Μαζευτείτε σύντροφοι της ΝΔ
29/09/2015 19:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μαζευτείτε σύντροφοι της ΝΔ

Πάτε με σπασμένα φρένα στον γκρεμό

Σκεφτείτε τη Νέα Δημοκρατία σαν την... Πηνελόπη και την Συγγρού σαν την Ιθάκη. Πιστή στις αρχές της η ΝΔ περιμένει τον... Οδυσσέα της, δηλαδή έναν σοβαρό πολιτικό, έναν πραγματικό ηγέτη που θα υποστηρίζει την πολιτική για μια φιλελεύθερη κοινωνία αλλά ένα κόμμα που δεν θα ντρέπεται να υποστηρίζει την πατρίδα.

Τέτοιοι υπήρξαν πολλοί. Και ο Κωνσταντίνος Καραμανλής, και ο Κώστας Μητσοτάκης, και ο Κώστας Καραμανλής αλλά και ο Αντώνης Σαμαράς είχαν τη στόφα του ηγέτη. Αυτού που θα μπορούσε να μαζέψει το κόμμα και δεν θα το άφηνε να γίνει σκορποχώρι.

Εν πάση περιπτώσει, η πολύφερνη νύφη Πηνελόπη έχει να αντιμετωπίσει ένα μάτσο μνηστήρες. Άλλους εντελώς καιροσκόπους, κι άλλους πράγματι σοβαρούς. Για παράδειγμα η υποψηφιότητα του Άδωνι Γεωργιάδη είναι η πιο σοβαρή για έναν και μόνο λόγο: Γιατί είναι ακομπλεξάριστος και δεν έχει διασυνδέσεις με τα τζάκια, τις φατρίες, όλους εκείνους που θεωρούν ότι το κόμμα είναι ιδιοκτησία τους και το δηλώνουν κάθε χρόνο στο... Ε9.

Από εκεί κι έπειτα... το χάος. Ο Κυριάκος της γνωστής οικογενείας, ένας... Τζιτζικώστας που μάλλον υποθήκη για το μέλλον βάζει παρά ευελπιστεί ότι θα εκλεγεί. Και κάποια νούμερα της δεξιάς που νομίζουν ότι θα ακουστεί το όνομά τους ή θα κερδίσουν τα 15 λεπτά δημοσιότητας που τους αναλογούν. Α. Και ο Βαγγέλας Μεϊμαράκης ο οποίος είναι «βαρύ πεπόνι», δεν απαντά αν θα καταθέσει την υποψηφιότητά του, κάτι που μάλλον θα το κάνει την τελευταία ημέρα. Μέχρι τότε μπορεί να δούμε καμιά... 10αριά ακόμη υποψήφιους διότι όποιος βλέπει φως στη Συγγρού μπαίνει και δηλώνει την παρουσία του. Ανεξάρτητα αν έχει μαζέψει ή έχει έστω μια ελπίδα να μαζέψει τις απαιτούμενες υπογραφές.

Η εικόνα της Νέας Δημοκρατίας μοιάζει πράγματι με την Ιθάκη αλλά σε πλήρη σύγχυση. Η Πηνελόπη είναι έτοιμη να κλειστεί στο τρελάδικο απ' όσα βλέπει και ακούει. Και κανείς δεν ξυπνάει να μιλήσει, να βρίσει, να κάνει κάτι για να αποφευχθεί είτε ο διασυρμός είτε η διάσπαση. Όλοι είναι στην κοσμάρα τους, ομφαλοσκοπούν ή στην καλύτερη περίπτωση κάνουν το κόλπο της στρουθοκαμήλου. Βάζουν το κεφάλι στην άμμο και δεν πάει να καίγεται ο τόπος αυτοί δεν χαμπαριάζουν τίποτε.

Μα είναι δυνατόν να αδειάζει ο αρχηγός του κόμματος τον γραμματέα δημόσια; Και ο τελευταίος να μην παραιτείται; Είναι δυνατόν να στηρίζει ο Παπαμιμίκος ανοικτά τον Τζιτζικώστα επειδή είναι φίλοι, παραβαίνοντας κάθε έννοια δεοντολογίας;

Είναι δυνατόν να μην υπάρχει κάποιος... κόφτης που να μαζεύει αυτούς που θέτουν την... αφεντομουτσουνάδα τους στην υπηρεσία του κόμματος; Ποιος τους το ζήτησε;

Και γιατί η ΝΔ να μην μπορεί να κάνει μια σοβαρή εκλογική διαδικασία παρά να μετατρέπεται σε πασαρέλα υποψηφίων;

Τον επόμενο μήνα, κι ακόμη περισσότερο, στη Νέα Δημοκρατία θα παίζουν τις μουσικές καρέκλες την ίδια στιγμή που η χώρα θα σπαράσσεται από τα σκληρά μέτρα που θα φέρνει ο ΣΥΡΙΖΑ. Κι ενώ ο Τσίπρας γίνεται ρεζίλι των σκυλιών στη Νέα Υόρκη η αξιωματική αντιπολίτευση τραγουδά το γνωστό παιδικό τραγουδάκι: «Μα θαρρώ πως θα τα μπλέξω, απ' την Κική και την Κοκό ποια να διαλέξω, την Κική την αγαπώ, μα μ' αρέσει και η Κοκό».

Όλα αυτά είναι σημάδια βαθιάς σήψης στη Νέα Δημοκρατία η οποία μην το ξεχνάμε είναι σαραντάρα και βάλε. Αν δεν ανανεωθεί, αν δεν κάνει ένα λίφτινγκ ή στην καλύτερη αν δε γεννηθεί κάτι καινούργιο τότε η κεντροδεξιά δεν έχει μέλλον στην Ελλάδα. Δυστυχώς για τη χώρα αφήνεται ο χώρος να αλωθεί από τον Τσίπρα εξ αριστερών και από τον Μιχαλολιάκο εκ δεξιών.

Κάποτε οι φατρίες πρέπει να πάρουν αποφάσεις και να αφήσουν τη ΝΔ να πορευτεί χωρίς παιχνιδάκια. Και κυρίως το στρατόπεδο των Καραμανλικών πρέπει να εγκαταλείψει τη λογική της ιδιοκτησίας. Γιατί απ' ότι μαθαίνουμε υπάρχει σχέδιο για υποψηφιότητα Μεϊμαράκη, απομάκρυνση Παπαμιμίκου και στη θέση του να μπει ο... Ευριπίδης Στυλιανίδης. Τι να πει κανείς...

Όπως και τι να πει κανείς όταν βλέπει ότι θέλουν να βάλουν υποψηφιότητα Περιφερειάρχες που δεν έχουν δικαίωμα να είναι βουλευτές. Δηλαδή μέσα στη Βουλή ο Τσίπρας θα κάνει πάρτι και ο αρχηγός της ΝΔ, π.χ. ο Τζιτζικώστας, θα είναι απ' έξω από το προαύλιο και θα κάνει δηλώσεις;

Μαζευτείτε σύντροφοι της ΝΔ. Πάτε με σπασμένα φρένα στον γκρεμό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Fotini avatar
    Fotini 29/09/2015 07:00:46

    Ποιά νά μαζέψουν, τά ἀσυμάζευτα; ᾿Από τότε πού παραιτήθηκε ὁ ΗΓΕΤΗΣ, ἔγινε ΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ στό κόμμα. Καί τά νταβατζοκάναλα προσπαθοῦν ὅπως πάντα νά δίνουν κατευθύνσεις στό καλοβολεμένο κοινό τοῦ καναπέ!

  2. ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. avatar
    ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. 29/09/2015 09:00:39

    H Δεξιά στην Ελλάδα σήμερα , εκπροσωπείται απο δύο κόμματα. Την ΝΔ που βρίσκεται όπως πολύ σωστά περιγράφετε υπό διάλυσιν, όπως το ΠΑΣΟΚ, και τους ΑΝΕΛ, (πρώην Νεοδημοκράτες) που συγκυβερνούν με τον Τσίπρα...

    • Gn avatar
      Gn @ ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. 29/09/2015 13:52:06

      Οι ΑΝΕΛ απλά ξεφτιλίζουν την έννοια της Δεξιάς στην Ελλάδα σήμερα...

      • Αστακιωτης avatar
        Αστακιωτης @ Gn 29/09/2015 15:04:31

        Πολύ σωστά

  3. George avatar
    George 29/09/2015 09:36:12

    Λέτε να είχε δίκιο ο Τσίπρας, ή μας τελειώνουνε ή τους τελειώνουμε.

  4. Ισόνομος πολίτης avatar
    Ισόνομος πολίτης 29/09/2015 11:55:48

    Για όσους ανήκουν, ή συντάσσονται, ή συμπαθούν, ή βλέπουν με συμπαθεια ή ακόμη και βρίσκονται απέναντι της Ν.Δ, ένα θα ήθελαν: Η παράταξη αυτή να μείνει ΕΝΩΜΕΝΗ και να αναλάβουν την αρχηγία της νέα, στιβαρά και καθαρά χέρια. Άνθρωποι ευρύτατης απήχησης και αποδοχής. Προσωπικά τέτοια πρόσωπα διακρίνω στις περιπτώσεις του Βασίλη Κικίλια και της Όλγας Κεφαλογιάννη... Εκφράζω προσωπική άποψη και εύχομαι να δώ την δικαίωσή της...

  5. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 29/09/2015 12:10:16

    Μέχρι να έλθει ο Οδυσσέας, θα τρωγοπίνουν οι μνηστήρες...

  6. Ελενα Κανελλοπούλου avatar
    Ελενα Κανελλοπούλου 29/09/2015 12:18:13

    ...το στρατόπεδο των Καραμανλικών πρέπει να εγκαταλείψει τη λογική της ιδιοκτησίας... Εάν συνεχίσουν με την νοοτροπία που αναφέρεις θα τους μείνει το κόμμα χωρίς οπαδούς , μια σφραγίδα δηλαδή ....

  7. Vassilis avatar
    Vassilis 29/09/2015 12:58:59

    Μια δηλωση και μονο του Σαμαρα θα ηταν αρκετη για να τελειωσει αυτο το μπαχαλο...Σε καθε διαφορετικη περιπτωση παει κατα διαολου η ΝΔ μαζι της και μερικοι απιθανοι τυπου Παπαμιμικου, Ιωαννιδη κτλ κτλ. Απο μια πλευρα ειναι καλυτερα ετσι....να τελειωσει και να καθαρισει η ΝΔ απο τους απιθανους.-

  8. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 29/09/2015 13:48:42

    Χωρίς τον ΑΝΤΏΝΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΝΔ δεν υφίσταται.Μόνο ως μηχανισμός με γαλάζιες συνιστώσες... Μόνο ένας νέος φορέας με τον Σαμαρά στο τιμόνι θα σώσει τη χώρα.Η ΝΔ θα έχει την τύχη του ΠΑΣΟΚ...ετοιμαστείτε για πολλά ποσοστά κάτω...χαίρε βάθος αμέτρητον...

  9. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 29/09/2015 17:24:45

    Οι καραμανλικοι νομιζω εχουν εγκλωβιστει σε μια νοοτροπια ιδιοκτησιας του κομματος. Δεν ειναι οτι καταναγκην θελουν να φερουν πισω σε καποια φαση τον ΚΚ Β αλλα οτι θελουν να κρατησουν το κομμα υπο τον ελεγχο τους . Σαν μια ιεροτελεστια σαν ενα modus vivendi. Οποια υποψηφιοτητα αντιταχθει και αναδειξει καθαρα την αντιθεση της σε αυτη την νοοτροπια πιστευω εχει καλες πιθανοτητες να στηριχθει απο την βαση. Εχω και μια κρυφη ελπιδα οτι το ξεσπασμα του κοσμου εναντιων των οσων συμβαινουν τους τελευταιους 12 μηνες στην Ελλαδα θα γινει σε αυτη την εκλογικη αναμετρηση. Και θα σαρωσει στο διαβα του τα παντα. Θα δουμε.

  10. Naruto avatar
    Naruto 29/09/2015 18:47:39

    Και μόνο το γεγονός οτι μαζεύτηκαν τόσοι υποψήφιοι για το χρίσμα σημαίνει οτι ανάμασά τους δεν υπάρχει ενας αδιαμφισβήτητος για αρχηγός . Οπως πάει μου φαίνεται οτι πρέπει να γίνει και προκριματική ψηφοφορία .

  11. λαέρτης avatar
    λαέρτης 29/09/2015 23:46:43

    κύριε αρθρογράφε Αυτή τη στιγμή για να συμμαζευτεί η ΝΔ χρειάζεται έναν ηγέτη ο οποίος θα είναι αδιαφιλονίκητος , χωρίς παρελθόν , χωρίς φατρίες..... Και όχι φλώρος.... η κεντροδεξιά δεν θα σταματήσει ποτέ να υπάρχει όμως μέχρι η Ελλάδα να ανασυσταθεί η κεντροδεξιά θα είναι τραγική μειοψηφία και θα πρέπει να περιμένει η αχρηστερά να ξεφτιλιστεί μέσω της καταστροφής που θα προκαλέσει.... Όπως σε όλες τις σοβιετίες.... Άλλωστε η αποικία μας είναι μια ευρώ κρατούμενη σοβιετία με κρατικιστική , πελατοκομματική νοοτροπία.... χωρίς εθνική, θρησκευτική και κοινωνική συνείδηση.... Οπότε σας παρακαλώ μην κάνετε το λάθος να υποστηρίζετε υποψηφιότητες με τόσο πήλινα πόδια γιατί μετά θα αναρωτιέστε γιατί δεν τραβάει το ....παλιάλογο.... αγαπητέ φίλε χρειάζεστε κάποιον σαν τον Φαήλο, σαν τον Νικόλα ιωαννίδη, ίσως σαν τον καραγκούνη αν και για να είμαι ειλικρινής τον τελευταίο δεν τον γνωρίζω τόσο καλά.... όλοι έχουμε τις ευθύνες μας για την χώρα.... Ιδίως τώρα που ...κυβερνιέται από τα σύργελα....

  12. δεξιος αγωνιστης avatar
    δεξιος αγωνιστης 29/09/2015 23:48:48

    Αγαπητοι συμμαχητες,θλιβομαι αλλα χαιρομαι συναμα, γιατι πια ολοι βλεπουμε καθαρα τη φτωχεια της ΝΔ εν οψει αναδειξης αρχηγου.Ειναι περιττον να πω ποιος λειπει για την ανασταση του κομματος.Πολυ σωστα πραττει και δεν ανακατευεται πια,οσο κι αν μας λυπει αυτη του η σταση.Μονο αχαριστια εισεπραξε απο εχθρους και φιλους τοσα χρονια,εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων.Μας λειπεις ΑΣ,αλλα συγχρονως μας δινεις και ενα μαθημα ζωης για το τι σημαινει ηγετης. Ας ελπισουμε τουλαχιστον ο Αδωνις να πετυχει μηπως και δει η παραταξη λιγο ηλιο αξιοπρεπειας και προκοπης.