#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/05/2010 16:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μαζική λαϊκή προειδοποίηση για την Τετάρτη

 



Αν ο κόσμος που συγκεντρώθηκε σήμερα για να διαδηλώσει εναντίον του ΔΝΤ ξεπέρασε κατά πολύ συνολικά κάθε άλλη συγκέντρωση για την Πρωτομαγιά, καταλαβαίνετε όλοι σας τι έχει να γίνει την Τετάρτη.

Μοναδική, αλλά καίρια, αδυναμία, η διάσπαση του κόσμου σε τρείς συγκεντρώσεις με ευθύνη των εργατοπατέρων και των γραφειοκρατών της Αριστεράς.  

Αξίζει να σημειωθεί ότι το κλίμα ήταν φορτισμένο, σημειώθηκαν επεισόδια μικρής έκτασης και προπυλακίστηκε απο αντεξουσιαστές ο πρώην πρόεδρος της Βουλής Απ.Κακλαμάνης

Ξεχωριστές συγκεντρώσεις πραγματοποίησαν ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ-ΕΚΑ στην πλατεία Κλαυθμώνος και το ΠΑΜΕ στην πλατεία Συντάγματος, ενώ αντεξουσιαστές συγκεντρώθηκαν στο Μουσείο.

Στην αμερικανική πρεσβεία κατέληξε η πορεία του ΠΑΜΕ που ξεκίνησε από το Σύνταγμα με επικεφαλής τη γενική γραμματέα της ΚΕ του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα.



«Όσα δισεκατομμύρια και να δώσουν στο ελληνικό κράτος, για το λαό δεν σημαίνει τίποτα γιατί το κεφάλαιο θα συνεχίζει να εκμεταλλεύεται ακόμα πιο σκληρά τους εργαζόμενους και το σάπιο πολιτικό σύστημα να τσαλαπατά κυριολεκτικά, να φοβίζει τους εργαζόμενους, να ζουν οι εργαζόμενοι χωρίς αξιοπρέπεια», υπογράμμισε η γ.γ. της ΚΕ του ΚΚΕ.

«Ήρθε η ώρα, πραγματικά τώρα είμαστε στο και 5. Δεν πρέπει να αργήσουμε, για να υπάρξει ένα μεγάλο εργατικό, λαϊκό, αγροτικό, νεολαιίστικο, γυναικείο μέτωπο πάλης που θα βάλει ως στόχο τη μεγάλη, τη ριζική ανατροπή», πρόσθεσε η κ. Παπαρήγα και εξέφρασε την ελπίδα ότι «στο δρόμο ενός τέτοιου αγώνα υπάρχει δυνατότητα κάτι να βελτιωθεί υπέρ των εργαζομένων».

Η απεργία της 1ης Μάη αποτελεί μια νέα ακόμα πιο προωθημένη αφετηρία κλιμάκωσης των αγώνων για το επόμενο διάστημα, ένα ακόμα αποφασιστικό βήμα στην κατεύθυνση του γενικού ξεσηκωμού, αναφέρει σε ανακοίνωσή του το ΠΑΜΕ, καλώντας παράλληλα τους εργαζομένους να συμμετάσχουν στις απεργιακές συγκεντρώσεις του Μετώπου σε όλη τη χώρα, στις 5 Μαΐου.

Από τη συγκέντρωση στην πλατεία Κλαυθμώνος, ο πρόεδρος της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ, Αλέξης Τσίπρας, διεμήνυσε πως ο ελληνικός λαός δεν χρωστάει σε κανέναν» και κάλεσε τους εργαζομένους να βάλουν αυτοί τις κόκκινες γραμμές με τους αγώνες τους, αφού δεν μπορεί να το κάνει η κυβέρνηση.

«Την κρίση να την πληρώσουν αυτοί που καταλήστευσαν τόσα χρόνια το δημόσιο πλούτο, τα ασφαλιστικά ταμεία, το βιος του ελληνικού λαού. Την κρίση να την πληρώσουν αυτοί και όχι οι μεροκαματιάρηδες, οι άνεργοι, οι νέοι άνθρωποι που αντιμετωπίζουν τεράστια προβλήματα επιβίωσης.



Τις κόκκινες γραμμές, αφού δεν είναι σε θέση να τις βάλει η κυβέρνηση, να τις βάλει ο λαός, οι εργαζόμενοι, οι νέοι με ενωτικούς και μαζικούς αγώνες. Αυτό είναι μήνυμα της σημερινής Πρωτομαγιάς και αυτός είναι ο δρόμος που ανοίγουμε στις επόμενες γενιές», τόνισε ο κ. Τσίπρας.

Προσερχόμενος στην πρωτομαγιάτικη συγκέντρωση, ο πρόεδρος της ΑΔΕΔΥ Σπύρος Παπασπύρος προειδοποίησε ότι η συμμετοχή στα σημερινά συλλαλητήρια, αποτελεί ένα πρώτο μήνυμα, ενόψει της πανελλαδικής απεργίας της 5ης Μαϊου, στην οποία κάλεσε τους εργαζόμενους να συμμετάσχουν μαζικά και αποφασιστικά.

Συνδικαλιστές του Εργατικού Κέντρου Αθήνας που μίλησαν στη συγκέντρωση κάλεσαν την κυβέρνηση να μην προχωρήσει στα μέτρα, υπογραμμίζοντας ότι οι μισθοί, οι συντάξεις αλλά και οι συλλογικές συμβάσεις εργασίας είναι αδιαπραγμάτευτα μέτωπα για τα συνδικάτα.

(φωτογραφίες antinews)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 01/05/2010 17:12:04

    Είναι επιτακτική ανάγκη να διαδηλώσει ο κόσμος την αντίθεση του στην επιβολή διευθυντηρίου από την τρόικα, στα μέτρα αλλά και να άρει έμπρακτα την εμπιστοσύνη του στην κυβέρνηση του πασοκ.

    Από κει και πέρα θεωρώ πως είναι επιτακτική ανάγκη να υπάρξει άμεσα μια πολιτική εναλλακτική λύση ευρείας αποδοχής, που θα μετουσιώσει την λαική αγανάκτιση και την ελπίδα για ένα καλύτερο αύριο σε πράξη.

    Μιλώντας με ρεαλιστικά δεδομένα, ούτε ο τσίπρας, ούτε η παπαρήγα, ούτε ο αλαβάνος, ούτε ο καρατζαφέρης είναι πρόσωπα που μπορούν κατά την γνώμη μου να ηγηθούν μιας τέτοιας προσπάθειας.
    Ο ΓΑΠ και η νεοφιλελευθερη συμμορία του είναι ούτως ή άλλως εκτός συναγωνισμού και ο μόνος πολιτικός αρχηγός που είναι σχετικά αφθαρτος και μπορεί να συσπειρώσει την υπάρχουσα κοινωνική και πολιτική δυναμική που αναπτύσσεται ραγδαία, είναι ο Σαμαράς.
    Οσο όμως έχει δίπλα του τα επονομαζόμενα "βαρίδια" και κυρίως την μητσοτακική νεοφιλελευθερη πτέρυγα, καθιστά το κόμμα του μη ελκυστικό στην πλατιά μάζα των ψηφοφόρων.

    Η προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει να ρισκάρει και να αντιδράσει δυναμικά στα τεκταινόμενα συσπειρώνοντας όχι κάτω από την γαλάζια, αλλά κάτω από την γαλανόλευκη σημαία,την μεγάλη πλειοψηφία του λαού που απαιτεί ένα πιο ελπιδοφόρο μέλλον για τον ίδιο και τα παιδιά του.

    Αν δεν σπάσει τα σκουριασμένα ούτως ή άλλως κομματικά στεγανά και φοβηθεί να κάνει το μεγάλο βήμα, θα διαπράξει μεγάλο λάθος κατά την γνώμη μου.

    • maestros avatar
      maestros @ Κάποιος. 01/05/2010 17:32:25

      Η ΟΜΙΛΙΑ ΤΟΥ ΑΛΕΚΟΥ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΑΙΣΘΗΣΗ(ΠΡΩΗΝ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ)
      Πολλοί πιστεύουν ότι είναι νεοφιλελευθερος, άλλοι ότι είναι απλά πραγματιστής, σίγουρα όμως μιλά διαφορετικά απο ότι οι άλλοι πολιτικοί που κρύβουν τα λόγια τους...

      http://aliartos-city.blogspot.com/2010/05/blog-post_8398.html

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ maestros 01/05/2010 17:43:02

        Αυτήν την στιγμή δεν είναι ώρα για ωραία λόγια αλλά για δράση.
        Ο κάθε πολιτικός που διαφωνεί με τους κυβερνητικούς χειρισμούς οφείλει, αυτήν την στιγμή που η χώρα και οι πολίτες της είναι στο χείλος του γκρεμού, να βγει δυναμικά μπροστά και να πει ΟΧΙ.

      • KNWD avatar
        KNWD @ maestros 02/05/2010 20:57:05

        Ο Αλέκος Παπαδόπουλος ξέχασε να αναφέρει ότι περιλαμβάνεται στους υπεύθυνους που μας έφεραν σ' αυτά τα χάλια.

        Παραθέτω αυτούσιο ένα σχόλιο από συζήτηση με αφορμή προηγούμενη παρέμβαση του Αλ. Παπαδόπουλου. Τα συμπεράσματα δικά σας
        ----------------------------------
        Το νομοθετικό έργο του κ. Παπαδόπουλου κατά το διάστημα της υπουργίας του στον τομέα υγείας στοίχισε μέχρι σήμερα περίπου 25 δις €. Τρεις γραμμές ήταν όλες κι όλες αλλά καλές (παρ. 2, άρθρο 7, Ν. 2955/2001). Έκτοτε ο ανταγωνισμός καταργήθηκε πλήρως στο ΕΣΥ επειδή όλα τα προϊόντα που κυκλοφορούν στην αγορά είναι "ειδικά". Τα ελλείμματα των νοσοκομείων φωνάζουν από μακρυά. Η κατάσταση στα ταμεία δεν φαίνεται επειδή εκεί υπάρχει παράς για εκεί που πρέπει και οι προμηθευτές πληρώνονται έγκαιρα σε ζεστό χρήμα που κανείς δεν υπολογίζει στον λογαριασμό.

        Το γεγονός ότι η ΝΔ αργότερα όχι μόνο αρνήθηκε με πάθος, παρά την απίστευτη πίεση από την Ε.Ε., να καταργήσει την διάταξη, αλλά αντίθετα επέκτεινε την εφαρμογή της, δεν αίρει τις ευθύνες του τέως υπουργού και σημερινού πολιτικού αναμορφωτή. Απλά αποδεικνύει και την αγυρτία των υπολοίπων.

        Να μην ξεχάσω να σημειώσω ότι παρά την κατάργηση της επίμαχης διάταξης (τις τελευταίες στιγμές της ΝΔ, 1,5 χρόνια μετά την καταδίκη της χώρας από το ΔΕΚ [υπόθεση C-481/2006] και υπό την απειλή δεύτερης παραπομπής συνοδευόμενης με επιβολή χρηματικού προστίμου - άρα η κατάργηση ήταν επικοινωνιακού χαρακτήρα) αυτή συνέχισε να ισχύει παράτυπα.

        Επιπλέον η καταργηθείσα (;;;) διάταξη ισχύει ακόμη και μέχρι σήμερα επί υπουργίας (θου Κύριε φυλακή τω στόματι μου) της σοσιαλίστριας Μαριλίζας Ξενογιαννακοπούλου και δεν προβλέπεται να παύσει να ισχύει στο άμεσα ορατό μέλλον. Ο εστιν μεθερμηνευόμενο, τα καινούργια δανεικά θα τα πάρουμε για να συνεχίσουμε να αγοράζουμε stents και βηματοδότες με τιμές έως και 5πλάσιες από αυτές της φτωχής Γερμανίας. Κατά τα λοιπά συστρατευόμεθα κατά της κρίσεως με αίσθημα ευθύνης και θυσίας.

        Η συνέχεια εδώ http://buzz.reality-tape.com/story.php?title=%CE%91%CE%BB--%CE%A0%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B4%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%9C%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%B1--%CF%83%CE%BF%CE%BA-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%AD%CE%BE%CE%BF%CE%B4%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CF%81%CE%AF%CF%83%CE%B7

    • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      MΑΝΩΛΗΣ Μ @ Κάποιος. 02/05/2010 01:53:40

      Αυτή τη φορά το σύνθημα που πρέπει να κυριαρχήσει είναι "Η κυβέρνηση δεν μπορεί όμως η Ελλάδα θα τα καταφέρει με ηγέτη τον Αντώνη Σαμαρά"

  2. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 01/05/2010 17:15:21

    Με τον προπηλακισμο του Απ Κακαλαμανη ο κοσμος δινει ενα μηνυμα:Ακομα και προσωπα που θεωρουνταν ιερα και σεβαστα θα μετατραπουν σε εχθρους του εθνους μολις στηριξουν με την ψηφο τους τα μετρα.
    Ασ το καταλαβουν ολοι :Οποιος βουλευτης ψηφισει τα μετρα αυτοματα περναει στους απεναντι.

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 01/05/2010 17:17:48

      Του χρόνου τέτοια εποχή δεν θα βγαίνουν έξω ούτε για καφέ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 01/05/2010 17:19:28

      Αφού σου λέει αντεξουσιαστές τον προπηλάκισαν.
      Από που και ως που οι κουκουλοφόροι εκφράζουν τον πολίτη?
      Έπρεπε να είχε πέσει στα χέρια μου ο.........άντε να μην πω.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 01/05/2010 18:28:44

      Από πού κι ως πού ο Κακλαμάνης ιερό και σεβαστο πρόσωπο?

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ εναςάσχετος 01/05/2010 18:32:07

        Μόνο η ηλικία του και τα άσπρα μαλλιά γιατί:

        δεν έλεγξε την εκτέλεση προϋπολογισμών; δεν ψήφισε νομοσχέδια; δεν έβαλε υπαλλήλους στη Βουλή; δεν υπέγραψε για 16 μισθούς; για πλασματικές υπερωρίες;

        Οπότε ας εμπεδώσουν όλοι ότι μόνο κράξιμο να αναμένουν, όταν

        30 χρόνια 300 πολιτικοί 300 δις € χρέος

  3. Βολιώτης avatar
    Βολιώτης 01/05/2010 17:31:31

    Αγαπητέ Φάκτορα,
    μη σας ξεγελούν οι εικόνες και η -υποτιθέμενη- δυναμική. Ήμουν στη συγκέντρωση της Κλαυθμώνος και έχω ιδίαν αντίληψη. Λοιπόν, αν δεν ήταν οι συνασπισμίτες, οι μετανάστες(!!!) και μετά οι κάθε λογής αριστεριστές, που πέρασαν από κει, η συγκέντρωση θα ήταν για κλάματα. Να σημειώσω, με ό,τι μπορεί να σημαίνει αυτό, ότι ο υπεύθυνος τύπου της ΓΣΕΕ έπινε, (προφανώς, με αγωνιστική διάθεση...), το καφεδάκι του σε παρακείμενο καφέ της οδού Κοραή, με άλλους τρεις και μόνο όταν τέλειωσε η συγκέντρωση της Κλαυθμώνος, έφυγε (για άγνωστες πολιτείες...).
    Τα συνθήματα των αριστεριστών ("ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ κρεμασμένοι με σκοινί" & "λέρες-λέρες εργατοπατέρες"...) αποδίδουν, πιστεύω, με τον πιο γλαφυρό τρόπο τα αισθήματα των εργαζομένων, για τη χρόνια προδοσία όλων αυτών των κυρίων, αξίων απογόνων (κι ελπίζω να νατιλαμβάνεστε γιατί αναφέρω αυτούς τους κυρίους ονομαστικά...) ενός Κανελλόπουλου, ενός Πρωτόπαππα, ενός Πιπεργιά, ενός Κουσελά, ενός Πουπάκη κλπ. κλπ....

    • ΣΚΑΙς avatar
      ΣΚΑΙς @ Βολιώτης 01/05/2010 17:46:58

      Απ' όλους όσους ανέφερες μόνο ο Πουπάκης δεν βγήκε βουλευτής. Οι άλλοι τα κατάφεραν εξαπατώντας διαχρονικά τους εργαζόμενους με το "λεφτά υπάρχουν". Αυτά τους έλεγαν εδώ και 30-40 χρόνια. Νομίζω ότι ήρθε η ώρα τους. Θα φάνε και αυτοί ξύλο σε λίγο καιρό.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΣΚΑΙς 01/05/2010 19:51:15

        Αν δεν απατώμαι, ο Πουπάκης είναι ευρωβουλευτής. Κάνω λάθος;

    • DoomWatcher avatar
      DoomWatcher @ Βολιώτης 01/05/2010 18:17:21

      Θα συμφωνησω με τον Βολιώτη. Είχα πάει και εγώ στην Κλαυθμώνος και μέχρι να εμφανιστούν τα μπλοκ των αριστερών, σύριζα, μεταναστών και άλλων, η εικόνα ήταν αποκαρδιωτική... τουλάχιστον! Σου έδιναν οι περισσότεροι την εικόνα ότι βρισκόντουσαν εκεί για καφεδάκι στην Κοραή και λίγο χαβαλέ για να περάσει η ώρα.

      Είμαι 30 χρονών. ιδιωτικός υπάλληλος και είναι η πρώτη πορεία που πήγα στην ζωή μου, και από εδώ και εμπρός σίγουρα όχι η τελευταία.

      Δυστυχώς όμως περίμενα, λαμβάνοντας υπ'όψη τις παρούσες συνθήκες, κάτι πολυ πιο δυναμικό. Έτσι δεν του φοβίζουμε με ΤΙΠΟΤΑ! Αλλά τί να μέλε;;; Εδώ την Παρασκευή ο Πειραιάς και ο Κηφισσός είχε μπλοκάρει από τους .... εκδρομείς! .... άπατοι θα πάμε!!

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ DoomWatcher 01/05/2010 18:19:48

        Να κάνω στη Κλαυθμώνος τι; Στην ΑΔΕΔΥ και την ΓΣΕΕ;
        Εγώ πήρα τα παιδιά μου και κατέβηκα φίλε μου στην πορεία, αλλά όχι και να πάω για μπούγιο στους συνένοχους...

      • DoomWatcher avatar
        DoomWatcher @ DoomWatcher 01/05/2010 18:37:52

        Φίλε Ιθαγενή ... ασφαλώς και δεν έμεινα για ώρα στην Κλαυθμώνος, όταν εμφανίστηκε η πορεία, αυτή ακολούθησα!

  4. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 01/05/2010 17:41:31

    Νεκρώστε τη χώρα τη Τετάρτη, δεν έχετε να χάσετε τίποτα, ούτως ή άλλως άνεργοι θα είστε σε μερικές εβδομάδες!

    Τσακίστε του ΧΟΥΝΤΙΚΟΥΣ του ΠΑΣΟΚ και αρνηθείτε να υπακούσετε στο ξεπούλημα της χώρας.

    Ο ΓΑΠ θα στείλει τους γιούς και τις κόρες σας ...ξέρετε που και για τι ακριβώς.

    Ο μεγαλύτερος ανθέλληνας που έχει εμφανιστεί στην πολυτάραχη ιστορία του Ελληνισμού εν πλήρη δράση το 2010.

    Πλήρης ανυπακοή σε οποιαδήποτε κυβερνητική οδηγία.

    Καταργήστε τη κυβέρνηση στη πράξη και στείλτε τους στο χρονοντούλαπο της ιστορίας μετά την καθειρξή τους για τα εγκληματα που διέπραξαν.

    ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΧΑΣΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.

    ΚΑΤΩ Η ΧΠΥΝΤΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ. Ενεργοποίηση εκ των πραγμάτων του 1-1-4


    Και κάτι ακόμα...ξυπνήστε εσείς της αντιπολίτευσης γιατί έχετε χάσει την μπάλα και θα σας πάρει και εσάς το ποτάμι.

    Αυτά που γίνονται στην Ελλάδα ούτε αναπόφευκτα είναι ούτε μονόδρομος. Εάν κινήσετε το κώλο σας θα βρείτε πολλούς υποστηρικτές εντός και εκτός της χώρας. Γρήγορα...και πετάξτε και τη Ντόρα γιατί έχει βαρύνει πολύ το "μαγαζί" και άσπρη μέρα δεν υπάρχει με τέτοιες φυσιογνωμίες εκεί.

    • aengus avatar
      aengus @ Dubai Expatriate 01/05/2010 18:38:17

      Εύγε Dubai Expatriate

  5. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 01/05/2010 18:00:01

    Κουβεντες και συνθηματα ειναι μονον τα δυο κομματα της "Αριστερας", καμμια προταση, καμμια ουσιαστικη ενεργεια, τη στιγμη που αν ηθελαν, θα μπορουσαν να κανουν πολλα. Δυστυχως, περιοριστηκαν στα "δικαιωματα" των λαθρομεταναστων, για τους οποιους "διεκδικουν" να τους εξασφαλισουμε σπιτια για να μενουν, φαγητο για να μην μας αδυνατισουν, τζαμιά για να προσευχονται - κοιτα να δεις ποιοι το ζητανε αυτο - και νεκροταφεια για να θαβουν τους νεκρους και ολα αυτα τη στιγμη που παρα πολλοι Ελληνες δεν εχουν ουτε σπιτι, ουτε δουλεια και επιπλεον πρεπει να πληρωνουν και αυτοι απο πανω (με τους εμμεσους φορους) για να τους τα εξασφαλισουμε!!!

  6. neos avatar
    neos 01/05/2010 18:03:40

    ΕΞΕΓΕΡΣΗ!
    ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΧΕΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΠΑΤΕΙΩΝΕΣ.

    γιουχάρετε όπου βλέπεται πολιτικό.
    αυτοί δεν καταλαβαίνουν τίποτα...

  7. Δ Παπάς avatar
    Δ Παπάς 01/05/2010 18:13:59

    Να κάνω μερικές ερωτήσεις, μπας και καταλάβω τί γίνεται (πρέπει να είμαι μειωμένης νοημοσύνης):
    1. Γιατί οι διαδηλώσεις γίνονται στο Σύνταγμα και όχι έξω από τα σπίτια π.χ. του Τσοχατζόπουλου και του Καραμανλή;
    2. Γιατί οι διαδηλωτές καίνε κάδους σκουπιδιών, τους οποίους θα πληρώσει όποιος παίρνει 12, πλέον, συντάξεις πείνας;
    3. Γιατί δεν διαμαρτύρεται κανείς για το γεγονός ότι τα κανάλια και τα blogs παίζουν αρχικά τα της κρίσης με τελείως καταστροφικό τρόπο και μετά κυρίως ότι είναι σχετικό με τα σκουπίδια της showbiz και όχι για την έλλειψη στρατηγικού σχεδίου ανάπτυξης για τη χώρα;
    Διαφωτίστε με σας παρακαλώ...

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Δ Παπάς 01/05/2010 18:27:20

      Γιατί ο γάτος έχει ένα αφτί, αυτοί που τά 'καναν αυτά IQ ραδικιού, κι αυτοί που δίνουν βάση στα κανάλια λίγο παρακάτω. Όσο για μάς τους λοιπούς, έχουμε όλους αυτούς, είχαμε τους προηγούμενους κι έχουμε άλλα 100 κακά της μοίρας μας.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Δ Παπάς 01/05/2010 19:14:05

      Μην ψάχνεις απαντήσεις φίλε σε μεταφυσικά ερωτήματα.
      Η ελληνική Αριστερά είναι θρησκεία. Θέλει και ανθρωποθυσίες. Κάτι σαν τη θεά Κάλι δηλαδή, με τα πολλά χέρια (συμβολίζουν τα πολλά κόμματα, γκρουπούσκουλα και "συνιστώσες").

  8. iketis avatar
    iketis 01/05/2010 18:16:58

    Επειδή ήμουν στο πρωτοφανές συλλαλητήριο του Συντάγματος και πέριξ, σας λέω ότι ο ελεύθερος λαός της Αθήνας, χαμογελαστός και κατάπληκτος από την εικόνα του ίδιου του εαυτού του, έκανε σήμερα τη μεγαλύτερη πρωτομαγιάτικη διαδήλωση και πορεία από το 1960, δίνοντας μια πανίσχυρη «ανάστροφη» στους κουίσλινγκ που νόμισαν ότι μπορούν να τον παραδώσουν σιδηροδέσμιο εις αντάλλαγμα των εγκλημάτων τους . Όχι, δεν θα «καταργηθούμε ως λαός». Ούτε το «λουκούλλειο γεύμα» με τα «ζωτικά και κρίσιμα εθνικά μας θέματα» θα ακολουθήσει (βλ. επιστολή Μ. Θεοδωράκη), όσο αυτός ο λαός δείχνει, όπως σήμερα, ότι συνεχίζει να είναι αξιοπρεπής και υπερήφανος.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ iketis 01/05/2010 18:36:57

      Μήπως απαλλοτρίωσαν και καμμιά offshore του ζεύγους με τη σκαφούκλα και το συμβολαιογραφείο ή του "στρατηγού" που ομολόγησε;

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ iketis 01/05/2010 18:38:03

      Ήμουνα κι εγώ εκεί.
      Πραγματική λαοθάλασσα που απ ότι φαίνεται θα μεγαλώσει κι άλλο.

  9. aengus avatar
    aengus 01/05/2010 18:30:03

    “Η Κυβέρνηση της χρεοκοπίας έσυρε στη γκιλοτίνα τη χώρα και τον λαό, που ψευδώς ορκίστηκε να υπηρετεί και παρέδωσε την Ελλάδα στην ΝΕΑ ΔΙΠΛΗ ΚΑΤΟΧΗ του Άξονα ΔΝΤ- ΕΕ. Η κυβέρνηση Παπανδρέου μας οδήγησε μεθοδικά στην απώλεια της Εθνικής μας Ανεξαρτησίας, Είναι κυβέρνηση δοσιλόγων. Καλούμε τον Ελληνικό λαό να αντισταθεί…” (ΝΕΩΤΕΡΑ ΝΕΑ).
    Συνδέω το πιο πάνω απόσπασμα με αυτό που βίωσα σήμερα. Δε χωράνε οι οθόνες το μέγεθος και το πάθος και τη συγκίνηση και την υπερηφάνεια της σημερινής διαδήλωσης/πορείας από το Σύνταγμα. Πέρασα μήνες μελαγχολίας. Σήμερα ξαφνικά άλλαξα διάθεση. Ίσως μπορούν να περισωθούν πολλά…

  10. aengus avatar
    aengus 01/05/2010 18:36:22

    Συμπληρώνω, ότι ο κ. Σαμαράς δεν πρέπει να εμποδίσει ένα άλλο, πολύ μεγάλο τμήμα του λαού να εκφράσει τον πατριωτισμό και την υπερηφάνειά του.

  11. ΚΡΙΟΣ avatar
    ΚΡΙΟΣ 01/05/2010 18:42:22

    ΓΙΑ ΤΗΝ (ΧΑΜΕΝΗ;) ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΔΝΤ

    Στα 40 χρόνια μου έμελλε να το δω κι αυτό. Την χώρα να παραδίδεται και επισήμως στα χέρια ανθρωπόμορφων εκτελεστών.

    Θέλω να πιστεύω πως θα υπάρξει αντίδραση. Θέλω να πιστεύω πως η κοινωνία μας θα κάνει μια βουτιά αυτογνωσίας και θα επαναπροσδιορίσει πρωτίστως τις ανθρώπινες και όχι τις οικονομικές αξίες της

    Είναι δύσκολο, πολύ δύσκολο. Το κόλπο(;) έχει πιάσει και είμαστε όλοι συνυπεύθυνοι σ΄αυτό.

    Πρώτα κρατικός δανεισμός (δεκαετία 1980-90) για να μοιραστούν χρήματα σε έναν λαό που απαιτούσε κοινωνική δικαιοσύνη και εθνική υπερηφάνεια και έτσι απλά να ηρεμήσει.

    Μετά (δεκαετία 1990-2000) ο ίδιος λαός που άκουγε τον πρωθυπουργό του να ευχαριστεί τους Αμερικανούς στην Βουλή για τα Ίμια και να τον καλεί να μπει στο Χρηματιστήριο τον ψηφίζει δύο φορές το 1996 και το 2000.

    Τέλος (δεκαετία 2000-2010) τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα. Βλαχοντίσκο με ιδιωτικό δανεισμό, επίδειξη χλιδής και το ….ποντίκι στην φάκα.

    Αυτό το ποντίκι τώρα έχει θυμώσει αλλά δεν ξέρει τι να κάνει.
    Είναι οι δόσεις που τρέχουν, το νοίκι, το φροντιστήριο…

    Επειδή συλλογαται καλά όποιος συλλογάται ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ όλοι εμείς δεν είμαστε πλέον ελεύθεροι. Έχουμε παραδώσει την ελευθερία μας στις τράπεζες και στον άκρατο καταναλωτισμό μας.

    Αδυνατώ να έχω ροή στην σκέψη μου από την οργή μου.

    Απλά βλέπω στον δρόμο γκρίζα μαλλιά και λίγους νέους.

    Ίσως γιατί από καιρό αποφασίσαμε ότι ένα παιδί είναι αρκετό, γιατί μόνο έτσι μπορούμε να τα φέρουμε βόλτα, χωρίς θυσίες, καθισμένοι στην άκρη του καναπέ και βλέποντας τα μεσημεριανά γκλαμουράδικα…

    Ίσως γιατί τότε αποφασίσαμε να σκοτώσουμε την Ελλάδα.

    Ραντεβού στον δρόμο.

  12. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 01/05/2010 18:44:55

    Στη Νέα Υόρκη και στο Λονδίνο έχουν αρχίσει οι μαζικές διαδηλώσεις κατά των Τραπεζικών και Χρηματηστηριακών ιδρυμάτων.

    Στην Νέα Υόρκη οδηγούν την ηγεσία της Γκολντμαν Σακς στους εισαγγελείς.

    Εμείς εδώ ακόμη, υπακούμε στις εντολές τους.....

  13. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 01/05/2010 18:49:43

    Καταλληλότερος για πρωθυπουργός εμφανίζεται ο Γιώργος Παπανδρέου με ποσοστό 45,5% στην δημοσκόπηση της GPO για το Mega.

    Απομένει να κάνουμε ένα πείραμα για επιβεβαίωση του παραπάνω γκάλοπ.

    Να περπατήσει την Δευτέρα από την Βουλή μέχρι την πλατεία Κοραή για να πιει έναν καφέ και να ξαναγυρίσει, με την συνοδεία μιας κάμερας για να καταγράφονται οι αντιδράσεις του κόσμου.

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ Κάποιος. 01/05/2010 18:52:13

      Κάποιος,θα γίνει του....Κακλαμάνη το κιγκλίδωμα.

  14. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 01/05/2010 18:52:51

    Ότι και και να λένα κάποιοι ιδεοληπτικοί η ζωή απλών ανθρώπων χειροτερεύει ενώ καποιοι άλλοι ,οι ίδιοι πάντα κερδίζουν καιπλουτ ίζουν...
    http://www.youtube.com/watch?v=nrdl4ijru8o&feature=related

  15. roman box avatar
    roman box 01/05/2010 19:09:39

    Προς θεου!Ας υπαροχυν μεσα μεταφορας την τεταρτη καποιες ωρες να μπορεισει να κατεβει πολυς κοσμος!Ειναι επιτακτικη αναγκη!!

  16. Iούλιος avatar
    Iούλιος 01/05/2010 19:25:58

    ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ ΑΔΕΡΦΙΑ!!!!!!!
    Η χώρα πρέπει να σημαιοστολιστεί. Η χώρα πρέπει να φορέσει τα γιορτινά της για την ημέρα της ανακοίνωσης της υπογραφής της συμφωνίας με το ΔΝΤ.

    Η χώρα πρέπει να φορέσει τα γιορτινά της για να σταλεί ένα ισχυρότατο μήνυμα ανεξαρτησίας ενάντια σε αυτούς τους έσχατους.

    Για να τονιστεί και να εμπεδωθεί σε όλους του ΔΝΤαριους και άλλους το μη διαπραγματεύσιμο της εθνικής μας ανεξαρτησίας πέρα από λεγόμενα των κυβερνώντων.

    Για να γίνει αντιληπτή παντού η ισχύς της λαϊκής κυριαρχίας.

    Να σταλεί το μήνυμα ότι ο απόλυτος κυρίαρχος εδώ κάτω είναι ο Ελληνικός Λαός.

    Η χώρα πρέπει να φορέσει τα γιορτινά της και να ομορφύνει για να υποδεχτούμε τα μουσαιφιριά που μας κουβάλησε το αφεντικό.

    Και με αυτή την σοφή κίνηση να γίνει το πρώτο βήμα προς την κοινωνική απελευθέρωση του Ελληνικού Λαού από κληρονόμους και δυναστείες από τους πρίγκιπες και τις αυλές.
    Η χώρα πρέπει να σημαιοστολιστεί την Κυριακή από το πρωί και για μια εβδομάδα. Και αυτός ο Σημαιοστολισμός πρέπει να γίνει παγκόσμια είδηση.

    Ακόμη και για το χαβαλέ μας. Γιατί απλά μπορούμε και γουστάρουμε να το κάνουμε.

    Βγάλτε την σημαία στο Μπαλκόνι λοιπόν και Διαδώστε το.
    ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΨΗΛΑ!!!!!!!!

  17. Greco avatar
    Greco 01/05/2010 19:48:36

    ειμαι χαρουμενος γιατι επιτελους ο ελληνικος λαος δειχνει ενωμενος
    Ακομα και οι αριστερο ιφαινεται να ξαναβρισκουν το πραγματικο

  18. Greco avatar
    Greco 01/05/2010 19:49:48

    ...dna τους και να εγκαταλειπουν τους λαοπλανους πρασινοχλεχλεδες.Τετοιους αριστερους τους παραδεχομαι

  19. Δ Παπάς avatar
    Δ Παπάς 01/05/2010 20:02:52

    Εκτός από την ψυχολογική ανάταση των συμμετεχόντων, το αποτέλεσμα της πορείας ποιό ήταν; Κατάφερε να πάει κάποιος απατεώνας φυλακή; Κατάφερε να αυξηθεί το διαθέσιμο εισόδημα του κοσμάκη; Κατάφερε να πιέσει για να υπάρξει επιτέλους κάποιο σχέδιο ανάπτυξης;

  20. JOHN avatar
    JOHN 01/05/2010 20:07:05

    Ο ΓΑΠ εξαπατησε το λαο και πηρε την εξουσια.Παρελαβε μια ανεξαρτητη χωρα και θα παραδωσει ενα ημιανεξαρτητο προτεκτωρατο διοικουμενο απο απο γραφειοκρατες και μαφιοζους τραπεζιτες και ταμειες.Εκανε αυτο που συμβουλεψε το Τασο Παπαδοπουλο στη Κυπρο.Ν αποδεχτει το σχεδιο Αναν και απο ανεξαρτητο κρατος να μετατραπει σε ημιαυτονομα καντονια διοικουμενα απο τεχνοκρατες νομικους του ΟΗΕ και στρατοκρατες του ΝΑΤΟ.Αλλες οι συνθηκες βεβαια η ιδια πικρη ομως γευση.Διαλυση!!Αυτη ειναι η αποστολη του!!

  21. anonymous avatar
    anonymous 01/05/2010 20:10:45

    The Exodus of Caclamanis from the WC

    http://www.youtube.com/watch?v=Et9q3wzR_yY

  22. Μ.ΔΡΑΚΙΣ. avatar
    Μ.ΔΡΑΚΙΣ. 01/05/2010 20:28:28

    ΕΑΛΩ Η ΕΛΛΑΣ...

    Ο ΓΑΠ ήρθε την κατάλληλη στιγμή με το έδαφος πρόσφορο , προκειμένου να παίξει τον ρόλο που έχει αναλάβει από τους πάτρωνές του.
    1. Ένα λαό προετοιμασμένο επί δεκαετίες για αυτή ακριβώς την ώρα.
    Με αλλοιωμένες ή εκμηδενισμένες αξίες όπως υπερηφάνεια, τιμή, αξιοπρέπεια, πατριωτισμός , αγώνας, απεργία, συλλογικότητα ...
    Που να βρεθεί ανάστημα και διάθεση για αγώνες τώρα και στο μέλλον;
    Ο καθένας κοιτάει πως να σώσει το τομάρι του χωρίς να τον νοιάζει το κοινωνικό σύνολο.
    2. Ένα ισχυρό δύκτιο μέσων μαζικής ενημέρωσης, με τεράστια ικανότητα στην διαμόρφωση της στάσης και της συμπεριφοράς των πολιτών, στην υπηρεσία των πιο αντιδραστικών δυνάμεων.
    Την στάση μας την προκαθορίζουν τα άθλια δελτία των 8μμ και οι πρωινές ζώνες.
    3. Με υπονομευμένο και διασπασμένο το συνδικαλιστικό κίνημα των εργαζόμενων.
    Με ελεγχόμενες και ξεπουλημένες τις ηγεσίες των πιο μεγάλων ομοσπονδιών.
    Ποιος να ηγηθεί , ποιος να οργανώσει τι ;
    4. Με μια αριστερά, πολυδιασπασμένη, γραφική, με ηγεσία χωρίς κύρος φερεγγυότητα, και χωρίς τη δυνατότητα να εμπνεύσει να συνεγείρει και να εξεγείρει τον λαό.
    5. Με αξιωματική αντιπολίτευση διαλυμένη , ένοχη , ανυπόληπτη.
    6. Με την ακροδεξιά στο πλάι του ΓΑΠ και των πιο σκληρών επιλογών του.
    Έτσι ο ΓΑΠ έχει το πεδίο ελεύθερο και το ξέρει.
    Θα συντρίψει λοιπόν κατ’ εντολή, ότι έχει κατακτηθεί ιστορικά σ' αυτή τη χώρα σε επίπεδο κοινωνικής πολιτικής και πρόνοιας.
    Θα επιβάλλει την πιο μεγάλη φτώχεια και εξαθλίωση που έχει γνωρίσει αυτός ο τόπος, σε κοινοβουλευτικές και μη εμπόλεμες περιόδους.
    Θα εκχωρήσει ότι έχει απομείνει από εθνικό πλούτο στ΄αφεντικά του.
    Θα διαλύσει το κράτος - Καλλικράτης- .
    Θα παραχωρήσει το μισό ή και όλο το Αιγαίο στους Τούρκους.
    Θα εκχωρήσει κυριαρχικά δικαιώματα στα βόρεια σύνορά μας.
    Και να το θυμάστε.
    Δεν θα ανοίξει μύτη.
    Ο ίδιος θα είναι κυρίαρχος του πολιτικού παιχνιδιού για όσο χρόνο τον χρειάζονται τ' αφεντικά του.
    Το ζήτημα είναι για πόσο χρόνο θα υπάρχει ακόμη αυτό το κράτος, αυτή η χώρα, την οποία καθημερινά απαξιώνει με τα λόγια και τα έργα του ο ΓΑΠ και οι συν αυτώ....
    Η Ελλάς εάλω...

    • Κ.Τ. avatar
      Κ.Τ. @ Μ.ΔΡΑΚΙΣ. 02/05/2010 04:37:27

      Ο Σαμαρας οφειλει να κανη εκτακτη εκτενη συζητησι του νομοσχεδιου περι Δ.Ν.Τ. ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΜΕΡΟΝΥΧΤΑ ΣΕ ΕΚΤΑΚΤΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΙ ΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΕΠΙ ΤΩΝ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ ΤΟΥ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟΥ, ΠΡΟΒΑΛΛΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ,
      ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΤΑΞΕΙς, ΑΦΟΥ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΘΑ ΖΗΤΟΥΣΕ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΤΑ 8.5 ΔΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ
      ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ ΤΙς ΑΛΛΕς ΤΡΑΠΕΖΕΣ, απαιτωντας εκτακτως αδιακοπη συνεδριασι της Βουλης για την εκτακτη καταστασι υψιστης αναγκης, για το οποιο το Δ.Ν.Τ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΕΡΗ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΚΑΜΜΙΑ ΑΝΤΙΡΗΣΙ,
      1. γιατι στην πατριδα τους στις Η.Π.Α. στο Κονγκρεσο ΑΣΚΟΥΝ ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ FILIBUSTER επι ημερες, διχως διακοπη εωσοτου ματαιωσουν καποιο νομοσχεδιο που πρεπει να εγκριθη εντος μιας προθεσμιας,
      2. γιατι η αδικαιολογητη ρυθμισι Τ+10 απορρυθμισε την αγορα των ελληνικων ομολογων τοσον οσον και οι παλινωδιες της κυβερνησεως που στοιχειοθετουν ενα αλλοθι για την αδυναμια μας λογικου δανεισμου, η συγκαλυπτουν μια σκευωρια και ετσι δικαιολογουν μια επαναδιαπραγματευσι του χρεους, και
      3.γιατι η γενικωτερη καταστασις με τα χρεη των PIGS, του Νοτου δηλαδη,και η τελεσις των εκλογων στην Γερμανια που θα αποδεσμευση/αποδυναμωση την Μερκελ θα συντελεση στην ληψι αμιγως
      Ευρωπαικης πρωτοβουλιας διασωσης των οικονομιων αυτων αλλα και των Γαλλικων και Γερμανικων πιστωτικων ιδρυματων αμεσως μετα την 9η Μαιου, 10 μερες πριν την Τεταρτη 19η Μαιου που Ληγουν τα δικα μας ομολογα.
      Σκεφθητε το κ. Σαμαρα και στρατηγευσετε με επιτελεις καλλιτερους απο τον ΓΑΠ, γιαπηδες της Γκολντμαν, στην αντεπιθεσι για την προασπισι αυτου του λαου η κλειστε εισιτηριο με αυτους που μας εφεραν ως εδω.
      Θα χυθη αιμα γιατι η γεωπολιτικη και πολιτισμικη μας υποστασις στοιχισε δυο ηττες στην Γερμανια και μας ελιωσαν στη συνεχεια με ενα εμφυλιο, μια χουντα και μια αργυρωνητη μεταπολιτευση μαζι με τη νοθευσι της παιδειας, της ελευθερης οικονομιας ακομη και της φυλης μας με γενιτσαρους σε θωκους και ΜΚΟ και λαθρομεταναστες και ηδη ειχαμε τα ωεα Δεκεμβριανα του 08.

  23. Jimbaran avatar
    Jimbaran 01/05/2010 20:28:44

    Οι στιγμές είναι μοναδικές ζούμε το τέλος μια εποχής τίποτε δεν θα είναι πλέον όπως πρώτα ,καταρχήν η εθνική κυριαρχία πάει περίπατο,τα ανθρώπινα δικαιώματα τα εργασιακά,θα πάνε διακοπές στο Bali και ποτε δεν θα ξαναγυρίσουν ,με λίγα λόγια αυτός ο τόπος πλέον δεν είναι Ελληνικός Είναι των Εβραίων και των κεφαλαιοκρατών μηδέ εξαιρουμένου τους φίλους μας Γερμανούς..καλή λευτεριά τους πατριωτικούς μου χαιρετισμούς από την Ελβετία θα παρακολουθώ τα γεγονότα παρακαλώ να μας ενημερώνεται διότι τα εδώ εχθρικά Ηλεκτρονικά Μέσα κάνουν το άσπρο μαύρο ας γίνη ο Τράγκας η Φωνή των ελευθερων πολιορκημένων...

  24. anonymous avatar
    anonymous 01/05/2010 20:34:55

    ΓΚΡΕΜΙΣΤΕ ΤΗ ΧΟΥΝΤΑ.

  25. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 01/05/2010 20:46:18

    και οι επιχειρηματίες (τρομάρα μας) ετοιμάζουν σε μυστικές συναντήσεις στο Λονδίνο τον Εθνοσωτήρα μας... (μην είναι ο Αλέξης -ο Παπαχελάς φυσικά!, μην είναι ο Παπαδήμος, μην είναι η Μαριάννα Λάτση, μην είναι ο ....Νικόλαος, ω γες! -φρεσκότατο από τον Παπαϊωάννου και αυτός από τον κουρδιστό)

  26. straydog avatar
    straydog 01/05/2010 21:03:45

    Αντε σταματηστε πια τις κλαψες και καθηστε σκεφτειτε τι μπορουμε να κανουμε!
    Κανετε σαν μικρα παιδια που τους πηραν το γλυφιτζουρι και καθονται και
    κλαινε σκουζοντας.Τα παιδια σας μπορουν να μεγαλωσουν,και καλυτερα μαλιστα,
    χωρις καινουργιο κινητο καθε χρονο και με λιγοτερα φροντιστηρια.Ελεος πια!!!

  27. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 01/05/2010 21:18:22

    jimparan per te...

    http://www.youtube.com/watch?v=WZt_2DgB8YU&feature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=5qF2O48B_Dk&feature=related

    • Jimbaran avatar
      Jimbaran @ ΠΑΝΑΓΟΣ 01/05/2010 23:21:31

      Αγαπητέ ΠΑΝΑΓΟ σε ευχαριστώ ,όμως δεν είμαι αριστερός ,ούτε έχω συμπάθεια γενικά για τους ανθρώπους που εκφράζουν τέτοιες ιδέες και συμπεριφορές βλέπε τι έγινε πριν λίγες ημερες στον Πειραιά μας ρεζιλέψανε τους αποφεύγω γενικά ,η Μίλβα είναι απίστευτη Γυναικα έχει εκπληκτικά φυσικά κόκκινα μαλλιά και η φωνή της εκστασιακή την έχω γνωρίσει και από ζωντανές συναυλίες σε Ελβετία ,Αμερική ,Γερμανία,Ιταλια .Εγώ είμαι Δεξιός ούτε καν Φιλελεύθερος ,μου "αρέσει" ο νομος η τάξης,το νόμιμο φορολογημένο κεφαλαιο η ελευθερια και η Πατρίδα μας ,είμαι λάτρης του Εθνάρχη Κωνσταντίνου Καραμανλή ,τον οποιον εθαύμασα και χειροκροτησα και από κοντά όταν τιμήθηκε στην Γερμανία με το "ιντερνατιοναλερ"" Karlspreis der Stadt Aachen πιτσιρικάς πήγα από την Ελβετία στην Γερμανία για να τον δω και να τον θαυμάσω σίγουρα θα ντρέπεται από εκεί πάνω για τα χαλια της πατρίδας μας και τους επιορκους πολιτικους μας ,καλα λεμε τώρα πολιτικους...να εισαι καλα.

  28. Αθωος περαστικος avatar
    Αθωος περαστικος 01/05/2010 21:38:27

    Για να θυμηθούμε λίγο τη σημαίνει ΔΝΤ, πως έχει δράσει παγκοσμίως, ποιοί είναι πίσω του, από 2 βιντεάκια πολύ επίκαιρα του Zeitgeist. Aν πάμε ΔΝΤ, δεν έχει γυρισμό...


    http://www.youtube.com/watch?v=_eFzb0APYBY&feature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=_eFzb0APYBY&feature=related

  29. theagpar avatar
    theagpar 01/05/2010 21:41:38

    Ολοι στο δρομο τη Τεταρτη συμφωνοι.
    Αυτο ομως ειναι το μισο. Το αλλο μισο ειναι στις επομενες εκλογες να υπαρξει αλλαγη. Και επειδη ειμαι απογοητευμενος απο τις επιλογες του ελληνικου λαου χαιρι δε βλεπω.....
    Ελπιζω στο μελλον να διαψευσθω. Ειναι το μονο που μου εμεινε να ελπιζω.Το μονο.....

  30. popolaros avatar
    popolaros 01/05/2010 21:47:49

    Κάτω η εθνοσοσιαληστική χούντα του Jeffrey.
    Όχι στην Κατοχή.
    Όλοι την Τετάρτη στους δρόμους.
    Εγώ θα είμαι.

  31. γιωργος avatar
    γιωργος 01/05/2010 22:06:52

    ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΡΗΓΟΡΕΙΤΕ
    ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΦΕΡΤΗ ΧΟΥΝΤΑ ΤΟΥ Γ.Α.Π.

  32. μακεδόνας avatar
    μακεδόνας 01/05/2010 22:19:26

    ΓΑΠ
    Ο ΠΟΔΗΛΑΤΗΣ,
    Ο ΚΩΠΗΛΑΤΗΣ,
    Ο ΦΟΡΟΜΠΗΧΤΗΣ,
    Ο ΤΙΜΗΤΗΣ ΤΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΕΝΩ ΗΤΑΝ Ο ΜΟΝΟΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ(ΜΗΝ ΤΑ ΞΕΧΝΑΜΕ),
    Ο ΒΛΑΧΟΔΗΜΑΡΧΟΣ ΠΟΥ ΥΠΟΣΧΕΤΑΙ ΤΑ Χ ΚΑΙ ΠΡΑΤΤΕΙ ΤΑ ΑΝΑΠΟΔΑ,
    Ο ΚΑΡΑΦΛΟΛΕΒΕΝΤΗΣ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΖΕΙΜΠΕΚΙΚΑ ΚΑΙ 5ΕΥΡΑ ΣΤΗΝ ΚΟΥΤΕΛΑΡΑ ΕΙΝΑΙ

    ΝΟΜΙΖΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΧΟΥΝΤΑ..

    ΔΙΑΨΕΥΣΤΕ ΤΟΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΗΝΩΜΕΝΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΤΩΝ ΛΑΘΡΑΙΩΝ ΚΑΡΟΛΟ ΠΑΠΟΥΑ-ΝΕΑ ΓΟΥΙΝΕΑ.
    ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΕ ΜΑΖΙΚΑ ΑΝΕΥ ΥΠΟΧΩΡΗΣΗΣ

  33. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 01/05/2010 22:48:36

    Όταν προτιμάς την ατίμωση από τον πόλεμο, θα έχεις και την ατίμωση και τον πόλεμο...

  34. Paris avatar
    Paris 01/05/2010 23:36:49

    Μακάρι να γίνουν όσο και περισσότερες και μαζικότερες αντιδράσεις γίνεται... Μακάρι!
    Γιατί ήδη φημολογείται ότι η "κυβέρνηση" του ΔΝΤ θα διαρκέσει μία 10ετια...
    http://agrupnoipolites.wordpress.com/2010/05/01/10101010/

  35. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 01/05/2010 23:55:12

    Αὐτό πού δέν μοῦ ἄρεσε στήν διαδήλωσι ἦταν οἱ κόκκινες παντιέρες.
    Θά πρέπη νά ἔχουμε μόνο Ἑλληνικές.
    Δέν διαμαρτύρονται μόνον οἱ ἀριστεροί,ὅμως φροντίζουν πάντα νά τίς καπελώνουν.

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ Kὀριννα 02/05/2010 00:05:17

      Καλά περιμένεις από το ΚΚ ελληνικές σημαίες.... εδώ όταν οι άλλοι οργανώνουν διαδήλωση προς μία κατεύθυνση εκείνοι την οργανώνουν χωριστά και προς την αντίθετη να δείξουν διαφωνία και στο δρόμο... εδώ δεν δέχονται λέει το σύνταγμα αλλά μιά χαρά δέχονται τις επιδοτήσεις και τους μισθούς που προβλέπει για βουλευτές και κόμματα... και μετά περιμένετε αντίσταση .. ότι όλα αυτά είναι για ξεκάρφωμα..... όταν αγριέψει ο κόσμος θα έχει στυλιάρια όχι σημαίες... και δεν θα ακούει κανένα

  36. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 02/05/2010 00:05:46

    Ἐξαρτᾶται ἀπό ἐμᾶς καί μόνο,πόσο θά κρατήση τό ΔΝΤ.Μέ συνεχή ἀντίστασι,ἀκόμη καί παθητική,νά τούς κάνουμε τόν βίο ἀβίοτο.
    Τί θά ἔχουμε νά χάσουμε; τήν ἀθλιότητά μας καί τήν φτώχεια μας; ἔ! τέτοια ζωή τί νά τήν κάνης;
    Νά φροντίσουμε μόνο τήν ἐκπαίδευσι τῶν παιδιῶν μας-νά τήν ἀναλάβουμε ἐμεῖς-διότι στά σχολεῖα θά τά κάνουν γενιτσάρους.Τόν νοῦ σας.

    • Jimbaran avatar
      Jimbaran @ Kὀριννα 02/05/2010 00:17:50

      Αγαπητη Κόριννα Όσον αφορά το τραγουδάκι Φεγγαράκι μου λαμπρό και το συσχετισμό του με την ιδέα περισσότερο του κρυφού σχολειού, και όχι του νυκτερινού, υποστηρίζεται απο Ξενους Ελβετους ,Γερμανους,Εβραιους οπου γαμος και χαρα και η Βασιλω πρώτη...ότι αποτελεί «μύθευμα» και ότι είναι «ένας μικρός μύθος (το "φεγγαράκι μου λαμπρό") [που] ήρθε να ενισχύσει ένα μεγάλο Μύθο, "τα 400 χρόνια σκλαβιάς και φυλακής"».
      Τωρα τι τους Λές ρε αντε Σιχτίρι

  37. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 02/05/2010 00:10:58

    Ο κύβος ερρίφθη

    ΑΝΕΝΔΟΤΟΣ των πολιτών να γκρεμίσουμε τη τελευταία ΧΟΥΝΤΑ στην Ευρώπη.

    ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΎ-ΧΟΝΕΚΕΡ, δεν την γλυτώνεις τη φυλακή.

    Γκρεμίστε το "τείχος" και κάντε άνοιγμα προς τα εμπρός και ενάντια στη ΧΟΥΝΤΑ του ΠΑΣΟΚ.

  38. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 02/05/2010 00:14:01

    Βλέπω τά στυλιάρια νά ἔρχωνται λίαν συντόμως,καί θά ἤθελα νά τίς φάη καί κάνένας Εὐρώπαῖος,διότι τούς ἔχω πολύ ἄχτι.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Kὀριννα 02/05/2010 00:17:02

      Προσοχή μη σε περιλάβει τώρα η Maya με αυτά που λες εναντίον των Ευρωπαίων. (Όπως σε είχε περιλάβει ο Λαλάκης και ο Μαρκούτσης για άλλα).

  39. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 02/05/2010 00:42:39

    Δλδ τί θέλεις νά πῆς Strange Attractor;
    ὅτι πρέπει νά φοβᾶμαι νά ἐκφράσω τήν γνώμη μου ἐδῶ μέσα;
    Γιά τόν ἄν περιέλαβε ποιός ποιόν,αὐτό ἄστο νά τό κρίνουν ἄλλοι.
    Ἄν πάντως ἐνοχλῶ κὰποιους ἐδῶ μέσα,δημοκρατία ἔχουμε,πῆτε το καί δέν ξαναμπαίνω στήν ἱστοσελίδα.
    Ἔγινα ἀντιληπτή buddy;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Kὀριννα 02/05/2010 00:46:15

      Να μη φοβάσαι τίποτις.
      Απλά να είσαι έτοιμη, διότι υπάρχουν τσακάλια έτοιμα να ορμήξουν αν κάποια άποψη δεν ταιριάζει στη κοσμοθεωρία που έχουν φτιάξει μέσα στο μυαλουδάκι τους. Καλοπροαίρετο ήταν το σχόλιο μου. Χαλάρωσε.
      Γκέγκε μπαμπίνα;

  40. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 02/05/2010 00:46:29

    Jimbaran,
    καί ἄν ἀκόμα ἦταν μῦθος τό Κρυφό Σχολειό,μποροῦμε νά τό κάνουμε πραγματικότητα,καί μή τούς λές μόνο ἄϊ σιχτίρ,πές τους καί ἄλλα.Τό ἀξίζουν.

    • Jimbaran avatar
      Jimbaran @ Kὀριννα 02/05/2010 00:56:49

      Έχετε απόλυτο δίκαιο αγαπητή Κόρρινα όμως δεν παρεκτρέπομαι συχνά, κάπου κάπου,φόβου τους Κουτσομπόληδες δαναούς και δώρα μεταμφιεσμένοι φέροντες είναι και η εργασία μου που δεν μου το επιτρέπει πρέπει να είμαι προσεκτικός,πάντως όταν μπορώ του δίνω και καταλαβαίνει από σχόλια και προτάσεις και πάντα όμως όπως σας ετόνισα με αρκετήν εχεμύθειαν και λεπτότητα.

  41. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 02/05/2010 00:54:59

    Πρῶτον,bambina,δέν εἶμαι,vecchia μπορεῖς νά μέ πῆς.
    Δεύτερον,ἐχω καί ἐγώ τήν κοσμοθεωρία μου,τί πρέπει νά κάνω; νά ἐπιτίθεμαι σέ ὁποιον δέν μοῦ γουστάρουν οἱ ἰδέες του; πολιτισμένη συζήτησι δέν μπορεῖ νά γίνη; καί ἄν δέν μπορῆ,ἄς ἀποφεύγουμε τότε νά συζητᾶμε ἄνθρωποι πού δέν πιστεύουμε στά ἴδια,καί ὄχι νά χλευάζη ὁ ἕνας τόν ἄλλον,διότι τότε πρόκειται περί κακοηθείας.

  42. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 02/05/2010 01:21:27

    Βρίζε τους ἀπό μέσα σου Jimaran,γιά νά ἐκτονώνεσαι,ὅπως κάνω ἐγώ ὅταν δέν μοῦ τό ἐπιτρέπουν οἱ καταστάσεις.

  43. ΚΕΑ avatar
    ΚΕΑ 02/05/2010 01:26:51

    http://en.wikipedia.org/wiki/Dominique_Strauss-Kahn

    δειτε τι γραφει στο 'religion'!!!!!!!!!

    Γιατι καποιοι προσπαθουν ντε και καλα να μας πουν οτι καποια πραγματα ειναι τυχαία!

    • kokorestios avatar
      kokorestios @ ΚΕΑ 03/05/2010 18:13:04

      ναι... ανάγκη είχε να καταστρέψει τον έλληνα.
      ο έλληνας καταστράφηκε από μόνος του φιλε μου.
      λες ο στρως καν να τον έβαλε να ψηφίζει παπαντρέηδες και καραμαναλήδες τόσα χρόνια;

  44. george avatar
    george 02/05/2010 02:57:39

    http://www.youtube.com/watch?v=IbNtZYkAEHE

  45. giwrgos avatar
    giwrgos 02/05/2010 18:57:43

    ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ

    Πληροφορίες αναφέρουν ότι μέσα στο μαύρο της οικονομικό χάλι η Ελλάδα και στα πρόθυρα πτωχεύσεως, δέχτηκε προ καιρού προτάσεις

    1. Από την Κίνα η οποία λέγοντας ότι θέλει να βοηθήσει την Ελλάδα, μας προτείνει

    α. Να μας ξεπληρώσει όλο το δημόσιο χρέος, χωρίς αντάλλαγμα (τι είναι το χρέος της Ελλάδας για τις οικονομικές δυνατότητες της Κίνας;)

    β. Να μας δανείσει ότι ποσό αναγκαιεί για την λειτουργία της χώρας μέχρι το καλοκαίρι, με 1% (έναντι 6,7% των Γερμανών)

    γ. Να μας στείλει όσους τουρίστες θέλουμε ή έστω όσους έχουμε την.....
    .

    υποδομή να φιλοξενήσουμε.

    Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ: Ο Χ Ι, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ

    2. Από την Ρωσία για οιαδήποτε βοήθεια, οικονομική και μη με προυπόθεση να ενεργοποιηθεί η συμφωνία του περίφημου αγωγού και να της δοθεί η δυνατότης επισκευής πολεμικών της πλοίων στην Σύρο (όπως ήταν και παλαιότερα με τα «εμπορικά» της πλοία).

    Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ: Ο Χ Ι, ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ

    3. Από τα Εμιράτα

    α. Να τους δοθεί το ανενεργό αεροδρόμιο του Ελληνικού, το οποίο αφού το εκσυγχρονίσουν πλήρως, να το χρησιμοποιούν για τα lear jet των Εμίρηδων (εννοείται με ενοίκιο)

    β. Να τους δοθεί μέρος της παραλίας κάτω από το αεροδρόμιο, για να κατασκευάσουν μαρίνα, όπου να ελιμενίζονται θαλαμηγοί των Εμίρηδων (δηλαδή να μπορούν να προσγειώνονται στο αεροδρόμιο και περνώντας απέναντι, να φεύγουν με την θαλαμηγό τους για κρουαζιέρες στο Αιγαίο)

    γ. Να τους παραχωρηθεί η Ν/Ε περιοχή του Περάματος (η οποία είναι ανενεργή και όσοι εργάζονταν εκεί είναι σήμερα άνεργοι), προκειμένου να κατασκευάσουν σύγχρονο ναυπηγείο, όπου θα κατασκευάζουν δικές τους θαλαμηγούς

    δ. Να τους παραχωρηθεί μέρος στο Φάληρο, όπου να προσδέσει μεγάλη υπερπολυτελής θαλαμηγός - Casino (πλωτό casino). Εννοείται ότι εκτός των άλλων καταβάλουν στο Ελληνικό κράτος ποσοστά από τα κέρδη.

    Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ: Κ Α Μ Ι Α. Εδώ και καιρό, βρίσκεται κλειδωμένο στα συρτάρια της Κατσέλη (σε σχετική ερώτηση δημοσιογράφων απάντησε με μισόλογα του τύπου ότι δεν πρόκειται για κάτι ενδιαφέρον!!!!!)

    Μην ξεχνάμε τις προτάσεις που έχουν γίνει από ειδικούς και έχουν αναφερθεί σε προηγούμενο mail (κατάργηση για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα του «πόθεν έσχες» και Τειρεσία, κρατικοποίηση casino, κλπ) που σε ελάχιστο χρόνο θα πλημμύριζαν την Ελλάδα με χρήμα

    Και σαν επίλογος όλων αυτών, προφανώς συνεχίζει να υφίσταται το γνωστό προ 10ετιών θέμα του τεράστιου ορυκτού πλούτου της χώρας μας, για τον οποίο όποιος τολμούσε να μιλήσει, χαρακτηριζόταν από γραφικός έως ψυχοπαθής (τώρα τελευταία άρχισαν επιτέλους τα ΜΜΕ να ασχολούνται με το θέμα). Η ΕΛΛΑΔΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΝΙΓΜΕΝΗ ΣΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ, ΑΛΛΑ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΚΑΙ ΧΡΥΣΟ, ΟΥΡΑΝΙΟ, ΟΣΜΙΟ, ΒΩΞΙΤΗ.. ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΤΗΣ ΤΟ ΤΡΑΓΙΟ

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ: ΣΕ ΟΛΑ Ο Χ Ι

    • φιτσούλας avatar
      φιτσούλας @ giwrgos 03/05/2010 22:51:42

      έχεις κάποιες πηγές για τις πληροφορίες σου; αν ναι δωστα, αλλιώς είναι θόρυβος..

      • Strange Attractor avatar