#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/04/2011 16:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μας εγκατέλειψε και ο ... Ντερούζ



Σε μια... διπλωματική αποχώρηση από το κλιμάκιο της Τρόικας που έρχεται κάθε τρεις και λίγο και κάνει άνω κάτω την Ελλάδα, προέβη ο Σερβάς Ντερούζ. Πρόκειται για τον γραφειοκράτη, επικεφαλής της Τρόικας από μέρους της Ευρωπαϊκής Ενωσης, ο οποίος στην προηγούμενη συνέντευξη στην Αθήνα με ιταμό τρόμο μας είπε να τα ξεπουλήσουμε όλα. Είναι αυτός που αντικαθιστούσε τον υπουργό Οικονομικών και ανακοίνωσε τα μέτρα προτού η κυβέρνηση το πράξει και που για το ύφος του είχε προκαλέσει πολιτική αναταραχή.

Ο Ντερούζ λοιπόν αντικαθίσταται από τον Γιούργκεν Κρούγκερ, έναν υπάλληλο χαμηλόβαθμο από τον πρώτο που εργάζεται στη Γενική διεύθυνση Οικονομικών και Νομισματικών Υποθέσεων σε διευθυντική θέση. Η δικαιολογία της αντικατάστασης είναι ότι ο Ντερούζ αυτή την περίοδο έχει πολύ δουλειά με το να ετοιμάσει την Πορτογαλία για το μηχανισμό στήριξης. Οπως διευκρινίζεται μάλιστα, ο Ντερούζ δε θα πάψει να είναι επικεφαλής του κλιμακίου σε επόμενο ταξίδι, αλλά αυτό φτάνει να το δούμε αργότερα.

Η αντικατάστασή του φέρεται να συνδέεται με την αλγεινή εντύπωση που προκάλεσε η συμπεριφορά του στο προηγούμενο ταξίδι. Η κυβέρνηση, μη θέλοντας να δημιουργήσει ακόμη πιο άσχημες εντυπώσεις, ζήτησε την έστω και προσωρινή του απεμπλοκή από το ελληνικό ζήτημα. Αλλά και ο ίδιος ο Ντερούζ φαίνεται χολωμένος με την κυβέρνηση και ιδιαίτερα με το οικονομικό επιτελείο αφού τίποτε δεν προχωρά όπως το είχαν συμφωνήσει.

Για να δούμε και ο Κρούγκερ θα αναδειχθεί σε... γερμανικό τσοπανόσκυλο που θα γαυγίζει μόλις φτάσει στην Αθήνα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 06/04/2011 16:56:25

    Τί Κρούγκερ είναι αυτός; Αν είναι πατέρας της Diane Kruger (h++p://www.imdb.com/name/nm1208167/) θέλω να συζητήσω μαζί του το μέλλον της κόρης του. Αν είναι μετεξέλιξη του Φρέντι (h++p://en.wikipedia.org/wiki/Freddy_Krueger) να το ξέρουμε να πάρουμε τα μέτρα μας...

    Βρε τί μπορεί να κρύβεται σε ένα όνομα....

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/04/2011 17:17:28

    Εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες...

  3. thanasis avatar
    thanasis 06/04/2011 17:21:34

    ο ντερβαζ ντερουζ αφου ερριξε στο καιαδα την οικονομια
    της ελλαδος σαν σωτηρας ετοιμαζεται να στα νυχια
    των διεθνων τοκογλυφων και την πορτογαλλια

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ thanasis 06/04/2011 17:34:04

      Είσαι σίγουρος ότι την έριξε ο Ντερούζ την ελληνική οικονομία στον Καιάδα; Αυτά τα κολπάκια κάνει το ΠΑΣΟΚ και στο τέλος επικρατεί η άποψη ότι το ΠΑΣΟΚ προσπάθησε (Το πρώτο σκέλος του ΠΑΣΟΚικου συλλογισμού, το οποίο ενισχύεται από τα "αντικειμενικά" ΜΜΕ), αλλά οι κακοί ξένοι (δεύτερο σκέλος, που ενισχύεται από "πατριωτικά" κόμματα, π.χ. ΛΑΟΣ), οι οποίοι ήρθαν λόγω της επάρατης Δεξιάς (αυτό είναι αυτονότητα αξίωμα που δεν χρήζει αποδείξεως, αλλιώς είσαι φασίστας και εθνικιστής) μας οδήγησαν στον Καιάδα. Την ίδια συλλογιστική ανέπτυξε και ο Πάγκαλος σε σχέση με τα Ίμια, ότι "δεν μπορούσαμε να πολεμήσουμε, γιατί οι Αμερικάνοι είχαν μπλοκάρει τα ηλεκτρονικά συστήματα".

      • juliet avatar
        juliet @ Bodinus1576 06/04/2011 20:00:04

        μετά απο τόσα χρόνια ακόμη δεν το μάθανε το Πασοκ,με τα τερτίπια του και τις τσακπινίες του,πουλάμε τσαμπουκά αλλά στο τέλος κάνουμε αυτό που είχαμε σχεδιάσει.

  4. man8os avatar
    man8os 06/04/2011 17:29:39

    Νομιζω οτι δεν εχει κατι αλλο να κανει. Χρεοκοπησαμε.
    Τι δουλεια ειχε ο Σορρος στην Αθηνα?

    • Αστος avatar
      Αστος @ man8os 06/04/2011 20:57:24

      Ετερον διαχρονικον, "Τι δουλεια εχει η αλεπου στο παζαρι ?"

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/04/2011 17:37:11

    Jürgen Krüger, Director, Economies of the Member States, Directorate General for Economic and Financial Affairs, European Commission, Belgium

    European Manufacturing Summit 2008
    6 Oct 2008 to 9 Oct 2008 - Swissotel, Dusseldorf, Germany Speakers include: ... UK, Jürgen Krüger, European Commission Belgium...

    Jürgen Krüger
    Oberleutnant zur See (Crew 37a)
    Successes
    2 ships sunk for a total of 9,136 GRT
    Born 16 Jul 1918 Berlin
    Died 17 Oct 1943 (25) Cape Farewell

    (Μάλλον οι πρώτοι δύο είναι... Ο τρίτος θα ήταν λιγότερο βαρετός)

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ archaeopteryx 06/04/2011 21:22:54

      Κρίμα, γιατί ο τρίτος φαίνεται μόνο να πάλεψε για κάτι στη ζωή του. Οι άλλοι 2 (ίδιο προσωπο;) είναι ψοφίμια ευρωλιγούρηδες.

  6. zackii avatar
    zackii 06/04/2011 17:50:34

    Μην είσαστε κορόιδα. Δεν πρόκειται να χρεωκοπήσουμε - τουλάχιστον επίσημα, γιατί πρακτικά το δημόσιο έχει κηρύξει στάση πληρωμών. Δεν τους συμφέρει, γιατί αν κάποιος δεν έχει να χάσει τίποτα δεν ξέρεις τι μπορεί να κάνει. Το θηρίο όταν παγιδευτεί είναι πιό επικίνδυνο. Αν μας χρεωκοπήσουν ξεσηκωνόμαστε και σουτάρουμε ΓΑΠ, και τους ίδιους από τη χώρα, κηρύσσουμε κάθε συμφωνία άκυρη, και ενώ περίμεναν να πάρουν τα φιλέτα, μένουν με το @@@λί στο χέρι. Τους συμφέρει να τα πάρουν με την απειλή της χρεωκοπίας και μόνο. Θα μας έχουν στην πρίζα ώσπου να τους τα δώσουμε λίγα λίγα γιά να μην μας συμβεί αυτό που φοβόμαστε.
    Δεν καταλαβαίνω δε γιατί τα έχουμε με τους 3 αυτούς υπαλλήλους της ΕΕ & ΔΝΤ. Μήπως γιατί όταν το δάχτυλο δείχνει το φεγγάρι, ο ηλίθιος κοιτάζει το δάχτυλο?

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ zackii 06/04/2011 20:11:42

      Μάλλον είμαστε κρυφοΚνίτες

  7. AndreasDelPaso avatar
    AndreasDelPaso 06/04/2011 19:51:14

    Έτσι, όταν είσαι στην εντατική δεν τα βάζεις με τον όποιο γιατρό σε σώζει αλλά με τον ανεύθυνο αλήτη που σε τσάκισε...

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ AndreasDelPaso 06/04/2011 20:11:00

      Εν μέρει σωστά τα λές. Αρκετοί οι αλήτες που μας ρίξαν στα τσακίδια. Μόνο που οι γιατροί που μαζεύτηκαν γύρω μας ήρθαν για να μας πάρουν τα όργανα, τα δόντια, τα μαλλιά..όχι πάντως για να μας σώσουν.

  8. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 07/04/2011 03:02:59

    Καλά το υποψιάστηκα, δεν είναι δυνατόν να είναι σύμπτωση! Και η Ντάϊαν Κρούγκερ είναι στην Αθήνα!
    h++p://news.in.gr/culture/article/?aid=1231102975

    Για να μην έχουμε παρεξηγήσεις με κανέναν σας... εγώ την είδα πρώτος.