09/10/2008 12:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μαζικές εισροές κεφαλαίων στην Ελλάδα (!!!)

Μαζικές εισροές κεφαλαίων από Ευρωπαίους και εφοπλιστές στην Ελλάδα, αναφέρονται σήμερα. Η εξέλιξη συνδυάζεται με την πολιτική δέσμευση της κυβέρνησης για εγγύηση του συνόλου των αποταμιεύσεων, αλλά και τα ελκυστικά επιτόκια στις προθεσμιακές.

Η εξέλιξη είναι θετικότατη, φυσικά. Ελπίζουμε μόνο ότι μέσα στην αναμπουμπούλα δεν θα επωφεληθούν και μερικοί γνωστοί και μη εξαιρετέοι. Ούτε οι σκανδαλιάρηδες πολιτικοί που έχουν αναφερθεί σε δεκάδες υποθέσεις βρώμικου χρήματος. Α, ρε Ζορμπά σε φάγανε νωρίς.

Στο μεταξύ, με θετικό πρόσημο άνοιξαν σήμερα τα ευρωπαϊκά χρηματιστήρια, μετά τις βαριές απώλειες της προηγούμενης συνεδρίασης, καθώς οι παρεμβάσεις κυβερνήσεων και κεντρικών τραπεζών για τη στήριξη του χρηματοπιστωτικού συστήματος φαίνεται πως μετρίασαν τις ανησυχίες των επενδυτών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factor@factor.USA avatar
    Factor@factor.USA 09/10/2008 13:34:14

    Φλακτορα.. δεν τρώγεσε με τίποτα!

    Τώρα που έρχοντια λεφτά επειδή το Ελληνικό τραπεζικό σύστημα είναι πιο ελκυστικό.. εσύ βάζεις ως φωτογραφία ένα πλυντήριο και αρχίζει να λες για το Ζορμπα... σιγά τον εισαγγελέα ρε μεγάλε!
    Έχει λύσει ποτέ καμία υπόθεση? όχι!
    Υπάρχουν και άλλοι δικαστικοί που έχουν κάνει άθλους και έχουν λύσει τρομερές υποθέσεις αλλά για αυτούς τσιμουδιά, μόνο Ζορμπάς -Ζορμάς. Όπως λέμε " Zorbas the Greek (Freek)"

    Φακτορα, πρόσεχε μη γίνεις (π) φακτορας συμφερόντων είτε πολτικών οικογενειών είτε πρεσβειών. Απο τον Ιούλιο και μετά έχεις αλλάξει τη θεματολογία εντελώς και την έχεις κάνει κιτρινη, ουσιαστικά μια "Αντι-Αυριανή"!

    Είσουν και εσυ "εκεί" τον Ιούλιο?


    Θα περιμένω την απαντησή σου, όπως και πολλοί άλλοι αναγνώστες...

  2. παλιομιζέρια avatar
    παλιομιζέρια 09/10/2008 14:16:50

    Τι έγινε, πλακώσατε πάλι Ρουσσοπουλάκια;

  3. νικος avatar
    νικος 09/10/2008 14:47:06

    ποιοί χαίρονται για τη διεθνή κρίση και εύχονται τα χειρότερα; οι κομμμουνιστές;

    ή οι μονοκομματικοί που έχουν κατακλέψει τα δημόσια ταμεία και ευχονται σε καταστάσεις εκτάκτου ανάγκης ώστε να τη βγάλουν ποικιλοτρόπως΄'καθαρή' και να ξεχαστουν οι ομορφιές των;

  4. t avatar
    t 09/10/2008 15:00:16

    @ Factorx τα καταφέραμε!!!! t
    Κατατέθηκε η ρύθμιση για τη νομική εγγύηση των 100.000 ευρώ
    εντάσσεται στο Σχέδιο Νόμου για την προστασία των δανειοληπτών,
    Με βάση την ρύθμιση :
    1. Το ποσό που ορίζεται στην περίπτωση α΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 5 του ν. 2832/2000 (ΦΕΚ Α 141/13-6-2000) αυξάνεται σε εκατό χιλιάδες (100.000) ευρώ. Η διάταξη αυτή ισχύει μέχρι 31/12/2011 και η ισχύς της δύναται να παραταθεί με απόφαση του Υπουργού Οικονομίας και Οικονομικών.

  5. Καταθέτης avatar
    Καταθέτης 09/10/2008 15:20:04

    Οι ξένοι υπήκοοι (φυσικά πρόσωπα και εταιρείες) ελεύθερα μπορούσαν να καταθέσουν τα κεφάλαιά τους στις ελληνικές Τράπεζες.
    Υπόκεινται και αυτοί όπως όλοι μας σε έλεγχο (από ένα ποσό -15 € χιλ. - και άνω) κατά την κατάθεση.
    Δηλαδή έλεγχος του πόθεν.
    Αν δεν υπάρχουν τα στοιχεία του πόθεν έχει υποχρέωση η τράπεζα να ειδοποιήσει την αρχή καταπολέμησης του μαύρου χρήματος. (Π.χ. υπόθεση Αναστασιάδη).
    Τα κατατεθειμένα χρήματα σε τράπεζες δεν είναι εξ' ανάγκης και νομιμοποιημένα.
    Άλλο πράγμα είναι η νομιμοποίηση χρημάτων που γίνεται με την υποβολή δηλώσεως στις ΔΟΥ.
    Επομένως μην κάνετε σύγχυση μεταξύ καταθέσεων και νομιμοποίησης μαύρου χρήματος.

  6. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 09/10/2008 15:28:22

    @ t

    Εγγυήθκαν τις καταθέσεις . Ωραία !

    Μου εξηγείς , σε παρακαλώ , για ποιο λόγο να πνηγυρίζουμε ?

  7. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 09/10/2008 15:49:53

    Προσωπικά εγώ τέτοια νομαδικά κεφάλαια δεν τα γουστάρω διότι φεύγουν και φεύγοντας κάνουν τεράστια ζημιά.

  8. Factorx avatar
    Factorx 09/10/2008 16:22:23

    @Factor@factor.USA: Ευχαριστώ για την προειδοποίοηση. θα προσεχω πολυ για να μην γιων πρακτορας είτε πρεσβειών, είτε πολιτικών οικογενειών. Εσύ όμως δεν πρόσεχες βρε παιδί μου;

    Μου θυμίζεις σε παρακαλώ τι έγινε τον Ιούλιο;

  9. jpar avatar
    jpar 09/10/2008 16:47:00

    Φάκτορα, έχει απόλυτο δίκιο ο άλλος φάκτορας. Είσαστε και ανώνυμοι... δημοσιογράφοι....
    Μην ψάχνεις τι είναι οι άλλοι. Το θέμα είναι τι είσαι εσυ!!!!!
    Η ανώνυμη αρθογραφία σου είναι δέσμια συμφερόντων.
    Ο Ρουσόπουλος μας μάρανε. Λες και έβαλε τίποτα στην τσέπη του. Ούτε ένα οικοπεδάκι δεν πήρε.
    Εσίς τι κέρδος έχετε???

  10. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 09/10/2008 17:02:18

    Δόθηκε εγγύηση για τις καταθέσεις από την κυβέρνηση της Ν.Δ. για μία τριετία.
    Να προχωρήσουμε στο παρασύνθημα : Ποιος εγγυάται ότι η Ν.Δ. θα είναι κυβέρνηση για την επόμενη τριετία ; Γιατί ως γνωστόν, εάν κλείσει το εργοστάσιο η εγγύηση του προϊόντος χάνεται.

  11. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 09/10/2008 17:07:43

    Factorx- δεν παύεις να με εκπλήξεις με την στάση σου θετικά για το ήθος σου και την ευγένεια σου .

  12. Factorx avatar
    Factorx 09/10/2008 17:51:00

    @jpar. Μήπως κανεις κανένα "λαθάκι". Εμεις δεν είμαστε blogspot.com δηλαδή ανωνυμοι. Αλλά gr, δηλαδή επωνυμοι. Λαθάκια όπως ο εκπρόσωπος;

    @δημοσθενης: τι έκανα πάλι και με επαινείς;

  13. Saperas avatar
    Saperas 09/10/2008 17:51:48

    Ρε συ φάκτορα τα ίδια και τα ίδια θα διαβάζουμε εδώ πέρα; Κάθε φορά θα ρωτάνε "ποιος είσαι εσύ";
    Το είπες μία το είπες δύο, το είπες χιλιες δύο. Τελειώσαμε. Εάν δεν μπορούν να συγχρονισθούν μεταξύ τους και να αλληλοενημερωθούν, ε τι να κάνουμε. Υπάρχουν και σοβαρότερα θέματα.
    Όπως κόβεις τις βρισιές, μπορείς να κόβεις και τις πολλαπλώς επαναλαμβανόμενες χαζές ερωτήσεις

  14. Νἰκος avatar
    Νἰκος 09/10/2008 18:12:38

    Ωραια, θα τρωει πιο καλα τωρα η αχρηστη Ελληνικη Α(ε)λιτ. Και εν τω τω μεταξυ η υπαιθρος θα ερημωνεται, η αγροτια θα εξαφανιζεται και η ανεργια π.χ. στη πατριδα μου την Δυτικη Μακεδονια θα παει πιο πανω και απο το 25 %!!! που ειναι τωρα, αλλα το μεγαλο σας προβλημα θα ειναι τι λεει ο Ρουσσοπουλος ή ο καθε ρουσσοαλητης ειτε τηε ΝΔ ειτε του πανελληνιου σοσιαλησταρχικου κουραμπιε.
    Οι μουσουλμανοι λαθρομεταναστες θα κατακλυζουν το Αθηναισταν ινα πληρωθει το ρηθεν των Αμερικανοτσολιαδων πολυπολιτισμικων προφητων οτι ηγεικεν η ωρα διαλυσεως του ελλεινου κρατιδιου κρατους-πολεως δηλαδη.
    Σαν δεν ντεπεστε ρε, εχετε καταντησει την Ελλαδα μπουρδελο.

  15. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 09/10/2008 19:16:48

    @Nikos – η ανεργία στην πατρίδα σου είναι αποτέλεσμα υπερεκμεταλλεύσεις του υπεδάφους που σε 50 χρόνια φαγώθηκε υπεραξία 900 χρόνων(εσωτερικό ιμπεριαλισμό το λέω) .Ποιος είναι ο λόγος να ντρέπομαι και όχι ο καθένας σας που υποστηρίζεται και σήμερα τον Πανικα ,Γιουρηκα ,Νικολακη κλπ .Μην τρελαίνεστε τζάμπα .

  16. mesas avatar
    mesas 10/10/2008 11:08:37

    κάτι τέτοιο πρέπει να γίνεται!

    αλλά δε γίνεται μια χώρα που μόλις πριν 55 χρόνια να χαρακτηρίστηκε 90-10 να την αφήσουμε έτσι... κάτι πρέπει να γίνει!
    "ο θεός της Ελλάδας" το λεεί ένας φίλος λίγο μεγαλύτερος!
    λογικά πάμε και σε Πακέτο Ντελόρ-δα Νο.5