#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/12/2011 19:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μίλησε σαν πρωθυπουργός της Ελλάδας, ή εκπρόσωπος της ... Γερμανία;



Ή στραβός είναι ο γιαλός ή... εμείς έχουμε στραβωθεί. Αλλιώς δεν εξηγείται αλλιώς η προσπάθεια όλων των Ευρωπαίων ηγετών, μεταξύ αυτών και του πρωθυπουργού, Λουκά Παπαδήμου, να πείσουν του πολίτες ότι η μισή συμφωνία που επιτεύχθηκε στις Βρυξέλλες, είναι σωτηρία για την Ευρώπη. Και αυτό δεν το λέμε σκεπτόμενοι το διαζύγιο της Βρετανίας με την Ευρώπη. Έτσι κι αλλιώς οι Βρετανοί απομονωμένοι στο νησί τους ήταν και στο ευρώ δε θα ήθελαν να μπουν ούτε στον αιώνα τον άπαντα.

Αυτό που λέμε είναι ότι οι αποφάσεις που ελήφθησαν δεν έχουν καμιά απολύτως σχέση με την ανάπτυξη και με την έξοδο από την κρίση μέσω ενός μακρόπνοου σχεδίου το οποίο θα δίνει κίνητρα για επενδύσεις ώστε να ανασάνουν και οι κοινωνίες που πλήττονται βάναυσα.

Δεν ακούσαμε ούτε μια πρόταση για ανάπτυξη, παρά μόνο νούμερα και σχέδια τα οποία εκπονήθηκαν στο Βερολίνο και επικυρώθηκαν στις Βρυξέλλες. Και δεν μπορούμε να καταλάβουμε με το λίγο μυαλό που διαθέτουμε από που κι ως που η συμφωνία που έκλεισε βοηθά στην ολοκλήρωση της Ευρώπης και αποτελεί ασπίδα στις κρίσεις.

Έτσι, λοιπόν, αδυνατούμε να αντιληφθούμε γιατί ο Λ. Παπαδήμος στη συνέντευξη που έδωσε εμφανίστηκε ικανοποιημένος από τα όσα έγιναν τις προηγούμενες ώρες. Ο πρωθυπουργός χαρακτήρισε «μεγάλο βήμα προς τη σύγκλιση της δημοσιονομικής πολιτικής» τις αποφάσεις καθώς και σημαντικό βήμα για την αντιμετώπιση κρίσεων. Αναφέρθηκε στις αποφάσεις που ελήφθησαν όπως ότι υιοθετήθηκε δημοσιονομικός κανόνας που προβλέπει ότι οι προϋπολογισμοί θα πρέπει να είναι ισορροπημένοι, δηλαδή να μην παρουσιάζουν πρωτογενές έλλειμμα πάνω από 0,5%. Τόνισε ακόμα ότι ο κανόνας αυτός θα πρέπει να ενσωματωθεί στο Σύνταγμα καθώς και ότι η αξιολόγηση θα γίνεται από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο «Τα κράτη που υπόκεινται σε διαδικασία υπερβολικού ελλείμματος θα πρέπει να υποβάλουν προγράμματα διαρθρωτικά και να λαμβάνουν νέα αλλά μετρά», ανέφερε χαρακτηριστικά ο κύριος Παπαδήμος.

Δεν είπε πώς η Ελλάδα θα το καταφέρει αυτό, αν και τόνισε ότι η χώρα μας είναι υποχρεωμένη να υιοθετήσει τους νέους κανόνες μετά από τρία χρόνια, αφού δηλαδή ολοκληρωθεί το σχέδιο σωτηρίας. Αλλά και πάλι: Πώς θα καταφέρει η Ελλάδα να έχει ισοσκελισμένους προϋπολογισμούς με χρέος πάνω από 120% (και μετά το κούρεμα) και με τεράστια ελλείμματα; Εδώ είναι και το μυστικό: Για να το πετύχει και να μείνει η χώρα στο ευρώ θα πρέπει οι πολίτες να γίνουν όχι απλά φτωχοί, αλλά στα όρια της εξαθλίωσης. Θα το καταλάβουμε όλοι από την 1η του νέου χρόνου αλλά κι από τα νέα μέτρα άνω των 3 δισ. ευρώ που έρχονται σύντομα.

Είπε ο κ. Παπαδήμος ότι «όταν μια χωρά δεν ικανοποιεί τα κριτήρια του 3% τότε θα υπάρχει αυτοματισμός κυρώσεων». Και πρόσθεσε ότι αυτή η διαδικασία των αυτόματων κυρώσεων θα ενεργοποιηθεί για την Ελλάδα, αφού πρώτα η χώρα πετύχει τον στόχο του μηδενισμού των ελλειμμάτων.

Είπε ακόμα ότι ελήφθησαν δύο δέσμες μέτρων, μία για την ενίσχυση της οικονομικής διακυβέρνησης και μία για την αντιμετώπιση της κρίσης. Η πρώτη δέσμη μέτρων προβλέπει μεγαλύτερο συντονισμό στην οικονομική πολιτική και ενίσχυση της πειθαρχίας. Η δεύτερη δέσμη μέτρων προβλέπει τη βελτίωση της λειτουργίας των μηχανισμών χρηματοπιστωτικής σταθερότητας.

Με λίγα λόγια, ανέλυσε τα μέτρα της Μέρκελ σαν καλός κυβερνητικός εκπρόσωπος της... Γερμανίας.

Ο κόσμος, όμως, που ενδιαφέρεται για την τύχη του, για το μέλλον το δικό του και των παιδιών του, περίμενε άλλα. Ίσως κάποιο όραμα, κάποιο σχέδιο εξόδου από το τούνελ. Ο κ. Παπαδήμος δεν του το έδωσε. Όμως, θα μου πείτε: Τι να κάνει κι αυτός; Ωσεί παρών όπως και πολλοί άλλοι ήταν στις Βρυξέλλες. Το αφεντικό είναι άλλο και μοιάζει με Γερμανικό ντόμπερμαν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tak avatar
    tak 09/12/2011 19:35:06

    Πώς μου έρχεται στο μυαλό εκείνος ο Τσολάκογλου, πώς;

    • tak avatar
      tak @ tak 09/12/2011 19:38:00

      Άμα δίνεις "γην και ύδωρ", είσαι τι; Άμα δε δίνεις είσαι Σαμαράς; Από το "τι", προτιμώ το Σαμαράς!

  2. STEFANOS GRAGAS avatar
    STEFANOS GRAGAS 09/12/2011 19:39:22

    για να δουμε τωρα φιλε φακτορα τι αντιδραση θα εχει η ΝΔ και ο Σαμαρας σε οσα ειπε ο δηθεν πρωθυπουργος περι εκλογων..για να δουμε...και για να δουμε οταν ειπε οτι θα παρει νεα μετρα(χιλιομετρα) για τα ετη 2012-14 και θα τα υλοπιησει αυτη η κυβερνηση !!!!!!ελεος με τη πλακα αυτη που τελικα ειναι τραγωδια για τους πολιτες, τραγωδια χωρις τελος και οδηγει ολους μας στη κολαση...ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ ΑΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗΡΙΖΕΙ, αλλα ο λαος οταν και αμα ερθει η ωρα θα βρει να στηριξει αλλους....ως εδω και μη παρεκει με τη δηθεν υπευθυνη σταση...ως εδω...ΜΟΝΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΑΠΑΔΗΜ(Ι)ΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ αυτοκτονει αμεσως...ΑΜΕΣΩΣ..

    • factorx avatar
      factorx @ STEFANOS GRAGAS 09/12/2011 19:51:21

      Απο ανακοίνωση της ΝΔ που μπορείς να διαβάσεις σε διπλανές στηλες:

      "Σε ό,τι αφορά την Ελλάδα -όπως κατ’ επανάληψη έχουμε τονίσει- οι παρεμβάσεις που θα απαιτηθούν για την επίτευξη των στόχων κατά την περίοδο 2013-2015 θα εξειδικευθούν από την επόμενη Κυβέρνηση, μέχρι τα μέσα του 2012. Αυτό, άλλωστε, αναφέρεται και στη δήλωση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, της ΕΚΤ και του ΔΝΤ για την πέμπτη αποστολή αξιολόγησης..."

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ factorx 09/12/2011 20:28:55

        Συγνώμη φίλε Φάκτορα αλλά την ουσία μόνο ο Ούγγρος την έθεσε οι υπόλοιποι κοιτάζουν την ...μπάνκα.

        • kanates avatar
          kanates @ Ο Ιθαγενής 10/12/2011 10:50:42

          Είναι Έτσι!!!

  3. Y. avatar
    Y. 09/12/2011 19:47:57

    “..Το αφεντικό είναι άλλο...” “..και για να μην χρειάζεται να έρχεται το ίδιο, όρισε προσωρινό τοποτηρητή τον Παπαδήμο, και μόνιμο τον Φούχτεν”

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 09/12/2011 19:51:05

      ...με έδρα τη Θεσσαλονίκη, της μελλοντικά ενωμένης και αυτόνομης Μακεδονίας (#?*&%#?)

  4. duruppi avatar
    duruppi 09/12/2011 20:20:07

    Για να δώσεις "γην και ύδωρ" πρέπει νά ΕΧΕΙΣ γη και ύδωρ.Πότε ακριβώς ήταν η "Ελλάδα" ανεξάρτητη χώρα απο το 1828 και δώθε?Γιατί μόνο ο Τσολάκογλου?Πειράζει που εκτός απ΄την "Πρεσβεία" κυβερνάνε τώρα λίγο κι οι Βρυξέλλες?Εχουμε πιστέψει τα ίδια μας τα ψέματα?Γερμανοί ιδρύσανε αυτή τη χώρα με βρετανικά κεφάλαια.Πού κολλάτε,αναρωτιέμαι.

  5. Γεωργιάδης Αντώνης avatar
    Γεωργιάδης Αντώνης 09/12/2011 20:28:39

    Πότε έγινε η πατρίς μου "ανεξάρτητη" και δεν το πήρα πρέφα?Πότε η 'γη και το ύδωρ" της ήταν δικά μας?Αν ξέρω λίγη Ιστορία,οι Γερμανοί δημιούργησαν και κυβέρνησαν αυτή την αποικία για χρόνια,με βρετανικά και γαλλικά δάνεια,οι Αγγλοι αργότερα και η ..."Πρεσβεία" απ'το '47 και μετά.Δε μπορείς να χάσεις ό,τι δεν είχες ποτέ.Ησυχάστε.

    • Αχινός avatar
      Αχινός @ Γεωργιάδης Αντώνης 09/12/2011 22:51:19

      Έγινε όταν εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες πέθαναν από το '21 έως το ΄40 και το '74 για να μπορείς να γράφεις αυτές τις βλακείες.

      • tak avatar
        tak @ Αχινός 10/12/2011 11:24:38

        Αγαπητέ "Αχινέ", επειδή είμαι από τους Έλληνες που τη ζωή τους θα την έδιναν, όπως αυτοί που περιέγραψες και από την άλλη επειδή δεν είμαι από τους Έλληνες που ωφελήθηκαν στο παραμικρό, η μικρή μου απάντηση είναι το "Μολών λαβέ" και ας γίνει ότι γινόταν πάντα εδώ, που έζησαν και οι ωραίοι τρελοί πατέρες και προπάτορες. Έτσι κι αλλιώς όλοι πεθαίνουν κάποια μέρα και το σπουδαιότερο, όταν το έχεις επιλέξει να πεθάνεις, δεν μπορεί να σε ατιμάσει κανένας...

  6. Θέμις avatar
    Θέμις 09/12/2011 21:03:16

    Από την ημέρα που ανέλαβε μιλάει σαν μέλος της Τρόϊκας που έμαθε ελληνικά.
    "Ο κόσμος, όμως, που ενδιαφέρεται για την τύχη του, για το μέλλον το δικό του και των παιδιών του, περίμενε άλλα. Ίσως κάποιο όραμα, κάποιο σχέδιο εξόδου από το τούνελ. Ο κ. Παπαδήμος δεν του το έδωσε".
    Νομίζω ότι έχει καταστήσει σαφές από την αρχή ότι δεν νιώθει υποχρέωση να εκπροσωπεί τους Έλληνες.

  7. drider avatar
    drider 09/12/2011 21:09:51

    Με γαργάλησε ο τίτλος, οπότε χωρίς καν να έχω διαβάσει το άρθρο σχολιάζω:
    "Μίλησε σαν εκπρόσωπος των τραπεζιτών - ελλήνων και ξένων"

    • drider avatar
      drider @ drider 09/12/2011 21:33:05

      Και τώρα που το διάβασα νομίζω ότι θα γελάσουμε πολύ με τις ευρω-νεο-φιλελεύθερες αποφάσεις των ευρωκρατών:
      1. Έγκριση των προϋπολογισμών: Καλό ανέκδοτο με δεδομένο ότι μπορεί να προεγκρίνουν ότι θέλουν, αλλά πάντα σημασία θα έχει τι συμβαίνει στην πράξη. Πόσοι και πόσοι προϋπολογισμοί των χωρών της ΕΕ πέφτουν έξω κατά την εκτέλεση τους - ειδικότερα σε περιβάλλον κρίσης και μειωμένης ανάπτυξης;
      2. Η αξιολόγηση θα γίνεται υποθέτω από το ευρωπαϊκό ελεγκτικό συνέδριο. Στους ελέγχους που διενέργησε για τον προϋπολογισμό της ΕΕ του 2010, διαπίστωσε απόκλιση της τάξεως του 3,7 %.
      (h**p://eca.europa.eu/portal/pls/portal/docs/1/10392733.PDF)
      Οπότε έχουμε πιθανό έλλειμμα 0,5%+3,7% = 4,2% για οποιαδήποτε εκτελούμενο προϋπολογισμό χώρας μέλους, ειδικότερα δε εφόσον το ευρωπαϊκό δικαστήριο δεν θα έχει την ελεγκτική ευχέρεια που απολαμβάνει κατά την παρακολούθηση του ίδιου του προϋπολογισμού της ΕΕ...

  8. TARAMAS avatar
    TARAMAS 09/12/2011 22:21:04

    Αν κατάλαβα καλά, ο δημοσιονομικός κανόνας λέει να μην παρουσιάζουν οι χώρες ΠΡΩΤΟΓΕΝΕΣ έλλειμμα πάνω από 0,5%. Τι μας πειράζει εμάς αυτό, γιατί, εμείς που ισορροπούμε στα όρια του γκρεμού θα μπορούσαμε να ΄χουμε οποιοδήποτε πρωτογενές έλλειμμα, εδώ στόχος είναι πλέον το πρωτογενές πλεόνασμα για την Ελλάδα (άσχετο αν το καταφέρουμε, αν όχι, δε θα είμαστε στην ευρωζώνη για να μας αφορούν οι συμφωνίες της). Μακάρι να υπήρχε αυτός ο κανόνας πιο πριν, δε θα είχαμε φτάσει εκεί που είμαστε. Καλύτερα να μου εγκρίνουν τον προϋπολογισμό στις Βρυξέλλες, παρά να κάνει ότι του κατέβει ο κάθε Αντρίκος, Γιωργάκης και Κωστάκης, καταστρέφοντας τη χώρα για λίγα ψηφουλάκια. Και τι ζόρι υποτίθεται ότι τραβάνε κάποιοι με την "εκχώρηση εθνικής κυριαρχίας", τόσα χρόνια οι Έλληνες κατά πλειοψηφία υποτίθεται ότι ήταν υπέρ μιας ομοσπονδιακής Ευρώπης (και μάλιστα κάποιοι, έχοντας δίκιο όπως αποδείχτηκε, έκαναν κριτική για την υιοθέτηση κοινού νομίσματος χωρίς δημοσιονομική ενοποίηση). Ε τώρα, αυτό είναι ένα βήμα προς την ομοσπονδιακή Ευρώπη, αμερικανικά ΜΜΕ μιλάνε για το μεγαλύτερο βήμα προς αυτή την κατεύθυνση από την υιοθέτηση του κοινού νομίσματος. Ορίστε; Θα κάνουν κουμάντο οι Γερμανοί κι οι Γάλλοι; Δηλαδή εσείς πως τη φανταζόσαστε την ομοσπονδία, ότι οι οικονομικές αποφάσεις θα παίρνονταν στην Αθήνα και στη Λισσαβόνα; (Να δείτε κλάμα κάποια Βρετανικά ΜΜΕ, θεωρούν ότι ο Κάμερον έθεσε βέτο για να γλυτώσει το δημοψήφισμα και έτσι έβγαλε την χώρα του από τα κέντρα λήψης των αποφάσεων, με πιθανά δυσμενείς επιπτώσεις για τον κεντρικό ρόλο του Σίτυ στις αγορές). Βέβαια ο χρόνος θα δείξει αν το εγχείρημα έχει μέλλον ή είναι μια φούσκα ακόμη, το θέμα είναι όμως ότι αντί στην Ελλάδα να ασχολούμαστε με τις πρακτορίστικες βλακώδεις θεωρίες συνομωσίας του κάθε Τράγκα και τις καραντίνες (ή καντίνες) τέως πρωθυπουργών, καλύτερα θα ήταν να κουβεντιάζουμε για το πως θέλουμε (αν τη θέλουμε) την Ευρώπη του μέλλοντος, πως βλέπουμε τη χώρα μας σ αυτή (ή έξω από αυτή) και να συνειδητοποιήσουμε ότι η Ευρώπη (όπως τη βλέπαμε από το 1981) σαν παχιά αγελάδα που την αρμέγουμε πάπαλα, το τραίνο (ίσως) ξεκινά και θα πρέπει να αποφασίσουμε αν θα ανεβούμε. Δε μας υποχρεώνει κανείς, αλλά θα πρέπει να απαντήσουμε και το μέλλον της χώρας θα εξαρτηθεί από αυτή την απόφαση.

    • Αχινός avatar
      Αχινός @ TARAMAS 09/12/2011 22:54:10

      Ποιάς χώρας; Ένα προτεκτοράτο περιγράφεις, που νομίζεις ότι θα σε διοικούν και θα ταϊζουν για να προοδέψεις σαν κότα σε κοτέτσι.

      Αχαρακτήριστικο είναι το λιγότερο που μπορεί να πεί κανείς για αυτό που έγραψες.

      Τα μπογαλάγια σας και έξω από εδώ αν δεν θέλετε χώρα και δεν νιώθετε Έλληνες.

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ Αχινός 09/12/2011 23:35:40

        Ξέρεις να διαβάζεις;

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ TARAMAS 10/12/2011 01:57:52

          Για ποιο τρένο που ξεκινάει μιλάς και που πρέπει να επιλέξουμε αν θα ανέβουμε; Αυτό που πήγαν να δημιουργήσουν με Ευρωσύνταγμα και την πάτησαν από εκεί που δε το περίμεναν (δημοψηφίσματα Γαλλίας, Ολλανδίας) και αναγκάστηκαν να περιμένουν την κρίση (έσκασαν τη φούσκα που έφτιαξαν οι ίδιοι) ώστε με κατεστραμμένες οικονομίες και φτωχούς πολίτες με διαλυμένη ψυχολογία από την προπαγάνδα και τους εκβιασμούς να υποταχθούν στην παράδοση άνευ όρων των χωρών τους για μια δόση που θα πάει στους τραπεζίτες για να σωθεί το ευρώ και να μεγαλώσει η φτώχεια των πολλών; Και προσοχή: δεν είμαι ακροαριστερός-δεξιός, ΚΚΕ, Σύριζα, Πασόκ, Λάος, ΝΔ. Εσύ που τα λες αυτά όμως πολύ θα με ενδιέφερε τι δεν ψηφίζεις να το ψηφίσω για να μην είμαι συνένοχος σε ότι άσχημο γίνει...

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ TARAMAS 10/12/2011 02:09:11

      Εχεις δίκαιο! Ή παππάς παππάς, ή ζευγάς ζευγάς. Αν και φοβάμαι ότι θα μείνει στην μέση, με καταστροφικές για εμάς συνέπειες, είναι, πάντως, ένα βήμα προς την ομοσπονδοποίηση.
      Εγώ δεν έχω καταλάβει τι θα κερδίσει από το ευρώ όποιος συμμορφωθεί, αφού μόνος του (-0,5%) θα το έχει πετύχει. Τι κέρδος πχ θα είχε η Ευρυτανία από την συμμετοχή της στην Ελλάδα, αν υποχρεωνόταν να ζήσει μόνη της τους συνταξιούχους της και τους υπαλλήλους της, να στήσει μόνη τα γεφύρια της και να διδάξει τα παιδιά της, αν δηλαδή την υποχρεώναμε σε εξαθλίωση για να λέγεται "Ελληνική";

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ ΠΗΛΕΑΣ 11/12/2011 16:54:46

        Το κέρδος από ένα σταθερό νόμισμα είναι αδιαμφισβήτητο, όπως και το όφελος από τα χαμηλά επιτόκια, την έλλειψη διακύμανσης των συναλλαγματικών ισοτιμιών, την κατάργηση του κόστους συναλλαγών κλπ όλα αυτά δεν τα πετυχαίνει από μόνη της μια χώρα με τη δημοσιονομική πειθαρχία αν δεν συμμετέχει στο κοινό νόμισμα. Απλώς η δημοσιονομική πειθαρχία είναι το κόστος της συμμετοχής αφού αποδείχτηκε ότι νομισματική ένωση χωρίς δημοσιονομική ένωση είναι προβληματική.

        • ΠΗΛΕΑΣ avatar
          ΠΗΛΕΑΣ @ TARAMAS 11/12/2011 23:11:25

          Και όμως, ειδικά η φιλελεύθερη οικονομική σχολή προκρίνει την ελαστικότητα του νομίσματος σαν καλύτερη λύση από την, επίσης αδιαμφισβήτητη, κοινωνική δυσαρμονία, έως έκρηξη, που θα προκύψει από την σταδιακή εξαθλίωση λόγω του αναπόφευκτου bras de fer με πολύ ισχυρότερες οικονομίες ΧΑΡΙΝ του ισχυρού νομίσματος. Και, μετά την κατάρρευση του νεοφιλελευθερισμού, είναι και πάλι η κρατούσα θρησκεία της οικονομίας.

          • TARAMAS avatar
            TARAMAS @ ΠΗΛΕΑΣ 12/12/2011 00:10:54

            Δεν αμφισβητεί κανείς την χρησιμότητα του εργαλείου νομίσματος, η κρατούσα όμως αντίληψη είναι ότι οι τρύπες της ανταγωνιστικότητας δεν μπαλώνονται με τις υποτιμήσεις του νομίσματος παρά μόνο παροδικά, με τα προβλήματα οξυμένα να επανέρχονται οδηγώντας σε μια αέναη υποτίμηση.

  9. JOHN avatar
    JOHN 10/12/2011 05:55:08

    Στο ανακοινωθεν πουθενα δεν υπαρχει η λεξη¨λαοι¨Αυτοι δεν πρεπει να εχουν λογο στο Ευρωπαικο γιγνεσθαι;Γι αυτους και για την ευημερια τους δεν υποτιθεται οτι εγινε η ενωμενη ευρωπη.Αλλα φαινεται οτι ο κρυφοφασισμος που απλωθηκε στην Γερμανικη πια Ευρωπη θελει ν αγνοει τη λαικη βουληση και οι οποιες εθνικες κυβερνησεις σιγα σιγα γινονται διακοσμητικα στοιχεια στους τεχνοκρατικους διαδρομους και τα σαλωνια των Βρυξελων!

  10. SABI avatar
    SABI 10/12/2011 09:24:35

    Aγαπητέ TARAMAS
    Μιλάς τη γλώσσα της αλήθειας 100%. Ομως 100% δίκιο έχει και ο ΠΗΛΕΑΣ και νομίζω του οφείλεις μια απάντηση. Οσον αφορά τον αχινό έχει την εντύπωση οτι αυτό που είχαμε μέχρι σήμερα ήταν ενα κλύτερο προτεκτοράτο? Δηλαδή προτιμάει τους πλιατσικολόγους τής εξουσίας που έχουν "πατρίδα" τους την Ελβετία κ.α. ?
    To ερώτημα όμως συνέλληνες είναι άλλο: Tι θα απαντήσει η ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ τη Δευτέρα? Εχουν λάβει μέτρα γι ' αυτό οι σωστοί Ευρωπαίοι? ή τελικά θα αποδειχτεί ικανότερος αυτών ο Γουλιμής? Νόμους να θεσπίζουμε ξέρουμε και εμείς. Σ' αυτό σίγουρα είμαστε πρωταθλητές Ευρώπης.
    Μακάρι να μας φυλάνε το μυστικό για το τέλος. Αλλοιώς ΕΥΡΩΠΗ ΤΕΛΟΣ> Πάμε για αυτόνομη Ευρυτανί και κυβέρνηση του Βουνού...

  11. BOBBY avatar
    BOBBY 10/12/2011 12:55:20

    ΜΟΝΟ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΘΑ ΒΑΛΟΥΝ ΣΕ ΤΑΞΗ ΤΗΝ ΑΝΑΡΧΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.
    ΑΝ ΑΝΤΕΞΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΕ ΤΟ ΧΑΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΦΥΓΟΥΝ.
    ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΧΑΡΕΣ ΟΙ ΦΟΡΟΦΥΓΑΔΕΣ ( ΜΕΓΑΛΟΙ -ΜΙΚΡΟΙ, ΝΤΟΠΙΟΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ) ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΟΔΙΑΦΕΥΓΟΝΤΕΣ , ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΕ ΤΑ ΦΑΚΕΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗ. ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΙΜΟΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ!!!! ( ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ?? ) ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΜΕΣΑΖΟΝΤΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΥΜΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ, ΟΙ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ ΜΠΟΓΙΑΤΖΗΔΕΣ ΚΑΙ ΚΛΠ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΝΑ ΚΟΨΟΥΝ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ Η ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΑΝ ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΝ ΤΟ ΦΟΒΗΤΡΟ 23% ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΜΙΛΑΣ!!!!
    ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΘΥΜΗΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΛΛΑΔΑ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ??? ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ??? ΤΟΥΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΑΛΙΣΒΕΡΙΣΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΦΟΙΤΗΤΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ??? ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΚΑΛΗ ΤΟΝ ΛΑΙΚΑΤΖΗ ΤΟΝ ΤΑΞΙΤΖΗ , ΤΟΝ ΤΑΒΕΡΝΙΑΡΗ ΠΟΥ ΣΕΡΒΙΡΕΙ ΗΛΙΕΛΑΙΟ ΣΤΗΝ ΧΩΡΙΑΤΙΚΗ ??? ΤΟΝ ΞΕΝΟΔΟΧΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΣΕΝΤΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΙΝΕΙ ΠΡΟΚΑΤ ΠΡΩΙΝΑ???

  12. JOHN avatar
    JOHN 10/12/2011 20:01:08

    BOBBY. Συμφωνω οτι εχουμε ολοι βαθμο ευθυνης για το μπαχαλο που ζουμε!Ειχαμε αναπτυξει ολοι τη κουλτουρα της αρπαχτης.Η λυση ομως δεν νομιζω οτι πρεπει να ειναι εισαγωμενη.Ουτε οι Γερμανοι που επικαλεισαι ειναι τελειοι.Γιατι δεν αφεινουν το Χριστοφορακο να μιλησει ποιους λαδωσε η ΖΗΜΕΝΣ και που πηγε το μαυρο χρημα; Και αλλα πολλα,υποβρυχια που γερνουν,Τσοχατζοπουλοι και παει λεγοντας.Τη λυση στο τοπο μας πρεπει να τη δωσουμε πρωτιστως ΕΜΕΙΣ,γιατι ο καθε ξενος που θα φορεσει το μανδυα του σωτηρα πρωτα και καλυτερα θα κοιταξει τα συμφεροντα του και οχι εμας γι αυτο κι εκαναν τα στραβα ματια τοσα χρονια σε ολο το μπαχαλο που προανεφερες,τους βολευε γιατι πουλουσαν! Ειναι κατι σαν τα δανεια που μας δινουν,μας τα δινουν,μας πιστωνουν και το 90% του χρηματος επιστρεφει σε αυτους