#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/11/2010 00:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Μαζί τα φάγαμε τα λεφτά» λέει ο Ιρλανδός ...Πάγκαλος

Με την κυβέρνηση της Ιρλανδίας να είναι σε δεινή θέση λόγω του σχεδίου σωτηρίας των τραπεζών και της προσφυγής στο μηχανισμό, ο υπουργός Οικονομικών Μπράιαν Λένιχαν εκφράζει τη δική του εκδοχή για το πώς η χώρα έφτασε σε αυτό το σημείο.

Μιλώντας σε τηλεοπτική εκπομπή προσπάθησε να απαντήσει στις κατηγορίες ότι το σχέδιο λιτότητας είναι άδικο. Ανέλαβε τις ευθύνες του ως μέλος του κυβερνώντος κόμματος και δέχεται τις αποτυχίες του πολιτικού συστήματος. Αλλά πρόσθεσε, «όλοι συμμετείχαμε στο πάρτι».

«Ας είμαστε ειλικρινείς. Αποδέχομαι ότι υπήρχαν αποτυχίες στο πολιτικό σύστημα. Αποδέχομαι ότι πρέπει να αναλάβω την ευθύνη σαν μέλος του κυβερνώντος κόμματος εκείνη την περίοδο. Αλλά ας είμαστε δίκαιοι: όλοι συμμετείχαμε στο πάρτι», είπε ο υπουργός σε τηλεοπτική συνέντευξη.

http://news.in.gr/world/article/?aid=1231068985

Φωτό: Ο Μπ.Λένιχαν και ο πρωθυπουργός Κόουεν με τη μορφή των Blues Brothers

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tiramola avatar
    tiramola 26/11/2010 00:07:41

    Εξάγουμε και πολιτική σκέψη...

    • man8os avatar
      man8os @ tiramola 26/11/2010 00:41:14

      Παω στοιχημα!

  2. donaE avatar
    donaE 26/11/2010 00:17:29

    Παλι πρωτοπορα η ελληνικη κουλτουρα.

  3. Orestios avatar
    Orestios 26/11/2010 00:18:33

    Η προπαγάνδα του ΔΝΤ εφαρμόζεται κι εκεί από μπασκλασαρίες πολιτικά τρωκτικά.

  4. anhsyxos thrakas avatar
    anhsyxos thrakas 26/11/2010 00:37:01

    Οι μηχανισμοί είναι παντού οι ίδιοι.Τα λόγια διαφέρουν και βέβαια αυτός που τα λέει.Οι ιδέες όμως και ο μηχανισμός είναι οι ίδιοι.Το έλλειμα πολιτικού προσωπικού και η ανεπάρκεια του υπάρχοντος στην υπηρεσία "των αποφοίτων της σχολής του Σικάγο", κατά τον κο Τράγκα...

    • Damokles avatar
      Damokles @ anhsyxos thrakas 26/11/2010 15:37:14

      “των αποφοίτων της σχολής του Σικάγο” ... από τις χειρότερες "κλίκες" τα μπαστάρδια του ψυχασθενούς Φρίντμαν...(βλ. "Το Δόγμα του Σοκ" της Naomi Klein)

  5. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 26/11/2010 00:49:05

    Και αρκετό μεθάνιο Τιραμόλα. Αν εξαγάγουμε τον Πάγκαλο στην Ιρλανδία, μάλλον θα τους βοηθήσουμε να λύσουν το ενεργειακό τους πρόβλημα. Καθαρή ΠΡΑΣΙΝΗ ενέργεια. ΚΛΑΝΙΟΛΑ. Υπάρχει όμως ένα μικρό πρόβλημα.
    Τρώει πολύ ο άτιμος!!!!
    Δεν ξέρω αν θα τον κρατήσουν, ή αν θα μας τον επιστρέψουν ως οικονομικά ασύμφορο!!!!

  6. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 26/11/2010 01:09:09

    Όχι δεν έφτασε στο σημείο να πει μαζί τα φάγαμε γιατί σας διορίζαμε στο δημόσιο, γιατί θα είχε εκδοθεί ένταλμα. Απλά είπε ότι όλοι συμμετείχαν στο πάρτυ της ανάπτυξης (της φούσκας). Παρέλειψε βέβαια να κατονομάσει τους υπεύθυνους για το πάρτυ που οι καλεσμένοι άρχισαν με σαμπάνιες και τώρα δεν έχουν σεντ να πιούν ούτε guinness.

  7. φωτεινη avatar
    φωτεινη 26/11/2010 01:34:18

    παει.δημιουργησαμε σχολη στην ευρωπη.με το ντομινο πτωχευσεων που ερχεται να δειτε πως εχουμε γραψει.επιτελους ο παγκαλος σαν γνησιος απογονος του πλατωνος ,αριστοτελουςκαι λοιπων αρχαιων ημων προγονων,οχι μονο παρηγαγε εργον αλλα και εξηγαγε .πνευματικον μεν αλλα παντα εργον.σαν τα μουτρα του δε αλλα παντα εργον.

  8. tiramola avatar
    tiramola 26/11/2010 11:09:01

    Υπάρχουν βέβαια και μερικές σημαντικές διαφορές.Όπως πχ ότι ο Ιρλανδός πρωθυπουργός ανέλαβε το πολιτικό κόστος να περάσει τον προυπολογισμό, να περάσει τα δύσκολα μέτρα από το κοινοβούλιο και μετά να πάει σε εκλογές σε αντίθεση με τον πρώην "καταλληλότερο" που έφυγε τρέχοντας αλλά και τον αντικαταστάτη του που ζητάει και τα ρέστα με αντιμνημονιακές αρλούμπες.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ tiramola 26/11/2010 11:44:00

      Kανεις δεν εφυγε τρεχοντας.Μετα απο πιεσεις για εκλογες και σαφη δηλωση του Παπανδρεου οτι ετσι κι αλλιως θα γινουν εκλογες το Μαρτιο 2010 -οποτε μπορει να ηταν αργα και τελικα ηταν γιατι αυτος που ειχε προγραμμα την εξουσια το Μαρτιο δεν εκανε τιποτα αν και ηλθε Οκτωβριο - εκανε εκλογες λεγοντας σαφως στο λαο οτι θα παρει μετρα λιτοτητος και ο λαος προτιμησε τον κ. "λεφτα υπαρχουν" που τωρα το παιζει υπευθυνος.

    • lampros avatar
      lampros @ tiramola 26/11/2010 20:47:05

      Για το αρλούμπες δεν μπορώ παρά να δεχτώ την γνώμη σου, αφού έχεις αποδείξει ότι στην αρλούμπα είσαι ειδικός.

      Σε παγκόσμιο επίπεδο.

    • lampros avatar
      lampros @ tiramola 26/11/2010 20:49:13

      Υπάρχουν βέβαια και μερικές σημαντικές διαφορές.Όπως πχ ότι ο Ιρλανδός πρωθυπουργός ανέλαβε το πολιτικό κόστος να περάσει τον προυπολογισμό, να περάσει τα δύσκολα μέτρα από το κοινοβούλιο και μετά να πάει σε εκλογές σε αντίθεση με τον πρώην “καταλληλότερο” που έφυγε τρέχοντας

      Ο «καταλληλότερος» δεν έφυγε, τον έδιωξαν στις εκλογές ηλίθιοι σαν και του λόγου σου.

      Και έβγαλαν τον μεταλλαγμένο που τους έλεγε ότι «λεφτά υπάρχουν».

      Τόσο ζώα. Και τώρα έχουν το θράσσος να σχολιάζουν...

      Τον έδιωξαν

  9. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 26/11/2010 11:39:26

    Tiramola ξετσουτσούνεψες μετά τις εκλογές, ε?

    • tiramola avatar
      tiramola @ (A)θανάσης 26/11/2010 13:51:17

      Θανάση όποιος ξετσουτσούνεψε μετά τις εκλογές μάλλον ηλίθιος πρέπει να είναι με 40% αποχή την πρώτη Κυριακή και σχεδόν 60% την δεύτερη.
      Πέστα σε κανένα άλλο που έκανε αγώνα κατά του μνημονίου.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ tiramola 26/11/2010 15:39:05

        Υπομονή. Το 70% κοντά είναι.

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/11/2010 11:41:28

    μην υποτιμάς πόσο λαϊκό αίτημα μπορεί να είναι αυτές οι "αρλούμπες". Και ο Ρήγας "αρλούμπες" έλεγε.

    Όσο δεν απολύει το Mega, μην φοβάσαι, αντέχετε.

    Ο Καραμανλής ήταν δεμένος χεροπόδαρα, όχι ότι αυτό τον απαλάσσει από τις επιλογές του σε ανθρώπους... Αλλά παίζουν και άλλα. Δεν σχολιάζω τις σχετικές ικανότητες, αλλά φαντάσου τον Αλογοσκούφη να κάνει τα ίδια που κάνει ο Παπκωνσταντίνου... Όταν δικαιολογήσεις τις δηλώσεις των δύο στην ΔΕΘ, θα έχει πάει μπροστά. Και μην μου πεις "έπρεπε να πούμε ψέματα για να εκλεγούμε".

    Όσο για το ποιός έφαγε, πως έφαγε, και πού είναι τα λεφτά θα μπώ σε πειρασμό να το γράψω. Από το 1989 μέχρι σήμερα. Κάποια στιγμή... Follow the money -- σοφή ρήση παγωτατζή

    • tiramola avatar
      tiramola @ archaeopteryx 26/11/2010 12:53:26

      Σέβομαι το λαικό αίτημα όποιο και αν είναι αρκεί να δείχνει στόχο και συγκεκριμένη πρόταση.Διότι ως γνωστόν οι κραυγές χωρίς ουσία οδηγούν σε χειρότερα αποτελέσματα.
      Το MEGA και κανένα MEGA δεν μπορεί να επηρεάσει τη σκέψη ενός ανθρώπου που έχει στοιχειώδη λογική και άρα η ελιτίστικη δική σου προσέγγιση δεν με αφορά αφού εμφανίζεσαι εσύ να καταλαβαίνεις περισσότερα από το...πόπολο.
      Το επαναλαμβανόμενο επιχείρημά σου ότι "ο Καραμανλής ήταν δεμένος χειροπόδαρα" είναι για μικρά παιδιά που ούτε η πασόκα Μακρή δεν επικαλείται.
      Μέχρι και σήμερα "παίρνει θέση" μέσω κύκλων ο πουθενατζής.
      Μην προκαλείς την κοινή λογική.

      • ataktos avatar
        ataktos @ tiramola 26/11/2010 13:01:51

        tiramola -βλέπω πως δεν σου έχει μείνει κουκούτσι τσίπα .. κρίμα

        • tiramola avatar
          tiramola @ ataktos 26/11/2010 13:33:33

          Άτακτε καπιταλισμό έχουμε αν δεν το έχεις καταλάβει και μάλιστα άγριο.
          Άλλοι θα τη βγάζουν μπέικα και άλλοι δεν θα έχουν να πληρώσουν το ενοίκιο.
          Άσε λοιπόν το παραμύθι....

        • (A)θανάσης avatar
          (A)θανάσης @ ataktos 26/11/2010 13:48:35

          Δηλαδή ρε τιραμόλα επειδή ο ΚοΚοΒιός έφυγε τρέχοντας, ο Γκάπος έχει το ελεύθερο να κωλονοσκοπεί ότι σταθεί μπροστά του, με την αφελεια τετράχρονου που επιδεικνύει? Επειδή το λέει ο οποιοσδήποτε "σοφός" οι οι φίλοι του στο γυμναστήριο οι οι γιαπογκαίη που ψωνίζουν μαζί γυαλιά ή ποδηλατάκι?

          Δεν μας αφήνεις στο έλεος της α-πασοκίας μας καλύτερα?

          Εσύ το είδες το φως το αληθινό, άμε με τους πεφωτισμένους.

        • tiramola avatar
          tiramola @ ataktos 26/11/2010 13:55:54

          Στην κωλονοσκόπηση το έχουν γυρίσει όλοι για να διασώσουν το μοντελάκι.
          Μετά τον ΓΑΠ ο Ιρλανδός κατόπιν ο Πορτογάλος στην συνέχεια ο Ισπανός και παει λέγοντας.
          Αν έρθει η ώρα του Ιταλού, πήρε φωτιά ο κώλος μας...

        • (A)θανάσης avatar
          (A)θανάσης @ ataktos 26/11/2010 15:40:31

          http://ermippos.blogspot.com/2010/11/blog-post_25.html

          Άλλο κωλονοσκόπηση με ιατρικό εργαλείο και άλλο με γεωτρύπανο όμως, ε?

      • lampros avatar
        lampros @ tiramola 26/11/2010 20:56:36

        Το MEGA και κανένα MEGA δεν μπορεί να επηρεάσει τη σκέψη ενός ανθρώπου που έχει στοιχειώδη λογική

        Επομένως εσύ που είσαι ντιπ επηρασμένος και αναπαράγεις μέχρι κεραίας την προπαγάνδα του ΜΕΓΚΑ, αποδέχεσαι ουσιαστικά ότι δεν έχεις ούτε καν «στοιχειώδη λογική».

        Το επαναλαμβανόμενο επιχείρημά σου ότι “ο Καραμανλής ήταν δεμένος χειροπόδαρα” είναι για μικρά παιδιά που ούτε η πασόκα Μακρή δεν επικαλείται.

        Προφανώς και δεν το επικαλείται, αφού δεν την συμφέρει, μια και είναι επιχείρημα που δείχνει τη βρώμικη στάση του ΠΑΣΟΚ.

        Και καλά, για ηλίθιους μας περνάς; Κρίνεις ένα επιχείρημα κατά του ΠΑΣΟΚ με το κριτήριο ότι ούτε η Μακρή δεν το επικαλείται;!!!

        Όταν ο ΓΑΠ σου ήταν πρώτος σε κάθε διαδήλωση κάθε φορά που έρχονταν το 1/10 των σημερινών μέτρων, «έδιωχνε» τους Κινέζους από το λιμάνι και τα ΠΑΣΟΚ-μμε παίζαν όλη μέρα ως μέγα σκάνδαλα αηδίες Βατοπέδια ―κάτι που ξεκίνησε το ΠΑΣΟΚ― και Ζαχόπουλο-DVD, ήταν ελεύθερος ο ΚΚ να προχωρήσει;

        Άντε ρε κωλοτούμπα...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 26/11/2010 13:14:17

      τιραμόλα, τα επί ΚΚ με ενόχλησαν αφάνταστα. Με το που πήγε να πειράξει μία βασική αδυναμία μας (την ταύτιση ΜΜΕ και επιχειρηματιών που ζούν από κρατικά έργα με κρατικά δανεικά), να οι παπάδες, οι γκόμενες, οι χορεύτριες, οι πισίνες με παιδάκια, οι υποκλοπές, οι τσόντες, η Ζήμενς, οι Ινδοί... Τα ομόλογα δεν ήταν φτιαχτή απάτη, πραγματική ήταν, αλλά όλο το κλίμα ανικανότητας και διαφθοράς ήταν συνειδητά και σπρωγμένο πάνω μου. Και νομίζω ότι μέσα στις όποιες κακές επιλογές, ο ΚΚ δεν ήθελε για οποιοδήποτε λόγο να κυβερνήσει από τον Ζαχό και μετά. Στοιχειώδες body language για θυμίσου. Δεν το βλέπω κομματικά. Και τον ΓΑΠ τον λυπάμαι ώρες ώρες, και τον ΚΚ τον λυπάμαι ώρες ώρες, και τον Σημίτη τον λυπήθηκα -- τότε στην Βουλή και αρκετές φορές στην β τετραετία. Δεν βλέπω νεφελίμ, τους δικούς μας βλέπω.

      Ποιός σου είπε ότι δεν είμαι πιο χαζός από την Πασόκα Μακρή; ([ποιά είνα πάλι αυτή;)

  11. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 26/11/2010 13:14:15

    εξάγουμε και τεχνογλωσσία new speak

  12. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 26/11/2010 13:38:18

    Όλα τα γουρούνια έχουν την ίδια φάτσα!