#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/02/2010 12:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μία χώρα δουλοπάροικος της Goldman Sachs



Θυμάστε βεβαίως μία από τις μεγάλες καινοτομίες της κυβέρνησης Σημίτη. Η έναρξη δραστηριοτήτων των περιβόητων εταιρειών “προσωρινής απασχόλησης”. Δηλαδή τις εταιρείες που προμήθευαν και προμηθεύουν εργατικό δυναμικό σε τρίτους, ώστε να μην υποχρεούνται να τους παρέχουν τα εργασιακά δικαιώματα των εργαζομένων με απ’ ευθείας σύμβαση. Εταιρείες που εν πολλοίς χαρακτηρίστηκαν “δουλεμπορικές” αφού κατ’ ουσίαν καταστρατήγησαν όλες τις υφιστάμενες συλλογικές συμβάσεις. Εταιρείες με άφθονο “πράσινο” όπως η ΟΙΚΟΜΕΤ η οποία έγινε γνωστή από την υπόθεση της Κωνσταντίνας Κούνεβα.

Διαβάστε λοιπόν τώρα για την ISS Facility Services Α.Ε” που αναλαμβάνει καθαρισμούς αεροδρομίων και έχει ένα ενδιαφέρον καταστατικό που οδηγεί μέσα από ένα δαίδαλο εταιρειών σφραγίδα στην … «Goldman Sachs Capital Partners»:

http://olympia.gr/2010/02/16/goldman-sachs-capital-partners/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 18/02/2010 12:57:35

    Όσο βράζαμε στο ζουμί μας τόσα χρόνια περάσαμε ,τώρα δεν πρόκειται να πλήξουμε άλλο .

  2. ΙΔ avatar
    ΙΔ 18/02/2010 13:10:35

    Το ενδιαφέρον τηs υπόθεσηs είναι ότι ενανίον τηs Βενετίαs Μανωλοπούλου συνδικαλίστριαs που εργαζόταν στο αεροδρόμιο Θεσσαλονίκηs και μετά απο την επίθεση που δέχθηκε πανομοιότηπα όπωs και η Κούνεβα έκανε αήθη επίθεση ο πρόεδροs του ΛΑΟΣ Γιώργοs Καρατζαφέρηs.Πολυπλόκαμη η coldman sachs;

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ΙΔ 18/02/2010 13:59:40

      Μέσω Μπερλουσκόνι και "φίλων" μήπως;
      Τα "μοντέλα" γάρ!

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/02/2010 13:57:54

    Μια πολύ
    > > ζεστή νύχτα τρεις φίλοι πίνουν
    > > τις μπίρες τους σε ένα χλιδάτο
    > > μπαρ στη θάλασσα. Η θέα
    > > εξαιρετική, η μπίρα φανταστική, η
    > > θάλασσα πανέμορφη.
    > >
    > >
    > >
    > >
    > >
    > >
    > >
    > > - Ωραία
    > > είναι, ρε παιδιά, λέει ο ένας,
    > > αλλά πάντα προτιμώ τα μπαρ στην
    > > πατρίδα. Ξέρω ένα πολύ καλό που
    > > όταν σε ξέρει ο μπάρμαν και
    > > πάρεις 4 ποτά σε κερνάει το
    > > 5ο.
    > >
    > >
    > >
    > >
    > >
    > >
    > >
    > > - Σιγά τα
    > > αβγά, απαντάει ο δεύτερος. Σε ένα
    > > μπαράκι που έχει ένας κολλητός
    > > στη γειτονιά μου σε κερνάνε το 3ο
    > > ποτό αν αγοράσεις 2
    > > ποτά.
    > >
    > >
    > >
    > >
    > >
    > >
    > >
    > > - Ααα.....
    > > αυτά δεν είναι τίποτα, λέει και ο
    > > Πόντιος της παρέας. Στη γειτονιά
    > > μου είναι ένα μπαρ όπου με το που
    > > θα μπεις μέσα σε κερνάνε ένα
    > > ποτό, μετά κι άλλο ένα και όσα
    > > θέλεις ακόμα. Μετά, όταν πιεις
    > > αρκετά, σε ανεβάζουν στα πάνω
    > > δωμάτια και φροντίζουν να κάνεις
    > > σεξ. Και όλα είναι
    > > δωρεάν.!
    > >
    > >
    > >
    > >
    > > - Ασε, ρε
    > > μαλάκα, πετιούνται οι άλλοι
    > > δύο.
    > >
    > >
    > >
    > > Ο Πόντιος
    > > να ορκίζεται και να
    > > ξαναορκίζεται ότι όλα όσα είπε
    > > είναι αληθινά.
    > >
    > >
    > >
    > > - Μα καλά,
    > > ρε συ, ρωτά ο ένας, και συνέβη
    > > αυτό σ' εσένα
    > > προσωπικά;
    > >
    > >
    > >
    > > - Κοίτα,
    > > απαντά ο Πόντιος, όχι σ' εμένα
    > > προσωπικά, αλλά συνέβη στην
    > > αδελφή μου...

    τι μου θυμιζειιι τι μου θυμιζειιιι

    ΠΠ

  4. δρόμος avatar
    δρόμος 18/02/2010 13:59:02

    Δανία του νότου !!! Για να λύνονται και οι απορίες σιγά-σιγά

  5. alex avatar
    alex 18/02/2010 15:40:58

    Η Οικομετ και αλλες αντιστοιχες δεν ειναι εταιρειες προσωρινης απασχολησης μην μπερδευουμε τα πραγματα !, ΕΠΑ ειναι μονο 9 επισημες και ελεγχονται πληρως απο το Υπουργειο Εργασιας, δινουν τις ιδες αποδοχες δεν καταστρατηγουν τις συμβασεις( προβλεπονται ολα απο τη νομοθεσια και ελεγχονται αυστηρα),εξυπηρετουν δε προσωρινες αναγκες και οχι μονιμες, για την λειτουργια τους υπαρχει αυστηρη κοινοτικη οδηγια η οποια ομως δεν εχει ενσωματωθει ακομα απο τη χωρα μας . Αλλο οι πειρατες που "νοικιαζουν" κοσμο και αλλο οι ΕΠΑ που εξυπηρετουν προσωρινες αναγκες ( εγκυμοσυνες, προσωρινα project κλπ) και τηρουν ολες τις υποχρεωσεις της εργατικης νομοθεσιας.

  6. δημητρης avatar
    δημητρης 18/02/2010 16:58:19

    Ακομα και την Ακροπολη θελανε Σημητης-Χριστοδουλακης και Παπαντρεου να πουλησουνε στην Goldman Sachs. O Μητσοτακης τους εφταιγε τοτε. Εδω το 44 ο Γερος της "Δημοκρατιας" πουλησε την Ελλαδα στους Αγγλοσαξωνες για να γινει πρωθυπουργος, την Ακροπολη δεν θα πουλουσαν τα λαμογια;