20/12/2008 12:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μας βγάζουν κι από τα … PIGS

Θυμάστε πως ξεκίνησε η κουβέντα με το spread των ομολόγων του Ελληνικού Δημοσίου από τα αντίστοιχα Γερμανικά;  Αυτό το ξέρουν πλέον όλοι, στα 10ετή το spread είναι ήδη στα 250 bp.'s, δηλαδή 2,5 ποσοστιαίες μονάδες παραπάνω.

Η είδηση είναι άλλη, τώρα:  Το spread από τα Ιταλικά ομόλογα. Έχει ανοίξει τις τελευταίες μέρες σε 70bp's. Δηλαδή, ενώ προηγουμένως οι αγγλοσάξωνες μας είχαν στην ίδια κατηγορία με τα PIGS. (τα γουρούνια, Portugal, Italy, Greece, Spain), σιγά σιγά φεύγουμε και από αυτήν την κατηγορία, προς μία χειρότερη κλάση.

Προβλέπω ότι σύντομα, τα μόνα που θα μας διαφοροποιούν από την Βουλγαρία θα είναι 1) το παραθαλάσσιο οικόπεδο, και 2) η ναυτιλία αφ΄ ενός, και από την αρνητική πλευρά τα χειρότερα εργατικά και το χαμηλότερο τεχνολογικό υπόβαθρο.

Η κινδυνολογία πουλάει, αλλά είμαστε πέρα από την κινδυνολογία.  Κάποια εκδοχή αναγκαστικής διαχείρισης δεν είναι πλέον «possibility», είναι «probability». Η σοβαρότητα και οι συνέπειες θα εξαρτηθούν από το πόσο γρήγορα θα μειώσουν σπατάλες και κατανάλωση εισαγωγών και θα αυξήσουν φόρους. Ενδεικτικοί φόροι: αύξηση ΦΠΑ σε 20%-21%, ETAK (τα ρημάδια τα ακίνητα...) και καύσιμα.

Και φυσικά λείπει αυτός που θα έχει το θάρρος να βγει και να πει την αλήθεια. Θα το κάνουν, αναγκαστικά, μετά τις γιορτές. Μέχρι τα μέσα Φεβρουαρίου, όταν  έχουν μετρηθεί τα αποτελέσματα των Χριστουγέννων και θα αρχίζουν να βγαίνουν ισολογισμοί. Μέχρι τον Μάρτιο, το μέγεθος του μαγειρέματος των ισολογισμών θα έχει μαθευτεί και τότε θα ξέρουμε ότι είμαστε μέσα, βαθιά στο τούνελ, χωρίς φως σε καμία άκρη του.

Και αυτά, όλα, με την προϋπόθεση ότι δεν θα έχουμε «απρόοπτα», όπως π.χ., αυτά πριν δύο Σαββατοκύριακα, ή τίποτα «εθνικά».

Ε.Π.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. t avatar
    t 20/12/2008 12:50:24

    Deep Throat's death sparks debate over his motives
    Mark Felt, the FBI official known as Deep Throat who helped to bring down President Nixon, died on Thursday aged 95, sparking a debate between Watergate’s surviving protagonists over whether he was a hero or a villain.
    Mr Felt, the most famous anonymous source in American political history, was No 2 at the FBI when the Watergate case broke. He secretly provided the Washington Post journalist Bob Woodward with crucial leads that ultimately led to Nixon’s resignation, a humiliation forced on no other US president.
    Mr Felt revealed his identity as Deep Throat only in 2005, ending a 30-year mystery that became one of the most prolonged and tantalising Washington guessing games. His tips to Woodward helped to uncover the break-ins, wiretaps and smear tactics used against Nixon’s political opponents, and the President’s attempt to cover up the 1972 burglary of the Democratic National Committee’s headquarters at the Watergate complex on June 17, 1972.
    timesonline.co.uk

    FBI+MME, βαθύ κράτος!!!
    Εσείς τι λέτε

  2. σκαι avatar
    σκαι 20/12/2008 13:10:59

    Ναι ανώνυμε αρθρογράφε!!! Ασκείς νέας μορφής ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ!!!!!

    Αν αντέξει μέχρι τις 20 Ιανουαρίου τις ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ θα τρέχεις να κρυφτείς!
    Δεν σας ακούμε, δεν σας φοβόμαστε!!! Ο ΛΑΟΣ σας έχει πάρει χαμπάρι!!!

  3. oktapus avatar
    oktapus 20/12/2008 13:37:14

    2. σκαι

    Η αληθεια θα πρεπει να λεγεται οσο πικρη φανταζει.
    Εξαλλου σε μια δημοκρατικη χωρα ειναι η μονη διαλεκτος συνενοησης ολων των υπηκοων της.
    Μπραβο, Ανωνυμε!

  4. Nick avatar
    Nick 20/12/2008 13:42:47

    Και αυτά, όλα, με την προϋπόθεση ότι δεν θα έχουμε «απρόοπτα», όπως π.χ., αυτά πριν δύο Σαββατοκύριακα, ή τίποτα «εθνικά».
    ----------------------------------

    Ούου, τι να σου πω...

    Οι Τούρκοι ετοιμάζονται, ας ετοιμάζομαι και εγώ. Τελειώνει σύντομα και ο κύριος άξονας της Εγνατίας Οδού.

  5. E.Π. avatar
    E.Π. 20/12/2008 13:49:13

    @ σκαι #2

    Verba volant scripta manent

    κράτα μια κόπια της ανάρτησης και επικοινώνησε ξανά, μέσα με τέλη Απριλίου. Θα σου έλεγα αρχές Μαρτίου, αλλά τότε θα τα έχω πάρει χαμπάρι εγώ. Εσύ ένα μήνα αργότερα.

    Το μόνο που σου χαλάω είναι η «ελπίδα» ή η «θεωρία των προσδοκιών». Σε αυτό εχεις δίκιο: αν όλοι πιστέυαμε ότι όλα είναι καλά, θα ήταν καλύτερα από ότι είναι.

    Την Δευτέρα βρες έναν τραπεζοϋπάλληλο, κατά προτίμηση από dealing room. Ρώτα για τα Ιταλικά ομόλογα σε σχέση με τα Ελληνικά... κάνε google στην λέξη PIGS + sovereign debt. Την άλλη Δευτέρα, θα διαβάσεις τα μισά από αυτα που διαβασες παραπάνω στα ψιλά γράμματα των οικονομικών sites. Σε ενα μήνα και στις εφημερίδες.

    Μακάρι να κάνω λάθος και να είμαι απλά ...Κακόβουλη Κασσάνδρα.

  6. KaryID avatar
    KaryID 20/12/2008 14:00:42

    Δηλαδή θέλουν να μας βάλουν στα RATS, να μας χώσουν βαθιά στον υπόνομο έτσι;

  7. E.Π. avatar
    E.Π. 20/12/2008 14:05:40

    3 Νοεμβρίου, Telegraph.co.uk…Ominously for Greece, this is the first time its debt has broken its tight linkage with Italian bonds – which traded at spreads of 100 yesterday. The markets are now clearly singling out the country as the most vulnerable of the EMU members. "This shipping slowdown is a worry for Greece, " said…

    31 Αυγούστου FT …Britain, facing similar problems in the early 1990s when it was shackled to Europe's exchange rate mechanism, withdrew sterling from the ERM and the devaluation saved its sausage. Some now wonder if the Pigs, as part of the euro, risk turning into bacon.

    Mάϊος 2008 (από εξειδικευμένο έντυπο) The failure of the eurozone govenments to implement the necessary reforms during recent good times, may eventually sow the seeds of the demise of the Euro and even, eventually the break-up of the Eurozone itselg. Nothing lasts for ever. The main losers in such a European catastrophe would be PIGS. No, not the pink, four-legged variety,... but...Portugal, Italy and Ireland, Greece and Spain.

    Πρόσεξε #2 τις ημερομηνίες... Από τον Μάϊο... Και αναρωτιέται ο Καραμανλής αν θα πάμε στο ΔΝΤ;

  8. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 20/12/2008 14:08:08

    KaryID- ευτυχώς δεν έχουμε τέτοιους μεγάλους ούτε ογκώδες υπονόμους όπως είναι π.χ. στην Νεα Υορκη εκεί να δουν τα ματάκια σου κανέναν αρουραίο μεγέθους J.Bush η Κωστακη π.χ.

  9. E.Π. avatar
    E.Π. 20/12/2008 14:08:38

    KaryID

    Κατ' αρχάς δεν ξέρω...εικάζω. Αλλά θα μας βγάλουν από το ευρώ και να μας «αναπροασμόσουν»; Θα μας βάλουν κάτω από αναγκαστική επιτήρηση οι ...Γερμανοί; Θα μας πουνε «πάτε μια βόλτα μεριά πειθαρχία και ξανάρθετε αν τα καταφέρετε;»

    Δυστυχώς, κοντός ψαλμός αλληλούϊα (εκτός αν οι πλούσιοι θείοι πληρώσουν τον λογαριασμό)

  10. KaryID avatar
    KaryID 20/12/2008 14:16:24

    Μα αυτά που παραθέτεις στο #7 προοιωνίζονται διάλυση της ΕΕ.

  11. donaE avatar
    donaE 20/12/2008 14:49:08

    Οι πλουσιοι θειοι θα πληρωσουν,ετσι νομιζω.Για αυτο μας αρεσει η οικογενεια σε ολα τα επιπεδα και δεν θελουμε να μεγαλωσουμε.

  12. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 20/12/2008 14:54:19

    donaE- σαν να θέλεις να μας πεις ότι προσεχώς η UBS πρόκειται να βγάλει στο σφυρί τα αποθέματα χρυσού .

  13. σκαι avatar
    σκαι 20/12/2008 14:59:32

    @6 E.Π.
    Έχεις δίκιο ότι τα γραπτά μένουν αλλά:
    1. Είσαι ανώνυμος
    2. Ως δημοσιογράφος (ΠΟΛΥΞΕΡΗΣ) γνωρίζεις ότι...
    πες το τώρα να γίνει η δουλειά και μετά ζητάμε συγγνωμη στις εσωτερικές σελίδες!

    Ως τι διαπρέπεις? Ως Νοστράδαμος ή ως Δημοσιογράφος???

  14. σκαι avatar
    σκαι 20/12/2008 15:02:48

    @8 Ε.Π.
    Καλά ρε φίλε και συ γιατί μας το λες 1 χρόνο μετά???

    Είσαι της συνομωσίας? Και μια ερώτηση?
    Την 11 Σεπτεμβρίου Η Αλ Καϊντα την έκανε ή οι ίδιοι οι Αμερικάνοι???

    Εδώ σε θέλω γίγαντα!!!

  15. σκαι avatar
    σκαι 20/12/2008 15:04:29

    @8 Ε.Π.
    Α! Ξέχασα...
    Αφού μου δίνεις πηγές μετά μου λες (από εξειδικευμένο έντυπο) 1 χρόνο πριν.
    Τελικά είσαι και πολύ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ!!!!

  16. donaE avatar
    donaE 20/12/2008 15:21:44

    @13 ΑΤΑΚΤΟΣ στην ανωριμοτητα μου,το ξεχασα και αυτο!Ειρωνικα το ελεγα.

  17. σκαι avatar
    σκαι 20/12/2008 15:33:36

    @8 E.Π.
    http://blogs.telegraph.co.uk/ambrose_evans-pritchard/blog/2008/12/10/greek_fighting_the_eurozones_weakest_link_starts_to_crack
    Για μελέτησε το άρθρο που σου στελνω (οχι απόσπασμα) να δεις πώς ΕΣΥ ασκεις την Τρομοκρατία.
    ΝΟΣΤΡΑΔΑΜΕ-ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΕ δεν μπορεις να μας κοροϊδέψεις πια, ούτε ΕΣΥ ούτε τα παπαγαλάκια. Α' και κάτι άλλο γιατί δεν μας λες
    1. Τι έπαθε η Ιρλανδία και η Ισλανδία
    2. Τι προτείνεις -ειδικέ- σε μια τέτοια περίπτωση?3. Μήπως σε πειράζει που στηρίζεται το χρηματοπιστωτικό σύστημα και δεν καταρρέει όπως σε άλλες χώρες ΑΝΠΤΥΓΜΕΝΕΣ???

  18. tony avatar
    tony 20/12/2008 16:39:48

    Η γνώμη των ΑΓΓΛΟΣΑΞΏΝΩΝ? και αυτοί χρεοκοπημένοι είναι.Δηλαδή τι συζητάμε νά μας δανείσουν οι ΑΓΓΛΟΙ και οι Αμερικάνοι?Που νά τά βρουν?Τό πρόβλημα δεν είναι τό χάλι της Ελληνικής οικονομίας το πρόβλημα είναι βαθύτερο και δεν λύνεται με το ΔΝΤ.Το καράβι πρώτος κόσμος έκανε μετατόπιση φορτίου.Δεν σώζεται με καμιά μεταρρύθμιση ο εικοστός πρώτος αιώνας εκτοπίζει τον εικοστό.Οι απαντήσεις για την επόμενη μέρα από άγνωστες μέχρι αδιανόητες.Εγώ προσωπικά πιστεύω οτι σήμερα είναι αδύνατον να αντιληφθώ πώς θα είναι ο κόσμος δέκα χρόνια μετά.Ίσως να κάνει μετάταξη και το είδος.Οτι ξέρουμε σήμερα ειναι άχρηστο.Ο Κινέζος μου πουλάει ηλιακό αυτοκίνητό με 5000 ευρω.Ποιος θα πάει μετά από 5 χρόνια να πάρει την Αμερικάνικη μαούνα?Δείτε πόσο προχώρησαν την τεχνολογία οι Κινέζοι και οι Ινδοί και θα καταλάβετε την αιτία της κρίσης.Ο Ινδος πουλάει ηλεκτρογεννήτρια που λειτουργεί με την υγρασία της ατμόσφαιρας.Οπλικά συστήματα που παίρνουν ενέργεια από τον ήλιο,ο πρώτος κόσμος έμεινε τόσο πίσω που δεν έχει καμιά πιθανότητα σε κανέναν τομέα.

  19. E.Π. avatar
    E.Π. 20/12/2008 17:19:21

    σκάϊ..

    Τι σημασία έχει τι είμαι; Σημασία έχει τι λέω... κατά το «ο άνδρας κάνει την γενιά...» Θα στην βρώ την πηγή, (του Μαίου του 2008) σε λίγα λεπτά, αν και αν έκανες αυτό πoy σου είπα, θα την είχες ήδη βρεί.

    karyID:

    όχι διάλυση της ΕΕ, απλά ταξινόμηση σε α' και β' κατηγορία, όπως ακριβώς την δείχνουν οι χάρτες του ΥπΕξ του Γ' ράϊχ... Θα βρώ τους χάρτες και θα τους στείλω στον factorx. Προσωπικά, θεωρώ ότι η ΕΕ καλή και χρυσή, αλλά η ΕΕ από κοινοπραξία καρβουνου και σιδήρου έχει κάνει μεγάλη πρόοδο. Κατά πόσο αισθανόμαστε σαν ένα έθνος ενώπιον θεού ή ανθρώπων, είναι άλλο θέμα... Όχι δεν προβλέπω διάλυση της ΕΕ, τουλάχιστον όχι στους επόμενους 6 μήνες (άντε, για τον σκάϊ, 12)

  20. ataktos avatar
    ataktos 20/12/2008 17:36:17

    Αφού τον λίγο»εθνικό» και τζάμπα(???) λιγνίτη που μας είχε απομείνει τα τελευταία χρόνια ντερλικοσαμε σαν σκασμένοι δίχως περίσκεψη και φειδώ (βλέπεις ο μόνος για αυτό το κατόρθωμα είμαι γω και κάνα δυο-τρεις άλλοι ) τώρα ο Τάκης τρέχει με τους γκάνγκστερ (βλέπε www.genop.gr)του να μας φέρει λιθάνθρακα .Τι να περιμένεις καλό ???

  21. E.Π. avatar
    E.Π. 20/12/2008 17:37:46

    σκάϊ

    fathom-consulting.com/_assets/documents/Oracle%20-%20May%2013th%202008.pdf

    και πληροφορίες για αυτούς στο

    fathom-consulting.com/home/default.asp

    με www μπροστά.

    δεν τους ξέρω. Ωστόσο λένε, τον Μαϊο του 08 ότι αν η Ελλάδα ήταν εκτός ευρωζώνης θα ανέβαινε το spread από 44 σε 130bp’s (που τα χαρακτηρίζει υπέρογκα). Τώρα είμαστε στα 250.

    Εσύ βέβαια, επειδή είσαι μάλλον «θυμικός» και προφανώς διαφωνείς με το τι λέω, θα έχεις σαν αντεπιχείρημα το ότι είμαι άσχημη, ή …δημοσιογράφος, ή πουλημένη, και τέτοια όμορφα νεοελληνικά. Θα σε παραπέμψω στον Εμμανουήλ Ροΐδη, λίγες αναρτήσεις πιο πίσω.

    Εγώ πάντως θα με έκοβα για καφετζού σε dealing room… αφού κατινίστικα κάθομαι και ασχολούμαι με bp’s και ευρωζώνες.

  22. E.Π. avatar
    E.Π. 20/12/2008 17:50:21

    @ 18

    λέει κάτι διαφορετικό από αυτό που είπα; Με κατηγορείς για αντιγραφή; Ότι λέει λέω (μόνο που δεν έιπε το αστειάκι για τα 70bp's των δικών μας από τα Ιταλικά. Ξεκίνησες «βρίζοντας» για να καταλήξεις ότι συμφωνείς με αυτά που λέω;

    Ο ουρανός δεν έπεσε, τα «130» είναι 250, και ...πες μου εσύ, που θα είναι το spread στις 10 Ιανουαρίου... Θεωρώ την Ιρλανδία πολύ πιο διαχειρίσημη, δημοσιονομικά, από εμάς. Για την Ισλανδία δεν γνωρίζω.

    άνθρωπέ μου αυτό δεν είναι «θυμικό» είναι κάτι άλλο...

  23. salmonellas avatar
    salmonellas 20/12/2008 19:01:44

    H ennois tis xrewkopias einai sxetiki kai exei mono kapoia simasia oso ypoklinomaste sto trapeziko kai politiko katestimeno. Ta pragmata exoun paei toso skata diethnws , wste na einai kali efkairia na petaxoume ola ta nomismata apo to parathyrokratwndas mono ena kai na katargisoume ta krati. To diadiktyo tha kanei ti diethni diakyvernisi pio ekoli ap' oti htan h diakyvrnisi mias xwras pro trianta etwn.

  24. tony avatar
    tony 21/12/2008 09:52:20

    Το διάβασα τώρα σε blog και με εντυπωσίασε.Εαν αλλάζαμε σήμερα τις δρχ.με ευρο θά πήγαινε 1 προς 1851.ΕΑΝ το έλλειμμα είναι 1500 δρχ. για κάθε ευρώ
    δεν μιλάμε για το αν θα κατΑΡΕΥΣΟΥΜΑΙ απλά καταρευσαμε.Από το 340,75 εως το 1851 η διαφορά είναι απίστευτη.Σκεφτήτε το από τα 100 ευρω που εχω στην τσέπη μου τα 80 ειναι χρέος.Το μόνο που θέλω να μάθω ειναι αν ειναι αλήθεια.