#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/09/2013 16:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μας θέλουν στην ΕΕ μόνο για το φυσικό αέριο



Σύμφωνα με ανάλυση της διαδικτυακής πλατφόρμας οικονομικών ειδήσεων Deutsche Wirtschafts Nachrichten, η αναγκαιότητα να παραμείνει η Ελλάδα στη ζώνη του ευρώ συνδέεται με την ζωτική ανάγκη και τον στρατηγικό στόχο της ΕΕ να εξασφαλίσει την τροφοδοσία με φυσικό αέριο.  Σύμφωνα με το ίδιο δημοσίευμα η ΕΕ δεν νοιάζεται καθόλου για τους κατοίκους της Ελλάδας, οι οποίοι θα εξακολουθήσουν να πλήττονται από την λιτότητα, ενώ ως συνήθως οι ελίτ της Αθήνας θα επωφεληθούν και από το φυσικό αέριο

Το δημοσίευμα επισημαίνει σχετικά: «Η διάσωση της Ελλάδας δεν είναι πολιτικό πρότζεκτ. Έχει να κάνει με το φυσικό αέριο. Η ΕΕ θέλει να αποδεσμευτεί από την εξάρτησή της από το ρωσικό αέριο κατασκευάζοντας γι’ αυτό το σκοπό έναν αγωγό, ο οποίος θα οδηγεί από την Τουρκία στην Ιταλία μέσω της Ελλάδας (ΤΑΡ). Προκειμένου να μην διακυβευθεί το έργο εξαιτίας μίας κατάρρευσης της Ελλάδας, η χώρα διατηρείται στο ευρώ. Η πικρή αλήθεια για τους Έλληνες είναι ότι το ζήτημα είναι η χώρα τους, όχι οι άνθρωποι».

Το δημοσίευμα επισημαίνει ότι οι εταιρίες εκμετάλλευσης του TAP «υπόσχονται μεν ότι ο αγωγός θα δημιουργήσει θέσεις εργασίας στην Ελλάδα. Ωστόσο, για τους περισσότερους Έλληνες δεν θα επιφέρει καμία πραγματική βελτίωση των συνθηκών ζωής. Αυτοί θα εξακολουθήσουν να απασχολούνται με προγράμματα λιτότητας. Αντιθέτως οι ελίτ στην Αθήνα θα επωφεληθούν σε κάθε περίπτωση, όπως κάνουν εδώ και 100 χρόνια, συσσωρεύοντας χρήματα από το εξωτερικό στους τραπεζικούς τους λογαριασμούς χωρίς να φέρνουν την Ελλάδα πάνω από το επίπεδο μίας αναπτυσσόμενης χώρας».

http://www.dw.de/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/09/2013 18:01:24

    Αντε Καλεεεεεε ..... που ειπε και ο Βενιζελος.

    Ολοι εμεις ημασταν τρελλοι και γραφικοι ! 4 χρονια πριν...

    Τωρα το λεν οι ιδιοι οι Γερμανοι.

    Ε ΚΑΙ ?? ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ Γ ΑΥΤΟ ??

    ΘΑ ΤΟΛΜΗΣΟΥΜΕ ??

    ΕΧΟΥΜΕ LEVERAGE ... ΤΕΡΑΣΤΙΟ.... και ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΣΥΓΚΥΡΙΑ... ΠΑΛΙ !

    ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΟΡΑΜΑ ΔΕΘ ?? Η ΘΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ?

    ΤΩΡΑ !

    ΠΠ

  2. takis400 avatar
    takis400 05/09/2013 18:22:40

    ΕΕΕΕΛΑΑΑ δεν το πιστευω,παλι ψεματα γραφουν αυτοι οι κουτοφραγκοι

  3. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 05/09/2013 18:41:52

    Και; Που είναι το σοβαρό νέο που δεν ξέραμε; Ίσα-ίσα που ο Σαμαράς έπαιξε το χαρτί αυτό για να τους κάνει να ενδιαφερθούν για να μας βοηθήσουν να ορθοποδήσουμε επειδή θα έχουν ανάγκη την ενέργειά μας. Το θέμα λοιπόν δεν είναι τα κίνητρά τους αλλά το πως εμείς θα κάνουμε ότι ωφελεί το λαό και την πατρίδα μας. Στα χέρια του Σαμαρά λοιπόν προς το παρόν η πορεία μας. Και ας είναι η σύγκρουσε με τους τροϊκανούς για την αμυντική βιομηχανία η αρχή της απεμπλοκής μα ςαπό μνημόνια και δεσμεύσεις επαχθείς. Άλλωστε το ότι φτάσαμε σε πρωτογενές πλεόνασμα και επανακεφαλαιοποιήθηκαν οι τράπεζες είναι το απαραίτητο βήμα για να μη ζητάμε δανεικά πια. Άλλωστε στους της ΕΕ χρωστάμε το 90% πλέον. Αν θέλουν να τα πάρουν πίσω πρέπει να μας σεβαστούν. Γύρισε τούμπα πια το παιχνίδι λόγω του ότι πήρε το μεγάλο μέρος των δανεικών μπροστά ο Σαμαράς. Και αυτό ήταν επαναδιαπραγμάτευση με στρατηγική στόχευση.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γεώργιος Τ. 05/09/2013 19:37:24

      Η απλή αριθμητική λέει οτι δεν έχουμε πλεόνασμα, αλλά τεχνητό περίσσευμα με πολιτική άδεια απο Βρυξέλλες να το πούμε ετσι για να μην τους πάνε ολους για βρουβες οι αγορες.

      Δεν έγινε ανά κεφ/ση τραπεζών με επιτυχία για ρευστότητα ...έγινε ΑΜΚ για να πληρώσουν ΕLA παράνομα...ποσά πήραν γνωρίζεις? Σε τι μορφή ? Ποσά εμειναν? Τι κάνει τώρα π μιλάμε η blackrock?

      Η Αλήθεια είναι μια. Δεν μιλαμε. Μας μιλάνε....εμείς μουγκα.αν η Μούγκα απο ασχετοσυνη η δόλο βαπτίζεται στρατηγικη τοτε είμαστε όλοι τυφλοί.

      Μην ωραιοποιουμε την τραγικη κατασταση τλσην οποία μας έφεραν οι επιλογές μας. Ηταν και είναι λάθος.

      Ποια εμπροσθοβαρη δάνεια? 219 δισ σούμα εχουμε παρει απο 2010. Έχουμε πληρώσει 122 τόκους και χρεολυσια κλπ.. 7 δισ /219 μπήκαν αγορά. 212δισ πήγαν σε πληρωμές των δανειστών με δανεικά μας. Όπως του χρόνου 2014 το ΔΝΤ θα πληρώνει για να πληρώνεται..

      Εχεις σχόλιο γι αυτή την Αλήθεια?
      "Η πικρή αλήθεια για τους Έλληνες είναι ότι το ζήτημα είναι η χώρα τους, όχι οι άνθρωποι"

      ΠΠ

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/09/2013 23:54:46

        Εγώ γράφω στο σχόλιο για το σήμερα και το αύριο και εσύ γυρνάς στο χθες. Το χθες το ξέρουμε. Το τώρα και το αύριο μας νοιάζει. Και κάποιες κινήσεις στοχεύουν στο να ξεφύγουμε από τις παγίδες όσο γρηγορότερα. Δε τις βλέπεις; Άλλο θεμα αυτό;

  4. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 05/09/2013 19:02:45

    Αντε πάλι τσιμπήσαμε!
    Ο λαϊκισμός και η φαυλότητα κάποιων ΜΜΕ δεν έχει όρια.

  5. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 05/09/2013 19:08:39

    Ε, αφού τόπε η διαδικτυακή πλατφόρμα οικονομικών ειδήσεων, έτσι θάναι :).

  6. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 05/09/2013 19:32:17

    Αυτό το φυσικό αέριο είναι σαν τις "χρυσές πλάκες" των μορμόνων.

  7. MCA avatar
    MCA 05/09/2013 19:54:20

    Και λίγο είναι αυτό;

  8. Νίκη avatar
    Νίκη 05/09/2013 21:51:01

    Μες την πιο σκοτεινή στιγμή της νύχτας κρύβεται....ο πιό δυνατός ήλιος!

  9. Νίκη avatar
    Νίκη 05/09/2013 22:06:33

    Κάποτε δώσαμε στους βάρβαρους την ζεστασιά του πολιτισμού το φώς και τον ήλιο της Μεσογείου με τα γράμματα και τις τέχνες και τώρα τι θα δώσουμε στους κρυόκωλους; Αέριο; Θα τους τα κλάσουμε; Να πάνε στο διάολο οι δουλοπάροικοι δεν μας αφήνουν από την εποχή των Ρωμαίων να σηκώσουμε κεφάλι. Πλήθων ο ...γεμιστός! ...και τώρα είμαστε οι καλύτεροι ...στο μπάσκετ και στο the greek way!

  10. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 05/09/2013 23:06:31

    ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΕΡΙΑ-ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΡΟΔΩΝΙΑ.......ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΚ@@Α ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΝΤΡΙΒΕΙ ΤΟ ΦΑΥΛΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΑ ΣΑΠΡΟΦΥΤΑ......ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Σαρακατσανος 06/09/2013 08:49:10

      Αγαπητέ Σαρακατσάνε,

      Αυτή είναι πραγματικότητα. Όμως, οι πρωταγωνιστές αυτής της φαρσοκωμωδίας και τα υποζύγια τους αναζητούν κατά την πάγια τακτική φαντάσματα και εχθρούς, για να δικαιολογήσουν το έγκλημα που έκαναν ή/και για να συνεχίσουν να το διαπράττουν.
      Σε μια κοινωνία που βαυκαλίζεται στον "Αρκαδικό κήπο" της μυθοπλασίας και της εικονολατρείας, η φαυλότητα γίνεται πατριωτισμός και οι φαύλοι εθνικοί ήρωες.

  11. Ο Αλέκος με τα κυδώνια avatar
    Ο Αλέκος με τα κυδώνια 05/09/2013 23:27:58

    Για την ελίτ στην Αθήνα που θα επωφεληθεί κανείς δεν μιλάει. Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια. Φάκτορα, πες στον Σαμαρά ότι η Μακεδονία υποφέρει. Τον στήριξε όσο καμιά περιοχή και το βάρος όλο πέφτει στην Αθήνα, που ψηφίζει και τους άλλους. Ο κόσμος υποφέρει και πονάει αμίλητος.

  12. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 06/09/2013 00:58:34

    Κι ἐμεῖς τούς θέλουμε γιά νά τό βγάλουμε..

  13. Νεστορίδης avatar
    Νεστορίδης 06/09/2013 09:14:40

    Επομένως οι Βορειοευρωπαίοι μας έχουν ανάγκη.
    Πρώτον για την ενέργεια (φυσικό αέριο, πετρέλαιο) και δεύτερον διότι θα πρέπει να πάρουν πίσω τα δανεικά.
    άρα η Ελλάδα λόγω Σαμαρά-Βενιζέλου σταθεροποιείται και μπορεί να προχωρήσει σε αναπτυξιακή πορεία, ανανεώνοντας την πολιτική ελίτ και θέτοντας σαφείς κανόνες στο επιχειρείν (μαζεύοντας το ΣτΕ, οικολόγους, συνδικάτα και μειώνοντας τους φόρους).
    ΔΕΝ είναι μόνο οι υδρογονάνθρακες που διαθέτουμε αλλά και ο ορυκτός πλούτος, μόνο τα υποβρύχια κράματα σπανίων πολύτιμων μετάλλων (αντιμόνιο και χρυσός) της Σαντορίνης μπορούν να δώσουν εκατομμύρια στο δημόσιο ταμείο.
    Ενέργεια, ορυκτός πλούτος, τουρισμός, ναυτιλία (ας δώσουμε κανένα ναυπηγείο σε εφοπλιστές), καινοτομία με επιχειρηματικότητα, όλα αυτά μαζί με την γεωστρατηγική θέση μας και με όρεξη για δουλειά θα απογειώσουν την Ελλάδα

  14. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/09/2013 13:57:46

    Aνοησιες ουρανομηκεις.Σιγα μην εμεινε η Ελλαδα στο ευρω για το TAP.
    Kατ αρχην το ΤΑP αποφασισθηκε πριν τρεις μηνες ενω το προγραμμα εδω και τρια χρονια.Επειτα δεν υπαρχει λογος να μην ειχαμε το TAP και με τη δραχμη.
    Αλλά και να μην ειχαμε θα περναγαν το ιδιο πετρελαιο απο την εναλλακτικη οδο Nabucco.
    H πραγματικοτητα ειναι οτι ο TAP εγινε μετα απο αμερικανικες πιεσεις για να ενισχυθει η Ελλαδα και δεν υπηρχε κανεις κινδυνος εαν το ιδιο αζερικο αεριο περναγε για την Ευρωπη μεσω Βουλγαριας-Ρουμανιας-Αυστριας..
    Το δημοσιευμα ειναι ιστοριες για αγριους.