20/05/2010 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μήπως πρέπει να κάνει "αξιολόγηση" και των δημάρχων η ΝΔ;

Μήπως στη Ρηγίλλης πρέπει να κάνουν αξιολόγηση και των δημάρχων που θα διεκδικήσουν την ψήφο του κόσμου στις δημοτικές εκλογές;

Διότι αυτό που έγινε την Τετάρτη στο έκτακτο συνέδριο της ΚΕΔΚΕ και πέρασε απαρατήρητο μέσα στον ορυμαγδό άλλων ειδήσεων, θα μπορούσε να προκαλέσει πρόβλημα στη ΝΔ.

Πενήντα «γαλάζιοι» αιρετοί δεν πήγαν στο έκτακτο συνέδριο το οποίο θα επικύρωνε την καταψήφιση του Καλλικράτη. Η συνεδρίαση διακόπηκε τόσο λόγο της μη παρουσία των γαλάζιων δημάρχων όσο και της αποχώρησης των πράσινων που δεν τόλμησαν να πάνε κόντρα στην κομματική γραμμή παρ’ ότι πολλοί από αυτούς διαφωνούσαν. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στην ΕΝΑΕ όπου οι νομάρχες των δύο παρατάξεων βγήκαν στα κομματικά τους χαρακώματα, έμειναν στις γραμμές των κομμάτων και τελικά η πλειοψηφία, δηλαδή οι προσκείμενοι στη ΝΔ καταψήφισαν τον Καλλικράτη.
Θα πρέπει, να το προσέξουν, πάντως, εκεί στη Ρηγίλλης αυτό που έγινε με τους 50 δημάρχους διότι ο Καλλικράτης είναι μεγάλη υπόθεση και δεν χωράνε λιποταξίες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 20/05/2010 08:41:43

    Δήμαρχοι στην Ελλάδα; Προσωπικά μαγαζάκια είναι για δουλειές, βόλεμα ψηφοφόρων, ίδρυση εταιρειών που δανείζονται με εγγύηση του κράτους, δημοτικές παρεχόμενες υπηρεσίες επιπέδου Μπαγκλαντές, κλπ .

    Το πρόβλημα δεν είναι ο κάθε Καλλικράτης που δεν είναι νομοσχέδιο αλλά όπως και οι προηγούμενες "τομές" στην αυτοδιοίκηση κουστουμάκι κομμένο και ραμμένο σε κομματικές επιδιώξεις.

    Τολμά ο εκάστοτε Υπουργός να κάνει δύο απλά πραγματάκια:

    -κατάργηση επιχορηγήσεων σε Δήμους και στα μαγαζάκια τους
    -να μην εγγυάται το Κράτος για τα δάνεια κάθε Δημάρχου

    και μετά συζητάμε...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Ο Ιθαγενής 26/05/2010 12:15:07

      Ιθαγενή,
      Τώρα είδα το σχόλιο.
      Πολύ σημαντικό αυτό που λές "να μην εγγυάται το κράτος για τα δάνεια κάθε Δημάρχου"

      Να μια σοβαρή πρόταση!
      Θα το τολμήσουν;

  2. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 20/05/2010 09:29:42

    Και άλλων φαιδρών και αποτυχημένων ρεμουλανθρώπων που κρύβονται πίσω απο υποψηφιότητες που αφού άλλοι έκαναν τους αγροτοπατέρες, άλλοι τους μοναστηράνθρωπους, άλλοι προσοδοφόρες δημόσιες σχέσεις με το Vouli travel,πιστεύουν και οτι ειναι η ώρα να ξαναμπούν στο παιχνίδι εξαργυρώνοντας τις εξυπηρετήσεις και να κρατήσουν τα μικρομάγαζά τους;

  3. anonymous avatar
    anonymous 20/05/2010 10:25:25

    Εγώ και όλη μου η οικογένεια σταματήσαμε να ψηφίζουμε ΝΔ λόγω ενός δημάρχου. Αν δεν τον ξηλώσουν και δεν τον στείλουν σπίτι του εμείς ΝΔ δεν ξαναψηφίζουμε.

  4. πελ avatar
    πελ 20/05/2010 11:01:46

    μηπως να ξεφορτωνομασταν και αυτον τον αποτυχημενο το κακλαμανη, που (σε βοηθεια με αλλους αληθεια) εχει διαλυσει την αθηνα;

    • anonymous avatar
      anonymous @ πελ 20/05/2010 14:49:13

      Αυτός θα φύγει. Ο Σαμαράς μάλλον δε θα του δώσει το χρίσμα. Η ΝΔ θα κοπεί στα 2 στην Αθήνα και το ΠΑΣΟΚ θα την πάρει μάλλον.

  5. alfa2012 avatar
    alfa2012 20/05/2010 11:32:12

    ψαξτε για εντιμους δημαρχους, αντιδημαρχους, προεδρους δημοτικων επιχειρησεων....και να δουμε ποσους θα βρειτε, δυστυχως για μας και για τη χωρα μας οι εντιμοι σημερα δεν ειναι πλεον πλειοψηφια σε ολα τα επιπεδα των ανθρωπιμων δραστηριοτητων, τι πρεπει να κανουμε?
    α) να εκτελεσουμε τους εντιμους οποτε ο ενας θα κλεβει τον αλλον και ολοι θα ειμαστε ευχαριστημενοι(και λιγοτερο κοστος)
    β) να εκτελεσουμε τα λαμογια (ανισος αγωνας)
    γ) να κανουμε οτι δεν καταλαβαινουμε( ευτυχια αγνοιας της δυστυχιας)
    δ) να παμε αλλου

  6. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 20/05/2010 16:50:54

    Αν η Ν.Δ. θέλει τους αρίστους και όχι τους αρεστούς, ας κάνει, με αφορμή τον Καλλικράτη, προκριματικές ανά Δήμο στη βάση του κόμματος και ο πλειοψηφών να παίρνει το επίσημο χρίσμα! Είναι ό,τι πιο δημοκρατικό και παράλληλα προστατευτικό για τους πολίτες ενός Δήμου, που ξέρουν καλύτερα από τους αρχηγούς, ποιός είναι ο πλέον ενεργός και ικανός συμπολίτης τους.
    Συνήθως μέχρι τώρα οι περισσότεροι υποψήφιοι έπαιρναν το χρίσμα ή την στήριξη, γιατί ήταν αρεστοί (κομματάρχες) συγκεκριμένων βουλευτών ή ακόμα άνθρωποι τοπικών συμφερόντων.
    Η άλλη νοοτροπία που οραματίζεται ο Αντώνης, πρέπει να εμπεριέχει το βάθεμα της Δημοκρατίας, με αξιοκρατία, δικαιοσύνη και προπαντός τη διαφύλαξη ίσων ευκαιριών και ίδιων αφετηριών, για όλους εκείνους που θέλουν να διεκδικήσουν αξιώματα στην Αυτοδιοίκηση.
    Το κομματικό χρίσμα χωρίς διαδικασίες βάσης, αποτελεί στην ουσία καθαρό διορισμό, έστω και σε επίπεδο κόμματος!

  7. piraxtiri avatar
    piraxtiri 21/05/2010 00:55:21

    στην ελλαδα ακομη και ο δημοτικος συμβουλος επαρχιακου δημου ειναι πλεον επαγγελματιας.Οταν ο κωδικας δημων και κοινοτητων αλλαζει και κανει τους αντιδημαρχους να εχουν θητεια ενος ετους,που φυσικα μπορει να ανανεωθει,τους οδηγει ολους στο ''μαντρι'' του καθε δημαρχου....Αβουλα οντα,υπηρετες των δημαρχιακων κελευσματων,περιμενοντας την αναταμοιβη μιας αντιδημαρχιας ....ΕΛΕΟΣ !!! ΤΕΛΟΣ !!! ΦΤΑΝΕΙ !!! ΣΤΟΠ !!!

  8. piraxtiri avatar
    piraxtiri 21/05/2010 00:58:42

    ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ.......ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΕΚΛΟΓΗΣ ΜΕ 2 ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΑ. ΕΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠ. ΔΗΜΑΡΧΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠ.ΔΗΜΟΤΙΚΟΥΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥΣ. ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΑΠΟ ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΛΙΣΤΕΣ !!!! ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΟΥΣ,ΧΩΡΙΣ ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ.....

  9. Nikolas avatar
    Nikolas 26/05/2010 11:26:01

    Δε νομίζω ότι ο Σαμαράς έχει πρόθεση να βάλει δύο υποψήφιους στην Αθήνα (θα χάσει τότε σίγουρα), πιστεύω ότι αν βάλει τον Κακλαμάνη έχει πιθανότητες να πάρει πάλι το Δήμο, αλλιώς με ποιον άλλον θα πάει απέναντι σε κυβερνητικό υποψήφιο;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Nikolas 26/05/2010 13:09:37

      Θα χάσει η Βενετιά βελόνι αν δεν είναι υποψήφιος ο Κακλαμάνης.

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 26/05/2010 12:38:43

    Προκριματικες εκλογες αμερικανικου τυπου για ολους.Αυτη ειναι η λυση για τη ΝΔ για δημαρχους,νομαρχες ,βουλευτες και περιφερειαρχες.
    Μπορει να θεσμοθετηθει στο συνεδριο.Φυσικα για βουλευτες ειναι δυσκολο γιατι στην Ελλαδα οι εκλογες δεν ειναι σταθερες χρονικα.
    Αλλα για την τοπικη αυτοδιοικηση που οι εκλογες εχουν σταθερη ημερομηνια ειναι ευκολο : το κομμα θα οριζει μια μερα οπου ολα τα εγγεγραμμενα μελη θα ψηφιζουν για το χρισμα του κομματος σε μια πολη η περιοχη.
    Για τους βουλευτες ας παραμεινει η διαταξη ολοι οι νυν να συμμετεχουν αυτοδικαιως για τελευταια φορα -δεν εχουμε και πολλους.Αλλα για τις υπολοιπες θεσεις να ορισθουν στη μεση της θητειας καθε βουλης προκριματικες εκλογες.Αν γινουν πιο πριν τοτε αναγκαστικα αξιολογηση.