#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/02/2010 13:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μαζόχες με πράσινη βούλα

Πόσα θέλουν να για να σταματήσουν να μας τρελαίνουν; Από τη μια οι εθνικοί κατασκευαστές και προμηθευτές χτυπάνε την (εκάστοτε) κυβέρνηση όταν δεν παίρνουν τα έργα που τους έχουν τάξει, ή που θεωρούν αυτοί ότι είναι δικά τους, και από την άλλη τους στηρίζουν σε κάθε ευκαιρία. Κλασσική περίπτωση ο Μπόμπολας και οι εφημερίδες του. Το Πρώτο Θέμα περνά από γενεές δεκατέσσερις τον Γιώργο και την παρέα του, και από την άλλη η Ημερησία η οποία το Σάββατο δημοσίευσε πανελλαδική έρευνα της Metron Analysis στην οποία ούτε λίγο ούτε πολύ 7 στους 10 στηρίζουν τα μέτρα που ανακοίνωσε ο πρωθυπουργός για την οικονομία ενώ 6 στους 10 θα έκαναν θυσίες για να πάει μπροστά ο τόπος.

Με λίγα λόγια η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών θέλει σύνταξη στα 67, να δουλεύει 40 χρόνια, να τον φορολογούν από το πρώτο πενηνταράκι, να πληρώνει για τις λαμογιές των πολιτικών και γενικά να τον ξεζουμίσουν προκειμένου να σωθεί η οικονομία.

Ή είμαστε σαν τους Γαλάτες που δεν ξέρουμε τι μας γίνεται, ή έχουμε τρελαθεί με αυτά που βλέπουμε και ακούμε, ή κάποιοι μας δουλεύουν. Γιατί δε ρωτάνε από ποιους πραγματικά πρέπει να πάρουν τα λεφτά για να σωθεί η οικονομία;

Τι αβάντες είναι αυτές σε κάθε σκληρή αντιλαϊκή πολιτική ενός ψεύτικου σοσιαλισμού που το μόνο που σκέφτεται να πως να εφαρμόσει τα μέτρα των Βρυξελλών;

Με τέτοιες δημοσκοπήσεις δεν θα αργήσει να έλθει και το plan B, ακόμη πιο σκληρό που θα προβλέπει απολύσεις πάνω από το 2%, ευέλικτες μορφές εργασίας, νέους φόρους και άλλα τέτοια όμορφα. Και εμείς θα κοιτάμε σαν τους χάνους και θα απαντάμε στα γκάλοπ ότι καλώς καμωμένα από το Γιώργο.

Μαζόχες και με την (πράσινη) βούλα δηλαδή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 07/02/2010 14:12:18

    και ολα αυτα μετα την Συνάντηση χθες Μπιρμπίλη – Μπομπόλα για θέματα ανακύκλωσης!!!!!!!!!!!!!!.
    Συνάντηση κορυφής
    οκολόγων ………(trash)ινων.

  2. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 07/02/2010 15:12:36

    «Το Πρώτο Θέμα περνά από γενεές δεκατέσσερις τον Γιώργο και την παρέα του»

    Μπορεί να τους χτυπάει για άλλους λόγους, αλλα ότι είναι πράσινος θίασος μην το συζητάμε!

    Και στην τελική που έχει άδικο το θέμα όταν αναφέρει όσα αναφέρει για «συμβουλευτική κυβέρνηση ημιδαπων» του Γιωργάκη;

  3. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 07/02/2010 16:58:08

    Το σύστημα ΠΑΣΟΚ κάνει τη δουλειά του. Το θέμα είναι ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ. Τα μπουκωμένα διαπλεκόμενα ΜΜΕ με πρώτο το MEGA μας τρίβουν στη μούρη δημοσκοπίσεις σύμφωνα με τις οποίες , μας αρέσει να μας στίβει το ΠΑΣΟΚ και να βγάζει από τη μύγα ξύγκι. Αρκεί να μας το κάνει το ΠΑΣΟΚ και εμείς το απολαμβάνουμε. Όχι σαν την κακιά...δεξιά!!!Η μεγαλύτερη πολιτική απάτη του ΠΑΣΟΚ περνάει απαρατήρητη. Μέχρι τις 4 Οκτώβρη δεν έβλεπαν καν διεθνή κρίση παρά κακή πολιτική του Καραμανλή. Τώρα στίβουντ ο λαό και ξεχνάνε όλα όσα λέγαν πριν. Και εμείς τους καμαρώνουμε και τους ανεχόμαστε. Σύμφωνα πάντα με τις δημοσκοπίσεις του συστήματος..Του συστήματος που μόνο αν ξεριζωθεί εντελώς θα αναπνεύσουμε ως χώρα.

  4. πολίτης avatar
    πολίτης 07/02/2010 18:43:46

    Οι φανατικοί πασοκτσήδες ψήφισαν ΠΑΣΟΚ και δεν ξαναείδαν δελτίο ειδήσεων. Μένουν με ανοιχτό το στόμα όταν ακούνε για το μεταναστευτικό, την (κατ'ουσίαν) κατάργηση του αφορολόγητου και τη συγκέντρωση αποδείξεων, την εισαγωγή αντικειμενικών κριτηρίων στη φορολόγηση, τις αλλαγές στο ασφαλιστικό κλπ σοσιαλιστικά μέτρα. Μετα χαμογελάνε ειρωνικά, γιατί νομίζουν ότι ψεύδεσαι ή ότι δεν κατάλαβες καλά. Ειναι πολύ σίγουροι για την οικονομική διάνοια του πρωθυπουργού και την κοινωνική του ευαισθησία φυσικά. Με τέτοια πληθώρα αυτιστικών δεν είναι περίεργο γιατί βαδίζουμε στην καταστροφή.
    Άσε που πίστεύω ότι αυτοί που θα έκαναν θυσίες για να πάει μπροστά ο τόπος είναι κυρίως δεξιοί. Αφού επικαλέστηκε ό Γιωργάκης εθνικό συμφέρον στο διάγγελμα, τους "έριξε" μια χαρά!

  5. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 07/02/2010 18:52:41

    Δεν ξέρω κατα πόσο υπερβάλλουν οι δημοσκοπήσεις ή κατα πόσο έχει περάσει ,πάλι μέσω των καναλιών ,ο φόβος μιας πιθανής ολικής κατάρρευσης της χώρας και έχει δημιουργηθεί αυτή οι μαζοχιστική ανεκτικότητα του κόσμου.
    Πιστεύω ότι ο κόσμος έχει πλεον αποβλακωθεί εντελώς και μαζί του και οι πολιτικοί.
    Αν θυμηθούμε τι γινόταν στη χώρα πριν ένα χρόνο και πώς προβάλλονταν από τα μέσα θα καταλάβουμε γιατί βγήκε ο ΓΑΠ και πόσο εύκολο θα είναι να εφαρμόσει ότι σκληρότερο νόμο επιθυμεί.Πριν ένα χρόνο είχαμε καταλήψεις σε λύκεια,ΑΕΙ και ΤΕΙ σε όλοι τη χώρα.Σε ζωντανές συνδέσεις και τηλεοπτικά show όπως του Λαζόπουλου έβγαζαν παιδιά 13 και 15 χρονών να μιλάνε για μαθητικά κινήματα και φοιτητικές επαναστάσεις.Φέτος όλα τα προβλήματα λύθηκαν και όλοι,μαθητές και δάσκαλοι,απολαμβάνουν το άριστο εκπαιδευτικό μας σύστημα.
    Πέρσι έπαιρνε φωτιά κάδος στη Γλυφάδα από τσιγάρο και είχαμε ζωντανές συνδέσεις για πιθανό τρομοκρατικό χτύπημα .Φέτος βρίσκουν βόμβες απέναντι από τη ΓΑΔΑ και δε τρέχει τίποτα.
    Πέρσι όλες οι "αριστερές" συνδικαλιστικές οργανώσεις είχαν τρεις πορείες τη βδομάδα στην Αθήνα με ζωντανές συνδέσεις σε όλα τα κανάλια ακόμα και αν οι διαδηλωτές δε συμπλήρωναν ούτε ΤΑΧΙ.Φέτος τους ανακοινώνει ότι θα τους ξεζουμίσει και όλοι στην αριστερά(μη χέσω) πέρα βρέχει .
    Είμαστε άξιοι της μοίρας μας σαν λαός και γι'αυτό μας δουλεύουν κανονικά.
    Περαστικά μας και υπομονή γιατί έπονται πολύ χειρότερα.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΜΗΤΣΟΣ 07/02/2010 19:01:55

      Περιγραφεται απλως το φαινομενο της ιδεολογικης κυριαρχιας της κεντροαριστερας που εχει παρει μεγαλες διαστασεις πια αφου η ΝΔ εχει μεινει χωρις τυπο και χωρις ιδεολογια στο απολυτο μηδεν.Ουσιαστικα οτιδηποτε και αν κανει η κυβερνηση ΠΑΣΟΚ περνα χωρις αντιδρασεις.
      Επισης οτι και αν λενε ειναι σωστο ενω οτι και αν λενε οι αντιπαλοι της ειναι λαθος.Απο αυτη την κατασταση θελει πολυ δουλεια για να ξεφυγουμε.

    • ΜΗΤΣΟΣ avatar
      ΜΗΤΣΟΣ @ ΜΗΤΣΟΣ 07/02/2010 19:12:51

      Η άποψη μου σχετικά με το τι μπορεί να πράξει η ΝΔ σήμερα εκφράζεται εδώ:http://hassapis-peter.blogspot.com/2010/02/blog-post_07.html

  6. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 08/02/2010 08:45:47

    Ποιά εταιρία έκανε την δημοσκόπηση;;;Η M E T R O N ;Α!.Καλά.ΕΓΚΥΡΟΤΑΤΗ.

  7. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 08/02/2010 09:02:12

    H Metron πόσα έδινε για την Μπακογιάννη ότι θα βγεί αρχηγός της ΝΔ; Θυμάστε;

  8. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 08/02/2010 19:08:08

    Η Metron,παραμονές εκλογών 2004,έδινε....Derby( κι από κοντά κι ALCO βεβαίως-βεβαίως).Ε!Δεν έπεσε μέσα;;;Εντελώς μέσα έπεσε.