Μαρίν Λε Πεν: «Απόλυτη συνθηκολόγηση του ΣΥΡΙΖΑ με την Ευρωπαϊκή Ένωση και τη Γερμανία»
25/02/2015 23:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μαρίν Λε Πεν: «Απόλυτη συνθηκολόγηση του ΣΥΡΙΖΑ με την Ευρωπαϊκή Ένωση και τη Γερμανία»

Την «απόλυτη συνθηκολόγηση του ΣΥΡΙΖΑ με την Ευρωπαϊκή Ένωση και τη Γερμανία» καταγγέλλει η… πρώην συντρόφισσα Μαρίν Λε Πεν, σε μια στάση ενδεικτική της στροφής 180 μοιρών που έχει πάρει η ελληνική κυβέρνηση. Η ηγέτης του Εθνικού Μετώπου της Γαλλίας κατηγορεί τον ΣΥΡΙΖΑ για πλήρη υπαναχώρηση από τις προεκλογικές του δεσμεύσεις και κάνει λόγο για προδοσία του Αλέξη Τσίπρα απέναντι στις προεκλογικές του δεσμεύσεις.

Σε ανακοίνωση του κόμματός της με τίτλο «Η Ελληνική υποταγή επιβεβαιώνει την ανάλυσή μας για το ευρώ», η Μαρίν Λε Πεν σημειώνει ότι «η υποταγή σε ΕΕ και Γερμανία είναι πλήρης και στοιχηματίζουμε ότι η κυβέρνηση θα γίνει πολύ γρήγορα αντιδημοφιλής». «Όπως είχαμε αναλύσει από την ημέρα της έλευσης του ΣΥΡΙΖΑ στην εξουσία στην Ελλάδα, η νέα κυβέρνηση βρισκόταν αντιμέτωπη με μία επιλογή: είτε να παραμείνει εντός του ζουρλομανδύα του ευρώ και να προδώσει γρήγορα τις υποσχέσεις της κατά της λιτότητας, είτε να ανακτήσει τη νομισματική ελευθερία για να μπορέσει να αλλάξει πραγματικά πολιτική» αναφέρει χαρακτηριστικά.

Η Λε Πεν κάλεσε τους Γάλλους να κατανοήσουν την ασυμβατότητα του ευρώ με τη δημοκρατία και την ευημερία, επιτιθέμενη στους ηγέτες της Κεντροδεξιάς, της Κεντροαριστεράς και της Αριστεράς στη Γαλλία, οι οποίοι, όπως υποστηρίζει, είναι «βουτηγμένοι στα ψέματα» και δεν υπερασπίζονται τη νομισματική ανεξαρτησία της χώρας.

www.liberation.fr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 25/02/2015 23:29:19

    Σαν Συριζαίϊκη Συνιστώσα η Λεπέν,να συμμετάσχει τη Πέμπτη στη διαμαρτυρία στο Σύνταγμα με την ΑΝΤΑΡΣΥΑ...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 26/02/2015 00:53:30

      Όταν μιλάει για «απόλυτη συνθηκολόγηση», έχει απόλυτο δίκιο.

    • Λιψ avatar
      Λιψ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 26/02/2015 10:29:12

      Κάνεις μεγάλο λάθος. Η Λεπεν δεν θέλει τον τετραγωνισμό του κύκλου, όπως εμείς. Είναι ξεκάθαρη: Δεν θέλει το ευρώ, θέλει επιστροφή στο γαλλικό φράγκο. Άρα, δεν μπορεί κανείς να την κατηγορήσει για ασάφειες ή ανακολουθίες. Εκτός και αν γίνει κυβέρνηση και αλλάξει τότε ρότα.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Λιψ 26/02/2015 10:45:10

        Απλά λοιδορώ την αγωνία της αυτής ως ακροδεξιάς στη Γαλλία,για ένα ακροαριστερό κόμμα στην Ελλάδα.Από εκεί και πέρα αυτή είναι συνεπής στην ιδεολογία της.

  2. dim avatar
    dim 26/02/2015 01:48:15

    Κλαίω, χαχαχα .... Σε πήρε στο ψιλο και η Μαρί βρε Αλεξη... Μνημονιακοι ξαφνικα και οι δύο ΠτΔ της Ελλάδος ξαφνικά !!! (Προεδρος Της Δημοκρατίας, και Προεδρος του Δεκαπενταμελούς)...

  3. Κριτική Σκέψη avatar
    Κριτική Σκέψη 26/02/2015 11:04:28

    Σε περίπτωση εκλογής της Λεπέν θα ήθελα να δω μερικούς εδώ μέσα τι θα λένε για το μόρφωμα της ΕΕ

    • Βαγγέλης avatar
      Βαγγέλης @ Κριτική Σκέψη 26/02/2015 14:08:32

      Θα ζητήσουμε να εκδιωχθεί η Γαλλία από την ΕΕ για να συνεχίσουμε εμείς τα σοβαρά κράτη - οι φιλοευρωπαϊκές δυνάμεις.

  4. blue nile avatar
    blue nile 26/02/2015 11:15:36

    Πέρα από το κράξιμο του ΣΥΡΙΖΑ... Η Λεπαίν πιστοποιεί ότι αμέσως μετά την εκλογή της (που τουλάχιστον τώρα διαφαίνεται βέβαιη, δεν ξέρουμε τι θα προκύψει στην πορεία) θα διενεργήσει δημοψήφισμα για την παραμονή ή όχι της Γαλλίας στην ευρωζώνη. Δημοσκοπικά το ΟΧΙ προηγείται ήδη με 60%... Μέχρι όμως να περάσουν οι είκοσι μήνες μέχρι τις εκλογές, λόγω περιοριστικών μέτρων που ο Ολάντ συνέχεια παίρνει το ποσοστό αυτό αναμένεται να πάει στο 70% κάτι που μετά δεν μπορεί να αντιστραφεί. Οπότε αντίο Ευρώπη, τουλάχιστον έτσι όπως την ξέραμε...

    • γελωτοποιος avatar
      γελωτοποιος @ blue nile 26/02/2015 14:58:10

      Σε καμία δημοσκόπηση δεν εκλέγεται πρώτη στο β' γύρο η Λεπέν, πολύ δύσκολο να κερδίσει την εξουσία.

    • dim avatar
      dim @ blue nile 26/02/2015 16:23:31

      Σε Προεδρικά συστήματα δύο γύρων, δε μπορεί ΠΟΤΕ να βγει "άκρο"... Θα συσπειρωθούν όλοι οι υπόλοιποι στο β΄γύρο και θα έχουμε ένα αποτέλεσμα: 60% - 40% (θυμίζω ο Λεπέν είχε πάρει 22% στον πρώτο γύρο, και για φαντάσου... μόλις 21%!!!! στο δεύτερο γύρο....)... Οπότε αντίο Σύριζα, αντίο λαϊκιστές και αντιευρωπαϊστές, όπως σας μάθαμε....

    • ΠΑΡΜΕΝΙΔΗΣ. avatar
      ΠΑΡΜΕΝΙΔΗΣ. @ blue nile 26/02/2015 21:34:33

      Eσύ τώρα φίλε blue nile δικαιώνεις πάλι τον Τσίπρα απ' το παράθυρο, που όπως είπε στον Μίκη, η αποδοχή της παράτασης του μνημονίου είναι τακτικός ελιγμός για να αποφύγει το Grexit που του ετοίμασαν οι Γερμανοί και να πάρει όση περισσότερη παράταση μπορέσει μέχρι, όπως το λες, να έχουμε μια άλλη ΕΕ...Δεν αποκλείεται να έχεις δίκιο.

      • KM avatar
        KM @ ΠΑΡΜΕΝΙΔΗΣ. 27/02/2015 00:05:55

        Άν όντως αυτός ήταν ο σκοπός του, δεν έκανε όλον αυτόν τον χαμό, που άδεισε τις τράπεζες από καταθέσεις, στη λάθος στιγμή, με την κωλοτούμπα ούτως ή άλλως προδιαγεγραμμένη. Θα περίμενε πχ να εκλεγεί το Ποντεμός στην Ισπανία (που είναι μεγάλη χώρα και δεν εκβιάζεται τόσο εύκολα) και ΤΟΤΕ θα έκανε κίνηση. Τώρα, με την κωλοτούμπα του, χαντακώνει και το Ποντεμός. Αυτά που λέει είναι δικαιολογίες εκ των υστέρων.

  5. ΠΑΡΜΕΝΙΔΗΣ. avatar
    ΠΑΡΜΕΝΙΔΗΣ. 26/02/2015 11:28:15

    .Δεν λέει τίποτε διαφορετικό η Μαρίν απο αυτό που συμπεραίνει ο Βαρουφάκης: "Η καταδίκη σε αποτυχία απο την Γερμανία, κάθε αριστερής κυβέρνησης που θα προκύπτει εφ' εξής στην ΕΕ, δικαιώνει και οδηγεί σε άνοδο την ακροδεξιά στην ΕΕ."