#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/01/2013 21:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μήπως φταίει και η Παπαρήγα για την λίστα Λαγκάρντ κ. Τσίπρα;



Αντιμέτωπος με την πολιτική ξεφτίλα βρίσκεται πλέον ο Αλέξης Τσίπρας, μετά την ομιλία του στην Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ. Έχοντας πάρει την... επαναστατική δόση του στη Βραζιλία και την Αργεντινή, αλλά χωρίς να βάλει μυαλό σε ότι αφορά την πολιτική αμετροέπειά του, ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ εξαπέλυσε ανοίκεια επίθεση κατά του Αντώνη Σαμαρά, απόντος μάλιστα του ιδίου από την Ελλάδα. Πρόκειται για το πρώτο επεισόδιο από το σίριαλ που θα δούμε τις επόμενες ημέρες με αφορμή και τη λίστα Λαγκάρντ. Αναμένεται δηλαδή ένταση στη Βουλή καθώς οι απανωτές κάλπες θα βάλουν φωτιά στο πολιτικό σκηνικό.

Όμως, αν ξαναδούμε πιο ψύχραιμα την υπόθεση της λίστας αλλά και την τακτική της πόλωσης που επέλεξε ο κ. Τσίπρας έχουμε να παρατηρήσουμε τα εξής:

1.Είπε σήμερα για τον πρωθυπουργό ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ ότι «η συγκάλυψη της λίστας έχει ονοματεπώνυμο: Αντώνης Σαμαράς». Δηλαδή από το φθινόπωρο του 2010 που ήρθε η λίστα στην Ελλάδα μέχρι σήμερα αυτός που συγκάλυψε το σκάνδαλο είναι ο Αντώνης Σαμαράς. Ο ίδιος άνθρωπος που όλη αυτή την περίοδο ήταν απλά πρόεδρος της αξιωματικής αντιπολίτευσης, χωρίς καμιά πρόσβαση στην κυβέρνηση, ήταν αυτός που συγκάλυψε τη λίστα Λαγκάρντ. Καινοφανής όσο και ανόητη επιλογή του κ. Τσίπρα.

Μήπως όμως έχει κενά μνήμης; Μήπως ξέχασε ποιος ήξερε για τη λίστα; Γιατί ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ ξέχασε να βάλει στο κάδρο τον Γ. Παπανδρέου. Αν είναι κάποιος που μπορεί να εμπλέκεται στην υπόθεση (πέραν των Παπακωνσταντίνου και Βενιζέλου) είναι ο πρώην πρωθυπουργός.

Γιατί λοιπόν ο κ. Τσίπρας έχει τόσο επιλεκτική μνήμη; Μήπως επειδή ο κ. Παπανδρέου είναι «τελειωμένος» πολιτικά και ο μόνος αντίπαλός του και απόλυτος κυρίαρχος στο πολιτικό σκηνικό είναι ο κ. Σαμαράς; Πώς είναι δυνατόν, όμως, να κατηγορείς κάποιον που δεν έχει καμιά σχέση με την υπόθεση απλά και μόνο για να τον βάλεις στο κάδρο; Έχει στοιχεία ο κ. Τσίπρας για τις κατηγορίες του; Προφανώς όχι, αλλά αυτό είναι δείγμα του εσωτερικού «μπαχαλακισμού» που έχει ο κ. Τσίπρας. Τρικυμία εν κρανίω και λόγια του αέρα απλά και μόνο για να δημιουργήσει κλίμα έντασης και να πέσει η κυβέρνηση. Και δείγμα πολιτικού καιροσκοπισμού αφού επιζητά το πολιτικό χάος στην Ελλάδα αρκεί μόνο να γίνει ο ίδιος πρωθυπουργός.

Το δεύτερο θέμα που αναδεικνύεται είναι η ουσία του σκανδάλου. Ποιο είναι δηλαδή το σκάνδαλο; Όπως έχουμε ξαναγράψει άλλο η λαθροχειρία του κ. Παπακωνσταντίνου αν την έκανε κι άλλο η λίστα αυτή καθ’ αυτή. Όμως, ο ΣΥΡΙΖΑ με το να επιλέγει να πλήξει τον πρώην υπουργό Οικονομικών ή να βάλει στο κάδρο όσο το δυνατόν περισσότερους, στην ουσία συγκαλύπτει το πραγματικό ενδιαφέρον που μπορεί να έχει η υπόθεση.

Δηλαδή τη φοροδιαφυγή κάποιων προσώπων. Αλλά από την άλλη, και τι έγινε αν κάποιοι έβγαλαν λεφτά χωρίς να τα δηλώσουν; Ελάχιστα μπορεί να εισπράξει η χώρα από τους φόρους. Η διαπλοκή, η μεγάλη φοροδιαφυγή και τα πραγματικά σκάνδαλα κρύβονται αλλού. Όσο ο ΣΥΡΙΖΑ επιμένει για δικούς του πολιτικάντικους λόγους να στρέφει τα φώτα στις διάφορες λίστες, αποπροσανατολίζει τον κόσμο και το πολιτικό σύστημα από το πραγματικό πρόβλημα της Ελλάδας. Την πραγματική διαπλοκή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δημης avatar
    δημης 08/01/2013 22:08:47

    ++++++++
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ...ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ...ΣΤΗΣΙΜΟ;;;;;;;;;

    • Βατάτζης avatar
      Βατάτζης @ δημης 09/01/2013 03:44:31

      Η ΝΔ, που όπως πάντα δεν βλέπει τίποτα, δυστυχώς...

      Προτελευταίο στάδιο Λίστας Λαγκάρντ: "Δεν φταίει ο ΓΑΠ, φταίει ο Σαμαράς" .....

      Το τελευταίο στάδιο, είναι να τον πιστέψει ο κόσμος τον Τσίπρα...

  2. firiki2010 avatar
    firiki2010 08/01/2013 22:34:24

    O βασικός λόγος που ο κ Τσίπρας δεν "ακουμπάει" τον Παπανδρέου κι όποτε τον ακουμπάει το κάνει διακριτικά είναι μη θυμώσουν οι πρόσφατοι ή εν δυνάμει βαθυ-ΠΑΣΟΚοι ψηφοφόροι του.

    • arcane avatar
      arcane @ firiki2010 08/01/2013 23:05:20

      Μπά, ίσα ίσα που οι μέχρι πρότινος ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ είναι οι πρώτοι που θα ήθελαν να δουν τον ΓΑΠ στη φυλακή. Αυτό κάνει ακόμα πιό περίεργο τον δισταγμό του ΣΥΡΙΖΑ να συμπεριλάβει τον ΓΑΠ στους υποψήφιους κατηγορούμενους.

  3. ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ avatar
    ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ 08/01/2013 22:38:15

    Ο Γκέμπελς εκτελέστηκε πριν 70 περίπου χρόνια . Δυστυχώς η"πρακτική" του στη θεωρία "πες - πες , όλο και κάτι θα μείνει" , ακολουθείται με Θρησκευτική αριστερόστροφη Ευλάβεια !

  4. Hans avatar
    Hans 08/01/2013 22:47:14

    Χα. Γελάω με τους δεξιούρηδες, που θα βγάλουν λάδι τους Πασόκους.

    Αγαπητοί, ο νόμος είναι νόμος. Και η παραβίασή του δεν είναι θέμα πολιτικής. Με άλλα λόγια, αν ο Βενιζέλος ήταν απέναντί σας, θα τον είχατε σκίσει τώρα.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Hans 08/01/2013 22:55:04

      Μηδένα προ του τέλους μακάριζε. Χαν'ς , έτσι ;

  5. roadrunner avatar
    roadrunner 08/01/2013 22:49:29

    Και γιατί δηλαδή, να μην συγκάλυψε ο ίδιος ο ΣΥΡΙΖΑ τη λίστα ;
    Δεν είμαστε λωτοφάγοι και μια χαρά θυμόμαστε, ότι το 2010, η ΝΔ και ο προεδρός της ήταν ξεκάθαρα ενάντια στην πολιτική του ΓΑΠ και οπωσδήποτε πολύ μακριά από τις πασοκιές με τις λίστες Λαγκάρντ.
    Ο (σχετικά με σήμερα) φρόνιμος και ήσυχος, τότε Σύριζα , μήπως ετοίμαζε κρυφά τις υποδομές του, ως συγκοινωνούν δοχείο με το ΠΑΣΟΚ ; (το είδαμε στις τελευταίες βουλευτικές).
    Ποιος, προκύπτει εκ του αποτελέσματος (αύξηση ποσοστών λόγω διαρροών από το ΠΑΣΟΚ), ότι είχε ώφελος από το να καλύψει κάποιους και να κάψει κάποιους άλλους ;

  6. Playstasion avatar
    Playstasion 08/01/2013 23:12:26

    Αφηστε την ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ να αποφασισει
    Υπαρχει και το τεκμηριο αθωωοτητας και στο παρελθον γινανε ΕΙΔΙΚΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ και καποιοι αθωωθηκαν
    Ομως το γεγονος καποιοι να ΣΥΓΚΑΛΗΠΤΟΥΝ την ερευνα της , σε τετοια ΚΡΑΧΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ειναι ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΟΛΚΗΣ, σε βαθμο που υποκρυπτει ΣΑΦΗ ΣΥΝΕΝΟΧΗ
    Μην ξεχναμε , οτι αυτη η βουλετικη περιοδος , ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΗΣ για την κυβερνηση παπανδρεου , αν δεν ψηφισουν να τον στειλουν σε προανακριτικη

  7. Ο Πολεμικός Ανταποκριτής avatar
    Ο Πολεμικός Ανταποκριτής 08/01/2013 23:40:05

    Πόση υποκρισία Θεέ μου !!!! Όλοι τους ξέρουμε τους ενόχους και τους προδότες και τους εγκληματίες. Αφήστε κατά μέρος τις κομματικές σκοπιμότητες και τα τερτίπια. Ούτε και τώρα ειλικρινείς; Είμαστε χαμένοι αν συνεχίσουμε έτσι.

  8. η Dimi avatar
    η Dimi 09/01/2013 00:03:39

    Ο ηγέτης ασκεί εξουσία με ήθος, ευπρέπεια – αρετή – τιμή – αποφασιστικότητα, με γνώμονα το συμφέρον της πατρίδος, λέγοντας λίγα και πράττοντας πολλά.

    Δεν ασκείς εξουσία όταν διακατέχεσαι από μικροπρέπεια – σκοπιμότητα (ατομική, κομματική) – ιδιοτέλεια – αλαζονεία – ανηθικότητα – αμετροέπεια – ματαιοδοξία.

    Ο ηγέτης πρέπει να εμπνέει – καθοδηγεί – παραδειγματίζει με τη στάση του.

    Ζούμε σε μία εποχή που μπορεί να χαρακτηριστεί
    “ο χρυσός αιώνας της μετριότητας” οι λόγοι είναι απλοί:

    - Αναδεικνύουμε τους ουτιδανούς και καταποντίζουμε τους άξιους
    - Εμμένουμε στα μικρά και αδιαφορούμε για τα μεγάλα
    - Απεμπολήθηκαν τα ευγενή ιδανικά και οι αξίες
    - Προτιμούμε την ημιμάθεια από τη γνώση
    - Αναζητούμε σωτήρες στα μετόπισθεν
    - Η πλεονεξία έχει γίνει αυτοσκοπός
    - Απωλέσθηκε η αλληλεγγύη
    - Μιλάνε οι πάντες για τα πάντα (παντογνωσία)
    - Θεωρήσαμε τη Δημοκρατία ως ασυδοσία

    “Η λήθη του παρελθόντος οδηγεί στην σκαιότητα του μέλλοντος”
    (πηγή: Χείλων: “Αρχόντων Αρετές” | Τρίτη, 31-01-2012 )

    • Playstasion avatar
      Playstasion @ η Dimi 09/01/2013 01:46:00

      Θεωρήσαμε τη Δημοκρατία ως ασυδοσία

      ταδε εφη ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ

  9. DebbyTant avatar
    DebbyTant 09/01/2013 00:21:49

    Περνανε και κομητες κοριτσα ας προσεχουμε.
    Μας κατασκοπευουν.
    Μας απειλουν.
    Αχ αχ αααααχ. αν δεν περιφροντιξω τον Κυριο μου ποιον να περιφροντιξω
    (Δεσποινα Στυλιανοπουλου -κωμωδια)

  10. Karenin avatar
    Karenin 09/01/2013 00:29:22

    Ο Βενιζέλος πάντως δειχνει μια χαρά και σίγουρος, στην προστατευτική στοργική αγκαλιά της ΝΔ.

  11. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 09/01/2013 01:53:51

    O ανθρωπος με το στυλακι του γοη στο 15μελες εχασε το μετρο. Βλεποντας μελλοντικη αποχωρηση καποιων συνιστωσων προσπαθει να γυρισει το παιχνιδι. Σκοπευει στους απανταχου απογοητευμενους και ζαλισμενους ναυαγους που νομιζουν οτι τα ψεμματα του ειναι το τροπικο νησι της σωτηριας. Ακολουθει κατα βημα τον forrest GAP. Ενα μηνα διακοπες το καλοκαιρι στην περιοδο της μεγαλης κρισης, διακοπες στην Αργεντινη μετα κ.ο.κ Επισκεπτεται χωρες της Ν. Αμερικης χωρις ατζεντα . Ζηταει συνοδεια και τηλεοπτικη υποστηριξη απο την ΝΕΤ με σκηνοθετες κλπ. Δηλαδη μου ζητα να πληρωσω τις διακοπες του. Χρησιμοποιει σαν παραδειγμα την Αργεντινη και αποδεικνυεται οτι το παραδειγμα του ειναι αποτυχια . Και το ξεχνα και αρχιζει νεες επιθεσεις και ανοιγει νεα μετωπα. Υποστηριζει τους μπαχαλακηδες , υποσχεται διορισμους στο δημοσιο, απειλει υποψηφιους επενδυτες , υποστηριζει καθε μειονοτητα παρανομη και κανει γαργαρα οτι του ειπε ο Βραζιλιανος Πολιτικος για την εξοδο απο την κριση. Ο ανθρωπος ειναι επικινδυνος. Με ενα απλο πτυχιο, χωρις εμπειρια επαγγελματικη , χωρις γνωση ξενων γλωσσων θελει να κυβερνησει και να μας σωσει η να μας σπρωξει στην ολοκληρωτικη καταστροφη?

  12. arcane avatar
    arcane 09/01/2013 05:33:59

    Δες το ρεαλιστικά φίλε Ρεαλιστή, κάποιες συνιστώσες θα του έκαναν χάρη αν αποχωρούσαν. Αλλο που δεν θέλει, άσχετα αν δεν μπορεί να το πει. Στο μεταξύ ότι και να λες, στις δημοσκοπήσεις παραμένει πρώτος. Τώρα γίνεται και τιμητής, αφού ο Σαμαράς του παραχωρεί τον επίζηλο αυτό ρόλο αμαχητί. Τελικά σε αυτή τη χώρα όλοι δουλεύουν γιά τον Τσίπρα...

  13. sousana avatar
    sousana 09/01/2013 11:09:24

    Ποσο δικιο εχεις Ρεαλιστη. Εγω παντως δεν πιστευω οτι ο τσιπρας θα γινει πρωθυπουργος γιατι ο ελληνικος λαος εχει περασει πολλα τα τελευταια χρονια ωστε να θελησει να αυτοκτονησει ψηφιζοντας αυτον. Εκτος και αν αυτοκτονησει πρωτα η κυβερνηση απο δικα της λαθη που φυσικα δεν το ευχομαι. Ομως θελω να σχολιασουμε και τον ανεκδιηγητο Παπαδακη ο οποιος εχει γινει γραφειο Τυπου του Συριζα. Οι βουλευτες της Ν.Δ και των αλλων κομματων που πηγαινουν καλεσμενοι πρεπει καποια στιγμη να του την πουν. Ο πρωην πασοκος και νυν συριζεος θα πρεπει να ειναι αμεροληπτος και αντικειμενικος αλλιως ας παρει μεταγραφη για την Κουμουνδουρου.

  14. ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΙΛΙΟΝ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΙΛΙΟΝ 09/01/2013 11:52:08

    Για την λιστα λαγκαρντ φταει μονο ο λαος,οι πολιτικοι ειναι ολοι αθωοι,ας συνεχισουν να μας κυβερνουν.Εμας να δικασουν,ακου λεει φταινε οι πολιτκοι!!ελεος παια να τα ριχνουμε ολα πανω τους!!!αθωες περιστερες κυριοι πολιτικοι ,καλο χρονο ναχετε!

  15. viva avatar
    viva 09/01/2013 13:55:56

    Bενιζελος- ΓΑΠ -Π¨κων/νου στην φυλακη!!

  16. δαρειος avatar
    δαρειος 09/01/2013 14:07:40

    Εμένα πάντως μου άρεσε ο βαγγέλας με τους συμβολισμούς του εγώ έχω την πίτα δικιά μου και όποιος τολμάει ας έρθει να την πάρει βαστάω μαχαίρι.
    Έμπαινε βαγγέλη η πίτα είναι δικιά σου εμείς βολευόμαστε και με τα ψίχουλα.

  17. γαλατης avatar
    γαλατης 09/01/2013 16:19:53

    Αλλά από την άλλη, και τι έγινε αν κάποιοι έβγαλαν λεφτά χωρίς να τα δηλώσουν; Ελάχιστα μπορεί να εισπράξει η χώρα από τους φόρους. Η διαπλοκή, η μεγάλη φοροδιαφυγή και τα πραγματικά σκάνδαλα κρύβονται αλλού !!!!!!!!!!!
    τελεια πρόταση !!!!ρε τι κάνει ο άνθρωπος για να καλύψει καταστάσεις...γράφει απίστευτα πράγματα..ώστε ελάχιστα μπορεί, ώστε και τι έγινε που έβγαλαν λεφτά....αυτά ο Σαμαράς στα υπαγορεύει να τα γράφεις ??? άρα τελικά είχε δίκιο ο Παπ και δεν έκανε τίποτα...άντε τώρα πάρτε φόρα να τον κρίνετε κι αυτόν αθώο...πόσο χαμηλά θα πέσετε ακόμη για την εξουσία και τη μάσα της ???