#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/09/2010 20:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μας πέρασε και η Μποτσουάνα στην ανταγωνιστικότητα



Εντάξει, να παραδεχθούμε ότι τα προηγούμενα χρόνια έφταιγε η κυβέρνηση Καραμανλή για το έλλειμμα ανταγωνιστικότητας της ελληνικής οικονομίας. Κάθε χρόνο που έβγαιναν τα στοιχεία της έρευνας από το  Παγκόσμιο Οικονομικό Φόρουμ και βλέπαμε ότι μας ξεπερνούσε και η Μοζαμβίκη, καταλαβαίναμε που πάει αυτός ο τόπος. Φυσικά το ΠΑΣΟΚ έβγαινε στα χαρακώματα και κατηγορούσε την κυβέρνηση για απουσία πολιτικής που θα ενισχύσει την ανταγωνιστικότητα.

Σήμερα που παρουσιάστηκαν τα στοιχεία για το 2010, που είναι η κυβέρνηση; Την ανταγωνιστικότητα δεν είχε βάλει ως στοίχημα ο Γ. Παπανδρέου; Γιατί και φέτος η Ελλάδα ανήκει στο κλαμπ των τριτοκοσμικών χωρών;

Σύμφωνα λοιπόν με  το Παγκόσμιο Οικονομικό Φόρουμ η Ελλάδα χάνει 12 θέσεις από πέρυσι και βρίσκεται στην 83η. Μάλιστα μας ξεπέρασαν τα Σκόπια η... Μποτσουάνα και η Ρουάντα που πεθαίνουν σαν τις μύγες από τη φτώχεια.

Πρόκειται για θλιβερή αρνητική πρωτιά για τη χώρα μας καθώς είναι η χειρότερη επίδοση στην ΕΕ.

Οπως τονίζεται αυτό οφείλεται “στην δραματική επιδείνωση των μακροοικονομικών της μεγεθών, το ιδιαίτερα κακό θεσμικό πλαίσιο και την ανεπάρκεια της λειτουργίας της αγοράς της”.

Ιδιαίτερος λόγος γίνεται για τη διαφθορά και την κακή ποιότητα των στατιστικών στοιχείων που παρέχει η χώρα μας, αλλά και για την ανελαστικότητα των εργασιακών σχέσεων. Ωστόσο, υπάρχουν και θετικά στοιχεία που ενδεχομένως να τη βοηθήσουν να ξεπεράσει την κρίση, όπως το “άρτια καταρτισμένο εργατικό της δυναμικό, το οποίο είναι σε θέση να προσαρμοστεί στις νέες τεχνολογίες και σε πρωτοβουλίες για τη βελτίωση της παραγωγικότητάς του”.

Αραγε θα βγει ο πρωθυπουργός να μιλήσει για το έργο που έχει κάνει στον τομέα της ανταγωνιστικότητας;

Για την ιστορία η κατάταξη της Ελλάδας στους αξιολογούμενους τομείς είναι η ακόλουθη:

Στους θεσμούς 84η
Στις υποδομές 42η
Στο μακροοικονομικό περιβάλλον 123η
Στην υγεία και το εκπαιδευτικό σύστημα 40η
Στην ανώτερη εκπαίδευση και κατάρτιση 42η
Στην αποδοτικότητα των αγορών 94η
Στην εξέλιξη της χρηματοπιστωτικής αγοράς 93η
Στην τεχνολογική ετοιμότητα 46η
Στο μέγεθος της αγοράς 39η
Στην εξειδίκευση των επιχειρήσεων 74η
Στην καινοτομία 79η.

Τα πρωτεία στην ανταγωνιστικότητα κατέχει παγκοσμίως και φέτος η Ελβετία, ενώ στη δεύτερη θέση -από την τέταρτη πέρυσι- ανέβηκε η Σουηδία, εκτοπίζοντας τις ΗΠΑ που έπεσαν φέτος στην τέταρτη θέση.

Η Σιγκαπούρη παρέμεινε στην τρίτη θέση, ενώ η Γερμανία ανέβηκε στην 5η θέση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GSV avatar
    GSV 09/09/2010 18:37:07

    Συμφωνα με τη συνθηκη της Λισσαβωνας η ανταγωνιστικότητα καθορίζεται από την ανάπτυξη της παραγωγικότητας και εξαρτάται επίσης από τις αποδόσεις και από το μέλλον της βιομηχανίας, ιδίως δε από την ικανότητά της να προβαίνει σε διαρθρωτικές αναπροσαρμογές.

    Για να είναι ανταγωνιστική μια χαρα πρέπει υποχρεωτικά να είναι πιο αποδοτική όσον αφορά την έρευνα και την καινοτομία, τις τεχνολογίες της πληροφορίας και των επικοινωνιών, την επιχειρηματικότητα, τον ανταγωνισμό, την εκπαίδευση και την κατάρτιση.

    Για ποία εκπαίδευση μιλάμε στην Ελλάδα? Αυτη της εισαγωγής σε ιδρυμα τριτοβαθμιας εκπαιδευσης με 0,9?

    Για ποια καταρτηση? Οταν ολοι οι φοιτητες που βγαινουν στην αγορα εργασιας ειναι γυμνοι απο την εργασιακη πραγματικοτητα μιας και το ελληνικο εκπαιδευτικο συστημα ειναι κλεισμενο σε μια γυαλα και αρνηται πεισματικα οποιαδηποτε αλληλεπιδραση με τον εργασιακο χωρο.

    Για ποιες επικοινωνιες και ποια τεχνολογια της πληροφοριας? Οταν προικιζουμε τη Ζημενς με μονοπωλιακα συμβολαια εδω και χρονια? Με το αζημιωτο βεβαια ...

    Για ποιον ανταγωνισμο και ποια επιχειρηματικοτητα? Στην ελλαδα ο μονος ανταγωνισμος ειναι για το ποια μικρομεσαια επιχειρηση θα βαλει λουκετο πιο γρηγορα.

    Για ποια ερευνα? Ολοι οι ελληνες επιστημονες εχουν αναγκαστει σε μεταναστευση για να επιβιωσουν.


    Στο μονο τομεα που ειμαστε πρωτοι και με διαφορα ειναι στην εκλογικη διαμαχη. Σκοτωνομαστε ολη ημερα για να αποδειξουμε ο ενας στον αλλον οτι το Πασοκ ειναι χειροτερο απο την Ν.Δ. και αντιστροφα. Αυτο μας νοιαζει. Οχι η κριση, ουτε το οτι η ελλασα βουλιαζει.

    Χανομαστε ρεεεεεε !!!!

    • Dyer avatar
      Dyer @ GSV 09/09/2010 23:28:52

      Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα. Και όταν ακούω ότι θα θέσουν το πλαίσιο για μια ανταγωνιστική οικονομία ώστε να ξεπεράσουμε τη κρίση τρελαίνομαι. Μας θεωρούν τόσο ηλίθιους για να λένε τέτοιες παπαριές.
      Η ανταγωνιστικότητα θέλει δουλεία, επένδυση χρημάτων και προγραμματισμό που θα αποδώσουν μετά από χρόνια.
      Και μέχρι τότε τι;
      Ουσιαστικά δουλεύουν τους απλούς ανθρώπους ότι και καλα έχουν πρόγραμμα ανάκαμψης. Είναι ψεύτες και απ αυτούς όσοι τα πιστεύουν είναι ηλίθιοι.
      Ανταγωνιστική οικονομία είναι αυτή που βάζει γκολ και εμείς όχι μονο δεν βάζουμε, τρώμε συνεχώς. Αντί να κάτσουμε όλοι στην άμυνα μήπως και σταματήσει αυτό το κακό… ελπίζουμε σε θαύματα.
      Και μη ξεχνάτε η άμυνα δεν είναι κακό. Από την άμυνα ξεκινά κάθε επίθεση.
      ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΓΩ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

  2. παπαδοπαιδι avatar
    παπαδοπαιδι 09/09/2010 18:45:18

    εχουμε σημαντικη πρωτιά στην ιατρικη ερευνα.παθαινουμε καρκινο και τον καταπολεμουμε χαριζοντας κρατικα "φιλέτα" σε μοναστηρια

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ παπαδοπαιδι 09/09/2010 19:02:02

      Ιερώνυμος-Παπανδρέου μαζί στο πρώτο Υπουργικό Συμβούλιο...

      • παπαδοπαιδι avatar
        παπαδοπαιδι @ Γιώργος 09/09/2010 19:14:46

        επιτέλους ενας θεοσεβούμενος πρωθυπουργος...που ειναι ολοι εκεινοι ποι κοροιδεψαν το χριστεπώνυμο πληθος με τη συλλογή υπογραφων?

    • Μετανάστης στη χώρα μου avatar
      Μετανάστης στη χώρα μου @ παπαδοπαιδι 09/09/2010 20:07:29

      βρε άει σιχτίρ μωαμεθανικά...

    • ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
      ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ @ παπαδοπαιδι 09/09/2010 21:00:19

      Μην παίζεις μ αυτά που δεν ξέρεις. Στα παλιά μου τα παπούτσια που με κατατάσει το παγκόσμιο οικονομικό φόρουμ των απανταχού Σιωνιστών! Του χρόνου όταν πετύχει ο Τζέφρυ την εκτέλεση θα είμαστε στις πρώτες θέσεις. Κι αυτή η συνθηματολογία του Καρχιμάκη και του Παπαγιάννη,,, Έλεος!!!

      • michal avatar
        michal @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 10/09/2010 08:14:33

        Allos me thn stolh tou nazi.

    • zonitis avatar
      zonitis @ παπαδοπαιδι 09/09/2010 22:27:47

      Το ειπαμε τρελο αγορι. Ασε τα ληγμενα, δεν φτανει το λιβανι; Τωρα ομως χωρις πλακα. Πιστευεις πραγματικα οτι ο Γιωργακης και το ΠΑΣΟΚ οτι κανουν το κανουν για το καλο σου; Η βαθια νυχτωμενος εισαι, η πολυ καλα πληρωμενος να γραφεις εδω

      • lampros avatar
        lampros @ zonitis 09/09/2010 22:37:31

        Εγώ το πιστεύω ακράδαντα.

        Το ΠΑΣΟΚ θέλει το καλό μας.

        Δεν πρέπει να το αφήσουμε να το πάρει.

    • trellakias avatar
      trellakias @ παπαδοπαιδι 10/09/2010 08:10:00

      Βρε παπαροπαίδι να σε δω σαν τον ιθαγενή της Μποτσουάνας στην φωτογραφία μαζί με τον άβερελ της μάργκαρετ να κυνηγάτε τους μισθωτούς και τους συνταξιούχους για να τους κλέψετε τα χρήματα τους, και τι στον κόσμο! Είπαμε ότι πουν οι προστάτες μας, οι πραγματικοί κυβερνήτες.
      ΦΟΥΜΟ ΣΤΗΝ ΔΟΤΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ!!!!!!!

  3. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 09/09/2010 18:50:13

    Αυτή η κατάρρευση έγινε επί ΠΑΣΟΚ
    Με υπουργό Οικονομικών τον ΑΛΑΖΟΝΑ, υπουργό οικονομίας τη Λούκα και επί γενικής διακυβέρνησης της χώρας, την κυρία Βαρτζελη (μεγάλη πολιτικός μηχανορράφος)
    Με αυτούς πάμε για την θέση 131 στην ανταγωνιστικότητα

    Οσοι ξέρουν κάτι παραπάνω ακόμη και μέσα στο ΠΑΣΟΚ, τους βάζουν στο ψυγείο και βάζουν τα φιλικά του ΜΜΕ να τους πετάνε λάσπη

    ΜΠΟΤΣΟΥΑΝΑ ΜΕ ΧΙΛΙΑ!!!!!!!!!!

    • παπαδοπαιδι avatar
      παπαδοπαιδι @ ΓΙΑΝΝΗΣ 09/09/2010 18:57:32

      στο καλό...

  4. Στέργιος avatar
    Στέργιος 09/09/2010 19:36:21

    Η Μποτσουάνα είναι μια αξιοθαύμαστη χώρα.
    Αν και βρίσκεται στην έρημο Καλαχάρι, με μόνο πλούτο τα διαμάντια, η Μποτσουάνα είναι μια ευνομούμενη χώρα με πολύ καλό επίπεδο ζωής για ένα συγκεκριμένο λόγο: δεν την πείραξαν οι Ευρωπαίοι. Η Μποτσουάνα ποτέ της δεν υπήρξε αποικία. Οι Άγγλοι την ανακήρυξαν "προτεκτοράτο" και την άφησαν στην ησυχία της, χωρίς να την αναγκάσουν να υποστεί τις κοινωνικές και οικονομικές δηώσεις τής αποικιοκρατίας.

  5. Orestios avatar
    Orestios 09/09/2010 20:02:31

    Μα γιατί?
    Τόσα μέτρα πήρε για την σωτηρία της χώρας το GAP.
    Τα παπαγαλάκια του μας έχουν πάρει τα αυτιά, πως με τα μέτρα ΘΑ αυξηθεί η ανταγωνιστικότητα.
    Πάλι τζίφος?
    Γιατί?

  6. maryl avatar
    maryl 09/09/2010 20:13:24

    ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΠΟΤΣΟΥ...ΑΝΝΑ
    (Θα λυθούν όλα με τον ανασχηματισμό, μην ανησυχείτε)
    Με Νταλάρενα στο Εργασίας
    (Στον επόμενο να ετοιμάζεται η κυριά Μητροπάνου!...)
    Με Ρήγα και Ρόβλια στην ανταγωνιστικότητα
    Με καμμιά 50αριά ξεχασμένους σε διάφορα υπουργεία
    Με τη Βάρτζελη να διευθύνει το φάλτσο συνολάκι

    Η ΜΠΟΤΣΟΥΑΝΑ ΘΑ ΔΕΙ ΤΗ ΣΚΟΝΗ ΜΑΣ

  7. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 09/09/2010 20:16:52

    Καταργούν την θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό και την Πολεμική Αεροπορία.

    h**p://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=29168948

    Αντε με το καλό να κάνουμε πλήρη "αποκρατικοποίηση" στις ένοπλες δυνάμεις. Ωστε να δημιουργηθούν και εγχώριες εταιρίες παροχής στρατιωτικών υπηρεσιών, ώστε να καταπολεμηθεί η ανεργία και να αυξηθεί και η ανταγωνιστικότητα. Και οι δυνάμεις της αγοράς να ευεργετήσουν με τον γνωστό τους τρόπο την εθνική μας άμυνα και την συνοχή της κοινωνίας μας, που τόσο κόβουν φλέβες γι' αυτήν.

    Ξέρω, σε μερικούς θα ακούγομαι ως φασίστας, εξτρεμιστής εθνικιστής, στρατόκ_βλος και τα παρόμοια. Τουλάχιστον.

    Οτιδήποτε δένει τον άνθρωπο-πολίτη-οπλίτη-πατριώτη με το σύνολο μες το οποίο ζει και αναπτύσσεται, δηλαδή την κοινωνία, την ελληνική κοινωνία, τους άλλους έλληνες, σταδιακά αποδυναμώνεται, χάνει το νόημά του, εξευτελίζεται, βαπτίζεται παρωχημένο και χίλια τέτοια. Οτιδήποτε δηλαδή ΔΕΝΕΙ τον έναν μας με τον άλλο σε σύνολο με υποχρεώσεις και ευθύνες. Και ΚΟΙΝΕΣ ΜΝΗΜΕΣ.

    Θα γερνάω και θα φαντάζω σαν ένα παλαιολιθικό ζόμπι, σαν ένας τρωγλοδύτης με παράξενα όνειρα και εμμονές.

    Ας ανοίξει κάποιος ένα παράθυρο.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Θραξ Αναρμόδιος 09/09/2010 20:28:48

      Επέτρεψέ μου μόνο μια γνώμη.
      Ενώ συμφωνώ με την γενική διατύπωση, εδώ και χρόνια σκέφτομαι ότι αν ήταν τελικά να κυριαρχήσει ο Ελληνικός επαγγελματικός στρατός ίσως θα ήταν καλύτερα οι έφεδροι να υπηρετούν σε όπλα μακριά από ιδιαίτερη εξειδίκευση.
      Δλδ...όχι άρματα, όχι αεροπορία, όχι πυροβολικό και πάει λέγοντας.
      Κοντολογίς θα είμασταν όλοι υπόχρεοι σε θητεία στο πεζικό ή σε ειδικές δυνάμεις ή σε κάποια τμήματα μηχανολογικού, τεχνικάριων ή κάτι τέτοιο.
      Προσωπικά θα μου αρκούσε και θα ήμουν ευχαριστημένος με θητεία και βασική εκπαίδευση πεζικάριου και μόνο.Σωστή εκπαίδευση όχι όπως είναι τώρα.Και επανάκληση ανά τακτά διαστήματα για απλές ασκήσεις και συμμετοχή στην εφεδρεία.

      Πιστεύω ότι χρόνος και χρήμα σπαταλάται στο να εκπαιδευθούν έφεδροι σε συστήματα που δεν θα θυμούνται 2 μήνες μετά την απόλυσή τους.
      Ας μείνουν τα πολύπλοκα οπλικά συστήματα για τους επαγγελματίες.

    • The Saint avatar
      The Saint @ Θραξ Αναρμόδιος 09/09/2010 21:40:18

      Συγγνώμη, αλλά με πιάνετε αδιάβαστο...
      Δλδ, το Ναυτικό και η αεροπορία πώς? Τι θα γίνει απο εδώ και πέρα?
      Δεν θα έχουμε ναυτικό π.χ.?

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ The Saint 09/09/2010 22:10:16

        Επαγγελματίες only.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/09/2010 21:27:08

    Ο Συνανθρωπος μας ειναι καλυτερος σε ολα. Καπνιζει εν ωρα εργασιας!!!!

    ΠΠ

  9. akis avatar
    akis 09/09/2010 21:33:47

    piso mpotsouana.........tha se perasoume.

  10. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 09/09/2010 22:36:14

    Πως προκύπτουν αυτοί οι δείκτες; Γιατί αν είναι όπως τους οίκους αξιωλόγησης χαιρέτα μου τον πλάτανο

  11. nasos avatar
    nasos 09/09/2010 22:45:20

    Για όλα φταίει ο Καραμανλής και το Κολοσσιαίο,Τιτανοτεράστιο,Διαγαλαξιακό Υπερσκάνδαλο του Βατοπαιδίου.
    Έτσι λένε στο έγκυρο δελτίο του Μέγκα και η Μακρή στο Άλτερ.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ nasos 10/09/2010 23:47:40

      Ναί, όπως τον Τσάρο τον έφαγε ο καλόγερας Ρασπούτιν.
      Η Μακρή βλέπει σε DVD την "Πριγκίπισσα Αναστασία" κι έχει βάλει μόνιμα το REPLAY

  12. nyfitsa avatar
    nyfitsa 09/09/2010 23:24:00

    Οικονομία της ΜΠΑΝΑΝΙΑΣ

    Σ’ένα Σουπερμάρκετ της πόλης μου.
    Αχλάδια από την Αργεντινή, μήλα από την Κίνα, κίτρο της Νότιας Αφρικής, πορτοκάλια από την Ισπανία, λεμόνια από Τουρκία, ντομάτες από την Τουρκία και Βέλγιο !!! Ντομάτα ΒΕΛΓΙΟΥ! Μόνο πατάτες ήταν Νευροκοπίου και κάποια μήλα ,της Ημαθίας Η χώρα μας, που έχει άφθονο ήλιο σχεδόν όλο το χρόνο, τζάμπα ζέστη… φέρνει τις ντομάτες από τον Βορρά. !!!
    Όλοι αυτοί οι GOLDEN BOYS που συμβουλεύουν τους οικονομικούς παράγοντες ….. τι κάνουν? Μήπως θα ήταν καλύτερα να τους αλλάξουμε με τους συμβούλους της ΜΠΟΤΣΟΥΑΝΑΣ;;;

    • Dyer avatar
      Dyer @ nyfitsa 09/09/2010 23:31:47

      Μη ξανά πατήσεις σαυτο το Σουπερμάρκετ νυφίτσα

    • 11888 avatar
      11888 @ nyfitsa 10/09/2010 00:31:59

      Εγω απορω πως αυτα τα ευπαθη προιοντα φτανουν ως εδω χωρις να χαλασουν.

  13. deldio avatar
    deldio 09/09/2010 23:49:39

    Εντάξει ψηθήκαμε. Είμαστε πιο χαμηλά σε ανταγωνιστικότητα, σε ελαστικότητα εργασιακών σχέσεων, σε διαφθορά κλπ από τη Ρουάντα και τη Μποτσουάνα, όπου το 95% των ανθρώπων είναι αναλφάβητοι,μένουν σε κοτέτσια, δεν έχουν νερό να πιουν ούτε τις στοιχειώδεις υποδομές και πεθαίνουν στους δρόμους από την πείνα και τις αρρώστιες. Ας γίνουμε πρώτα Κινέζοι και μετά θα είναι πιο εύκολο να φθάσουμε (και να ξεπεράσουμε) σε τριτοκοσμικότητα τους κατοίκους της Ρουάντα και της Μποτσουάνα. Σιγά σιγά κατακτιούνται οι στόχοι.
    Κι όμως φίλε μου, αυτή την κατευθυνόμενη προπαγανδιστική μ...ια την αναπαράγουν σήμερα όλη ημέρα τα κανάλια και τα ραδιόφωνα.

  14. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 09/09/2010 23:55:39

    ΜΕΓΚΑ ΚΑΙ ΑΛΤΕΡ ΜΗΝ ΜΑΣ ΦΑΝΕΡΩΣΕΤΕ ΣΕ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΟΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΓΙΓΑΝΤΑ ΓΙΩΡΓΑΡΟ ΚΕΡΔΙΣΕ ΔΕΚΑ ΘΕΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΠΕΡΥΣΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΘΑ ΤΟ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ.
    ΕΠΙ ΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ (ΚΑΛΟ Ε!!) ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ΚΑΨΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΡΕΣ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΥ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥ ΣΕ ΚΟΝΤΡΑΡΙΣΕ ΠΟΛΥ Η ΜΑΚΡΗ
    (ΤΙ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟΤΗΤΑ ΑΥΤΗ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΘΕΕ ΜΟΥ!!!) ΚΑΙ ΕΤΣΙ Ο ΓΙΩΡΓΑΡΟΣ ΓΙΑ ΑΝ ΜΗΝ ΘΥΜΩΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΦΗΣΕ ΤΟΝ ΠΕΤΑΛΩΤΗ;

  15. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 10/09/2010 16:05:24

    Αν δεν το προσέξατε, στην χειρότερη (123η) θέση είμαστε ως προς τα μακροοικονομικά. Στα οποία περιλαμβάνεται το κόστος εργασίας, το φορολογικό, η κατανομή το πλούτου κλπ. Και μετά η αποδοτικότητα των αγορών (94η) και τα χρηματοπιστωτικά (93η).
    Μόνο ένα τρόπο ξέρω για να "σημαδέψουμε" προς όφελός μας τα ζάρια της μοίρας μας. ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ το ταχύτερο δυνατόν. Και να επιστρέψουμε αν, όταν και όποτε.
    Και αισθάνομαι και Ευρωπαϊστής....

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΠΗΛΕΑΣ 10/09/2010 16:25:29

      Δεν γίνεται. Ότι θα αποκοπούμε από την πηγή ρευστότητας είναι το λιγότερο.
      Η δραχμοποίηση των αξιών θα "σκοτώσει" εντελώς το άρρωστο εμπορικό ισοζύγιο,
      την ήδη τερατώδη ανισσότητα στην κατανομή το πλούτου θα την κάνει ασύλληπτα πιό ανυπόφορη,
      θα σκοτώσει τις τράπεζες
      θα επιβάλλει ως απόλυτους κυρίαρχους το εφοπλιστικό κεφάλαιο (που δεν έχει σχέση με την παραγωγή στην Ελλάδα) και τους πρώην επιχειρηματίες που "πούλησαν" και είναι τώρα ραντιέηδες, εισπράκτορες τόκων και μερισμάτων στο City και Καραιβική.
      Και ΚΑΝΕΙΣ δεν θα επενδύσει σε σκοτωμένη χώρα, επειδή μόνον έχει φθηνή εργασία (αλλά ακριβά κόστη εγκαταστάσεων, μεταφορών κτλ).
      Ο Ευρωπαισμός είναι κατά πρώτον ΠΟΛΙΤΙΚΗ ταυτότητα, η οικονομική είναι παρεπόμενο. Στην ΕΕ και στο Ευρώ γίναμε δεκτοί για ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ λόγους και για τους λόγους αυτούς μας διατηρούν, μένουμε και θα μείνουμε. Ιδιαίτερα τώρα, που οι "αγορές" αποδείχθηκαν παγκοσμίως αναξιόπιστες και ανορθολογικές, η οικονομία (και η Ελληνική) οφείλει να προσαρμοσθεί και να πειθαρχήσει στο σταθερό, μακροπρόθεσμο πολιτικό σχέδιο. Το αντίστροφο είναι αυτοκαταστροφή, παράδοση στον αγοραίο παραλογισμό.

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 10/09/2010 23:51:55

        Θα σκοτωσει τις τράπεζες!!!

        Ο, μον Ντιέ!!!

        Και τι θα γινουμε χωρις Σαλλα και Λάτση!!!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 10/09/2010 23:58:41

        Misha, η χαρά του Μπουκαδόρου και το πανηγύρι του Ριφιφή ήδη άρχισε: Τα χώνουν σε στρώματα και παπλώματα, ήδη μερικοί!

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ Ο Θείος 11/09/2010 01:01:47

        Αντιλαμβάνεσαι, Θείε μου, ότι δεν πρόκειται για "πηγή" αλλά για "παγούρι" ρευστότητας, που δεν θα διαρκεί για πάντα. Η σημερινή "ρευστότητα" μας δόθηκε για να αναλάβει η "τρόϊκα" τα χρέη των ιδιωτικών τραπεζών. Έτσι, όταν έλθει το 2012 ή η παράτασή του (θα αποφασιστεί με αλλότριο συμφέρον) θα έχεις σαν "αντιδίκους Σάϋλωκ" (ενώπιον του Αγγλικού Δικαίου-θυμάσαι:) κράτη και όχι ιδιώτες. Και βάσει των όσων εγκρίναμε στην Βουλή έχουμε παραιτηθεί και κάθε εξαιρέσεως εθνικών περιουσιακών στοιχείων για Εθνικούς λόγους, Κάζους μπέλι δηλαδή, αν δεν τους πληρώσουμε, έστω σε είδος!
        Το όντως άρρωστο εμπορικό ισοζύγιο δεν διορθώνεται με επίκληση φιλοπατρίας αλλά με δραστική τόνωση της ανταγωνιστικότητας. Ή γινόμαστε Γερμανοί ΤΩΡΑ (άτοπον), ή υποτιμούμε την Νέα Δραχμή ΤΩΡΑ. Τρίτο δεν ξέρω!
        Για την ανισότητα, έχεις, δυστυχώς δίκαιο. Η εναλλακτική είναι να συνεχίσουμε όπως τώρα, τον δρόμο της Κατοχής. Οι πραγματικοί μισθοί θα βαίνουν στο μηδέν. Η διαφορά είναι ότι τότε οι ονομαστικοί παρέμεναν οι ίδιοι, λόγω δραχμικού πληθωρισμού, ενώ τώρα θα μειώνονται ταυτόχρονα, αφού θα λείπουν τα Ευρώ. Διάλεξε: Χαρτί ή τίποτα; Τι λες, θα μου δώσεις την τραπεζαρία σου για δυό τενεκέδες λάδι;
        Για τις τράπεζες, αν δεν δραχμοποιηθούν οι καταθέσεις, θα γλυτώσουμε την περαιτέρω φυγή κεφαλαίων.
        Η κυριαρχία των κεφαλαίων είναι δεδομένη -καλύτερα τα Ελληνικά.
        Και ΑΚΡΙΒΩΣ θα μειωθεί, όχι μόνο το κόστος εργασίας, αλλά και οι μεταφορές και οι εγκαταστάσεις κλπ. Ας ελπίσουμε ότι θα γίνουν και άλλα ταυτόχρονα βήματα σε τομείς που υστερούν τραγικά.
        Δεν είναι πιό Ευρωπαϊστής όποιος αφήνει την αγορά του έρμαιο των ορέξεων των ανταγωνιστών-θηρίων, χωρίς, έστω, ένα όπλο, εν προκειμένω την νομισματική ισοτιμία. Χαζοί είναι οι τόσοι Ευρωπαίοι, που ΔΕΝ μπήκαν στο Ευρώ; Πήρες χαμπάρι ότι οι Άγγλοι άφησαν, βολικά, την λίρα να διολισθήσει για να αντιμετωπίσουν τους Γερμανούς; Εμείς, ξεβρακωθήκαμε εκουσίως και πέσαμε σαν λουκούμι στο στόμα της Βέρμαχτ, αν κατάλαβες. Πρόσφατα χαρτοβιομηχανία (Ελληνικών αναλογιών) του τόπου μου έκλεισε, αφού ο κύριος πελάτης της, η Bosch-Siemens Ελλάδος, αποφάσισε να φέρνει τα χαρτοκούτια της από την Γερμανία. Καταλαβαίνεις;
        Τέλος, οι προτροπές και προσδοκίες για "πειθαρχία" "καινοτομία" "επιχειρηματικότητα" "για να ανταποκριθούμε κλπ") είναι του απωτέρου και ευκταίου μέλλοντος. Η πτώχευση σε συνθήκες ανοικτών οικονομικών συνόρων, δηλαδή η πώληση, είναι η δεδομένη κατάληξη, εντός ελάχιστων ετών.
        Να το πω πολύ απλά: Ο βλογιοκομμένος κος Καθηγητής, πρέπει να δικαστεί για εσκεμμένη έκθεση της Ελλάδας σε θανάσιμο οικονομικό κίνδυνο με την απόφασή του να μας απεκδύσει και του τελευταίου εργαλείου ανταγωνισμού, του Εθνικού νομίσματος, ειδικά όταν έβλεπε τον σκεπτικισμό τόσων άλλων. Μας πέταξε "ξυπόλητους στά αγκάθια". Η κατάληξη ήταν προδιαγεγραμμένη, αφού η πιθανότητα η παρακμάζουσα κοινωνία μας να σταθεί αντάξια των "ισχυρών" δεν είχε θέση παρά σε άρρωστα μυαλά. Δεν παίξαμε και χάσαμε: Αυτοκτονήσαμε! Η συμμετοχή μας στην ΕΕ ήταν αρκετή, προς το παρόν. Εγώ λέω, έστω τώρα, να τραβηχτούμε από το Ευρώ και να μαζέψουμε τα κουρέλια μας. Εσύ λες "είναι πολύ αργά γι'αυτό" και "Εμπρός και ότι μας βρεί".