03/03/2010 14:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μαθήματα συντακτικού από την υπουργό Παιδείας

Το ακούσαμε και αυτό... Η Άννα Διαμαντοπούλου, στο πλαίσιο του συλλυπητήριου μηνύματός της για το θάνατο του πρέσβη Βύρωνα Θεοδωρόπουλου, «ανακάλυψε» ότι «οι δημόσιες παρεμβάσεις και το συγγραφικό έργο» του θανόντος μετέτρεψαν την Ελλάδα «από αντικείμενο σε υποκείμενο της ευρωπαϊκής και διεθνούς διπλωματίας».

Δηλαδή ο Ιωάννης Καποδίστριας ή ο Ελευθέριος Βενιζέλος, έστω ο Κωνσταντίνος Καραμανλής ή ο Αντρέας Παπανδρέου μας κληρονόμησαν μια Ελλάδα «αντικείμενο της διεθνούς διπλωματίας»;

Αλλά αυτά συμβαίνουν όταν η υπερβολή συναντάει την πολιτική επικοινωνία...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. μαρικα avatar
    μαρικα 03/03/2010 15:47:15

    Tι λεει το αντικειμενο ρε παιδια.Μπλα,μπλα,μπλα,μπλα,Ολοι η κυβερνιση
    για κλαματα.

  2. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 03/03/2010 16:46:33

    Δέν τήν πάει τήν Παιδεία βρέ παιδί μου,ή μήπως ή Παιδεία δέν πάει αυτήν;

  3. Στέργιος avatar
    Στέργιος 03/03/2010 16:59:00

    Ίσως να εννοεί το "υποκείμενο" όπως όταν λέμε "σκοτεινό υποκείμενο".

  4. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 03/03/2010 17:09:47

    Υποκείμενο είναι και φαίνεται!

  5. ΙΔ avatar
    ΙΔ 03/03/2010 17:51:00

    Και εγω που μέχρι τώρα ήξερα ότι το τούβλο είναι αντικείμενο.

  6. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 03/03/2010 18:31:56

    Μην μου στενοχωρείτε το Άννα...

  7. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 03/03/2010 18:32:21

    Μη μου στενοχωρείτε το Άννα...

  8. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 03/03/2010 21:12:32

    Μνημείο αερολογίας σε ένδυμα ξύλινης γλώσσας. Την ίδια ανακοίνωση, πανομοιότυπη, θα μπορούσαν να είχαν γράψει ο Άκης Τσοχατζόπουλος, ο Άρης Σπηλιωτόπουλος και ο Δημήτρης Αβραμόπουλος.
    Σε ένα δοκίμιο, αυτή η φράση θα έπρεπε να είχε υπογραμμιστεί από τον επιμελητή κειμένου.

  9. avelardos avatar
    avelardos 04/03/2010 05:22:54

    Θέλεις να πεις προφανώς: "Δηλαδή ο Ιωάννης Καποδίστριας ή ο Ελευθέριος Βενιζέλος, έστω ο Κωνσταντίνος Καραμανλής ή ο Αντρέας Παπανδρέου μας ΚΛΗΡΟΔΟΤΗΣΑΝ μια Ελλάδα"...
    Η υπουργός, όπως φαίνεται, παραδίδει και μαθήματα γραμματικής.