#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/10/2011 22:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μαζική έξοδος των Αθηναίων για προμήθειες και παρηγοριά !



Ουρές χιλιομέτρων στην  εθνική οδό Λαμίας- Αθηνών.

Επειδή μόλις ολοκληρώσαμε την διαδρομή πιστεύω ότι πρόκειται για μια από τις μεγαλύτερες εξόδους των Αθηναίων στην επαρχία και στα χωριά τους που είδαμε ,εμείς τουλάχιστον. Και επειδή τα κρατικά ΜΜΕ λένε διάφορα άσχετα περί "'έργων" και "κυκλοφοριακών προβλημάτων", εικόνα μαζικής φυγής από την Αθήνα υπήρχε και στην Λίμνη Πλαστήρα. Πήχτρα τα ξενοδοχεία και τα εστιατόρια, ενώ το καλοκαίρι χτυπούσαν μύγες.

Τι συνέβη; Φίλοι και τοπικοί παράγοντες με τους οποίους συζητήσαμε μας είπαν ότι οι Αθηναίοι πήγαν στα χωριά τους το τριήμερο για ...προμήθειες. Η επαρχία αντέχει ακόμα και όλο και κάποιο κοτοπουλάκι ή λίγος τραχανάς θα περισσεύει για τους πρωτευουσιάνους. "Δες τα πίσω αμορτισέρ των αυτοκινήτων" είπε φίλος διευθυντής εφημερίδας. "Έκατσαν από το φορτίο"!.

Σίγουρα ρόλο στην έξοδο πρέπει να έπαιξε και η ψυχολογία. Όταν κάποιος είναι στριμωγμένος και "σκασμένος" θέλει να καταφύγει στους δικούς του για λίγη παρηγοριά.

Δείτε βίντεο εδώ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 30/10/2011 22:44:24

    Η επαρχία αντέχει ακόμα! θα δεις Φάκτορα ότι αυτή θα δώσει και την αυτοδυναμία στον Σαμαρά!!!
    ΥΓ: χαχα! ώστε ''σούζα'' έφευγαν τα αυτοκίνητα...

  2. The Saint avatar
    The Saint 30/10/2011 23:05:32

    Η επαρχία αντέχει, γιατι ζούν διαφορετικά απο ότι εμείς εδώ στον "πολιτισμο".
    Εχουν άλλες συνήθειες, αλλη νοοτροπία...
    Εμείς εδώ ζούμε γιά τη μόστρα...
    Καλάμια καβαλημένα... πασοκικα σπαρμένα

  3. tvl avatar
    tvl 30/10/2011 23:12:30

    Σε τι κρατα η επαρχια; Τελειωμενη ειναι. Απο χρονια.

  4. ΜΠ avatar
    ΜΠ 30/10/2011 23:15:27

    Ανέβαινα από Αθήνα προς Βόλο και σε ΌΛΗ τη διαδρομή στο αντίθετο ρεύμα γινόταν χαμός, χωρίς κανένα σημείο της διαδρομής να είναι άδειο. Ορδές αυτοκινήτων. Στα σημεία έξω από τη Λαμία και από τη Στυλίδα η κίνηση κολλούσε. Έως και τη στροφή για Βόλο από Βελεστίνο, έβλεπα συνέχεια κίνηση μεγάλη. Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα ποτέ άλλωτε, ούτε καν το Δεκαπενταύγουστο !!!!!!.
    Νομίζω ότι μπούχτησε ο κόσμος και αποφάσισε να ξεσκάσει και καλά έκανε εδώ που τα λέμε. Βαρεθήκαμε να ακούμε τα ίδια και ίδια. Νισάφι.

    • Ιξίων avatar
      Ιξίων @ ΜΠ 31/10/2011 00:11:41

      Και εγώ που ανέβηκα Αθήνα -Λάρισα είδα τις ίδιες εικόνες !!
      Χρόνια πάνω-κάτω, αυτή τη φορά μου έκανε μεγάλη
      εντύπωση το μέγεθος της εξόδου.
      Μπήκα και στη Λαμία για λίγο, και είδα ένα τεράστιο
      ποτάμι να κατεβαίνει από Καρπενήση και Δομοκό.
      Αυτά σκεφτόμουν, λίγο το τριήμερο, λίγο οι προμήθειες,
      αλλά και μερικές ανάσες με κοντινούς ανθρώπους...
      (Ατιμη βενζίνη, για να δούμε τη μάνα μας κάνουμε Υπέρβαση)

  5. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 30/10/2011 23:26:38

    Άλλη μία απόδειξη ότι λίπος ακόμα υπάρχει. Αυτό το άρθρο είναι η τέλεια απάντηση σε όλους αυτούς που βλέπουν εν έτη 2011 μια Ελλάδα περιόδου 1941 - 1950. Η Ελλάδα έχει ακόμα 1 με 3 χρόνια σταθερότητας. Εκεί στη Ν.Δ κάντε κάτι γρήγορα γιατί ο χρόνος τελειώνει...

  6. ΑΣA avatar
    ΑΣA 30/10/2011 23:35:40

    Εκανα Καρδίτσα-Αθήνα σε 5(!) ώρες φορτωμένος με πολλά και διάφορα. Ισχύουν τα παραπάνω, δεν υπήρχε ελεύθερο δωμάτιο στα ξενοδοχεια του Νομού. Α! Και μπράβο στα παιδια του ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ που ανοιξαν δύο διόδια!

    • factorx avatar
      factorx @ ΑΣA 30/10/2011 23:37:14

      Καλά είναι πολύ γρήγορος. Εγώ έκανα 6 ώρες

  7. skopelosnews avatar
    skopelosnews 30/10/2011 23:56:28

    Αυτά βλέπουν η γερμανοί και ζητάνε και άλλο αίμα

  8. Wolf avatar
    Wolf 31/10/2011 00:18:37

    Ευτυχώς που υπάρχει και το χωριό με τις απαραίτητες ...προμήθειες του!!!

  9. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 31/10/2011 02:00:50

    Πληρότητα ξενοδοχείων 100%. Άρα άνεση.
    Περί παραοικονομίας ακούσατε τίποτα;
    Βουλιάζουμε χαρωπά...

  10. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 31/10/2011 03:28:07

    tvl, η επαρχία θα επιζήσει γιατί είναι ΑΥΤΑΡΚΗΣ, σε όλα. Κατι που λείπει από το αθηναϊκό προτεκτοράτο και την ελιτ του. Τα εισαγουν ΟΛΑ, προϊόντα, ιδέες κ.α. για υτό και χρειάζονται δάνεια από τα αφεντικά τους.

  11. stoixima avatar
    stoixima 31/10/2011 06:15:48

    πεστα πηλέα,
    με μαυρο χρήμα ζουνε όλοι οι ελληνες

  12. ταμπακιωτης avatar
    ταμπακιωτης 31/10/2011 07:54:43

    απο οτι βλεπω.......παλι στο τσαμπα την βγαλατε οι περισσοτεροι!!!!!

    ΥΓ.τα δεοντα στον πατριωτη Ιξιωνα

  13. Ραβινος avatar
    Ραβινος 31/10/2011 08:15:38

    Oταν ολος αυτος ο χαμος κινειται με την βενζινη στο 1,67 € /Λιτρο τι να πει κανεις !''Υπαρχουν λεφτα '' και ας μην κανουμε οτι δεν το γνωριζουμε!Εδω παω στο χωριο μου που ειναι 65 χιλ εξω απο την Αθηνα καθε Σ/Κ λογω ασθενους μητρος και ξεπαραδιαζομαι στην βενζινη και εσεις μιλατε για Λαρισα και βαλε για να ξεσκασουν οι Αθηναιοι ? Το βαρα Γιωργακη στους φορους και την αυξηση της βενζινης και τα συναφη σε ολο του το μεγαλειο!.Θελουμε και τα παθαινουμε !Περαστικα μας !

  14. Απαισιόδοξος avatar
    Απαισιόδοξος 31/10/2011 09:26:32

    H επαρχία όμως δεν είναι αυτάρκης σε ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ! Η κατάσταση με την ανεργία στις περισσότερες περιοχές της ηπειρωτικής Ελλάδας είναι ΤΡΑΓΙΚΗ! Μάλλον κάποιοι εδώ μέσα δεν έχουν ζήσει στην επαρχία και τα βλέπουν όλα εύκολα... Είναι γεγονός ότι στα χωριά υπάρχει το αυγό, το κοτόπουλο και η έτοιμη ντομάτα από τον κήπο, αλλά όλα αυτά δεν πληρώνουν το χαράτσι της ΔΕΗ και της εφορίας...

  15. Nik avatar
    Nik 31/10/2011 12:17:00

    "με μαυρο χρήμα ζουνε όλοι οι ελληνες"

    Μιλάς από ιδία γνώση; Εγώ δεν έχω κλέψει ποτέ ούτε μια δραχμή ή ένα λεπτό από κανέναν. Ούτε ξέρω κανέναν που το έχει κάνει. Φτάνει πια αυτή η καραμέλα του "μαύρου χρήματος".

    ¨Η αποδείξτε το ή σκάστε τέλος πάντων!

    Νικ

  16. Βασίλης avatar
    Βασίλης 31/10/2011 19:51:50

    Παιδιά
    Ο μανάβης μου είναι φίλος μου και δεν κόβει ποτέ απόδειξη , ο οδοντίατρος το ίδιο, ο φαρμακοποιός επίσης, ο οφθαλμίατρος της μάνας μου το ίδιο ο βενζινοπώλης της γειτονιάς και αυτός .εκεί που αγοράζω ρούχα .παπούτσια κτλ. κτλ. ξέρετε τι αμάξια κυκλοφορούν, τι σπίτια έχουν αλλά και τι φορολογικές δηλώσεις κάνουν όλοι αυτοί;