#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/08/2010 17:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μία σαραντάρα = δύο εικοσάρες



Τα αμερικανικά  περιοδικά μόδας του Σεπτεμβρίου, του μήνα δηλαδή  που θεωρείται ο πιο σημαντικός για ζητήματα μόδας, κυκλοφορούν σε λίγο, και τα περισσότερα από αυτά ακολουθούν την ίδια τάση: παρουσιάζουν καυτές σαραντάρες.

Το Vogue έχει την  44χρονη Halle Berry, το  Harper's Bazaar την 41χρονη Jennifer Aniston, και το Elle παρουσιάζει τη  Julia Roberts,  μόλις 42. Γυναίκες που ωρίμασαν με στυλ και χάρη. Και όπως λέει ένας από τους συντάκτες του περιοδικού Harper's Bazaar : «Ένα από τα καλά του να μεγαλώνεις είναι ότι ανακαλύπτεις τον εαυτό σου, δεν μοιάζεις πια με θύμα». Και όπως συμπληρώνει κάποιος άλλος συντάκτης περιοδικού μόδας, «Υπάρχει καμία διάσημη στα 30 ή στα 20 της εκεί έξω, που να έχει στυλ ή διάρκεια; Ποια; Η Britney Spears; Η Kim Kardashian; Αυτές είναι σαν κομήτες. Οι περισσότερες είναι απλά αστέρια των ρεάλιτι σόους. Δεν υπάρχουν γυναίκες εικόνες. Εμβληματικές. Ποια; Η Lindsay Lohan; Τι να θαυμάσεις;».

Οι πωλήσεις των περιοδικών φαίνεται πως στηρίζουν την άποψη ότι οι μεγαλύτερες σε ηλικία ηθοποιοί συνεχίζουν να πουλάνε, είτε σε έντυπα είτε σε ταινίες. Την ίδια ώρα που κάποιες νεαρότερες, όπως η Megan Fox, τα βρίσκουν σκούρα.

Hollywood Reporter

ΣΧΟΛΙΑ

  1. lamοgios avatar
    lamοgios 11/08/2010 17:56:46

    Ζημιά, μεγάλη.
    Άλλα ένα-δύο τέτοια ακόμα από τον Αντινέα και σαλτάραμε καλοκαιριάτικα.

  2. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 11/08/2010 18:33:43

    Να πάρει θέση η σοσιαλιστική διεθνή.

  3. Maya avatar
    Maya 11/08/2010 19:14:56

    ΜΟΝΙΚΑ ΜΠΕΛΟΥΤΣΙ

    h=://www.myfashionlife.com/archives/2009/04/15/french-elle-leads-the-photoshop-backlash/

    .-

    • Minnie avatar
      Minnie @ Maya 11/08/2010 19:27:57

      Πολυ καλη, πολυ γλυκια και φυσικη.

      Φανταστειτε να προτειναν σε μερικες-μερικες τηλεπερσονες μας να κανουν το ιδιο. Χα!

  4. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 11/08/2010 20:14:23

    Δεν συμφωνώ με το life style.

    Και δεν θα ήθελα να δω το antinews, μετά την είσοδό του στα αθλητικά και τα στοιχήματα, να κάνει και τέτοιο άνοιγμα.

    Μια χαρά είναι οι φωτογραφίες που διαλέγει ο Φάκτορας. Τι το θέλουμε το life-style;

    Θραξ Αναρμόδιος

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Θραξ Αναρμόδιος 12/08/2010 02:05:01

      Όταν αγοράζεις αγαπητέ μια εφημερίδα, πετάς τα ένθετα αθλητικά και λάιφ στάιλ?

  5. Ολντ Τραφορντ avatar
    Ολντ Τραφορντ 11/08/2010 21:41:53

    Τα καλύτερα πράγματα στείλαμε στη ξενητιά. Εδω απομείναμε με τις τσούλιες.

  6. lpap avatar
    lpap 11/08/2010 22:06:03

    Μα αφού αρέσουν οι..τσούλιες!! Χτες ήμουν σε ένα μαγαζί και χάζευαν 4 ηλικιωμένοι κύριοι τις ειδήσεις του Star που παίζαν κείνη τη στιγμή!! Ταυτόχρονα σχολίαζαν αρνητικά και κοιτάζανε κιόλας. Τι να πιστέψεις τα σχόλια τα λεκτικά ή τα μάτια που καταβρόχθιζαν..να μην πω τώρα τι ακριβώς!!!
    Οι κύριοι είναι απλά το..δείγμα. Πάμπολλα άλλα παραδείγματα..

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ lpap 11/08/2010 22:43:46

      @lpap

      "Τι να πιστέψεις τα σχόλια τα λεκτικά ή τα μάτια που καταβρόχθιζαν..να μην πω τώρα τι ακριβώς!!! "

      Και τα δύο.

      Η φύση και το λογικό δεν πρόκειται ποτέ να κάνουν ειρήνη μέσα μας. Ποτέ.
      Ο άνθρωπος είναι η ολοκληρωμένη αντίφαση. Η συγκροτημένη και δομημένη αντίφαση.

      Αν οι γέροντες έβλεπαν την λαχταριστή νέα να επιδεικνύει τα κάλλη της και απέστρεφαν τους οφθαλμούς, θα ανησυχούσα για την υγεία τους. Το ότι συνέχισαν να κοιτάνε σημαίνει ότι είναι, σε αυτή ακόμη την ηλικία, ΑΝΔΡΕΣ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟΙ ("ανέρες εσμέν", το Ομηρικό).

      Αυτό δεν έχει να κάνει με την ηθική. Η ηθική είναι κοινωνικό προϊόν. Η θάλασσα δεν είναι θυμωμένη και κακιά και τα άστρα όμορφα και άσπλαγχνα. Αυτά είναι ποιητισμοί. Η φύση δεν γνωρίζει ηθική. Μόνο ανάγκη και ένστικτο.

      Τον άνδρα τον σπρώχνει να σπείρει απογόνους. (Ευτυχώς δηλαδή που επιμένει ακόμη παρά την άτυχη επιλογή της με μας ως είδος. Απορώ τι μας βρίσκει ακόμη και μας εμπιστεύεται). Είναι μια ακατανίκητη ώθηση. Ως τα βαθειά γεράματα (Αυτό πάντα θα μου προξενεί απορία γιατί το κάνει πάντως).

      Και την γυναίκα την σπρώχνει στο να επιλέξει τον αξιόπιστο, από κάθε άποψη αρσενικό σύντροφο, ώστε να κάνει παιδιά και να τα μεγαλώσει με ασφάλεια. Οικονομική, κοινωνική και ότι άλλη. (Η γυναίκα είναι το ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ. Με αστείρευτες δυνάμεις. Και της οφείλουμε κάθε σεβασμό εμείς οι άνδρες. )

      Μα για να υπάρξει αυτή η ασφάλεια που αποζητάει το γυναικείο ένστικτο πρέπει ο άντρας να μείνει κοντά της, χωρίς να ...ξενοκοιτάει. Ελα όμως που αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ (λυπάμαι κορίτσια) για έναν υγιή αρσενικό. Το να μην ξενοκοιτάει εννοώ.

      Αυτή είναι μια από τις κυρίαρχες αντιφάσεις που ζούμε στις ζωές μας όλοι καθημερινά.
      Η πιο συχνά εμφανιζόμενη ίσως αντίφαση στις κοινωνίες μας.
      Βασικά είναι το φόντο στο οποίο παίζεται το προσωπικό "δράμα" του καθενός μας.

      Θραξ Αναρμόδιος

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ lpap 11/08/2010 22:47:04

      Κατά τα άλλα Θραξ το life style σε μάρανε...
      Αράδιασες εδώ τη νιτροθεωρία επί το λογιωτατικότερο...

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ lpap 11/08/2010 22:55:13

      @αλλενάκι

      Αδικα με μαλώνεις. Οτι είπα το είπα με όση τρυφερότητα μπορούσα για το είδος μας. Ανδρες και γυναίκες. Ισως να μην τα κατάφερα καλά όμως.

      Δεν διαβάζω Νιτρο ή κάτι παρόμοιο. Δεν προλαβαίνω κιόλας.

      Δεν αράδιασα καμμιά θεωρία. Τις παρατηρήσεις μου αράδιασα από την δική μου ζωή και τις ζωές των άλλων που βλέπω καθημερινά. Και έδωσα την ταπεινή μου εξήγηση. Λυπάμαι αν δεν σε ικανοποιεί. Δεν με ξαφνιάζει πάντως που διαφωνείς. Και η γυναίκα μου διαφωνεί πάνω σ' αυτό. Αλλά δεν μου δίνει εναλλακτική εξήγηση. Και οι περισσότερες γυναίκες μάλλον θα διαφωνούσαν με την ερμηνεία μου.

      Αν έχεις κάποια άλλη ερμηνεία πάντως γιατί 4 γέροντες, ενώ μάλιστα κατακρίνουν την σκηνή, κάθονται και "χαλβαδιάζουν" την ωραία νέα, ευχαρίστως να την ακούσω. Και μιλάω πολύ ειλικρινά.

      Θραξ Αναρμόδιος

    • lpap avatar
      lpap @ lpap 11/08/2010 22:56:08

      Επιτρέπεται να υποθέσω να..κοιτάμε κι εμείς!! Δεν είναι αρσενικό προνόμιο ασφαλώς!! Στ πλαίσιο φυσικά της αναζήτησης ασφάλειας και του καλύτερου.. Θεμιτό κι αναγκαίο..

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ lpap 11/08/2010 23:11:27

      @lpap και αλλενάκι

      Συνάνδρες, βοήθεια ρε σεις (που πήγα κι έμπλεξα τώρα σε τέτοια συζήτηση!).

      Βρε κορίτσια δεν υπερασπίστηκα τις πράξεις ή τις ιδέες κανενός. Ενα ΦΥΣΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ προσπάθησα να ερμηνεύσω.

      Εξάλλου το οτι ένας άνδρας "χαλβαδιάζει", που ανάλογα με την περίσταση μπορεί να είναι και αντιαισθητικό ή προσβλητικό, δεν σημαίνει ότι θα αποπειραθεί να κάνει και κάτι. Είναι μια γνωστή ώθηση της φύσης. Της φύσης του.

      Για να φτάσει να κάνει κάτι πρέπει και να μπορεί. Και το μπορώ εδώ όχι με όρους φυσιολογίας. Υπάρχουν χιλιάδες κοινωνικοί, ηθικοί, θρησκευτικοί και καμμιά φορά νομικοί κανόνες που του απαγορεύουν να το κάνει. Επίσης να μην παραγνωρίσουμε το γεγονός ότι μπορεί, άσχετα αν "κοιτάει", να το απαγορεύει ο ΙΔΙΟΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ του. Από έρωτα θες, από ηθικότητα, από πίστη ή ιδανικά.

      Σαφώς και επιτρέπεται και στις γυναίκες να "κοιτάνε". Ποιος τολμά να απαγορεύσει κάτι τέτοιο στις δικές μας μάλιστα κοινωνίες. Και από ότι βλέπω οι νέες γενιές των γυναικών το κάνουν αρκετά συχνά. Και καμμιά φορά και επιθετικά μάλιστα.

      Εν κατακλείδι η θέση μου είναι η εξής: Η φύση έχει τους δικούς της κανόνες στα σεξουαλικά. Που συνήθως συγκρούονται με τους κανόνες της κοινωνίας. Σε μια ατέρμονη πάλη χωρίς οριστικό νικητή. Αλλιώς χιλιάδες επί χιλιάδων χρόνων κανόνες θρησκευτικοί, ηθικοί, κοινωνικοί και λοιπά, θα είχαν εξαλείψει το φαινόμενο.

      Θραξ Αναρμόδιος

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ lpap 11/08/2010 23:15:40

      βρε δε σε μάλωσε κανείς...
      πω πωωω...

      :)

    • lpap avatar
      lpap @ lpap 11/08/2010 23:18:42

      :)

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ lpap 11/08/2010 23:20:35

      @lpap και αλλενάκι

      lol

      οκ κορίτσια, peace.

      Θραξ Αναρμόδιος

      (ΥΓ. Ουφ! γλύτωσα μάλλον για τώρα -lol εκ νέου)

    • lpap avatar
      lpap @ lpap 11/08/2010 23:25:11

      Σε παίρνει να μην κάνεις peace!!! xaxaxaxxaxa
      :)
      Αντε αν ήμασταν με βάση τον ..ισλαμικό νόμο την είχες βάψει!! Με το χριστιανικό αφέωνται αι αμαρτίαι σου..εν προκειμένω..

  7. lpap avatar
    lpap 11/08/2010 22:57:39

    Να απαντήσω στο ερωτημα, έστω ως απόπειρα. Μήπως χαλβαδιάζουν γιατί δεν μπορούν πια να κάνουν κάτι άλλο; Αυτό που θα κάνει τη διαφορά ίσως;

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/08/2010 22:58:01

    δε σε μάλωσα, εγώ δεν έχω πρόβλημα με την ουσία των λεγομένων, ούτε είμαι της άποψης να ελέγχω τι κάνει ο άλλος ανά πάσα στιγμή, έλεος...!

    έχουμε και μεις δουλειές! χα χα!

  9. Νταγιάν avatar
    Νταγιάν 12/08/2010 10:18:10

    Το οφθαλμόλουτρο χρειάζεται που και που. Μην ξεχνάμ πως οι γυναίκες είναι οι καλύτεροι φίλοι του ανθρώπου.