#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/03/2008 17:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Μακεδονική μειονότητα» ανακάλυψε το Στέιτ Ντιπάρτμεντ

Δυναμιτίζει πάλι το κλίμα η Ουάσιγκτον ενώ Ελλάδα και Σκόπια ετοιμάζονται για το νέο γύρο των συνομιλιών. Η ετήσια έκθεση του Στέιτ Ντιπάρτμεντ για τα ανθρώπινα δικαιώματα το 2007, ανακάλυψε στη Βόρεια Ελλάδα…«μακεδονική μειονότητα» , η οποία ομιλεί μάλιστα και την … «μακεδονική». Αναφέρεται συγκεκριμένα ότι «αριθμός πολιτών αυτοπροσδιορίζονται ως Τούρκοι, Πομάκοι, Βλάχοι, Αθίγγανοι, Αρβανίτες ή Μακεδόνες» και διευκρινίζεται ότι «ορισμένοι εξ αυτών θεωρούν ότι πρέπει να αναγνωριστούν ως «μειονότητες» ή «γλωσσικές μειονότητες». Προσθέτει βεβαίως, εις ένδειξη «αντικειμενικότητας», ότι  «άλλοι δεν θεωρούν ότι αυτοί οι προσδιορισμοί τους καθιστούν μέλη μειονότητας». Πάλι καλά, να λέμε. Η έκθεση ασκεί επίσης κριτική στην ελληνική κυβέρνηση για τον «περιορισμό του δικαιώματος αυτοπροσδιορισμού των μειονοτήτων στην Ελλάδα», αναφέροντας συγκεκριμένα τη μουσουλμανική μειονότητα της Θράκης. Άλλα σημεία:  

Ορισμένα άτομα που θεωρούν ότι αποτελούν μέλη μειονότητας αναφέρουν δυσκολίες να εκφράσουν ελεύθερα την ταυτότητά τους. Ο όρος «Τούρκος» ή «τουρκικός» απαγορεύεται να χρησιμοποιείται σε τίτλους οργανώσεων, μολονότι μεμονωμένα άτομα μπορούν νομίμως να αυτοαποκαλούνται «Τούρκοι».
«Η μουσουλμανική μειονότητα της Θράκης» το Διεθνές Ίδρυμα Τύπου και η οργάνωση South - East Europe Media Organization «παραπονέθηκαν ότι ο νέος νόμος περί ΜΜΕ, που ενεκρίθη τον Ιούλιο, απαιτεί όπως ραδιοσταθμοί και τηλεοπτικοί σταθμοί εκπέμπουν πρωτίστως στην ελληνική προκειμένου να κριθούν επιλέξιμοι για έκδοση της απαιτούμενης κρατικής αδείας, διατεινόμενοι ότι ο νόμος θα παρεμποδίσει την πρόσβαση των μειονοτήτων σε ενημέρωση στην γλώσσα τους». 

Αναφέρει τέλος ότι «Αλβανοί μετανάστες, που αποτελούν σήμερα το 5% με 7% του πληθυσμού, αντιμετωπίζουν επίσης προβλήματα κακομεταχείρισης», αλλά μετά μας κάνει την χάρη και προσθέτει εκτίμηση «εκπροσώπων της αλβανικής κοινότητας» που «καταγράφουν σταδιακή μείωση των διακρίσεων εις βάρος τους»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 12/03/2008 17:43:29

    για να μην τρελαθούμε κιολας

    Υπάρχει ή οχι το ουράνιο τόξο??? Οι αμερικάνοι το κατασκευασαν???
    Υπάρχει ή όχι θέμα με το τι είναι ποιός στη Θράκη (Τουρκος, Πομάκος, ΡΟΜΑ)?????
    Περιμέναμε τουσ αμερικάνους να μασ πού οτι οι μετανάστες στην Ελλάδα καταπιέζονται και υπάρχουν διακρίσεις σε βάρος τους??? είναι ή όχι σχεδον βρισια για τους περισσότερους Ελληνες η λέξη ΑΛΒΑΝΟΣ???
    Είναι ή οχι ντροπή αυτό για ένα έθνος σαν το δικό μας με την ιστορία του κοσμοπολιτισμού της μεταναστευσης του "ανθρώπων δε πολλων οιδε αστεα...." από καταβολής ελληνικης ιστοριας???
    Οι αμερικανοί χρησιμοποιούν τα ανθρώπινα διακαιώματα σαν άλλοθι και ιδεολόγημα προπαγάνδας και στο εσωτερικό των ΗΠΑ (για να δικαιολογησουν τα αδικαιολόγητα) και στο εξωτερικό ωσ μοχλό πίεσης. Τα παραπάνω όμως είναι αποτέλεσμα ανεπαρκειας της ελληνικής κοινωνίας και πολιτικής. Ειναι αλήθεια και αν θέλουμε να απαλαγούμε από τη Δαμοκλειο σπάθη του Στειτ Ντιπαρτμεντ και πιθανων περιπετειών οφε΄λουμε να τα αντιμετωπισουμε ανοικτά δημοκρατικά και χωρις κομπλεξ. Στο κάτω κατω δεν μπορω να θυμηθω καμια μειονοτητα , πουθενα στον κόσμο που να ζει ελευθερα και να ευημερεί που να βρέθηκε σε επαναστατικό αναβρασμό. Το αντιθετο (σταδιακη ενσωματωση) ναι

  2. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 12/03/2008 17:48:51

    Ήθελα να 'ξερα γιατί εκπλήσσεστε. Εδώ και πολλές δεκαετίες (ακόμα και πριν τον Β' Παγκόσμιο) η γλώσσα αυτή αποκαλείται διεθνώς "μακεδονική". Το λάθος είναι δικό μας που τόσα χρόνια δεν κάναμε τίποτα για να προστεθεί ένα "σλαβο-" μπροστά και να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

    Φυσικά και πρόκειται για απίστευτη προπαγάνδα από μέρους του Στέι Ντιπάρτμεντ, αφού η συντριπτική πλειοψηφία των σλαβοφώνων αισθάνονται Έλληνες. Όταν μάλιστα ανακαλύπτουν αρβανίτικη και βλάχικη μειονότητα το πράγμα γίνεται κωμικό.

    Όλες αυτές οι ομάδες δεν είναι εθνοτικές μειονότητες, αλλά απλώς γλωσσικές. Πιθανότατα θα έπρεπε να υπάρχει μέριμνα για τη διατήρηση αυτών των γλωσσών, αλλά ότανστην Ελλάδα ακόμα και το πλέον στοιχειώδη δεν μπορούν να υλοποιηθούν, η φροντίδα για αυτές τις γλώσσες μοιάζει με πολυτέλεια.

    http://pea-kyanea.blogspot.com

  3. MIG avatar
    MIG 12/03/2008 17:49:05

    Μηπως ειναι τυχαιο οτι ο Αμερικανος και ο Βρετανος πρεσβης κανανε εθιμοτυπικες επισκεψεις στην Θρακη...? Επισης τι δουλεια ειχε ο Σπεκχαρντ στην Υδρα με καποιους Σκοπιανους αξιωματουχους..? Μαλλον πηγαν για να ακουσουν πριβε τον Λεοναρντ Κοεν...Μαλλον...

  4. MIG avatar
    MIG 12/03/2008 17:52:23

    Ρε συ Πεα-Κυνεα...Δες την χθεσινη εκπομπη του Τσιμα που τα ειπε ολα...Βουλγαροι ειναι οι ανθρωποι...Και το πιο αστειο απ' ολα ειναι οτι ενας Πρωθυπουργος των Σκοπιων πηρε βουλγαρικο διαβατηριο και μενει προς Βουλγαρια μερια τωρα...Να μην αναφερουμε το γελιο της αρκουδας που ριχνουν οι Βουλγαροι οταν ερχονται Σκοπιανοι και φερνουν και διερμηνεις μαζι τους σε επισημες επισκεψεις.. Ειναι σαν να φερνει διερμηνεα ο Χριστοφιας..Ελεος πια με τα μπασταρδα του Τιτο...

  5. Factorx avatar
    Factorx 12/03/2008 18:11:51

    Προσέξτε να δείτε τι Τύπο έχουμε. Από όλα τα ΜΜΕ που κοίταξα μόνο ΤΑ ΝΕΑ γράφουν για το θέμα, αλλά στις πίσω σελίδες. Το ΑΠΕ θάβει την επίμαχο παράγραφο στο τέλος του κειμένου και ξεκινά ως εξής: «Στο τμήμα που αναφέρεται στην Ελλάδα, η έκθεση έχει περιεχόμενο παρόμοιο με την περσινή, υπογραμμίζοντας στο προοίμιο ότι η χώρα μας είναι μια συνταγματική, πολυκομματική δημοκρατία 11 εκατομμυρίων κατοίκων, που σέβεται τα ανθρώπινα δικαιώματα των πολιτών της και ότι οι πολιτικές αρχές της ελέγχουν αποτελεσματικά τις αρχές ασφαλείας».
    Το ίδιο και η Ελευθεροτυπία σε ανταπόκριση του Θανάση Τσίτσα που δεν είδε πουθενά μακεδονική γλώσσα κι αυτός. Το ίδιο και η «Καθημερινή» που είδε μόνο ότι η Κίνα βγήκε Εκτός «μαύρης λίστας» για τα ανθρώπινα δικαιώματα .

  6. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 12/03/2008 18:20:45

    Κατ αρχήν κατέβασαν πολιτικό κόμμα στις εκλογές και πήραν 3.000 ψήφους. Εγώ αν κατεβάσω ένα κόμμα μπλογκερ και βγάλω μια ανακοίνωση στα μπλογκς μπορεί να πάρω περισσότερους. :P :P :P
    .
    .
    Δηλ. τι θα πούμε ότι κάθε 3.000 αποτελούν και μειονότητα?
    Όσο για την καταπίεση των μεταναστών αυτό είναι ίδιον κάθε εθνικού κράτους, δηλ. που δεν είναι κράτος μεταναστών όπως ο Καναδάς, δε γίνεται εσκεμμένα αλλά όταν η μεγάλη πλειοψηφία ζει με έναν τρόπο δεν μπορεί να τον αλλάξει για χάρη των μεταναστών. επίσης η Ελλάδα είναι πολύ ανεκτική σε σχέση με άλλες Ευρωπαϊκές χώρες. Π.χ. Ιταλία, Γαλλία, Γερμανία. Προσωπικά μέλος της οικογένειάς μου έχει βαφτίσει και παιδί μετανάστη.
    Όσο για τη γλώσσα τους είναι διάλεκτος της Βουλγαρικής.

  7. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 12/03/2008 18:57:33

    H γλώσσα τους είναι ξεχωριστή, δεν είναι απλή διάλεκτος, Εξάκτινε. Έχουν τόση διαφορά από τα βουλγαρικά όση τα πορτογαλικά απ' τα ισπανικά.

  8. Theodore avatar
    Theodore 12/03/2008 19:18:07

    Ναι, αλλα οπως ξερουμε, ειναι "φτιαχτη", δηλαδη κατασκευασμενη.Εκατσαν καθηγητες γλωσσολογοι και την εφτιαξαν, γαι να διαχωριστουν σαν ξεχωριστη οντοτητα.
    Αυτο, ποσως θα μας ενδιεφερε, αν δεν ειχαν αρχισει τα διαφορα με τους χαρτες κλπ.
    Το ζητημα ειναι, οτι ως συνηθως, πιαστηκαμε στον υπνο.Οι πολιτικοι μας, ενδιαφερομενοι μονο για το σημερα, ελεγαν το θεμα ανυπαρκτο, μεχρι που τους (μας) μπηκε το αγγουρι.

  9. Suhoi avatar
    Suhoi 12/03/2008 19:47:54

    Παιδιά, μειονοτικοί σλαβικής καταγωγής υπάρχουν εκεί. Το εάν στοιχειοθετούν μειονότητα με την διεθνή νομική έννοια είναι άλλη υπόθεση. Προφανώς, μετά από τις ανταλλαγές πληθυσμών, και τις εκδιώξεις (εμφύλιος, χούντα) είναι πολύ μικρός ο αριθμός. Το θέμα όμως, αυτό είναι ή το εάν αυτοί οι άνθρωποι (και δεν μιλάμε για "ουράνια τόξα" και πράσινα άλογα) νοιώθουν εθνικά.

    Μια νύχτα καλοκαιριού σε ένα ταβερνάκι σε εκείνη τη μαγεία των Πρεσπών (να θυμηθούμε και κάτι όμορφο), μαζί με έναν φίλο, μέλος του "Ουρ.Τόξου", αφού είχαμε πιεί ένας Θεός ξέρει κρασί, καθόμαστε με το παιδί του ταβερνιάρη, καμμιά 25αριά χρονών, και τα λέγαμε. Χαλαρααα, όπως σε όλη τη Β.Ελλάδα. Του λέει λοιπόν ο φίλος από το "Τόξο". Ρε συ, τι είσαι; Δεν είσαι Μακεδόνας (με την έννοια σλαβομακεδόνας, το πε); Και ο μικρός τι του απαντάει; "Ρε φίλε, ο παπούς μου πολέμησε στην Αλβανία για την ελληνική σημαία. Και τον έφεραν πίσω τραυματία".

    Αυτά μάγκες έχουν σημασία. Η ζωντανή επαφή και τι λέει ο απλός κόσμος, όχι οι συχνά εκτός πραγματικότητας θεωρητικές προσεγγίσεις. Να κολυμπάμε και λίγο στις μάζες. Δεν βλάπτει. Σίγουρα θα βγούμε κερδισμένοι.

    Εντάξει, κατανοητόν. Δεν είναι η ώρα για να εξετάσουμε το θέμα των εκδιωχθέντων (άραγε πότε θα'ναι. Δεκαετίες πέρασαν). Ομως, μην ξεχνάμε ότι απέναντι (Σκόπια) έχουν γεννηθεί δεύτερες, τρίτες και βάλε γενιές. Κάποιοι από αυτούς είναι γενίτσαροι και μισούν πράγματι κάθε τι ελληνικό. Η συντριπτική πλειοψηφία όμως, απλά θέλει να ρθει πίσω. Επιθυμία που επιτείνει η αλβανική απειλή και η ασφάλεια (οικονομική, στρατιωτική, πολιτική) που μπορεί να τους προσφέρει η Ελλάδα.

    Με την ευκαιρία αδέρφια, τι γίνεται με τις βίζες προς τους Σκοπιανούς; Δεν είναι και αυτός ένας καλός τρόπος αφομοίωσης (για εργασία και τουρισμό). 'Η κοιτάνε και πάλι τα λαμόγια πως θα βγάζουν φράγκα πουλώντας βίζες;

  10. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 12/03/2008 20:20:23

    Καλά πόσοι διώχτηκαν ή έφυγαν? Πόσοι ήταν όλοι αυτοί? Πιστεύω λίγοι γιατί αν ήταν πολλοί θα είχαν μείνει και περισσότεροι εδώ δηλ. δε θα έπαιρναν μόνο 3.000 ψήφους. Στην κάλπη δε σε βλέπει κανείς άλλωστε.

  11. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 12/03/2008 20:22:47

    Όσο για τη γλώσσα τους ότι και να είναι ελληνικά δεν είναι αλλά ανήκει στην ίδια οικογένεια με τα βουλγαρικά. Άρα τι μας τα πρήζουν με το Μεγαλέξανδρο?

  12. Blaxodolarias avatar
    Blaxodolarias 12/03/2008 23:41:45

    Λευτεριά στην Ελληνική μειονότητα στην USA :P
    Καλά αυτή δεν κοιτάνε τα χάλια τους με τους άλλους ασχολούνται? Τα δικά τους δεν τα βλέπουν?

  13. alexandra avatar
    alexandra 13/03/2008 00:26:45

    Τα μακεδονικά ειναι βουλγαρική διάλεκτος, και οχι γλώσσα, και απο ότι ξέρω επειδή ήταν προφορική διάλεκτος και οχι γραπτή, βούλγαροι γλωσσολόγοι στα μέσα του 20 αιώνα εχουν κάνει την επιμέλεια της γραμματικής και του συντακτικού της. Οι Ελληνες που μιλούν κάποια μακεδονικά, μια χαρά συνενούνται στην Βουλγαρία. Ισως ειναι το ίδιο ανάμεσα στα βλάχικα και τα ρουμάνικα, γιατί στην Ιβηρική το θέμα της γλώσσας ειναι πιο πολύπλοκο. Οσο για το που βρισκονται ολοι αυτοί,υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός που έχει μεταναστεύσει στον Καναδά, στην Αυστραλία και στις ΗΠΑ, και ειναι ένας ισχυρός και αφανής παράγοντας της ιστορίας αυτής. Εφυγαν μετά τον 2ο Παγκόσμιο.
    Suhoi, με καλύπτεις,τα βαλκάνια ειναι ενα εκπληκτικό πάζλ, με πολλές κοινότητες και με σαφείς διαφορές ανάμεσα στους λαούς που τα κατοικούν.Και οπως οι μουσικές μας έχουν κοινότητες, οι παραδόσεις,οι μαγειρικές, τα παραμύθια,τα θρησκευτικά,τα επιβιώματα τοπικών παγανιστικών τελετών, θα βρείς π.χ. αναστενάρηδες και στα χωριά της Ν.Βουλγαρίας οπως και της Ελλάδας, πολλές και μεγάλες ειναι και οι διαφορές μας. Ειναι σαν λεωφόρος απο οπου πέρασαν άνθρωποι και πολιτισμοί, αλληλοεξοντώθηκαν αλλα και συμβίωσαν για αιώνες, οι κοινότητες των μεν δίπλα στων δε.Και αυτά τα μαθαίνεις γνωρίζοντας ανθρώπους και οχι στα στέκια των κομμένων κεφαλών με το ψηλό λοφίο.

  14. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 13/03/2008 01:59:02

    τα σλαβομακεδονικά φαντάζομαι εννοείς

  15. alexandra avatar