#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/08/2011 21:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μαζί με τον Κύρκο φεύγει και η Μεταπολίτευση



Τιμήσαμε σε προηγούμενες αναρτήσεις μας τον αγωνιστή της Αριστεράς Λεωνίδα Κύρκο. Και μπροστά στον Δημιουργό όλων μας, αποφύγαμε να μιλήσουμε και για τα μεγάλα λάθη του, όπως η συμβολή του στην διάσπαση του ιστορικού ΚΚΕ, η συναίνεση προς το ΠΑΣΟΚ, η θεωρητική εμπέδωση του μεταπολιτευτικού καθεστώτος, που δεν ήταν άλλο από το "σύστημα ΠΑΣΟΚ".

Όμως οι φωτογραφίες από την σημερινή κηδεία του είναι χαρακτηριστικές. Στην "πρώτη θέση" δεν είναι ο λαός, οι απλοί άνθρωποι της αριστεράς που υπέφεραν τόσα χρόνια από τις επιλογές όχι μόνο του ταξικού αντιπάλου τους, αλλά και των ηγεσιών τους, αλλά κυρίως οι εκπρόσωποι του συστήματος που υποτίθεται πως αντιπαλεύει η Αριστερά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 31/08/2011 21:35:44

    Αναρωτιέμαι αν είναι ο θάνατος της Μεταπολίτευσης (και των συμβόλων της) ο τρόπος με τον οποίο η Ελλάδα θα πάει μπροστά

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 31/08/2011 21:38:33

    Ο Μητσοτάκης πάντως και πάλι πρώτη μούρη σε κηδεία.
    Αν δεν τους (μας) θάψει όλους, δεν θα ησυχάσει αυτό το παιδί.

    • Απορία avatar
      Απορία @ Strange Attractor 31/08/2011 21:41:29

      Πήγε πάντως παρά την ηλικία του, μες τον ήλιο.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Απορία 31/08/2011 21:51:10

        Σ αυτό, του βγάζω το καπέλο, και μακάρι να είχα τη δική του ευεξία.
        Φτου φτου φτου....

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Απορία 31/08/2011 22:28:30

        Τον Στεφανόπουλο, δίπλα τον έχουμε ξεχάσει.
        Και στάθηκε καλός Πρόεδρος.

    • nasos avatar
      nasos @ Strange Attractor 31/08/2011 21:50:02

      σύμφωνα με το ανέκδοτο ο Χάρος έδωσε τα κλειδιά στον Επίτιμο και του είπε ''βαρέθηκα να σε περιμένω,πάρε τα κλειδιά και έλα όποτε θες''

      • Απορία avatar
        Απορία @ nasos 31/08/2011 21:53:45

        Ρωτήσαν κάπου τον Τσακ Νόρις αν φοβάται χάρο και αυτός απάντησε:
        "Charo no, epitimo yes"

  3. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 31/08/2011 21:49:29

    ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΚΥΡΚΟΣ: ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΕΝΟΣ ΝΕΑΝΤΕΡΝΤΑΛ: Ο Λεωνίδας είναι, όπως πάντα, απολαυστικός. Ακόμα και στην κηδεία του. Και για να καταλάβετε τι εννοώ διαβάστε τι έγραψε ο Θανάσης Καρτερός για τον Λεωνίδα:
    "...Το πιο χαρακτηριστικό που το θυμάμαι και που ελπίζω να μη θυμώσει που το καρφώνω, ήταν αυτό που μου είπε για τον Φλωράκη. Μόλις είχε αναλάβει Γραμματέας του ΚΚΕ ο Χαρίλαος τον ρώτησα αν τον έχει γνωρίσει και ποια ήταν η γνώμη του γι' αυτόν. Και δεν μου είπε τίποτε από τα τετριμμένα που λέγονται σε τέτοιες περιπτώσεις αλλά αυτό: Τουλάχιστον αυτός γαμάει!!! Για να μου εξηγήσει σε συνέχεια μεταξύ αστείου και σοβαρού, ενώ εγώ τον κοίταζα μεταξύ περιέργειας και αποπληξίας, ότι στην πολιτική των ηγετών της αριστεράς το πρόβλημα της στέρησης αυτού του είδους ήταν αιτία πολλών λαθών και κυρίως πολλών άθλιων συμπεριφορών κι ότι κάποτε θα έπρεπε όλοι να μάθουμε τίποτε το ανθρώπινο να μη μας είναι ξένο, όχι μόνο για προσωπικούς, αλλά και για πολιτικούς λόγους. Κάπως έτσι..."
    Αναλυτικότερα: http://www.iskra.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=4519:kyrkos-2011-08-28&catid=82:kommata&Itemid=199

  4. nasos avatar
    nasos 31/08/2011 21:52:57

    επιτρέψτε μου να διαφωνήσω με τον αρθρογράφο,κατά την ταπεινή μου γνώμη το οριστικό τέλος της Μεταπολίτευσης θα έρθει όταν η πρώτη διμοιρία ΜΑΤ πετάξει ασπίδες και γκλομπς κάτω και αρνηθεί να παίξει ξύλο με άλλους φουκαράδες που διαδηλώνουν

    • Θοδωρής Κολοκοτρώνης avatar
      Θοδωρής Κολοκοτρώνης @ nasos 31/08/2011 22:00:55

      Συνήθως όμως δε διαδηλώνουν οι φουκαράδες, αλλά οι ευνοημένοι του συστήματος της μεταπολίτευσης, όποτε βλέπουν να απειλούνται τα πρόνόμιά τους! Λεπτομέρεια;

      • Χρηστος avatar
        Χρηστος @ Θοδωρής Κολοκοτρώνης 01/09/2011 16:03:50

        Τι ακριβώς λες; Τον Ιούνιο στους δρόμους ήταν οι ευνοημένοι του συστήματος;

  5. ataktos avatar
    ataktos 31/08/2011 21:59:52

    μήπως λέτε με την ευκαιρία αυτι να αλλάξει επιτέλους και ο ΚΜΛΕ -73 ....

  6. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 31/08/2011 22:05:59

    Πολύ βιάστηκες να τελειώσεις με τη μεταπολίτευση.

    Όλα αυτά τα "παιδιά" και "εκπρόσωποι του λαού και της αγωνιστικής αριστεράς", που βρίσκονται σε πρώτο πλάνο στη φωτογραφία, έχουν δημόσιο λόγο και θέσεις ευθύνης και ανήκουν και στην προδικτατορική εποχή και στη περίοδο του εμφυλίου.

    Έχουμε να δούμε πολλές κηδείες ακόμη, μέχρι να μας τελειώσει η μεταπολίτευση. Εκτός και αν.....

  7. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 31/08/2011 22:16:04

    Και ο αείμνηστος Λεωνίδας, τι δουλειά έχει με τη μεταπολίτευση. Αυτός ήταν ένας αγνός ιδεαλιστής αγωνιστής της αριστεράς, που η μόνη ωφέλεια που είχε από το σύστημα, ήταν φυλακίσεις, εξορία, ξύλο και καταδίκη σε θάνατο. Τα "γνήσια" παιδιά της μεταπολίτευσης, εξαγόρασαν τους "αγώνες τους" με θώκους και χρήμα.

    ΥΓ. Η πρώτη πολιτική ομιλία που παρακολούθησα σαν ε.ε. αξιωματικός και η τελευταία, ήταν του Λεωνίδα Κύρκου την περίοδο των διαδοχικών κυβερνήσεων της εποχής των οικουμενικών κλπ. Ήταν εκεί στο φάρο της Αλεξανδρούπολης. Είχαμε πάει πολλοί αξιωματικοί, με πολιτικά βεβαίως, αλλά για το φόβο των Ιουδαίων, είχαμε καθίσει στα καφέ της παραλίας.

  8. ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝΕΜΟΣ avatar
    ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝΕΜΟΣ 31/08/2011 22:29:35

    Στον αγωνιστή της ελευθερίας και της δημοκρατίας , Βαρδής -Μαριάννα ...και λοιποί ....http://redwildwind.blogspot.com/2011/08/blog-post_5550.html

  9. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 31/08/2011 22:45:29

    Εγώ αυτούς τους ύμνους προς το πρόσωπο του Κύρκου δεν τους καταλαβαίνω. Ούτε θεωρώ ότι ο χώρος της αριστεράς έχει κάποιο κοινό σημείο με τη Δεξιά. Αντιθέτως η Αριστερά οφείλει στον ελληνικό λαό ένα μεγάλο συγγνώμη διότι είναι ο μόνος πολιτικός χώρος που μέχρι σήμερα έχει αναπτύξει ΑΝΤΕΘΝΙΚΗ ΔΡΑΣΗ (1946 - 1949). Χρειαζόμαστε ισχυρή Δεξιά που θα βάλει τα πράγματα στη θέση τους κι όχι ενοχική Δεξιά που συναινεί στα ρητορικά τερτίπια των θολοκουλτουριάρηδων της αριστεράς (σε όλη τη μεταπολίτευση συμβαίνει αυτό) γιατί και η υπομονή έχει όρια.

    • Θοδωρής Κολοκοτρώνης avatar
      Θοδωρής Κολοκοτρώνης @ EΛΛΗΝΑΣ 31/08/2011 22:49:44

      Μόνο που θολοκουλτουριάρηδες δεν υπάρχουν πια μόνο στην αριστερά αλλά διατρέχουν όλο το πολιτικό φάσμα. Εκείνο που χρειαζόμαστε είναι ακριβώς το ξεπέρασμα των διαχωριστικών γραμμών δεξιά-αριστερά.

    • Bloody_Ophelia avatar
      Bloody_Ophelia @ EΛΛΗΝΑΣ 01/09/2011 11:10:32

      Αντεθνική δράση; Ναι ναι δίκιο έχεις, η εθνική δράση ήταν ο Σκόμπι, η εθνική δράση ήταν η προδοσία στη συμφωνία της Βάρκιζας, εθνική δράση ήταν η μετατροπή μας σε προτεκτοράτο των Άγγλων επί Παπανδρέου και αμερικανακίων αμέσως μετά. Όσο για τον Κύρκο, χαρισματικός αναμφισβήτητα. Αλλά είχε μιά τάση ο συχωρεμένος όπου πάει να τους διασπά..

      • taxidriver avatar
        taxidriver @ Bloody_Ophelia 01/09/2011 13:37:21

        «Ζήτω το ελληνικό προλεταριάτο! Κάτω ο φασισμός! Κάτω οι προετοιμαζόμενοι ιμπεριαλιστικοί πόλεμοι! Ζήτω η εργατοαγροτική επανάσταση της Βουλγαρίας! Ζήτω η εργατοαγροτική κυβέρνηση! Ζήτω η ανεξάρτητη Μακεδονία και Θράκη! Ζήτω η Ομοσπονδία των βαλκανικών εργατοαγροτικών δημοκρατιών! Ζήτω η παγκόσμιος προλεταριακή επανάσταση!» («Ριζοσπάστης», 14 Δεκεμβρίου 1924)

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Bloody_Ophelia 01/09/2011 13:44:15

        Δεν υπάρχει καμία σύγκριση. Ο Σκόμπι κλπ. ήταν απλώς η συνέχιση του νεοελληνικού προτεκτοράτου, που υπάρχει από το 1825 και εξής, όταν ο Μαυροκορδάτος και οι συνεργοί του ζήτησαν να τεθεί η νεοδημιουργούμενη Ελλάδα "υπό την προστασίαν της Βρετανικής Αυτοκρατορίας". Αυτό που έκανε η αριστερά από το 1918 και μέχρι τουλάχιστον το 1949 δεν έχει όμοιό του σε ευθεία αντεθνική δράση, μέχρι σήμερα. Μόνον ο ΓΑΠ μπορεί να συγκριθεί κάπως σε αντεθνικότητα με την αντεθνική δράση της αριστεράς. Και ο Ιωαννίδης στο θέμα της Κύπρου.

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ EΛΛΗΝΑΣ 01/09/2011 23:18:20

      Ξεχνάς και την περίοδο 1940-44... άλλη αντεθνική δράση εκεί... αφού πέρα απο τους επισκέπτες στην χώρα μας ναζί, πολεμούσε και την νόμιμη εθνική κυβέρνηση.... κάτι Τσολάκογλου, γερμανοτσολιάδες, χίτες, κουκουλοφόρους καταδότες κλπ. ......
      ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΙ ΠΙΝΕΙΣ ΕΛΛΗΝΑΡΑ ......

      • EΛΛΗΝΑΣ avatar
        EΛΛΗΝΑΣ @ Σπύρος 02/09/2011 14:19:11

        TΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΠΟΙΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟ ΡΩΤΑΣ ? ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ !!! ΠΑΡΤΟ ΑΛΛΙΩΣ .....

  10. Θοδωρής Κολοκοτρώνης avatar
    Θοδωρής Κολοκοτρώνης 31/08/2011 22:52:27

    Καλός Πρόεδρος, έ; Θυμάστε τι είχε πει ο Αλέφαντος; Διότι από μικρό κι από τρελλό μαθαίνεις την αλήθεια.

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 31/08/2011 22:55:29

    Όσο ζει ο επίτιμος, δεν πρέπει να μιλάμε για το τέλος της μεταπολίτευσης, αφού ακόμη δεν ήρθε το τέλος του μεσοπολέμου...

  12. parsifal avatar
    parsifal 31/08/2011 23:30:31

    Το αγημα ναυτοδιόπων τι ακριβώς κάνει στην κηδεία της "αφελληνισμένης συνειδήσεως" κατά Γιανναρά ?
    Τι ακριβώς τιμάται στο πρόσωπο του Κύρκου ?
    Για τι ακριβώς "η Πατρίς ευγνωμονούσα" ?
    Είστε σίγουροι οτι τελείωσε η μεταπολίτευση ?

  13. abyssus avatar
    abyssus 01/09/2011 09:24:24

    Να' σαι ηγέτης (ένας από τους ηγέτες) της αριστεράς (μιας από τις αριστερές) και να να σε κηδεύουνε με στρατιωτικά αγήματα και όλες οι σκατόφατσες της εποχής σου να ναι εκεί μπροστά πρώτη μούρη... δεν ξέρω: είναι τραγικό; είναι γελοίο; είναι εκεί που έχασες οριστικά; ή εκεί που ξεγυμνώθηκες οριστικά; Μα και όλα αυτά να μην ήταν, η σημερινή πραγματικότητα είναι η πιο οριστική καταδίκη για όλους αυτούς που είναι με κάποιον τρόπο "ονόματα" σήμερα στην πολιτική στην Ελλάδα. Όλοι αυτοί που κάθονται εκεί στη σειρά, όλοι αυτοί οι απερχόμενοι που δεν απέρχονται είναι η εικόνα μιας πορείας προς την καταστροφή.

    • parsifal avatar
      parsifal @ abyssus 01/09/2011 09:38:59

      Να απέλθουν απο μόνοι τους... Δύσκολο ! Οταν ξεφύγει ο κόσμος απο την αριστερή μυθολογία της "αντίστασης", του "πολυτεχνείου" και του "δημοκρατικού κινήματος" και πιάσει τα γκασμαδόξυλα κάτι μπορεί να γίνει.
      Εχουν ομως πιασμένα τα πόστα στα ΜΜ Εξιληθιώσεως και βαστούν γερά !

  14. EPICOUROS avatar
    EPICOUROS 01/09/2011 10:29:35

    ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΡΚΟ! ΑΜΑΝ ΠΙΑ! ΕΛΕΟΣ! ΟΧΙ ΑΛΛΟΣ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ, ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ! ΕΛΕΟΣ!ΕΛΕΟΣ!ΛΥΠΗΘΕΙΤΕ ΜΑΣ!

    • Bloody_Ophelia avatar
      Bloody_Ophelia @ EPICOUROS 01/09/2011 11:11:28

      τον κομμουνισμό εσύ που τον είδες στον Κύρκο;;

  15. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 01/09/2011 11:21:11

    Σίγουρα βρώμικοι ήταν όσοι συνέλαβαν το 89΄ για την δήθεν ¨κάθαρση¨ . Άλλο τόσο πιο λιγδιάρηδες και βρώμικοι ήταν όσοι μίλησαν για ¨βρώμικο 89΄¨ ...

    Δεν είναι κακό ν΄αλλάζεις ιδέες και πολιτικό - ιδεολογικό στρατόπεδο στην διάρκεια της ζωής σου. Οι άνθρωποι μεταλλάσσονται ή εξελίσσονται.

    Όμως είναι ανέντιμο να κρατάς για δεκαετίες το όνομα της ιδεολογίας , του πολιτικού συστήματος και του κόμματος , στο οποίο πια για πολλούς , δικαιολογημένους και όχι , λόγους δεν πιστεύεις. Να μιλάς για ¨Αριστερά¨ , για ¨Κομμουνισμό¨ η για ¨Νέα Αριστερά¨ , ενώ δεν πιστεύεις στην προοπτική της - συνολικά -.

    Και αυτό είναι το δράμα για τον ελληνικό λαό και για την ¨Αριστερά¨ .

    Την ταλάνιζαν άνθρωποι , δεκάδες στελέχη ( του ¨Κ.Κ.Ε.¨ συμπεριλαμβανομένου ¨) που δεν πιστεύουν στην πολιτική του προοπτική , αλλά χωρίς να έχουν το θάρρος να το παραδεχτούν , από το φόβο πως θα ¨χάσουν τις παλαιές δάφνες¨ η θα αποκηρύξουν τα καλλίτερα και πιο ανιδιοτελή χρόνια της ζωής τους.

    Συνέχιζαν και συνεχίζουν να μιλούν ¨εκ μέρους της Αριστεράς και του κομμουνισμού¨ , χωρίς να πιστεύουν καθόλου σε αυτήν , μπλοκάροντας μάλιστα μ΄έμμεσους τρόπους κάθε εξέλιξη προς αυτή την κατεύθυνση...

    Εάν τολμούσαν να πουν ότι δεν πιστεύουν- ¨πια ¨- στην προοπτική της εργατικής τάξης ( όπου συνέλαβαν ώστε να μην υπάρχει εργατική τάξη στην Ελλάδα με τα ¨ανοιχτά σύνορα για μια δήθεν ¨πανανθρώπινη κοινωνία¨... ) , στην λεγόμενη ¨δικτατορία του προλεταριάτου απέναντι στην αστική τάξη¨ , στην κατάργηση της ιδιωτικής ιδιοκτησίας ( ακόμα και της μεγάλης ) , σ΄ένα μονοκομματικό καθεστώς πολιτικής διακυβέρνησης , στην κεντρικά σχεδιαζόμενη οικονομία , στην ¨συμβουλιακή - σοβιετική- σε αντίθεση με κοινοβουλευτική δημοκρατία ¨ , στην ¨βία σαν την μαμή της ιστορίας¨ και την επαναστατική ανατροπή ( πέρα των εκλογών ) του υπάρχοντος κοινωνικοοικονομικού συστήματος¨ ή ό,τι οι εργαζόμενοι , σε αντίθεση με αυτά που γράφτηκαν το 1848 στο Κομμουνιστικό Μανιφέστο , έχουν να χάσουν πολλά( ιδιαίτερα στην ιμπεριαλιστική μητρόπολη ) - σε περίπτωση μιας επανάστασης - ¨εκτός από τις αλυσίδες τους ¨ και γι΄αυτό δεν την κάνουν , ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΕΝΤΙΜΟΙ .

    Όμως όχι , επέμεναν και επιμένουν ¨αριστερά¨ ... Συνέβαλαν στην πολιτική α- συνέπεια και οπορτουνισμό. Στον κυρίαρχο -καθημερινό οπορτουνισμό του ¨μικρού - απλού ανθρώπου¨ για να ¨επιζήσει¨ χωρίς αρχές με το ¨ο σκοπός αγιάζει τα μέσα¨ με τον δικό τους τρόπο.

    Συνέβαλαν στην φαιδρότητα της πολιτικής. Βέβαια , ο Λ. Κύρκος , επέμενε να αυτοπροσδιορίζεται ¨αριστερά¨ , αλλά είχε το θάρρος να πει επίσης , να επαναλάβει , το ¨ευτυχώς που χάσαμε σύντροφοι¨. Όπως επίσης , οραματιζόμενος τα ιδανικά της μεγάλης ¨αστικής επανάστασης¨ της περιόδου του Μπετόβεν , να ζητήσει τον ¨ύμνο της χαράς¨ σαν επίλογο της ζωής του.

    Του διέφυγε μάλλον το γεγονός πως σήμερα τον ¨Ύμνο της Χαράς¨ τον έχουν επιβάλλει οι Γερμανοί σαν ¨Ύμνο της Ευρωπαϊκής Ένωσης¨ ( στην Αυτοκρατορία που υποστήριζε - από το 1989- ο Λ. Κύρκος και με δικαίωμα ¨πλειοψηφίας¨ - χωρίς ομοφωνία - βέτο - των κρατών0 μελών ) , οι οποίοι , σαν οπαδοί του πολιτικού ολοκληρωτισμού , ποτέ δεν πίστευαν - ούτε στα ιδανικά της Αστικής Επανάστασης , απλά συσκοτίζουν μεταπολεμικά , εδώ και 75 χρόνια.

    Με αυτή την αυταπάτη της ¨Ευρώπης των Λαών¨ έφυγε , σαν ¨Ηττημένη Αριστερά¨, μια πραγματικότητα που δεν μπόρεσε και μάλλον δεν ήθελε συνειδητά να αντιστρέψει. Οι λόγοι του σεβαστοί , αλλά μάλλον είχε λάθος , αυτό αποδεικνύει η σημερινή πραγματικότητα. Σοσιαλισμός η βαρβαρότητα.

    ΠΟΤΕ ( ΣΧΕΔΟΝ ) ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΛΑΘΟΣ ...
    ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨

    Εδώ η έκθεση της Αγγλικής Πρεσβείας στην Αθήνα ( αρχεία ¨F.O.¨ 1977 ) για τον Λ. Κύρκο , το ¨Κ.Κ.Ε¨ και τον Ανδρέα Παπανδρέου...
    """"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_world_2_28/12/2007_253693

    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_world_100026_28/12/2007_253695

    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_world_100026_28/12/2007_253695

    Επίλογος :
    Αντί για τον ¨Ύμνο της Χαράς¨ :
    ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΗΝ ΚΛΑΨΕΙΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ...

    http://www.youtube.com/watch?v=FxeyggRrj_E&feature=related

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΝΤΑΝΤΟΝ 01/09/2011 13:39:42

      Στον πρώτο σύνδεσμο που παρέθεσες, σοκάρει η χρήση από τότε (1977 ) των ΜΚΟ ως δουρείων ίππων! Αντιγράφω επιλεκτικά:

      Ο ηγέτης του ΚΚΕ (Εσωτερικού) είναι έξυπνος, λογικός, φιλικός και αγγλόφιλος. Ισως να υπάρξουν πλεονεκτήματα αν αναπτύξουμε στενότερους δεσμούς μαζί του και με άλλα στελέχη του ΚΚΕ (Εσωτερικού) που διάκεινται ευνοικά προς το Ηνωμένο Βασίλειο και τη Δύση. Ενθαρρύνοντας το διάλογο με την ηγεσία του ΚΚΕ (Εσωτερικού), ίσως να έχουμε τη δυνατότητα να επηρεάσουμε την πορεία του κόμματος αυτού προς μια κατεύθυνση περισσότερο ικανοποιητική για τα συμφέροντά μας. ... Ισως ο πλέον αποτελεσματικός τρόπος να ενθαρρύνουμε το διάλογο θα ήταν μια μη κυβερνητική οργάνωση να προσκαλέσει τον Λεωνίδα Κύρκο να επισκεφθεί μόνος του η ως επικεφαλής αντιπροσωπείας του ΚΚΕ (Εσωτερικού) τη Βρετανία. Η εναλλακτική λύση θα ήταν να προσκληθεί σε ακαδημαϊκό συνέδριο –π.χ. με θέμα την Ευρωπαική Ενοποίηση– στο οποίο θα συμμετείχαν και αξιόλογοι Βρετανοί πολιτικοί».

      ΥΓ: Σηφουνάκης στην πρώτη σειρά καθημένων. Άνευ περαιτέρω σχολίων...

  16. Bloody_Ophelia avatar
    Bloody_Ophelia 01/09/2011 11:55:08

    +1000000000000

  17. Μάρκος avatar
    Μάρκος 01/09/2011 19:58:17

    Όσοι αντιδρούν στα λεγόμενα περί αντεθνικής δράσης της Αριστεράς της εποχής εκείνης, ας θυμηθούν τι είχε πει η Έλλη Παππά: "μισούσαμε την Ελλάδα". Από εκεί και πέρα, δεν είναι κακό πράγμα η αυτοκριτική-επιτέλους-της Αριστεράς. Όταν η λεγόμενη Δεξιά έχει ξεχάσει όλα τα "εμφυλιοπολεμικά" συνθήματα και τσιτάτα, κάποιοι εξακολουθούν και μιλούν για Σκόμπι, κλπ. Το θέμα είναι ότι αν δεν υπήρχε τότε Σκόμπι, τώρα δεν θα μπορούσατε να πείτε την παπάρα σας στο inernet, σύντροφοι.