#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/11/2013 16:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μαρξ – Ένγκελς - Χουντίνι

 

του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

Τζάμπα ο Στρατούλης προπονείται με τηλεφωνικούς καταλόγους για το πώς θα το σκίσει το Μνημόνιο. Ο Αλέξης πήγε στο Τέξας και τράβηξε ένα γυάλισμα στα συμπεφωνημένα με την Τρόϊκα, πολύ μέγκλα. Το πέρασε κερί, του έτριψε και τα χρώμια με αλοιφή. Επαγγελματική δουλειά. Θα του πάω τη μηχανή, όταν γυρίσει, που έχει χρώμια να φάν’ κι οι αριστερές κότες, να μου την περάσει ένα χεράκι.

Που είναι κείνα τα μεγαλεία με το φρύδι σηκωμένο, που άκουγες τα τσιτάτα κι έβλεπες νοερώς το ιππικό του Μπουντιένυ, την «κοναρμίγια», να ροβολάει στην Θεσσαλία και την Ζωΐτσα να απαγγέλλει θούριους ως υπερμεγέθης Άννα Αχμάτοβα; Να, εκεί στα βάθη του Φαλήρου έβλεπες να αχνοφαίνεται ο καπνός από το θωρηκτό Ποτέμκιν κι ο Σκουρλέτης άφηνε γένια επτά (7) ημερών, για να πηγαίνουν με τα φυσεκλίκια. Αλλά φεύ, πάνω που ο Μπογιόπουλος ξύνει την πόρτα να τον πάρει μέσα, τον μικρό Λένιν με τα σπίρτα, βρήκε ο Αλέξης να βουτήξει με το κεφάλι. στην καπιταλιστική σωφροσύνη. Μπαμπέσικα πράγματα.

Εκεί στο Ώστιν, όπου στο βεστιάριο οι πετρελαιάδες γελαδάρηδες, μαζί με τα καπέλα Στέτσον αφήνουν και τα σαρανταπεντάρια με τις κοκκάλινες λαβές, ο αρχηγός της Ρένας του Άκη είδε το φως το αληθινό. Περίπου δήλωσε πως θα δεθεί με αλυσίδες στο πολυβόλο του στο Γράμμο και θα υπερασπιστεί το Ευρώ και την σταθερότητα της Ευρωζώνης μέχρι της τελευταίας ρανίδος του αίματος του Παπαδημούλη. «Από την Μάγχη ως τη Σαχαλίνη, το Ευρώ ακλόνητο θα μείνει».

Του ‘χουν σφυρίξει πως η πλειοψηφία των Ελλήνων θέλει Ευρώ, ήταν και το ακροατήριο αδίστακτοι κι ανάλγητοι ιμπεριαλισταί, ε, ήθελε να φύγει κι όρθιος, οπότε είπε ν’ αφήσει την Βίλα Αμαλία στην άκρη και να μιλήσει σαν καλός light σοσιαλδημοκράτης. Σαν βαλκάνιος ψιλοομπάμα, καλύτερα.

Δεν θέλω να φανταστώ το τι έγινε μόλις ο Λαφαζάνης κι ο Νταβανέλος διάβασαν την ομιλία στους Τεξανούς! American bar!

Χαίρομαι που ο Αλέξης μας πλησιάζει. Έστω και μέσω Τέξας. Τέλος πάντων, ο άνθρωπος λογικεύεται. Ακόμη κι ο Γλέζος του ‘βαλε πόστα. Διότι, αδέρφια, ο Γλέζος είναι 92 ετών αλλά δεν έζησε τζάμπα. Και σου λέει «εμένα παραλίγο να με στήσουν στον τοίχο, την έπαιξα την ζωή μου μια ζαριά, δεν θα με ξεφτιλίσετε εσείς τώρα στα στερνά». Οπότε τον ρώτησε κάτι απλό, τον φίλτατο σκονάκια στις εξετάσεις και βυσματία στο στρατό: που θα τα βρεις τα φράγκα, τα λεφτά, τα μπικικίνια, για να κάνουμε όσα λέμε; Ε, τι ήταν να το ρωτήσει; Εθίγη ο Πέτρος, ο αεροβατεύσας το ήμισυ του Κλεινού Άστεος. Μέχρι το ποτάμι, τον Κηφισό. Πέραν του Κηφισού είναι αρμοδιότης άλλων εραστών και της Χωροφυλακής, το πάλαι. Τον ειρωνεύτηκε κιόλας. Γιατί, αδέρφια, έτσι είναι η αριστερά. Έχει αξίες! Σεβασμό! Ήθος! Αρκεί να συμφωνείς με την γραμμή. Αν διαφωνήσεις ή την θέσεις εν αμφιβόλω, ε, τότε στην καλύτερη θα σε περιγράψουν ως ξεμωραμένο «κωλόγερο», σαν τον Χουφταλίξ στον Αστερίξ. Πάρτε ήθος να βάλετε και στην κωλότσεπη. Πάλι καλά. Εμάς που μας λένε «φασίστες» και λοιπά ψυχωτικά; Φτηνά την έβγαλε ο Γλέζος.

Ο Τσίπρας βέβαια στην ουσία δεν είπε ποτέ πως έχουμε άλλη πηγή χρηματοδότησης. Στους ίδιους, λέει, θα πάει κι αυτός, στην Μέρκελ. Θα πάει και θα της πει να του δώσει λεφτά για να κάνει προσλήψεις όλων όσων έχασαν τη δουλειά τους και να επιστρέψει πίσω τα εισοδήματα και προνόμια, που είχαν οι Έλληνες ως το 2009. Μαρξ – Ένγκελς – Χουντίνι.

Ενώ ο Αλέξης κάνει λοιπόν στο Τέξας αεροπλανικά σαν τον Ιωάννη Μελισσανίδη, ενώ μιλάει στους Αμερικανούς σαν Γερμανός και περνάει τους Έλληνες για αμερικανάκια, οι γνωστές ουρές και παραφυάδες του άκρου που δεν υπάρχει, αλλά χορεύουν καντρίλιες με τον ΣΥΡΙΖΑ, άρχισαν πάλι να εκδηλώνονται.

Πριν καλά – καλά στεγνώσει το αίμα των δυο παιδιών κι ενώ ο τρίτος χαροπαλεύει, ένας τύπος, έγραψε ένα άρθρο σε μηνιαίο περιοδικό, ανεπίσημο όργανο της Κουμουνδούρου, όπου αφού γράφει διάφορα τάχα ανθρωπιστικά, όλο συμπόνια και προοδευτικιά ανάλυση, καταλήγει με το εξής:

«Αλλά αν το ερώτημα είναι αν θλίβομαι «το ίδιο», η απάντηση είναι όχι. Δεν θλίβομαι το ίδιο με τον φόνο ενός φασίστα και ενός αντιφασίστα. Αυτή είναι η πολιτική μου και δεν την αλλάζω. Ούτε με δολοφονίες».

Ε; Ανθρωπισμός, ρε, όχι μπρόκολα. Για διάφορους συριζαίους, αριστεριστές, αντεξουσιαστές και άλλα θηλαστικά, υπάρχουν άνθρωποι που αξίζουν να ζήσουν κι άνθρωποι που αξίζουν να πεθάνουν. Υπάρχει ζύγι για την αξία της ανθρώπινης ζωής, αναλόγως με τα πολιτικά πιστεύω της στιγμής για το θύμα. Αν σε θεωρούν «φασίστα» και γι’ αυτούς, να ξέρετε, όσοι δεν είμαστε σαν τα μούτρα τους, είμαστε όλοι «φασίστες», η ζωή μας αξίζει λιγότερο, αν όχι και καθόλου. Δείτε στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης τα σκουπίδια, που μέσα από την ανωνυμία, επιχαίρουν κι απειλούν. Δείτε και το φρικαλέο σύνθημα που φώναζαν μέσα στο Γαλάτσι κάτι «αγωνιστές»: «Για τον Φύσσα δεν φτάνουν μόνον δύο, όλοι οι ναζί στο νεκροτομείο». Αριστερό ήθος…

(Δημοσιεύεται στην Δημοκρατία)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nik avatar
    Nik 06/11/2013 16:40:08

    Βοηθά να διακρίνουμε αυτούς που έχουν κάνει τον κυνισμό τρόπο ζωής.

  2. Eikastiki plani avatar
    Eikastiki plani 06/11/2013 16:40:54

    '' Γιατί, αδέρφια, έτσι είναι η αριστερά. Έχει αξίες! Σεβασμό! Ήθος!''
    Φυσικά και είναι έτσι η Αριστερά ...αδερφέ. Η Αριστερά του Μανώλη Γλέζου. Η Αριστερά η δική μας. Η Αριστερά των τίμιων ιδεολόγων ανθρώπων που σέβονται τη ζωή, την πατρίδα, τη σημαία, τους αντιπάλους τους. Εσάς προσωπικά βέβαια, σας αρέσει και σας εξυπηρετεί να ''ψάχνετε'' ενδελεχώς και να φωταγωγείτε επιλεκτικά εν τω φανατισμό σας, τους τραβεστί χυδαίους υποκριτές που καπηλεύονται αξίες, Ιστορία και θυσίες, παριστάνοντας αποτυχημένα τους ''αριστερούς'', προσπαθώντας πανικόβλητοι να κρύψουνε κάτω από κομματικά σύμβολα και προσωπεία την ηθική τους γύμνια και την πνευματική τους κακομοιριά. Συνεχίστε το διχαστικό παράφωνο τροπάρι σας μιας και τόσο πολύ σας ικανοποιεί, αλλά να ξέρετε, το ακροατήριό σας θα λιγοστεύει καθώς ο χρόνος κυλά κι οι Έλληνες θ΄ανακαλύπτουμε αυτά που μας ενώνουν. Και αυτούς που μας ενώνουν. Οι ''άλλοι'', οι τυφλοί εμπρηστές, θα μείνουν μόνοι με τη συντροφιά των επικίνδυνων ιδεοληψιών τους....

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Eikastiki plani 06/11/2013 17:40:51

      Άμα σε ενώνει ο ...Μπογιόπουλος κι ο...Τατσόπουλος, δικαίως θίχτηκες.
      Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να σου κάνω την χάρη να ξεχωρίσω τα κακά μαχαίρια από τα "καλά" κουμπούρια και τις "καλές" μολότωφ". Ούτε και να ξεχωρίσω τους νεκρούς των είκοσι κάτι σε "κακούς" και "καλούς".
      Ούτε κι αισθάνομαι την ανάγκη ενότητας με τους ψυχάκηδες που κάνουν τέτοιες διακρίσεις.
      Την έχω χεσμένη την πολιτική ορθότητα που επιβάλλει την ανύπαρκτη "αγιότητα" αυτών των παρενδυτικών φασιστών.
      Κι είναι πατριωτικό, κοινωνικό, πες το όπως θες, καθήκον, να ξεβρακώνουμε τους χολερικούς μισάνθρωπους που θέλουν να στεκόμαστε προσοχή και με σεβασμό μπροστά στην υποκρισία και τον ολοκληρωτισμό τους και την παντελή έλλειψη κοινής λογικής.

      • Eikastiki plani avatar
        Eikastiki plani @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 06/11/2013 18:27:05

        Τον ...χαζό, δε γίνεται να μου τον παραστήσετε επιτυχημένα και τη μπάλα, να την πετάτε στην …εξέδρα όταν ο αντίπαλός σας, ανήκει στην Εθνική ομάδα των ...αφελών. Μια χαρά καταλαβαίνετε το νόημα των λόγων μου και πολύ εύκολα αντιληφθήκατε και τι περιγράφω απαξιωτικά και με τι ακριβώς ταυτίζομαι. Το πρόβλημά σας είναι πως το μόνο που σας έχει μείνει πια να κάνετε, είναι να διαστρέφετε και να εξηγείτε δικολαβίστικα τα λεχθέντα των διαφωνούντων μαζί σας, κάνοντας ...πάσα στον εαυτό σας ώστε να πείτε μία απ΄τα ίδια, γι άλλη μια φορά. Κουραστικά, διχαστικά, παρωχημένα, με ύφος και με λεξιλόγιο επιλεκτικά προσβλητικό (για τον εαυτό σας), που εμπνέει ποιός να ξέρει ποιούς απλοϊκούς και οκνούς νόες, πεινώντες απελπιστικά για μασημένη και άγευστη τροφή! Δεν πειράζει όμως μίστερ, αυτοί που θα διαβάσουνε το σχόλιό μου, αν δεν διαθέτουν παρωπίδες όμοιες με τις δικές σας, θα καταλάβουν με τη μία και τι λέω.

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Eikastiki plani 06/11/2013 18:28:16

          Είσαι πολύ οξυδερκής.

          • Eikastiki plani avatar
            Eikastiki plani @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 06/11/2013 18:44:56

            Κι εσείς πολύ ευγενής.

  3. martios avatar
    martios 06/11/2013 17:22:44

    Η αριστερά που αναφέρεις καλέ μου φίλε δυστυχώς για τον τόπο υπήρξε μόνο στο
    μυαλό και την καρδιά αγνών απλών ιδεολόγων αλλά ουδέποτε την ενστερνήσθη
    καν οι επίσημοι εκφραστές και ηγέτες της.

  4. Mak avatar
    Mak 06/11/2013 18:34:31

    Ουσιαστικά αυτό που είπε στο Τέξας ο Τσίπρας είναι ότι δε θα φύγουμε από το Ευρώ με τη θέληση μας γιατί εκτός ευρώ μας περιμένει χειρότερη μοίρα...
    Και πώς θα πείσει αύριο τους εταίρους (βλ. Γερμανούς) για να μας δώσουν δανεικά με καλύτερους όρους; Θα γοητεύσει την Μέρκελ ή τον Σόϊμπλε;
    Ο εκβιασμός φεύγουμε και πάμε στη δραχμή ακυρώθηκε. Το "οι Ευρωπαίοι έχουν περισσότερα να χάσουν" είναι κενό γράμμα πλέον.
    Θα τους απειλήσουμε ότι αν δεν μας δώσουν δανεικά με ευνοϊκότερους όρους, θα κάνουμε το οικονομικό "πτώμα" εντός ευρώ; Το διαπραγματευτικό μας χαρτί δηλαδή είναι ότι θα πρέπει να σέρνουν το πτώμα μας;
    Ο Σαμαράς δηλαδή τι έλεγε πριν γίνει κυβέρνηση; Να αλλάξει η πολιτική του μνημονίου, αλλά να μείνουμε στο ευρώ.
    Πώς αποδέχθηκε το μνημόνιο; Όταν οι Γερμανοί και οι άλλοι "εταίροι" του είπαν ή αποδέχεσαι το μνημόνιο ή βγαίνεις από το ευρώ.
    Πώς σε βγάζουν από το ευρώ; Σου κόβουν τα δανεικά και μη έχοντας το δικαίωμα να τυπώσεις ευρώ, αν θες να συναλλάσσονται οι πολίτες σου με χαρτονομίσματα, θα πρέπει να τυπώσεις δικό σου νόμισμα.
    Τόσο απλά, τόσο κυνικά.
    Τώρα πως θα πείσει τους Γερμανούς να χρηματοδοτήσουν την επαναπρόσληψη όσων δημοσίων υπαλλήλων ΘΑ απολυθούν, την επαναφορά μισθών και συντάξεων στην προ-μνημονίων εποχή και τη βελτίωση των όρων αναχρηματοδότησης του χρέους είναι ένα μαγικό κόλπο που ακόμα και ο Χουντίνι από τον τάφο του θα ήθελε να δει...

  5. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 06/11/2013 18:51:45

    Τόσα χρόνια γαλλικά, πιάνο και μπαλέτο δεν πήγαν χαμένα. Τελειώσαμε κι ένα Γυμνάσιο Αρρένων Κορυδαλλού.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 06/11/2013 19:10:25

      Άμα θεωρείς την αλήθεια φτηνή χυδαία, έχεις σοβαρό πρόβλημα.
      Πέθανε η "πολιτική ορθότητα". Να ζήσετε να τη θυμάστε.

      • Μεγάλες στιγμές avatar
        Μεγάλες στιγμές @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 06/11/2013 19:33:09

        Δεν ξέρω αν αναφερεστε σε εμένα, γιατί το σχόλιο μου γκρεμίστηκε...
        Τα συμπεράσματα σας είναι μάλλον βιαστικά.Εγώ διατηρώ την ψυχραιμία μου,σε αντίθεση με εκείνο το άρθρο που διαβασαμε και που κατακρίθηκε απο αρκετούς.Δεν διαχώρησα κανενα θύτη,ούτε ύμνησα κανενα θύμα.Λυπάμαι..αλλά κανετε μεγάλα λάθη στην ''ψυχολόγιση'' ανθρώπων.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 06/11/2013 19:11:56

      Και δεν είμαι μεγαλόψυχος με μισάνθρωπους φασίστες που υποκρίνονται τους "προοδευτικούς" και συκοφαντούν όποιον διαφωνεί με τις ιδεοληψίες τους ή ξεχωρίζουν τα σκοτωμένα παιδιά σε "καλύτερα" και "χειρότερα".

    • Eikastiki plani avatar
      Eikastiki plani @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 06/11/2013 19:23:01

      Η λαϊκότητα είναι αυθεντικότητα, μαγκιά, μεγαλοψυχία κι ευγένεια.
      Ο Κορυδαλλός, δε γίνεται να δικαιολογήσει τη φραστική βαρβαρότητα.

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Eikastiki plani 06/11/2013 22:14:50

        Το να αποκαλύπτεις την βαρβαρότητα είναι καθήκον. Άμα δεν σου αρέσει, μην με διαβάζεις. Δεν πρόκειται να παραστήσω τον τυφλό για να μην θιγούν οι φασίστες με την δορά του "προοδευτικού".

      • Αλκίνοος avatar
        Αλκίνοος @ Eikastiki plani 07/11/2013 07:35:51

        Εφ΄όσον εκτίθεσαι δημοσίως, δικαίωμα όλων είναι να σου κάνουν κριτική και όσον αφορά την ουσία των απόψεων, αλλά και ως προς το ύφος και το ήθος σου.

  6. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 06/11/2013 18:54:47

    Όπως το λες. Απλά και καθαρά.

  7. panos avatar
    panos 06/11/2013 19:25:18

    Κύριε Κρανιδιώτη τόν Μάρξ-Εγκελς καί χουντίνι κανείς πλέον σοβαρός ανθρωπος δέν τούς λαμβάνει σοβαρά στή σημερινή συγκυρία. Τώρα αν θέλει ο Αμερικάνος να επιβάλει τον Τσίπρα στή Χώρα γιά τούς δικούς του λόγους νομίζεις οτι δέν θα γίνει??? Δυστυχώς ΑΛΛΟΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ.

  8. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 06/11/2013 19:26:44

    Έλεος κ. Κρανιδιώτη, όχι και Άννα Αχμάτοβα. Και μάλιστα υπερμεγέθης...
    Η Αχμάτοβα ήταν πολύ μεγάλη, μια Αγία της ποίησης και της ζωής, για να την ανακατεύουμε με τους καλλιτέχνες θεάτρου ποικιλιών της πολιτικής τάξης, και με ζογκλέρ που εξαφανίζουν με φακιρικά "λίστες" μεγαλοκαταθετών...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Uncle Stgm 06/11/2013 22:16:29

      Σαρκαστικό το σχήμα. Η Αχμάτοβα ήταν και πολύ γοητευτική γυναίκα.

  9. roadrunner avatar
    roadrunner 06/11/2013 19:39:36

    Ίσως, να πρόκειται για εκλογίκευση της αξιωματικής αντιπολίτευσης,
    μέσω Τέξας !!
    Μπορούμε να αποκλείσουμε όμως, η στόχευση της δεξιάς στροφής του Τσίπρα, να είναι ψηφοθηρική, θολώνοντας τα νερά ακριβώς, στη δεξαμενή ψήφων της ομογένειας;
    Ειδικά, εφόσον, πρόσφατα, φάνηκε να ανακινείται το θέμα της νομοθετικής ρύθμισης για τα δικαιώματα ψήφου των ομογενών..

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ roadrunner 06/11/2013 22:44:34

      Μπααα.

  10. διηνεκης avatar
    διηνεκης 06/11/2013 22:34:55

    Μου εφτιαξες την βραδια παλι βρε φαηλο να εισαι καλα,αυτος ο κουμποματης ο μπογιοπουλος σαν να σε κοιταει ερπετο ειναι βρε παιδι μου

  11. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 06/11/2013 23:19:04

    Τα ερπετά τρώνε και καμμιά μύγα, κανά ποντίκι.

  12. Κ.Π. avatar
    Κ.Π. 07/11/2013 00:57:54

    «Ευτυχώς ηττηθήκαμε σύντροφοι»-Τάκης Λαζαρίδης.

    Το έχω ξαναγράψει, το πρόβλημα της βίας έγκειται στην μη ακύρωση των συνεπειών της.

    Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο πολλοί αυτοχαρακτηριζόμενοι ως "αριστεροί" είναι υπέρμαχοι του κόκκινου φασισμού, της βίας, της αυθαιρεσίας, των όπλων. Περιμένει δηλ. ο καραγκιόζης που έγραψε ότι δεν λυπάται και τόσο για τον θάνατο του "φασίστα", να μην ανατριχιάσουμε; Τόσο μακάκας είναι ώστε να δίνει βαρύτητα στην "πολιτική" "σκέψη" ενός... εικοσάχρονου; Αυτό και μόνο μαρτυράει το πόσο αποκομένη είναι η Ελλαδίτσα μας από το σύγχρονο γίγνεσθαι, ομφαλοσκοπώντας στην μιζέρια της. (ή αλλιώς, δουλειά δεν είχε ο διάολος, μαμούσε τα παιδιά του)._Κ.Π.

  13. Θ.Θ. avatar
    Θ.Θ. 07/11/2013 11:49:01

    Επειδή γράφει στο Unfolow ο Μπογιό, σημαίνει αυτομάτως ότι σαλιαρίζει με το Σύριζα; Αφήνουν έστω και μια τέτοια υπόνοια οι γνωστές και εκπεφρασμένες απόψεις του;

    Λοιπόν, αυτό που κάνεις αρθρογράφε είναι φτηνή σπέκουλα…

    Την πήρες πολύ βαριά την παρέμβασή του στην εκπομπή του Χατζηνικολάου και όπως τότε (που με εριστικότητα, αμετροέπεια και και χυδαιότητα προσπάθησες να συμμαζέψεις τα ασυμμάζευτα) έτσι και τώρα εκτίθεσαι…

  14. FRESH (again) avatar