#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/12/2010 11:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μας κυβερνάει μια παρέα!



Θεμελιώδης αρχή της κοινοβουλευτικής μας δημοκρατίας είναι η λαϊκή νομιμοποίηση της κυβέρνησης.

‘Εχετε αλήθεια συνειδητοποιήσει ποιοι μας κυβερνάνε;

Ο υπουργός Οικονομικών κ. Παπακωνσταντίνου είναι εξωκοινοβουλευτικός. Θα πείτε ήταν ευρωβουλευτής και παραιτήθηκε, αλλά και ως ευρωβουλευτής, διορισμένος ήταν.
Ο Υπουργός Εξωτερικών κ. Δρούτσας, είναι επίσης εξωκοινοβουλευτικός.
Η Υπουργός Περιβάλλοντος κας Μπιρμπίλη, ομοίως.
Ο Υπουργός Επικρατείας κ. Χάρης Παμπούκης, ωσαύτως
Ο πρώτος τη τάξη Υπουργός κ. Ραγκούσης, διορίστηκε από τον κ. Παπανδρέου επικεφαλής στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας.
Ο Υπουργός Πολιτισμού κ. Παύλος Γερουλάνος, είναι επίσης διορισμένος στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας.

Ποιο είναι το κοινό  γνώρισμα  όλων αυτών;

Πρώτον: όλοι είναι προσωπικοί φίλοι του κ. Παπανδρέου!

Δεύτερον: ουδείς εξ αυτών είναι εκλεγμένος απ΄ ευθείας από τον ελληνικό λαό!

Δηλαδή, όλοι είναι  διορισμένοι!

Δεν θυμάμαι  άλλον  πρωθυπουργό να κυβερνά την Ελλάδα με μια παρέα φίλων του!

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 15/12/2010 11:18:55

    Μια αληθεια και ενα ψεμα.Ναι μας κυβερνουν γενικοτερα οι φιλοι του Πρωθυπουργου.Οι αναφερομενοι σε κυριο αρθρο "κυβερνουσαν"εως της 9 Μαιου.Εκ τοτε, ανελαβαν οι καλυτεροι φιλοι του Πρωθυπουργου.Οι προερχομενοι εκ της Εσπεριας.Αυτους που εμπιστευεται πολυ περισσοτερο.

  2. ασχ avatar
    ασχ 15/12/2010 11:21:37

    Αυτά τα σκέφτονται πριν ψηφίσουν και όχι μετά.
    Οι άνθρωποι επιχειρούν τομές την ώρα που είναι άσχετοι απο δημόσια διοίκηση και οι τομές αυτές έχουν μόνο ταμειακό στόχο για το κράτος έκτρωμα που οι πολιτικοί διαμόρφωσαν.
    Ξαφνικά η ζωή μας άλλαξε και κανείς δεν ξέρει που είναι ο πάτος .Μιά χώρα που πάντα εύρισκε λύσεις στα μεγάλα προβλήματα ξαφνικά έπεσε στα χέρια των μαθητευόμενων μάγων που θα μας διαλύσουνε.

    • nikos anas avatar
      nikos anas @ ασχ 15/12/2010 18:50:34

      ΣΩΣΤΟΣ

  3. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 15/12/2010 11:25:08

    ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ...
    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑΕΙ Η ΤΡΟΪΚΑ ΚΑΙ ΤΑ "ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ" ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΚΟΣΜΟΥΝ ΤΟΝ ΠΕΡΙΓΥΡΟ!
    ΜΙΛΑΜΕ ΔΗΛΑΔΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΞΩ-ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑ "ΕΞΩ-ΕΛΛΗΝΙΚΗ" "ΕΞΩ-ΕΘΝΙΚΗ" ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΜΑΝΙΑ 15/12/2010 11:27:42

      Ακριβώς έτσι. Και κάθε ανακοινωθέν λέει για Κοινοτικές Οδηγίες. Πότε σε ρώτησαν εσένα ή εμένα για κάποια Κοινοτική Οδηγία; Ή ξέρεις πότε ψήφισες τον Βαν Ρομπυ;

      Τι θα χρειαστεί για να ξυπνήσουμε;

      • ΜΑΝΙΑ avatar
        ΜΑΝΙΑ @ archaeopteryx 15/12/2010 11:28:44

        ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟ ΚΑΤΟΧΗ!!!

      • zackii avatar
        zackii @ archaeopteryx 15/12/2010 11:38:51

        Μας έδωσαν την ευκαιρία στις πρόσφατες εκλογές, και μεις κολακευμένοι τους στείλαμε πίσω μιά λευκή επιταγή με την υπογραφή μας. Όλα είναι θέμα ποιότητας λαού...Μήπως είμαστε made in China?

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ zackii 15/12/2010 15:11:19

          Μήν προσβάλλεις τούς Κινέζους!!!

      • καινός avatar
        καινός @ archaeopteryx 15/12/2010 15:58:57

        και ο βανρόμπα, πάντως, διορισμένος δεν είναι;;

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΜΑΝΙΑ 15/12/2010 11:41:10

      Σωστά μιλάς Μάνια (ή μανία, δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς)

      Κυβέρνηση εξωθεσμική και με πλήρη απουσία στοιχειώδους Εθνικού Προσανατολισμού.

      Μια κυβέρνηση οπερέτα, οπορτουνιστών, που συμπεριφέρεται με κύριο γνώμωνα το προσωπικό κέρφος και όφελος, αδιαφορόντας πλήρως για το μέλλον.

      Έρχεται η ώρα που θα συγκρουστεί ο Ελληνικός Λαός με την πραγματικότητα και τότε θα δείς κεφάλια να ψάχνουν το σώμα τους.

      • γεστηι avatar
        γεστηι @ Orestios 15/12/2010 11:56:44

        Ποτε θα γινει το τελευτεο? Θα γινει πραγματικα η ειναι ευσεβης ποθος? Η συμμετοχη και η αντιδραση ειναι ανυπαρκτες. Γιατι! Γιατι!

    • loretta avatar
      loretta @ ΜΑΝΙΑ 15/12/2010 13:20:53

      Το καλο ειναι οτι ο καθε εξωκοινοβουλευτικος μπορει να υποστει την βασανο των ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΩΝ....χωρις να καλυπτεται απο .....ασυλια.!!

      ας το εκμεταλευτουν αυτο....και μετα σου λεω εγω που θα βρεθει ο καθε εξωκοινοβουλευτικος.

    • sawas avatar
      sawas @ ΜΑΝΙΑ 15/12/2010 14:27:52

      Με αφηνει αδιαφορο (σημερα) αν ειναι φιλοι του, κολλητοι του η συγγενεις του.

      Το αποτελεσμα μετραει

      30 χρονια εκλεγαμε, ποιο ειναι σημερα το αποτελεσμα!!!

      Σωστη η επισημανση, δεν κυβερνιεται αυτος ο τοπος απο πολιτικους. Διαχειρηστες ειναι (χειριστου ειδους), ειλλημενων αποφασεων.

  4. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 15/12/2010 11:27:39

    Κι αν δεν είναι διορισμένοι είναι συγγενείς.
    Τα αδέρφια του ΓΑΠ έχουν γίνει οι μεσίτες για το ξεπούλημα της Ελλάδας(βλέπε αστακό,ναυπηγεία κτλ).

  5. Orestios avatar
    Orestios 15/12/2010 11:28:18

    Αυτό δεν είναι παρέα.
    Είναι συμμορία.

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Orestios 15/12/2010 12:45:22

      +1000

  6. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 15/12/2010 11:39:21

    Περισσοτερο με συμμορια εμοιαζε η "εκσυγχρονιστικη"παρεα.Αυτοι, απο οποια οπτικη γωνια και αν τους δεις, οσο εμπαθης η μη να εισαι, καταληγεις στο ιδιο συμπερασμα...Π Α Ν Ι Β Λ Α Κ Ε Σ.Και μαλιστα στην δυσκολοτερη για την Ελλαδα συγκυρια.Αν ομως ηταν στο τιμονι οι πραματικοι συμμοριτες (αυτοι δηλαδη της "Ισχυρης Ελλαδας"), να τους φερναν και τουμπα ολους αυτους τους Ευρωπαιους, Τροικανους, Μοικανους και σια.Τουλαχιστον σε αυτο, εδειξαν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ "ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ".

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 15/12/2010 11:43:26

      Το Πανίβλακες είναι το άλλοθι.
      Και τέτοιο άλλοθι αν τους δωθεί μάλλον θα είναι πανίβλακες αυτοί που το έδωσαν.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 15/12/2010 11:45:34

      Xρήστο,

      "Η βλακεία είναι ανίκητη"
      Είναι μέγα λάθος να υποτιμηθούν.

  7. neotera avatar
    neotera 15/12/2010 11:44:16

    Συγνώμη, δεν μας κυβερνούν αυτοί. Η κυβέρνηση αποτελεί τη βιτρίνα. Οι πουλημένοι βρίσκονται παντού, ασχέτως αν σήμερα πια λουφάζουν οι περισσότεροι. Τόσο χρήμα εχει μοιράσει το "σύστημα πασοκ", τόσοι και τοσοι κοροϊδεύουν απ' τα μήντια, τόσοι και τόσοι απέκτησαν ΜΚΟ ΙΧ για τα έξοδά τους. Τόσοι είναι οι συνδικαλήτες ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΛΑΔΟΥΣ που επιβάλουν μονοήμερες απεργίες στη χάση και στη βρέξη, όπως σήμερα... Οι δημοσιογράφοι που τώρα ξυπνούν καθώς τους πετούν στο δρόμο. Στην αστυνομία και στις υπηρεσίες που είναι σουρωτήρι και ακόμα δεν ξύπνησαν επειδή τους χρειάζονται ακόμα... Στις ΔΕΚΟ που κοιμούνται ακομα αν δείς τις φάτσες των "εκπροσώπων" τους που δείχνουν στην τιβί. Τοσοι ειναι οι επιχορηγουμενοι που την είδαν εγγλέζοι ξαφνικά και στραβώνουν το στόμα τους να δείξουν πως έχουν σωστή προφορά, ενώ τα παιδιά τους προσφωνούν το ένα τ' άλλο ως Γκάσπαρ, Τέρυ ή Τζόναθαν. Ολος αυτός ο μαλακισμένος εσμός πιάστηκε στον ύπνο, εκεί που ροχάλιζε αναμασώντας το τελευταίο σουρεαλιστικό επιδομα που του απονομήθηκε. Κόσμος και κοσμάκης σε ροζ και πορτοκαλί σύννεφα ονειρεύονταν ότι έτσι χωρίς να κάνει τίποτα, χωρίς καν να ξεπλύνει την ακόμη πρόσφατη προβατίλα, χωρίς να κουνηθεί, ούτε με κάποιο συνειδησιακο κραδασμό γίνεται λόρδος, επειδή αυτή είναι η φυσική πορεία των πραγμάτων να νικούν οι ισχυροι, δηλαδή οι αμερικάνοι, ή ακόμη ίσως επειδή ήταν και παραμένει "πονηρός" ο βλάχος....

    • Orestios avatar
      Orestios @ neotera 15/12/2010 12:03:32

      Μήπως αντί να φτάσουμε τόσο βαθιά να ξεφλουδίζαμε το κρεμμύδι κανονικά?
      Μπορεί να είναι βιτρίνα, μπορεί και όχι.
      Το δεδομένο είναι πως κυβερνούν και φέρουν την απόλυτη ευθύνη για αυτή την Εθνική Καταστροφή με χειρισμούς τόσο προδοτικούς ακόμη και όταν ήταν αντιπολίτευση.
      Αυτό μου φτάνει προς το παρόν και νομίζω για τους περισσότερους.
      Η ανευθυνότητα της πολιτικής του GAP είναι πλέον συνώνυμη με αυτή του Εφιάλτη (όχι του πολιτικού)

      • neotera avatar
        neotera @ Orestios 15/12/2010 12:25:29

        Ο καθένας στο είδος του αγαπητέ. Ελπίζω να μην εθίξα πολλούς. Εσύ μείνε απ' εξω, στην φλούδα της πολιτικής. Εγώ έχω άλλες απαιτήσεις από τον εαυτό μου, αν δεν σας πειράζει...

    • popolaros avatar
      popolaros @ neotera 15/12/2010 12:27:33

      Θα έπρεπε να κυβερνούν.
      Για αυτό τους ψήφισε ο Ελλ. Λαός.
      Δυστυχώς όμως δεν σχεδιάζουν και μετά εφαρμόζουν,όπως θα έκανε μια φυσιολογική εθνική κυβέρνηση.
      Απλά εφαρμόζουν (σχέδια τρίτων).

      Οπότε θα έλεγα ότι συγκυβερνούν...με τους τρίτους.

  8. Johnys avatar
    Johnys 15/12/2010 11:53:06

    Μήπως και τόσα χρόνια που μας κυβερνούσαν εκλεγμένοι είδαμε προκοπή;

  9. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 15/12/2010 12:01:00

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΡΕΣΤΙΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ.
    ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΥ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΝ ΜΑΣ ΟΤΙ Ο ΛΑΟΣ ΞΕΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΒΑΛΟΥΝ ΧΕΡΙ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ!
    ΕΛΠΙΖΩ ΑΠΛΩΣ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΤΕΞΕΙ ΠΟΛΥ ΑΚΟΜΑ...

  10. Greg avatar
    Greg 15/12/2010 12:10:39

    Δεν είναι πρόβλημα, κατά τη γνώμη μου, ο εξωκοινοβουλευτικός υπουργός, κάθε άλλο. Προβληματικός είναι ο διακοσμητικός ρόλος της Βουλής. Θα προτιμούσα τεχνοκράτες να προωθούν με διαβούλευση το κυβερνητικό έργο, και οι εκλεγμένοι από το λαό να εγκρίνουν ή να απορρίπτουν στη Βουλή νομοσχέδια, αφού προηγουμένως έχει εξαντληθεί ο διάλογος.

  11. popolaros avatar
    popolaros 15/12/2010 12:16:00

    popolaros K.
    θα σε καταγγείλω για παράνομη χρήση trademark :)

  12. Κρης avatar
    Κρης 15/12/2010 12:16:48

    καί ο καθείς δημιουργεί την παρεούλα του.............

    Είναι ενδεικτικό ότι στον ΟΔΙΕ, σύμφωνα με τα όσα επωνύμως υποστηρίζει ο κ. Σεφτελής, κουμάντο κάνει μια παρέα ανθρώπων με κεντρικό πρόσωπο τη διευθύντρια του γραφείου του κ. Γερουλάνου, Κατερίνα Χατζοπούλου!

    Στα πρόσωπα αυτά πέραν του διευθύνοντος συμβούλου κ. Ζαχαρή, (που σύμφωνα με τον κ. Σεφτελή ήταν προσωπική επιλογή της κ. Χατζοπούλου!) συγκαταλέγεται πάντα κατά τον πρώην πρόεδρο του Οργανισμού, και ο… οδοντίατρος της(!) ο οποίος μάλιστα ήθελε να γίνει (και έγινε) εκτελεστικό μέλος αλλά και εποπτεύων του… κτηνιατρείου του ΟΔΙΕ , με πρώτη του ενέργεια την προώθηση της προκήρυξης διαγωνισμών ύψους 400.000 ευρώ για φαρμακευτικά υλικά.

    τα αποδέλοιπα
    http://www.euro2day.gr/specials/topics/135/articles/618213/Article.aspx
    ή συνέντευξη που στάθηκε αφορμή για το παραπάνω άρθρο
    http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=232554

    @@@

  13. Γιάννης avatar
    Γιάννης 15/12/2010 12:17:51

    Καραμανλής και Ρουσόπουλος, παρέα δεν ήταν κι αυτοί;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Γιάννης 15/12/2010 13:45:28

      Όπως είπε και ο Ροδινός, “Η βλακεία είναι ανίκητη”...

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Γιάννης 15/12/2010 22:26:24

      Ναι, αλλά ρε μεγάλε παμμέγιστε Γιαννάκη δεν είχαν "ξεκωλιάσει" όλη την Ελλάδα! Ούτε καν τόλμησαν να ανεχτούν κουβέντες έξω από τις αυστηρές γραμμές της Εθνικής Κυριαρχίας, βλέπε Βουκουρέστι.

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ ΑΡΚΑΣ 15/12/2010 22:52:44

        Ωστέ δεν ξεκώλιασαν την Ελλάδα Καραμανλής και σια...Ναι, το άλλο με τον τοτό το ξέρεις;

  14. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 15/12/2010 12:20:56

    ΠΡΟΣ ΟΡΕΣΤΙΟ και ΚΩΣΤΑ ΡΟΔΙΝΟ.,
    "Αλλοθι"εδινε ο "Κυριαρχος Λαος" δια της ψηφου του επι τριακονταετιας με αξονα την δημοσιουπαλληλια.Ολες αυτες οι ψηφοι-κατα την εκτιμηση μου-, ειναι ακυροι.Ηταν χωρις συγκεκριμενη αποψη, κατα το πλειστον κατευθυνομενες και η συναντιληψη που κυριαρχησε, ηταν οτι ζουμε σε εναν επιγειο Παραδεισο.Και τα πραγματα με την πτωχευση απλως ξεκαθαρισαν.Δεν ειμαι εις θεση φιλε Κωστα (επετρεψε μου), περαν του μεσου κοινου νου, να αξιολογησω κατι περισσοτερο απο το οφθαλμοφανες ακομη και για ενα ΝΗΠΙΟ.Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (και οι συν αυτω/ΓΑΠ και παρεουλα), απλα δεν κ α ν ο υ ν!!!Ομως η δεδομενη δυσλεκτικοτητα του, προδιδει "χαμενες σκεψεις" και δεδομενη διανοητικη υστερηση (πολυ κατωτερη του μεσου), συμφωνα με τον παντα αξιοπιστο και καταξιωμενο Φιλοσοφο Χρηστο Γιανναρα (διαβασε αν θελεις τελευται αρθρο του).Αν μολαταυτα, υπαρχουν επαρκη στοιχεια για περαιτερω σκοτεινες "διαδρομες" και "συναλλαγες" προς την πτωχευση πορεια μας, δεν το γνωριζω.Ενδεχομενως να το εικαζω, αλλα αυτο απο μονο του δεν λεει τιποτα.Τους χαρακτηρισα ως πανιβλακες για να κυβερνησουν την πατριδα μου και εμενα.Το "αλλοθι" της δεδομενης βλακειας (αρα και ανεπαρκειας) για να ειναι Κυβερνητες, Υπουργοι και τα τοιαυτα, δεν σημαινει οτι δεν θα μπορουσαν να ηταν αριστοι Οδοκαθαριστες, Μαγειρες, Σερβιτοροι η κατι αλλο παρεμφερες.Η βλακεια τους να κυβερνουν αυτη την αρκετα κρισιμη ΩΡΑ, ειναι το ενοχλητικο για ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ, εξου και η υποτιμηση.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 16/12/2010 11:03:41

      Δεν θα διαφωνήσω με τον Γιανναρά, που ορθώς προσδιορίζει το πρόβλημα. Πέραν αυτού θεωρώ πως οι θεσμοί δεν είναι απρόσωποι και εξαιτίας αυτών των προσώπων διαμορφώνεται η άποψή μας για αυτούς.
      Το αν είναι ή όχι ανίκανος αυτό το λέμε εκ του αποτελέσματος της πολιτικής που εφαρμόζει και όχι εκ των προτέρων ουσιαστικά χτίζοντας το άλλοθι όταν θα αναζητηθούν ευθύνες. Μη ξεχνάμε ότι η αναζήτηση ευθύνης είναι βασικό χαρακτηριστικό της δημοκρατίας.
      Εμείς, όπως και πολλά άτομα του δικού του χώρου, εντοπίσαμε πολύ νωρίς τα ελλειματικά χαρακτηριστικά του πολιτικού του λόγου και επιβεβαιωθήκαμε αό το άχρηστο ( και μη χρηστό αν θέλουμε να είμαστε πολιτικά ορθοί) πολιτικό έργο, που όχι μόνο δεν οφέλησε αλλά επιδείνωσε την μελλοντική προοπτική του συνόλου των πολιτών αλλά και της Χώρας.
      Σαφώς και θα μπορούσαν να κάνουν άλλη δουλειά αλλά δεν τους υποχρέωσε κανείς να γίνουν αυτό που έγιναν. Και επειδή δεν είμαστε οι μανούλες τους αλλά υφιστάμεθα το αποτέλεσμα των πολιτικών τους αποφάσεων στο πλείστο της ζωής μας καλό είναι να τους κρίνουμε από το πόσο βλαβεροί ή όχι είναι για τις ζωές μας. Αν ήταν σκουπιδιάρηδες δεν θα τους ζητούσαμε να παραιτηθουν γιατί αστόχησαν να μαζέψουν μ=ένα σκουπιδάκι, όμως επειδή παρουσιάστικαν σαν σωτήρες και ευαγγελίστηκαν τον παράδεισο, μόνο με το δεδομένο αυτό θα κριθούν.
      Μη ξεχνάς πάντως πως όλα τα σοσιαλιστικά καθεστώτα παρουσίαζαν σαν παράδεισο τις χώρες τους, μέχρι που μια μέρα διαλυόταν τα πάντα, αφού όλα στηριζόταν σε ένα ψέμα. Ο Τσαουσέσκου πλήρωσε γιατί έκανε σοσιαλιστικό μετασχηματισμό της Ρουμανίας εμφανιζόμενος σαν σωτήρας του Έθνους ενώ στην πραγματικότητα προκάλεσε γενοκτονία με την πολιτική του. Οι εδώ σοσιαλιστές τον λάτρευαν και θεωρούσαν χώρα αξιέπαινη την Ρουμανία, όπως και την Αλβανία του Χότζα.

  15. popolaros avatar
    popolaros 15/12/2010 12:21:21

    Σε αυτή την διορισμένη παλιοπαρέα...να προσθέσουμε και την παρέα ξένων διορισμένων συμβούλων.

  16. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 15/12/2010 12:24:06

    Είναι μία παρεούλα, που μέσα σε όλα τα άλλα, έχει καταλύσει και κάθε ίχνος εθνικής κυριαρχίας.
    Αφού επέβαλαν στον στρατό να μην σταματά τους λαθρομετανάστες, στη συνέχεια μας έφεραν τη Frontex (λες και δεν μπορούμε να φυλάμε τα σύνορά μας εμείς) και τώρα η πολυδιαφημισμένη (από τον Αλαφούζο) Frontex, μέσω των Γερμανών που συμμετέχουν σε αυτή, μας κατηγορεί ότι χρησιμοποιούμε βία για να απωθούμε τους λάθρο να μην μπαίνουν και ότι τους κακομεταχειριζόμαστε!
    Μία υπόθεση που έπρεπε να τη χειριστούμε εμείς και μπορούσαμε να το κάνουμε, φέραμε "υπερευαίσθητους" (για υποθέσεις άλλων...) ξένους και ορίστε τα αποτελέσματα.
    Καλό είναι αυτό το θέμα το Antinews να το αναδείξει, γιατί προβλέπω ότι θα πάρει διαστάσεις και θα αναγκαστεί ο στρατός μας να είναι ακόμα πιο εφεκτικός στην οργανωμένη εισβολή των μουσουλμάνων ψευτο-προσφύγων.

  17. antiochos avatar
    antiochos 15/12/2010 12:38:50

    Σιγουρα μας αξιζαν αλλοι;

  18. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 15/12/2010 12:51:13

    Τελικά,απ ότι φαίνεται,δυστυχώς επιβεβαιώνονται οι συνωμοσιολόγοι. Αυτοί δηλαδή,που έλεγαν ότι την συμμορία των φίλων του ΓΑΠ,που κάνει ότι μας κυβερνάει,αλλά στην ουσία είναι τοποτηρητές των δυνάμεων κατοχής στον τόπο μας, την ετοίμαζαν χρόνια στην ...εσπερία και να που τώρα μας κατσικώθηκαν στον σβέρκο. Α ρε αθάνατε Ελληνικέ Λαέ,με το ...αλάνθαστο πολιτικό σου ένστικτο!

  19. pop. Κ. avatar
    pop. Κ. 15/12/2010 12:52:09

    Καλά τι έγινε μια άποψη εξέφρασα την πήρε η λογοκρισία; Αν υπήρξε πρόβλημα με το ψευδώνυμο δεν το κατάλαβα, ούτε λειτουργώ ως φρανσάιζ φίλε ποπολάρε. Αν ενοχλώ την παρέα αποχωρώ άμεσα. Πιστεύω ότι απόψεις εκφράζουμε πράγμα εποικοδομητικό.

  20. factorx avatar
    factorx 15/12/2010 13:17:46

    Απλώς άλλαξε το ψευδώνυμο για να μην μπερδευόμαστε. και εισαι καλοδεχούμενος

  21. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/12/2010 13:26:21

    Και γίνεται χειρότερο! Ο Βαν Ρόμπουϊ εξωκοινοβουλευτικός, ο Ολι Ρεν εξωκοινουβουλευτικός. Oι κοινοτικές οδηγίες που επικαλούνται οιαρουραίοι; Eξωκοινοβουλευτικές. Σε ποιό Σύνταγμα υποτάσεται η Frontex; Αυτό που δεν έχει εγκριθεί;

    Δηλαδή το κοινοβούλιο είναι για να συζητάει αν θα πάρουν στοκ όψιονς τα γκολντεν μπόϋς...

    Μα δεν το καταλαβαίνουν ότι κάποια στιγμή θα τους σκάσει στα χέρια;

  22. Προφήτης avatar
    Προφήτης 15/12/2010 13:31:14

    Λίγα λόγια για την αστεφάνωτη νύφη Παπανδρέου και μητέρα ενός "αδήλωτου" Παπανδρεόπουλου, εγγονιού της Φρειδερίτας.
    Οφείλει να δημιουργηθεί καβάτζα ΚΑΙ για αυτό.
    Η Σουηδέζα δεν ήρθε εκ των υστέρων και πήρε κομμάτι της σύνταξης;

  23. oxoxo avatar
    oxoxo 15/12/2010 13:31:54

    Αν δεν απατώμαι μία από τις προτάσεις Σαμαρά για την Αναθεώρηση του Συντάγματος είναι η θέσπιση του ασυμβίβαστου βουλευτή/υπουργού.
    Πρόταση κατ' εμέ σωστή και δοκιμασμένη στην πράξη με επιτυχία υπό την προϋπόθεση ότι το Κοινοβούλιο πράγματι λειτουργεί.
    Εν τέλει για την πολιτική, την ικανότητα κι αποτελεσματικότητα κρίνουμε κι αποφασίζουμε κι όχι για τα πρόσωπα των υπουργών ή των πρωθυπουργών. Πάντοτε, πάντα και παντού οι "παρακοιμώμενοι" της εξουσίας συγκεντρώνουν κι ασκούν μέρος της.

  24. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 15/12/2010 13:50:25

    Αγαπητέ Αδέξιε Δεξιέ, πολύ καλές οι επισημάνσεις σου!
    Αυτή δεν είναι παρά μια παρέα αγχωμένων μαθητών της παγκοσμιοποίησης, που καθημερινά δίνει εξετάσεις, στα αφεντικά ΔυΝάσΤες μας.
    Αν ο ΓΑΠ δεν επέλεγε τους κολλητούς του, πώς θα μπορούσε να σταθεί, χωρίς την κλασσική αντιγραφή; Αυτοί είναι που μαθαίνουν σίγουρα πιο εύκολα από εκείνον, στη συνέχεια του κάνουν εντατικό φροντιστήριο και τέλος του δίνουν και το σκονάκι, με τις πλάτες των εξεταστών φυσικά. Κι αυτό, γιατί του έχουν ιδιαίτερη συμπάθεια, είναι δικό τους παιδί και δεν το κρύβουν!

  25. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 15/12/2010 13:54:27

    Πέρα από το θεσμικό, αν δηλ. έχουν εκλεγεί ή είναι διορισμένοι, θα δούμε ότι όλοι συνδέονται με τα προσωπικά ενδιαφέροντα του ΓΑΠ και όχι με τις ιδεολογικές του αναζητήσεις, που θα έπρεπε να έχει ως "μεγάλος στοχαστής": Η Μπιρπίλη από το γυμναστήριο, ο Γερουλάνος ήταν γνωριμία από τα ταξίδια, ο Δρούτσας παρίστανε τον , ο Ραγκούσης έτρεχε πίσω από τον ΓΑΠ με ένα laptop και ο Παμπούκης το νομικό κομμάτι των επιχειρηματικών δραστηριοτήτων της οικογένειας (Αστακός, Ναυπηγεία κοκ). Αν δηλ. παλιά ο Βασιλιάς μπορούσε να διορίσει Πρωθυπουργό τον κηπουρό του, ο Πρωθυπουργός διορίζει Υπουργό τον κολλητό του από το γυμναστήριο.

  26. Γιαννης avatar
    Γιαννης 15/12/2010 14:07:22

    η παρεα του ΓΑΠ ηρθε με συγκεκριμενη αποστολη τη διαλυση της χωρας και οσο πιο νωρης το αντιλιφθουν αυτο ο κοσμος που τους ψηφισε και παραπλανηθηκε τοσο το καλυτερο για τη σωτηρια της Ελλαδος .Αυτοι οι δοσυλογοι και απατριδες πρεπει να φυγουν ΧΘΕΣ η να τους διοξουμε εμεις με καθε θεμιτο η αθεμιτο τροπο !

  27. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 15/12/2010 15:04:38

    Κάνεις μέγα λάθος.

    Παρέα, θα ήταν άν πήγαιναν στα τσιπουράδικα του Βόλου, ή στις Ψαροταβέρνες της Χαλκίδας, όταν ερημώνουν την χώρα είναι συμμορία!

  28. repdimi avatar
    repdimi 15/12/2010 15:11:03

    ΔΕΞΙΕ...δεν εισαι μόνο ΑΔΕΞΙΟΣ,αλλά και ΑΣΧΕΤΟΣ και ΛΑΙΚΙΣΤΗΣ...η σύνθεση της κυβέρνησης δεν καθορίζεται από τη λαϊκή ψήφο,αλλά απο τον αρχηγό του πρώτου κόμματος.Γι'αυτό και παίρνει "ψήφο εμπιστοσύνης" απο τους βουλευτές,τους νόμιμους δηλαδή αντιπροσώπους των Ελλήνων πολιτών.
    Θεωρητικά μπορεί να μην έχει ούτε ένα κοινοβουλευτικό μέλος.....αν έχεις ακόυσει κάτι για διαχωρισμό εξουσιών.

    • nai avatar
      nai @ repdimi 16/12/2010 00:03:19

      ΤΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΠΡΟΣΩΠΑ...ΑΛΛΑ ΑΡΧΗΓΟΥΣ ΚΟΜΜΑΤΩΝ...
      GAP... ΓΕΝNΟΥΣ CHANT ...ΕΒΡΑΙΟΣ
      (ο Δημήτρης Δρούτσας των Εξωτερικών) έχει Εβραία μητέρα, αλλά ντρέπεται να το πεί και την δηλώνει Αυστριακιά στα βιογραφικά του
      ...
      Μία υπουργός (η Άννα Διαμαντοπούλου της Παιδείας) είναι η Εκλεκτή της Λέσχης Μπίλντερμπεργκ στην Ελλάδα, ενώ μία υφυπουργός (η Εύη Χριστοφιλοπούλου - Κάστερ της Παιδείας) είναι Εβραία.
      (η κοντοπίθαρη Μάγια Τσόκλη τού Επικρατείας) είναι άθεη και αρνήθηκε να ορκιστεί στο Ιερό Ευαγγέλιο.
      ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ????
      ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΠΙΑΣΕΣ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥ ΔΕΞΙΟΥ ΑΔΕΞΙΟΥ....
      ΑΔΕΞΙΑ ..ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΣΟΥ...

  29. nikdou avatar
    nikdou 15/12/2010 16:35:54

    Σιγά το νέο! Το πρόβλημα δεν είναι πως είναι εξωκοινοβουλευτικοί,το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα! Είδαμε και τους κοινοβουλευτικούς!!!
    Στήν Αμερική δεν είναι κανένας κοινοβουλευτικός υπουργός.Το οτι ειναι εκλεγμένοι δεν σημαίνει ότι είναι και ικανοί να γίνουν υπουργοί.

  30. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 16/12/2010 00:01:04

    Θυμάστε την "αυλή" της Μιμής Λιάνη, στην τελευταία περίοδο της διακυβέρνησης Ανδρέα (1993-95);

    Ο μάγος Θωμαδάκης, κάτι παπάδες, η Τουρλουμούση και άλλοι. Και η ίδια η Μιμή, διορισμένη διεθύντρια του πρωθυπουργικού γραφείου.

    Η μόνη διαφορά εκείνης της παρακμής με τη σημερινή, είναι ότι ορισμένοι εκ των σημερινών αυλικών του ΓΑΠ έχουν PhD.

  31. γιωργος avatar
    γιωργος 16/12/2010 01:11:46

    μας κυβερνα μια κυβερνηση χειροτερη κ απο αυτη του Τσολακογλου....μια κυβερνηση νενεκων κ ραγιαδων οσφυοκαμπτων.εαν δεν βγουμε στους δρομους πολυ συντομα θα ξεπουλησουν ολη την πατριδα μας...
    ΦΩΤΙΑ Κ ΤΣΕΚΟΥΡΙ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΕΝΟΥΣ