#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/02/2011 17:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μαρτυρία αναγνώστη του Antinews για τα επεισόδια



Μόλις γύρισα από την συγκέντρωση. ‘Ημουν από τους πρώτους που έφτασαν στο Σύνταγμα και έχω να πω τα εξής:

Καθώς ο κόσμος ανέβαινε Σύνταγμα από Σταδίου, ξαφνικά από το πεζοδρόμιο τροχάδην ανέβαιναν τα ΜΑΤ μαζί και το τονίζω ΜΑΖΙ με καμιά 100σταριά κουκουλοφόρους νεαρούς με μέσο όρο ηλικίας τα 14 με 16 χρονών!



Τους βλέπαμε να τρέχουν παρεούλα στο Σύνταγμα με τα μεν ΜΑΤ με τα γκλομπς, τα δε “αναρχικά” κρατώντας πλαστικές σακούλες με μολότωφ.

Μόλις φτάνανε Σύνταγμα χωριζόντουσαν, τα μεν ΜΑΤ έπαιρναν θέσεις μπροστά στο ξενοδοχείο της Μ. Βρετανίας και οι δε κουκουλοφόροι στο πάρκο της πλατείας ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ και οι δύο ομάδες να φτάσει ο κύριος όγκος της πορείας στο Σύνταγμα.



Με το που έφτανε ο κόσμος στο Σύνταγμα, αρχίσανε τον ψευτοπόλεμο με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα να γίνει τόσο αποπνικτική ώστε ο κόσμος να αρχίσει να διαλύεται στα γύρω στενά!

Αυτή είναι η αλήθεια για τους ψευτοαναρχικούς και τις ψευτοσυμπλοκές!
Είναι ντροπή να μη αφήνουν τον κόσμο να διαδηλώσει την αντίθεσή του και να χρησιμοποιούν χούλιγκαν των γηπέδων, υποθέτω με κάνα χαρτζιλικάκι του 100στάρικου προκειμένου να διαλύσουν ειρηνικές πορείες δηλητηριάζοντας τον κόσμο με χημικά!



Αλήθεια πόσα λεφτά από το υστέρημα του Ελληνικού λαού πλήρωσε ο κύριος Παπουτσής προκειμένου να στρατολογήσει όλα αυτά τα 15χρονα και να οργανώσει αυτή την θεατρική παράσταση;

Ο κόσμος έχει αγανακτήσει! Από παντού και από χιλιάδες κόσμου, 50άρηδες και 60άρηδες άκουγα να φωνάζουν ότι πρέπει να έρθει ο …. Στρατός για να βάλει τον κάθε κατεργάρη στην θέση του!

Μα είναι τόσο ηλίθιοι και τόσο ανίκανοι ώστε να στρέφουν τον κόσμο στην απαίτηση να αναλάβει τα ηνία της χώρας ο Στρατός όπως και στην Αίγυπτο!

Εκεί θα μας οδηγήσουν στο τέλος με αυτές τις πρακτικές, αν δεν αναλάβει κάποιος πολιτικός ηγέτης με τσαγανό να ξεμπροστιάσει όλους αυτούς και να τους εξαφανίσει από την πολιτική σκηνή του τόπου!

Σημειωτέον ότι είναι η πρώτη μου φορά, τόσο για μένα όσο και για συναδέλφους μου που πήγαμε σε συγκέντρωση διαμαρτυρίας!

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

23/02/2011 στις 3:59 pm

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
    ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 23/02/2011 17:17:36

    Πέφτει ο ΦΑΥΛΟΣ...

    • thanasis avatar
      thanasis @ ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 23/02/2011 18:02:29

      ο κανταφι κατεβασε τον στρατο οπαπανδρεου
      κατεβασε τα ματ βιοι παρολληλοι

  2. saltcity avatar
    saltcity 23/02/2011 17:23:31

    Ακριβώς το ίδιο ειπώθηκε στην ζωντανή κάλυψη στο διαδίκτυο.
    Μάλιστα αυτός που περιέγραφε στο zougla έλεγε ότι ξαφνικά άρχισαν να βγαίνουν διάφοροι από το μετρό και να πετούν μολότωφ.
    Όλα αυτά βέβαια πριν καν μαζευτεί η κυρίως μάζα στην πλατεία.

  3. manos avatar
    manos 23/02/2011 17:35:43

    Πέφτει η χούντα. Τον άδειασαν και τα κολλητάρια του στην Σαξονία.
    Καταρρέουν και οι απανταχού σοσιαλήστες.
    Τα'μαθες τα νέα πατέρα?
    Τα παιδάκια στο σχολείο με βρίζουν και με φτύνουν. Δεν θέλω να ξαναπάω σχολείο μπαμπά.
    Πρέπει παιδί μου, είσαι ο διευθυντής.

  4. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 23/02/2011 17:37:00

    Σας ευχαριστώ που κάνατε το σχόλιο μου πρωτοσέλιδο!

    Σήμερα πάντως ο θίασος “Παπουτσή” πήγε για oscar!

    Υπερπαραγωγή με σκηνικά, κομπάρσους, βεγγαλικά, τύφλα να έχει το “Νησί”!

    Ακόμα τον θυμάμε να ορίεται στην Βουλή ..πριν τον κάνουν Υπουργό, ότι κάτω από 2000 καθαρά δεν πρέπει να αγγίξουν κανέναν μισθό!

    Είναι ηθοποιάρα ο άτιμος, έχει κερδίσει το oscar Α’ ανδρικού ρόλου καθώς και αυτό της καλύτερης σκηνοθεσίας ΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ!

    • Zio avatar
      Zio @ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 23/02/2011 18:00:19

      το έχει κερδίσει από το Σάμινα "Περιμένοντας το Σούπερ Πούμα".

  5. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 23/02/2011 17:44:08

    ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΧΟΥΝΤΑ, Ο ΓΚΕΜΠΕΛΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΕΤΑΞΕΤΑΣΤΕΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ!!!

  6. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 23/02/2011 17:45:32

    Κωνσταντίνε,
    Η μαρτυρία σου είναι ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ!
    Ποτέ δεν έγραψαν τέτοιες αλήθειες οι καθεστωτικοί της ενημέρωσης.
    Εμείς σ' ευχαριστούμε.

    • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
      τηλέμαχος αναγνώστου @ Κώστας Ροδινός 23/02/2011 18:12:04

      Όντως, έτσι ακριβώς έγιναν τα πράγματα μόνο που α) ήταν τουλάχιστον η δέκατη φορά από πέρυσι που παίχτηκε το ίδιο έργο και β) δεν έχει να κάνει με τον παπουτσή προσωπικά, απλώς είναι η μέθοδος της αστυνομίας και του υπουργείου εδώ και πολλά χρόνια ώστε να σταματάει η όποια μαζική εκδήλωση διαμαρτυρίας. Σήμερα η μισή πορεία δεν πρέπι να έφτασε στο Σύνταγμα.

    • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ avatar
      ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ @ Κώστας Ροδινός 23/02/2011 19:35:02

      Κώστα,
      με έκπληξη διάβασα μια απάντησή σου στο ΒΗΜΑ για το θέμα ..Λαζαρίδη όπου και διαπίστωσα ότι έχουμε τελειώσει ακριβώς το ίδιο Γυμνάσιο!

      Πάντως όσο αφορά την μαρτυρία μου, δεν είναι μόνο δική μου αλλά χιλιάδων ατόμων που βρέθηκαν εκεί την συγκεκριμένη χρονική στιγμή, ορισμένοι εκ των οποίων μάλιστα χειροκροτούσαν ειρωνικά αυτήν την άτυπη ..παρέλαση τύπου ..χέρι χέρι από το πεζοδρόμιο της Σταδίου.

  7. parsifal avatar
    parsifal 23/02/2011 17:58:02

    K. Ροδινέ εάν και εσείς φαντάζεσθε ικανούς για τέτοια "manipulation" τις υπηρεσίες της ΕΛΑΣ θα αρχίσω να πιστεύω οτι το κράτος λειτουργεί στην Ελλάδα !

    • EtsiMareSei avatar
      EtsiMareSei @ parsifal 23/02/2011 18:15:33

      Μια χαρά λειτουργεί φίλε parsifal..
      Ακόμη και την ακυβερνησία μας.. αυτοί την κυβερνάνε!!
      Τι νόμιζες δηλαδή?

    • lampros avatar
      lampros @ parsifal 23/02/2011 20:13:34

      Ποιός είπε ότι το κράτος δεν λειτουργεί;

      Το κράτος δεν λειτουργεί ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ.

      Αλλά ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ «αυτοί» λειτουργεί μια χαρά.

  8. Kapetan Giolekas avatar
    Kapetan Giolekas 23/02/2011 17:58:57

    Και εγώ μόλις πήγα να βγω από το μετρό στο Σύνταγμα (14:00) η ατμόσφαιρα ήταν αποπνικτική και έφυγα.

  9. Κρης avatar
    Κρης 23/02/2011 18:31:07

    ελπίζω να το είδαν κάποιοι εδώ μέσα
    Αντιρατσιστική” χούντα ετοιμάζεται από το υπουργείο δικαιοσύνης
    http://bit.ly/fb3e2r

    επίσης
    Υπουργείο Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων
    http://www.opengov.gr/ministryofjustice/?p=1012

    ''μαύρα τ'ανάψαν τα κεριά''

  10. traffic avatar
    traffic 23/02/2011 19:00:02

    @ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ & @τηλέμαχος αναγνώστου : ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΑΝ. ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ 1) ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 4 ΠΟΡΕΙΕΣ ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ (ΜΠΑΧΑΛΑΚΗΔΕΣ-ΜΑΤ)
    2) ΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΗΓΕΣΙΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ
    ΤΟ ΑΒΙΑΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΤΟ'ΝΑ ΧΕΡΙ ΝΙΒΕΙ Τ`ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΣ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΟΝ Κ@ΛΟ.

  11. Εφιαλτης avatar
    Εφιαλτης 23/02/2011 19:02:44

    Ειμαι παρα πολυ περηφανος γιατι γαναζω ΧΟΥΝΤΑ στη ζωη μου,ειμουν στο πρωτο μπλοκ της πορειας απο τους πρωτους σχεδον και οπως σωστα αναφερεται στο αρθρο,μια παρεα με "μαυροντυμενα"12χρονα το πολυ,μας σκουντουσαν-και καλα τωρα-για να μην τους παισουν ο μπατσοι,οι οποιοι φυσικα σε ρυθμο ασκησης -και καλα τωρα-τους κυνηγουσαν.Μολις λοιπον εφτασαν στην πλατεια συνταγματος πηραν θεσεις και αρχισαν-και καλα τωρα-τον πολεμο τους.....ΑΙΣΧΟΣ ΝΤΡΟΠΗ .........ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ!!!!

  12. traffic avatar
    traffic 23/02/2011 19:21:27

    ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΙ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΙ ΜΕ ΤΙΣ ΝΑΫΛΟΝ ΤΣΑΝΤΕΣ (ΔΙΑΦΑΝΕΙΣ) ΓΕΜΑΤΕΣ ΜΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΜΠΥΡΑΣ ΓΕΜΑΤΑ ΜΕ ΥΓΡΟ -ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΕΜΠΡΟΣ ΑΠΟ ΔΙΜΟΙΡΙΕΣ ΤΩΝ ΜΑΤ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΕΛΕΓΧΟ (ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΙΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ ΜΕ ΧΑΛΚΟΚΟΝΔΥΛΗ-ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ) ΚΑΙ ΤΑ ΣΑΚΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΡΕΣ ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΨΙΜΑΧΙΕΣ ΣΤΑ ΧΑΥΤΕΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΘΗΚΑΝ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΣΤΑΔΙΟΥ (ΟΙ ΜΙΣΟΙ) ΚΑΙ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ (ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΙΣΟΙ) ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΤΟΥΣ ΣΤΟΧΟ : ΣΥΝΤΑΓΜΑ-ΒΟΥΛΗ

  13. xmmm avatar
    xmmm 23/02/2011 19:28:46

    ετσι ακριβως οπως τα λενε 12 χρονα με εμπειρους καθως φαινεται καθοδηγητες.
    αυτοι ειναι οι πραιτωριανοι του συστηματος

  14. alfisti avatar
    alfisti 23/02/2011 19:40:25

    Σε αυτή τη πορεία αποφάσισα από κοινού με ένα φίλο να μη πάμε σε κάποιο από τα μπλόκ του ΠΑΜΕ ή της ΓΣΕΕ, αλλά να πάμε κατ'ευθείαν στο Σύνταγμα, έξω από τη βουλή. Ήμουν εκεί λίγο μετά τις 12. Μετά από λίγη ώρα και αφού πέρασε το ΠΑΜΕ, είδα τα ΜΑΤ να πέρνουν θέση κοντά στη Μεγ. Βρετάνια και διάφορους περίεργους τύπους με μαύρα έτοιμους για "μάχη", να "κόβουν κίνηση", αρχικά στο κόσμο και τα μπλοκ της Σπίθας και του Δεν Πληρώνω, που ήταν συγκεντρωμένοι μπροστά στο πεζοδρόμιο της βουλής και έπειτα να πέρνουν θέση "ετοιμότητας" μέσα στη πλατεία Συντάγματος. Με το που έφθασε η κεφαλή της πορείας στη πλατεία, ξεκίνησε το νταβαντούρι.. Αυτά που είδα, συμπίπτουν με κάποια από τα λεγόμενα του Κωνσταντίνου, οπότε κατά τη γνώμη μου, η μαρτυρία του είναι αξιόπιστη. Και κάτι άλλο.. νομίζω ότι τα χημικά που χρησιμοποιήθηκαν σήμερα, ήταν πιο ισχυρά από κάθε άλλη φορά...

  15. Tem avatar
    Tem 23/02/2011 20:26:52

    Eπομένως που καταλήγουμε ? Ποιός θα βάλει τα πράγματα στη θέση τους? Καιρός πλέον να σταματήσουν τα βρώμικα παιχνίδια των πραιτωριανών της πασοκικής χούντας.

  16. leonidas avatar
    leonidas 23/02/2011 20:39:59

    Δυτυχως και να πεσει ο ΓΑΠ με την αποχη που θα εχει στις επομενες εκλογες παλι αυτος θα ξαναεκλεγει.Αφου οσοι διαμαρτηρονται δεν ψηφιζουν,θα ψηφισουν οι στρατευμενοι τα κομματοσκυλα και οι βολεμμενοι μαζι με κατι ανοητους που πιστευουν οτι ο ΓΑΠ μαχεται μονος του τα συμφεροντα.Τετοιοι που καταντησαμε τετοιοι πολιτικοι μας αρμοζουν.Το ηθος των πολιτων ομοιουται τοις αρχουσι

  17. ΑλληΜιαΑπόπειρα! avatar
    ΑλληΜιαΑπόπειρα! 23/02/2011 22:13:37

    "Επειδή ήμουν και γώ εκεί και μάλιστα λόγω καταστάσεως, είδα τα πράγματα επίσης με τα ματάκια μου, οι παράλληλες πορείες ήταν για να είναι εκεί οι μεν επειδή θα ήταν εκεί οι δεν!
    Τα MAT έχουν εντολή να μη πειράξουν τα μπάχαλα, είτε 16 είτε 17, ανήλικα πάντως, γιατί παίζουν τον ρόλο των χρήσιμων μαρτύρων. Αν τα «πειράξουν» και ξαφνικά βρεθεί να «παίζει» κάποιος «χρήσιμος μικρός ηλίθιος», τον «χρήσιμο μικρό νεκρό», θα γίνει όχι της πλατείας Ταχρίρ που ονειρεύεται η αριστεράντζα με αρχηγό τον Αλαβάνο, αλλά της «Αθήνας του 2008» και βάλε!
    Ο «κάθε στρατός» έχει πάρει θέση και κάνει παιχνίδι!
    Με τις στολίτσες τους, τα κομφόρ τους, τα αξεσουάρ τους.
    Να το σκεφτεί κανείς έτσι κι άν θελήσει να παίξει, να «ξέρει» τί ρόλο θα διαλέξει ή τι σόι κομπάρσος θα γίνει!
    Όχι κλαψούρες και διαμαρτυρίες! Πόλεμο θέλουμε, πόλεμο θάχουμε!
    Στη σκηνή που θα «πηδήξουμε να πράξουμε», που λέει κι ο Καζαντζάκης, ας μην είμαστε τουλάχιστον όχλος! Γιατί σ΄ αυτό το «Έργο», εκείνος που θα «φορτώσει» και θα «φορτωθεί», θα είναι το απρόσωπο πλήθος.
    Είτε στα ανάκτορα των τσάρων, είτε στις Βερσαλλίες, είτε στις ΜαοΤσετουγκικες πορείες, είδε ποτέ, κανείς, πουθενά από τον «λαό», τον «όχλο», το «προλεταριάτο», το «κόκκινο ποτάμι», εκπλήρωση των πόθων; Είδε ποτέ, να αντιπροσωπεύεται το πάθος και να αντιπληρώνεται το τίμημα αίματος, θυσιών, και προσφορών;
    Οι ηγεσίες είναι προεπιλεγμένες, ό,τι ακολουθεί είναι πολλές φορές χειρότερο κι από το προηγούμενο και τα εναλλασσόμενα ή νέα συμφέροντα, στρογγυλοκάθονται πάνω σε εκατόμβες νεκρών, τράχηλους υποτακτικών και πλάτες φοβισμένων!
    Αυτή η «εκτόνωση της οργής του πλήθους μέσω διαδηλώσεων», που προσφέρει ναρκοπέδια, πεδία ασκήσεων φόβου, εξουσίας, επίδειξη ισχύος και χρειαζούμενα πλάνα για το, προς γνώση και συμμόρφωση, παγκόσμιο φιλοθεάμον κοινό, δεν έχει να προσφέρει ουσιαστικά, αφού το παιχνίδι «σφυρίχτηκε να λήξει»…. και έχει λήξει!
    Ο ΓΑΠ το πήρε το παιχνίδι, το έπαιξε και το έληξε! «ΚατέΚτησε» και το πρωτάθλημα και το κύπελλο. Οι αγώνες που μείναν είναι άνευ σημασίας. Σαν αυτούς που θα δώσει η …ΑΕΛ, από δώ και πέρα!
    Με την βούλα των εκλεκτόρων του, εκείνων που του έδωσαν 10 βαθμούς διαφορά από τον …«ξεφτιλισμένο», με τη βούλα των σπονσόρων του, (βλέπε ΙΣΤΑΜΕ και χορηγούς, όπως τους ψάχνει η μαμά του στα μέιλ που μας χάρισε η Κανέλλη), με την ευλογία και την συνενοχή των αλληλέγγυων εξαπτερύγων που έπαιξαν άλλη μια φορά το ρόλο των «φρονίμων άνευ φρονήματος», με την αμέριστη ιδεολογική υποστήριξη της αριστεράς που έκανε δυνατή τη διάλυση σ΄ όλα τα επίπεδα του κρατικού ιστού της Ελλάδος.
    Όλη αυτή η κατάσταση που ζούμε σήμερα, είναι μια «πάρτα αλλιώς» ιστορία που ζήσαμε. Και αφού «δεν μάθαμε» αφού μας την κρύψανε, είμαστε καταδικασμένοι να την ξαναζήσουμε, να ξαναπάθουμε, για «να μάθουμε»!
    Η ιστορία όταν επαναλαμβάνεται, έρχεται να την ζήσουν εκείνοι που δεν μάθαν απ΄ αυτήν!
    Και τότε οι Γερμανοί επετέθησαν…. Το 40
    Και τώρα Γερμανοί σήκωσαν το μεσαίο δάχτυλο… το 10
    Και τότε Ήρθε Η Γερμανική κατοχή …το 41
    και τώρα επιβλήθηκε η Τρόικα ως κατοχική κυβέρνηση ….το 11
    και τότε οι σώφρονες υποτάχτηκαν…και τώρα συνασπίσθηκαν
    και τότε Οι αστοί άρχισαν τον αγώνα με τον Περίκο και τώρα οι αστοί αντισταθήκαν με τον Αντώνη (θέλουμε να πιστεύουμε…)
    και τότε, όταν δόθηκαν οι εντολές(με την ρήξη της συνθήκης Ριμπεντροφ-Μολότωφ)
    (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4c/MolotovRibbentropStalin.jpg/230px-MolotovRibbentropStalin.jpg)
    συστήθηκε το Εαμ…και τώρα ο αγώνας ποδηγετείται από το ίδιο χώρο…
    και τότε μια Αφρική ήταν στο πεδίο των μαχών και τώρα οι …ΜουμπάρακοΚαντάφοΡομελ κάπου εκεί “δεν βαστήξανε” τις εξελίξεις.
    και τότε χρειάστηκαν 4 χρόνια να φτάσουμε στην Ελευθερία και τώρα 4 χρειάζονται για να σωθούμε –λέει- από τον βραχνά τους
    και τότε υπήρξαν οι συνετοί που συνεργάστηκαν και τώρα «η κυβέρνηση των προθύμων» με τους «αλληλέγγυους», δίνουν γη και ύδωρ (κυριολεκτικώς)
    και τότε την απελευθέρωση ακολούθησε ο εμφύλιος και τώρα μην αμφιβάλει κανείς ότι θα βρεθεί με το σουγιά (;) στο λαιμό ή το καλάσνικωφ στο κεφάλι!
    Καταδικασμένος να τα ξαναζήσει ο ‘Ελληνας, νεόγνωμος και αμνήμων, γρήγορα θα καταλάβει πως αν δεν διαλέξει το μέλλον του και δεν παλέψει να το κερδίσει, θα το κάνουν άλλοι και πολύ πιθανόν να μη τον συμπεριλάβουν στις προοπτικές τους!!!
    Η επιλογή ακόμα μια φορά , ηγετών της οργής του και των σημαιών που θα συμβολίσουν τον αγώνα του, θα κάνουν την διαφορά.
    Μόνο η γνώση της ιστορίας δίχως σκελετούς κρυμμένους στα ντουλάπια και παραμορφωτικούς καθρέφτες που δεξιώνουν την αριστερότητα και αριστερώνουν την δεξιότητα, θα την κάνει να είναι και σωστή.
    Οσο για τον Στρατό που “καλουν οι πολίτες να αναλάβει όπως στην Αιγυπτο”, οπως αναφέρει έντρομος ο Κωνσταντίνος ο Παρών, δεν άκουσε φαίνεται την Καρχιλάκη να περιγράφει πόσο πολύτιμος είναι ώς …μπαχαλοκόμος!
    Εκεί, τους μάντρωσαν στη πλατέα, τους εψαχναν κι ολα στην αρχή μή και είχαν κανα αξεσουάρ, και μετά τους άφησαν….καμια 300χιλ σε σύνολο 90 εκατομυρίων(!), να αλληλοσφαχτουν. Εν τω μεταξύ μια χαρά άλλαξαν τον μπουμπάρακ με τον ανθυπομουμπάρακ! Και μαλιστα της Αιγυπτιακής Κυπ!
    Αλλά εδώ Κωνσταντίνε μου μη φοβάσαι! ο Στρατός τέλος! υπαλληλάκια του Ικα!
    Εχουν κι ενα περιέργο που θα τον κάνουν λεει αρχηγό, σε κάτι κρίσεις που έρχεται ΜΑΡΤΙΟΣ σε λίγες μερες και δεν ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΑΚΟΜΑ, που διδάσκει ιστορία στον Πεταλωτή με θέα έναν μπλέ κουβΑ(!) λέγοντας οτι ο Μαραθώνας =ειρήνη!
    (http://www.youtube.com/watch?v=YOUijqEcqQU&feature=player_embedded)
    Σε Παραδώσανε Κωνσταντίνε και δεν το ξέρεις!
    Ουτε αυτά που φοβάσαι υπάρχουν, ουτε αυτά που ελπίζεις θα ρθουν!

    "το άντρο των δολοφόνων των ζωών μας" υπάρχει εκει με αίμα και αγώνα και είναι το μοναδικό συμβολο μαζί με την ελληνική σημαία ηγετη, για να ελπίζουμε πως η ψήφος μας και η δική μας συνειδητότητα θα μπορεί να αλλάξει η ζωή μας!"

  18. κωστας avatar
    κωστας 23/02/2011 23:19:53

    υπαρχει πολυς κοσμος που εχει φτασει στο απροχωριτο και συγκρουετε με τα ματ στην πορεια. ο συγκεκριμενος κυριος που κανει το σχολιο αμφιβαλλω αν ηταν στην πορεια καν, διοτι τοτε θα εβλεπε κοσμος διαφορων ηλικιων να συγκρουετε με την αστυνομια και ακομα πιο πολλους να τους χειροκροτανε.....

  19. Promitheas avatar
    Promitheas 24/02/2011 01:56:17

    1) Σήμερα βίωσα για πολλοστή φορά την ίδια απογοήτευση.Ημουν μπροστά στην βουλή όταν ένα παιδάκι της σφαλιάρας γύρω στα 16 ήρθε και πέταξε την πρώτη μολότωφ,ο οποίος διένυσε μια απόσταση 100 μέτρων έχωντας την αναμμένη ερχόμενος τρέχωντας προς τον στόχο του, και ουδείς προθυμοποιήθηκε να τον σταματήσει. Υβριστικά σχόλια εναντίων του ακούστηκαν αρκετά βέβαια αλλά αυτό δεν βοηθάει σε κάτι.
    Αναρωτίεμαι λοιπόν, τόσο δύσκολο είναι να δημιουργηθούν ομάδες περιφρούρησης απο πολίτες για αυτές τις περιπτώσεις ; Μπορούμε και οργανωνόμαστε σε κινήματα και κόμματα κατα την διάρκεια των απεργιών και των πορειών αλλά ένα τόσο ζωτικό θέμα που θα εξασφαλίσει την ποιότητα αυτής της ενέργειας δεν μπορεί να διευθετηθεί ;
    Εν ανάγκη ας πέσει και ξύλο με τους υποτιθέμενους ψευδοαναρχικούς.Δεν μπορεί μια χούφτα κωλοπαίδια να απαξιώνουν την προσπάθεια 150.000 η και παραπάνω διαδηλωτών επειδή κάποιοι εκμεταλεύονται την έξαρση τους για εκτόνωση. Πιστεύω οτι και μόνο αν ανακοινωθεί μια τέτοια δραστηριότητα απο ενεργούς πολίτες,δεν θα έχουν και τόσο πολύ θάρρος να πράξουν τα ίδια πλέον. Θα ξέρουν οτι θα εισπράξουν φάπες και για το σπίτι !!!

  20. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 24/02/2011 21:04:42

    Όσα περιγράφει ο Κωνσταντίνος συμπίπτουν και με άλλες περιγραφές . Συμπίπτουν και με περιγραφές σε προηγούμενες πορείες. Το σχέδιο αποκαλύφθηκε.

  21. Κώστας avatar
    Κώστας 25/02/2011 21:31:45

    Και στην Πάτρα είχα δει το ίδιο μοτίβο πριν κάτι μήνες. Οι αναρχικοί έσπασαν με τα σφυράκια τους τα τζάμια στα κεντρικά της Εθνικής Τράπεζας με τους αστυνομικούς να τους κοιτάζουν ακίνητοι σε απόσταση 8 μέτρων. Μόλις τα έσπασαν και έφυγαν τρέχοντας η αστυνομία άρχισε να πετάει δακρυγόνα στην πορεία άσχετα αν οι αναρχικοί είχαν ήδη καταστρέψει και απομακρυνθεί.

    Πιστεύω ότι οι υπηρεσίες του κράτους εκμεταλλεύονται ανώριμα παιδιά που θέλουν να ονομάζονται "αναρχικοί" προκειμένου να διαλύουν τους απλούς Έλληνες πολίτες. Απλά δεν πίστευα ότι η κυβέρνηση θα χρησιμοποιούσε μέχρι και αυτούς. Τώρα πλέον το γνωρίζουμε οι περισσότεροι. Ας το διαδώσουμε να το μάθει όλος ο κόσμος. Μακάρι σε επόμενες πορείες να τους αποτρέψουμε.

  22. Aris avatar
    Aris 26/02/2011 01:54:41

    Η όλη φάση πάντως θύμιζε κάτι από πατρινό καρναβάλι... Ο κόσμος ήταν πολύς. Πέρασε πρώτα η πορεία του ΠΑΜΕ και μετά ακολούθησαν κάποιες οργανωμένες ομάδες πολιτών και φορέων. Περνούσαν όλοι αυτοί και ο κόσμος ήταν παρατεταμένος δεξιά και αριστερά στους δρόμους. Οι ΠΑΜίτες αφού πέρασαν εξαφανίστηκαν! Πέρασαν μια βόλτα μπροστά από την Βουλή και έφυγαν. Η πορεία ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ ίσα που πρόλαβε και έφτασε Σύνταγμα και μετά συνέβησαν όλα αυτά που περιγράφει πολύ σωστά ο φίλος πιο πάνω... Για 100 κουκούλια απλός κόσμος, εργαζόμενοι που κατέβηκαν να διαμαρτυρηθούν, έφαγαν δακρυγόνα και πιπέρια. Έφαγα και εγώ για πρώτη φορά στη ζωή μου. Τρέξαμε προς την Πανεπιστημίου ενώ δεν μπορούσαμε να δούμε καθαρά και να πάρουμε ανάσα... Δυστυχώς αυτό που διαπίστωσα είναι ότι όταν η διαμαρτυρία είναι διασπασμένη, τότε δεν φτάνει εκεί που πρέπει. Αφού δεν κατάφεραν όσοι συμμετέχουν στις πορείες να είναι ΟΛΟΙ μαζί ενωμένη και ΟΛΟΙ μαζί να συγκεντρωθούν στο Σύνταγμα και όχι να κάνουν περάσματα τύπου καρναβάλι της Πάτρας, τότε μην περιμένετε καμιά κυβέρνηση να μας πάρει στα σοβαρά. Διότι αν όλος αυτός ο κόσμος συγκεντρώνονταν στο Σύνταγμα τότε το μήνυμα θα ήταν πολύ πιο ηχηρό. Μου άρεσε που ήμουν εκεί, που συμμετείχα μόνος μου, χωρίς κάποια συνδικαλιστική κάλυψη μαζί με χιλιάδες κόσμου που κατέβηκαν αυθόρμητα και όχι οργανωμένα. Εμείς ήμασταν στο Σύνταγμα και προσπαθήσαμε να μείνουμε εκεί. Δεν περάσαμε βόλτα και φύγαμε όπως το ΠΑΜΕ και οι οργανωμένοι συνδικαλιστές κλπ. Τελικά μείναμε κάποιοι με τα κουκούλια μαζί. Αυτά έκαναν αυτό που κάνουν πάντα και εμείς γίναμε απλοί θεατές μια ανίερης μάχης. Κρίμα... Για άλλη μια φορά πνίγηκε η φωνή του λαού. Και όσο η φωνή λαού δεν μπορεί να γίνει οργή θεού, θα τρώμε στη μάπα και τον ΓΑΠ και το μνημόνιο. Τελειωμένη υπόθεση είμαστε!

  23. Κώστας avatar
    Κώστας 26/02/2011 15:21:45

    Λοιπόν η πλάκα με το ΠΑΜΕ-ΦΥΓΕ-ΞΑΝΑΕΛΑ ΦΕΥΓΟΝΤΑΣ κτλ. έχει παρατραβήξει..!!! είναι προκλητικά απαράδεκτο σε μια τέτοια μεγαλειώδη συγκέντρωση και με τόσο κόσμο που κατέβασαν τα μπλόκ του,να στρίβει δια του αρραβώνος..όταν φτάνει μπροστά στην ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΚΥΦΗΝΩΝ..επιτάχυνση του βήματος...λίγο πριν την Μεγάλη Βρεττάνια...και μόλις στρίψει το προβατοποιημένο μπλόκ...ανοίγουμε το βήμα...μας για να προλάβουν να έρθουν οι άλλοι...πίσω μας...τώρα δεν ξέρω ποιούς εννοούσε το πιστό κομματόσκυλο...τους ΠΑΜΙΤΕΣ...ή ΑΛΛΟΥΣ... Ειλικρινά είναι ντροπή!!! για τον κόσμο του ΚΚΕ και όχι μόνο αυτή η χειράγωγηση σε τέτοιες συνθήκες που ζούμε...Ήταν πολυπληθή τα μπλόκ του ΠΑΜΕ..είναι κρίμα!!! για τον κόσμο που κατέβηκε κάτω και φώναζε να μείνουν στην πλατεία μαζί με τους υπόλοιπους.Επιτέλους πρέπει να καταλάβουμε ότι απο την στιγμή που ο σκοπός είναι κοινός!!!!! οφείλουμε να συνεργαστούμε!! έστω και αν προσεγγίζουμε τα πράγματα απο διαφορετική σκοπιά,ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΟΥΜΕ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ!! Η στάση του ΠΑΜΕ και του ΚΚΕ είναι τουλάχιστον ύποπτη για να μην πω εθνικά επικίνδυνη και φανώ υπερβολικός κ φασίστας.. Ήθελα να καταθέσω την μαρτυρία μου απο τα μπλόκ του ΠΑΜΕ..ΦΥΓΕ..όπως ήρθανε στην ΒΟΥΛΗ τόσο γρήγορα...φύγανε... Ελπίζω&πιστεύω σε μια καλύτερη συνέχεια!!!