08/12/2008 14:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μαθητική Εξέγερση

Μαθητική εξέγερση σε ολόκληρη τη χώρα για τη δολοφονία του 16χρονου μαθητή, ενώ συνεχίστηκαν όλο το βράδυ η αναταραχή με μικροεπεισόδια. Οι μαθητές γυμνασίων και λυκείων βγήκαν στους δρόμους από το πρωί, εκφράζοντας έτσι την οργή τους για τη δολοφονία του 16χρονου. Τα περισσότερα (;) σχολεία σε όλη την χώρα παραμένουν κλειστά. Μαθητές συγκεντρώθηκαν έξω από αστυνομικά τμήματα, πραγματοποίησαν πορείες και στη συνέχεια άρχισαν να κατευθύνονται προς τα  Προπύλαια και τη Βουλή.

Μαθητές συγκεντρώθηκαν και έξω από τη ΓΑΔΑ, στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας, όπου επικράτησε ένταση. Επεισόδια σημειώθηκαν και έξω από το αστυνομικό τμήμα Λευκού Πύργου στη Θεσσαλονίκη,  στο αστυνομικό μέγαρο Πειραιά, στο αστυνομικό τμήμα Ερυθραίας, στο αστυνομικό τμήμα Πατησίων και στο αστυνομικό τμήμα Κέρκυρας. Οι μαθητές πετούσαν πέτρες και νεράτζια και οι αστυνομικοί απαντούσαν με χημικά.

Κλειστά σχολεία και Πανεπιστήμια


Το συντονιστικό των μαθητών Αθήνας καλεί σε τριήμερες καταλήψεις. Μαθητές έχουν προγραμματίσει για αύριο το μεσημέρι συλλαλητήριο στην Ομόνοια. Αυτό ανάγκασε το υπουργείο Παιδείας να ανακοινώσει ότι αύριο θα παραμείνουν κλειστά όλα τα γυμνάσια και λύκεια της χώρας. Κλειστά θα παραμείνουν και τα δημοτικά, λόγω της απεργίας των δασκάλων.

Τριήμερη απεργία, από σήμερα, αποφάσισε και η Πανελλήνια Ομοσπονδία Διδακτικού Προσωπικού των Πανεπιστημίων. Υπό κατάληψη παραμένουν το ΕΜΠ και το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΑΣΟΕΕ), το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, καθώς και τα γραφεία του Δικηγορικού Συλλόγου Θεσσαλονίκης. 

Κλειστά παραμένουν το Πανεπιστήμιο Αθηνών, το Πάντειο Πανεπιστήμιο, τα ΤΕΙ Αθηνών και Πειραιά.

Συγκέντρωση στα Προπύλαια έχουν προγραμματίσει στις 6 το απόγευμα της Δευτέρας εργατικά συνδικάτα, φοιτητές και μαθητές. Συγκέντρωση την ίδια ώρα στην Ομόνοια, κατά την οποία θα μιλήσει η Αλέκα Παπαρήγα, διοργανώνει το ΚΚΕ. Στη Θεσσαλονίκη, το ΚΚΕ έχει εξαγγείλει κινητοποίηση στις 6 το απόγευμα, στο Άγαλμα Βενιζέλου, την ίδια ώρα ο ΣΥΝ διοργανώνει συγκέντρωση στην πλατεία Αγίας Σοφίας και πορεία, ενώ μισή ώρα αργότερα προγραμματίζεται συγκέντρωση αντεξουσιαστών στην Καμάρα.

Κατάληψη στο προξενείο Βερολίνου από ομάδα νεαρών Ελλήνων«Το κράτος δολοφονεί». Ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις βρίσκονται επί τόπου, ενώ γίνεται προσπάθεια για ειρηνική λήξη της κινητοποίησης.

Κυκλοφοριακό χάος στην Αθήνα. Δείτε εδώ ποιοι δρόμοι έχουν κλείσει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. demek avatar
    demek 08/12/2008 14:55:21

    Μου αρέσει που οι πρασινοφρουροί έχουν το θράσος να ζητούν την παραίτηση των Παυλόπουλου - Χηνοφώτη.
    Δεν θέλουν να απαντήσουν σε μία απλή ερώτηση.
    Το 1985 επί Αντρέα Παπαντρέου που πυροβόλησαν τον Καλτεζά παραιτήθηκε κανένας;
    Οι οπαδοί του πασόκ και οι κάθε λογής παπαγάλοι τους, για άλλη μία φορά, πάνε να εκμεταλλευθούν πολιτικά δύο ανθρώπινες τραγωδίες.
    Ντροπή!

  2. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 08/12/2008 15:14:29

    Τους μαθητές οργάνωσαν οι αμερικανοί. Είναι μια νεοτάξ πορτοκαλί επανάσταση. Κωδικός νεφελίμ.

  3. nio avatar
    nio 08/12/2008 15:16:38

    Δεν ιδρωνουν τα αυτια τους,
    ετσι και αλλιος για τη κουταλα αγωνιστικαν τωρα θα τα παρατησουν...
    Οσο και να χτυπιουνται οι αποκατω, οι απο πανω στα.........

    φρυδια τους...

  4. nikos avatar
    nikos 08/12/2008 15:22:01

    ο νεο-φασισμός των κουκουλοφόρων εν δράσει.

    Όλα φαίνονται έτοιμα από καιρό.
    Πάνε να δημιουργήσουν κατάσταση.

    Το δίκτυο έχει πυρήνες σε όλες τις πολεις της
    Ελλάδας.
    Ακόμη πυρήνες βρίσκονται και σε κάποιες πρωτεύουσες του εξωτερικού.

    Ότι έκαναν και στην Γεωργία γίνεται και εδώ.
    Κάποιοι ξέρουν καλά το know-how!!

    ΝΤΡΟΠΗ στους νέο-ΔΟΣΙΛΟΓΟΥΣ!!

  5. costas avatar
    costas 08/12/2008 15:24:04

    Ένα πτώμα ήθελαν για να ξεκινήσουν.

    Αυτό τους ήρθε. Με το πτώμα αυτού του αθώου παιδιού.
    Που ξέρουμε αν και αυτό δεν ήταν φτιαχτό;

  6. τιραμολα avatar
    τιραμολα 08/12/2008 15:33:59

    @6 αλλαξες βαρδια με τον συναδελφο?

  7. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 08/12/2008 15:36:23

    Είναι η αντεπίθεση μετά τις δηλώσεις του ΚΚ. Κωδικός νεφελίμ.

  8. Σιωπηλός avatar
    Σιωπηλός 08/12/2008 15:39:43

    Να καταργηθεί η αστυνομία τώρα!

    Τα αστυνομικά τμήματα να γκρεμιστούν και να γίνουν παιδικές χαρές.

    Να καούν στο Σύνταγμα όλα τα περιπολικά και οι μοτό τους και οι αστυνομικοί να μετατεθούν στον ΟΣΕ (δημόσιος δεν είναι ακόμη;), σε νοσοκομεία και σε άλλα ευαγή δημόσια ιδρύματα.

    Επίσης να νομιμοποιηθεί η οπλοφορία και να χορηγηθούν επιδοτήσεις από την Ευρωπαϊκη Ένωση για να ανοίξουν μαγαζιά πωλήσεως όπλων.

    Α, ξέχασα! Να ανοίξουν σήμερα τα σύνορα για όλους τους αδελφούς μας οικονομικούς και άλλους μετανάστες ("είμαστε όλοι πακιστανοί").

  9. nas avatar
    nas 08/12/2008 15:50:50

    Διάβασα τον Π. ΚΝΙΤΗ και συμφωνώ μαζί του πως «η Ιστορία επαναλαμβάνεται, αλλά κάθε φορά και πιο ξεφτίλα. Ούτε αρετή, ούτε τόλμη, ούτε ελευθερία».
    Ε, αυτή τη φορά, οι κρατικοί (…και παρακρατικοί) μηχανισμοί που συντηρούν χρόνια και χρόνια το «αυτόνομο κράτος των Εξαρχείων» κατάφεραν σε μια πολύ δύσκολη στιγμή για ολόκληρο το σύστημα της λεγόμενης «Μεταπολίτευσης, να το (ξανα)χρησιμοποιήσουν και μάλιστα να το «εξάγουν» σε ολόκληρη την Ελλάδα.
    Τα ξαναλέμε, όταν τελειώσουν όλες αυτές οι υπερβολές, που τελικά δίνουν ανάσα μόνο στην εξαντλημένη εξουσία (όλων των πολιτικών κομμάτων, σχημάτων και κινημάτων) της «Μεταπολίτευσης»…

  10. stelios avatar
    stelios 08/12/2008 16:05:07

    @2 demek:
    Εγω λεω να μην παραιτηθουν,ειναι τοσο πετυχημενοι,εξαλλου και αν τα κανουν τελειως σκ@τα σαν τον Στρατηγο Ανεμο,παλι δεν πρεπει να
    παραιτηθουν,γιατι και η παραιτηση Κουτσογιωργα τοτε δεν εγινε δεκτη.
    Και για να μην ερχονται καθε τοσο σε δυσκολη θεση,προτεινω να γινει συνταγματικη Αναθεωρηση και να διορισθουν ισοβια στις θεσεις τους για να μας υπηρετουν απο ολες τις μεριες για παντα.

  11. ntina avatar
    ntina 08/12/2008 20:35:53

    πως γινεται να συμβαινουν τετοιοι βανδαλισμοι και καλα στην μνημη του αδικοχαμενου παιδιου???ποιος μπορει να σταματησει και να ανακοψει την πορεια αυτων των βανδαλων?πως μπορει να τους σταματησει η αστυνομια?οταν τους συλλαμβανουν καποιοι δημοσιογραφοι διαμαρτυρονται!καποια κομμματα μιλουνε για συλληψεις αθωων! τι πρεπει να γινει δηλαδη?

  12. ntinos avatar
    ntinos 08/12/2008 23:05:25

    Όλα θα τελειώσουν για την ώρα ΜΟΝΟΝ αν παραιτηθεί αυτή η κυβέρνηση αλλά αυτό δεν αρκεί στον κόσμο!

    Ο κόσμος θέλει την Φυλάκιση όλων τον εμπλεκόμενων στο Βατοπεδιο , ΣΗΜΕΝΣ Α.Ε. και όλα τα σχετικά με το μαύρο χρήμα και γενικά την συγκαλύψει της κυβερνήσει από όλες της απατές!

  13. thebigbrownone avatar
    thebigbrownone 08/12/2008 23:16:55

    ντρεπομαι που ειμαι ακομα σε αυτη τη χωρα

    που υποθαλπει τους αναρχες και τους αλητες για να προκαλουν τετοια επεισοδια οποτε θελουν να αποπροσανατολισουν τη κοινη γνωμη

    που μολις τους συλλαβουν πεφτουν τηλεφωνα απο κεφαλια στα τμηματα και ειναι εξω σε χρονο μηδεν

    που δεν εχουμε το στοιχειωδες κρατος, νομους και σεβασμο προς αυτο

    που δεν υπαρχει ενας ανθρωπος, ενας τεχνοκρατης, να βγει μπροστα, να βαλει τελεια στη διαφθορα και να βαλει θεμελια κρατους

    που ειμαι νεος και ελπιζω οσο ζω να μπορεσω να δω αυτη τη πολη και να ειμαι εστω λιγο υπερηφανος

    ντρεπομαι για την αμαθεια ολων των ελληνων, την απρεπεια, την αγενεια, την αυθαδεια, τη απατεωνια, την ανικανοτητα τους απο τη στιγμη που θα οδηγησω στο δρομο μεχρι που θα χρειαστω γιατρο

    ντρεπομαι που ειμαι ακομα εδω

  14. Patreas avatar
    Patreas 09/12/2008 19:10:02

    Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας,
    διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα,
    την παρανομία ως ελευθερία,
    την αναίδεια του λόγου ως ισότητα
    και την αναρχία ως ευδαιμονία.

  15. EMMANUEL avatar
    EMMANUEL 09/12/2008 23:33:14

    Καλά δηλαδή, απ' το χρηματιστήριο του 99, μέχρι τα ομόλογα και το βατοπάιδι, χαμπάρι δεν έχετε πάρει?
    Τον χορό των εκατομμυρίων την ώρα που μιά ολόκληρη γενια χαρακτηρίζεται ως <>,
    πτυχιούχοι που βλεπουν ένα μέλλον να καταρρέει, συνταξιούχοι που αναγκάζονται να ζητουν χαρτζιλίκι από τα παιδιά τους, οικονομικοί μετανάστες χωρίς αξιοπρέπεια και έχετε το θράσσος να λέτε οτι εχει καταστρατηγηθει η δημοκρατία και κάποιοι καταχρώνται το δικαίωμα της ελευθερίας? Ολη η Ελλάδα είναι στο πόδι και αντί να συνδράμετε η να καταπιείτε τη ντροπή σας τουλάχιστον και να το βουλώσετε, εξαπολύετε μύδρους και φιλοσοφίες του καφενίου, Αγραμματείς και Φαρσαραίοι.

  16. EMMANUEL avatar
    EMMANUEL 10/12/2008 00:58:32

    Συγχαρητήρια στους αγανακτισμένους πολίτες χρυσαυγήτες, που λίντσαραν τον οικονομικό μετανάστη.
    Μόνο που αν μπορούσαν να διαβάσουν ή έστω να συλλαβήσουν, θα ήξεραν ότι η παράδοση των κοντινών προγόνων τους, οι αυστραλοπίθηκοι με λευκές κουκούλες, μετά το λυντσάρισμα είχαν και κρέμασμα.
    Και κάτι άλλο. Σαν άντρες που σεβόμαστε τον εαυτό μας, περιμένουμε να του δέσουν και τα πόδια, γιατί οι χειροπέδες μόνο, φαίνονται ανεπαρκείς και επικινδυνες. Ας είναι. Εσεις γενναίοι μου, χωρίς φόβο, όπως και κάθε ον που δεν πέρασε απο πάνω του καμία εξελικτική διαδικασία, κάνατε το καθήκον σας.
    Με αγάπη
    Αδόλφος

  17. γξ21 avatar
    γξ21 10/12/2008 15:18:44

    ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΠΑΤΣΟΙ ΝΑ ΝΑΙ ΦΟΝΙΑΔΕΣ;;;;
    ΕΙΝΑI ΔΥΝΑΤΟΝ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΚΑΙΝΕ ΚΑΙ ΛΕΗΛΑΤΟΥΝ,ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ, ΝΑ ΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΟΡΓΙΣΜΕΝΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ;;;
    ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Η ΟΡΓΗ ΚΑΙ Η ΟΔΥΝΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΝΑ ΣΕ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΦΩΤΙΕΣ-ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ-ΚΛΟΠΕΣ;;;;
    ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΟΙ ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ''ΜΙΚΡΟΙ'' ΠΟΥ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ;;;
    ONEIΡΕΥΟΜΑΙ ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΕ 1.000.000 ΚΟΣΜΟ,ΕΡΓΑΤΕΣ,ΜΑΘΗΤΕΣ,ΦΟΙΤΗΤΕΣ,ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ,ΟΙΚΟΔΟΜΟΥΣ,ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΕΣ,ΟΛΟΥΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΠΑΘΟΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΜΟΛΟΤΟΦ.....