#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/05/2010 16:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μαζέψτε τους προβοκάτορές σας

 

Το πράγμα, με τους αστυνομικούς σε ρόλο προβοκάτορα, παράγινε σήμερα, στη συγκέντρωση της ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ. Ενώ τα ΜΑΤ, ως φαίνεται από τη στάση τους, αλλά και εξ’ όσων ακούγονταν από τους ασυρμάτους, είχαν εντολές για σχετικά συγκρατημένη συμπεριφορά, ενώ ακόμα και οι «Δελτάδες» και οι υπόλοιπες μεγάλες δυνάμεις της ΕΛΑΣ, ήταν μακριά από τους διαδηλωτές, στα στενά, οι «μυστικοί» «ξεσάλωσαν».

Έδρασαν ιδιαίτερα μέσα στα μπλόκ των αναρχικών και ειδικά όταν υπήρχε αναστάτωση και χάος, επιτίθεντο με πέτρες κατά των ΜΑΤ. Ένας εξ’ αυτών, γνωστός σε όσους δημοσιογράφους επισκέπτονται συχνά τη ΓΑΔΑ, εθεάθη, ως άκρως δραστήριος «επαναστάτης», στα Προπύλαια, να πετάει πέτρες. Με μπλουτζινάκι πάνω κάτω, αλογοουρά, καλογυμνασμένος-«τετράγωνος», με γένια και βέβαια με το απαραίτητο μαντήλι (κύριε Χρυσοχοΐδη, δεν τους λέτε να φοράνε και κουκούλα;). Όταν τελείωσαν εκεί τα επεισόδια, απομακρύνθηκε μερικές δεκάδες μέτρα, έβγαλε διακριτικά το μαντίλι, έλυσε την αλογοουρίτσα του, ανακάτεψε τα μαλλιά του, και σιγά-σιγά την … έκανε.

Εμείς, τον πιάσαμε με τον φωτογραφικό φακό μας και τον παραδίδουμε στο όνειδος. Είναι κατανοητό βέβαια, ότι στόχος του υπουργείου «Προστασίας του Πολίτη» είναι να προκληθούν όσο γίνεται μεγαλύτερα επεισόδια, ώστε να φοβηθούν οι πολίτες και να μην μετάσχουν στις συγκεντρώσεις για την απεργία της Τετάρτης, αλλά τουλάχιστον ας κρατήσουν κάποιοι τα προσχήματα και ας μην λειτουργούν τόσο ξεδιάντροπα ως προβοκάτορες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. thespieys avatar
    thespieys 01/05/2010 16:24:16

    Oι κλασικές ασφαλίτικες τακτικές όταν υπάρχει μείζον πολιτικό/κοινωνικό ζήτημα ή αποκαλύπτεται κάποιο σκάνδαλο: κατεβάζουν τα αναρχικά κ.λόπαιδα, προκαλούν επεισόδια και αποπροσανατολίζουν τους πολίτες. Αλλά μην ασχολείστε με το Χρυσοχοίδη τώρα, πάει για γάμο ο άνθρωπος, μη του δημιουργείται κ άλλες σκοτούρες...

    Υ.Γ. αληθεύει ότι προπυλακίστηκε ο πρώην προεδρος της Βουλής Απ. Κακλαμάνης;

  2. Factorx avatar
    Factorx 01/05/2010 16:59:01

    ναι

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ Factorx 01/05/2010 18:23:55

      Το ναι φάκτορα που πάει; Στον προπηλακισμό του Κακλαμάνη,ή στον γάμο του Πουαρό;

  3. Olympia avatar
    Olympia 01/05/2010 17:29:45

    Αληθεύει. Είσαι άδικος βέβαια, οι "αντεξουσιαστές" προστατεύουν τους ομοϊδεάτες τους (ΓΑΠ).

  4. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 01/05/2010 18:05:46

    και γιατί ρε παιδιά αφού τους ξέρετε και τους πήρατε χαμπάρι δε δώσατε ένα σήμα να τους τσουβαλιάσουν; αρκετά πιά με τους λιγδιάρηδες της αστυνομίας! κι οκλαψιάρης ο Χρυσοχοιδης πολλά μας τα έχει κάνει. έπιασα κουβέντα με έναν άντρα των ΥΜΕΤ έξω από τα γραφεία της ΕΕ. δεν τον είδα και πολύ ευχαριστημένο. όταν τον ρώτησα γιατί τους φυλάτε και δε μας αφήνετε να τους πάρουμε με τις πέτρες, όχι τους ευρωπαίους, τα δικά μας ξεφτιλισμένα παιντιά, μου είπεμ τι νομίζεις ότι θα γίνει;

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ σιδεράκιας 01/05/2010 18:11:49

      Πρόκειται για δραματικά ανίκανους. Μέσα σε 7 μήνες κατάφεραν να φέρουν αντιμέτωπους απέναντί τους τα σώματα ασφαλείας ο Χρυσοχοϊδης, τους στρατιωτικούς ο Βενιζέλος, τους εκπαιδευτικούς η Διαμαντοπούλου. Και σύντομα με τα μέτρα όλον τον ελληνικό λαό. Ίσως και την πλειοψηφία των μεταναστών που υποτίθεται ότι θα τους στήριζαν...

  5. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 01/05/2010 18:59:33

    Αυτος ο ασφαλιτης που φαινεται στη φωτογραφια και οι αλλοι της ιδιας συνομοταξιας ποιες αποδοχες εχουν? 'Η τους αφηνουν τα "αφεντικα" τους, που πρεπει να ειναι του ιδιου φυραματος, να κανουν και καποιες αλλες ιδιαιτερα αποδοτικες "δουλειες" για να πλουτιζουν? Οι πραγματικοι αστυνομικοι, αυτοι που τιμανε τον ορκο τους, τι λενε για αυτους τους "αστυνομικους"? Και πως τους ανεχονται? Δεν νομιζουν οτι ειναι πλεον καιρος να ξεκαθαρισουν τη θεση τους και να θεσουν στο περιθωριο ολους αυτους που τους βρωμιζουν και εκθετουν ανεπανορθωτα το αστυνομικο σωμα? Τι λενε επ' αυτου οι συνδικαλιστικες οργανωσεις των αστυνομικων?

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ xenitemenos21 01/05/2010 21:24:09

      Εντάξει ρε παιδιά, μυστικοί είναι. Δηλαδή που το παράξενο; Δεν ξέρω για το πως τους χρησιμοποιούν, αλλά κανονικά δεν πρέπει να υπάρχουν για να βλέπουν ποιοι προκαλούν τις φασαρίες και να δίνουν σήμα; Είναι τόσο παράλογο;

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ πολίτης 01/05/2010 21:35:22

        Εσύ μπορείς να διαχωρίσεις, όταν κάποιος κουκουλοφόρος πετάει μια μολότοφ ή σπάει μια βιτρίνα, σε πoια ακριβώς συνομοταξία ανήκει δηλαδή αν είναι αντιεξουσιαστής,ασφαλίτης,παρακρατικός,ακροδεξιός ή χούλιγκαν ;

      • πολίτης avatar
        πολίτης @ πολίτης 01/05/2010 22:49:10

        Όχι δε μπορώ, έχεις δίκιο. Αυτό σημαίνει ότι μπορούν να τους χρησιμοποιούν για να δημιουργούν εντυπώσεις εναντίον των διαδηλωτών ή για να έχουν πληροφορίες από μέσα για να συλάβουν τους υπαίτιους.
        Αν όμως τους χρησιμοποιήσουν για τον πρώτο λόγο, το κόστος από τις καταστροφές το χρεώνεται πάντα η κυβέρνηση, οπότε λογικά δε έχει συμφέρον να το κάνει.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ πολίτης 02/05/2010 01:57:29

        Το κόστος από τις καταστροφές μπορεί να είναι μικρότερο συγκριτικά με το κόστος του να μην έχουν τα κανάλια να παίζουν σε πρώτη είδηση μερικές σπασμένες βιτρίνες και οχι τις χιλιάδες κόσμου που διαδηλώνουν.
        Οι κουκουλοφέροι πάντως να ξέρεις ότι ανήκουν σε πολλές συνομοταξίες.
        Το σίγουρο είναι ότι δεν είναι μόνο αντιεξουσιαστές.

      • Orestios avatar
        Orestios @ πολίτης 02/05/2010 02:04:12

        Που κατά ένα περιέργο τρόπο Κάποιε, όλες αυτές οι συνομοταξίες έχουν σοσιαλιστική καταβολή. Μα όλες όμως. Είτε λέγονται αντεξουσιαστές, αντίφασίστες, νεοναζιστές και άλλα ονόματα. Υπάρχει πλουραλισμός στην βία του σοσιαλισμού.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ πολίτης 02/05/2010 02:46:03

        Σωστά!
        Αλλωστε ως γνωστόν και τον Χριστό σοσιαλιστές τον σταυρώσανε.
        Και ο Εφιάλτης μάλλον σοσιαλιστής θα ήταν.

  6. anonymous avatar
    anonymous 01/05/2010 19:02:53

    Συμπαραστεκομαστε στη σιωπηλη διαμαρτυρια που θα πραγματοποιησουν τη Δευτερα οι αξιωματικοι ολων των οπλων των Ενοπλων Δυναμεων στο Μοναστηρακι.Αυτη τη φορα εχουν ολο το λαο απεναντι τους.

    • Factorx avatar
      Factorx @ anonymous 01/05/2010 19:10:59

      !!! υπάρχουν άλλες πληροφορίες;

      • thespieys avatar
        thespieys @ Factorx 01/05/2010 20:00:05

        Ολοι τη Δευτέρα 3 Μαϊου στις 16:00 το απόγευμα στο σταθμό του Μετρό στο Μοναστηράκι.

        http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=11895&Itemid=40

  7. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 01/05/2010 19:06:17

    Εντάξει δεν είναι καινούργιο το φαινόμενο.
    Οποιος κατεβαίνει συχνά σε πορείες ή κινείται στο κέντρο της Αθήνας σίγουρα θα έχει δει έστω και μια φορά, κάτι τύπους με κουκούλες, μαντήλες και καδρόνια να βγαίνουν από τις κλούβες των ΜΑΤ και να χώνονται στο πλήθος.
    Στο διαδίκτυο επίσης κυκλοφορούν αρκετές φωτογραφίες που απεικονίζουν παρόμοια περιστατικά.
    Δεν ανακαλύψαμε σήμερα την αμερική!

  8. Iούλιος avatar
    Iούλιος 01/05/2010 19:25:10

    ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ ΑΔΕΡΦΙΑ!!!!!!!!
    Η χώρα πρέπει να σημαιοστολιστεί. Η χώρα πρέπει να φορέσει τα γιορτινά της για την ημέρα της ανακοίνωσης της υπογραφής της συμφωνίας με το ΔΝΤ.

    Η χώρα πρέπει να φορέσει τα γιορτινά της για να σταλεί ένα ισχυρότατο μήνυμα ανεξαρτησίας ενάντια σε αυτούς τους έσχατους.

    Για να τονιστεί και να εμπεδωθεί σε όλους του ΔΝΤαριους και άλλους το μη διαπραγματεύσιμο της εθνικής μας ανεξαρτησίας πέρα από λεγόμενα των κυβερνώντων.

    Για να γίνει αντιληπτή παντού η ισχύς της λαϊκής κυριαρχίας.

    Να σταλεί το μήνυμα ότι ο απόλυτος κυρίαρχος εδώ κάτω είναι ο Ελληνικός Λαός.

    Η χώρα πρέπει να φορέσει τα γιορτινά της και να ομορφύνει για να υποδεχτούμε τα μουσαιφιριά που μας κουβάλησε το αφεντικό.

    Και με αυτή την σοφή κίνηση να γίνει το πρώτο βήμα προς την κοινωνική απελευθέρωση του Ελληνικού Λαού από κληρονόμους και δυναστείες από τους πρίγκιπες και τις αυλές τους.

    Η χώρα πρέπει να σημαιοστολιστεί την Κυριακή από το πρωί και για μια εβδομάδα. Και αυτός ο Σημαιοστολισμός πρέπει να γίνει παγκόσμια είδηση.

    Ακόμη και για το χαβαλέ μας. Γιατί απλά μπορούμε και γουστάρουμε να το κάνουμε.

    Βγάλτε την σημαία στο Μπαλκόνι λοιπόν και Διαδώστε το.
    ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΨΗΛΑ!!!!!!!!

  9. KNWD avatar
    KNWD 01/05/2010 21:12:35

    Στη Θεσσαλονίκη πάντως ήταν ήσυχα τα πράγματα. Από ότι είπαν κατέβηκε περισσότερος κόσμος από άλλες χρονιές. Προσωπικά κατέβηκα για πρώτη φορά σε πρωτομαγιάτικη πορεία. Συμπεριλαμβάνομαι στους ανθρώπους που τους απωθεί αυτός ο διαχωρισμός σε κομματικά μπλοκ και αυτός ήταν ο κύριος λόγος που δεν κατέβηκα ποτέ στο παρελθόν σε τέτοιου είδους πορεία. Τώρα όμως ο σκοπός είναι πολύ σημαντικός, για να με εμποδίσει αυτό.
    Ελπίζω σιγά σιγά να το καταλάβουν ΟΛΟΙ ότι ο σκοπός είναι κοινός και να σταματήσει αυτός ο διαχωρισμός. Αυτή είναι μία από τις αιτίες που μας έφερε μέχρι εδώ. Αν δεν μάθουμε να λειτουργούμε πάνω από όλα σαν ΜΙΑ κοινωνία, θα συνεχίζουμε να πληρώνουμε πικρά

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ KNWD 01/05/2010 21:27:14

      Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ. Δε θα ήθελα να υπάρχουν κομματικά σύμβολα σε τέτοιες περιπτώσεις. Θύμωσα που δεν ανέβασαν ούτε μία ελληνική σημαία. Μόνο μία του ΣΥΡΙΖΑ.

  10. ατημελητος avatar
    ατημελητος 10/05/2010 22:12:53

    ""δεν πρέπει να υπάρχουν για να βλέπουν ποιοι προκαλούν τις φασαρίες και να δίνουν σήμα; Είναι τόσο παράλογο;""

    ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟ ΝΑ ΠΑΡΕΥΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΠΑΤΣΟΙ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΣΕ ΔΙΙΑΔΗΛΩΣΕΣ/ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ.