11/03/2009 15:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μακελειό σε σχολείο στη Γερμανία

ΣΧΟΛΙΑ

  1. arcaheopteryx avatar
    arcaheopteryx 11/03/2009 15:59:43

    Θα σχολιάσω την προπαγάνδα στην Ελλάδα:

    Διαβάζουμε, εδώ και σε εφημερίδες, το ατυχές συμβάν στην Γερμανία. Αν ψάξετε στο γκουγκλ, θα δείτε ότι η Γερμανία έχει αυστηρούς κανόνες για οπλοκατοχή και οπλοφορία. Αυστηρότερους από την Αμερική

    Τι ακούω όμως από το πρωί στον Φλας? Το Αμερικάνικο επισόδειο και το πρόβλημα με τα Αμερικανικά ανεξέλγκτα όπλα.

    Οι καλοί Ευρωπαίοι που ελέγχουν και οι κακοί ανεξέλγκτοι Αμερικάνοι. Επί της ουσίας, τα όπλα δεν σκοτώνουν, οι άνθρωποι σκοτώνουν. Όταν η οπλοκατοχή είναι παράνομη, μόνο η παράνομοι θα κατέχουν όπλα. Αλλά αυτό είναι ουσία (ή η προτιμήσεις μου)

    Η προπαγάνδα με ενοχλεί. Πόσα κανάλια θα παίξουν το Γερμανικό και πόσα το Αμερικάνικο?

  2. kanis avatar
    kanis 11/03/2009 16:09:11

    Η οικογένεια του 17χρονου εγκληματία πρώην "τρόφιμου" στο εν λόγω σχολείο, κατείχε 18 όπλα...όπως μας ενημερώνουν τα ΜΜΕ!!!!!

    Εισαγόμενα υπερατλαντικά στυλάκια!

  3. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 11/03/2009 16:10:12

    Ναι, αλλά και πόσα είναι τα "Αμερικάνικα" και πόσα τα "Γερμανικά" περιστατικά?
    Οι δικοί μας ούτως ή άλλως δεν έχουν την ικανότητα για σωστό σχολιασμό (του) θέματος.
    Αλλά όχι ότι δεν παίζει ρόλο και η οπλοκατοχή...

    Οι παράνομοι τα όπλα τα θέλουν για να κάνουν την δουλειά τους.
    Οι "νόμιμοι" για να παίζουν...

  4. kanis avatar
    kanis 11/03/2009 16:11:36

    Αμα τόχεις το ρημάδι σπίτι σου, έ, σε τρώει κι η παλάμη σου κάτι να το κάνεις...τι τόχεις, για ντεκορ πάνω από το τζάκι;;;;

  5. Apostolos Athinaios avatar
    Apostolos Athinaios 11/03/2009 17:13:03

    Ως μόνιμος κάτοικος της περιοχής του συμβάντος, σημειώνω -για την ιστορία και μόνον- ότι:
    α. οι νεκροί σύμφωνα με την τοπική τηλεόραση είναι 17,
    β. ο δράστης ήταν μαθητής του σχολείου μέχρι την προηγούμενη χρονιά,
    γ. σύμφωνα με τις φήμες, ο δράστης σκοτώθηκε σε ανταλλαγή πυρών με την Αστυνομία,
    δ. ο πατέρας του δράστη ανήκει σε Schützenverein, και κατέχει 16 όπλα νόμιμα, και
    ε. ήδη ξεκίνησε η (αναμενόμενη) έρευνα της σχέσης του πιτσιρικά με νεοναζιστικά καμπ και ομάδες.

  6. Apostolos Athinaios avatar
    Apostolos Athinaios 11/03/2009 17:32:21

    Διόρθωση-νεοναζιστικά καμπ (κατασκηνώσεις), κι όχι κλαμπ: πρόκειται για πάγια τακτική του NPD για στρατολόγηση εφήβων, να διοργανώνει καλοκαιρινές κατασκηνώσεις σε διάφορα σημεία της χώρας (που εμφανίζονται ως οργανωμένες από ανεξάρτητες επιχειρήσεις). Μεγάλη συζήτηση, που μετά κι αυτό το περιστατικό θα ξανανοίξει -ακόμη κι αν αποδειχθεί ότι ο τωρινός δράστης ΔΕΝ έχει σχέση με νεοναζί.

  7. Κόκκινος Πάνος avatar
    Κόκκινος Πάνος 11/03/2009 17:51:18

    Άκρως θλιβερό και εντελώς παράλογο.
    Οι φασισταράδες κι οι λοιποί ψυχοπαθείς με τα όπλα, παράνομα ή νόμιμα, σε Αμερική κι Ευρώπη, είναι οι ηθικοί αυτουργοί που εξοντώνουν αθώους, ακόμα και τα δικά τους παιδιά.
    Πίσσα και πούπουλα.
    Αντί για όπλα που σκοτώνουν ανθρώπους ή ζώα, κρατήστε στο χέρι φωτογραφικές μηχανές: Η λύση του λογικού.

  8. eyeless in Gaza avatar
    eyeless in Gaza 11/03/2009 19:16:27

    "δ. ο πατέρας του δράστη ανήκει σε Schützenverein, και κατέχει 16 όπλα νόμιμα"

    Απορία: πόσες εκατοντάδες χιλιάδες (κυνηγετικές) καταμπίνες κατέχουν νόμιμα στην Ελλάδα οι λεγόμενοι "κυνηγοί". Μερικές από τις οποίες σκοτώνουν και ρινόκερο. Αν κάποιος έκανε μία στοιχειώδη έρευνα και δημοσίευε των αριθμό αυτών που έχουν σκοτωθεί από τέτοια όπλα στην Ελλάδα τις τελευταίες δεκαετίες, σίγουρα θα προκαλούσε σοκ. Αφήστε λοιπόν την κριτική αφ' υψηλού για την οπλοκατοχή στην Αμερική, και τις λέσχες σκοποβολής στην Γερμανία. Και στην Ελλάδα αναλογικά δεν υπάρχει διαφορά. Αν μάλιστα συνυπολογιστεί και ο πληθυσμός της κάθε χώρας, μπορεί και τα πράγματα να είναι χειρότερα. (Αφήστε τα παράνομα καλάσνικοφ...)

    Αυτό πάλι το παραμύθι να αποδίδονται εκ των προτέρων όλα τα παρόμοια στην Γερμανία στους "νεοναζί" είναι ένα καλό πρόσχημα συλλογικής απενοχοποίησης μέσω αποδιοπομπαίου τράγου; Πέρυσι, ή πρόπερσι, δεν είχε πάλι μαθητής ανοίξει πυρ σε τεχνικό σχολείο στην Γερμανία; Ήταν νεοζί και εκείνος;

  9. stelios avatar
    stelios 11/03/2009 19:29:01

    8@
    Αν λαβεις υποψιν και τη στατιστικη οτι ενας στους 100 εχει μη αμελητεο ψυχολογικο προβλημα,καταλαβαινεις γιατι αλλος σκοτωνει τη γυναικα του,αλλος το γειτονα,αλλος τον αδελφο του,
    η Ελλαδα δεν παει πισω,απλα εχουν αλλη μορφη τα περιστατικα.Θυμηθειτε το μακελειο στο Αγρινιο πριν 2-3 χρονια και τον αστυνομικο στην Κρητη που εκανε σκοποβολη σε περαστικους.Ακομη και το κρουσμα των Ζωνιανων εχει ψυχιατρικη και οχι εγκληματικη υποσταση.

  10. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/03/2009 19:39:56

    "Schützenverein": τι είναι τούτο;;;

  11. kanis avatar
    kanis 11/03/2009 20:12:20

    Αληθεύει ότι στην Κρήτη, μετά τη σιέστα και τον απογευματινό καφέ, βγαίνανε και βαράγανε..γεροντοκόρες;

    ..καλά διαβάσατε, το μεταφέρω, όπως μου το διηγήθηκε Κρητικός!

  12. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 11/03/2009 20:12:46

    Schützen: προστατεύω
    (Schützenfest: σκοποβολή)
    Verein: σύλλογος, όμιλος

    (Magenta Polylexicon και dict.gr)

  13. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/03/2009 21:30:39

    Ευχαριστώ, "Ανώνυμε".

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/03/2009 22:13:16

    Θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε.
    Από σοβαρά λεξικά: Schütz(e) σκοπευτής τουφεκιοφόρος, Schützenfest αγώνας σκοποβολής (Fest γιορτή, διοργάνωση, εκδήλωση). Μην εμπιστεύεστε τον αχταρμά των πολυλεξικών και τον κάθε είδους πολυπολ...-αχταρμά.

    Schützenverein σκοπευτικός σύλλογος, σύλλογος κυνηγετικός.

  15. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/03/2009 23:46:22

    Και σένα "αλλενάκι"!

  16. zonitis avatar
    zonitis 12/03/2009 11:52:14

    @14
    Μόνο σκοπευτικος συλλογος αλλενακι, οχι κυνηγετικος. Ο κυνηγετικος συλλογος ειναι "Jagdverein" ή "Jägerverein" Jagd=κυνηγι Jäger=κυνηγος ;-)

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/03/2009 14:03:48

    @19: έχεις δίκιο, εξασκούμενοι στην σκοποβολή, και κυνηγοί είναι πολλοί από αυτούς, γι' αυτό το έγραψα.

  18. apostolosathinaios avatar
    apostolosathinaios 12/03/2009 17:15:22

    Το περίεργο της ιστορίας είναι -για μένα τουλάχιστον...- τα νούμερα όπλων και πυρομαχικών που διατηρούσε εν οίκω ο πατέρας του δράστη. 18 όπλα και 4600 σφαίρες στην Ελλάδα θα τα αποκαλούσαμε... γιάφκα, και όχι νόμιμο οπλισμό.