19/04/2008 08:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μας δουλεύουν ψιλό γαζί

Για μια ακόμα φορά ο Γιώργος Καρατζαφέρης έδωσε την δυνατότητα στον Πρωθυπουργό να διαστρεβλώσει την πραγματικότητα στα ΜΜΕ και να εμφανισθεί ως …θύμα τους. Μιλώντας χθες το πρωί στην Βουλή μίλησε για δημοσιογράφους που χρηματίζονται και κατηγόρησε τον Θόδωρο Ρουσόπουλο και τον γραμματέα πολιτικού σχεδιασμού της Νέας Δημοκρατίας Νίκο Καραχάλιο ως οργανωτές μισθοφορικών στρατών, όπως τους χαρακτήρισε. Παράλληλα, ζήτησε να δοθούν στη δημοσιότητα τα ονόματα των δημοσιογράφων που δουλεύουν στα Γραφεία Τύπου του ευρύτερου δημόσιου τομέα.

Ο Κώστας Καραμανλής απάντησε ότι αυτές οι πρακτικές είναι έξω από τη λογική της κυβέρνησης και τη δική του πολιτική ηθική. «Εγώ ούτε ομάδες ξέρω, ούτε μισθοφόρους ξέρω, ούτε μυστικά κονδύλια ξέρω. Είναι αντίθετα στη φιλοσοφία μου και δεν έχουν σχέση με τη σημερινή κυβέρνηση. …Δεν ξέρω αν είναι στη φαντασία σας, αλλά αν αυτά, έστω και σε ελάχιστο ποσοστό, συνέβαιναν, προφανώς θα είχα διαφορετική μεταχείριση από τον Τύπο και τις τηλεοράσεις δώδεκα χρόνια τώρα. Φτάνω στο δωδέκατο χρόνο Αρχηγός της ΝΔ και είμαι πάντα στο στόχαστρο σχεδόν του συνόλου του Τύπου, των Ραδιοτηλεοπτικών Μέσων. Αυτή είναι η πραγματικότητα».

Μας δουλεύει κανονικά δηλαδή. Πριν από ένα μήνα όλοι αναρωτιόνταν αν …σήμερα θα ήταν ακόμα πρωθυπουργός και τώρα βλέπουμε τα ΜΜΕ της διαπλοκής να τον στηρίζουν ολόπλευρα και να θάβουν στις μέσα σελίδες τους την Ζαχοπουλιάδα. Επί τέσσερα χρόνια βλέπουμε το σύνολο σχεδόν του «αντιπολιτευόμενου» Τύπου να καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια για να μειώσει και συκοφαντήσει την αντιπολίτευση και τους αρχηγούς της και να προβάλει τα «αδιαμφισβήτητα ηγετικά χαρίσματα» του κ. Καραμανλή. Επί τρεις μήνες ο τόπος συγκλονιζόταν από το γεγονός ότι οι άνθρωποι του Καραμανλή στο Μαξίμου διαπραγματευόντουσαν ένα ροζ DVD με την εφημερίδα της «μεγαλύτερης κυκλοφορίας» που παριστάνει κι αυτή την αντιπολιτευόμενη, ενώ διατηρεί επιμελώς τον Καραμανλή στο απυρόβλητο. Και μόλις χθες ο Κλαδάς παραιτήθηκε επειδή μεταξύ των άλλων ο Αλογοσκούφης διαφωνούσε με την επιβολή μεγάλων προστίμων σε ένα άλλο συγκρότημα που στηρίζει κι αυτό καθημερινά τον Καραμανλή και με τον Χατζηνικολάου και με τον Τράγκα και με την «Αυριανή».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. συνταξιούχος avatar
    συνταξιούχος 19/04/2008 09:04:53

    Ξέχασες όμως factorx όταν έγραφα για την χειρούργο Νατάσσα ότι κάνει νάνι τον Κωστάκη και το μύρισαν οι άλλοι και έτρεξαν στο γλείψιμο .
    Ας πρόσεχες φίλε .

  2. Ν.Δ.Σ. avatar
    Ν.Δ.Σ. 19/04/2008 09:21:47

    Εμείς ραδιενεργή τέφρα στα κεφάλια και πνευμονία (μας μάρανε το Σαντε μου) αυτοί
    http://www.emea.gr/default.asp?ElementId=19721
    λες μετά ο Κολιοκωστας να με κάνει ντα ??

  3. Ν.Δ.Σ. avatar
    Ν.Δ.Σ. 19/04/2008 11:02:29

    καλά καλά

  4. Κοντόπουλος Παναγιώτης avatar
    Κοντόπουλος Παναγιώτης 19/04/2008 11:04:58

    Άκου λέει ο Καρατζαφέρης έδωσε την δυνατότητα να διαστρεβλώσει την πραγματικότητα στον Κωστάκη . Μα πόσο εμπαθείς και άρρωστοι είστε , ότι και να κάνει ο Καρατζαφέρης είναι κακό , ακόμη και τώρα που ξεμπρόστιασε τον Κωστάκη με την ερώτησή του. Άν ο Κωστάκης απάντησε άρες μάρες κουκουνάρες για να διαστρεβλώσει την πραγματικότητα, φταίει ο Καρατζαφέρης;

  5. νικος avatar
    νικος 19/04/2008 11:06:37

    http://politis-gr.blogspot.com/2008/02/blog-post_06.html

  6. Ν.Δ.Σ. avatar
    Ν.Δ.Σ. 19/04/2008 11:28:29

    Και οι κακόβουλοι (που δεν λείπουν από τον ντουνιά) μην θυμηθούν την «ethnick» εορτή τους διότι το Shegen dziala (είναι και για αυτούς σε πλήρης λειτουργία )

  7. Ν.Δ.Σ. avatar
    Ν.Δ.Σ. 19/04/2008 11:43:31

    Κοντόπουλε φαίνεται αστόισες την στάση του Καρά.. όταν φοβήθηκε την πρόσφατη ψηφοφορία στη Βουλή και εγκατέλειψε τα έδρανα .
    Αστοίς !!!

  8. Ν.Δ.Σ. avatar
    Ν.Δ.Σ. 19/04/2008 12:55:50

    Λέτε και η «έγκυρη» ΦΕΚ ξανά να μας παραπλάνηση όπως τους «αγράμματους» ευρωπαίους . Να δούμε

    http://news.kathimerini.gr/4Dcgi/4Dcgi/_w_articles_civ_12_19/04/2008_267215

  9. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 19/04/2008 13:07:35

    Βοηθείστε με σας παρακαλώ γιατί μπερδεύτηκα...ένας λέει ότι το blog είναι του Καρατζαφέρη, άλλος του Σαμαρά, κάποιος άλλος ότι είναι του ΑΝΤΙ κι ότι το ΑΝΤΙ έκλεισε και τώρα φίλος σχολιαστής ότι είναι με τον Καραχάλιο!
    Τελικά μάλλον χάθηκα κι έχω κι υπαρξιακό πρόβλημα!
    Φταίει η ηλικία μου Ή μήπως φταίει ο πελαργός!

    "Ένας πελαργός κουβαλούσε ένα πανέρι μ' ένα γέρο. Πετούσε, πετούσε στον ουρανό, μια από δω μια από κει...ώσπου του λέει ο γέρος!
    - στο είπα ότι χαθήκαμε, αλλά εσύ δεν με πιστεύεις!

  10. Β. Π. avatar
    Β. Π. 19/04/2008 14:18:24

    Factor Χ, έχω παρατηρήσει ότι σε δαβάζουν αρκετοί (και μπαίνουν στον κόπο να γράφουν σχόλια), που έχουν τελείως διαφορετικές πολιτικές απόψεις από το blog σου. Εγώ, με κάθε ειλικρήνεια θα σου πω, ότι μόνο αν πληρωνόμουνα θα έμπαινα στο κόπο να το κάνω!!!!!!!!!

  11. Sratis avatar
    Sratis 19/04/2008 14:52:14

    "Παπαγαλάκια" στην τηλεόραση στηρίζουν τον Γ. Αλογοσκούφη.

  12. Sratis avatar
    Sratis 19/04/2008 14:54:24

    "Παπαγαλάκια" στην τηλεόραση να στηρίζουν τον Γ. Αλογοσκούφη.

  13. Factorx avatar
    Factorx 19/04/2008 20:43:09

    B. Π. Says:«………Εγώ, με κάθε ειλικρήνεια θα σου πω, ότι μόνο αν πληρωνόμουνα θα έμπαινα στο κόπο να το κάνω!!!!!!!!!».
    Καλά μην μπαίνεις στον κόπο. Κάνε λίγο υπομονή γιατί ακόμα δεν αρχίσαμε. ΄Βρισκόμαστε μόνο στην αρχή και προσπαθούμε ακόμα να μάθουμε το μπλόγκινγκ.

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/04/2008 21:25:25

    Τι εννοείς ΒΠ, θες ευρώπουλα για να διαχειρίζεσαι το μπλογκ, για να δέχεσαι σχόλια ή για να γράφεις σχόλια. Εγώ είμαι υπέρ όλων...ΒΠ επιδή και εγό άσχετος είμαι μ'αρέσει εδό, ιδίως όταν κυκλοφορεί το φάντασμα του Μποστ.

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/04/2008 21:33:35

    Σαββατόβραδο είναι, έχουμε δρόμο ως τα 200 σχόλια. Θα πω την θεωρία μου. Ο ΓΑΠ δεν προσκυνησε ούτε το αδερφάτο ούτε την "διαπλοκή"...Πέρασε μηνυματα ότι θα πειράξει κάτι πολύ βαθειά κακώς κείμενα και αυτό πληρώνει. Οι Δυτικοί τον θεωρούν απρόβλεπτο (πριν τους βγει ο χοντρος Πουτινόφιλος), οι Γερμανοί δεν τον πάνε γιατί τον θεωρούν Αμερικανάκι, οι Ρώσοι τα βρίσκουν με τον καταλληλότερο και τόσο καιρό ξεκαρδίζεστε στα γέλια με τον Λαζόπουλο (λες να είναι και αυτός;;) που κάνει κριτική στον ΓΑΠ.

    Λες να είναι ο ΓΑΠ επαναστάτης και όλοι άλλοι μας δουλέύουν για να μην το καταλάβουμε; (Δεν είμαι ο ΓΑΠ)

  16. Nick avatar
    Nick 19/04/2008 22:44:48

    Προς το παρόν, θα ήθελα να μου εξηγήσει ο ΓΑΠ τι εννοεί με τη "παγκόσμια διακυβέρνηση" που φωνάζει κάθε λίγο και λιγάκι, όπου βρεθεί και όπου σταθεί;;

  17. Β. Π. avatar
    Β. Π. 19/04/2008 23:19:07

    Με κάθε ειληκρίνεια αγαπητέ Factor X, προσπάθησα ανεπιτυχώς, να μεγενθύνω την ευκολία (τζάμπα), με την οποία μερικοί προσπαθούν να ακυρώσουν τα εύστοχα, κατά τη γνώμη μου, σχόλια σου.

  18. Ο Ιδιώνυμος avatar
    Ο Ιδιώνυμος 20/04/2008 11:52:34

    Β.Π.

    Η ιδέα του διαλόγου, αυτή δεν είναι ?

    Αν συμφωνούσαμε και όλοι,δεν θα ήταν παράξενο ?