#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/05/2011 09:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μήπως στις Βρυξέλλες διαβάζουν .... Antinews;




Ποια πρόταση κυκλοφορεί τις τελευταίες ημέρες ως …επικρατέστερη για την επίλυση του ελληνικού χρέους;

Η εθελουσία διακράτηση των ελληνικών ομολόγων από τους κατόχους τους για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, αλλά χωρίς κούρεμα.

Λέτε και εκεί στις Βρυξέλλες να διαβάζουν Antinews;

Γιατί μια παρόμοια πρόταση είχε διατυπώσει εδώ τον Μάρτιο ο  Κώστας Ροδινός.

Μόνο που θα ήταν διαφορετικά, αν την πρωτοβουλία αυτή την είχε αναλάβει  η ελληνική κυβέρνηση, ενώ τώρα αν γίνει, θα γίνει με όρους και προϋποθέσεις των ξένων τραπεζών.

Να κάνουμε εμείς αναδιάρθρωση του χρέους με δικούς μας όρους

Έχουμε επισημάνει, κατ’ επανάληψη εδώ στο Antinews, oτι το μνημόνιο δεν ήταν λύση.

Ήταν παγίδα.

Δεν εξυπηρετούσε τα συμφέροντα της χώρας, αλλά τον δανειστών της.

Εσχάτως, όλο και περισσότεροι, αρχίζουν να συνειδητοποιούν, ότι η Ελλάδα βρίσκεται σ’  ένα φαύλο κύκλο. Γι αυτό και άνοιξε η συζήτηση για μερική τροποποίηση των όρων του μνημονίου.

Δεν αρκεί η τροποποίηση του μνημονίου

Όμως, για να ανασάνει η  οικονομίας μας, δεν αρκεί η τροποποίηση του μνημονίου.

Επιβάλλεται η  έξοδος μας από το μνημόνιο.

Και επιβάλλεται η έξοδος γιατί το μνημόνιο, πέραν των άλλων δεινών που ήδη αντιλαμβανόμαστε όλοι, γιγαντώνει το μεγαλύτερο των προβλημάτων μας,  το δημόσιο χρέος.

Έχουν περάσει 16 μήνες διακυβέρνησης από το ΠΑΣΟΚ και τα πράγματα όχι μόνο δεν βελτιώνονται αλλά και χειροτερεύουν!

Παράδειγμα τα spreads  δανεισμού. Από τις 140 μονάδες βάσης έχουν πλέον σκαλώσει στις 950 μβ.

Παρά τις μεγαλοστομίες της Κυβέρνησης, οι διεθνείς αγορές δεν δείχνουν καμία εμπιστοσύνη στους χειρισμούς της!

Ούτε και στην πολιτική της!

Γιατί αν πίστευαν ότι το μνημόνιο αποδίδει, τα spreads θα είχαν ήδη αποκλιμακωθεί και δεν θα μας απειλούσαν με νέες υποβαθμίσεις.

Η Κυβέρνηση  βρίσκεται εγκλωβισμένη  και επειδή δεν ξέρει τι να κάνει, έχει παραιτηθεί από κάθε πρωτοβουλία.

Μοιρολατρικά, περιμένει να αποφασίσουν οι άλλοι για την τύχη μας.

Και όταν αποφασίζουν τρίτοι για εσένα, το κάνουν με βάση τα δικά τους συμφέροντα και όχι τα δικά σου.

Δεν είναι βέβαιο, λοιπόν, ότι οι πολύ-αναμενόμενες αποφάσεις θα είναι για το καλό μας.

Να πάρουμε μια πρωτοβουλία επιτέλους

Μήπως, λοιπόν, ήρθε καιρός ως χώρα να αναλάβουμε εμείς την πρωτοβουλία των κινήσεων;

Να κάνουμε κάτι για τη χώρα μας.

Αντί να μας αιφνιδιάζουν οι αγορές, να τις αιφνιδιάσουμε εμείς;

Τι θέλω να πω:

Eνα μεγάλο μέρος του ελληνικού δημοσίου χρέους, το έχουν στα χέρια τους ελληνικές τράπεζες και ασφαλιστικά ταμεία, υπό  την μορφή ομολόγων του ελληνικού δημοσίου.

Δεν θ’ αναφέρω αριθμούς. Είναι γνωστοί και για τους σκοπούς αυτού του άρθρου, δεν έχουν ουσιαστικό νόημα.

Η πρότασή μου, συνοπτικά, έχει ως εξής:

Γιατί η κυβέρνηση δεν αποφασίζει, με δική της  πρωτοβουλία, να προχωρήσει σε μερική αναδιάρθρωση του δημοσίου χρέους;

Τι θα μπορούσε να γίνει;

Βήμα πρώτο:

Η  ελληνική κυβέρνηση προσκαλεί   πρώτα τα ασφαλιστικά ταμεία, τις διοικήσεις  των οποίων διορίζει και να τους κάνει μια πρόταση, η οποία μπορεί στο τέλος να αποβεί και εξαιρετικά συμφέρουσα.

Τι θα περιλαμβάνει η πρόταση:

Την αντικατάσταση των ομολόγων  που ήδη κατέχουν τα ταμεία με νέα ομόλογα, ίσης ονομαστικής  αξίας, αλλά μεγαλύτερης χρονικής διάρκειας.

Ας πούμε 30 έως 50 χρόνια.

Και με τριετή  περίοδο χάριτος!

Ερώτηση: «Τι λόγο θα έχουν τα ταμεία να δεχθούν την πρόταση αυτή;»

Απάντηση: Αρκετούς!

Πρώτον, γλιτώνουν  από το ενδεχόμενο ενός πιθανού «κουρέματος». Κούρεμα που, ανάλογα με το ύψος του, μπορεί να  οδηγήσει στην κατάρρευση των ταμείων.

Δεύτερον, η κυβέρνηση αντί να παζαρεύει την περιουσία του δημοσίου εδώ και εκεί, μπορεί να εκχωρήσει στα ταμεία, με μακροχρόνιες συμβάσεις, ακίνητη περιουσία του δημοσίου την οποία θα εκμεταλλεύονται και με τα έσοδα της εκμετάλλευσης θα διαγράφεται αυτομάτως μέρος του δημοσίου χρέους.

Για τη διασφάλιση της διαφάνειας, οι διαδικασίες αυτές θα επιβλέπονται από την Τράπεζα της Ελλάδος, η οποία θα έχει και την ευθύνη.

Βήμα δεύτερον:

Μετά τη συμφωνία με τα  ταμεία, και αφού το δημόσιο θα έχει αναδιαρθρώσει φιλικά ένα μέρος του χρέους του,  καλεί  τις ελληνικές τράπεζες. Η αρχή γίνεται  από τις ελεγχόμενες από το κράτος.

Τους υποβάλλει την ίδια πρόταση, με τους ίδιους όρους!

Βήμα τρίτον:

Τελευταίες καλεί τις ιδιωτικές τράπεζες. Ιδια πρόταση, ενδεχομένως χωρίς εμπράγματες εγγυήσεις γιατί οι τράπεζες την τελευταία τριετία επιζούν χάρις στο δημόσιο!

Θα αρνηθούν;

Με τόσες εγγυήσεις του δημοσίου, σιγά να μην τολμήσουν να αρνηθούν!

Με τον τρόπο αυτό, η χώρα θα έχει αναδιαρθρώσει χωρίς αναταράξεις ένα σεβαστό κομμάτι  του συνολικού της χρέους!

Να δείτε τότε πως αλλάζει το κλίμα στις αγορές!

Ο αντίλογος

Ποιος είναι ο αντίλογος στην πρόταση αυτή;

Αν γίνει γνωστή η πρωτοβουλία, τα spreads  θα ξεφύγουν!

Μα ούτως ή άλλως η χώρα και τώρα είναι εκτός αγορών!

Θα μπορούσε ενδεχομένως αυτή η αναδιάρθρωση να γίνει σε συνεργασία με  την τρόικα;

Ναι,  αλλά  ποιος τους εμπιστεύεται ότι δεν θα διαρρεύσουν την  ιδέα; Οι κερδοσκόποι έχουν πρόσβαση παντού!

Και το τελευταίο ερώτημα: Ένα τέτοιο σχέδιο προϋποθέτει μεθοδικότητα, λεπτούς χειρισμούς και εμπιστευτικότητα.

Μπορεί να το φέρει σε πέρας η Κυβέρνηση Παπανδρέου;

Αν κρίνουμε από τον τρόπο που χειρίστηκαν την συγχώνευση της Εθνικής με την ALPHA, η απάντηση περιττεύει…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 21/05/2011 09:36:10

    Η παρούσα κυβέρνηση και δεν μπορεί, αλλά κυρίως δεν θέλει να βρει τις λύσεις.
    Έχει εντολή και στόχο να διαλύσει τα πάντα για να επιταχυνθούν οι διαδικασίες για τη παγκόσμια διακυβέρνηση. Γιαυτό φωνάζουμε μήνες τώρα ότι η μόνη λύση είναι οι εκλογές που δικαιούται να ζητάει η αξιωματική αντιπολίτευση αφού έχουν ανατραπεί τελείως οι προεκλογικές δεσμεύσεις των κυβερνώντων.
    Οι Έλληνες θα βρουν τη λύση, όπως για παράδειγμα με τη πρόταση αυτής της ανάρτησης. Η παρούσα κυβέρνηση όμως που συμβουλεύεται Τούρκους, οικονομικούς δολοφόνους και σπεκουλαδόρους από τη χώρα του ΓΑΠ δεν μπορεί να βρει λύση για την Ελλάδα, τη μικρομεσαία τάξη και τα παιδιά μας.
    Αυτοί όλοι έχουν άλλους στόχους και άλλη προοπτική.

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 21/05/2011 09:47:07

    Δεν νομίζω να αλλάξει προς το θετικό το κλίμα στις αγορές με τέτοιες κινήσεις. Κάθε, ΚΑΘΕ κίνηση που αποτελεί ομολογία αδυναμίας να δανειστούμε ως κυρίαρχο κράτος θα χειροτερεύει και δεν θα βελτιώνει την εικόνα μας στις αγορές.

    Η μόνη λύση είναι να στραφούμε με αυτοπεποίθηση στις αγορές και να τις αφήσουμε να μας δανείσουν ΟΣΟ-ΟΣΟ!

    Ήδη η Ελλάδα των ΓΑΠ-Παπακ (δηλαδή, η Ελλάδα στη χειρότερη δυνατή εκδοχή της) καταφέρνει και δανείζεται με έντοκα γραμμάτια, όχι μόνον από την ελληνική, αλλά και από τη διεθνή αγορά. Μάλιστα, στην τελευταία έκδοση συνέβη το εξής: Πήραμε 1,625 δις, εξ αυτών το 34% από ξένους. Οι προσφορές για την έκδοση υπερκαλύφθηκαν κατά 3,58 φορές (!!!). Εξάμηνα έντοκα. Βασικά, απόδοση σε ευρώ 4,88% για έξι μήνες, που πρόσφερε η Ελλάδα, δεν βρίσκεις εύκολα, οπότε έσπευσαν και κάποιοι ξένοι να επωφεληθούν - με κάποιο υψηλό ρίσκο, αν θέλετε.

    Όμως, αν αναγάγουμε το 34% στο 3,58, βλέπουμε ότι, αν δεν υπήρχαν οι Έλληνες να προσφέρουν, οι ξένοι θα είχαν υπερκαλύψει την έκδοση από μόνοι τους, αφού θα είχαν προσφέρει (34 x 3,58 =) 121% της έκδοσης!!!

    Με επιτόκιο χαμηλότερο από του Μνημονίου, παρακαλώ! Θα μου πεις, για έξι μήνες. Για έξι μήνες. Τι σημασία έχει; Σε έξι μήνες καινούργια έκδοση και μετά καινούργια και πάλι καινουργια, μέχρι να στρώσει το πράγμα και να βγάλεις μακροπρόθεσμα ομόλογα.

    Ήδη είναι κοινό μυστικό ότι, ενόψει της αμφίβολης εκταμίευσης της πέμπτης δόσης, η κυβέρνηση προσανατολίζεται στο να δανειστεί κάποιο επιπλέον ρευστό με έντοκα γραμμάτια.

    Αν όμως η Ελλάδα καταφέρνει και καλύπτει δανειακές ανάγκες μέσω εντόκων γραμματίων, τότε δεν έχει ανάγκη κανένα Μνημόνιο και καμία τρόικα! Ο βραχυπρόθεσμος δανεισμός είναι πολύ πιο εύκολος και το είχα προτείνει κι εγώ εδώ μέσα, λίγο πριν ανακοινώσει ο ΓΑΠ από το Καστελόριζο ότι μπαίνουμε στο Μνημόνιο!

    Λύσεις υπάρχουν, αρκεί να αντιμετωπίζουμε την κατάσταση με στοιχειώδη αυτοπεποίθηση. Ελλείμματα είχαν κι άλλοι. Θα τα καλύψουμε. Δεν γίνεται αλλιώς.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Επώνυμος 21/05/2011 11:53:05

      "Ήδη είναι κοινό μυστικό ότι, ενόψει της αμφίβολης εκταμίευσης της πέμπτης δόσης, η κυβέρνηση προσανατολίζεται στο να δανειστεί κάποιο επιπλέον ρευστό με έντοκα γραμμάτια."
      Την ειπες την αληθεια...!!!

      ΠΠ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/05/2011 11:59:09

    . δεν εχουμε καμια τυχη !
    η προταση προχωραει, με μεθοδικοτητα.
    καθε υλοποιησιμη εναλλακτικη στα Ασφ Ταμεια, ειναι βιωσιμη γ αυτα !! ποις να αρνηθει?
    Οι ιδιωτες κατοχοι, το ιδιο... και οχι για 30-50 χρονια, ισως για 8-10 χρονια! να κοντυνει το οραμα...
    Πρεπει ομως να μας φοβηθει το ματι τους !!! να μην ειμαστε προσαρμοσιμοι και προβλεψιμοι.....!! ολοι οι Δανειστες και οι Αγορες εχουν κανει σχεδια πανω στα οποια καταρτιζουν τα πλανα τους... σ αυτα τα σχεδια εχουν ολα οσα η Ελλαδα - φανταζονται μποριε να κανει! Αν κανουμε αυτο που δεν φανταζονται... τοτε η καθε ιδεα θα μπορει να υλοποιηθει.. διαφορετικα εχουν ετοιμες τις παντησεις αλλα και τις αντιδρασεις των αγορων στην κωλοτσεπη!!!...

    ΠΠ

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 21/05/2011 12:03:41

    Kατι αλλο που μπορει να γινει ειναι η ανταλλαγη δημοσιας περιουσιας με τα ομοολογα που κρατουν τα ασφαλιστικα ταμεια.
    Ετσι και τα ταμεια παυουν να φοβουνται το οποιοδηποτε κουρεμα ,το δημοσιο χρεος μειωνεται σε ονομαστικο ποσοστο και η περιουσια μενει σε ελληνικα χερια (στα ταμεια).

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ψυχραιμια 21/05/2011 13:21:06

      Η πρόταση αυτή (αναφέρεται και στο άρθρο, έχει ακουστεί και αλλού) είναι πολύ ενδιαφέρουσα και άκρως ρεαλιστική.
      Από έναν αξιόπιστο υπολογισμό, προκύπτει ότι το συνολικό ποσοστό του δημόσιου χρέους σε ομόλογα που ανήκει σε "εσωτερικούς" δανειστές όπως Ελληνικές και Κυπριακές Τράπεζες σύν ασφαλιστικά ταμεία εσωτερικού, είναι 35 - 40 %.
      Μεταβιβάζοντας δημόσια συμμετοχή ΔΕΚΟ ή και ακίνητα στους "εσωτερικούς" δανειστές - έναντι αποπληρωμής ομολόγων στη λήξη, ή και ενωρίτερα συναινετικά, έχεις τα εξής ωφέλη:
      1. Μειώνεται το Δημόσιο χρέος σε ποσοστό ανάλογο. Π.χ. με μεταβίβαση συμμετοχών 40 δις, το χρέος από 340 δις (σημερινό) γίνεται 300, δηλ. από 150 % του ΑΕΠ πέφτει αμέσως μόνο με αυτό στα 132 %.
      2. Καμμιά ζημιά στους ισολογισμούς ταμείων και τραπεζών, άν τιμολογηθούν σωστά τα μεταβιβαζόμενα. Και μελλοντική υπεραξία.
      3. Οι Τράπεζες και τα Ταμεία μπορούν μετά να τιτλοποιήσουν, ενοικιάσουν ή και πουλήσουν τα νέα τους περιουσιακά στοιχεία, ανάλογα με τις ανάγκες τους σε ρευστότητα και τις συνθήκες - προοπτικές της αγοράς, τη ζήτηση, υπεραξίες κτλ.
      Τελικά, όλοι οι συναλλασσόμενοι θα έχουν οφέλη.
      Προυπόθεση για τέτοιες συναλλαγές είναι βέβαια να τις φέρει σε πέρας ένας ανεξάρτητος αλλά εποπτευόμενος από κοινού από το Ελληνικό κράτος και την ΕΚΤ φορέας διαχείρισης. Κάτι σαν τη Γερμανική Treuhand, που διεκπεραίωσε επιτυχέστατα την ιδιωτικοποίηση (ή εν μέρει, μεταβίβαση στο κοινό πιά κράτος), της κρατικής περιουσίας της πρώην Ανατολικής Γερμανίας.
      Υ.Γ. Άν υπολογίσουμε και τα ομόλογα που κατέχει ήδη η ΕΚΤ, το συνολικό ποσοστό δημόσιου χρέους σε ομόλογα που ανήκει σε "φιλικούς" δανειστές είναι γύρω στο 60 - 65 %.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ ψυχραιμια 22/05/2011 14:00:14

      σειρηνες..ακουγεται δελεαστικο και τα ταμεια ειναι 'ευκολος στοχος'
      αλλα το αποτελεσμα ειναι ο'τι δεν θα μπορουν να πληρωνουν συνταξεις
      σαν μετρο δεν διαφερει πολυ (αν το σκεφτεις) απο τη δεσμευση καταθεσεων (πανω απο ενα οριο) και ανταλλαγη με ομολογα.

  5. Πητ avatar
    Πητ 21/05/2011 12:16:48

    Δύσκολα μπορεί να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο. Ακόμα κι αν δεχτούν τα Ταμεία και οι τράπεζες, τι θα κάνουμε με τους ξένους; Ακόμα και τις κυπριακές τις τράπεζες θα είναι δύσκολο να τις πείσουμε, πόσο μάλλον να τις αναγκάσουμε, να κρατήσουν τα ομόλογα μας.

  6. zame avatar
    zame 21/05/2011 12:24:44

    Πολυ καλη σκεψη & χρησιμη ακουγετε η προταση του κυριου Κ.Ροδινου.
    Γιατι οχι και εφικτη ?

  7. zame avatar
    zame 21/05/2011 13:49:45

    ...ΔΥΣΚΟΛΙΑ..στην ΒΟΥΛΗΣΗ...!
    ..ειδατε ποσο παρανοϊκά δυσκολα καναμε & στιμωξαμε τα πραγματα..
    ετσι που ο Ορθολογισμος να μην διατίθεται στην υπηρεσία λύσης του ΚΟΙΝΟΥ προβλήματος....
    ..το ΧΑΣΑΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ...?

  8. ierofantis avatar
    ierofantis 21/05/2011 22:31:26

    Κάποιες παρατηρήσεις, αν επιτρέπεται.

    Στο βήμα πρώτο, α) μερίμνησε πρώτα για την πλήρη (και ξέρω τι λέω) επανακρατικοποίηση της Τράπεζας της Ελλάδος. Δημόσια κατά 100% του μετοχικού της κεφαλαίου, β) βγάλτη από το χρηματηστήριο και γ) διόρισε διοικήσεις στα ασφαλιστικά ταμεία που να κατέχουν το real estate.

    Στο βήμα δεύτερο, μη τις καλέσεις καν. Κρατικοποίησέ τις πλήρως. Αγόρασε επιθετικά στο χρηματιστήριο το 100% των μετοχών τους. Δεν θα σου στοιχήσει παραπάνω από 1 με 1,5 δις Ευρώ. Ίδρυσε ένα νέο νομικό πρόσωπο στο οποίο θα μεταβιβάσεις τις καταθέσεις τους, τα υγιή δάνεια (δηλαδή όσα δάνεια καλύπτονται από εμπράγματες εξασφαλίσεις ποσού πάνω από το 100% των δανείων) και την αξιοποιήσημη περιουσία τους από άποψης παγίων. Τα κουφάρια τους εκκαθάρισέ τα. Το μεν χρέος υπό τη μορφή ομολόγων που διακρατούν ακόμη και δεν το έχουν διαβιβάσει στην ΕΚΤ για ρευστότητα, το διαγράφεις. Το άλλο που έχει μεταβιβαστεί στην ΕΚΤ, διαπραγματεύεσαι να το μεταβάλλεις σε μακροπρόθεσμο, με την εγγύηση του νέου νομικού προσώπου που έχεις δημιουργήσει, και το οποίο είναι από άποψης ισολογισμού, απολύτως καθαρό και ισχυρό.

    Ήδη είσαι σε credit default event.

    Ήδη πληρώνονται CDS.

    Ήδη τα περιθώρια έχουν εκτιναχθεί στο Θεό.

    Ήδη είσαι εκτός αγορών.

    Το ίδιο και οι ιδιωτικές σου Τράπεζες.

    Στο βήμα τρίτο, μόνη λύση υπό αυτό το περιβάλλον, κρατικοποίηση. Με τον ίδιο τρόπο όπως για το βήμα δεύτερον.

    Ετοιμάσου για Δραχμή...

  9. rally monkey avatar
    rally monkey 22/05/2011 13:51:33

    οπως ειπε καποιος οσοι προτεινουν 'επιμηκυνση' σαν εναλλακτικη του haircut μαλλον αγνοουν την εννοια του time-value-of-money και πως η 'επιμηκυνση' καταστρεφει την 'παρουσα αξια' του χρεους ..εχει 100% δικαιο
    αν γινει κατι τετοιο αυτοματως οι Ελληνικες τραπεζες χανουν το δικαωμα αντλησης ρευστοτητας απο την ΕΚΤ (και να μην μπουμε σε λεπτομερειες για το τι σημαινει αυτο..)
    προτασεις στο τραπεζι πολλες (ΖΙΙ, κλπ κλπ)
    αλλα δεν ειναι οι προτασεις που λειπουν ειναι η ηγεσια
    καθε μερα που η ομαδα ΓΑΠ παραμεμενει στην κυβερνηση ο τοπος την πληρωνει
    και ο λαος παραδεχομαι ο'τι δεν το εχει καταλαβει
    αν ομως το εχει καταλαβει ο ΑΣ πως δικαιολογειται η σταση του?

  10. zame avatar
    zame 23/05/2011 12:19:32

    το 1967 ο Χρηματιστης Ροτσιλντ ελεγε οτι "αυτο που μας σωζει και δεν μας εχει λυντσαρει ακομα ο κοσμος, ειναι οτι την Τραπεζικη λογιστικη δεν την καταλαβαινει ευκολα."

    Ενω ο Λορδος Μερβιν Κινγκ, διοικητης της Τραπεζας της Αγγλιας 2010 "Δεν μπορώ να αντιληφθώ γιατί η κοινωνία δεν έχει πάρει ακόμα στο κυνήγι τους τραπεζίτες”.
    ..(..μπας & σκισουν κανενα καλτσον..? η μονον η ιδεα απωλειας των προσδοκομενων κερδων..φερνει "τσουναμι" αντιδρασεων & δικαιολογιων..)