23/05/2009 13:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μία ιστορία από το Πέραμα

[youtube rmPifzfsttE]
_____________________________________________________________
Λήστεψε τράπεζα, για να πληρώσει τα χρέη του, παραδόθηκε οικειοθελώς στην Αστυνομία και επέστρεψε όσα χρήματα του ... περίσσεψαν, αφού προηγουμένως «τακτοποίησε» τους δανειστές του.

Ο 42χρονος από το Πέραμα ήταν άνεργος και όπως είπε στην απολογία του στον Εισαγγελέα επέλεξε τη ληστεία, γιατί είχε περιέλθει σε δεινή οικονομική κατάσταση, εξαιτίας της ανεργίας. Το γεγονός, ότι πήγε μόνος του στο Αστυνομικό τμήμα του Περάματος και παραδόθηκε μάλλον συγκίνησε τον λειτουργό της Δικαιοσύνης, που τον άφησε ελεύθερο, με περιοριστικούς όρους, ορίζοντας τακτική δικάσιμο.

Ο άνεργος ληστής είχε αποσπάσει από υποκατάστημα της τράπεζας Πειραιώς στο Πέραμα 11.000 ευρώ και επέστρεψε τα 2400. 

Απ΄ ότι φαίνεται ακόμα και οι... ληστές στο Πέραμα αποπνέουν άλλος ήθος!    

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 23/05/2009 13:17:55

    Γειασάν του μάγκα. Υποκλίνομαι.

  2. daris avatar
    daris 23/05/2009 13:42:06

    Ειναι ενθαρυντικο στοιχειο οτι το ηθος των απλων πολιτων, ακομα και σε τετοιες περιστασεις, επικρατει...αρκει βεβαια να προυπαρχει!
    Τι να σκεφτουμε για τους πολιτικους μας;
    Ανηθικους, μαλλον, τους στελνουμε στη βουλη και ετσι δεν πρεπει να παραπονιομαστε οταν δεν εκδηλωνουν ηθικη σταση στα δυσκολα...
    Η επιλογη ειναι δικη μας!!!

  3. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 23/05/2009 13:52:38

    Φαντάζομαι τη αποστροφή των λαμογιών. Ακου εκεί να γυρίσει πίσω τα περισσευούμενα.
    Όμως τελικά ποία είναι η Ελλάδα ; Το Πέραμα ή το Κολωνάκι ; Η απάντηση προφανής.

  4. time killer avatar
    time killer 23/05/2009 13:55:23

    Ηθικο αν και παρανομο.
    Για τα νομιμα αν και ανηθικα του Βουλγαρακη υπηρξε Πρωθυπουργικη καλυψη.
    Για να δουμε τωρα τους υπαλληλους του Σανιδα.

  5. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 23/05/2009 13:57:21

    Οχι ρε πουστη μου,γινονται και τετοια;
    Τι μαθαινει κανενας;

  6. ... avatar
    ... 23/05/2009 14:00:38

    Φοβερό.

  7. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 23/05/2009 14:33:16

    Η ανέχεια και ο σύγχρονος τρόπος ζωής, ευτυχώς δεν νίκησαν ακόμα ολοκληρωτικά τις αξίες.
    Και ενώ η πράξη της κλοπής θα ελεγχθεί, ορθά, από την Δικαστική εξουσία, ποιος θα μπορέσει να κατδικάσει την ενέργεια της μεταμέλειας;
    Σίγουρα οι εν Ελλάδι οφθαλμοφανείς και οι εν Γερμανία κρυπτόμενοι.
    Ίσως χωρίς να το καταλάβει έβαλε σε μπελάδες πολλούς.

  8. Factorx avatar
    Factorx 23/05/2009 14:35:22

    @Προβοκατωρ. καλά φε πούστη μου δεν μπορείς μια φορά γαμω το κερατό μου να γράψεις χωρίς την λέξη πούστης ή άλλη;

  9. estoni avatar
    estoni 23/05/2009 14:36:16

    Πρέπει να εκιμηθεί το ήθος του, αλλά κάποιος πρέπει να κάνει κάτι και για την εξαθλίωση του και μάλον όχι μόνον αυτού του συγκεκριμένου.

  10. Nick avatar
    Nick 23/05/2009 14:44:08

    Για μένα θα ήταν πιο μάγκας εάν έλεγε και ποίος ήταν ο τοκογλύφος. Άντε, γιατί έχουμε γεμίσει με πολλούς από αυτούς (συμπεριλαμβανομένων των τραπεζών).

  11. Δ.Τ.Δ. avatar
    Δ.Τ.Δ. 23/05/2009 17:58:19

    @4: