#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/12/2011 15:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μαθήματα εξ Ισπανίας, κ. Παπαδήμο, Παπανδρέου κλπ



Χθές ο θριαμβευτής των ισπανικών εκλογών  Μαριάνο Ραχόι, παρουσίασε στη Βουλή το πρόγραμμα του.

Ανακοίνωσε:

- περικοπές των δημοσίων δαπανών κατά 16,5 δις ευρώ.

- αύξηση των συντάξεων

- κατάργηση του καθεστώτος της πρόωρης συνταξιοδότησης.

- «πάγωμα»  των προσλήψεων στο δημόσιο, πλην των δυνάμεων ασφαλείας και των βασικών κοινωνικών δομών.

- ότι δεν θα αυξήσει τους φόρους

- ότι καμία επιχείρηση δεν θα υποχρεούται στην καταβολή του ΦΠΑ, αν προηγουμένως δεν λάβει τα χρήματα που της οφείλει το Δημόσιο.

Σήμερα η Ισπανία «βγήκε»  στις αγορές: Tο ισπανικό δημόσιο άντλησε 3,7 δισ. ευρώ σε τριμηνιαία έντοκα γραμμάτια με επιτόκιο 1,735%,  έναντι 5,11% στην προηγούμενη δημοπρασία το Νοέμβριο. 
-παράλληλα, άντλησε 1,92 δισ. ευρώ από δημοπρασία εξάμηνων γραμματίων με επιτόκιο 2,435% , έναντι 5,227% στην προηγούμενη δημοπρασία.

Η  ΕΚΤ, αντί για …μνημόνια,   ανακοίνωσε ότι θα χορηγήσει  αύριο, 3ετή δάνεια στις εμπορικές τράπεζες, για να ενισχύσει τη ρευστότητά τους. 
Ουδέν σχόλιο....

ΚΡ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 20/12/2011 15:08:38

    Πράγματι,ουδέν σχόλιο.Τι να προσθέσει κάποιος;Το αρχικό κείμενο τα λέει από μόνο του.ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ,στις ΤΟΣΕΣ και ΤΟΣΕΣ,πως ό,τι συνέβη σε μας εδώ,έγινε με ΚΑΤΑΧΘΟΝΙΟ,ΒΡΩΜΙΚΟ,ΠΡΟΣΤΥΧΟ και ΥΠΟΥΛΟ τρόπο!!

  2. "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" avatar
    "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" 20/12/2011 15:08:58

    ΚΡ, είσαι άδικος κι εδώ οι υπερτιμημένοι μείωσαν το ΦΠΑ κατά τρεις μονάδες!!!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" 20/12/2011 15:42:03

      .....παράλειψή μου!
      Αλλά είχαν την ατυχία να πάρει ...προσωπικά το θέμα ο Κακοφωνίξ και να τους αποκαλύψει!!!

      • pilot avatar
        pilot @ Κώστας Ροδινός 20/12/2011 18:08:39

        ξεχασατε το μειωση του ελλειματος απο 17% (ετσι δεν ειπε ο Παγκαλος) στο 8% μεσα σε ενα χρονο!
        Για αυτο την παθαμε οπως ο χοτζας που οταν εμαθε τον γαιδαρο του να μην τρωι εκεινος ψοφησε !!!

  3. Απορία avatar
    Απορία 20/12/2011 15:09:45

    Από σχόλιο στη Ναυτεμπορική:

    quiz:
    αν ο σαχινιδης ηταν διευθυντης σε πολυεθνικη ή καποια μεγαλη εταιρια και ελεγε στους μετοχους 10 μερες πριν φυγει το ετος οτι δεν εχει ιδεα για την οικονομικη κατασταση της εταιριας τι χρωστανε, σε ποιον, ποιοι τους χρωστανε ποσα κτλ.
    Που θα βρισκοτανε σημερα?

    απαντησεις:
    1. βοηθος αποθηκαριου
    2. οαεδ
    3. νοσοκομειο

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Απορία 20/12/2011 15:15:49

      Απορία
      Για να παινεύουμε και το σπίτι μας, κάτι παρόμοιο γράψαμε και εμείς χθές:
      "Αναρωτιέμαι ποιά ιδιωτική εταιρεία θα κρατούσε, έστω και για ένα λεπτό, Διευθυντή Λογιστηρίου που θα δήλωνε ανερυθρίαστα οτι δεν ξέρει την πορεία των οικονομικών της εταιρείας!
      Και ο Σαχινίδης παραμένει Υπουργός!"

      • Απορία avatar
        Απορία @ Αδέξιος Δεξιός 20/12/2011 15:28:22

        Sorry, δεν το πρόσεξα.

    • Nick63 avatar
      Nick63 @ Απορία 20/12/2011 15:35:07

      Μη συγκρίνεις οργανωμένες εταιρείες με το Ελληνικό δημόσιο.
      Υπάρχει διαφορά!

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ Απορία 20/12/2011 18:18:26

      Το θέμα δεν είναι τόσο που θα βρισκόταν σήμερα (στου Επώνυμους Αλκοολικούς μάλλον) όσο το ότι η μόνη του επιλογή για να ξανασχοληθεί με τα οικονομικά θα ήταν ήταν καμιά θεσούλα συμβούλου σε κανένα Αζερμπαϊτζάν στην καλύτερη.

  4. sawas avatar
    sawas 20/12/2011 15:10:17

    Υποτιμάς τους ανήθικους οίκους αξιολόγησης!!!
    Για αυτήν την απρέπεια της Ισπανίας θα υποβαθμιστεί οσονούπω!!!

    Ο Ραχόι θα μάθει ποιος κυβερνά επιτελούς αυτήν την χώρα, αυτόν τον πλανήτη.
    Εδώ είμαστε να τα λέμε πάλι.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ sawas 20/12/2011 16:41:52

      Μαλλον οι οικοι αξιολογησης πηραν το μηνυμα οτι η Μπαρτσελονα κυβερνα τον κοσμο και εκαναν μοκο!

      • sawas avatar
        sawas @ Ραβινος 20/12/2011 16:54:35

        Εκτίμηση μου
        Σε 10 μέρες η πρώτη αρνητική αξιολόγηση (οι λόγοι άπειροι)
        Σε 30 μέρες τα πρώτα μέτρα (αντίθετα με τα τωρινά) για την Ισπανία

  5. ioannis33 avatar
    ioannis33 20/12/2011 15:16:05

    μπράβο τους,πολύ ελπιδοφόρο ακούγεται.Τίποτα στην οικονομία δεν είναι μονόδρομος και πάντοτε μπορείς να πετύχεις ευνο'ι'κότερα αποτελέσματα αν έχεις ανοικτά μάτια και αυτιά.Ολα τελικά μήπως ήταν συμφωνημένα απο πριν με βαρυ τίμημα για την Ελλάδα;

  6. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 20/12/2011 15:28:53

    Απορία τίποτα απο τα τρία ανασκοπολισμο

  7. sabi avatar
    sabi 20/12/2011 15:30:28

    sawas,
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ

  8. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 20/12/2011 15:39:20

    Τις «φιλόδοξες και ευρύτατες» μεταρρυθμίσεις που ανακοίνωσε ο νέος πρωθυπουργός της Ισπανίας, Μαριάνο Ραχόι επαίνεσε σήμερα το Βερολίνο.

    «Η γερμανική κυβέρνηση χαιρετίζει την ανακοίνωση αυτών των μεταρρυθμίσεων. Γνωρίζουμε ότι θα είναι πολύ απαιτητικές για την Ισπανία... Το μήνυμα [της Δευτέρας] δείχνει πως η Ισπανία θα προσεγγίσει τις απαιτούμενες μεταρρυθμίσεις με ταχύτητα και αποφασιστικότητα», δήλωσε εκπρόσωπος της γερμανικής κυβέρνησης.

    Στην πρώτη του ομιλία στο νέο κοινοβούλιο, ο Ισπανός πρωθυπουργός δεσμεύτηκε για μεγάλες περικοπές δαπανών, αν και δεν αποκάλυψε πολλές λεπτομέρειες των σχεδίων του.

    Πηγή: Reuters

    • Απορία avatar
      Απορία @ Κώστας Ροδινός 20/12/2011 16:31:10

      Άλλοι ηλίθιοι "τραπεζικοί υπάλληλοι" και στην Ισπανία...

      Σίγουρα θα αποτελέσει αντικείμενο ιστορικής έρευνας αλλά και αντικείμενο της φιλοσοφίας της ιστορίας το σημερινό αίσχος που σε τόσες πολλές χώρες του κόσμου οι κυβερνήτες είναι επί της ουσίας "υπάλλήλοι" των τραπεζών.

  9. "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" avatar
    "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" 20/12/2011 15:59:02

    Γιατί σας κάνει εντύπωση ρε παιδιά η άγνοια του ανδρός; Εδώ, για δεκαετίες το Κράτος δε γνωρίζει πόσους υπαλλήλους έχει! Δεν έχει πάρει χαμπάρι ότι δίνει συντάξεις στο μισό παράδεισο!
    Σε ποια επιχείρηση θα γινόταν αυτό και θα έμενε στη θέση του ο Διευθυντής Ανθρώπινου Δυναμικού!

  10. firiki2010 avatar
    firiki2010 20/12/2011 16:22:45

    Mάλλον οι Ισπανοί πήραν μαθήματα απο εμάς!
    Μας είδαν οι Ισπανοί:
    -Να μην περικόπτουμε δημόσιες δαπάνες
    - Να μειώνουμε τις συντάξεις
    -Να κάνουμε μια αλλοπρόσαλλη "οριζόντια" εφεδρεία σπρώχνοντας τον κόσμο σε πρόωρη συνταξιοδότηση
    -Να μην παγώνουμε πραγματικά τις προσλήψεις
    -Να αυξάνουμε τους φόρους
    -Να μην συμψηφίζουμε οφειλές με απαιτήσεις Δημοσίου
    ... είδαν στη συνέχεια τα "εξαιρετικά " αποτελέσματα και έκαναν ακριβώς τα ... αντίθετα.
    Αθάνατη Ελλάδα! Πάλι έδωσες τα φώτα σου!

    • pilot avatar
      pilot @ firiki2010 20/12/2011 18:11:45

      καλο !!!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ firiki2010 20/12/2011 18:19:03

      Σωστός!

  11. sabi avatar
    sabi 20/12/2011 18:44:56

    Aς ενθουσιαστώ και εγώ λίγο μαζ'ι με τον Κ Ροδινό και τον firiki2010.
    Αφού λοιπόν ο Ραχόι πήρε τα σωστά μέτρα και τα μπράβο του Βερολίνου (Οπως τα πήρε και ο δικός μας ΓΑΠ και με αγαλματάκι μάλιστα!...) η Ισπανία μάλλον θα την γλιτώσει. Φυσικά τότε θα την γλιτώσει και η Ιταλία. Αρα η ΕΕ θα επανέλθει σε καλύτερη μάλιστα κατάσταση στο 2008. Οπότε όπως δήλωσε ο Προφεσσόρε Ρομάνο Προντι η Ελλάδα θα μπορεί να σωθεί μέσα σε 5 λεπτά (Ποιός θα καταλάβαινε αλήθεια άν η ΕΚΤ τύπωνε ένα Σαββατοκύριακο 10 δίς και μας τά'χωνε χωρίς τυμπανοκρουσίες?) Μην απογοητεύεστε, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία . Ας λέει τα δικά του ο sawas. Είναι εκ φύσεως φαίνεται μαχμουρλής...

  12. NIKOS X. avatar
    NIKOS X. 21/12/2011 07:38:13

    ΤΟ ΑΡΘΡΟ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΕΒΑΛΕ ΣΕ ΠΟΙΟ ΒΑΘΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ.
    ΒΕΒΑΙΑ ΟΙ ΙΣΠΑΝΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΕΜΑΣ ΣΤΗΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΤΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ.
    ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΝΑΣ ΓΑΠ Η ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΕΚΟΤΑΝ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ!

  13. φωνη avatar
    φωνη 21/12/2011 07:44:41

    Και στα δικά μας οι ανελεύθεροι.

  14. φωνη avatar
    φωνη 21/12/2011 07:44:41

    Και στα δικά μας οι ανελεύθεροι.

  15. alexis avatar
    alexis 21/12/2011 13:59:32

    Τι % χρέος έχει η Ισπανία και πόσο η Ελλάδα βρε παλικάρια εεεεε????!!!!!!

  16. miden_agan avatar
    miden_agan 21/12/2011 15:04:21

    Τί μέτρα και ιστορίες για αγρίους. Όσο το καταλαβαίνω, τα spread της Ισπανίας έπεσαν λόγω του πρόσφατου swap ΕΚΤ / FED που έδωσε σήμερα τη δυνατότητα στην πρώτη να σπρώξει 500δις στις τράπεζες και άρα η αγορά προεξόφλησε ότι θα υπάρχει ρευστότητα ώστε να καλυφθούν οι λήξεις τον ομολόγων. Η πραγματική διαφορά είναι ότι η Ισπανία πάλεψε (και η προηγούμενη κυβέρνηση) να μην μπει στο ΔΝΤ ενώ εμείς τρέξαμε πρώτοι.

  17. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 21/12/2011 16:22:47

    Το άρθρο είναι αποκαλυπτικό της ορθότητας της πολιτικής Σαμαρά. Και να φανταστεί κανείς ότι ο Ισπανός δεν είχε ανάγκη σε αυτή τη φάση να ρίξει τους φόρους των επιχειρήσεων σε αντίθεση με εμάς που θα πρέπει να πέσουν σε flat rate 15% που λέει και ο Σαμαράς (γιατί όχι και στο 12%, όσο και οι γειτονικές χώρες κράτη μέλη ΕΕ δλδ Κύπρος, Βουλγαρία;).

  18. sabi avatar
    sabi 21/12/2011 20:35:06

    To πρόβλημα είναι οτι και στο 5% να πέσει ο φόρος, άν δεν υπάρχει ρευστό χαμηλότοκο για να κάνεις την επένδυση και δεν υπάρχει καμμία βεβαιότητα ουτε κάν ελπίδα οτι θα πιάσεις τιμή πάνω απ το κόστος, και 0 % φόρο να σου βάλουνε δεν ξεκινάς. Η η ΕΚΤ θα τυπώσει αλλά FED ή η ΕΕ θα πτωχεύσει συνολικά μπας και η ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ αναγκαστεί να ξεκινήσει NEW DEAL με νέο παγκόσμιο νόμισμα