#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/01/2011 22:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι με τους κερδοσκόπους;



Μια διαφημιστική εταιρεία στην Αγγλία, η  Capital Spreads, με διαφημιστική καταχώρηση στο Metro του Λονδίνου, προτείνει στο κοινό να «σορτάρει» στα Ελληνικά ομόλογα. Να επενδύσει, δηλαδή, στη χρεωκοπία μας. (Ο εκπρόσωπός της είπε οτι πρόκειται για πλάκα, αλλά το αστείο είναι πολύ κρύο ακόμα και για τους άγγλους και εν πάση περιπτωσει αυτά τα θέματα δεν ενδείκνυνται για πλάκα.)

Ο μάνατζερ της Pimco, μιας  επενδυτικής εταιρείας,   προβλέπει την αναδιάρθρωση του χρέους της Ελλάδος, της Ιρλανδίας και της Πορτογαλίας και προτείνει την έξοδό τους από το ευρώ.

Οι γνωστοί …οίκοι αξιολόγησης, έχουν προαναγγείλει νέες υποβαθμίσεις της ελληνικής οικονομίας, εντός του Ιανουαρίου.

Όλα αυτά δεν είναι αθώα.

Κανένας δεν ισχυρίζεται οτι η κατάσταση της ελληνικής οικονομίας είναι ειδυλλιακή, όμως, αυτό το παιχνίδι είναι στημένο.

Κάποιοι κερδίζουν απίστευτα ποσά σε βάρος μας.

Γι αυτό το λόγο:

Δημιουργούν ένα αρνητικό κλίμα για την ελληνική οικονομία.

Δυσφημούν τη χώρα μας.

Εκτινάσσουν τα spreads  και το κόστος δανεισμού.

Μήπως  πρέπει να αντιδράσουμε πιο δυναμικά και να μην τα καταπίνουμε όλα τόσο  εύκολα.

Και τι εννοώ: Γιατί η κυβέρνηση δεν καταθέτει εναντίον  όλων αυτών, μαζικές αγωγές για συκοφαντική δυσφήμηση της χώρας;

Και αν δεν το κάνει η Kυβέρνηση του Mνημονίου, μήπως πρέπει να το κάνουν κάποιοι άλλοι;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. zackii avatar
    zackii 04/01/2011 22:36:04

    Μάθανε ότι....και ήρθαν και οι -καθ'έξιν- ντιντήδες...

  2. Grandwazoo avatar
    Grandwazoo 04/01/2011 23:38:50

    Γιατι αραγε ο ισχυρος ανδρας της Deutsche Bank και δεξι χερι της κ. Μερκελ, Γιοζεφ Ακερμαν, συνεχιζει να κανει δηλωσεις κατα της ελληνικης οικονομιας ?
    Swsta, thn adynamia ths ellhnikhs oikonomias thn ekmetaleuontai kerdoskopoi, kai h krish xeirotereyei...
    Oi oikoi aksiologhshs mas bgazoun axrhstous kai katopin ta spreads kai oi times twn CDS ftanoun sta ypsh. Den prepei na einai tyxio to oti h A. Merkel kthysterhse toso thn egkrish tou daneiou, mexri dhladh ta CDS na ftasoun sta ypsh kai na ta tsepwsei h Deutsche Bank. ''Parepiptwntws'', h Deutsche Bank mazi me dyo amerikanikes - J. P. Morgan kai G. Sachs - elegxoun to 75% (!!!) ths pagkosmias agoras CDS.
    Alla ti na kanoun oi agwges enantia se aytous tous gigantes? Kai poios tha kanei tis agwges? An mporouse na bohthisei h Eurwph se ena tetoio egxeirhma ok, alla ki auto pws na ginei, otan h Eurwph ousiastika einai h Merkel, dhladh h Deutsche Bank ?

  3. Προφήτης avatar
    Προφήτης 04/01/2011 23:43:08

    Δεν είναι "αγγλικά αστειάκια" διαφωνώ με τον τόνο παρουσίασης, είναι ο πυρήνας της λογικής της λειτουργίας όλων αυτών των παρασίτων.

    Οι άνθρωποι ζουν από αυτό :
    ο θάνατός μας είναι η ζωή τους.

    Η οικονομική μας καταστροφή είναι το κέρδος τους.

    Η ανθρώπινη φύση εμπεριέχει και τον άγιο και το τέρας, αν αμφιβάλλετε μπορείτε να περάσετε μια βόλτα από ακροατήρια.
    Ο αγγλοσαξονικός χρηματοπιστωτικός καπιταλισμός, με δήθεν φιλοσοφικό υπόβαθρο τον "Λεβιάθαν" και δήθεν ιδεολογικό περίβλημα την "ελευθερία" υποδαυλίζει ένστικτα όπου ο άνθρωπος γίνεται "λύκος εναντίον όλων", "uomo uomini lupus".

    Εξ ου και μια οικονομική συμπεριφορά που απαιτεί ελευθερία κινήσεων από ΚΑΘΕ φραγμό που έχει τεθεί από την κοινωνία, την ηθική, την παράδοση, την ιστορία.

    Μόνο η αμείλικτη πάταξη της τερατώδους φύσης παραδειγματίζει αρνητικά και επιτρέπει στις κοινωνίες να λειτουργούν.

    Οι σπεκουλαδόροι εκτελούνται.

    Οι υποστηρικτές τους πίσσα και πούπουλα.

    ***
    Τα πολιτικά όρια της Ευρώπης είναι ακριβώς ο οικονομικός περιορισμός των Αγγλοαμερικανών, η απαγόρευση αυτών των πρακτικών στην ΕΕ και η ύψωση αοράτου "τείχους" εμπόδισης συναλλαγών σε Ατλαντικό και Μάγχη. Μέχρι σήμερα μόνο ο Σόϊμπλε έκανε κάτι ελάχιστα και μόνο φυσικά για την Γερμανική επικράτεια, όπου είχε δικαιοδοσία.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Προφήτης 05/01/2011 00:20:06

      έχεις τα ίδια επιχειρήματα και την ίδια ρητορεία με τον Φίλιππο τον Α' της Γαλλίας. Μόνο που εκείνους τους καθάρισε ένω εσύ είσαι ακομα στα λόγια χαχαχάαα!

      " ..Ο Φίλιππος, προκειμένου να καλύψει τα πολεμικά του έξοδα, στράφηκε πρώτα ενάντια στους Εβραίους, που τους εξόρισε (1306) και δήμευσε τις τεράστιες περιουσίες τους... ...Το Φεβρουάριο του 1307, χιλιάδες Ναΐτες ιππότες συνελήφθησαν και αργότερα εκτελέστηκαν. Ο Φίλιππος Δ' χρησιμοποίησε την επιρροή του απέναντι στον Πάπα Κλήμεντα Ε΄, προκειμένου να αποκηρύξει τους Ναΐτες, να δημεύσει τις πλούσιες περιουσίες τους και να τις χρησιμοποιήσει στα δικά του υπέρογκα στρατιωτικά..." κλπ

      h++p://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CE%AF%CE%BB%CE%B9%CF%80%CF%80%CE%BF%CF%82_%CE%94'_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%93%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AF%CE%B1%CF%82
      (Φίλιππος ο Δ' Γαλλίας)

      Πάμπολλες τέτοιες ιστορίες από το 1000 μΧ και μετά. Απομένει να διελευκανθεί αν το λακιρντί με τους κερδοσκόπους ξεκίνησε με τους Εβραίους ή με τους Τεύτωνες (που είναι οι Ναϊτες που γλύτωσαν από τον Φίλιππο τον Δ' τον Ωραίο και πήγαν στην Γερμανία)

      Αν ποτέ θες να κάνεις σοβαρή κουβέντα για το θέμα των κερδοσκόπων και όλα αυτά, θα ξεκινήσουμε με Ερώτημα 1) Πού έχεις τα λεφτά της συνταξής σου; Ερώτημα 2) Είσαι ευχαριστημένος με την απόδοσή τους; Ερώτημα 3) Τι στομάχι για ρίσκο έχεις; Κλπ.

      Φαντάσου να είσαι Γάλλος Προφήτης και να μάθεις ότι η σύνταξή σου είναι όλη σε Ελληνικά ομόλογα που ΔΕΝ πούλησε το ταμείο σου πέρυσι με το προκυρήχτηκαν εκλογές, γιατί πίστευε (όπως εγώ) ότι ο ΓΑΠ κάτι θα κατάφερνε καλύτερο... Φαντάσου! Τον σκοτώνεις ή δεν τον σκοτώνεις τον αχρείο διαχειριστή του ταμείου σου που δεν κερδοσκόπησε; Ή σκοτώνεις τον άλλο που κερδοσκόπησε;

      Εκείνος που κερδοσκόπησε, πήρε 98 λεπτά στο ευρώ, εσύ τα έχεις στα 70 λεπτά στο ευρώ... Και τι κάνεις Προφήτη; Τα κρατάς ή τα πουλάς και γράφεις την ζημιά και τελειώνεις; Ή θα σου πουλήσει κανείς κανένα swap και αντί για 30% ζημιά μπορεί να την μειώσεις στα 12%. Δεν είναι φιλοσοφικό, ή ιδεολογικό, για την σύνταξή σου μιλάμε.

      Αν μου πεις ότι δεν πιστεύεις σε συντάξεις, μόνο τότε δικαιώνεσαι. Εγώ δεν πιστεύω σε συντάξεις γιατί ξέρω ότι όταν θα έρθει η ώρα δεν θα υπάρχει μία. Είτε λόγω πληθωρισμού είτε λόγω άλλων. Κάρμα.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/01/2011 00:52:54

    αλλά να απαντήσω στο σαφές ερώτημα

    Νομικά, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα (ο ¨κερδοσκόπος" το κάνει για τα πραγματικά συμφέροντα κάποιου πελάτη του)

    Πρακτικά, εάν κάποιος πονηρός κάνει μαϊμουδιές προς τα πάνω ή προς τα κάτω, με το χαρτί σου, ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΛΕΦΤΑ μπορείς να κάνεις κάτι. Αν στο κάνει αεροπλάνο του χώνεις ένα μάτσο και ΔΕΝ ξανάρχεται (και κερδίζεις κιόλας). Αν στο κάνει υποβρύχιο, τον αφήνεις να πάει βαθειάααα... αγοράζεις ένα πακετάκι (ή αν είσαι πονηρός βάζεις δικό σου αεροπλανητή) και τον έχασε για πάντα.

    Αυτό προϋποθέτει ρευστότητα, πονηριά, διακριτικότητα κλπ. Τώρα, ΔΕΝ γίνεται. Τον Οκτώβριο γινόταν μια χαρά. Κάποτε θα μάθουμε τι μας έκαναν ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ, το πρώτο εξάμηνο. Οι κερδοσκόποι την δουλειά τους, εμείς την δουλειά μας.

    Ενας ντήλερ ομολόγων θα σας τα πει καλύτερα (εγώ τα διαβάζω στην ουϊκιπήντια how to kill negative speculation)

  5. δημης avatar
    δημης 05/01/2011 00:57:04

    "Οι γνωστοί …οίκοι αξιολόγησης," Όταν μπλέκοται τα δικά τους πράγματα με τα δικά τους....(όπως έλεγε στην χαρτοπαίχτρα η Βλαχοπούλου)

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ δημης 05/01/2011 01:04:10

      Οι οίκοι αξιολόγησης, εκτός αν κάνουν άτομα insider trading --χλωμό με κρατικά ομόλογα , δουλεύουν από την μία για τους θεσμικούς επενδυτές, ΚΥΡΙΩΣ για αυτούς, αλλά από την άλλη για αυτόν που εκδίδει το χαρτί. Μπορεί να κάνουν λάθος, αλλά αν πάρουν συστηματικά την μία θέση ή την άλλη, ΘΑ ΦΑΝΕΙ, δεν κρύβεται. Ή οι μέν θα τον γδάρουν, ή οι δε. Να μου πεις ο ανάδοχος, έχει κίνητρο να υποτιμήσει μία καινούργια έκδοση για να μην του μείνει. Αλλά όλα είναι τώρα best efforts. Ο ρέητινγκ, δύσκολα, μεροληπτεί συτηματικά (δεν θα είχε δουλειά)

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ archaeopteryx 05/01/2011 01:05:05

        insider trading σε κρατικά χαρτιά γίνεται... αλλά μάντεψε από ποιόν...

  6. Orestios avatar
    Orestios 05/01/2011 01:14:37

    Τί να καταθέσει η κυβέρνηση? Αγωγές?
    Στους συνεργάτες της?

  7. Apollonios avatar
    Apollonios 05/01/2011 02:11:35

    Είναι σα να πηδάς για μπάνιο σε μια θάλασσα που ξέρεις ότι είναι γεμάτη καρχαρίες, και μετά να διαμαρτύρεσαι και να τους απειλείς με μηνύσεις...
    Πολύ αργά για μαγκιές...

  8. sawas avatar
    sawas 05/01/2011 02:34:19

    Δες την περίπτωση της LB!!!!!

    Την ημέρα ανακήρυξης της πτώχευσης άλλαξαν την βαθμολόγηση σε junk.....όχι πριν!!!!

    Η ήταν μιλημένοι η είναι άσχετοι με το αντικείμενο ........και οι 3!!!!!!

    Άλλαξε κάτι μετά από την ΜΕΓΑπατατα? ΟΧΙ!!!

    Πως το λένε? Business as usual?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ sawas 05/01/2011 11:50:11

      1 ή 10 πατάτες δεν αναιρούν την λογική. Υπάρχει ανωμαλία στα ρυθμιστικά τους από το 91 και μετά. Αλλά άντε φτιάξε τα ρυθμιστικά σε ύφεση... Αλλά αυτό χρειάζεται, Ο γύψος δεν λύνει προβλήματα.

  9. sawas avatar
    sawas 05/01/2011 02:55:41

    Μην συνδέουμε το κέρδος με την σπέκουλα, ειδικά αν το δεύτερο γίνεται σε βάρος κοινωνικών συνόλων.

    Άλλο πράγμα να επενδύεις και άλλο πράγμα να ρισκάρεις….
    Επενδύεις σε γερμανικά ομολόγα …ανύπαρκτο ρίσκο, σπεκουλάρεις στην τιμή των σιτηρών…μέγα κοινωνικό ρίσκο.

    Η σύνταξη της γιαγιάς αν δεν υπήρχε η απληστία (greed)+ρισκο δεν θα κινδύνευε σήμερα. Η αγιοποίηση της μεγιστοποίησης του κέρδους, άφησε αχαλίνωτη την έκθεση σε ρίσκο και κινδύνους με τα γνωστά αποτελέσματα…….γνωστά και ως ΦΟΥΣΚΕΣ
    H**p://en.wikipedia.org/wiki/Economic_bubble

    Όποιος θέλει, ας παίξει ρωσική ρουλέτα με το στοίχημα το «κεφάλι του», ΜΕΓΑ ΡΙΣΚΟ, αδρεναλίνη στο κόκκινο, όλο και σε κάποια μαγαζιά θα έχει καλές τιμές εκκίνησης, αλλά όχι with other peoples money για την πάρτη του……

  10. DC_expat avatar
    DC_expat 05/01/2011 06:30:22

    Δύο σχόλια:
    α) η PIMCO και οι συναφείς εταιρείες διαδίδουν όλες αυτές τις πληροφορίες γιατί κερδίζουν από την αύξηση της διακύμανσης (volatility) και γιατί θέλουν να τοποθετηθούν σε χαμηλότερες τιμές σε αυτά ακριβώς τα ομόλογα που τώρα κατηγορούν. Για παράδειγμα το 2006-2007 ο Bill Gross που είναι συνιδρυτής της PIMCO έβγαινε στα ΜΜΕ εδώ στις ΗΠΑ και έλεγε ότι τα Αμερικάνικα ομόλογα είναι απαράδεκτη επένδυση .... μετά από μερικούς μήνες φάνηκε ότι η PIMCO αγόραζε Αμερικάνικα ομόλογα εκείνη ακριβώς την περίοδο!

    β) Σχετικά με την αντιμετώπιση των κερδοσκόπων υπάρχουν πολλοί ¨πλάγιοι¨, αλλά εξαιρετικά αποτελεσματικοί, τρόποι. Π.χ. το κράτος μπορεί να κατηγορήσει συγκεκριμένα στελέχη διεθνών χρηματοοικονομικών εταιρειών για ¨προώθηση φοροδιαφυγής¨ και
    ¨διευκόλυνση στο πλύσιμο χρήματος¨, να βγάλει ένα διεθνές ένταλμα μέσω της Interpol και άσε τους μετά να ψάχνονται. Αυτή την τακτική έχει τελειοποιηθεί από τις μεγάλες δυνάμεις, αλλά για μικρές χώρες χρειάζονται πολιτικοί με θάρρος που να μή μασάνε για την κριτική που θα δεχτούν. Δηλαδή ξεχάστε το για την περίπτωση της Ελλάδας του GAP.

  11. Λιλα avatar
    Λιλα 05/01/2011 11:45:51

    Τίποτα δεν πρέπει να κάνουμε απλά να αρνηθούμε το χρέος και να διώξουμε το ΔΝΤ και αμα μας παραζαλύσουνε να κρατικοποιήσουμε και τις περιουσίες των ξένων υπηκόοων.
    Περιμένω Φαηλο μια χωρίς περιστροφές έντονη ανακοίνωση απο ΝΔ κατά του καινούργιου γύρου ταξιδιών του τουριστα-Πρωθυπουργού και σαφή δέσμευση ότι μόλις ξαναπάρουμε την εξουσία θα τον προσάγουμε σε δίκη με την κατηγορία "διασπάθιση δημοσίου χρήματος" και θα κληθεί να πληρώσει τα ταξίδια από την τσέπη του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  12. UEP avatar
    UEP 05/01/2011 11:58:19

    δηλαδη ολη η κουβεντα εγκειται στο πιο ειναι πιο ρομποτ α' τον αλλο ε¨?