#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/06/2011 12:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μήπως ο Βενιζέλος είναι τελικά υπερτιμημένος;






Σίγουρα ο Βενιζέλος έκανε μια δυο λανθασμένες κινήσεις,  τότε με τη κούρσα διαδοχής για την αρχηγία του ΠΑΣΟΚ, και με την οργισμένη αντίδρασή του όταν έφαγε τον φραπέ στα μούτρα.  Τότε που το βλέμμα του θύμισε κάτι από Φωλιά του Κούκου.

Από εκεί και πέρα όμως, έπαιξε τα χαρτιά του σωστά. Έκατσε φρόνιμα, και κράτησε χαμηλό (πολιτικό) προφίλ, ποντάροντας πολύ σωστά στην αναπόφευκτη φθορά του Γιώργου.

Οι διεθνείς συγκυρίες τον ευνόησαν. Αν ο Παπανδρέου χρειάζονταν 4-5 χρόνια ως πρωθυπουργός για να φθαρεί φυσιολογικά, η οικονομική κρίση, σε συνδυασμό με την ανάλγητη πολιτική της κυβέρνησής του, επιτάχυναν εντυπωσιακά τους χρόνους φθοράς του.

Τι το καλύτερο για τον πληθωρικό Ευάγγελο, που χωρίς να χρειαστεί να εκτεθεί, απλά ευρισκόμενος στο παρασκήνιο, παρακολουθώντας τα καθέκαστα, κατάφερνε και αποτελούσε την εναλλακτική λύση μέσα στο σπαρασσόμενο ΠΑΣΟΚ.

Όταν δηλαδή θα έφθανε και νομοτελειακά η ώρα της αποχώρησης, ή ακόμη και της εκδίωξης του Γιώργου, ο Βενιζέλος θα ήταν εκεί, σαν έτοιμος από καιρό, να προσφέρει το «σοσιαλιστικό» άλλοθι, και εν είδη κολυμβήθρας του Σιλωάμ, να ξεπλένει συλλογικά το αμαρτωλό ΠΑΣΟΚ από το παρελθόν του, και με τη «στιβαρή» ηγεσία του να συνέχιζε την αποστολή της «σοσιαλιστικής μετάλλαξης» της κοινωνίας μας!!!

Και όμως… κλώτσησε αυτή την ευκαιρία, για χάρη ενός υπουργείου ηλεκτρική καρέκλα, και μιας αντιπροεδρίας, δίπλα μάλιστα στον έτερο φαγανό, τον Πάγκαλο!

Προτίμησε  δηλαδή το πόστο που του χάρισε ο Γιώργος, αντί να αποστασιοποιηθεί από τις κυβερνητικές πολιτικές, και μάλιστα σε μια εποχή που η ενασχόληση κάποιου με τη πολιτική, δημιουργεί κινδύνους ακόμη και για τη σωματική του ασφάλεια, πόσο δε μάλλον με το υπουργείο Οικονομικών!

Δεν ξέρω τι να πω.

Ή ο Γιώργος είναι γατόνι, και βρήκε τρόπο να ξεδοντιάσει την μονίμως αιωρούμενη εσωκομματική απειλή του Βενιζέλου, ή ο Βενιζέλος τελικά κάθε άλλο παρά οξύνους είναι. Αλλιώς δεν εξηγείται πως κλώτσησε τη καρδάρα με το γάλα, λίγα λεπτά πριν αυτή γεμίσει.

Όσο διψασμένος για οφίτσια και δημοσιότητα και να είναι κάποιος, θα καταλάβαινε πως στις παρούσες συγκυρίες αποτελεί μεγάλο λάθος, αν όχι πολιτική αυτοκτονία, η ταύτιση του με την υπαγορευόμενη από τους ξένους  αισχρή κυβερνητική πολιτική, πόσο δε μάλλον η υλοποίησή της.

Μα δεν μπορούσε να περιμένει λίγο ακόμη, για να πέσει σαν ώριμο φρούτο το ΠΑΣΟΚ στα χέρια του;

Αυτοκαταστράφηκε, και πήρε μαζί του ένα ολόκληρο κομμάτι Πασόκων, που (ηλιθίως) πίστευαν στην εναλλακτική λύση Βενιζέλου, και ότι μόλις θα αναλάμβανε αυτός όλα θα ήταν και πάλι όμορφα και ωραία, και θα τρώγαμε με χρυσά κουτάλια, και θα τραγουδούσαμε το Κουμπαγιά παρέα με τη Νόρα Βαλσάμη…

Και όμως τους πρόδωσε. Έτσι απλά και εν ψυχρώ. Γιατί όμως;

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. blue nile avatar
    blue nile 20/06/2011 12:10:56

    Άλλου είδος υπολογισμός έχει γίνει. Θα επανέρθω το απόγευμα εκτός και αν με καλύψει κάνας άλλος.

  2. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 20/06/2011 12:14:31

    Υπερτιμημένος είναι το σωστό. Δεν υπάρχει ο όρος "υπετιμημένος"

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Εύμηλος 24/09/2011 15:54:07

      ;

  3. hotdog avatar
    hotdog 20/06/2011 12:15:36

    .....πολύ υπερτιμημένος εδώ και πολύ καιρό! Όλα για τη "καρέκλα" μου....

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ hotdog 20/06/2011 12:33:19

      Μόνο υπερτιμημένος; Και υπέρβαρος μην πω... Τώρα που τον βλέπω να χαμογελάει σαν την όρκα την δολοφόνο-φάλαινα, τόσο καταλαβαίνω την φράση του άλλου του μπουχέσα: ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΝΕ! Δεν εξηγήται αλλιώς!

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/06/2011 12:17:37

    http://www.youtube.com/watch?v=BR7N1PJxWz4&playnext=1&list=PLEFADFF5B43A448D2

    ορθιος και καθιστος.. απο προχτες το γραφω με κωδικο !!! χαχαχαχααα

    τι να μας πει? με ποια αξιοπρεπεια θα διαπραγματευτει ΑΥΤΟΣ (#2) για εμενα?

    περαστικα του και διπλα διπλα με τον (ΑΥΤΟΣ#1 ).

    ΠΠ

  5. St avatar
    St 20/06/2011 12:21:27

    Ολος ο συλλογισμος σωστός αλλα και ο Μπένυ κατάλαβε οτι εαν πέσει το ΠαΣΟΚ δε θα ξανασηκωθεί ποτέ, αλλά θα γινει κομμάτια. Δε θελουν με τιποτα εκλογες. Όλοι εκει μεσα ξερουν την αλλαγη προσωπων που θα εφερναν οι εκλογες.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ St 20/06/2011 12:27:05

      Ήδη τα "ορφανά" του σημιτικού ψευτοεκσυγχρονισμού άρχισαν να στοιχίζονται πίσω από τον Φλωρίδη (που, ας μην το ξεχνάμε, έχει και τις συστάσεις του Δρακουμέλ).

  6. aganaktismenoi avatar
    aganaktismenoi 20/06/2011 12:23:08

    Είναι απλά τα πράγματα ο ΓΑΠ εγκαταλείπει τη χώρα... Θα πάμε σε εκλογές με τον Βαγγέλη αρχηγό. Αυτή είναι η απάντηση στο γιατί. Το ΠΑΣΟΚ γνωρίζει από τέτοια κόλπα. Επί Σημίτη τι έγινε; Μόνο που σε αυτήν την περίπτωση ο Βενιζέλος θα γίνει και πρωθυπουργός.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ aganaktismenoi 20/06/2011 14:03:36

      aganaktismenoi,

      "Μόνο που σε αυτήν την περίπτωση ο Βενιζέλος θα γίνει και πρωθυπουργός."

      Γιά τήν διαίωνιση τοῦ εἴδους, ἔ, χιχιχι. Τό ἔνστικτο "self preservation"!!!

  7. zonitis avatar
    zonitis 20/06/2011 12:27:18

    Τρια πραγματα μπορουν να συμβαινουν κατα την γνωμη μου
    Η ο Γιωργος εχει τοσο μεγαλη δυναμη και τον πιεσε να παρει το υπουργειο, η ο Βενιζελος τον περιμενει στη γωνια στην ψηφιση του μεσοπροθεσμου που θα το ζητησει απο 180 βουλευτες, η ο Βενιζελος γνωριζει οτι το υπουργειο Αμυνας θα εχει πολυ „δουλεια“ απο τον Σεπτεμβριο και μετα

  8. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 20/06/2011 12:27:31

    Ρίξε λίγο νερό στα μουτράκια όταν ξυπνάς...

  9. Πετρος Μ. avatar
    Πετρος Μ. 20/06/2011 12:28:25

    Η ντόπια οικονομική ελιτ ( ο θεός να την κάνει) πίεσε , απείλησε και πέτυχε μερίδιο στο φαγοπότι του ξεπουλήματος.
    Τοποθέτηση τον Βενιζέλο ως τοποτηρητη της συμφωνίας.
    Πήρε εντολή από τα αφεντικά και ας καίγεται.
    Τι να κάνουμε . Ειναι πολλά τα λεφτά.

  10. rs avatar
    rs 20/06/2011 12:33:36

    Η έκφραση "Δεν ξέρω τι να πώ" χαρακτηρίζει την κατάσταση στην οποία έχουν περιέλθει οι image makers της ΝΔ.
    Ο Βενιζέλος δεν αντιμετωπίζεται με καρατζαφέρειες ατάκες και είναι ίσως ο μόνος που "σπούδασε" την πολιτική και παράλληλα έχει την δυνατότητα να την διαμορφώνει.
    Η ΝΔ ξέρει ότι δεν διαθέτει κανένα στέλεχος με παρόμοιες δυνατότητες γι΄αυτό και οι "αναλύσεις" του "φαινομένου Βενιζέλου" είναι σχοινοτενείς.
    Και μην έχετε καμμία αφιβολία. Ξέρει καλλά τι κάνει. Σκεφτείτε μόνο ότι τον Βενιζέλο δεν τον ενδιαφέρει το ΠΑΣΟΚ, αλλά ... η πολιτική. Και φυσικά έχει εν δυνάμει τις ικανότητες να υπερφαλαγγίσει την ΝΔ.

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ rs 20/06/2011 13:21:03

      Μονο που και τον Βενιζελο και την ΝΔ θα τους υπερφαλαγγισει το χρεος και οι αριθμοι που ειναι αμειλικτοι.
      Ολα τα αλλα ειναι "πρασσειν αλογα".

      • rs avatar
        rs @ koinos_nous 20/06/2011 13:51:48

        Το "χρέος και οι αριθμοί" είναι -δυστυχώς-"απρόσωπες έννοιες".
        Την "όποια" κατάλληξη του "οικονομικού μπάχαλου" θα κληθούν πάλι κάποιοι πολιτικοί να την "διαχειριστούν". Για αυτό δεν πρέπει να υπάρχει καμμία αμφιβολία. Κάποιοι "αδιάβροχοι". Και ο Βενιζέλος είναι ένας απο αυτούς.

  11. nasos avatar
    nasos 20/06/2011 12:35:40

    ο ορισμός του λαϊκιστή είναι,από όποιο Υπουργείο κι αν πέρασε άφησε πίσω του κληρονομιά πολύ κακούς νόμους,πολύ κακούς γιατί δεν φτιάχτηκαν με σκοπό να εξυπηρετήσουν το δημόσιο συμφέρον αλλά με σκοπό να τα έχει ο Μπένυ καλά με τον ισχυρό της ημέρας
    υστερικά φιλόδοξος και λαϊκιστής

  12. μουρίνιο avatar
    μουρίνιο 20/06/2011 12:44:24

    H ΝΔ έχει κάποιον με το 30% των ικανοτήτων του;

    • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
      ΠΙΛΟΤΟΣ @ μουρίνιο 20/06/2011 12:46:17

      τον Κωστάκη, αν κι αδυνάτισε τώρα...

    • Αλέξανδρος Αρβανιτάκης avatar
      Αλέξανδρος Αρβανιτάκης @ μουρίνιο 20/06/2011 12:51:48

      Αν εννοούμε ως δυνατότητες το να κάνει στημένο τηλεοπτικό δίδυμο με τη Ντόρα Μπακογιάννη ως προστατευόμενοι συγκεκριμένων ΜΜΕ... αν εννοούμε τις υπουργικές του επιδόσεις όπως στο Υπουργείο Πολιτισμού (π.χ. οι υποθέσεις "Ακροπόλ" και "Θεσσαλονίκη Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης 1997).... αν εννοούμε τις εκπληκτικές του στρατηγικές κινήσεις για την κατάληψη της καρέκλας του προέδρου του ΠΑΣΟΚ το 2008... τότε μάλλον τέτοιον "ηγέτη" δεν έχει η ΝΔ... μια είχε αλλά ψήφισε το Μνημόνιο...

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ μουρίνιο 20/06/2011 12:54:35

      ΠΟΤΕ ? ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΝΟΜΟ ΠΕΡΙ ΕΥΘΥΝΗΣ
      ΥΠΟΥΡΓΩΝ ΠΟΥ ΑΘΩΩΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ?
      ΟΧΙ ΤΕΤΟΙΟΝ Η Ν.Δ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ μουρίνιο 20/06/2011 12:56:05

      Οι φοιτήτριες της νομικής να μας απαντήσουνε πάνω σε αυτό.

      • Φακ Κωστας avatar
        Φακ Κωστας @ TopGunZ 20/06/2011 13:26:34

        Ξέρεις πολλά εσύ...

      • danaos avatar
        danaos @ TopGunZ 20/06/2011 13:57:45

        Γιατί μου τα κλέβεις;Τώρα πως θα κάνω εγώ εντύπωση στο Strange;

        • LEWNIDAS avatar
          LEWNIDAS @ danaos 20/06/2011 15:50:44

          να μην μιλησει και η μιλενα μονο γιατι παμε φουλ για σειρινακη

          • ΕΛΛΑΣ avatar
            ΕΛΛΑΣ @ LEWNIDAS 20/06/2011 17:39:06

            ΜΙΛΕΝΑ ΤΟ ....ΕΛΑΦΑΚΙ

          • LEWNIDAS avatar
            LEWNIDAS @ ΕΛΛΑΣ 20/06/2011 18:08:16

            παραλιγο κυρια αντιπροεδρου! την χαλασε την δουλεια ο πεθερος που κατεβηκε απο σαλονικα και τα εκανε γης μαδιαμ

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ μουρίνιο 20/06/2011 16:21:24

      Ποιών ικανοτήτων του;
      Πού τις απέδειξε;
      Χάνοντας από τον Γιωργάκη και βλέποντας ως όργανο σκοτεινών δυνάμεων τον ...Ρέλλο( τον αλαφροίσκιωτο που πετάει καφέδες);

      Εκτός αν εννοούμε ικανότητες στη βερμπαλιστική ρητορεία. Εκει ναι είναι πολύ καλός...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ μουρίνιο 20/06/2011 17:20:07

      Έχει. Ο Λαζαρίδης είναι ένας από αυτούς.

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/06/2011 17:20:43

        απάντησα στο μουρίνιο

  13. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 20/06/2011 12:46:56

    Με το “καρότο” των “μεγαλείων” της θέσης του υπουργού οικονομικών, γεύση των οποίων πήρε εχθές όπου ήταν το πρόσωπο της ημέρας στο eurogroup, αν και χωρίς ιδιαίτερα περιθώρια κινήσεων και ελιγμών λόγω τρόικας, ο Βενιζέλος φαίνεται να έβαλε ταφόπλακα στις πολιτικές του φιλοδοξίες.
    Όταν, με το καλό, φύγει ο ΓΑΠ από την πρωθυπουργία θα πρέπει να βρεθεί κάποιος άλλος για να πάρει το δαχτυλίδι.
    Δεν ξέρω ποιος θα είναι αυτός αλλά κάτι μου λέει ότι θα υπάρξει μία μακρά περίοδος εσωτερικών αναταραχών μέχρι να καταφέρει να ηγηθεί του συνόλου του ΠΑΣΟΚ.

  14. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 20/06/2011 12:49:41

    ΤΟ ΕΙΠΑΜΕ. ΤΟ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ DNA ΘΑ ΣΥΓΚΡΟΥΣΤΕΙ ΜΕ ΤΙΣ
    ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΩΝ ΤΩΡΙΝΩΝ ΑΦΕΝΤΙΚΩΝ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΣΥΓΧΥΣΗ ΠΟΥ ΘΑ
    ΠΑΡΑΧΘΕΙ ΘΑ ΠΡΟΣΚΡΟΥΣΕΙ ΣΤΙΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΤΟΥ
    ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ.
    ΚΟΝΤΟΣ ΨΑΛΜΟΣ ,ΑΛΛΗΛΛΟΥΙΑ.

  15. freak avatar
    freak 20/06/2011 12:58:07

    Ευχαριστω.
    Κρατησα αυτη την εντυπωσιακη φωτο..

    Tech-no-logical world... Τεχνολογια.
    Δεν εχω να φοβεριζω το γυιο μου με δρακους και τετοια για να τρωει το φαγακι του..

  16. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 20/06/2011 13:05:56

    "Μα δεν μπορούσε να περιμένει λίγο ακόμη, για να πέσει σαν ώριμο φρούτο το ΠΑΣΟΚ στα χέρια του;"
    Den mporouse!

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ daughter of mercy 20/06/2011 13:24:43

      Εχει υπομονη η χηρα στο κρεββατι ??

  17. George_Ch avatar
    George_Ch 20/06/2011 13:10:48

    - Ο Βενιζέλος δεν αντλεί την πολιτική του δύναμη από... "το λαό του". Αντλεί τη δύναμή του από συγκεκριμένα συμφέροντα που φροντίζουν και για τη σκανδαλώδη προβολή του στον τύπο και στην τηλεόραση.
    - Η στρατηγική, λοιπόν, που ακολουθεί είναι μια σύμπλευση της προσωπικής του στατηγικής (προσωπικές φιλοδοξίες) με τη στρατηγική των συμφερόντων που τον στηρίζουν.
    - Το 2007 τόσο αυτός, όσο και αυτοί που τον στηρίζουν, δεν υπολόγισαν καλά. Βιάστηκε, βιάστηκαν, δεν ξέρω τι έγινε. Αυτό, προφανώς, τους έγινε μάθημα.
    - Φάνηκε, λοιπόν, ότι οι κινήσεις του, το διάστημα από το 2007 μέχρι σήμερα ήταν πολύ προσεκτικές.
    - Το ΥΠ.ΟΙΚ. δεν είναι ένα τυχαίο υπουργείο. Μπορεί να είναι ηλεκτρική καρέκλα, αλλά "μοιράζει" ή "κόβει" χρήματα, από και σε, όλα τα άλλα υπουργεία. Με απλά λόγια "κάνει χοντρό παιχνίδι" στο κατά πόσο ένας υπουργός από τα άλλα υπουργεία θα θεωρηθεί πετυχημένος ή θα θεωρηθεί αποτυχημένος.
    - Είναι, επίσης, το πρώτο βιολί στις αποκρατικοποιήσεις που θα γίνουν. Κατά συνέπεια, θα ελέγξει κατά μεγάλο ποσοστό και τους διαγωνισμούς με τους πιθανούς αγοραστές.
    - Αυτά από μόνα τους (και προφανώς κι άλλα πολλά) ισχυροποιούν τη θέση του Βενιζέλου (και των υποστηρικτών του)

  18. xreos avatar
    xreos 20/06/2011 13:20:42

    Θελουμε να ξεχναμε συνεχεια αυτο που μας υπενθυμιζει συχνα ο σοβαρος αστικος τυπος..
    Πως αναφερεται στους πολιτικους......πως τους αποκαλει...?
    πολιτικο..ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ...δηλαδη υπαλληλοι...
    ΠΟΙΩΝ?
    Οπως ο Παπανδρεου καηκε..για να φροντισει συγκεκριμενα γεωπολιτικα συμφεροντα...ετσι και ο Βενιζελος πηρε εντολη να καει...γιατι τωρα τον εχουν αναγκη αυτοι που τον προωθουσαν..
    Τωρα ..τον χρειαζονται τα αφεντικα του..για να σωθουν απο την κριση..και να βγουν πιο δυνατοι..Τι να κανει ? το γιουσουφακι? να αρνηθει?

  19. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/06/2011 13:24:15

    Ρε Μπεννυ που τα βρηκες τα
    "strong commitment of the Greek Government"?? και ειδικά το...
    "strong will of the Greek people"??

    Αυθαιρετεις απο την πρωτη μερα?? χαχαχαα

    Εισαι στα καλα σου?

    ΠΠ

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/06/2011 13:28:13

      Που έμαθε Αγγλικά? στο Στρατηγάκη?

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Φακ Κωστας 20/06/2011 13:43:14

        χαχαχα αρκει που Πλατεια μιλα καλα Ελληνικα !!

        ΠΠ

        • ο ξένος avatar
          ο ξένος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/06/2011 14:13:48

          Ο ένας μιλάει αγγλικά σαν αμερικάνος, ο άλλος σαν έλληνας, με τίποτε δεν είστε ικανοποιημένοι...

          • LEWNIDAS avatar
            LEWNIDAS @ ο ξένος 20/06/2011 15:52:08

            σε αυτο δεν εχεις αδικο! αλλα σαν τον σημιτη κανεις στα αγγλικα

  20. θοδωρης avatar
    θοδωρης 20/06/2011 13:28:08

    δες αυτο

    http://hellenicrevenge.blogspot.com/2011/02/2_10.html

  21. xreos avatar
    xreos 20/06/2011 13:30:24

    Σιγουρα παντως θα τον πληρωσουμε ακριβα.. υπερτιμημενα...οπως ολα τα δημοσια εργα...
    οι κατασκευαστες..υπερτιμημενων εργων...μας επεισαν καποτε να αγορασουμε..τον Σημιτη..τον λογιστη..που θα εβαζε ταξη στην Ελλαδα και θα νοικοκυρευε το μαγαζι..Τωρα σκανε τα εργα του...σε χρεος..
    Ο υπαλληλος Βενιζελος, ηλθε στο καταλληλο υπουργειο για να δουλεψει για την σωτηρια των αφεντικων του..ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ.. ειναι αναλωσιμος στρατιωτης της διαπλοκης.
    Θα φροντισει για την "δικαιη" μοιρασια της λειας ..Ελλαδας.
    Εστω οτι απεμεινε...

  22. Orestios avatar
    Orestios 20/06/2011 13:35:02

    Εξαιρετικά υπερτιμημένος είναι ο Βενιζέλος.
    Η μόνη ικανότητα που έχει είναι αυτή του απεραντολογικού βερμπαλισμού και της περιφερικής προσέγγισης των νοημάτων, προκειμένου να αποφύγει την σαφή έκφραση σαφούς θέσης.
    Το επικοινωνιακό κατασκεύασμα θα καταρρέσει άμεσα καθώς δεν είναι φτιαγμένο για χαλεπούς καιρούς, αλλά για την εποχή της τρυφιλότητας.
    Η πλήρης υποταγή του στον Παπανδρέου εκδηλώθηκε από τον πρώτο καιρό που ανέλαβε υπουργός και η "αναβάθμισή" του σε ΥΠΟΙΚ θα φανερώσει και στους αφελείς ότι δεν διαφέρει σε τίποτα επί της ουσίας από τον Παπακωνσταντίνου στην σκληρότητα και την επιθυμία εφαρμογής μνημονίου και μεσοπρόθεσμου.
    Είναι εγκλωβισμένος όμως και το ξέρει.
    Η πίεση που θα νοιώθει από τον κόσμο πλέον θα είναι τρομακτική, χωρίς να μπορεί να μεγαλώσει παραπάνω το σωσίβιο προστασίας που ήδη έχει φτιάξει στο σώμα του.
    Θα επιχειρήσει να καταβροχθίσει την Ελλάδα για να προστατέψει το ΠΑΣΟΚ.
    Εκεί θα συγκρουστεί με όλους τους Έλληνες.
    Και όποιον πάρει ο χάρος.

  23. Κτησιας avatar
    Κτησιας 20/06/2011 13:58:13

    Η κυβέρνηση αυτή έχει στενά περιθώρια χρόνου! Τα συμφέροντα που χρηματοδότησαν τον κύριο φοβούνται ότι δεν θα προλάβουν , έτσι πιέζουν για υπουργοποίηση . Θα δούμε και θα εξάγουμε συμπέρασμα από τα νομοθετηματά του !

  24. Εκηβόλος avatar
    Εκηβόλος 20/06/2011 14:12:57

    Καθόλου υπερτιμημένος δεν είναι ο Βενειζέλος.Ο άνθρωπος ξέρει να τρώει από τότε που ήταν στο υπουργείο Πολιτισμού.Η μετακίνησή του στο Οικονομικών τον βοηθάει να φάει περισσότερα.Δεν είναι κατανοητό;

  25. GMP avatar
    GMP 20/06/2011 14:42:08

    Δηλαδη ο Βενιζελος εμφανιστηκε σαν εναλλακτικη λυση στην αποτυχημενη θητεια του ΓΑΠ. Σαν να λεμε δηλαδη, όπως ο Σαμαρας εμφανιστηκε σαν απο μηχανης Θεος μετα την αποτυχημενη θητεια του Καραμανλη, για να ξεπλυνει τη ΝΔ απο ολες τις αμαρτιες!
    Τα κομματα και τα στελεχη τους (για να μη πω και οι φανατικοι οπαδοι τους, τελειως απολίτικοι αφου συμπεριφερονται σαν οπαδοι ποδοσφαιρικων ομαδων), εχουν τεραστια ευθυνη για τη θεση της χωρας και για την παντελη ελλειψη ουσιαστικου πολιτικου διαλόγου, που ειναι και ο στυλοβατης της Δημοκρατιας.
    Οσο για τον Βενιζελο μπορει ναχει πολλα κακα αλλα βλάκας δεν ειναι. Οταν ενας εξυπνος ανθρωπος διακινδινευει τη πολιτικη του καριερα (για παντα!) τοτε το κανει για 2 λογους: Ή πασχει απο συνδρομο Ναπολεοντα (οχι απιθανο για τον συγκεκριμενο) πιστευοντας οτι θα πετυχει εναντια στις πιθανοτητες, ή πιστευει οτι πρεπει να προσπαθησει να σωσει ότι μπορει, μετα τη λαιλαπα ΓΑΠ, κατι που συνιστα αποφαση ευθυνης, και μαλιστα με τεραστιο προσωπικο κοστος.
    Ας περιμενουμε. Οσο για το μνημονιο, οι δομικες αλλαγες στο κρατος που ζητα, μαλλον θαπρεπε να τις ειχαμε κανει εδω και δεκαετιες.

  26. peter avatar
    peter 20/06/2011 14:46:19

    Παιδί το Σιμήτη... θέατρο σκιών!!

  27. Bloody_Ophelia avatar
    Bloody_Ophelia 20/06/2011 14:49:41

    Κατά τη γνώμη μου τα πράγματα είναι πολύ απλούστερα. Ο Βενιζέλος επεδίωξε να βρεθεί στην ηλεκτρική καρέκλα για 2 πολύτιμα -για το προφίλ του- μηνάκια. Πάει τώρα έξω, θα διαπραγματευτεί 2 αλλάγές στο μεσοπρόθεσμο ( τις οποίες ήδη έχουν εγκρίνει) για να μας τις πουλήσει ως τεράστια επιτυχία, θα πάρει και πράσινο φως για νέο δάνειο μαμουθ ( θα μας το πουλήσει ως τιτάνιό άθλο) και ακριβώς μόλις έρθει το Μνημόνιο 2, θα το φέρει με 180, προκηρύσσοντας ουσιαστικά εκλογές. απλούστατο. Όχι απλώς δεν θα "καεί" αλλά θα εμφανιστεί κι ως μεγαλοτεράστιος διαπραγματευτής!

  28. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 20/06/2011 15:44:27

    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΄΄ΒΑΠΤΙΣΜΑ΄΄ ΤΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ....ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΕ ΤΕΤΟΙΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ ΚΟΛΥΜΠΗΘΡΑ;;;;;

  29. nausea avatar
    nausea 20/06/2011 15:47:27

    Νομιζω οτι ΟΛΗ τη καριερα του και την θεση του πανεπιστημιακου την οφειλει στη δημητρα λιανη . Κατι ειχα ακουσει για καποιες συγγενειες και τετοια.

  30. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 20/06/2011 16:48:23

    ΠΕ,
    Σε υγιή (ή υγιά;) δημοκρατία (λέμε τώρα) πολιτικός σαν το Βενιζέλο θα είχε "εξοστρακιστεί" προ πολλού από ένα, εν πολλοίς σχετικά αξιοκρατικό σύστημα. Κανένας πραγματικά έξυπνος άνθρωπος δεν θα συμπεριφερόταν έτσι όπως αυτός το 2007. Ήταν κωμικό μα τελείως κωμικό και αποκάλυψε το ρηχόν του ανθρώπου.
    Το μπλα-μπλά από μόνο του δεν λέει τίποτα. Επίσης, ήταν ο κύριος αρχιτέκτονας των επαίσχυντων νόμων που θωράκισαν νομικά την κλεπτοκρατία. Ασυλιες και δεν συμμαζεύεται. Ούτε στην Ουγκάντα δεν συμβαίνουν αυτά που συμβαί
    Η αποδοχή εκ μέρους του του οφικίου που του πρόσφερε ο ΓΚΑΠ είναι φυσική και σύμφωνη με την ιστορία του. Μάλλον ο ΓΚΑπ τον έχει ψυχολογήσει και τον εξουδετέρωσε και αυτόν και μερικούς άλλους.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Νίκος Αργεάδης 20/06/2011 16:58:29

      Δεν έχεις άδικο...

    • Aφροδίτη avatar
      Aφροδίτη @ Νίκος Αργεάδης 24/09/2011 16:39:57

      Θα συμφωνήσω απολύτως μαζί σου για το ψυχογράφημα του κ. αντιπροέδρου. Αυτός καιγόταν από καιρό, να βρει τρόπο να διατηρήσει το προβάδισμα στη διαδοχή. Έβλεπε όμως να παίρνουν ρόλους σημαντικούς αλεξιπτωτιστές τύπου Παπακωνσταντίνου και Ραγκούση, μέχρι και της γυμναζόμενης Μπιρμπίλη και περίμενε την ευκαιρία! Προσκύναγε ως τόσο τα αφεντικά, γιατί είχε βεβαιωθεί πως αυτά κάνουν το κουμάντο, αφού έφτασε να χάσει το 2007 η "διάνοια" της αφεντιάς του από τον "ελλειμματικό" απόγονο! Ήταν πια το ώριμο φρούτο για να χρησιμοποιηθεί, χωρίς να υπολογίζει ότι μπαίνει και στη σειρά για τον στίφτη των λεμονιών.
      Η μόνη διαφωνία μαζί σου, είναι πως δεν θεωρώ ικανό το ΓΑΠ να ψυχολογεί. Οι προστάτες του και εντολείς είναι αυτοί που ψυχολόγησαν σωστά τον καθηγητή, γιατί είναι γάτες με πέταλα σ' αυτό και του έδειξαν -διά του ΓΑΠ ασφαλώς- το "τυρί". Και το τυρί ήταν η αντιπροεδρία μαζί με το ΥΠ.ΟΙΚ.
      Λοιπόν είδε αστράφτοντας το μάτι του και όρμησε στο τυρί, μα δεν είδε τη φάκα και προκειμένου τώρα να σώσει το τομάρι του εξυμνεί την τρόικα, μηνύοντάς της πως είναι κι αυτός πιστός στις επιταγές της. Είναι λοιπόν ένας ευκαιριακός πολιτικός που έπεσε, από τη βιασύνη του, σε κινούμενη άμμο και τώρα πια κάθε του κίνηση τον βουλιάζει περισσότερο.

  31. spiros1 avatar
    spiros1 20/06/2011 17:37:25

    factorx: υπομονή μέχρι να βρούμε την φωτογραφία

  32. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 20/06/2011 20:31:21

    Ρε παιδιά εκείνος ο Ρέλλος που χάθηκε?

  33. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 21/06/2011 00:09:40

    Μην ξεχνούμε ότι η διαπλοκή τον έσπρωχνε τις τελευταίες εβδομάδες με νύχια και με δόντια για να αμφισβητήσει τον ΓΑΠ. Πρέπει να συνεκτιμηθεί και ο παράγοντας της επιρροής της διαπλοκής πάνω στον Βενιζέλο (μην ξεχνούμε και την υποστήριξη που πήρε το 2007 από αυτούς).

  34. δημης avatar
    δημης 21/06/2011 00:25:15

    ΣΑΝ ΕΙΔΟΣ ΑΝΑΛΛΩΣΙΜΟ ΣΙΓΟΥΡΑ.....