15/11/2009 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μαρίκα: Ό,τι ξέρει η Ντόρα από πολιτική το έμαθε από τον Μητσοτάκη



Μιλώντας την περασμένη εβδομάδα στο Περιστέρι η Ντόρα Μπακογιάννη ζήτησε να την κρίνουν με βάση το έργο και την πορεία της και όχι την οικογένειά της και τον πατέρα της τον Μητσοτάκη. Τα ίδια επαναλαμβάνει και σήμερα στην Real News ενώ δεν παύει να «υπενθυμίζει» ότι η ίδια «ήταν πάντα παρούσα σε όλους τους αγώνες της παράταξης», κολλούσε αφίσες της ΟΝΝΕΔ κλπ κλπ.

Ας δούμε όμως τι έλεγαν οι γονείς της σε μια συνέντευξη στον Λάλα στο BHMAGAZINO τον Σεπτέμβριο του 2000.

 Ερώτηση: «Υπήρξε μια στιγμή που προσπαθήσατε να αποτρέψετε την κόρη σας από την πολιτική»;

 Κώστας Μητσοτάκης: Την στιγμή που η Ντόρα αποφάσισε να μπει στην πολιτική όλα ήρθαν τυχαία. Και κανένας τότε δεν μπορούσε να φανταστεί ότι ενδεχομένως αύριο να είναι και αρχηγός κόμματος, ή πρωθυπουργός. Μπήκε πρώτα απ΄ όλα για να βγει από ένα προσωπικό αδιέξοδο και να καλύψει μια πολιτική ανάγκη εκείνη την στιγμή στην Ευρυτανία…» (ΣΣ εννοεί την δολοφονία του Π. Μπακογιάννη)

 Ερώτηση: « Εσείς φανταζόσασταν αυτή την εξέλιξη της κόρης σας»;

 Μαρίκα Μητσοτάκη: εγώ όχι.

 Ερώτηση: Πως την εξηγείτε;

 Μαρίκα Μητσοτάκη: Εγώ πιστεύω ότι παρόλο που η Ντόρα έκανε πολύ αξιόλογες σπουδές, το διδακτορικό της στην πολιτική το έκανε δίπλα στον Μητσοτάκη όλα αυτά τα χρόνια. Ό, τι και αν έμαθε στο Πανεπιστήμιο δεν την βοήθησε τόσο όσο το ότι ήταν καθημερινά δίπλα σε έναν δάσκαλο της πολιτικής όπως είναι ο Μητσοτάκης...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Swell avatar
    Swell 15/11/2009 07:18:37

    Αυτό που λέμε δηλαδή, ή έχεις καλά credentials ή όχι.

  2. anetos avatar
    anetos 15/11/2009 07:23:50

    Το αποτελεσμα ειναι ορατο δια γυμνου οφθαλμου...η βγαζει ματι.....

  3. tom avatar
    tom 15/11/2009 11:37:17

    Και τι έκανε χειρότερο ο Μητσοτάκης απο τον Σαμαρά...; Aποστάτης ο ένας, αποστάτης κι ο άλλος... Το μοναδικό ίσως σφάλμα του Μητσοτάκη, την ευφυΐα του οποίου κανείς δεν αμφισβητεί. Είπε και ενα οχι στον Αλαφούζο οταν του ζήτησε επέμβαση στην δικαιοσύνη... Συγκρούστηκε και με τον Κόκκαλη για τον ΟΤΕ. Και ήρθε ο Σαμαράς να τον ρίξει... Πάντα τα διαπλεκόμενα οικονομικά και εκδοτικά συμφέροντα. Ωστόσο το μοναδικό της περίπτωσης και παγκόσμια αποκλειστικότητα ενδεχομένως να είναι η απαιτηση ενος ανθρώπου να γίνει αρχηγός ενος κόμματος το οποίο έριξε όταν ήταν στην κυβέρνηση... Και φυσικά η διάσπαση του κόμματος αναπόφευκτη με την εκλογή Σαμαρά. Δεν θα δεχτεί ποτέ η Ντόρα να έχει ως πρόεδρο αυτόν που έριξε την κυβέρνηση του μπαμπά της... Κι ας μιλάει περί ενότητας τώρα... Δύσκολη η κατάσταση και η απόφαση για τους οπαδούς ενος κόμματος την αποδόμηση του οποίου παρακολουθούμε αυτές τις μέρες...

    • mesaios daktylos avatar
      mesaios daktylos @ tom 15/11/2009 14:23:43

      Μα γιαυτό θα ψηφίσουμαι Σαμαρά. Για να φύγει η μις Ανταμς με τα σαπάκια της. Για κάθαρση και εξυγιανση της Ν.Δ από τζάκια και οικογένειες που έβλεπαν τους ψηφοφόρους τους σαν υποτελείς. Το έχω ξαναγράψει. Μιά μικρή Γαλλική επανάσταση εναντίων των ΄ευγενών΄ έχει ξεσπάσει μέσα απο την βάση της Ν.Δ με αιτήματα την ισότητα, την δικαιοσύνη και προπάντων την ελευθερία από τους μηχανισμούς και τα διαπλεκόμενα.

      • Unionist avatar
        Unionist @ mesaios daktylos 16/11/2009 09:47:29

        Σωστος μεσαιε δακτυλε.

        Εχεις Μπλογκ?

  4. Sexy S.O.A.B. avatar
    Sexy S.O.A.B. 15/11/2009 11:54:12

    Ανατριχιαστικό.

  5. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 15/11/2009 12:38:22

    Γιατί να το κρύψομε άλλωστε;;

    γκουτου γκουτ

  6. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 15/11/2009 14:10:31

    @Tom
    Το "σε πεντε δεκα χρονια ποιος θα το θυμαται" του Μητοσοτακη ακομα ο Ελλ. Λαος (ευτυχως ακομα) δε το ξεχασε... ΟΥτε το ξεπουλημα του ΟΤΕ που τον Παρεδωσε στο "γιο του Πετρου", ναιο για το Κοκκαλη μιλαμε που του εκανε κοντρα... Αναποφευκτη η διασπαση του κομματος μετα την εκλογη Σα,αρα? Και γιατι παρακαλω? Ποιος εχει τα "κοτσια" να παει σε διασπαση? Μαλλον μας διαφευγουν βασικες εννοιες της πολιτικης. Κανει καποιος ενα κομμα γιατι κατι εχει να πει που δεν εχει ειπωθει και ταυτοχρονα ακολουθειτε απο μεριδα λαου. Δε κανει κανεις κομμα επειδη ΔΕΝ τον ηθελε ο Λαος ουτε γιατι δε βγηκε... Τα ψευτοδιλληματα αλου!!!

  7. kanis avatar
    kanis 15/11/2009 20:18:23

    Σαν απειλή ακούγεται η δήλωση της κυρίας Μαρίκας!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ kanis 16/11/2009 10:02:28

      Μη πιάσει τη μαγκούρα μόνο και τους κυνηγήσει όλους... Θα τον κάνει τον Πανίκα μπλέ μαρέν.

  8. tom avatar
    tom 16/11/2009 21:46:16

    @ Μαύρη Αντίδραση

    Καλό αυτό! 'Εμαθα γιατί κάνει κάποιος κόμμα... 'Αλλα μάλλον κάπου αλλού. Οχι εδώ! Μα που ζείς... Στην Ελλάδα είσαι... Πολύ ρομαντικο/η σε βρίσκω.

  9. Anonimi avatar
    Anonimi 17/11/2009 01:38:01

    Από τη μαμάκα της τι να έμαθε άραγε; Τρόπους; Διακριτικότητα; Όταν πρωθυπουργός είχε επισκεφτεί ένα φεγγάρι την Κέρκυρα, έμεναν στο τότε Hilton. Το προσωπικό τους άκουγε συχνά να λογομαχούν και τον τελευταίο λόγο είχε συνήθως η πρώτη "κυρία" η οποία "έκλεινε" τις φράσεις της με την προσφώνηση: μ---κα.