24/11/2009 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μήπως στο ΠΑΣΟΚ το …ξανασκέφτονται που κέρδισαν τις εκλογές;



Τέτοιο χάλι σε κυβέρνηση σίγουρα δεν είχαμε πολύ καιρό να δούμε αφού η περιπέτεια της Νέας Δημοκρατίας θα μας μείνει αξέχαστη. Τόσο πολύ χάλι μαζεμένο σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα, πάντως, δεν έχουμε ξαναζήσει.

Η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, πιεζόμενη να κάνει αλλαγές, να ανακοινώσει νομοσχέδια ανατροπής, να φέρει τον αέρα ανανέωσης που υποσχέθηκε πέφτει συνεχώς σε λάθη, κάνει γκάφες, υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις μεταξύ υπουργών, η επικοινωνιακή διαχείριση έχει ξεφύγει και ο κ. Πεταλωτής μοιάζει όλο και πιο πολύ στον... Αντώναρο. Όσο για τον πρωθυπουργό, αυτός περιοδεύει στον Άγιο Δομίνικο.

Οι φωνές που ακούγονται εντός της κυβέρνησης για σοβαρές αρρυθμίες, ανάλογες ενός καρδιοπαθούς που έχει πάθει έμφραγμα. Έχουμε και λέμε:

- Επεισόδιο πρώτο: Τέτοιο άδειασμα που έφαγε η Άννα Διαμαντοπούλου είχε να το φάει χρόνια υπουργός. Ως όφειλε εκ της θέσεώς της είπε ότι μελετά την κατάργηση της βάσης του 10 για την εισαγωγή στα ΑΕΙ και ΤΕΙ. Ο υφυπουργός της, καθηγητής κ. Πανάρετος φαίνεται να είχε αντίθετη άποψη και εξέφρασε τις επιφυλάξεις του για το αν θα καταργηθεί η βάση. Τα κάστανα από τη φωτιά έβγαλε σήμερα ο κυβερνητικός εκπρόσωπος ο οποίος είπε ούτε λίγο ούτε πολύ ότι η υπουργός δικαιούται να έχει τις απόψεις της (να λέει ότι θέλει δηλαδή), αλλά το θετικό και τελικό είναι αυτό που θα έλθει με κυβερνητικό νομοθέτημα. Επομένως, σαν να λέει “Άννα λέγε εσύ ότι θες αλλά εμείς αποφασίζουμε”. Είναι γνωστές οι πολύ στενές σχέσεις του κ. Πανάρετου με τον πρωθυπουργό, οπότε καταλαβαίνετε γιατί έγινε η άκομψη παρέμβαση Πεταλωτή.

- Επεισόδιο δεύτερο: Βγαίνει στη Βουλή ο Δ. Ρέππας και λέει ότι η εκτροπή του Αχελώου θα συνεχιστεί, αν δεν υπάρξει πρόβλημα το έργο θα ολοκληρωθεί σε 2-3 χρόνια και ότι το ΠΑΣΟΚ είναι υπέρ της παρέμβασης. Ο,τι έλεγε δηλαδή και ο Σαρακατσάνος. Έλα όμως που άλλη η υπουργός του ΠΑΣΟΚ, η Τίνα Μπιρμπίλη έχει ταχθεί κατά της εκτροπής. Τι θα γίνει: Μάλλον για ντέρμπι πάει το θέμα αφού η Αιτωλοακαρνανία βράζει με την εκτροπή κι από εκεί κατάγεται και ο υφυπουργός της Τίνας, Θ. Μωραΐτης.

- Επεισόδιο τρίτο: Ο ταύρος εν υαλοπωλείο, Θ. Πάγκαλος, βγήκε και είπε ότι από τα 30.000 βιογραφικά που εστάλησαν λίγα ήταν αξιοποιήσιμα. Δηλαδή, είστε βλάκες εσείς που πιστέψατε ότι θα συμμετέχετε στη διαδικασία επιλογής στελεχών. Είπε επίσης και το άλλο φοβερό ο κ. Αντιπρόεδρος. Ότι κατά τη γνώμη του όποιος παίρνει 2.000 ευρώ δεν είναι προνομιούχος. Για ποιον χτύπησε η καμπάνα, ας ρωτήσουμε τον κ. Παπακωνσταντίνου...

- Μια εφημερίδα έγραψε χθες ότι τα ασφαλιστικά ταμεία θα ενοποιηθούν σε 3-4, σύμφωνα με τον υφυπουργό Οικονομικών Φ. Σαχινίδη. Τότε τι τον κάνετε τον έρμο το διάλογο και έχετε βρει και τον μπελά σας από το ΠΑΜΕ αφού έχετε προαποφασίσει τι θα κάνετε;

- Τέλος, οι πιέσεις από ομάδες οι οποίες στήριξαν το ΠΑΣΟΚ και τώρα βάλλονται φορολογικά, αυξάνονται. Στο κλαρί βγήκαν και οι δικηγόροι με επικεφαλής τον “πράσινο” Βερβεσό ο οποίος απείλησε ακόμη και με λουκέτο στα δικαστήρια αν μπει ΦΠΑ στις εργασίες τους. Η κυβέρνηση εμφανίζεται άτολμη να τα βάλει με συντεχνίες και ταλαντεύεται σε τεντωμένο σκοινί. Σήμερα  αναμένεται ομοβροντία από νομικούς, ιδιοκτήτες ακινήτων, κατασκευαστές και άλλους φορείς που διαμαρτύρονται για τους φόρους.

Και σα να μην έφταναν όλα αυτά ανοίγει μέτωπο με την Εκκλησία για τα θρησκευτικά σύμβολα (πίσω όμως κρύβονται πιέσεις για την φορολόγηση της εκκλησιαστικής περιουσίας), ο Χρυσοχοΐδης κάνει πόλεμο σε μαρμαρένια αστυνομικά αλώνια για να προλάβει νέες ζαρντινιέρες, ενώ η γρίπη θερίζει και το ΕΣΥ είναι υπό κατάρρευση.

Μήπως εκεί στο ΠΑΣΟΚ έχουν αρχίσει να σκέφτονται την... xxxxxx που έκαναν και κέρδισαν τις εκλογές; Είδατε χαρά και ανακούφιση ο Κ. Καραμανλής την Κυριακή από το ΟΑΚΑ, έστω κι αν πήρε πίκρα από τον Παναθηναϊκό;

Αλήθεια: Τι καιρό κάνει στον Άγιο Δομίνικο πρόεδρε;

Οικονομικός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 24/11/2009 09:37:00

    Σκεφθείτε να ήταν ο Καραμανλής στον Αγ. Δομίνικο. Θα τον είχαν σκίσει.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Blimblomblim 24/11/2009 10:04:24

      Και γιατι τοτε ο ιδιος ο ΚΑΚ δε βοηθησε καθολου τοσα χρονια να υπαρξει σοβαρος παραταξιακος τυπος;
      Και γιατι εσυ που δυσφορεις για την ευνοικοτερη αντιμετωπιση του ΓΑΠ στις διακοπες του στη Καραιβικη -χωρις ειρωνικα σχολια τυπου play-station του εγκλειστου της Γλυφαδας-ταυτοχρονα δυσφορεις για τις προσβασεις της Ντορας στον τυπο;
      Πρεπει ή οχι ο αρχηγος της ΝΔ να καλλιεργησει καλες σχεσεις με τον τυπο;

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ ψυχραιμια 24/11/2009 10:08:46

        Επειδή θέλω μια καλύτερη χώρα και δεν θέλω να γίνουμε ένα δεξιό ΠΑΣΟΚ. Δεν θέλω τη διαπλοκή για δικό μας λογαριασμό, θέλω να μην υπάρχει διαπλοκή.

        Η Ντόρα γιατί δεν χρησιμοποίησε τις προσβάσεις της για να στηρίξει τον βαλλόμενο αρχηγό της; Ας μην πούμε καλύτερα πώς τις χρησιμοποίησε... Και μου λες μετά γιατί να μην θέλω τέτοιου είδους προσβάσεις στον τύπο...

        • Sic transit gloria mundi avatar
          Sic transit gloria mundi @ Blimblomblim 24/11/2009 10:54:28

          Και τι νομίζετε Blimblomblim, τώρα δεν είστε;
          Με τους ίδιους "διαπλεκόμενους", μάλιστα;

      • Hase avatar
        Hase @ ψυχραιμια 24/11/2009 11:30:51

        Αλλο να εχει καλες σχεσεις με τον τυπο και αλλο να εχει τον τυπο για να την λιβανιζει.

  2. kantoposobecam avatar
    kantoposobecam 24/11/2009 09:55:30

    Μην ανησυχεις ο Καραμανλης ηταν και αυτος στον Αγιο Δομινικο, απλως δεν το ειχε καταλαβει ουτε αυτος ουτε εμεις.

  3. Ψώνιο avatar
    Ψώνιο 24/11/2009 09:57:45

    Η βάση του ΠΑΣΟΚ θα ηρεμήσει μόλις αρχίσουν να μοιράζονται τις θέσεις ευθύνης και μάσας στον δημόσιο τομέα. Εκεί να δειτε αξιοκρατικές επιλογές. Η χαρά του κλέφτη θα γίνει.

    • donaE avatar
      donaE @ Ψώνιο 24/11/2009 10:20:44

      Καλη σκεψη ,αλλα υπαρχουν λεφτα να δοθουν για μασα;
      Ουτε καν αυτο.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Ψώνιο 24/11/2009 10:48:33

      @ψώνιο
      Δεν υπάρχει φράγκο...
      Είτε τα έφαγαν , είτε τα κατασπατάλησαν οι προηγούμενοι...

      • Hase avatar
        Hase @ tiramola 24/11/2009 11:33:04

        Και αυτοι οι φτωχοι δεν θα εχουν να φανε πια. Τζαμπα πηραν την κουταλα.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/11/2009 10:48:24

    Ακριβώς επειδή (1) ΔΕΝ υπάρχουν εύκολα λεφτά για μάσα (2) θα πειραχτεί και η παραδοσιακή πασοκική βάση και (3) παρ' όλα αυτά το αγγούρι θα μας κοιτάει κατάματα, ναι, πιστέυω ότι το πασόκ θα υποστεί τρομερή φθορά. Όλοι οι χωματουργοί του κόσμου δεν το σώζουν.

    • tiramola avatar
      tiramola @ archaeopteryx 24/11/2009 11:01:20

      Αρχαίε για το (2)...
      Ξέχασέ το!
      Πίστεψέ με η παραδοσιακή βάση όπως την εννοείς είναι παρελθόν.
      Μπορεί να υπάρχει μία μειοψηφία ακόμα , αλλά επειδή μετείχα σε πολλές εσωκομματικές συζητήσεις , έγινα και γραφικός κάποιες φορές , αυτά τελείωσαν...
      Έχει γεμίσει ο κομματικός μηχανισμός ρουφιάνους του ΓΑΠ!
      Σε κάθε νομό υπάρχουν 20-30 άνθρωποι που περιμένουν με τη σκανδάλη στο χέρι ή καλύτερα με το πληκτρολόγιο στο χέρι...
      Δεν γινόταν διαφορετικά , τα πράγματα πρέπει να αλλάξουν.
      Αυτά που συνέβαιναν στο παρελθόν , ο δικός μας άνθρωπος κλπ τελείωσαν!

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tiramola 24/11/2009 11:41:58

        Του ΓΑΠ είναι οι ρουφιάνοι ή κανενός δικηγόρου?

        • tiramola avatar
          tiramola @ archaeopteryx 24/11/2009 11:49:48

          Άσε να κάνουμε μιά προσπάθεια ρε Αρχαίε μπας και αλλάξει κάτι....

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/11/2009 10:49:45

    Και ο Πάγκαλος σύντομα θα γίνει γραφικός. Ό,τι και να' ναι, δεινόσαυρος του παρελθόντος είναι. (και κάτι ξέρω επ αυτού...)

  6. donaE avatar
    donaE 24/11/2009 11:10:12

    Γιατι πριν ειχαμε;Δανεικα ηταν ,απλως δεν μας δανειζουν αλλο.
    Πασοκ και ΝΔ τελος,μεταπολιτευση τελος.Καθε τελος ποναει.

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ donaE 24/11/2009 12:01:59

      Ποιος είπε ότι δεν μας δανείζουν άλλο?
      Αν δεν μας δάνειζαν άλλο το επάγγελμα του πολιτικού δεν θα είχε λόγο ύπαρξης.Έρχεται και το ΕΣΠΑ μην ξεχνάτε.

      ΈΣΠΑ και καινούργια ομόλογα είναι αρκετά να τρώνε οι Πασόκοι για δυο τετραετίες ακόμα

  7. Ψώνιο avatar
    Ψώνιο 24/11/2009 13:24:09

    Αφιερωμένο στη σύμβουλο δημ. τάξης Κα Αφροδίτη-
    Tριαντάχρονος Γεωργιανός συνελήφθη στην Ομόνοια, στην οδό Αγ. Κωνσταντίνου.Όπως διαπιστώθηκε, ο συγκεκριμένος άνδρας, μαζί με συμπατριώτες του, από τις 11 Φεβρουαρίου του 2008 είχε διαπράξει 17 κλοπές σε διαμερίσματα της Αθήνας. Η αξία των κλοπιμαίων ανέρχεται σε 30.500 ευρώ.
    Σε έρευνα που έγινε στο σπίτι του βρέθηκε ένα περίστροφο των 0,22 mm.

    Να τον πάρει σπίτι της.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ψώνιο 24/11/2009 14:46:13

      Σπίτι της να τον πάρει μόνο αν κάνει φωτογράφιση στο PLAYGIRL. Αν δεν έχει πρότερη εμπειρία τί να τον κάνει?

  8. Orestios avatar
    Orestios 24/11/2009 15:07:42

    Σύντομα, η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ θα είναι παρελθόν. Πολύ πιο σύντομα από ότι νομίζε η ίδια. Θα καταρρεύσουν σαν χάρτινος πύργος. Ήδη ο λαός δυσανασχετεί από τα κόλπα που έκαναν και συνεχίζουν. Δεν θα τους λυπηθεί κανείς.

  9. Eichmann avatar
    Eichmann 24/11/2009 15:17:57

    Μην ανησυχείτε αδέρφια.Από την Δευτέρα 30/11/09,που αναλαμβάνει την αρχηγία της ΝΔ ο Αντώνης,όλα θα πάρουν τον δρόμο τους.Θα συσπειρώσει γύρω του όχι μόνο τους Νεοδημοκράτες,αλλά και όλους όσους σιχάθηκαν το παλαιοκομματικό κατεστημένο και τους πάτρωνές του.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Eichmann 24/11/2009 15:24:18

      Φιρί φιρί το πας με αυτό το νικ, να σε αρχίσουν μερικοί... Άλλαξέ το. Άκου με, κάτι ξέρω.

      • (Α)θανάσης avatar
        (Α)θανάσης @ Strange Attractor 24/11/2009 15:26:03

        Με φώναξε κανείς?

      • greekpoliticalreview avatar
        greekpoliticalreview @ Strange Attractor 24/11/2009 15:33:03

        χαχαχαχαχαχαχα !!!!!

        τι μου θύμησες τώρα ρε φίλε !!

        χαχαχαχαχαχα !!!!!

      • Eichmann avatar
        Eichmann @ Strange Attractor 24/11/2009 15:43:19

        Φίλε Strange Attractor έχεις δίκιο.Αυτοί είναι για όλα ικανοί.Το αλλάζω λοιπόν και σε ευχαριστώ για την υπόδειξη.

  10. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 24/11/2009 15:49:52

    Να λοιπον που φθασαμε στις πρωτες 50 ημερες Πασοκ. Σημερα 50 μερες μετα την 4/10 τι βλεπουμε;Κατ αρχην βλεπουμε μια κυβερνηση που τα πηγαινε- ελα της θα τα ζηλευαν και τα νερα στα στενα του Ευριπου.
    Βλεπουμε επισης το κομμα που πηρε εντολη να σχηματισει κυβερνηση, να αντιπολιτευεται σε μερικα ζητηματα την κυβερνηση που αυτο σχηματισε!!
    Ενα αλλο χαρακτηριστικο της παρουσας κυβερνησης ειναι η εμμονη να ξηλωσει οτι εκανε η προηγουμενη κυβερνηση π.χ αποσυρση ,ακομα και αν ενας ολοκληρος κλαδος ειναι ετοιμος να τη μαυρισει.
    Αλλα το σοβαροτερο ολων ειναι οτι τις 50 ημερες αυτες δεν καταλαβαμε τι στιγμα θελει να δωσει η νεα κυβερνηση.Περα απο καποια επικοινωνιακα τρικ ,που σε αυτα κοντευει να ξεπερασει και τον Χουντινι,δεν ειδαμε κατι το χειροπιαστα θετικο.
    Αντιθετα το Πασοκ επιταχυνε την κατρακυλα που ειχε παρει η χωρα.
    Κατρακυλα κοινωνικη,κατρακυλα οικονομικη,κατρακυλα πρωτιστος πολιτικη που το Πασοκ δυστυχως, δεν ειναι σε θεση να σταματησει.
    Αντιθετα εμφανιζοντας ενα κρυφο προγραμμα σε ολα τα θεματα φερνει πανικο στις οικονομικοκοινωνικες ταξεις.
    Ετσι πριν ακομα φθασουμε στις 100 πρωτες μερες ,το οχημα μοιαζει να εχει μεινει στην ακρη απο βενζινη.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 24/11/2009 15:51:17

      Το ΠΑΣΟΚ έχει ΣΧΕΔΙΟ. ΧΑΧΑΧΑΧΑ

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 24/11/2009 15:53:54

      Όλο γκρίνια είστε. Η Αφροδίτη δεν σας λέει τίποτα; Έχει σχέδιο το κορίτσι. Τόσο μίζεροι λοιπόν; Αμάν πια....
      Άντε μη τη θυμώσετε και... ξεβρακωθεί!

  11. Hase avatar
    Hase 24/11/2009 15:52:41

    Φακτορα!
    Ολα αυτα που γραφεις ειναι σωστα και πρεπει να τα διαβαζει και η Ντορα. Την ακουσα στις ειδησεις να τα αναφερει κανοντας αντιπολιτευτικη πολιτικη στο ΠΑΣΟΚ.

  12. ssd avatar
    ssd 24/11/2009 15:54:58

    Που να μην είχαν και τα κανάλια μαζί τους...Που να είχαν να αντιμετωπίσουν και την μάχη του ραφιού,δεν ξέρω πόσοι το αντιληφθήκατε αλλά μετά την 4η Οκτωβρίου δεν υπάρχει ακρίβεια πια στην χώρα.

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 24/11/2009 20:36:35

    Ποιες εκλογές; Τον μουτζούρη κέρδισαν και ήταν ανέτοιμοι...

    Δεν μιλώ:

    -για την μπαρούφα των βιογραφικών των ΓΓ, που πιστεύει μόνο ο Πρωθυπουργός. Πρώην φίλοι, βουλευτές, δήμαρχοι (που παρακολούθησαν σπουδές...), πρώην ΓΓ και σύμβουλοι και μας λείπουν ακόμα 50+
    -για την εισοδηματική πολιτική, που άλλαξε 3 φορές σε δύο ημέρες
    -για την διπλή φορολόγηση των ακινήτων
    -για τα πράσινα τέλη του ...Σουφλιά που θα καταργούσαν, όπως και τα διόδια, απλά τα εισπράττουν...
    -για την βάση του 10...
    -για τον Πρωθυπουργό που λείπει και διοικεί ο ....Αντιπρόεδρος
    -για τον προϋπολογισμό που τον σκεφτόμαστε με τρίμηνη παρακολούθηση (τρομάζει η εκστόμιση των ...δωδεκατημορίων)
    -τους νεκρούς από την γρίππη και την αντιμετώπιση, μαζί με όλα τα παραπάνω από τα ΜΜΕ
    -για τις αρμοδιότητες των Υφυπουργών
    -για τις αρμοδιότητες των ...μισών ΓΓ
    -για τις γραμματοσειρές που θα χρησιμοποιούν, με αυτά ασχολούνται ....

    και ακόμα δεν τελείωσαν οι 100 ημέρες....

    Οι άνθρωποι δεν έχουν επαφή με την Ελληνική πραγματικότητα.
    Συνεχίζουν να μιλούν για το τι ΘΑ κάνουν και όχι το ΠΩΣ.
    Συζητήσεις καφενείου, δεν ακούν τίποτα και τα ξέρουν όλα.
    ...και οι δικοί τους περιμένουν
    ...και η κοινωνία αρχίζει να κοχλάζει
    και αυτοί συνεχίζουν απλά να μιλούν....

  14. o aristos avatar
    o aristos 24/11/2009 21:48:03

    "Ηταν ένα μικρό καράβι, που ήταν αταξίδευτο..."

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2009/11/blog-post_8789.html