#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/05/2012 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μαζικό κίνημα..."δεν πληρώνω" !!!



Θέμα χρόνου είναι σύμφωνα με πληροφορίες η εσωτερική στάση πληρωμών στην Ελλάδα καθώς τα ταμειακά αποθέματα έχουν σωθεί και κανείς δεν ξέρει αν στις 22 Ιουνίου θα μπουν όλες οι συντάξεις ή έναντι. Η οικονομία έχει καταρρεύσει πλήρως εξαιτίας κυρίως της αδυναμίας του ελεγκτικού μηχανισμού να εισπράξει από όσους χρωστούν φόρους.

Προφανώς και για χιλιάδες πολίτες είναι αδύνατη η πληρωμή φόρων και χαρατσιών.

Όμως, εδώ έχουμε με μαζικό κίνημα άρνησης πληρωμής.

Επιχειρηματίες αρνούνται να πληρώσουν δάνεια στις τράπεζες, ασφαλιστικές εισφορές στα ταμεία, μισθούς σε υπαλλήλους.

Ελεύθεροι επαγγελματίες φοροδιαφεύγουν ασύστολα ενώ οι μόνοι που πληρώνουν είναι οι μισθωτοί. Όμως, υπάρχουν και χιλιάδες πολίτες που έχουν ληξιπρόθεσμα και δεν πάνε να τα εξοφλήσουν ή τουλάχιστον να κάνουν διακανονισμό.

Η μαζική άρνηση πληρωμής έχει τινάξει στον αέρα την οικονομία, τόσο πολύ που η επόμενη κυβέρνηση, όποια κι αν είναι αυτή θα βρει το χάος στα ταμεία. Αν δε βοηθήσουν οι ξένοι τότε είναι σίγουρη η στάση πληρωμών στο εσωτερικό μέτωπο καθώς μέχρι το φθινόπωρο δεν υπάρχουν πληρωμές σε δάνεια.

Θα αναρωτηθεί κανείς τι είναι αυτοί που δεν πληρώνουν έτσι ξαφνικά. Οι φυλές των μπαταχτζήδων είναι πολλές:

Κατ΄αρχάς είναι οι κατεστραμμένοι που δεν έχουν να πληρώσουν και είναι οι μόνοι δικαιολογημένοι.

Είναι επίσης, οι οπαδοί του κόμματος της δραχμής με αρχηγό τον κ. Τσίπρα. Ποντάρουν λοιπόν στην επιστροφή στη δραχμή για να γλιτώσουν εκατομμύρια ευρώ θαλασσοδάνεια. Πολλοί από αυτούς είναι επιχειρηματίες που βλέπουν ως μόνη ευκαιρία να την γλιτώσουν, την καταστροφή της Ελλάδας.

Είναι επίσης, κάποιοι που έχουν πειστεί  ότι ο Τσίπρας θα τους χαρίσει δάνεια και πιστωτικές ή ότι θα πάει να πάρει λεφτά από τους πλούσιους και θα τα μοιράζει στους φτωχούς.

Και είναι τέλος όσοι τηρούν στάση αναμονής και δεν πληρώνουν μέχρι να σχηματιστεί κυβέρνηση.

Από την άλλη, φυσικά, υπάρχει και το κράτος που έχει παγώσει όλες τις πληρωμές. Δεν πληρώνει προμηθευτές, φαρμακοποιούς, γιατρούς, στον ΕΟΠΥΥ, στην παιδεία κ.λπ. Έτσι, δεν υπάρχει στην αγορά ούτε… σάλιο.

Με την κατάσταση αυτή να έχει παγιωθεί εδώ κι ένα μήνα, οι εφορίες απλώς υπολειτουργούν αφού δεν έχουν κάτι για να μαζέψουν χρήμα.

Προς τούτο, το οικονομικό επιτελείο έχει πάθει πανικό καθώς δεν έχει να πληρώσει ούτε τα βασικά. Έτσι από αύριο ο κ. Ζαννιάς βάζει τοποτηρητές στις μεγάλες εφορίες και σ’ αυτές που δεν εισπράττουν μπας και κυνηγήσουν οι εφοριακοί τους φοροφυγάδες.

Όμως, η κατάσταση της ομαδικής άρνησης πληρωμής φόρων δεν οδηγεί πουθενά παρά μόνο στην καταστροφή. Όλοι αυτοί που έχουν λεφτά και περνάνε καλά αλλά δεν πληρώνουν περιμένοντας τον… Αλέξη να τους τα χαρίσει θα πρέπει να αναλογιστούν πόσο κακό κάνουν στην χώρα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ask avatar
    ask 28/05/2012 10:12:27

    Ευτυχώς που το 75% δεν περιμένει τον Αλέξη και πληρώνει κανονικά. Αλλοιώς θα ήμασταν ήδη στη δραχμή... Η κάνω λάθος και επειδή βλέπουν άνοδο του Αλέξη στο 30% τον πίστεψαν και οι υπόλοιποι και θα του δώσουν αυτοδυναμία για να πάψουν να πληρώνουν οριστικά?

    • Μισθωτος avatar
      Μισθωτος @ ask 28/05/2012 19:01:00

      Προταση:
      Αμεσος ελεγχος και απαιτηση των ληξιπροθεσμων σε ολους, εκτος μισθωτων μονο (με καθαρο εισοδημα του 2011 μεχρι 50000).
      Καμια δικαιολογια για εταιρειες , ελευθερους επαγγελματιες, κλπ.
      Διαφωνει κανεις;

  2. Nik avatar
    Nik 28/05/2012 10:28:41

    "Ελεύθεροι επαγγελματίες φοροδιαφεύγουν ασύστολα " Νάτην πάλι την μόνιμη μυθολογία της φοροδιαφυγής. Αποψη σου, αλλά η εμπειρία δείχνει αλλιώς. Εδώ και ένα χρόνο διεξάγω ένα πείραμα, δεν ζητώ απόδειξη από κανένα κατάστημα. Με ελάχιστες εξαιρέσεις έχουν κτυπηθεί στις ταμειακές οι συναλλαγές και έχουν βγει αποδείξεις. Χωρίς να το ζητώ έχω μαζέψει αποδείξεις 15000 Ευρώ. Σε αντίθεση, σε επαγγελματικά ταξείδια στην δήθεν φορολογικά συνετή Ευρώπη, η έκδοση απόδειξης γινόταν με το στανιό, ακόμη και σε φαρμακεία. Ο κόσμος δεν πληρώνει διότι τον έχουν στεγνώσει οι φόροι. Αθροίστε την επιπλέον φορολογική επιβάρυνση ενός ελεύθερου επαγγελματία εδώ και ένα χρόνο: έκτακτη εισφορά, φόρος επιτηδεύματος, φόρος ακινήτων, επιβολή προπληρωμής φόρου εκεί που δεν ίσχυε παλιά, και να μη ξεχνάμε την προκαταβολή 55% (!!!) στον φόρο εισοδήματος για το επόμενο έτος, λές και είναι εγγυημένη η κερδοφορία σε βαθμό που να δικαιολογεί τέτοια προκαταβολή. Και ανά πενταετία έρχεται η συνάφεια που σε αναγκάζει να δηλώσεις ένοχος αμέσως ή ένοχος και υπερχαρατσωμένος μετά από έλεγχο. Φτάνει πια με την καραμέλα της φοροδιαφυγής. Η μαύρη οικονομία στην Ελλάδα είναι στα επίπεδα της υπόλοιπης Ευρώπης και για αυτό φταίει κυρίως ο θεσμός του ΦΠΑ. Κανείς δεν θέλει να είναι ο απλήρωτος φοροεισπράκτορας του κράτους, και όχι μόνο απλήρωτος, αλλά να θέλει και πληρωμένο λογιστή για να υπολογίζει το ΦΠΑ.

    • καθηγητής avatar
      καθηγητής @ Nik 28/05/2012 12:14:57

      Μήπως θα έπρεπε να διακρίνεις μεταξύ νέων ή μικρομεσαίων ελευθέρων επαγγελματιών, οι οποίοι όντως βρίσκονται σε δύσκολη θέση και αρκετών παλιών πιασμένων που δεν εγκατέλειψαν ποτέ το αγαπημένο τους χόμπυ;

    • Μισθωτος avatar
      Μισθωτος @ Nik 28/05/2012 22:53:15

      Μυθολογια της φοροδιαφυγης;
      Πληρωσα εκτακτη εισφορα μαζι με την γυναικα μου (μισθωτοι αμφοτεροι με 3 παιδια και ΚΑΝΕΝΑ αλλο εισοδημα)1100 ευρω, κι ο εργοδοτης μου με 2 παιδια σε κυριλατο ιδιωτικο , με jeep RAV μεσω leasing, και σπιτι 100 τμ σε προνομιουχο προαστιο , 430 ευρω.
      Μαλλον εγω φοροδιαφευγω παλι.

  3. Α avatar
    Α 28/05/2012 10:29:05

    Αυτά είναι τα αποτελέσματα της ύφεσης: ΟΥΚ ΑΝ ΛΑΒΕΙΣ ΠΑΡΑ ΤΟΥ ΜΗ ΕΧΟΝΤΟΣ!
    Ας αλλάξει δρόμο επιτέλους αυτή η χώρα, ας μειώσει τους φόρους κατ΄αρχήν , για να μπορεί να εισπράτει. Στη συνέχεια πρέπει να γίνουν κι΄άλλα για την ανάκαμψη και επομένως για την εισρροή των δημοσίων εσόδων.
    Οι ¨μεγάλοι¨ που πάντα φοροδιέφευγαν , συνεχίζουν τα ίδια.
    Η μεσαία τάξη όμως που τροφοδοτούσε τα δημόσια ταμεία, σήμερα εξαφανίστηκε. Από που λοιπόν θα βρεθούν τα έσοδα;

  4. Nik avatar
    Nik 28/05/2012 10:34:59

    Υψηλή φορολογία συν 55% προκαταβολή του επόμενου έτους! Ποιος μισθωτός θα ήθελε τέτοια ευκαιρία! Συνάφεια ανά πενταετία, όπου ή δηλώνεις ένοχος ή σου κάνουν έλεγχο και εγγυώνται ότι θα πληρώσεις περισσότερα! Απλήρωτος φοροσυλλέκτης ΦΠΑ, συν το έξοδα του λογιστή για να τον υπολογίσει.

    Βάλτε και όλους τους έκτακτους φόρους από το 2010 και μετά, και η λογική λέει ότι τα λεφτά τα πήρανε.

    Οσο για την πλουτοκρατεία. Πόσα λεφτά έχουν αθροιστικά οι πλούσιοι; Αν τα κατάσχουμε όλα λύνουμε το πρόβλημα; Οποιος το πιστεύει αυτό είναι εκτός από επικίνδυνος και πολύ μα.....

  5. ap avatar
    ap 28/05/2012 11:31:21

    Ακούμε και την ομιλία του Προέδρου πού και πού: υπάρχει όρος στη δανειακή σύμβαση -το Β μνημόνιο που λέμε- για ΑΜΕΣΗ εξόφληση των οφειλών του δημοσίου προς ιδιώτες, φαρμακοποιούς, γιατρούς προμηθευτές, μελετητές και εργολήπτες δημοσίου. Οι οποίοι, αντίθετα με τη λάσπη που τρώνε- δεν είναι ούτε καρχαρίες, ούτε λαμόγια, ούτε καθέξιν φοροφυγάδες. Ποσό το οποίο ανέρχεται γύρω στα 6-7 δις ευρώ. Αν κυκλοφορήσουν αυτά τα χρήματα στην αγορά, θα συνέλθει το σύστημα. Ο Πρόεδρος τα λέει...

  6. nikos avatar
    nikos 28/05/2012 11:49:17

    Απίστευτο.

  7. Τηλεβόας της Άρτας avatar
    Τηλεβόας της Άρτας 28/05/2012 13:19:14

    Το ότι δεν πληρώνουν επειδή δεν έχουν να πληρώσουν, διότι έχουν στεγνώσει από τα χαράτσια και την αναδουλειά δεν σας περνάει καν απ' το μυαλό, ε;

  8. Factorx avatar
    Factorx 28/05/2012 13:23:20

    Γιατί τι διαφορετικό λέει η ανάρτηση; Βγάλε λίγο τον τηλεβόα από τα μάτια σου

  9. Jimakos avatar
    Jimakos 28/05/2012 13:30:02

    Οι μισθοί των Δ.Υ. να πληρώνονται και άλλοι να πάνε να ...θούνε. Να φορολογηθούνε ήθελα να πω.

  10. mister avatar
    mister 28/05/2012 23:45:15

    Σκεφτήκατε ποτέ πως πλησιάζει ο καιρός που στο κίνημα "δεν πληρώνω", θα προσχωρήσει και το ελληνικό δημόσιο?...αν δεν έχει προσχωρήσει ήδη για πολλές περιπτώσεις!

  11. zame avatar
    zame 29/05/2012 00:12:04

    ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ..???????? κρατικοδίαιτος



    ...πρέπει να ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ που ενοχοποιείς το επιχειρείν.
    ..επιδει δεν μπορείς.. η δεν θέλεις.. η βαριέσαι να ξεχωρίσεις
    την "ήρα από το σταρι"
    Το "τσουβαλιασμα" κανει πολυ κακο στην νόηση.

    και δυστυχώς "κάποιοι" που είναι γνωστή πλεον η διακυβέρνηση τους ..
    (αφού θερίζουμε αυτό που σπερνανε)
    τους ενθαρρύνανε και τους επιβραβεύσανε..
    (βλπ.την γνωστη περαίωση..κλπ)

    ..και όσο για την γενικότερη -άρνησης πληρωμής-..ένα έχω να σου πω..
    αν πχ.έδινες χρήματα στο παιδί σου να πάει να πάρει ψωμί..
    και αυτό τα ξόδευε αλλού..1,2,3 φορές..τι θα έκανες..?
    θα του ξαναέδινες χρήματα για ψωμί ?..

    .. και προφανώς δεν αντιλαμβάνεσαι το ..γνωστό ουκ αν λάβεις εκ του μη έχοντος....άσε πού αν συνεχιστεί αυτό το βιολί..
    θα έχουμε ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΟ ΣΥΝΩΣΤΙΣΜΟ στο ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ...

    ..και παρεμπιπτόντως μήπως ξέρεις από το 1.5μύριο ανέργους..πόσοι προέρχονται από το δημόσιο τομέα ?

  12. nikos avatar
    nikos 05/09/2012 00:16:48

    Ελεύθεροι επαγγελματίες φοροδιαφεύγουν ασύστολα ενώ οι μόνοι που πληρώνουν είναι οι μισθωτοί..... ΡΕ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΕ ΤΙ ΜΑΣ ΒΑΖΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΟΥΒΑ ΟΛΟΥΣ.... ΕΓΩ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΟΥ ΚΟΒΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΤΟ ΦΠΑ... ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΤΟΥ 2011 ΣΤΑ 5.000 ΤΟ 2012 ΟΜΩΣ..ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΕΝΩ ΕΙΧΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ πχ 3.000 ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΤΕΛΕΙΩΝΕ ΤΟ 2011 ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ 5.000 ΚΑΙ ΕΚΤΟΞΕΥΕΤΑΙ Ο ΦΟΡΟΣ ΜΟΥ ΣΤΑ 6.000 .. ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ 2013 ΕΝΩ ΣΤΟΥΣ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ ΟΧΙ, ΛΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΙΑ... ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ, ΤΟΥΣ ΒΓΑΛΑΤΕ ΟΛΟΥΣ ΛΑΜΟΓΙΑ. ΣΑ ΔΕ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ

  13. xp avatar
    xp 05/09/2012 01:19:56

    Φιλε νικο μια ιστοριούλα.Εκανα ιδιωτικό συμφωνητικό το 2012 με εναν Υδραυλικό.Ο άνθρωπος δουλεψε ,έκοψε τιμολόγιο ,πληρώθηκε.Μετά από χρόνια νομίζω 2007 έρχεται η εφορία για έλεγχο για ένα εικονικό τιμολόγιο.Το ωραριο είναι 9 -5 τους είπα,όχι 7.45 θα έρθουμε.Ο τύπος δεν πλήρωνε ΦΠΑ είχε φάει τριακόσια εκατομμύρια.Τους απόδειξα, λόγω ότι πάντα τηρώ αρχείο, ότι έπρεπε να κόψει παραπάνω τιμολόγιο.Αναγκαστικά το δέχθηκαν(Παρουσίασα ένα παχύ φάκελο).Δεν έφαγα κανένα πρόστιμο και φυσικά δεν έγινε κάτι περίεργο.Οταν έγινε η περαίωση με πήρε τηλέφωνο ένας ελεγκτής.Εισαι σημαδεμένος μου είπε κάνε περαίωση,θα έχεις πρόβλημα.Μα ελεγξατε του είπα .Θα έχεις χοντρό πρόβλημα,απάντησε.Μου στοίχησε 25.000 € .Αυτά που τα βάζεις?