναι το Σοσιαλιστικό μοντέλο.
      Τώρα εφαρμόζεται ο πραγματικός Σοσιαλισμός.

  11. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/06/2011 22:03:50

    Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του "Ελεύθερου Τύπου" από τη διπλανή στήλη, το χαράτσι δεν θα κυμανθεί από 1 έως 3%, αλλά από 3 ως 7% (δεν έχει αποφασιστεί ακόμα το ακριβές ποσοστό) για τα εισοδήματα άνω των 8.000 ευρώ!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Αυριανιστής 09/06/2011 22:13:17

      Και όλο αυτό, γιατί είχε ο πολύ έξυπνος ΥΠΟΙΚ την φαεινή ιδέα να μας ζητήσει να πλημμυρίσουμε τις εφορίες με αποδείξεις. Για να κυνηγήσει το έγκλημα λέει.
      Κανείς δεν θα ζητήσει από αυτούς να απολογηθούν για τα ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ που έχουν διαπράξει 2 χρόνια τώρα???
      Πρέπει να ξεσηκωθούμε όλοι δηλαδή??????????

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Αυριανιστής 09/06/2011 22:19:40

      Είναι απατεώνες.
      Δεν φτάνει που το κατέθεσαν σε άρθρο μονό.
      Δεν φτάνει που αφού κατέθεσαν το σχέδιο νόμου καλούν μετά για ...συζήτηση.
      Η εφαρμογή θα είναι με ΠΔ ... για την εφαρμογή.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ο Ιθαγενής 09/06/2011 22:34:35

        !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ Orestios 09/06/2011 22:40:47

          Το ίδιο δεν έγινε με το Μνημόνιο 1;

  12. ΝΙΚ avatar
    ΝΙΚ 09/06/2011 22:24:23

    Στόχος τους δεν ήταν ποτέ τα προβλήματα αλλά όλοι εμείς. Και η ίδια η χώρα.

  13. η Dimi avatar
    η Dimi 09/06/2011 22:50:19

    ΣΟΚ ΑΠΟ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ: ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΒΓΟΥΜΕ ΣΕ ΔΙΕΞΟΔΟ ΜΕ ΤΟ ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟ! by ΕΘΝΟΣΥΝΕΛΕΥΣΗ on Wednesday, June 8, 2011 at 12:08pm

    Σοκ προκαλεί η εμπιστευτική ομολογία του Υπουργού Οικονομικών στον Βουλευτή ΠΑΣΟΚ Νίκο Σαλαγιάννη, όταν κατά τη μαραθώνια 12ωρη συνεδρίαση του διευρυμένου ΚΤΕ Οικονομίας του ΠΑΣΟΚ στις 7/6/2011, ο Γιώργος Παπακωνσταντίνου, απαντώντας σε ερώτηση του Βουλευτή, παραδέχθηκε πως δεν ξέρει αν θα βγούμε σε διέξοδο με το Μεσοπρόθεσμο, αλλά ελπίζει, αν τηρήσουμε το πρόγραμμα, κάποια στιγμή οι εταίροι μας να πάρουν μια πολιτική απόφαση για την απαλλαγή μας από το Χρέος!

    Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ-ΒΟΜΒΑ: ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΒΓΟΥΜΕ ΣΕ ΔΙΕΞΟΔΟ

    Να τι ακριβώς αποκάλυψε ο Βουλευτής στην εκπομπή του Αντώνη Κοκορίκου στον Flash 96, στις 8/6/2011:

    «Χθες, κύριε Κοκορίκο - να ακούν οι ακροατές σας - δεν μπορεί η κοινωνία έτσι να ξέρει τι ακριβώς ειπώθηκε... Πάντως ετέθηκε καταρχήν και από μένα, ένα θεμελιακό ερώτημα.

    Είπα στον Παπακωνσταντίνου: Γιώργο, αν αυτά που μας λες τώρα - μας έφερες Μεσοπρόθεσμο – το ψηφίσουμε όπως είναι και με μερικές αλλαγές και το καλυτερέψουμε και το εφαρμόσουμε στην εντέλεια – δεν έχουμε αποδείξεις ότι μπορούμε να το κάνουμε αυτό μέχρι τώρα, αλλά πες ότι το εφαρμόζουμε - θέλω ένα απλό ερώτημα. Η χώρα θα βγει σε ξέφωτο ή θα πέσει πάλι πάνω στο παγόβουνο του τεράστιου Χρέους, το οποίο μεγαλώνουμε με 200 δις με όλα αυτά τα δάνεια που παίρνουμε τώρα;

    Η απάντησή του ήταν ειλικρινής:

    “Δεν ξέρω Νίκο αν θα βγούμε σε διέξοδο, ευελπιστώ όμως βάσιμα, ότι αν τα κάνουμε όλα αυτά, τότε και η Κοινότητα με τα όργανά της θα ξεπεράσει το θεσμικό και το συστημικό πρόβλημα που έχει και με μια πολιτική απόφαση θα μας βοηθήσει να απαλλαγούμε από το βραχνά του Χρέους”»!!!

    Και ο Βουλευτής συνέχισε:

    «Αν είναι να περάσουμε μέσα από τα καυδιανά δίκρανα (σ.σ. εξαναγκασμός σε ταπείνωση) όλη την κοινωνία, να γονατίσουμε όλο το μεσαίο στρώμα της κοινωνίας, να πουλήσουμε ένα πολύ μεγάλο μέρος της περιουσίας ας πούμε του Δημοσίου και στο τέλος να πάμε και σε μια Χρεοκοπία, είναι πρόβλημα! Είναι τεράστιο πρόβλημα»!

    ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ-ΣΟΚ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

    Η απάντηση Παπακωνσταντίνου στο καθαρό και εύλογο ερώτημα του Βουλευτή, δημιουργεί ρίγος! Επειδή ο Υπουργός Οικονομικών:

    1. Δηλώνει πως δεν ξέρει αν θα βγούμε σε διέξοδο! Δηλαδή και το 2ο Μνημόνιο είναι εκτος πραγματικότητας όπως και το 1ο! Και το γνωρίζει! Και για πρώτη φορά ομολογεί γιατί ακολουθεί αυτόν τον αδιέξοδο και παράλογο δρόμο! Ότι δηλαδή...

    2. Φορτώνει το κάρο (Ελλάδα) ως να πέσει κάτω το άλογο (οικονομία) με την ελπίδα πως το αφεντικό (Ε.Ε.) θα αποφασίσει με ευσπλαχνία να πάρει το φορτίο από την άμαξα... Αφού θα έχει ψοφήσει το άλογο... Και μαζί του θα έχουν εξοντωθεί από την ανεργία, τη φτώχεια και την πείνα οι Έλληνες!

    Η ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΤΟΥ "ΣΧΕΔΙΟΥ" - Η ΦΟΥΣΚΑ ΤΟΥ ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟΥ

    Είναι δηλαδή με απλά λόγια, σαν να λέει ο Παπακωνσταντίνου: κοιτάτε παιδιά το Χρέος είναι τεράστιο και δεν βγαίνει. Μπαίνουμε μέσα στο σκοτεινό τούνελ της Τρόικας και ακολουθούμε στα τυφλά το δρομολόγιο που μας έβαλαν, με το φορτίο που μας έβαλαν και την ταχύτητα που μπορούμε και στο δρόμο για να έχουμε ολίγα καύσιμα, θα αρχίσουμε να καίμε τα βαγόνια (δημόσια περιουσία)... Αφού κάνουμε ό,τι μας λένε, την ευθύνη δεν θα την έχουμε εμείς, αλλά το Πρόγραμμα!

    Το Σχέδιο της Τρόικας! Και επειδή ήταν και είναι - τώρα ακόμη περισσότερο με τα νέα δάνεια - αδύνατο να σπρώξουμε το Χρέος για να περάσουμε και να βγούμε στην άλλη άκρη, ευελπιστούμε, ότι βλέποντας οι Εταίροι από τη μια το ακατόρθωτο του πράγματος και από την άλλη τη φιλοτιμία μας, θα πουν "ε, κάναν τα πάντα οι Έλληνες, αλλά δε βγαίνουν, πρέπει να τους πάρουμε το βάρος, να το διαγράψουμε το Χρέος, να προχωρήσουν".
    .. Aσχετα εάν τότε είμαστε ζωνταντοί ή πεθαμένοι...

    ΑΔΙΚΕΣ ΟΙ ΘΥΣΙΕΣ ΚΑΙ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ

    Αυτά όμως εκτός του ότι είναι αστεία, είναι και επικίνδυνα! Διότι δεν παίζειται μια εταιριούλα, αλλά ένας ολόκληρος λαός και ένα ολόκληρο κράτος!

    Ο Υπουργός μας ζητάει να θυσιαστούμε άδικα και να ξεπουλήσουμε την εθνική περιουσία επίσης άδικα, αφού έτσι κι αλλιώς θα χρεοκοπήσουμε και όλοι οι κόποι θα πάνε χαμένοι!

    Κι αν μας λυπηθούν, μας λυπήθηκαν.... Και με ποια φοβερά ανταλλάγματα...

    Μετράμε σε πόσες ώρες θα φύγει από το Υπουργείο...
    ~NOIAZOMAI.net



    .

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ η Dimi 09/06/2011 22:59:46

      Και όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου, θα πάει και θα ψηφίσει "ναι" ο βολευτής. Σαν τα πρόβατα που βόσκουν στα ορεινά της περιφέρειάς του...

  14. Κρης avatar
    Κρης 09/06/2011 22:55:05

    Η μόνη έννοια του ΒΑΨ-ΠΑΠ ειναι να ανεβαζει
    οτι ''πεφωτισμένο'' εκστομεί στο youtube .
    h**p://www.youtube.com/user/minfingre#g/u

  15. sotiris frankfurt avatar
    sotiris frankfurt 09/06/2011 23:28:35

    Γνωρίζετε πολλούς στην χώρα μας που να δηλώνουν τα πραγματικά τους εισοδήματα; Μην λέμε μ@.......ς το κλεψιμο παει σύννεφο απο το μικρο ψάρι ως το μεγαλύτερο....

  16. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 09/06/2011 23:29:59

    Το καλυτερο απ ολα και για να γλυτωνουμε στο διηνεκες αντι για μουντζες προς βουλη μερια να κανουμε ολοι μαζυ εκεινη την κινησιολογιοτατη χειρονομια σχηματιζοντας το γραμμα v με τα χερακια αρχιζοντας πανω απ το κεφαλι και καταληγοντας μπροστα και κατω απ την κοιλια.
    Γιατι στο τελος-τελος αυτα θα παρουν ΄΄δεν υπαρχει σαλιο

  17. sotiris frankfurt avatar
    sotiris frankfurt 09/06/2011 23:30:48

    Και οι κλέφτες φωνάζουν πιο πολυ απο όλους, μην χάσουν τα κεκτημένα....

  18. sotiris frankfurt avatar
    sotiris frankfurt 09/06/2011 23:34:53

    Οι κλέφτες που βαραγαν παλαμάκια στον ΑΓΠ μπας και βολεψουν τον
    Παχουλο τους κολο σε κάποια καρέκλα είναι αυτοί που φωνάζουν πιο πολυ....

  19. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 09/06/2011 23:40:18

    Ουσιαστικά, τι θέλουν;
    Οποιος μικρομεσαίος ϊδιοκτήτης έχει ένα διαμέρισμα που μένει και ένα εξοχικό, που συχνά είναι κληρονομικό από τους γονείς του που το έχτισαν τη δεκαετία του '70 ή του '80, να αναγκαστεί να το πουλήσει, και μάλιστα σε τιμή εξευτελιστική.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΒΙΣ 09/06/2011 23:50:04

      Ακριβώς αυτό, ΒΙΣ. Το έγραψα σε άλλη ανάρτηση, ως σχόλιο. Οι ευρωπΕοι διέταξαν να μειωθεί δραστικά, πάση θυσία, το ποσοστό ιδιοκατοίκησης στην Ελλάδα, το οποίο εδώ και χρόνια πιπιλάνε ότι είναι "εξωπραγματικό".

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 09/06/2011 23:53:48

        Το ιδεώδες μάλιστα σενάριο, για τις τράπεζες, είναι το εξής: το ακίνητο πωλείται στην αξία του υπολοίπου προς αποπληρωμή (συν το πρόστιμο προεξόφλησης) δανείου, ο δανειολήπτης ξεχρεώνει, και η τράπεζα τού προτείνει να παραμείνει ως ενοικιαστής πλέον.

        ΚΤΗΝΗ!

  20. blue nile avatar
    blue nile 10/06/2011 00:38:01

    Έπρεπε να το περιμένουμε.
    Πέρα από τη σωτηρία των τραπεζών, πέρα από την επιθυμία των δολερών δανειστών μας να αγοράσουν στο ένα πέμπτο τη περιουσία του κράτους, το μνημόνιο ήρθε για να μας στερήσει κάθε δυναμική και διάθεση αντίδρασης στο επερχόμενο ξεπούλημα του νοτιοανατολικού Αιγαίου στους Τούρκους. Με το Μνημόνιο 1 φτωχύναμε με το Μνημόνιο 2 όμως θα εξαθλιωθούμε και δεν θα μπορέσουμε να αντιδράσουμε στις δρομολογημένες σε βάρος μας μεταβολές.
    Επειδή μετά από κάτι τέτοιο θα κινδυνέψουν να αποκολληθούν κεφάλια από λαιμούς το μνημονιακό παρεάκι σκαρφίζεται όλα και καινούργιους τρόπους να αποσείσει τις ευθύνες από τον εκλεχτό τους Γιωργάκη διασώζοντας παράλληλα και όσους υποστήριξαν τα καταστροφικά δύο μνημόνια.
    Στο βιβλιοπωλείο σήμερα έπεσε το μάτι μου πάνω σε ένα βιβλίο που έγραψε ο Γιάννης Βούλγαρης. Ο τίτλος του: Η ΜΟΙΡΑΙΑ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ - Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ 2004-2009.
    Για πάρτε μια γεύση από τη σύντομη περιγραφή του:

    Το βιβλίο αυτό μπορεί να θεωρηθεί σχολιασμός μιας εποχής που αποδείχτηκε μοιραία. Η περίοδος 2004-2009 θα μπορούσε να είχε καταγραφεί στην ιστορία απλώς σαν ``χαλαρή πενταετία``, σαν ``αναβλητική``, ή κάπως έτσι. Ατύχησε όμως γιατί το 2007-2008 προσέκρουσε στην πρώτη παγκόσμια κρίση της παγκοσμιοποίησης, οι επιπτώσεις της οποίας ακόμα συνεχίζονται. Μαζί ατύχησε και η Ελλάδα. Η σημερινή κατάληξη της περιόδου δικαιολογεί τον τίτλο ``Η Μοιραία Πενταετία`` και καθιστά δυστυχώς το βιβλίο χρονικό της εθνικής και πολιτικής ολιγωρίας...

    Καταλάβατε για όλα τα κακά που μας συμβαίνουν ευθύνεται η μοιραία πενταετία... Τι να πει κανείς...

    Αυτή τη φορά όμως δεν πρέπει να τους περάσει. Δεν πρέπει...

  21. Orestios avatar
    Orestios 10/06/2011 00:39:04

    Από υποστηρικτή του Παπανδρέου αυτές τις μαλακίες διαβάζουμε.

  22. Αίθρα avatar
    Αίθρα 10/06/2011 00:40:29

    Πολλοί μπορεί να μην είναι, υπάρχουν όμως. Και είναι οι ηλίθιοι της υπόθεσης όχι τώρα, εδώ και χρόνια.

  23. Αίθρα avatar
    Αίθρα 10/06/2011 00:44:41

    Μπα, οι κλέφτες δε νομίζω πως θα χάσουν κάτι. Όσοι ήταν εντάξει και καλούνται να πληρώσουν ξανά τα σπασμένα φωνάζουν, ή πρέπει να φωνάζουν.

  24. Μπολιβάρ avatar
    Μπολιβάρ 10/06/2011 01:39:27

    Η Αντιπολίτευση αποχωρεί από τη Βουλή. Τι συμβαίνει;

  25. tso avatar
    tso 10/06/2011 07:41:14

    ΕΚΛΟΓΕΣ εδω και τωρα!!!Η ΣΥΓΓΡΟΥ ακουει?.

  26. Lewnidas avatar
    Lewnidas 10/06/2011 09:51:44

    ασυδοτοι απλα ασύδοτοι!
    καμια συναινεση.... και υποσχεση για εξεταστικη.....εαν δεν τους εχουμε κρεμασει στο γουδι.