#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/03/2008 20:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μήπως πρέπει να βάλουμε άλλού «βέτο»;

Υπό την άμεση εποπτεία και …υπαγόρευση των ΗΠΑ διεξάγονται πλέον οι διαπραγματεύσεις της Ελλάδας με τα Σκόπια. Και δεν είναι μόνο ότι η συνάντηση Ντόρας – Μιλοσόσκι των Βρυξελλών έγινε στο σαλόνι της Αμερικανίδας πρέσβειρας στο ΝΑΤΟ. Είναι και ότι φτάσαμε στο σημείο να διαβάζει ο εκπρόσωπος του ελληνικού υπουργείου Εξωτερικών μια ανακοίνωση όχι μόνο υπαγορευμένη, αλλά γραμμένη «ως επί το πλείστον» από τον Αμερικανό υφυπουργό Εξωτερικών Νταν Φριντ, που εστάλη επειγόντως για να ξεμπερδεύουν με το ζήτημα. Και έγινε λέει τραγέλαφος επειδή, καθώς οι ανακοινώσεις Αθηνών – Σκοπίων ήταν πανομοιότυπες (αφού τις είχαν …μοιράσει οι Αμερικανοί), ο εκπρόσωπος του δικού μας ΥΠΕΞ, ο Κουμουτσάκος, έσπευσε, σε μια σπάνια εκδήλωση εθνικής ανεξαρτησίας, να την διαβάσει πρώτος, με αποτέλεσμα να τσαντιστούν οι Σκοπιανοί. Όπως θα έλεγε και η Αλέκα «ούτε επί εποχής Βαν Φλητ δεν θα γινόντουσαν αυτά».

Για να λέμε λοιπόν τα πράγματα με το όνομά τους, επειδή δεν έχει υπάρξει νομίζω  Έλληνας πολιτικός τόσο ..ξεφτίλα που θα διαπραγματευόταν με τα Σκόπια, αν δεν ήταν οι Αμερικανοί από πίσω τους. Το πρόβλημα ήταν και είναι η ανεξαρτησία της εξωτερικής μας πολιτικής. Όλα αυτά τα περί «Νέας Μακεδονίας» (η «παλαιά» δηλαδή είμαστε εμείς;) δεν θα υπήρχαν σήμερα, παρά μόνον ως σενάρια επιστημονικής φαντασίας, αν η ελληνική πολιτική ηγεσία δεν ήταν πλήρως υποταγμένη στον Ξένο Παράγοντα. Φτάσαμε έτσι δυο συγγενείς Θάτσι (ο ένας των Σκοπίων και ο άλλος του Κοσσόβου) να κάνουν ότι θέλουν στα Βαλκάνια επειδή τους στηρίζουν οι Αμερικάνοι κι εμείς να διαπραγματευόμαστε με τα Σκόπια ένα όνομα που υπεξαίρεσαν από εμάς. Και να δεχόμαστε αυτήν την ταπεινωτική κατάσταση. Αν λοιπόν υπήρχε στον τόπο αυτό μια ηγεσία που θα νοιαζόταν πραγματικά γι αυτόν, θα είχε βάλει ήδη ένα άλλου είδους «βέτο». Στο ΝΑΤΟ όμως και στην επικυριαρχία των ΗΠΑ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Papajohn avatar
    Papajohn 22/03/2008 21:16:21

    Και θα καταφέρναμε όσα καταφέραμε τα προηγούμενα 20 χρόνια...

  2. strategic avatar
    strategic 22/03/2008 21:34:30

    σωστα γραφεις, factor, ότι μας "υπεξαιρεσαν" το ονομα αλλά το .. αόριστο "υποταγή στον Ξένο Παράγοντα" τι ουσία έχει; και η πρότασή σου για "βετο" στο ΝΑΤΟ θεωρείς ειλικρινά οτι αποτελεί ρεαλιστική πολιτική δεδομένου του (μικρού) ειδικού βάρους της Ελλάδας διεθνώς; ασφαλώς κ δεν προκρίνω υποταγή στις ΗΠΑ αλλά μονάχα διπλωματικό αλισβερίσι μεταξύ των μεγάλων παικτών (ΗΠΑ-Ρωσία-ΕΕ-Κίνα) μπορεί να βοηθήσει ουσιαστικά τις εθνικές επιδιώξεις..

  3. Προφήτης avatar
    Προφήτης 22/03/2008 22:05:04

    Όσοι ενδοτικοί βιαστούν να μιλήσουν για μαξιμαλιστική θέση, να θυμηθούν ότι η Τουρκία, σε κρισιμότατη περίοδο, αρνήθηκε στους Αμερικανούς την χρήση τουρκικού εδάφους για την εισβολή στο Ιράκ.

    Στιχομυθία σε -όχι πρόσφατη- διπλωματική δεξίωση :
    Αμερικανός παράγων ερωτώμενος από ανώτερο Έλληνα αξιωματούχο "γιατί πιέζετε μονίμως (και για όλα τα θέματα) εμάς ;" απαντά με τη γνωστή αμερικανική ευθύτητα "διότι μόνον εσείς υποχωρείτε".

  4. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 22/03/2008 22:08:51

    Συμφωνό με τον "Στρατηγικό" ως προς το να παίζουμε παιχνίδι και με άλλες υπερδυνάμεις και να μην είμαστε σκυλάκια των ΗΠΑ, όπως θέλει η Ντόρα.

    Το κακό πάντως είναι ότι δεν έχουμε ενιαία δόγματα, υπό την έννοια ότι σε κάποια θέματα οι πολιτικοί μας έχουν μεγάλες διαφορές στις απόψεις τους.

    Δεν γίνεται π.χ. να θέλει η Τουρκία να μπει στην ΕΕ και να μην θέτουμε ως προαπαιτούμενους όρους την άρση της απειλής πολέμου, την επίλυση των θεμάτων του Πατριαρχείου και των Κωνσταντινουπολιτών, την παύση των παραβιάσεων και τόσα άλλα.

  5. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 22/03/2008 22:09:10

    Συμφωνώ

  6. noname avatar
    noname 22/03/2008 22:10:00

    Μπορείς Φάκτορ Χ να γίνεις ποιό συγκεκριμένος-αναλυτικός στην πρόταση σου για άλλου είδους βέτο? Πώς το σκέφτεσαι?

  7. Alkimos avatar
    Alkimos 22/03/2008 23:03:11

    Όταν αφήνουμε την εξωτερική μας πολιτική να τη διαχειρίζεται μια οικογένεια που όλοι γνωρίζουμε τις δεσμεύσεις της στου Αμερικανούς, τότε καλά να πάθουμε. Το ερώτημα όμως είναι, τι κάνουν οι υπόλοιποι πολιτικοί της Κυβέρνησης; Τι κάνει ο πρωθυπουργός; Είμαστε τελικά όλοι όμηροι στο Μιτσοτακέικο; Θα αφήσουμε τώρα να ξεπουλήσουν και την ιστορία μας;

  8. ale avatar
    ale 22/03/2008 23:57:07

    νομιζω οτι εχουμε να κανουμε οχι με προδοτες αλλα με πρακτορες

  9. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 22/03/2008 23:58:43

    Αν θυμαμαι καλα, ο ενας Ξαδερφος, ο νοτιος Θατσι ήταν αυτός που γρεμισε την κυβερνηση των Σκοπίων κινηση που οδήγησε στην απο κοινου δεσμευση για λύση. Εχω λάθος ???
    Αυτά οντως γινόταν στην Ελλάδα επι Βαν Φλητ και αμέσως μετά οπως πχ με τον ξεριζωμο των ελλήνων της Πόλης τοτε που οι εδω κυβερνώντες δεν μπορουσαν να βρουν τον σταθμαρχη της ΣΙΑ (ειχε κοψιμο) και χωρις οδηγίες εμειναν απραγοι και δεν εβγαλαν κιχ....
    ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ!!! Και για να μην ξαναγινουν οφειλουμε να ειμαστε σοβαροι και μετρημένοι. Κουλάρετε. Κι ο πιο ηλιθιος βλεπει οτι η πρόοδος (ή "προοδος") των τελευταίων ημερών ειναι αποτελεσμα υποχωρησης των Σκοπίων, εστω στα λόγια , και οχι δικια μας μετα απο δακτυλο και μαλιστα χοντρο των Αμερικάνων.
    ΥΓ1: Ρε φακτορ χι σοβαρα πιστευεις οτι υπάρχει διαφορά μεταξυ Νεας και Βορειας Μακεδονίας και οτι ως τώρα ΔΕΝ διαπραγματευομαστε υπό τη σκέπη των Αμερικανών??
    ΥΓ2: Εχω μπερδευτει. Τελικά δεν πας την Ντορα ή κρυφογουσταρεις τον Καραμανλη τον Β τον Μικρό???

  10. Stefan avatar
    Stefan 23/03/2008 00:00:04

    διαβασα ενα κειμενο που πραγματικα με εκφραζεισε αυτο το link http://mediaspotgr.blogspot.com/2008/03/blog-post_3566.html

  11. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 23/03/2008 00:38:30

    Καλό είναι όταν φωνάζετε να το κάνετε αφού λαμβάνετε υπόψιν την κατάσταση της χώρας σας. Και η κατάστασή της δεν της επιτρέπει να επιβάλει κάτι άλλο.

  12. Factorx avatar
    Factorx 23/03/2008 01:45:06

    sxolio.gr: Αφού κατάλαβες γιατί με "προβοκάρεις"; Πιστεύω οτι ειναι στημέμο παιχνίδι, για τα Σκόπια τουλάχιστον. Κάτι άλλο πρέπει να έχουν συμφωνήσει και πασάρουν τη "Νεα Μακεδονία" για να βολιδοσκοπήσουν. καμία εντελώς προτίμηση. Εντελώς όμως.θα τα πούμε σε λίγο γι αυτό. η υποταγή του Καραμανλή στους Αμερικάνους δεν ήταν δεδομένη (Μιλυβιάτης), ανοίγματα σε Ρωσους κλπ. Παίχτηκαν πολλά πράγματα αυτην την τετραετία

  13. kinezos avatar
    kinezos 23/03/2008 06:33:59

    ρε παιδια μη παραμυθιαζεστε. οι αμερικανοι δεν καταλαβαινουν απο "ειδικα βαρη" χωρων και απο διαπραγματευσεις. καταλαβαινουν μονο το συμφερον τους. γιαυτο για να τους στριμωξεις πρεπει να εχεις κατι που χρειαζονται. απλα ειναι τα πραγματα. οι μοναδικοι απο τους "δικους τους" που τους ειπαν "οχι" ειναι οι τουρκοι και οι ισραηλινοι. ο νοων νοειτω. για τους αλλους, τους "ανυπακοους" ριχνουν μια απο σκοπια, μια απο τσαμουρια, μια περιποιημενη απο τουρκια και μπολικη εσωτερικη φαγουρα (διαιρει και βασιλευε) και τους φερνουν εκει που θελουν. οποτε μαλλον πρεπει να ψαξουμε μηπως εχουμε ρε αδερφε κατι που να το χρειαζονται ή αν δεν το εχουμε αμεσα, να το φτιαξουμε και να το σερβιρουμε ομορφα. πονηρια και διαπραγματευτικα οπλα θελει οχι τζαμπα τσαμπουκαδες γιατι απλα δεν μας παιρνει.

  14. mavros avatar
    mavros 23/03/2008 12:22:01

    Klahmera,
    O kinezos paizei kalh mpala! Fanatasthte to! O kinezos kallyterh mpala apo olo (gia na mhn pw ola!) to Yp.Eks. Dhladh, katsete kala, kanoume politikh vathous edw!... dystyxws monon edw!
    kalhmera.

  15. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 23/03/2008 13:13:40

    Κινέζε τα ίδια γράφουμε. Εγώ στο μπλογκ μου εξετάζω τους λόγους που μας οδήγησαν στη σημερινή κατάσταση και λέω ότι έχουμε τα χάλια μας με αποτέλεσμα να μη μπορούμε να επιβάλλουμε κάτι. Λέω επίσης ότι γίνεται να ξαναπατήσουμε στα πόδια μας αλλά θέλει δουλειά για 2-3 γενιές.

  16. kinezos avatar
    kinezos 23/03/2008 13:27:01

    κατσε ρε μαυρε. αδικω εχω? δεν ειπε κανενας οτι κανουμε πολιτικη βαθους εδω. μια αποψη λεμε. τι σκ.. θελουν τα αμερικανακια 5000μιλια μακρια απο το DC και ανακατευονται εκει που δεν τους σπερνουν? την ΕΕ θελουν να διασπασουν (το ΝΑΤΟ δικο τους ειναι ουτως ή αλλως) και να φρεναρουν τη Ρωσια. και εμας στην τελικη τι μας νοιαζει? γιατι δεν το εκμεταλλευομαστε προς οφελος μας? Νομιζει κανεις οτι τους καει πως θα λεγονται τα σκοπια? κανα δυο ψηφαλακια μεσα στην ΕΕ θελουν που να τα ελεγχουν. αστους να τα εχουν. παρε ομως κατι σαν ανταλλαγμα. Σοβαρο ανταλλαγμα. Γιατι τζαμπουκαδες δεν μπορεις να τους πουλησεις, εκτος αν ελεγχεις ολο το χρημα του κοσμου (ισραηλ) ή κανεις το χωροφυλακα στα πετρελαια της μοσουλης και στη μεση ανατολη (τουρκια) ή ελεγχεις το 10% των τραπεζικων καταθεσεων στις αμερικανικες τραπεζες (Σ.Αραβια). καλημερα απο τη μακρινη κινα.

  17. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 23/03/2008 14:00:01

    Τι κάνεις ρε Κινέζε στην Κίνα? Δε μας γράφεις ένα αρθράκι να το ανεβάσει το αντι να ελαφρύνει λίγο από τα πολιτικά? Χρειάζεται που και που.

  18. Προφήτης avatar
    Προφήτης 23/03/2008 16:01:09

    Δεν πολυπιστεύω στην Τύχη αλλά με τον Καραμανλή Β΄ υποχρεώνομαι να το ξανασκεφθώ.

    Λόγω τής κρίσης η σκοπιανή ηγεσία χαμηλωνει τούς τόνους.
    ΟΚ, οι Αμερικανοί κινούν τα νήματα, τους Θατσι και τις "κρίσεις", αλλά από καραμπόλα ο Καραμανλής μάλλον διασώζεται πάλι.
    Εάν ήταν η Ντόρα θα έλεγα "την διασώζουν".
    Γι΄ αυτόν δεν δείχνουν να πολυκαίγονται.
    Άρα "τού βγαίνει" πάλι.

  19. ντιρινταχτα avatar
    ντιρινταχτα 25/03/2008 18:54:34

    ΚΛΙΜΑΚΩΝΕΙ τις πιέσεις ο Λευκός Οίκος για όπως όπως διευθέτηση στο Σκοπιανό


    Στροφή από Κίνα, σιωπή από ΗΠΑ για τήρηση συμφωνίας


    ΟΥΑΣΙΓΚΤΟΝ
    του Δ.Π. ΔΗΜΑ


    Ο Λευκός Οίκος του... «υπό προθεσμίαν» τελούντος («lame duck») προέδρου Μπους κλιμακώνει τη δημόσια πίεση για «όπως όπως διευθέτηση» του Σκοπιανού, καθώς πλησιάζει η Σύνοδος Κορυφής του ΝΑΤΟ στο Βουκουρέστι και εκφράζεται η «πεποίθηση» Μπους πως αυτό «δύναται να επιλυθεί» μέχρι το τέλος του μηνός.


    Εν τω μεταξύ, σε μια άκρως ενδιαφέρουσα εξέλιξη, κατά τις πληροφορίες της «Ε», μετά τους Ρώσους, οι Κινέζοι, με τη σειρά τους, μπαίνουν στο παιχνίδι και προσανατολίζονται σε αλλαγή της πολιτικής τους. Φερόμενοι διατεθειμένοι να αντιστρέψουν την, από το 1993, αναγνώριση της FYROM με τη συνταγματική της ονομασία σε «οποιαδήποτε κοινά αποδεκτή ονομασία καταλήξουν, στις διαπραγματεύσεις τους, Αθήνα και Σκόπια».

    Το γεγονός αυτό προσδίδει βαρύτητα στην πτυχή εκείνη των διαπραγματεύσεων που αφορά το εύρος της οποιασδήποτε συμφωνημένης σύνθετης ονομασίας για διεθνή χρήση, δεδομένου ότι Κίνα και Ρωσία είναι μέλη του Συμβουλίου Ασφαλείας του ΟΗΕ, απ' όπου λογικά θα πρέπει να υπάρχει η «σφραγίδα» για κατοχύρωση τυχόν συμφωνίας.

    Από τον Νοέμβριο 2004

    Επιπλέον, δε, η «τάση» των Κινέζων ασκεί σε κάποια έκταση και πίεση στην Ουάσιγκτον να τηρήσει τα υπεσχημένα από τον Νοέμβριο του 2004, με την επιστολή Μπους προς Καραμανλή, πως οι ΗΠΑ θα «ασπαστούν» την οποιαδήποτε λύση προκύψει από τις διαπραγματεύσεις των Ηνωμένων Εθνών.

    Μέχρι αυτή τη στιγμή δεν φαίνεται να υπάρχει αμερικανική δέσμευση πως, πράγματι, η Ουάσιγκτον θα τηρήσει τον λόγο της, ενώ, τουναντίον, με τη γνωστή αναξιοπιστία της, δημιουργεί εύλογες ανησυχίες και επιφυλάξεις στην Αθήνα, που εκ των πραγμάτων οδηγούν σε μια ισχυροποίηση των ελληνικών θέσεων στο Βουκουρέστι.

    Η κίνηση της Ρωσίας

    Ο, διπλωματικά άκομψος, Αμερικανός πρέσβης στην Αθήνα, Ντάνιελ Σπέκχαρντ, κατά την προ μερικών εβδομάδων ανώνυμη ενημέρωσή του στον Τύπο, αγνόησε ερωτήσεις για το κατά πόσον η κυβέρνησή του θα τηρήσει τις υποσχέσεις της για «αντιστροφή» της αναγνώρισης· για ένα ζήτημα, δηλαδή, που είναι καίριο στις ελληνικές προσπάθειες.

    Χωρίς να χάσουν χρόνο οι Ρώσοι, μέσω του πρέσβη τους στην Αθήνα (σε συνέντευξη στην «Καθημερινή»), ουσιαστικά σε απάντηση σ' αυτά που είχε πει ο Σπέκχαρντ, προέβησαν σε μια «πάρα πολύ έξυπνη» χειρονομία, με το να δηλώσουν ότι θα σεβαστούν ό,τι αποφασιστεί υπό την αιγίδα του ΟΗΕ.

    Με τον τρόπο αυτόν, κατ' ουσίαν «χτύπησαν καμπανάκι» προς την Ουάσιγκτον, προειδοποιώντας την «είμαστε κι εμείς εδώ και δεν θα σας αφήσουμε να παίζετε μόνοι σας».

    Αλλά, οι Αμερικανοί εξακολουθούν να θέλουν να παίζουν μόνοι τους...

    «Ο πρόεδρος (Μπους) ελπίζει πως (Αθήνα και Σκόπια) θα καταλήξουν σε συμφωνία πριν πάμε στη Σύνοδο Κορυφής του ΝΑΤΟ», είπε προχθές το βράδυ η εκπρόσωπος του Λευκού Οίκου Ντόνα Περίνο, σε μια ξεκάθαρη επίδειξη του αμερικανικού «ενδιαφέροντος» για ταχύτατο «κλείσιμο» του ζητήματος, κατά την απομένουσα περίοδο των περίπου 12 ημερών, που αναμένεται να «μεταφραστεί» σε ανάλογη και αρκούντως δραματοποιημένη πίεση μέχρι και την τελευταία στιγμή.

    Η κ. Περίνο δεν απέκλεισε την προσωπική παρέμβαση Μπους σε Αθήνα και Σκόπια, ερωτηθείσα για πιθανή πρωτοβουλία εκ μέρους του, αλλά, επί του παρόντος, ο Αμερικανός πρόεδρος άκουσε μια συνολική εκτίμηση της κατάστασης, εν όψει ΝΑΤΟ, από την ΥΠΕΞ Κοντολίζα Ράις, η οποία, χθες, τον ενημέρωσε για την επικείμενη σύνοδο, αλλά και για τη συναφή πρόσφατη επίσκεψή της στη Μόσχα.

    Ο εμπνευσμένος κ. Φριντ

    Εξάλλου, στο πλαίσιο ακριβώς του «εφιαλτικού» σεναρίου που έχει επισημάνει η «Ε» ως «modus operandi» των Αμερικανών, μέσω των ενεργειών του «εμπνευσμένου» Ντάνιελ Φριντ, εκπρόσωπος του Στέιτ Ντιπάρτμεντ επιβεβαίωσε πως ο εκτελών χρέη υφυπουργού πολιτικών υποθέσεων «εργάζεται για λογαριασμό των ΗΠΑ, για να υποστηρίξει τα μέρη καθώς προσπαθούν να πετύχουν μια συμφωνία επίλυσης... με έναν κοινά αποδεκτό τρόπο...».

    Μία από τις... «ενέργειες στήριξης» του κ. Φριντ ήταν ψήφισμα που είχε προ εβδομάδων προωθηθεί στη Γερουσία, όπου μέλη της Επιτροπής Εξωτερικών, με προεξάρχοντα τον Ρίτσαρντ Λούγκαρ (Ρ - Ιντιάνα), υποστήριζαν την ένταξη της «Μακεδονίας», όπως την ονομάζουν, στο ΝΑΤΟ και σαφώς ασκούσαν πίεση στην Αθήνα, αγνοώντας τις υπό εξέλιξη διαπραγματεύσεις.

    Στην εκ του πονηρού αυτή προσπάθεια για να παρακαμφθεί ο ΟΗΕ παρενέβησαν ο πρόεδρος της επιτροπής Τζόσεφ Μπάιντεν (Δ - Ντελαγουέαρ) και το μέλος της επιτροπής Μπομπ Μένεντελ (Δ - Νιου Τζέρσεϊ), οι οποίοι μπλοκάρισαν το ψήφισμα που, κατ' ουσίαν, θα αποτελούσε επίσημη αμερικανική προτροπή στο ΝΑΤΟ να δεχθεί και τις τρεις χώρες (Κροατία, Αλβανία, FYROM) στους κόλπους του.

    Σχετικά με την «τάση» των Κινέζων για αντιστροφή της πολιτικής τους, ας σημειωθεί πως το επίσημο πρακτορείο ειδήσεων της Κίνας «Xinhua» αναφέρεται πλέον στα Σκόπια με την αναγνωρισμένη στον ΟΗΕ ονομασία τους «FYROM», αντίθετα προς την από ετών πρακτική του πρακτορείου να χρησιμοποιεί τη συνταγματική ονομασία της γείτονος ή απλά τον όρο «Μακεδονία».

    Το γεγονός αυτό κρίθηκε ως «ενδιαφέρον στην παρούσα συγκυρία» από αμερικανικούς κύκλους.

    Κατά τις υπάρχουσες πληροφορίες, οι Κινέζοι χρησιμοποιούν τη συνταγματική ονομασία της γείτονος «μόνο στα απολύτως διμερή» τους ζητήματα, όπως λέγεται, γεγονός που, εκ των πραγμάτων, τους έχει «εκνευρίσει» για το πού μπορεί να οδηγήσει αυτό, στο πλαίσιο των διαπραγματεύσεων με την Ελλάδα.



    dpdimas@hotmail.com



    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ -

  20. Έξω πάμε καλά? avatar
    Έξω πάμε καλά? 21/09/2008 15:54:34

    Έλα Αλέκο…

    Τι εθνικότητας ήταν ο Μέγας Αλέξανδρος?

    ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ???

    http://www.youtube.com/watch?v=ykwmS0ZUqq4

    Λυπάμαι πολύ!

    ΧΑΣΑΤΕ