25/09/2010 09:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μας μαδάνε φόρο με φόρο

Με τις… ώρες, ή τις μέρες, μετρά η κυβέρνηση την αύξηση των εσόδων και σε κάθε επιτυχία σπεύδει να πανηγυρίσει. Ετσι κάνει και τώρα καθώς μέτρησε ότι στο πρώτο 20ήμερο του Σεπτεμβρίου τα έσοδα αυξήθηκαν κατά 22,4%.

Ελπίζει λοιπόν ότι στο τέλος του έτους θα έχει μαζέψει κάποια χρήματα από τους φόρους που βαρύνουν τις πλάτες του κόσμου. Διότι από φόρους είναι η αύξηση, δεν έχει κάτι άλλο για να εισρεύσουν χρήματα στα ταμεία.

Τώρα αν ο ρυθμός αύξησης είναι γύρω στο 4% όταν ο στόχος που είχε τεθεί ήταν για πάνω από 13%, αυτό είναι αλλού παπά ευαγγέλιο. Αλλωστε, μια ακόμη «μαύρη» τρύπα στον προϋπολογισμό δεν χάλασε και ο κόσμος. Βάζουμε άλλο ένα φόρο και όλα εντάξει. Δοκιμασμένη συνταγή να πληρώνει ο κόσμος την αποτυχία όλης της οικονομικής πολιτικής.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Y. avatar
    Y. 25/09/2010 10:37:52

    Με κάθε τρόπο και κάθε μέσο, απαγκίστρωση από το μνημόνιο εδώ και τώρα. Οι Αυτοδιοικητικές, η πρώτη ημερομηνία.
    (...ούτε προσωπικά πάω πολλούς υποψήφιους που στηρίζει η παράταξη. Ας γίνουμε όμως και ολίγον μακιαβελικοί. “Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα”)

  2. armageddon avatar
    armageddon 25/09/2010 10:54:36

    ΕΣΧΕΣ Η ΑΙΣΧΟΣ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΒΟΛΕΥΤΩΝ ΓΙΑ ΑΚΙΝΗΤΑ
    ΚΑΙ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ,ΔΕΝ ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΟ ΠΟΘΕΝ...

    • πατριωτης avatar
      πατριωτης @ armageddon 25/09/2010 11:29:02

      σωστο..αλλα μην ξεχνας οτι ξερουν με τι μ.λ.κες ψηφοφορους εχουν να κανουν, που οσο περισσοτερο τους φτυνουν -τους ψηφοφορους- τοσο και περισσοτερους ψηφους παιρνουν.....Ξ Υ Π Ν Η Σ Τ Ε

  3. αντισταση avatar
    αντισταση 25/09/2010 10:59:56

    συνεπεια λόγων και έργων
    http://www.youtube.com/watch?v=dlRnl7FZHnE

    • Y. avatar
      Y. @ αντισταση 25/09/2010 12:21:12

      Καλό! Έπρεπε να το παίζαν στη συνέντευξη, ως επιδόρπιο.

      • αντισταση avatar
        αντισταση @ Y. 25/09/2010 12:23:38

        ti na prwtopaixeis...exoun pei tosa ma tosa polla

        ps.egw den eimai ND.Oyte tha ginw pote-)
        Alla ayth th stigmh kyveraei to PASOK kai thelei xebrostiasma.Na prosexei ki o Samaras giati oti leei tha ta brei brosta tou-)

      • Y. avatar
        Y. @ Y. 25/09/2010 13:16:27

        Δικαίωμα του καθένα να υποστηρίζει ότι κόμμα θέλει. Δικαίωμα όμως όλων, όπως εσύ κι εγώ, να καταλάβουμε ότι το μνημόνιο δεν είναι μονόδρομος. Υπάρχουν άλλες εναλλακτικές.
        (..αν έγραφες και στο ελληνικό άλφα-βήτα, θα ήσουν και ο πρώτος)

  4. Y. avatar
    Y. 25/09/2010 12:18:24

    Καλά, σ’ αυτό το ΛΑΟΣ είναι όλοι ξεπουλημένα πρόβατα? Δεν υπάρχει ένας να πεί στη γελοία ηγεσία του, ότι είναι ανθελληνική στάση η στήριξη του μνημονίου?

    • man8os avatar
      man8os @ Y. 25/09/2010 12:56:41

      Σιγουρα οχι ο Αδωνις και μαλλον ουτε ο Βοριδης...

      • Κώστας avatar
        Κώστας @ man8os 25/09/2010 13:20:37

        Για να θυμηθούμε την ομίλια Βορίδη στη Βουλή, όταν ψήφιζε υπέρ του Μνημονίου με πάθος:

        Μ.Βορίδης:" Αυτός ο δανεισμός είναι συνδεδεμένος με συγκεκριμένους όρους που είναι επαχθείς. Επίσης, αυτό είναι μια αλήθεια. Είναι επαχθείς στα πλαίσια δημοσιονομικών προσαρμογών, στα πλαίσια αναπτυξιακών πολιτικών, στα πλαίσια μιας οικονομικής πειθαρχίας που επιβάλλεται στην κοινωνία.
        Αυτή είναι η πραγματικότητα και υπάρχει ένα απλό ερώτημα που θέτει το συγκεκριμένο σχέδιο νόμου: Ναι ή όχι;
        Τα παίρνουμε τα λεφτά ή δεν τα παίρνουμε τα λεφτά; Τόσο απλά...
        Υπάρχει και μία τρίτη λύση: «Ναι». Το «ναι» αυτό, δεν είναι «ναι» στην Κυβέρνηση. Το «ναι» αυτό δεν είναι «ναι» στον Παπανδρέου. Το «ναι» αυτό δεν είναι «ναι» στο πολιτικό σύστημα που μας έφερε έως εδώ. Είναι «ναι» να πάρουμε τα λεφτά για να σωθεί η χώρα. Είναι αυτό το «ναι»...
        Τελειώνω, κύριε Πρόεδρε, λέγοντας το εξής: Οι γονείς μου είναι συνταξιούχοι του ΤΕΒΕ, και η μητέρα μου και ο πατέρας μου. Γυρνώντας στο σπίτι θα με ρωτήσουν: «Τι ψήφισες; Ψήφισε να μειωθεί η σύνταξή μας; Τα 800 και τα 650 ευρώ μας; Αυτό ψηφίζεις;» Έχω μία απάντηση, που δινόταν ιστορικά: Μητρός τε και πατρός τε απάντων τε τιμιώτερον και αγιώτερον εστίν η πατρίς."
        (http://www.voridis.gr/?q=node/643)

        Μετά την ομιλία στήριξης του Μνημονίου η Μπακογιάννη έσπασε τα χέρια της να χειροκροτά τον εκπρόσωπο του-κατά δήλωσή της "ακραίου κόμματος"-ΛΑΟΣ.Και όσοι το είδαν στην τηλεόραση έμειναν με το στόμα ανοιχτό για τον πρωτοφανή αμοραλισμό της πρωταθλήτριας του αμοραλισμού.
        Το ΛΑΟΣ εκπλήρωσε το σκοπό του...Ο βαθύτατα απαίδευτος,κουτοπόνηρος,συμπλεγματικός τηλεπρόεδρός του το ξέρει. Η στήριξη στον ΓΑΠ και οι φιλοφρονήσεις που ανταλάσσει μαζί του και με υπουργούς τον έχουν καταδικάσει στη συνείδηση του κόσμου. Θα συνεχίσει τον πεμπτοφαλαγγίτικο ρόλο του μέχρι να τον αποσύρουν οι κάλπες και οι αηδιασμένοι πλέον πρώην ψηφοφόροι του από το προσκήνιο. Και αυτόν και τους ακολούθους του τύπου Σπυρίδωνα-Αδωνη,Βορίδη,κλπ.

  5. antiochos avatar
    antiochos 25/09/2010 13:33:14

    ...κι εμεις νανουριζομαστε με την προσδοκια οτι θα ξαναβγουν τα πεταλα μας οπως τα ποδαρακια του αστερια.

  6. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 25/09/2010 14:32:59

    Θα πρέπει να επισημάνατε στους τωρινούς λογαριασμούς της ΔΕΗ την αύξηση της κιλοβατώρας κατα 0,11 λεπτά!
    Δηλαδή επί ΝΔ ήταν γύρω στα 0,07 λεπτά και τώρα στα 0,19. Ληστεία μετά φόνου να πούμε καλύτερα.....

  7. petros avatar
    petros 25/09/2010 14:46:12

    Πάντως δείτε και το πρωτοσέλιδο του “πράσινου” Επενδυτή :
    ( http://news247.gr/newspapers/Weekly/kosmos_tou_ependyti/kosmos_toy_ependyth.546234.html?dtmDate=2010-09-25 )

    Πάρτε και αύξηση 40% στα σιωπηλά στο πετρέλαιο θέρμανσης και ξαναψηφίστε τους !
    ( http://megaline.gr/2010-02-27-18-58-37/356-petrelaio-thermansis-2010.html )

    Και φυσικά είχε αύξηση στα έσοδα από φόρους, γιατί όλες οι οικογένειες άρχισαν να χρυσοπληρώνουν ( μέσα στο Σεπτέμβρη ) τη ... δωρεάν παιδεία.