#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/04/2010 14:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μας έκανε και χάρη...



Μας έκανε και χάρη. Αυτός είναι ο τίτλος του διαγγέλματος του πρωθυπουργού από το Καστελόριζο. Μας έκανε χάρη που πάμε στο ΔΝΤ και μπαίνουμε σε περιπέτειες. «Δε θα κάνουμε τη χάρη στις αγορές και τους κερδοσκόπους” είπε ο Γ. Παπανδρέου αλλά θα βρούμε την Ιθάκη διότι πλέον έχουν χαρτογραφήσει τις θάλασσες.

Όμορφα λόγια, αλλά αν ζούσε ο Καβάφης μάλλον θα έκοβε το χέρι του παρά να γράψει τους γνωστούς στίχους που χρησιμοποίησε ο πρωθυπουργός για τη νέα... Οδύσσεια του Ελληνισμού.

Σε μια ξεκάθαρη προσπάθεια επικοινωνιακής διαχείρισης της κρίσης που μπαίνει η κυβέρνηση και ο τόπος οι συνεργάτες του Γ. Παπανδρέου χρησιμοποίησαν τα εξής τεχνάσματα:

- Επέλεξαν το ακριτικό Καστελόριζο θέλοντας να δείξουν ότι ακόμη και σ' αυτή την εσχατιά του Ελληνισμού η κυβέρνηση θα σταθεί αρωγός στις δύσκολες ημέρες. Το γεγονός ότι κατά τη διάρκεια του διαγγέλματος κάποιοι στο νησί κορνάριζαν συνεχώς, μάλλον ξέφυγε από τους επικοινωνιολόγους. Λέτε να πανηγύριζαν;

- Διάλεξαν να έχει φόντο ο Γ. Παπανδρέου τη θάλασσα, το κυρίαρχο στοιχείο της χώρας, έτσι για να ξεχαστούν οι Έλληνες με την όμορφη εικόνα. Αυτό, όμως, λειτουργεί και ως μπούμερανγκ. Δηλαδή εκφράσεις του τύπου “πάμε για φούντο”, “πάμε για πνίξιμο”, “το καράβι βούλιαξε και ο καπετάνιος το εγκατέλειψε”, “ο Τιτανικός βρίσκεται στον πάτο” κ.λπ.

- Το διάγγελμα είχε δραματικό τόνο, με ολίγη λογοτεχνία προκειμένου να κεντρίσει το φιλότιμο του Έλληνα. Εκφράσεις του τύπου θα πάμε μπροστά, θα βρούμε την Ιθάκη, νέα Οδύσσεια του Ελληνισμού, απάνεμο λιμάνι για να φτιάξουμε από την αρχή το καράβι, λειτουργούν στο υποσυνείδητο. Όμως, με άδειες τσέπες και άδεια στομάχια τι να την κάνεις τη λογοτεχνία και τα ωραία λόγια.

Η πληροφορία ότι μετά το διάγγελμα ένα καράβι περίμενε τον πρωθυπουργό να τον περάσει στην απέναντι όχθη με άλλο όνομα, διαψεύδεται...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κρης avatar
    Κρης 23/04/2010 14:06:27

    τεστ

  2. Κρης avatar
    Κρης 23/04/2010 14:08:23

    Στις εφημερίδες λοιπόν διαβάσαμε...

    ...για μυστική συνάντηση Goldman Sachs και Κατσέλη (1)

    ...για δύο συναντήσεις του Παπανδρέου και υπουργών του με τον αντιπρόεδρο της Goldman Sachs (2)

    ...για τις πρόσφατες φιλίες Παπανδρέου με τον Ζαββό, στενό συνεργάτη του Soros(3)(4)

    ...το δείπνο κερδοσκόπων που διοργάνωσε ο Ζαββός με συμμετοχή των Soros και Paulson (3)

    ...το ρεβεγιόν του Παπανδρέου στο σπίτι του Ζαββού (3)(4)

    ...τις συναντήσεις Παπανδρέου Σορός, τη βάφτιση του παιδιού του Ζαββού από τον Soros παρουσία Κατσέλη-Αρσένη (5) . . .


    (1) http://www.topontiki.gr/Articles/view/5029
    (2) http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=22273151
    (3) http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=149949
    (4) http://www.paraskevi13.com/?p=4804
    (_) http://www.paraskevi13.com/?p=3578
    (5) http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economyepix_2_07/11/2009_336337

  3. Spm avatar
    Spm 23/04/2010 14:09:16

    Διαψεύδεται οτι θα περάσει απέναντι με καράβι. Αυτό είναι αλήθεια. Η διάψευση είναι ως προς το μέσο. Η αλήθεια είναι οτι θα περάσει απάνεντι με άλλο όνομα και στο διαβατηριό του, αλλά και αυτό του κανό του με το οποίο θα μεταβεί απέναντι.

    • Greenhorses avatar
      Greenhorses @ Spm 23/04/2010 14:19:36

      Ελα ντε μπορεί να έχει πάρει το κανό μαζί του είναι και προπονημένος.

      Ο αλλος τι κόρναρε από με την τράτα για το νερό που δεν τους πάνε στο Καστελόριζο; Η για την μια βδομάδα που θα τους φτάσει το νερό που τους έστειλαν με τον ΓΑΠ

  4. Γιώργος avatar
    Γιώργος 23/04/2010 14:11:58

    Έχει χαρτογραφήσει τις θάλασσες;;;
    Αφού η οικονομία μας είναι σαν τον Τιτανικό και μας έριξε κατ ευθείαν πάνω στο παγόβουνο. Το ξέχασε;

    Τα χουν μπλέξει οι επικοινωνιολόγοι του.

  5. Greenhorses avatar
    Greenhorses 23/04/2010 14:17:49

    Μπας και ήταν ο πράσινος Τιτανικός με τον Παπακοσταντίνου καπετάνιο που σφύριζε βουλιάζοντας;

  6. Φ.Σ. avatar
    Φ.Σ. 23/04/2010 15:12:42

    Το διάγγελμα το έγραψε η γοργόνα η αδελφή του Μεγαλέξανδρου και έδωσε ραντεβού με τον ΓΑΠ στο Καστελλόριζο για να το διαβάσει.Με την ευκαιρία στήσαμε κι ένα πανηγυράκι, κι έτσι μπροστά στις κάμερες εσκυβε και στο κύμα και διάβαζε.......................Και περιμένουμε να μας πάρουν στα σοβαρά!!!!!!!!!!!

  7. nikolas avatar
    nikolas 23/04/2010 15:19:01

    ΑΠΟ ΤΟ ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ! ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΠΟΛΛΩΝ ΕΥΤΡΑΠΕΛΩΝ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΠΙΣΤΟΛΙ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΟΥΜΕ!
    ΤΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΠΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΑΠ??
    ΤΙ ???

  8. Greenhorses avatar
    Greenhorses 23/04/2010 15:47:12

    Πατέρα τα έμαθες τα νέα;

  9. Φτωχοέλληνας avatar
    Φτωχοέλληνας 23/04/2010 16:04:57

    μας μαγάρισε το νησί

  10. nancy avatar
    nancy 23/04/2010 16:19:47

    Ε ρε τι κλάματα ανακούφισης θα ρίξει απόψε. Πισίνες αχαρτογράφητες θα γεμίσει.

  11. lakis avatar
    lakis 23/04/2010 16:47:33

    Αυτές τι επικοινωνιακές παπαριές να πάει να τις πει σε τίποτε χωριάτες...

  12. Maya avatar
    Maya 23/04/2010 16:51:12

    Απλά τραγικός.

  13. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 23/04/2010 17:20:21

    Οταν μιλας για να μιλας .........

    τα νησια αυτα ποτε δεν ειχαν νερο και καμια κυβερνηση δεν εκανε κατι διαφορετικο
    τα νησια αυτα ολοι ταθυμουνται για τις διακοπες και μετα ... τιποτα

  14. milkman avatar
    milkman 23/04/2010 18:09:24

    Μίλησε δε για «μία νέα Οδύσσεια για τον ελληνισμό», πρόσθεσε όμως ότι «ξέρουμε τον δρόμο για την Ιθάκη» και έχουμε «χαρτογραφήσει τη διαδρομή»."

    Σα βγεις στο πηγαιμο για την Ιθάκη, να ευχεσαι να ναι τα αγγουρια περασμενα με βαζελινη....

    Στις δυσκολες στιγμες φαινονται οι ηγετες, μ.... τα κανω και μονος μου!!

  15. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 23/04/2010 19:24:58

    Να το πώ;Να μην το πώ;Ε, λοιπόν θα σας το ρωτήσω τελικά,αλλά με κουίζ:Ποιά είναι η μεγαλύτερη χάρη που μπορεί να μας κάνει από δώ και μπρός;;;;; Οσοι πιστοί,απαντήστε.

    • nancy avatar
      nancy @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 23/04/2010 19:29:42

      Να περάσει το Αιγαίο .. κολυμπώντας και να τον νομίζουν για καρχαρία.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 23/04/2010 19:32:36

      Nα φύγει οικειοθελώς, με μαμά, αδέρφια, κλπ. Να πάρει και πείπου 300 βουλευτές και 6-7 "επιχειρηματίες". Α... και τον ΔΟΛ!

  16. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 23/04/2010 20:42:38

    Τόν Πρόεδρο γιατί τόν ξεχνᾶς; Ὁταν ἄκουγε τήν Μπενάκη νά λέη ὅ,τι ἔλεγε ἔκανε τουμπεκί.Μαζί καί αὐτός λοιπόν.