#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/10/2011 07:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μαθητές στο Μεσολόγγι ζούσαν μόνο με νερό…

[caption id="attachment_129592" align="alignnone" width="600" caption="Εικόνες από το μεγάλο "κραχ" θα βλέπουμε σε λίγο σε όλη την Ελλάδα"][/caption]

Το θηρίο της πείνας δεν φοβάται τις διαψεύσεις του υπουργείου Παιδείας και συνεχίζει τις επιθέσεις του στα Δημοτικά σχολεία της χώρας. Μαθητές που «ζούσαν μόνο με νερό» εντόπισε ο δήμαρχος Μεσολογγίου, Πάνος Κατσούλης, όχι σε φτωχογειτονιά της πόλης, αλλά σε Δημοτικό του κέντρου, στο οποίο φοιτούν παιδιά οικογενειών της μεσαίας τάξης.

Πρόκειται για τη δεύτερη επίσημη καταγγελία για κρούσματα υποσιτισμού σε σχολεία. Προηγήθηκε η δραματική έκκληση φορέων του κέντρου της πρωτεύουσας, μεταξύ των οποίων σύλλογοι δασκάλων και γονέων, που αποκάλυψαν περιστατικά λιποθυμίας μαθητών λόγω ασιτίας σε Δημοτικά του 6ου Διαμερίσματος της Αθήνας. Το θέμα αποκάλυψε ο «Ε.Τ.» προκαλώντας την αντίδραση του υπουργείου Παιδείας. Με ανακοίνωσή του όχι μόνο διέψευσε τις καταγγελίες των φορέων υποστηρίζοντας ότι τα αρμόδια διοικητικά στελέχη δεν έχουν λάβει αναφορές για κρούσματα ασιτίας στα σχολεία, αλλά και αντεπιτέθηκε χαρακτηρίζοντας τις αποκαλύψεις «λαϊκίστικη προπαγάνδα από κάποιους που δεν διστάζουν να χρησιμοποιήσουν ακόμη και τους ίδιους τους μαθητές».

«Ήλθε στο σπίτι και μου είπε ότι κάποια παιδιά στο σχολείο του είναι πολύ κίτρινα και δεν δείχνουν καλά. Στην αρχή δεν έδωσα σημασία. Μετά κατάλαβα ότι το παιδί μού περιέγραφε την ωχρότητα της ασιτίας», αναφέρει στον «Ε.Τ.» ο δήμαρχος, δάσκαλος και ο ίδιος. Σύμφωνα με τον κ. Κατσούλη εμφανές πρόβλημα παρουσίαζε «μία ομάδα 4 παιδιών». Με αφορμή τα κρούσματα υποσιτισμού στο Δημοτικό σχολείο του γιου του o κ. Κατσούλης ζήτησε από όλους τους διευθυντές των σχολείων της πόλης αναφορές για ανάλογα κρούσματα. Αστραπιαία αντέδρασαν ο σύλλογος γονέων του συγκεκριμένου σχολείου σε συνεργασία με το δήμο συγκεντρώνοντας τρόφιμα για τις οικογένειες των παιδιών, ενώ αναπτύχθηκε πρωτοβουλία για τη δημιουργία τράπεζας τροφίμων προς ενίσχυση όποιας οικογένειας αντιμετωπίζει πρόβλημα επιβίωσης. Ήδη στο Μεσολόγγι, όπου σύμφωνα με μαρτυρίες σε τοπικά μέσα ενημέρωσης είναι διαδεδομένο να ψωνίζουν οι μαθητές από τα σχολικά κυλικεία με… πίστωση, λειτουργεί κοινωνικό παντοπωλείο με τη συνεργασία της Μητρόπολης και της Ένωσης Γεωργικών Συνεταιρισμών. Τα τρόφιμα παραδόθηκαν στη διεύθυνση του σχολείου για να τα μοιράσει με την αναγκαία εχεμύθεια στις οικογένειες των παιδιών.

Από τον "Ελεύθερο Τύπο"

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΠΥΡΟΣ Ο ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΑΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ Ο ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΑΣ 25/10/2011 08:49:40

    Η φωτό είναι από τήν Ελλάδα τού μέλλοντος ????

    Μήπως νά σηκωθούμε από τούς καναπέδες ??????

  2. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 25/10/2011 08:59:39

    η πλουσια ελληνικη γλωσσα ειναι αδυναμη να περιγραψει και να χαρακτηρισει αυτη την κυβερνηση, των προδοτων
    καλη λευτερια

  3. salmonellas avatar
    salmonellas 25/10/2011 09:03:59

    Θυμαμαι τα σχολικα συσσιτεια της δεκαετιας του 1950, γαλα σκονη, αλμυρο βουτυρο και τυρι γκουντα στο πρωτο διαλειμα. Δεν ειχαν θερμανση οι αιθουσες διδασκαλιας-οσο μπορουσε κανεις να ζεσταθει με το φως του ηλιου- και ακομα θυμαμαι την αισθηση του βρεγμενου στο πετρελαιο κουρελοπανου στο κουρεμενο μου κεφαλι για να μη πιασουμε ψειρες. Μηπως ο τοτινος σχεδιασμος ηταν καλλιτερος απο τον σημερινο στο Μεσολογγι? Η πεινα, και σε πολυ μεγαλυτερη εκταση ο υποσιτισμος, ειναι η κυρια αιτια της φυματιωσης. ΞΥΠΝΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ.

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 25/10/2011 10:22:48

    Αναμένεται η επόμενη ανακοίνωση του Υπουργείου Παιδείας, στην οποία θα καταγγέλλει ως "λαϊκιστή" το δήμαρχο Μεσολογγίου, που θέλει να τορπιλίσει τις "αναγκαίες μεταρρυθμίσεις" της υπουργού και των συνυπογραφόντων της.

    • ΝΙΚΗ avatar
      ΝΙΚΗ @ Αυριανιστής 25/10/2011 15:15:21

      Τα παιδιά πεινάνε και η Διαμαντοπούλου το χαβά της!!! Αννούλα δε γυρνάει όλος ο κόσμος γύρω από σένα!! η εξαθλίωση είναι εδώ! δεν είναι όλα λαϊκισμός και επίθεση προς το πρόσωπό σου και τις νεοφιλελεύθερες μεταρρυθμίσεις σου!! βγες γρήγορα από τη γυάλα σου γιατί ξέρεις το γυαλί σπάει εύκολα και κόβει....

    • Roulis avatar
      Roulis @ Αυριανιστής 26/10/2011 00:53:32

      Oτι και καλα λαικιζει ο πρασινος δημαρχος εναντιον της Αννουλας???Θα μας τρελανουν αυτοι οι πασοκοι!!!

  5. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 25/10/2011 11:42:39

    Πω πω ρε Salmonella τι μου θυμησες!!!!Απιστευτης γευσης βουτυρο με μια αλμυρογλυφαδα που ακομη και σημερα μετα απο πανω απο 1/2 αιωνα η αναμνηση του δεν φευγει απο το στομα.Εικονες και καταστασεις που αλλοιμονο να τις ξαναδουμε μετα απο τοσα χρονια,θα ειμαστε σιγουρα ολοι μας υπευθυνοι γιατι αφησαμε να γινει αυτο το κακο.Και οσο για μερικους που τους πιανει η νοσταλγια για κεινες τις εποχες,ενα εχω να τους πω η ηταν γονοι πλουσιων η οτι εχουν κοντη μνημη και να το προσεξουν.

  6. Armaggeddon avatar
    Armaggeddon 25/10/2011 12:17:33

    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ . ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΚΟΜΑΘΗΜΕΝΟΙ .....

  7. Dora avatar
    Dora 25/10/2011 14:44:30

    Τα ειπα σ'εναν συνταξιουχο δασκαλο,στο σοι.Μου ειπε: "Αυτα τα λεν οι χουντικοι"!!!!!!!!!
    Ταχασα.Τι δουλεια εχω γω με τους χουντικους?
    "Εχουμε τα πιο χοντρα παιδια στην ευρωπη"συνεχισε στον ιδιο τονο."Αυτα ειναι συκοφαντιες των χουντικων"."Μαλιστα",απαντησα κι αλλαξα συζητηση....

  8. Θ avatar
    Θ 25/10/2011 14:54:49

    Βάστα! Καημένο Μεσολόγγι! Δυό αιώνες το κράτος, και με πέντε πρωθυπουργούς, αυτά έκανε για το Μεσολόγγι;?

  9. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 25/10/2011 14:56:45

    Και το 1821 το Μεσολόγγι έγραψε ΙΣΤΟΡΙΑ !
    Μέχρι ποντίκια τρώγανε !
    Λέτε ο ΓΑΠ να μας επιστρέψει σ' εκείνη την εποχή ;
    ( κουίζ: με πόσα ποντίκια χορταίνει ο Βενιζέλος ;)

  10. ORIMA avatar
    ORIMA 25/10/2011 15:08:19

    Το e-mail μου είναι alexatreides@hotmail.com Παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μου και πείτε μου τρόπους που μπορώ να συνδράμω και οικονομικά. Κατά τα άλλα είμαι άναυδος αλλά και αμήχανος πού τελικά να ξεσπάσω το θυμό και το μίσος μου για το καθεστώς.

  11. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 25/10/2011 15:38:56

    Εύχομαι αυτές οι ανθρωποφάγες μάνες του Υπουργείου Παιδείας, κάποια στιγμή ν' αποκτήσουν συνείδηση..και να καούν από αυτή..

  12. Κίμωνας avatar
    Κίμωνας 25/10/2011 15:39:17

    Διάψευση

    http://messolonghinews.blogspot.com/2011/10/1_25.html

  13. katohikos avatar
    katohikos 25/10/2011 16:48:34

    Εάν δεχτούμε πως υπήρξε δήλωση των δασκάλων και του συλλόγου γονέων και πως είναι αληθής η ανακοίνωσή τους.Από την άλλη έχουμε τη μαρτυρία του δημάρχου Μεσσολογγίου.
    Αν δεν έχουν οι γονείς τρόφιμα στο σπίτι θα δίνουν πρωινό κολατσιό στα παιδιά ή θα τα έχουν καλοταϊσμένα;Όχι βέβαια.Άρα υπάρχει πρόβλημα έστω και κατά το ήμισυ.

  14. λαλακης avatar
    λαλακης 25/10/2011 17:24:41

    Αν δεν μειωθει δραστικα ο δημοσιος τομεας αυτες οι καταστασεις θα γινουν καθημερινο φαινομενο.
    Για να μη θιγουν οι ΔΥ εξαθλιωνονται οι ανθρωποι του ιδ τομεα.
    Δραστικη μειωση του δημοσιου θα φερει σταδιακα ανακουφιση στον ιδ τομεα.

  15. juliet avatar
    juliet 25/10/2011 21:08:01

    Μπράβο στη Ενωση Μεσολογγίου.Θεός να σ΄έχει καλά Πάνο.
    Συγγνώμη,που ανέφερα μόνο τον Πρόεδρο ,όλοι είσαστε οι καλύτεροι,είσαστε Ανθρωποι.

  16. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 25/10/2011 22:59:10

    Οι υπαίτιοι θα δικαστούν και θα πληρώσουν να είναι σίγουροι. Δεν θα προλάβουν να φύγουν.

  17. hellasatt avatar
    hellasatt 26/10/2011 13:46:35

    Εύχομαι να έχει δίκιο το υπουργείο και να λαϊκίζει ο Δήμαρχος. Αν όμως δεν είναι έτσι τα πράγματα;