#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/01/2010 21:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μήπως πρέπει να σταματήσουμε να πληρώνουμε την ΕΡΤ;



Μετά τις αποκαλύψεις για το μισθολόγιο της ΕΡΤ οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ και μόνιμοι υπάλληλοι του υπουργείου Πολιτισμού, Παντελής Ασπραδάκης και Άρια Αγάτσα, με επιστολή τους που έδωσαν στη δημοσιότητα, δήλωσαν ότι παραιτούνται από το μισθό τους στην ΕΡΤ από 15/1/2010. Και όπως εξήγησε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος κ. Πεταλωτής το έκαναν αυτό για «να διευκολύνουν την οικονομική πολιτική της κυβέρνησης και την αντιμετώπιση των μεγάλων οικονομικών προβλημάτων, δήλωσαν ότι παραιτούνται της μισθοδοσίας τους»

Δηλαδή από τις 4 Οκτωβρίου μέχρι τις 15/01 που σήμερα εισέπρατταν κανονικά τον μισθό τους από την ΕΡΤ μαζί με την βουλευτική αποζημίωση δεν είχαν καταλάβει ότι η χώρα βρίσκεται στο χείλος της κατάρρευσης; Ζούσαν σε άλλο τόπο; Μας περνάει κανείς για ηλίθιους;

Μήπως όμως πρέπει να σταματήσουμε ΕΜΕΙΣ να πληρώνουμε την ΕΡΤ για να παίζουν τα παιχνίδια τους οι εκάστοτε Ρουσόπουλοι και Γερουλάνοι;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/01/2010 21:25:51

    Πως σταματάς να πληρώνεις ΕΡΤ; Κάτι πρέπει να σταματήσουμε να πληρώνουμε...

    • Dimi avatar
      Dimi @ archaeopteryx 19/01/2010 00:15:09

      Μπορούμε να σταματήσουμε να πληρώνουμε ΕΡΤ, καταβάλοντας το αναλογούν ποσό γιά ΕΡΤ στο Tαμείο Παρακαταθηκών και Δανείων, με γραπτή, πρωτοκολλημένη ενημέρωση της ΔΕΗ και ΕΡΤ, γιά τον αριθμό Σύστασης της Παρακαταθήκης υπέρ ΕΡΤ. Γιά την σύσταση, καταβάλλονται Δικαιώματα του Ταμείου και Τρίτων, π.χ. γιά ποσό Παρακαταθήκης 23 Ευρώ, τα Δικαιώματα του Ταμείου είναι 0.12 Ευρώ.

      Με αυτό τον νόμιμο τρόπο, η ΔΕΗ εισπράττει την αξία του Ηλεκτρικού Ρεύματος και ΦΠΑ, μείον την αναλογία ΕΡΤ, χωρίς το δικαίωμα διακοπής της παροχής ηλεκτρικού ρεύματος στην κατοικία, επιχείρηση κλπ. Η απόδοση της Παρακαταθήκης στην δικαιούχο ΕΡΤ, ή σε εξουσιοδοτημένο πληρεξούσιό της, μπορεί να γίνει Μόνο με τα Πρωτότυπα Γραμμάτια της Παρακαταθήκης, τα οποία έχει στη κατοχή του ο Καταθέτης/Καταναλωτής.

    • koronia96 avatar
      koronia96 @ archaeopteryx 19/01/2010 10:51:09

      Dimi έχεις δοκιμάσει να το κάνεις αυτό;
      Στο "σύστημα εξόφλησης λογαριασμών" της ΔΕΗ δεν διαχωρίζεται το ρεύμα από την ΕΡΤ και τα δημοτικά τέλη. Αν δεν "μπει" όλο το ποσό απλά σου κόβουν το ρεύμα και μένεις με το προτόκωλο στο χέρι.

  2. Orestios avatar
    Orestios 18/01/2010 21:33:14

    Με ένα "συγγνώμη λάθος" πάλι ελπίζουν ότι θα την γλιτώσουν? Η παράταξη της διαφάνειας του GAP κυβερνά αλλά δεν μπορεί να αναλαμβάνει καμία ευθύνη? Φταίει η ΝΔ για αυτή τη φορά? Ο δυσπροσωδιακός έχει αντιληφθεί ότι λέει μάντολες?

  3. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 18/01/2010 21:37:48

    Δε διαφωνώ με τα περί ΕΡΤ, όμως και τους άχρηστους της ιδιωτικής τηλεόρασης εμείς τους πληρώνουμε μέσω της διαφήμισης, που τελικά επιβαρύνει τον καταναλωτή των διαφημιζόμενων προϊόντων. Γενικά η λειτουργία της τηλεόρασης έχει ένα τεράστιο οικονομικό κόστος που επιβαρύνει την κοινωνία χωρίς να αντισταθμίζεται από την παροχή στοιχειωδώς ωφέλιμων υπηρεσιών.

  4. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 18/01/2010 21:46:50

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ "ΟΛΙΓΟΝ ΕΓΚΥΟΣ".....

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/01/blog-post_3621.html

  5. Αδέσποτη avatar
    Αδέσποτη 18/01/2010 22:09:57

    Κακώς παραιτήθηκε η κ. Αγάτσα και δεν αυξάνει το κομπόδεμά της γιατί αν προκύψει κάτι με εισαγγελικό έλεγχο για όλα αυτά που υπέγραψε ως αντινομάρχης Βοιωτίας δεν ξέρει που θα καταλήξει.

  6. Y. avatar
    Y. 18/01/2010 22:21:32

    Κάποτε η Μελίνα είχε αρνηθεί να πληρώνει ΕΡΤ που συμπεριλαμβανόταν (όπως και τώρα) στο λογαριασμό τς ΔΕΗ, καταθέτοντας το καθαρό ποσό που αναλογούσε στο ρεύμα, στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων. Είχε μάλιστα προσβάλει και στα Αστικά, τη δυνατότητα της Διοίκησης για αυτή τη διαδικασία χρέωσης. Δε ξέρω που κατέληξε το όλο θέμα από τη νομική του πλευρά, πάντως ακόμη τη παπάρα την τρώμε.

    • ._ avatar
      ._ @ Y. 19/01/2010 00:01:38

      Νομίζω ότι ισχύει ακόμα.

      Αλήθεια πως και δεν είναι η Μάγια στην λίστα;

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 19/01/2010 01:34:54

      Ποια Μάγια? Τη μέλισσα? Κι αυτή τη περιφέρουν σε ανθοφορίζουσες περιοχές, όπως πρέπει για τα καλά μελίσσια.

  7. boanerges avatar
    boanerges 18/01/2010 23:01:22

    Αυτόν τον Γιάννη Πολίτη της ΝΕΤ απόψε ποιός τον πληρώνει; Μόνο οι πασόκοι πληρώνουν για την ΕΡΤ;
    Τι ξεσάλωμα είναι αυτό; Σαν κυβερνητικός εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ
    συμπεριφέρεται στην εκπομπή του! Και εκνευρίζεται κιόλας! Μιλάμε για ακραία περίπτωση πώρωσης. Ήμαρτον!

  8. kanis avatar
    kanis 19/01/2010 00:07:35

    Ο κ.Πευκιανάκης (γραφείο τύπου του επιτίμου κ.Μητσοτάκη)γιατί πληρωνόταν κάπου στα 240.000ευρώ το χρόνο από την ΕΡΤ, ως σύμβουλος ειδικών θέσεων;
    Τι θα πει "σύμβουλος ειδικών θέσεων";
    Από πότε ήταν στην ΕΡΤ και με τι έργο;
    Τι αφορούσεε η καταγγελία του κ.Βεργίτση, πρώην προέδρου της ΕΡΤ επί Μητσοτάκη(στη Ζούγκλα, αν θυμάμαι καλά), ότι κάποιοι του παρουσίασαν λίστες πολιτικά χαρακτηρισμένων υπαλλήλων, προς απόλυση;
    Τις λίστες δηλαδή,στην ΕΡΤ, προς απόλυση αλλά και προς πρόσληψη, αν υπήρχαν, ποιός και με ποιά κριτήρια τις συνέτασσε και τις επέβαλε;
    Ισχύει κάτι τέτοιο και στο υπόλοιπο δημόσιο;

    Τέλος, αν πιστεύετε, ότι πρέπει να πάψει να υπάρχει το ΒΒC,η RAI, κλπ , αν πιστεύετε στην καταστολή κι όχι στην εξυγίανση, τότε χαρίστε και την ΕΡΤ στο παζάρι.

    • Y. avatar
      Y. @ kanis 19/01/2010 02:47:09

      Φάινεται κανίς ότι γνωρίζεις τα “μέσα” της ΕΡΤ. Εκείνη την καταπληκτική ρεπόρτισα που έκανε δικαστικό (άρτιο και εμπεριστατωμένο ρεπορτάζ, με άριστη εκφορά λόγου), που χάθηκε? Μπας και την έφαγε η μαρμάγκα, ένεκα (ενδεχόμενα) “γαλάζιας γυναικός”?

    • kanis avatar
      kanis @ kanis 19/01/2010 09:06:38

      Φιλε Υ, δεν γνωρίζω τα "μέσα" της ΕΡΤ, απλά παρακολουθώ τα μέσα (ΜΜΕ)στην Ελλάδα. Επίσης, προσπαθώ να καταλάβω, τι θα πεί "μηχανισμός" Μητσοτάκη στα ΜΜΕ, τι θα πει αργομισθίες, που και πως εξυπηρετούσαν αυτό τον μηχανισμό, τόσα χρόνια. Κι αυτό ουδεμία σχέση έχει να κάνει με ...χρωματικές αποχρώσεις. Πόσοι βολεμένοι με το άλλοθι του αριστερού, έχει ακουστεί ότι ανήκουν σε αυτές τις λίστες, άλλωστε!!!

    • Y. avatar
      Y. @ kanis 19/01/2010 09:48:35

      Παλιά καραβάνα ο Μήτσος. Από το ’50 στο Ναό, συν άριστος δημοσιοσχεσίτης, συν DNA διαπλεκόμενου, συν τα διαχρονικά σαλιγκάρια της διοίκησης (ξέρεις, τα μαλάκια που διάγουν το βίο τους έρποντας και γλύφοντας, που προσωπικά τα έχω στο τοπ-τεν του μεζέ, και όποτε τα βρίσκω τα “ξευτιλίζω”-κυριολεκτικά και μεταφορικά), έχει στήσει τους μηχανισμούς του, και καταφέρει να τους διατηρεί. Θυμάμαι πρόσφατα με την αλλαγή του Σανιδά, Βήμα και Νέα, εκτενή ρεπορτάζ για το ποιόν προωθούσε η Οικογένεια. Άστα να πάνε.
      (..το ερώτημά μου προς εσέ, ήταν άνευ οιουδήποτε υπονοούμενου...απλά...να μαθαίνουμε)

    • kanis avatar
      kanis @ kanis 19/01/2010 10:02:03

      Τόσα βαφτιστήρια, τόσα αρνιά το Πάσχα, ΤΙ περίμενες με το αζημίωτο; Εχει και παιδιά να θρέψει!!!
      Μήπως πρέπει να γράφονται από τώρα όλα τα παιδιά του δημοτικού σε τέτοιες "λίστες" μπας και βρουν σε καμμιά δεκαετία δουλειά;;;

  9. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 19/01/2010 00:08:09

    Μάλλον τα δίνει όλα ο έρμος για να κρατήσει την εκπομπούλα του που του την χρυσοπλήρωνε η ΕΡΤ επί ΝΔ, τώρα βέβαια μπορεί να του περιέκοψαν το κάτι τις του και γι αυτό αντιπαρήλθε με υφάκι τις θρυλούμενες περικοπές των επιδομάτων των ΔΥ, πώς να το κάνουμε, σου λέει, όλοι μαζί ήμασταν στη μαρμίτα, τώρα μαζί πρέπει να πεινάσουμε (εμείς και ο Πολίτης!!!). Όμως φίλε μου, μη θυμώνεις, ευχήσου να μην τον μαζέψουν γρήγορα, κι αυτόν και το Ζούλα, και την Παναγιωταραία που γλύφουν τώρα εκεί που έφτυναν, είναι τόσο μα τόσο χρήσιμος και αφυπνιστικός ο εκνευρισμός που προκαλούν ...

  10. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 19/01/2010 00:10:32

    Η απάντηση αφορά το σχόλιο του boanerge.

  11. Fotini avatar
    Fotini 19/01/2010 00:10:37

    boanerges:

    Εμ, γι΄ αυτο επεσε ο ΚΚ! Με τετοια ΠΡΑΣΙΝΑ λαμογια στη ΕΡΤ τι τους ηθελε τους εχθρους! Ο Πολιτης ειναι τοσο πρασινοφανατισμενος που ουτε τα προσχηματα δεν κρατα πλεον!!! Αλλα δεν φταιει αυτος, φταιει ο ΚΚ που δεν εκοψε κεφαλια το 2004! Ολοι αυτοι οι φανατισμενοι δεν εχουν ιδεα του τι εστι ΣΥΝΑΙΝΕΣΙΣ. Το μονο που ξερουν ειναι πως ν΄ αρπαζουν καρεκλες και εξουσιες και να χρησιμοποιουν SUPER GLUE για να μην μπορει κανεις να τους ξεκολλησει. Τετοια μανια για εξουσια δεν την βλεπεις πουθενα στον κοσμο! Δωστε στους τα τω Καισαρι. . .

    • anonymous avatar
      anonymous @ Fotini 19/01/2010 00:19:18

      Συναίνεση γι αυτούς σήμαινε να μη χάσουν τα πόστα τους. Έτσι την καταλαβαίνουν. Κατά τη γνώμη μου η ΝΔ έπρεπε να εφαρμόσει σύστημα Θάτσερ. Από αυτούς δεν είχε πολιτικό κόστος, γιατί ούτως ή άλλως δεν την ψήφιζαν, κι έπρεπε να τους διώξει.

      Προσωπικά εγώ, μόλις εντόπισα πως κινήθηκαν κάποιοι γνωστοί μου ΠΑΣΟΚοι προεκλογικά, έχω αρχίσει να κόβω λάσπη και να τους κάνω πέρα. Τους ενδιέφερε μόνο η πάρτη τους και να κάνουν αναδιανομή εισοδήματος από τη δική μου τσέπη στη δική τους. Τέλος λοιπόν τα πολλά πολλά και δε θα ξέρουν και το λόγο.

  12. anonymous avatar
    anonymous 19/01/2010 00:29:33

    Δυστυχώς δε μπορούμε να σταματήσουμε να πληρώνουμε ΕΡΤ. το συγκεκριμένο τέλος έχει χαρακτηριστεί φόρος από το ΣτΕ και θα πρέπει να το πληρώνουμε.
    Σε όλη την Ευρώπη υπάρχουν τέτοια τέλη. Για να πάψουμε να πληρώνουμε θα πρέπει να αλλάξει πανευρωπαϊκά το καθεστώς και κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται.
    Βέβαια σε όλη την Ευρώπη πρέπει να έχεις τηλεόραση για να σου τα πάρουν. Στην Ελλάδα σου τα παίρνουν και χωρίς τηλεόραση.

    Εκείνο που είναι απαράδεκτο είναι να μπαίνουν τα τέλη στο λογαριασμό της ΔΕΗ. Μιλάω και για τα Δημοτικά τέλη. Χάνεται η δυνατότητα ελέγχου. Αν όμως σου ερχόταν το μπουγιουρντί από το Δήμο να δω αν ο κάθε βλαχοδήμαρχος θα μπορούσε να πάρει

    • Γυναίκα του Καίσαρα avatar
      Γυναίκα του Καίσαρα @ anonymous 19/01/2010 08:30:50

      Οντως έχει χαρακτηριστεί φόρος και πρέπει να πληρώνεται από αυτούς όμως που έχουν τηλεόραση. Συνεπώς δύο είνα τα βήματα:
      1) Πληρώνουμε μόνον την ΔΕΗ στο Ταμείο Παρακαταθηκών και
      2) Δεν πληρώνουμε τον φόρο της ΕΡΤ

      Ας έλθει η ΕΡΤ να επιδιώξει δικαστικά την πληρωμή της και βλέπουμε τι πανηγύρι θα γίνει!

  13. Ένας Τυχαίος avatar
    Ένας Τυχαίος 19/01/2010 02:25:19

    Και που το ξέρουμε ότι δε θα πληρώνονται; Επειδή το δήλωσαν;

    Δηλαδή οι υπεύθυνοι του ΠΑΣΟΚ στην ΕΡΤ δε θα πληρώνουν του ίδιους τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ για να έχουμε διαφάνεια παντού;

    Και πρέπει να το πιστέψω;.....χαχαχαχαχαχαχαχαχα..............

  14. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 19/01/2010 10:03:50

    Μα,ο Πολίτης μας φταίει;Αυτός είναι ο γυμνοσάλιαγκας;Η όλοι αυτοί της Ν.Δούλας που τον είχαν σε ΕΡΤ,98,4 και πάει λέγοντας;Λες και στέρεψε ο χώρος από στελέχη.Οσο γιά την κυρία με τη λευκή meche,γνωστός ο διαχρονικός ρόλος της κι άξιος ο μισθός της.Είναι...Augusta,ελικόπτερο παντός καιρού,ένα πράμα.Αφήστε βέβαια τον...πολιτικό δημοσκόπο κι αναλυτή του σταθμού του Δήμου της Αθήνας.Ναί,γιά τον κύριο... Καταφερτζή μιλάω,που μας τον σερβίρουν κάθε πρωί γιά να μας..... ενημερώσουν τους χαχόλους.Οι χάντρες,τα καθρεφτάκια και τα χτενάκια,διατηρούν πάντα την εκμαυλιστική τους λάμψη.Καλά να πάθουμε.Φαντασθείτε δηλαδή και να μην είχε εκλεγεί Δήμαρχος Αθηναίων,με το χρίσμα της ΝΔ.(Δεν μιλάμε μόνο γιά τον ...Μυκήτα,αλλά και γιά την προηγούμενη συντρόφισσα).Περαστικά.....

  15. Κώστας Ρ avatar
    Κώστας Ρ 22/03/2010 14:22:53

    έχω εργοταξιακό ρεύμα για την οικοδομή μου. Η ΔΕΗ μου είπε όταν μου το έδωσε ότι δεν μπορώ να συνδέσω οικιακές συσκευές σε αυτό αλλά μόνο εργαλεία και ότι σχετικό για να δουλέψω στην οικοδομή. Συγκεκριμένα δεν επιτρέπονται ούτε λαμπτήρες φωτισμού.

    Έλαβα λοιπόν τον λογαριασμό μου και εκτός από τα δημοτικά τέλη έχει και ΕΡΤ 9,48€. Τους είπα αφού έχει ΕΡΤ μπορώ να βάλω μια 60" PLASMA να βλέπουν ΕΡΤ οι μάστορες; Μου είπαν δεν το επιτρέπει το καταστατικό.


    Κανένα σχόλιο και ούτε περιμένω από κανένα κυβερνόντα να κάνει κάτι για τους νταβατζίδες.

    • Μάρκος avatar
      Μάρκος @ Κώστας Ρ 26/04/2010 10:58:56

      Πριν αρκετά χρόνια είχα διαβάσει το παρακάτω άρθρο που ακόμα και σήμερα παραμένει επίκαιρο.....

      Του ΛΟΥΚΑ ΘΕΟΧΑΡΟΠΟΥΛΟΥ
      Καθηγητή της Δημοσίας Οικονομίας και Δημοσιονομικής
      Νομοθεσίας εις την Σχολή Νομικών και Οικονομικών Επιστημών
      του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

      Ι.Α. Επί δεκαέξι χρόνια εισπράττεται με τους λογαριασμούς της ΔΕΗ από τους καταναλωτάς ηλεκτρικού ρεύματος παράνομη εισφορά υ-πέρ της ΕΡΤ, η οποία ανέρχεται ανά δίμηνο στο πόσο των δύο δισε-κατομμυρίων δραχμών περίπου και ύστερα από την πρόσφατη αύξη-ση της θα υπερβαίνει το ποσό των 3.500.000.000 δραχμών ανά δί-μηνο.
      Πράγματι ο αρχικός νόμος 230/1975 με το άρθρο 8 ηθέλησε να δώ-σει εξουσιοδότηση στο Υπουργικό Συμβούλιο, με απόφαση του να επιβάλλεται ανταποδοτικό τέλος υπέρ της ΕΡΤ. Μέχρι τότε τα έσοδα της ΕΡΤ ή των προκατόχων της ήταν: επιχορηγήσεις από τον κρατικό προϋπολογισμό, οι συνδρομές που η ΕΡΤ εισέπραττε από τους κατό-χους ραδιοφώνων και τα έσοδα από διαφημίσεις.
      Σε εκτέλεση λοιπόν του άρθρου 8 (παράγραφος 1) του νόμου 230/1975 εξεδόθησαν: Η υπ’ αριθ. 203/1975 πράξη του Υπουργικού Συμβουλίου με την οποία καθορίσθη για πρώτη φορά η εισφορά υ-πέρ της ΕΡΤ. Εν συνεχεία, η υπ’ αριθ. 229/1980 πράξη του Υπουργι-κού Συμβουλίου με την οποία αυξήθη η εισφορά αυτή. Και τέλος, η υπ’ αριθ. 101/1984 πράξη του Υπουργικού Συμβουλίου με την οποία αυξήθη η περαιτέρω εν λόγω εισφορά.
      Όλες αυτές οι αποφάσεις του Υπουργικού Συμβουλίου δεν επέβαλ-λον την εισφορά υπέρ της ΕΡΤ εις βάρος των κατόχων συσκευών ραδιοφώνου και τηλεοράσεως, αλλά εις βάρος των καταναλωτών η-λεκτρικού ρεύματος με βάση την αξία της καταναλισκομένης κατά μήνα ηλεκτρικής ενεργείας, δηλαδή εις βάρος των κατόχων μετρητού καταναλώσεως ρεύματος.
      Έτσι λοιπόν με την εισφορά της ΕΡΤ επεβαρύνετο οποιοσδήποτε κα-ταναλώνει ηλεκτρικό ρεύμα, ανεξαρτήτως εάν είναι κάτοχος ή όχι συσκευής ραδιοφώνου ή τηλεοράσεως. Με αποτέλεσμα να επιβαρύ-νονται και οι περιπτώσεις καταναλώσεως ρεύματος σε βοηθητικούς ή κοινόχρηστους χώρους, ακόμη και σε εκκλησίες και σε νεκροταφεία.
      Όλα αυτά προσδίδουν στην εισφορά υπέρ της ΕΡΤ την έννοια του φόρου και όχι του ανταποδοτικού τέλους όπως το τελευταίο ήθελε η εξουσιοδοτική διάταξη του ν. 230/1975. Και η επιβολή της ήταν α-ντισυνταγματική, δεδομένου ότι το ισχύον Σύνταγμα του 1975 στο άρθρο 78 § 1 ορίζει ότι: κανείς φόρος δεν επιβάλλεται ούτε εισπράτ-τεται χωρίς τυπικό νόμο, χωρίς δηλαδή πράξη της Νομοθετικής Ε-ξουσίας.
      Αυτά εδιδάσκοντο και διδάσκονται από τον υποφαινόμενο εις τους φοιτητάς ως εκ της επιστημονικής ειδικότητος του στο Φορολογικό Δίκαιο.