#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/01/2014 11:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μήπως στο Μαξίμου πρέπει να ξανασκεφθούν την πρόωρη προσφυγή στις κάλπες;



Επικρατεί ο απόλυτος παραλογισμός. Λίγες ημέρες πριν τα Χριστούγεννα ψηφίστηκε το νομοσχέδιο για τα ακίνητα με όλες εκείνες τις απίθανες τροπολογίες. Κουτσά – στραβά η κυβέρνηση πέρασε τον σκόπελο με μια απώλεια, αυτή του Πολύδωρα. Έστω και με 153 βουλευτές η κυβέρνηση ΝΔ – ΠΑΣΟΚ έκανε γιορτές και ξεκίνησε μια επικοινωνιακή αντεπίθεση προκειμένου να δώσει ελπίδα στον κόσμο. Κάτι το μήνυμα του πρωθυπουργού, κάτι οι συνεχείς συσκέψεις για διάφορα θέματα και για την προετοιμασία των διαπραγματεύσεων, κάτι τα μηνύματα ότι η τρόικα θα έρθει τον Ιανουάριο και μετά θα μας… χαιρετήσει τον πλάτανο, δημιούργησαν ένα κλίμα καλό. Τηρουμένων των αναλογιών βέβαια, αλλά απομακρύνθηκε το σενάριο των εκλογών και δόθηκε μια σιωπηρή παράταση στην κυβέρνηση να κάνει αυτά που πρέπει και να πάει στις ευρωεκλογές με τις λιγότερες απώλειες.

Μέσα σε λίγα 24ωρα, όμως, τα πάντα ανατρέπονται. Και η ουσία της πολιτικής και η εικόνα της κυβέρνησης που ραγίζει ξανά. Και αποδεικνύεται ότι το Χριστουγεννιάτικο πνεύμα δεν κρατάει πάνω από 15 ημέρες.

Η υπόθεση με το 25ευρω προκαλεί σοβαρούς κυβερνητικούς τριγμούς, αφενός γιατί το υπουργείο Υγείας επιμένει ότι αν δεν εισπράξει το ποσό αυτό θα καταρρεύσουν τα νοσοκομεία, και αφετέρου γιατί το ΠΑΣΟΚ ξεχνά ότι το ίδιο ψήφισε το μέτρο και τώρα κάνει σπέκουλα και προσπαθεί να κερδίσει λίγες από τις χαμένες ψήφους των πολιτών. Όπως και να έχει το μέτρο αυτό είναι και ανάλγητο και ανόητο και ήδη έχουν αρχίσει να πέφτουν στο τραπέζι τα ισοδύναμα ώστε να βρει η κυβέρνηση την ευκαιρία να το πάρει πίσω. 40-50 εκατ. ευρώ είναι τα έσοδα από το εισιτήριο της ντροπής και μπορεί η κυβέρνηση να τα δώσει από το πρωτογενές πλεόνασμα και να σταματήσει όλο αυτό το πανηγύρι. Αλλιώς να είστε σίγουροι ότι η εικόνα που εμφανίζει τα δύο κόμματα της συγκυβέρνησης να ευτελίζονται καυγαδίζοντας, θα συνεχιστεί.

Από την άλλη υπάρχει ακόμη και το θέμα της αιθαλομίχλης και του κόσμου που παγώνει γιατί δεν έχει να πληρώσει για πετρέλαιο ενώ από τις πρώτες μέρες του χρόνου έγινε αντιληπτό ότι θα είναι εξαιρετικά δύσκολο το 2014.

Όμως, το ερώτημα είναι: Που θα πάει έτσι η κυβέρνηση να κάνει ευρωπαϊκή προεδρία, να διαπραγματευτεί με την τρόικα και να ζητήσει μείωση του χρέους αφού πρώτα εμφανίσει επίσημα το πρωτογενές πλεόνασμα, Απρίλιο ή Μάιο. Οι πληροφορίες από την κυβέρνηση αναφέρουν ότι ο πρωθυπουργός θα επιχειρήσει να αντιστρέψει το κλίμα με μέτρα που θα τονώσουν την κοινωνική πολιτική ώστε στις εκλογές του Μαΐου να μην καταποντιστεί η κυβέρνηση.

Αλλά θα φτάσει μέχρι εκεί; Όπως γράφαμε πριν μερικές ημέρες, θα φτάσει μέχρι το Πάσχα; Διότι αν συνεχιστεί το απίστευτο μπάχαλο εξ αφορμής μέτρων όπως τα χαράτσια στη ΔΕΗ, είναι σίγουρο ότι θα διαλυθεί τους επόμενους μήνες.

Επομένως, μήπως πρέπει να επανέλθει η ιδέα της πρόωρης προσφυγής στις κάλπες, ακόμη κι αν είναι σε εξέλιξη η ελληνική προεδρία; Άλλωστε, ποια είναι η παρέμβαση και τι τελικά προσφέρει η προεδρία σε μια χώρα; Και ποιος θα θυμάται μετά από 6 μήνες ποιος άσκησε την προεδρία της ΕΕ; Να είχε παρεμβατικό και ουσιαστικό ρόλο να το καταλάβουμε.

Επομένως, μήπως κάποιοι θα πρέπει να ξανασκεφτούν την προσφυγή στις κάλπες άμεσα, εντός του Φεβρουαρίου; Να αποφασίσει ο κόσμος ποιους και τι θέλει. Γιατί είναι καλύτερα έτσι παρά να έχουμε μια συγκυβέρνηση ΝΔ – ΠΑΣΟΚ που σκοτώνονται καθημερινά.

Θυμηθείτε: Καλύτερα να χάσει ο κ. Σαμαράς μια μάχη παρά τον πόλεμο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. guest avatar
    guest 04/01/2014 11:41:19

    Η κυβέρνηση αν δει ότι έρχεται μεγάλο κακό (πχ χρεοκοπία ή απόφαση των δανειστών για κούρεμα καταθέσεων) θα κάνει βουλευτικές εκλογές ΠΡΙΝ την «εκτόνωση» των ευρωεκλογών. Μπορεί να τις προκηρύξει η ίδια ή να γίνει σα να φανεί ότι την έριξαν . Έτσι οι σημερινοί κυβερνώντες θα «αποδράσουν» και η βόμβα θα σκάσει στα χέρια της κυβέρνησης του Τσιπρα που θα χρεωθεί τις συνέπειες

  2. izzy avatar
    izzy 04/01/2014 12:00:40

    Άτακτη οπισθοχώρηση;

  3. aris. Aold avatar
    aris. Aold 04/01/2014 12:05:07

    Ο σχεδιασμός του Μαξίμου βασίζεται στην πάση θυσία σωτηρία του Πασόκ πιστεύοντας ότι παίρνοντας 5 με 6% στις επόμενες εκλογές και η ΝΔ στην πρώτη θέση θα μπορούν να συγκυβερνούν και μετά από τις επόμενες εκλογές.

    Είναι τόσο κοντόφθαλμη που δεν βλέπουν ότι τα ρετάλια του Πασόκ με τα παραμύθια των 58 συν την Δημάρ τους προετοιμάζουν για τσόντα στον Τσίπρα μετά τις επόμενες εκλογές.

    Η δεξιά μετά το φιάσκο της Χρυσής Αυγής που δίχασε τον κόσμο διασπασμένη και το νέο Πασόκ υπό τον Τσίπρα να ετοιμάζεται για άλλα τριάντα χρόνια θριάμβου όταν έρθει η ώρα.

    Εξάλλου αν η χώρα ξεπεράσει την κρίση κάποιοι πρέπει να διαχειρισθούν τα νέα πακέτα που θα έρθουν από τις Βρυξέλλες.

    Πράγματι οι σύμβουλοι του Σαμαρά θα έχουν πετύχει το ακατόρθωτο να σώσουν το Πασόκ να ενισχύσουν τον Τσίπρα και να διαιρέσουν την εκλογική τους βάση.

    • aris avatar
      aris @ aris. Aold 04/01/2014 13:43:14

      Αυτό ακριβώς θα γίνει συνονόματε...ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.

    • θηραία avatar
      θηραία @ aris. Aold 04/01/2014 16:11:28

      ...κι ας μαζέψει κάποιος τον θεοχάρο κι ας ξαμολύσει επιτέλους τους εγγυημένα αποτελεσματικούς κι έντιμους, του σδοε....

    • sender avatar
      sender @ aris. Aold 04/01/2014 16:16:49

      Σωστά.

    • Panos avatar
      Panos @ aris. Aold 04/01/2014 17:28:39

      Άρη, πολύ σωστά αυτά που γράφεις.
      Η απορία όμως παραμένει... Είναι δυνατόν ένα επιτελείο με "φωστήρες" της κακιάς ώρας να σε παρασύρει σε τέτοιο βαθμό που να κάνεις τέτοιες πολιτικές γκάφες;;; Να πηγαίνεις με την μία όλο τον κόσμο απέναντι;;;
      Και εδώ υποτίθεται μιλάμε για έναν πολιτικό με εμπειρία, δεν μιλάμε για κανένα πρωτάρη...
      Άν μπορεί κάποιος να το εξηγήσει με την λογική άς το κάνει.

    • factorx avatar
      factorx @ aris. Aold 04/01/2014 18:40:14

      Ρε συ Άρη που τον έμαθες τον σχεδιασμό του Μαξίμου κι εμείς δεν τον ξέρουμε;

      • Θανάσης avatar
        Θανάσης @ factorx 06/01/2014 16:58:20

        Για πες μας εσύ που τον ξέρεις καλύτερα λοιπόν.

  4. easyrider avatar
    easyrider 04/01/2014 12:17:45

    Ναι δεν καταλαβαίνει ο κόσμος, ποιος είναι υπεύθυνος για όλα αυτά που ζούμε.

  5. maverick avatar
    maverick 04/01/2014 12:44:22

    https://www.youtube.com/watch?v=4pq5YT672yA

    Να τα βλέπουμε και αυτά...

    • foros1 avatar
      foros1 @ maverick 04/01/2014 19:09:37

      ειναι μια απο τις σοβαροτερες πτυχες και ο κ. Τσιπρας πρεπει να παρει σαφη θεση.
      αυτοι που υιοθετουν παρομοιες θεσεις, ας μας εξηγησουν τι θα κανουν την επομενη μερα της αναγκαστικης ισοτιμιας 1ε=1 νεα δρχ.
      ποιος θα την δεχεται, ποσο θα υποτιμηθει, τι θα κανει με το bank run, πως θα γινονται εισαγωγες, τι θα γινει με τις κατασχεσεις οποιουδηποτε Ελληνικου περουσιακου στοιχειου στο εξωτερικο απο τους δανειστες...
      πρεπει αυτοι να καταλαβουν οτι αλλο πραγμα η αποχωρηση ενος μονο κρατους και αλλο η ταυτοχρονη διαλυση.

  6. daresome avatar
    daresome 04/01/2014 13:04:05

    Μας ενδιαφέρει ο τύπος ή η ουσία τελικά ? Το μείζον ζήτημα είναι αν θα καταποντιστεί η κυβέρνηση ή αν θα έχει τις λιγότερες απώλειες Ή αν θα μπορέσει αυτός ο τόπος τελικά να απελευθερωθεί απ΄όλους αυτούς που τον γονατίζουν ?

  7. χμμμμμ avatar
    χμμμμμ 04/01/2014 13:16:19

    Εκλογες? χα! πως και με ποιους?
    Ε

  8. χμμμμμ avatar
    χμμμμμ 04/01/2014 13:54:21

    Εκλογές? Χα! Πως και με ποιους?
    Εκτος και αν παμε με την λογική, δώστε στον Τσιπρα την εξουσια και στην χρυση αυγη την αντιπολιτευση να κανουν μπαχαλο την χωρα και μετα ερχομαστε να την ξαναστησουμε πανω στις σταχτες.
    Δυστυχως ή μαλλον ευτυχως απο την ιστορία η πατριωτική δεξια ήταν πάντα η παραταξη που εκτιζε και δεν γκρεμιζε.
    Φυσικα για να κτισεις χρειαζονται τα εξης
    1. ΣΧΕΔΙΟ
    2.ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    3. ΟΙΚΟΠΕΔΟ
    4. ΠΡΩΤΟΜΑΣΤΟΡΕΣ
    5. ΕΡΓΑΤΕΣ
    6. ΧΡΗΜΑΤΑ

    1.Σχεδιο εχουμε? ειμαι σιγουρος οτι ο Σαμαρας το εχει κρυμενο καπου στο βαθος του μυαλου του , ας παρει εναν πλοτερ και ας το εκτυπωσει
    2.Αρχιτεκτονα? Εδω αρχιζουν τα δυσκολα γιατι αυτος που διαθετουμε μονο υποστηλωματα ξερει να βαζει, κι εκεινα οχι σ ολα τα μερη της οικοδομης αλλα μονο σ οσα φαινονται στο εξωτερικο
    3. Οικοπεδο σαφως κι εχουμε και μαλιστα γωνιακο, το οποιο ομως θελουν να το παρουν κοψοχρονια αντιπαροχη διαφορων ειδων ντοποιοι και ξενοι εργολαβοι. Το ζητουμενο ομως ειναι να το κτισουμε εμεις οι ιδιοι.
    4. Πρωτομαστορες εχουμε? Ω ναι! αλλα απ αυτους που 1. διαβαζουν και εκετελουν σχεδια χωρις καν να ξερουν τι σημαινουν αυτα και 2. Ειναι πρωτομαστορες που ειτε κληρονομησαν τον τιτλο απο τον πατερα τους ειτε απεκτησαν τον τιτλο με συστατικη επιστολη(οι τυχον εξαιρεσεις απλως επιβεβαιωνουν τον κανονα).
    5.Εργατες? Δοξα τον θεο πολλους και ανεκλεταλλευτους.
    6. Χρηματα? Ουτε σταγονα στις τσεπες μας, παρα πολλα όμως στις τσεπες όλων όσων μεχρι τωρα εκμεταλλευοταν παρανομως το οικοπεδο μας.

    Μπορουμε λοιπον να κτισουμε εμεις και να μην αφησουμε τους αλλους να γκρεμισουν ? Ισως ναι ισως οχι
    Παντως σιγουρα δεν μπορουμε να κτισουμε μεσω facebook twitter Χιλτον Μονοπολης κτλπ
    Η μεγαλη αποφαση ανηκει στον αρχιτεκτονα και μονο σ αυτον.

  9. Μετανάστης avatar
    Μετανάστης 04/01/2014 14:04:21

    Κατ'αρχήν Καλη Χρονιά σε όλους !
    Αλλά γιατί έχει η σημασία το πότε θα γίνουν οι εκλογές ?
    Αμφιβάλλει κανείς για το αποτέλεσμα ?
    Στην προσπάθεια διάσωσης του σάπιου ΠΑΣΟΚ , όπως και στην περίπτωση του πνιγομένου στην διάρκεια σφοδρής τρικυμίας , ο προστρέξας προς βοήθεια θα παρασυρθεί στον θάνατο , έτσι και η ΝΔ του Σαμαρά και των συμβούλων του θα οδηγηθούν στην πολιτική αφάνεια.
    Ισως είναι και αυτός ο μόνος τρόπος να τελειώσουμε με την "γεννιά" της Μεταπολίτευσης , ρισκάροντας το αβέβαιο ...
    Δυστυχώς τα λάθη πληρώνονται κι ακόμη την ύστατη αυτή στιγμή μία μόνη διέξοδος υπάρχει ....Αποκήρυξη του διεφθαρμένου ΠΑΣΟΚ και συνέχιση με κυβέρνηση εθνικής ενότητας , ώστε να παρθούν και τα απομένοντα μέτρα για ανόρθωση της χώρας .

    • aris avatar
      aris @ Μετανάστης 04/01/2014 15:12:57

      Πολυ σωστά τα λες αγαπητέ Μετανάστη. Οι εκλογές είναι αυτή τη φορά ο μόνος τρόπος να τελειώσουμε με την “γεννιά” της Μεταπολίτευσης , ρισκάροντας το αβέβαιο …Ιδίως εμείς που δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε ούτε περιμένουμε διορισμό και επιδόματα...

  10. Athena avatar
    Athena 04/01/2014 14:23:29

    Έτσι και αλλιώς η επόμενη κυβέρνηση θα είναι ΣΥΡΙΖΑ-ΝΔ οπότε μην αγχώνεστε και πολύ.

    • Παύλος Δαπέρης avatar
      Παύλος Δαπέρης @ Athena 04/01/2014 14:59:13

      Και έαν είναι ΣΥΡΙΖΑ-Λαική Δεξιά τι θα γίνει;

      • Scarface avatar
        Scarface @ Παύλος Δαπέρης 04/01/2014 20:43:58

        Ετσι όμως δε βγαινουν τα κουκια. Ενώ, συριζα-νδ. μια χαρα!!!

        Τι παλαιοπασοκ, τι νεοπασοκ. Αρκει να πιανει τα ποντικια...

  11. Αντιγραικύλος avatar
    Αντιγραικύλος 04/01/2014 15:19:42

    Τι εννοείτε όταν λέτε ''δόθηκε μια σιωπηρή παράταση στην κυβέρνηση να κάνει αυτά που πρέπει και να πάει στις ευρωεκλογές με τις λιγότερες απώλειες.''.. ;
    Δηλαδή χάρη της κάνετε της κυβέρνησης..;
    Κι από που κι ως που το αποτέλεσμα των ευρωεκλογών είναι κριτήριο για το αν μπορεί να συνεχίσει να κυβερνά..;
    Δηλαδή αν στις ευροεκλογές είναι πρώτη η Χ.Α, λέμε τώρα, και ο Μιχαλολιάκος ζητάει εκλογές από τον Κορυδαλλό, ο Σαμαράς θα πρέπει να τις κάνει..;

    Η Κυβέρνηση πρέπει να εξαντλήσει την τετραετία όπου και θα κριθεί για τα πεπραγμένα της..
    Όλα τ' άλλα είναι για να 'χαμε να λέγαμε..

    • giorgos avatar
      giorgos @ Αντιγραικύλος 04/01/2014 16:32:54

      Αν λοιπον η διαφορα μεταξυ ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ ειναι μονοψηφιο νουμερο και κατω απο 5 κατι μπορει να γινει και να το τραβηξουν λιγο παραπανω.αυτο ειναι το καλο σεναριο.Γιατι το αλλο ειναι να μετρηθει η δυναμι της συνκυβερνησις και να μην φτασει το 20% τοτε οπως καταλαβενεις ο χρονος τελειωσε.και υπαρχει και ο εφιαλτης.
      να ειναι η ΝΔ τριτο κομμα,εκτος ο συνεταιρος οποτε τοτε κλαφτα χαραλαμπε.παντως με τα καθημερινα λαθη της κυβερνησις με ολους αυτους τους βλακες στα παραθυρα σε καθημερινη βασι,ο εφιαλτης ειναι κοντα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Αντιγραικύλος 04/01/2014 16:36:02

      Σωστό...

    • Aris avatar
      Aris @ Αντιγραικύλος 04/01/2014 16:38:32

      Σωστά φίλε Αντιγραικύλε. Και να πάρει 5% στις Ευρωεκλογές η ΝΔ δεν τρέχει τίποτε. Αρκει να κρατήσει τους 151. Ο,τι είναι νόμιμο είναι και ηθικό. Και αφού έχουν την κουτάλα σύμφωνα με το νόμο, όσο πιο πολύ την κρτήσουν τόσο πιο πολύ θα φάνε. Οι άλλοι θα φάνε όταν έρθει η σειρά τους σύμφωνα πάντα με το νόμο. Τα Δημοψηφίσματα δεν είναι υποχρεωτικά, οπότε την σκαπουλάρουν ως το 2016 τουλάχιστο. Εκτός αν συμβεί κανα ατύχημα...

  12. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 04/01/2014 16:31:13

    Οι Ευρωεκλογες είναι (και) μια ψηφος διαμαρτυριας.
    Εχω την εντυπωση ότι πολλοι απ τους ψηφοφόρους θα ψηφισουν τη Χ.Α , γιατι συν τοις αλλοις θελουν να στειλουν κι ένα ΣΑΦΕΣ μηνυμα στην Ε.Ε ότι η Ελλαδα ΔΕΝ αντεχει αλλους ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ.

    Γιατι μπορει καποια στιγμη η οικονομικη κριση να περασει, αλλα οι Λαθρο δεν θα εχουν φυγει, αν δεν τους διωξει αμεσα το Κρατος.

    Οσοι εχουμε απομεινει να ψηφισουμε ΝΔ, πιστευω ότι ειμαστε αρκετοι για να παρει περιπου 20% , ώστε να μπορεσει να κυβερνησει τουλάχιστον ως το 2015.

    Ο ΣΥΡΙΖΑ θα είναι πρωτο κομμα, αλλα σε καμια πειπτωση δεν θα παρει καποιο πειστικο ποσοστο (πχ 35%). Λογικα θα είναι καπου στο 26-28%.

    Αν καποιοι στη (σημερινη) ΝΔ σκέφτονται συνεργασια με το ΣΥΡΙΖΑ (!!!!) να μας το πουν από τωρα.
    Αλλιως είναι σας να μας κλεβουν τη ψηφο, αφου αν ο κοσμος της ΝΔ υποψιαστεί κατι τετοιο, η (σημερινη) ΝΔ θα παρει περιπου 6-7% στις εκλογες....

    • Panos avatar
      Panos @ Μικρασιάτης 04/01/2014 18:49:50

      Γιατί σου είπε κανένας προεκλογικά ότι θα συνεργαζόταν με τον Βενιζέλο;;; Αλλά βλέπεις μετά... ένεκα η ανάγκη που λένε, τον φάγαμε και τον τρώμε στην μάπα....
      Τί ψάχνεις λοιπόν;;;

    • Εμείς στο Νότο avatar
      Εμείς στο Νότο @ Μικρασιάτης 05/01/2014 07:03:42

      ''Οσοι εχουμε απομεινει να ψηφισουμε ΝΔ, πιστευω ότι ειμαστε αρκετοι για να παρει περιπου 20% , ώστε να μπορεσει να κυβερνησει τουλάχιστον ως το 2015...''
      Μπααααα, αφαιρέστε κάτι. Κάτι αρκετό όμως. Μην τσιγκουνεύεστε.

  13. giorgos avatar
    giorgos 04/01/2014 18:08:20

    Μια παρατηρησι.
    Οσους δεξιους εχω γνωρισει στην ζωη μου -και ειναι πολλοι-γιατι ειμαι ενας απο αυτους ειναι πατριωτες.απο οικογενειες που εχουν δωσει αιμα για το ΕΘΝΟΣ οποτε τους χρειαστεικε η πατριδα ηταν παροντες.δεν μπορω λοιπον να πιστεψω οτι ολοι εμεις της λαικης δεξιας αν και δεν εχουμε καμια σχεσι με Στουρναρες, βενιζελους,βοριδιδες,αδωνις,κλπ πως θα παμε να ψηφισουμε χαυγη,δηλ.επειδη η χωρα ειναι ξεφραγο αμπελι σχετικα με τους λαθρο μεταναστες εμεις θα δωσουμε ψηφο σε φασισταρια,οχι βεβαια ας καθησουν κατω εκει στην Συγγρου και να βρουν λυσι,εδω και τωρα αλλιως θα εχουν την ευθυνη για οτι ερθει.

  14. Αλχημιστής avatar
    Αλχημιστής 04/01/2014 18:16:03

    Μικρασιάτης είπε: Αν καποιοι στη (σημερινη) ΝΔ σκέφτονται συνεργασια με το ΣΥΡΙΖΑ (!!!!) να μας το πουν από τωρα.
    Αλλιως είναι σας να μας κλεβουν τη ψηφο, αφου αν ο κοσμος της ΝΔ υποψιαστεί κατι τετοιο, η (σημερινη) ΝΔ θα παρει περιπου 6-7% στις εκλογες….
    30 χρόνια αγώνων κατά του ΠΑΣΟΚ και της μιζαδορικης πολιτικής του , με τα λαμόγια τις μίζες τα δωράκια τα παμπερς , και έφτασε η ώρα να μας καθίσουν στο σβέρκο το χειρότερο και γλειωδέστερο όλων των ΠΑΣΟΚΩΝ το βενιζέλο, και δεν έγραψες οτι σου έκλεψαν την ψήφο, αλλά οτι προέχει η σωτηρία της πατρίδας.
    Τώρα γιατί σε πειράζει ο ΣΥΡΙΖΑ ? η πατρίδα δε σε νοιάζει πλέον?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Αλχημιστής 04/01/2014 19:30:20

      Πολύ μεγάλο μυαλό! Χειρότερος ο Μπένι από Σημίτη και ΓΑΠ; Με ποιο κριτήριο; Της εμφάνισης ή του βάρους; Οι άλλοι 2 κυβέρνησαν και έκαναν εγκήματα. Ο Μπένι ένα χαράτσι πρόλαβε να χώσει ως άσχετος με τα οικονομικά και τσάμπα μάγκας με την τρόικα και τον κρίναμε δυσχερέστερα από τους άλλους 2 καταστροφείς σε όλα τα επίπεδα; Και προσοχή: δε τον πάω καθόλου τον Μπένι...

      • Εμείς στο Νότο avatar
        Εμείς στο Νότο @ Γεώργιος Τ. 05/01/2014 07:04:52

        ''Και προσοχή: δε τον πάω καθόλου τον Μπένι…''
        Απλά αυτή τη στιγμή αν φύγει, φεύγω....

  15. Skeptikisths avatar
    Skeptikisths 04/01/2014 18:19:40

    Το μεγάλο λάθος της ΝΔ και του κ.Αντώνη Σαμαρά ήταν που δεν έκανε ξανά εκλογές όταν έβλεπε ότι πρέπει να συγκυβερνήσει με το κόμμα της μίζας και τις διαφθοράς. Έπρεπε να κυνηγήσει την αυτοδυναμία. Δεν θα χάναμε τίποτα από μία, δύο επιπλέον εκλογικές αναμετρήσεις. Χρεοκοπημένοι είμαστε έτσι κι αλλιώς. Πλέον είναι αργά. Δυστυχώς για όλους μας.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Skeptikisths 04/01/2014 19:31:21

      Δηλαδή μετά από τη δεύτερη αναμέτρηση, υπήρξε άνθρωπος και το λέει και δημόσια σήμερα που να πιστεύει ότι υπήρχε έστω και 1 στις 1000 να πάρει αυτοδυναμία ο Σαμαράς;

      • Εμείς στο Νότο avatar
        Εμείς στο Νότο @ Γεώργιος Τ. 05/01/2014 07:10:17

        Μετά το Δεκέμβρη του 2011, όποιος πίστεψε πως είμαστε ....χαϊβάνια, οτι θα καταπιούμε την τραγική και μοιραία οπισθοχώρηση και θα του χαρίσουμε αυτοδυναμία που με τη συμπεριφορά του πλέον ΔΕΝ άξιζε, πλανήθηκε οικτρά. Οι θολωμένοι παππούδες μονάχα τρόμαξαν, μη χάσουν τη λεηλατημένη (πια) σύνταξη σε ....Ευρώ και κατάπιανε το δηλητηριώδες δόλωμα αμάσητο.....
        Σήμερα κι αυτοί ακόμη, ΞΕΡΟΥΝ.

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Εμείς στο Νότο 05/01/2014 10:59:09

          Ενώ υπήρχε καλύτερη και πιο εύκολη λύση; Ποια; Η στάση πληρωμών και η επαναφορά σε εθνικό νόμισμα; Και την Τουρκία ποιος θα την κράταγε να μη σου πάρει την υπόλοιπη Κύπρο και το Αιγαίο με τη Θράκη; Ο Τσίπρας με τον Σκουρλέτη ή ο Μιχαλολιάκος με τον Κασιδιάρη; Εγώ ξέρω ότι έγινε δοκιμή των S300 και αμυντική συμφωνία με Ρωσία να κατεβαίνει ο στόλος τους και να ελλιμενίζεται στο Αιγαίο. Μόνο αν δεν ενδιαφέρεται κάποιος για την εθνική ακεραιότητα της Ελλάδας βάζει το οικονομικό πάνω από τους υπόλοιπους πολύ μεγαλύτερους κινδύνους.

          • Θανάσης avatar
            Θανάσης @ Γεώργιος Τ. 06/01/2014 17:02:52

            Αμα φοβάσαι τους εχθρούς καλύτερα μην αναλαμβάνεις θα κάνεις λάθος.

    • Θανάσης avatar
      Θανάσης @ Skeptikisths 06/01/2014 17:00:23

      Σωστός φίλε.

  16. Αντιγραικύλος avatar
    Αντιγραικύλος 04/01/2014 18:42:55

    Αγαπητέ, τα πράγματα είναι πολύ απλά..
    Όποιος Δεξιός, ακόμα και άθελά του, συμβάλλει στο να πέσει η Πατρίδα στα χέρια των γραικύλων νεομπολσεβίκων από τη μία και των νεοναζί από την άλλη, αναλαμβάνει και την προσωπική ευθύνη..

    Υ.Γ. Η σημερινή κυβέρνηση έχει κάνει και κάνει λάθη, αλλά έχει και πολλές επιτυχίες στον τομέα της οικονομίας, οι οποίες θέλουν χρόνο για να περάσουν στον μέσο πολίτη..
    Η δική μου μεγαλύτερη ένσταση βρίσκεται στη χλιαρή (ακόμα) αντιμετώπιση στο θέμα της λαθρομετανάστευσης..

    • Aris avatar
      Aris @ Αντιγραικύλος 04/01/2014 19:11:14

      Στο Υ.Γ. συμφωνούμε φίλε Αντιγραικύλε.
      "έχει και πολλές επιτυχίες στον τομέα της οικονομίας, οι οποίες θέλουν χρόνο για να περάσουν στον μέσο πολίτη"... (αν βέβαια μείνει κανα ψίχουλο και για τον μέσο πολίτη)
      Το ερώτημα είναι θα προλάβουν να περάσουν στον μέσο πολίτη, πριν εκείνος προκαλέσει το "ατύχημα" και χάσουν την κουτάλα? Την Πατρίδα έτσι κι αλλοιώς γραμμένη την έχουν αν το κατάλαβες...

    • Scarface avatar
      Scarface @ Αντιγραικύλος 04/01/2014 20:47:17

      "Όποιος Δεξιός, ακόμα και άθελά του, συμβάλλει στο να πέσει η Πατρίδα στα χέρια των γραικύλων νεομπολσεβίκων από τη μία και των νεοναζί από την άλλη, αναλαμβάνει και την προσωπική ευθύνη.."

      Συμπεριλαμβάνονται και οι δεξιοι που ψηφισαν και με τα δυο χερια να παγωνει ο κοσμος χωρις φαρμακα, πληρωνοντας φορους για ανύπαρκτα εισοδηματα και απαξιωμενες περιουσιες?

      • κππ avatar
        κππ @ Scarface 04/01/2014 23:35:07

        ++

      • Αντιγραικύλος avatar
        Αντιγραικύλος @ Scarface 05/01/2014 00:12:45

        ''Συμπεριλαμβάνονται και οι δεξιοι που ψηφισαν και με τα δυο χερια να παγωνει ο κοσμος χωρις φαρμακα, πληρωνοντας φορους για ανύπαρκτα εισοδηματα και απαξιωμενες περιουσιες?''

        Ποιά είναι η γνώμη σου για τους Παπαδάκη, Αυτιά, Παυλόπουλο, Τράγκα κ.τ.λ..;

  17. Scarface avatar
    Scarface 05/01/2014 01:05:32

    Εγω στο μαγαζι μου βλεπω 500 ανθρώπους την εβδομαδα. Ξερω τι τραβαει ο κοσμος. Αν βγεις από τη γυαλα σου, μπορει να μαθεις κι εσυ.

    Και δεν ξεκινησα καν να γραφω για ανεργεια, λαθρομεταναστευση, εγκληματικοτητα, υπερφορολογηση εε.

    Υ.Γ. Τι γνωμη εχεις για πρετεντερη, τσιμα, μπαμπη κτλ?

    • Αντιγραικύλος avatar
      Αντιγραικύλος @ Scarface 05/01/2014 01:22:46

      Kαι σε γυάλα να βρίσκεται κάποιος, είναι πολύ δύσκολο μετά από τέσσερα χρόνια να μην έχει μάθει πως το 2010 η Ελλάς χρεοκόπησε..

      Όποιος ξέρει κάποιον τρόπο να βρέξει ή να φυτρώσουν λεφτά, καλό είναι να μας τον πει..

      Υ.Γ. Κατω του μετριού και οι τρεις, όπως το 95% των δημοσιογράφων στην Ελλάδα..

  18. Ο Ιππέας avatar
    Ο Ιππέας 05/01/2014 20:51:15

    Οι εκλόγές είναι δωρεάν, αλλά τι να το κάνεις,
    αφου τις χρυσοπληρώνουμε με τα ποτελέσματα.