#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/05/2012 21:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μας δίνουν 50 δισ. για να φύγουμε από το ευρώ!



(Ανανεωμένο) Φαίνεται ότι ο Λουκάς Παπαδήμος είχε... άνωθεν πληροφόρηση σχετικά με τον αν γίνονται προετοιμασίες για έξοδο της Ελλάδας από το ευρώ αφού λίγες ώρες πριν τις περιβόητες δηλώσεις του ήρθε και το Γιούρογκρουπ να το επιβεβαιώσει. Σε τηλεδιάσκεψη του Eurogroup Working Group που πραγματοποιήθηκε την περασμένη Δευτέρα και διήρκεσε μία ώρα κοινοτικοί αξιωματούχοι ζήτησαν από κάθε χώρα της ΕΕ να ετοιμάσει σχέδιο εκτάκτου ανάγκης σε περίπτωση εξόδου της Ελλάδας από το ενιαίο νόμισμα.

Μάλιστα οι εκπρόσωποι των άλλων κομμάτων συμφώνησαν στην προοπτική αυτή και για πρώτη φορά μπαίνει επίσημα στο τραπέζι η χρεοκοπία της Ελλάδας και η προετοιμασία των ξένων χωρών για να αντέξουν μια τέτοια εξέλιξη.

Επίσης, το πρακτορείο Reuters επικαλείται στο δημοσίευμά του και υπόμνημα που κατήρτισε ένα από τα κράτη-μέλη, με λεπτομέρειες τις οποίες θα πρέπει να εξετάσουν οι χώρες της ευρωζώνης.

Το EWG αποτελείται από αξιωματούχους που προετοιμάζουν τις συναντήσεις των υπουργών Οικονομικών καθώς και από το δ.σ. του προσωρινού ταμείου διάσωσης της ευρωζώνης, EFSF.

Σύμφωνα με τις πληροφορίες, η μυστική τηλεδιάσκεψη και το σχέδιο που επεξεργάστηκε έκανε λόγο για τη χορήγηση στην Ελλάδα ενός... μπόνους 50 δισ. ευρώ αν αποφάσιζε η ίδια να βγει από την ευρωζώνη. Μάλιστα, παρουσιάζονταν κι ένα σενάριο για το κόστος που θα είχε μια τέτοια κίνηση της Ελλάδας για τις υπόλοιπες χώρες.

Το έγγραφο που συζητήθηκε, παρουσίαζε αναλυτικά το πιθανό κόστος -από μια έξοδο της Ελλάδας- για κάθε μέλος της ευρωζώνης και σημείωνε ότι αν φθάσουμε σε αυτό το σημείο θα πρέπει να επιδιωχθεί ένα «συναινετικό» διαζύγιο. Σημείωνε επίσης ότι αν αποφασίσει η Ελλάδα να φύγει, θα πρέπει να της δοθεί στήριξη από την ΕΕ και το ΔΝΤ ώστε να μπορέσει να το πράξει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 23/05/2012 16:35:28

    Μην τσιμπάτε!
    Αυτά είναι ειδήσεις που τις αναρτούν διάφοροι "δημοσιογράφοι" που κάνουν "lobbying"....
    Ειδήσεις σχετικά με τα θέματα αυτά μόνο στις επίσημες ιστοσελίδες της Ε.Ε.

  2. Αιζενχάουερ avatar
    Αιζενχάουερ 23/05/2012 16:45:22

    Μην τσιμπάτε ρε την έχει παίξει την μπλόφα ο Αλέξης στο pokerstars χιλιάδες φορές.

    Είναι κότες οι ευρωπαίοι σας λέω. Δεν κοτάνε, θα μείνουμε στο ευρώ και θα τους πάρουμε και τα σώβρακα.

    Έχει στρατηγική ρε ο ΣΥΡΙΖΑ, έχει στρατηγική.
    Έχουνε να φάνε οι κουβανέζοι και οι βενεζουελανοί ελαιολαδάκι, θα λιγδώσει το αντεράκι τους.
    Σε αντάλαγμα εμάς θα σκάσουν τα στομάχια μας από την παπάγια και την μπανάνα που θα τρώμε.

    Μεγαλεία ρε μεγαλεία ετοιμάζει η αριστερά. Και φόρο μόνο 20% στην πρώτη εκδιδόμενη της κάθε οικογένειας, σοσιαλιστικά πράματα, όχι νταβατζηλίκια...

    • anonymous avatar
      anonymous @ Αιζενχάουερ 23/05/2012 17:04:00

      Tο ότι θα μας πάρουν οι κομμουνισταί τα σπίτια που το βάζεις;;

      Αμ οι καταθέσεις που θα γίνουν θυσία στο Βωμό του Γλέζου;;

      Τη δήλωση στην εφορία την έκανες;;

      Τα χαράτσια τα ΕΤΑΚ κλπ σου έχουν έρθει;;

      Ο εργοδότης (αν ακόμα έχεις) σε φώναξε για ατομική σύμβαση ή ακόμα;;

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ Αιζενχάουερ 23/05/2012 17:15:36

      Καυστικός, αλλά σωστός.
      Εγώ πάντως λαμβάνω τα μέτρα μου ήδη (έχω οικογένεια και παιδιά): τρόφιμα, βενζίνη, ποδήλατο, φωτοβολταϊκό πολυμηχάνημα, σφεντόνα (για πουλιά και... αρουραίους), εξάσκηση στο kung-fu, φιάλες υγραερίου, σπίρτα. ΓΙΓΑΝΤΑ ΑΛΕΞΗ, ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ...

      • Ιωαννης Τ avatar
        Ιωαννης Τ @ Κόνδωρας 23/05/2012 18:24:54

        δεν ακουσες τον αδιαβαστο του μνημονιου και ξεχασες το καλασνικοφ. χωρις καλασνικοφ δεν πας πουθενα. τι κουνγκ φου λες τωρα. δες ιντιανα τζοουνς 2. σκηνη με σπαθια και πιστολι. χαχαχα!!!

        • Κόνδωρας avatar
          Κόνδωρας @ Ιωαννης Τ 23/05/2012 20:04:35

          Α χα χα χα, για καλάσνικοφ δεν το είχα σκεφτεί, αν και ο αδιάβαστος το είχε πει ρητά. Πάω να ενταχθώ σε καμιά παραστρατιωτική ομάδα περιφρούρησης γειτονιάς: δίνουν δωρεάν εξάσκηση.

    • Περσέας avatar
      Περσέας @ Αιζενχάουερ 23/05/2012 22:07:42

      Και το καλύτερο !!!!
      Θα κατατροπώσει και την ανεργία!
      Θα πάμε όλοι μαζί να μαζέψουμε ζαχαροκάλαμα.
      Αμέ τι! Μόνο οι κνίτες θα έχουν αποκλειστικότητα;

    • Nasos avatar
      Nasos @ Αιζενχάουερ 24/05/2012 11:09:08

      Θα δώσουν 50δις και όλα τελείωσαν μετά........ και μας αγαπανε τόσο πολύ οι ευρωπαίοι που για 50 δις μόνο μας κρατάνε και φορολογούν τους πολίτες τους,είναι και μαζόχες.....τρελαθήκαμε σήμερα;;;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Αιζενχάουερ 24/05/2012 13:31:15

      Με τέτοιον γκολκήπερ, το πνίξαμε το κουνέλι, σύντροφε!
      Έξω από την εθνική "εστία" γίνεται χαμός, και αυτός κόβει χαλβά !!!

  3. popolaros avatar
    popolaros 23/05/2012 17:37:24

    Δυστυχώς για αυτούς, έχουμε ήδη δημιουργήσει αντισώματα σε τέτοιου είδους 'ειδήσεις'.
    Δεν τσιμπάμε πλέον.

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ popolaros 23/05/2012 17:46:55

      Η άρνηση να δούμε την πραγματικότητα είναι, κι αυτό, μια επιλογή.

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ Κόνδωρας 23/05/2012 19:05:52

        Δεν υπάρχει άρνηση. Εάν βγούμε από την ευρωζώνη τότε δεν θα υπάρχει πραγματικότητα! Θα ζούμε σε matrix....

        • Κόνδωρας avatar
          Κόνδωρας @ ΑΡΚΑΣ 23/05/2012 19:44:37

          ΑΡΚΑ, με βρίσκεις σύμφωνο

  4. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 23/05/2012 18:19:42

    αν ισχυει οτι απο τις εκλογες της 6ης μαιου μεχρι και σημερα εχουν χαθει στα διεθνη χρηματιστηρια περιπου 4 τρις δολλαρια φαντασου τι εχει να γινει αν βγουμε απο την ευρωζωνη.

    • johny f avatar
      johny f @ Ιωαννης Τ 23/05/2012 22:55:50

      Τελικα το βαλαν σκοπο τους και καναν την ελλαδα ομφαλο του κοσμου ......ερε τι ειρωνια υπαρχει σ'αυτη τη κοινωνια...

    • ΑΝΑΧΑΡΣΙΣ avatar
      ΑΝΑΧΑΡΣΙΣ @ Ιωαννης Τ 24/05/2012 07:14:41

      Εγώ πάλι βλέπω ότι κερδήθηκαν 4 τρις δολλάρια

  5. Tasos avatar
    Tasos 23/05/2012 18:28:19

    Μακαρι να βγουμε απο το ΕΥΡΩ μηπως και σωθουνε τα παιδια μας....Για μας ηδη τελειωσαν τα ονειρα ....

    Καινουργιο βιντεακι του Αlex jones που μιλαει με δημοσιογραφους για το πλιατσικο που γινετε στην Ελλαδα αυτες τις μερες,
    Οποιος δεν εχει κομματικες παρωπιδες ας κανει το κοπο 5 λεπτα να το δει.

    http://www.youtube.com/watch?v=hGEUWWGyLWg

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ Tasos 23/05/2012 20:00:47

      Τί να πώ ρε Taso. Είδα το βίντεο. Εγώ πιστεύω στο Σαμαρά, αλλά με το βίντεο με προβλημάτισες. Έχω διαβάσει πολλές "θεωρίες συνωμοσίας" για το επαχθές χρέος, αλλά δεν ξέρω τί να πιστέψω, πλέον.

      • restart avatar
        restart @ Κόνδωρας 23/05/2012 22:08:12

        ΚΑΙ ΑΜΑ ΔΕΙΤΕ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑΤΑ ΣΑΝ ΑΥΤΟ
        *************************************************
        "Το swap της Goldman Sachs, που έλαβε η χώρα επί κυβέρνησης Σημίτη το 2001 με στόχο να κρύψει χρέος 2,8 δισ. ευρώ, θα κοστίσει στην Ελλάδα τελικά 16 δισ. ευρώ που θα πληρώνουμε μέχρι το 2037"
        Ή ΑΥΤΟ
        *************************************************
        Από την αγορά CDS, παίζοντας δηλαδή τη χρεωκοπία της Ελλάδας, η Γκόλντμαν υπολογίζεται ότι κέρδισε ένα έως τρια δισεκατομμύρια δολλάρια. Οι χρηματιστές της Γουώλ Στρητ σφυρίζουν αδιάφορα, δηλώνοντας στους δημοσιογράφους: «η δουλειά μας είναι να βγάζουμε λεφτά, όχι να σκεφτόμαστε τι θα συμβεί στους Έλληνες πολίτες, δεν υπάρχει εξάλλου νόμος που να απαγορεύει να εκμεταλλευτείς τον μαλάκα» (δήλωση του Αμίτ Σαρκάρ, επικεφαλής αμερικανικού επενδυτικού ταμείου, Μαριαν, 20.2.2010).
        *************************************************
        ΜΗ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ
        είναι προβοκάτσια!
        τα παιδια που δουλεύουν στην γκολτνμαν σακς
        είναι όλοι φιλοτιμοι και απονήρευτοι

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Κόνδωρας 24/05/2012 18:07:16

        Άν ενημερώνεστε από τον απατεώνα Αlex jones είστε άξιοι της τύχης σας..
        In 1998, Jones organized a successful effort to build a new Branch Davidian church as a memorial to those who died during the 1993 fire that ended the government's siege of the original Branch Davidian complex near Waco, Texas.
        He often featured the project on his Public-access television program and claimed that Koresh and his followers were peaceful people who were murdered by Attorney General Janet Reno and the ATF during the siege.

    • m.s avatar
      m.s @ Tasos 23/05/2012 22:40:56

      Ποιο πλιάτσικο βρε αδερφέ.
      το χρηματιστήριο είναι κάρβουνο. Δεν αγοράζει κανένας. Και δεν παίζει το περιμένουν να πέσει και άλλο. Από ένα σημείο και μετά και τζάμπα να στις δώσουν δεν τις παίρνεις γιατί κοστίζουν πολύ να τις επαναφέρεις .
      και οι συγκρίσεις Ελλάδας με Ισλανδία, Ιρλανδία δεν ισχύουν.εκεί υπήρχε ένας υγιής δημόσιος τομέας ευέλικτος και λειτουργικός. Το πρόβλημα το είχαν οι τράπεζες. Εδώ το κράτος συμπαρασύρει στην πτώση του τα πάντα.
      και το κράτος είμαστε όλοι μας. και καμιά συνωμοσία δεν έχει συνεργό το λαό ενός κράτους.
      ΥΣ κανένας από αυτούς που μίλησαν στο βίντεο δεν έχει ευρώ. τότε γιατί ανησυχούν;

      • drider avatar
        drider @ m.s 23/05/2012 23:51:17

        Κοίτα να δεις το κράτος συμπαρασύρει τον "υγιή" ιδιωτικό τομέα γιατί αυτός έχει εδώ και χρόνια "προσδεθεί" στο άρμα του κράτους (διαπλοκή δεν το λένε αυτό, όταν η "συγκολητική" ουσία είναι το πολιτικό σύστημα;)

        Στην ουσία, όπως έχουν τώρα οι συνθήκες δεν πρόκειται να ασχοληθούν άμεσα ούτε οι ξένοι ούτε και τα ντόπια συμφέροντα...

        Αλλά όλοι ετοιμάζονται για την επόμενη μέρα που είτε θα φέρει τη συνέχιση της οικονομικής εξαθλίωσης μέσω των μνημονιών (αργός θάνατος) είτε την οικονομική καταβαράθρωση που θα φέρει η δραχμή (γρήγορος θάνατος με αβέβαιο χρονικά ορίζοντα ανάστασης)

        Και το τι θα φέρει η επόμενη μέρα δεν θα αφορά απαραίτητα τις ληφθείσες πολιτικές απόφασεις ή την έκβαση της σύγκρουσης των οικονομικών συμφερόντων - παίζονται και άλλες απρόβλεπτες παράμετροι...

      • Fotini avatar
        Fotini @ m.s 24/05/2012 00:16:22

        Good Question!! Euro falls, $$ world currency!!!!

  6. Aris avatar
    Aris 23/05/2012 18:42:09

    «Η Ελλάδα θα μείνει στο ευρώ» εκτιμά η UBS...

    Την πεποίθησή της ότι η Ελλάδα θα παραμείνει στο ευρώ, καθώς το κόστος μιας αποχώρησης είναι μεγάλο τόσο για τη χώρα όσο και για την ευρωζώνη, αναφέρει σε έκθεσή της η UBS.
    Όπως τονίζει, η Ελλάδα είτε θα... προβεί σε μια "προσεκτική" επαναδιαπραγμάτευση των μέτρων λιτότητας και ίσως αναδιαρθρώσει και πάλι το χρέος της, είτε θα χρεοκοπήσει και θα αποκηρύξει το χρέος της, χωρίς φυσικά να εξέλθει από το ευρώ.

    Η έκθεση της UBS σημειώνει πως, εάν η Ελλάδα "σκεφτεί" και μόνο να φύγει από το ευρώ, οι αγορές, οι διεθνείς εμπορικές εταιρείες και οι καταθέτες θα υποστούν τις συνέπειες.

    Από μόνο του το γεγονός μπορεί πιθανότατα να οδηγήσει σε οικονομικό χάος, δηλαδή σε στάση του διεθνούς εμπορίου, στην ανικανότητα της κυβέρνησης να χρηματοδοτηθεί από τις αγορές και σε μαζικές εκροές καταθέσεων από τις τράπεζες

    Ειδικά αν υπάρξουν εκροές, αυτές θα γίνουν ακόμη μεγαλύτερες, λόγω των κινδύνων επιβίωσης του ευρώ και όχι τόσο λόγω των κινδύνων φερεγγυότητας ή ρευστότητας των τραπεζικών συστημάτων.

    Επίσης, η πιθανότητα και άλλες οικονομίες να ακολουθήσουν την Ελλάδα σε μια άτακτη έξοδο, θα πρέπει να θεωρείται πολύ υψηλή, και είναι αυτό το ρίσκο που κάνει κάποιον να σκεφτεί ότι οι ευρωπαϊκές αρχές δεν θα ρισκάρουν με αυτή την πιθανότητα.

  7. Factorx avatar
    Factorx 23/05/2012 19:51:28

    Κατηγορηματικά διαψεύδει με επίσημη ανακοίνωσή του το υπουργείο Οικονομικών δημοσιεύματα τα οποία αναφέρουν, πως στην τηλεδιάσκεψη που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του Euro Working Group, ζητήθηκε απο τα κράτη-μέλη να ετοιμάσουν σχέδια αντιμετώπισης ενδεχόμενης εξόδου της Ελλάδας απο το ευρώ.

    «Τέτοιου είδους δημοσιεύματα όχι μόνο δεν αντιστοιχούν στην πραγματικότητα, αλλά κάνουν κακό στην προσπάθεια που καταβάλει η χώρα να αντιμετωπίσει τα προβλήματά της» τονίζει το ΥΠΟΙΚ.

    Το Euro Working Group (EWG) αποτελείται από υψηλόβαθμους αξιωματούχους οι οποίοι προετοιμάζουν τις συναντήσεις των υπουργών Οικονομικών της Ευρωζώνης και αποτελούν επίσης το συμβούλιο του προσωρινού μηχανισμού στήριξης EFSF.

    Σύμφωνα με δηλώσεις αξιωματούχου της ΕΕ στο Reuters, «τo Euro Working Group συμφώνησε, κάθε κράτος της Ευρωζώνης ξεχωριστά να προετοιμάσει ένα σχέδιο ανάγκης για τις πιθανές συνέπειες μίας ελληνικής εξόδου από το ευρώ».

    «Τίποτα δεν έχει προετοιμαστεί μέχρι στιγμής σε επίπεδο Ευρωζώνης από το φόβο μήπως διαρρεύσει», συμπλήρωσε ο αξιωματούχος της Ευρωζώνης που γνωρίζει τι συζητήθηκε σε τηλεδιάσκεψη που έγινε την περασμένη Δευτέρα.

    Πέρα από τη σχετική επιβεβαίωση των δύο αξιωματούχων, το Reuters υποστηρίζει πως είδε σημειώσεις από αξιωματούχους ενός κράτους-μέλους στο οποίο περιγράφονται κάποια από τα μέτρα που θα έπρεπε να εξεταστούν.

  8. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 23/05/2012 21:22:40

    Εχουν λυσαξει οι τοκογλυφοι και τα παπαγαλακια τους -μεταξυ των οποιων και ο πρωην πρωθυπουργος-τραπεζιτης Παπαδημος- μπροστα στην προοπτικη να χαθει ενα μερος απο τα τοκογλυφικα τους κερδη. Επιχειρουν λοιπον να διαιωνισουν την στρατηγικη του "Σοκ και Δεος" ελπιζοντας οτι θα κατατρομοκρατησουν τους "νοικοκυραιους" οι οποιοι θα δεχτουν να παραμεινουν στο μαντρι οπου θα συνεχιστει απροσκοπτα το αρμεγμα τους. Και βεβαια, ολη αυτη η διασπορα τρομοκρατικων φημων ειναι και ιδιαιτερως κερδοφορα για ορισμενους γιατι, ως γνωστον, η οικονομια-καζινο βασιζεται στον τζογο κι ο τζογος μεγαλωνει οταν υπαρχει "κριση". Προκειται για ενα τελειως βρωμικο και κραγμενο ψυχολογικο παιγνιδι γραβατοφορεμενων απατεωνων "πολιτικων" και ξεπουλημενων "αναλυτων" και "δημοσιογραφων" (οι οποιοι κερδιζουν επισης απο τον τζογο και την "κριση"). Πιστευω ομως οτι ολο και περισσοτεροι ανθρωποι, ανεξαρτητως οικονομικων γνωσεων, εχουν αρχισει να το καταλαβαινουν. Ο κινδυνος βεβαιως ειναι να μην συμβει οπως στο παραμυθι με τον βοσκο και τον λυκο. Αν ομως στο τελος μπει στ' αληθεια ο λυκος στο μαντρι, αυτο θα οφειλεται στους ιδιους τους κραχτες, οι οποιοι λειτουργουν με τον τροπο που λειτουργουσαν καποτε οι αμερικανοι που πουλαγαν στους Ινδιανους τα οπλα με τα οποια τους πολεμουσαν. Εχω ομως την εντυπωση οτι, μετα απο λιγο καιρο θα γελαμε -και θα ξερναμε- με ολη αυτη την αθλια ιστορια.

  9. η Dimi avatar
    η Dimi 23/05/2012 21:46:03

    «Eχω μάθει να χρησιμοποιώ τη λέξη *αδύνατον* με τη μεγαλύτερη προσοχή!»

    «I have learned to use the word *impossible* with the greatest caution!»
    ~Wernher von Brown (1912-1977) German-born rocket scientist, aerospace engineer, space architect.

  10. aris avatar
    aris 23/05/2012 21:58:48

    Καλά το είπα σε προηγούμενο σχόλιό μου οτι οι "εταίροι" μας είναι πραγματικά ΕΝΤΕΛΩΣ ΖΩΑ. Αλλωστε αρκεί να ξανα-ακούσεις τον (πνευματικά) ανάπηρο Σόιμπλε...
    Σύμφωνα λοιπόν με ένα χονδρικό υπολογισμό του Γκάρντιαν η έξοδός μας θα τους στοιχίσει 1τρίς. Με τον Τσίπρα πρωθυπουργό, μπορεί και περισσότερο...
    Εχουν την εντύπωση οι κουτόφραγκοι οτι θα καθαρίσουν με 50 δίς?
    Aυτά είναι οι τραπεζικοί τόκοι μιας χρονιάς! Εκτός αν εννοούν να μας δίνουν 50 δις το χρόνο εφ΄όρου ζωής ή τουλάχιστο μέχρι να φτάσουμε το μέσο ΑΕΠ των 17...

  11. Ροζα Γλυξμπουργκ avatar
    Ροζα Γλυξμπουργκ 23/05/2012 22:23:33

    εγω λεω να βγουμε-αμαν πια με τα μπες βγες. εμπρος για νεα lehman brothers!

    ΥΓ ποιος τον κλαει τον παπαδημο τον νοτιοαφρικανο απαρτχαιντ? ουτε πρωθυπουργος δεν ειναι

  12. alex23 avatar
    alex23 23/05/2012 22:29:27

    απο οτι καταλαβαινω,
    καποιοι γινονται πλουσιοτεροι παιζοντας με με τις ισοτιμιες του ευρω,
    μεσα απο μερικες 'περιεργες' δηλωσεις σαν αυτες που κανει τελευταια και ο τσιπρας (εν αγνοια του ?) και με καποιες φημολογιες απο μμε του εξωτερικου και παπαγαλακια του εσωτερικου, που περιεργως οι καθολα υπευθυνοι κανουν μερικες ωρες να διαψευσουν (περιμενουν τα δελτια των 8) ..

  13. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 23/05/2012 23:36:44

    Nα τους δώσουμε εμείς 50 δις. δραχμές για να παραμείνουμε.

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ Ιωάννης33 23/05/2012 23:58:58

      Καλό!! :)

  14. drider avatar
    drider 24/05/2012 00:41:35

    Τα μπόνους των 50 δις είναι για να μην καταρεύσει/εθνικοποιηθεί το τραπεζικό σύστημα με το καλημέρα της αλλαγής νομίσματος - Με άλλα λόγια μη χαίρεστε ότι θα τα δούμε ποτέ εμείς οι κοινοί θνητοί :-)

  15. Bulsara avatar
    Bulsara 24/05/2012 02:34:10

    Η φιλολογία περί παραμονής ή όχι στο ευρώ είναι πασιφανές ότι αποτελεί μία θεατρική παράσταση τρόμου σε δύο πράξεις από τον θίασο των γραφειοκρατών της ΕΕ που έχουν κάτσει στο σβέρκο των λαών της Ευρώπης και νιώθουν την ανάσα ενός domino effect κάτω από τα πόδια τους, τρέμοντας στο τι θα πουν στους ισχυρούς που εκπροσωπούν. Η παράσταση αυτή ξεκίνησε μετά τις εκλογές της 6ης Μαϊου και θα τελειώσει το βράδυ της 17ης Ιουνίου. Την επομένη θα συνεχιστεί η πιστή εφαρμογή των μέτρων κατεδάφισης της χώρας και των κατοίκων της. Και μετά των νέων επαχθέστερων μέτρων μέχρι νάρθει εκείνη η μέρα που θα είναι όλα σκοτεινά γιατί θα τα έχει πλακώσει η σκλαβιά.

  16. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 24/05/2012 13:29:36

    Πολύ "φτηνό" δεν είναι το "κολόκουρο";
    Οι πολιτκοί οι από εργολαβίες γνωρίζοντες θα καταλάβουν !!!
    Τι λέω; Φτηνό;
    Ξεφτίλα !!!