#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/05/2010 15:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μήπως νομίζουν ότι είναι Ινδιάνος;



Τα μισά  από τα μέτρα που εξαγγέλθηκαν να είχε ανακοινώσει κυβέρνηση ΝΔ, τα μαγαζιά στο Κέντρο θα είχαν γίνει υπαίθρια parking,  και ακόμα συζητάνε αν θα πει ΟΧΙ..

Ο Παπακωνσταντίνου στην συνέντευξη που έδωσε χθες είχε αφοπλιστικά επιχειρήματα: «Το ζήτησαν οι άνθρωποι που διαπραγματευόμαστε.. ήταν επίμονοι σε αυτό.. μα αν δείτε τα γραφήματα με τα οποία έγινε η συζήτηση» (δείξε τα και σε μας ρε μάστορα) και ακόμα συζητάνε αν θα πει ΟΧΙ..

Αμολήσανε κάτι απίστευτους τύπους του life style, πρώην της Αριστεράς και κάποτε της προόδου να μας πείσουν για την αναγκαιότητα των μέτρων.

Επιλεκτικά νούμερα κάνουν την εμφάνιση τους για ώρα στις οθόνες για να μας πείσουν πόσο φταίει η ΝΔ. (αναφέρομαι στην αύξηση των δημοσίων δαπανών τα έτη 2007, 2008, 2009). Λησμονούν ότι είναι τα έτη λήξης των έργων του πιο φιλόδοξου αναπτυξιακού προγράμματος, του Γ΄ ΚΠΣ., το οποίο απέτυχε, αλλά υπήρχαν (και υπάρχουν) συμβατικές υποχρεώσεις που έπρεπε (και πρέπει) να πληρωθούν.

Με σαθρά επιχειρήματα, δικαιολογούν την ιδιότυπη κατοχή που θα ζήσουμε  και ακόμα συζητάνε αν θα πει ΟΧΙ.

Υπάρχει κυβέρνηση υπό κηδεμονία, με προσανατολισμό την απόλυτη εξυπηρέτηση του εγχώριου και μη κεφαλαίου  και ακόμα συζητάνε αν θα πει ΟΧΙ

Οποιαδήποτε συναίνεση ισοδυναμεί με πολιτική αυτοκτονία.

Ο καθένας έχει τη γνώμη του καλή ή κακή για τον Σαμαρά ως πολιτικό.

Τον έχετε όμως δει να φοράει φτερά στο κεφάλι;

Μήπως νομίζουν ότι είναι Ινδιάνος;

ΟΔΥΣΣΕΑΣ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 06/05/2010 15:32:16

    Φάκτορα, τυπογραφικό λάθος
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ από προχθές

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/05/2010 15:38:53

    Ναι ρε Φάκτορα, αναρωτιόμουνα πότε το έγραψα!

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/05/2010 15:42:01

    Μη μπλεκετε τα δυο κομματα.Η ΝΔ ειναι αστικο κομμα υπευθυνων ανθρωπων ενω το ΠΑΣΟΚ δημαγωγικο λαικιστικο κομμα.
    Εαν εξ αιτιας της Νεας Δημοκρατιας δεν ψηφισθουν τα μετρα και η χωρα χρεωκοπησει η ΝΔ θα παψει να υπαρχει.Οποιος καταλαβαινει,καταλαβαινει.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ψυχραιμια 06/05/2010 15:47:19

      Ξέρεις τι σημαίνει "χρεωκοπία χώρας"; Μην τρομοκρατείτε ρε τον κόσμο. Εσύ είσαι γνώστης των πραγμάτων. Από τον απατεώνα το ΓΑΠ το δέχομαι, από εσένα δεν το δέχομαι. Καθαρή παραπλάνηση.

      • siddhartha avatar
        siddhartha @ Επώνυμος 06/05/2010 15:55:54

        ΘΑ ΠΑΨΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ??
        ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΝΕΟΣ ΗΡΩΑΣ!
        ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΣ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΝΟΣ ΥΠΟΘΕΤΙΚΟΥ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ?

    • tzager avatar
      tzager @ ψυχραιμια 06/05/2010 16:09:21

      Απολύτως συμφωνώ!

      Ψυχραιμία, δε κατάλαβες ακόμα;

      To παιχνίδι με το ΟΧΙ γίνεται μόνο και μόνο για να ξεφορτωθούν τη Ντόρα. Τίποτα άλλο δε τους ενδιαφέρει. Και αυτό είναι το λυπηρό, ο,τι εκμεταλεύονται με τον πιο ποταπό τρόπο αυτές τις ιστορικές στιγμές για κομματική εκκαθάριση!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ tzager 06/05/2010 16:30:39

        Το καημένο το κορίτσι.

        Αλήθεια, έχει μαγειρέψει ποτέ κάτι για τον Ισίδωρο;

      • Tassos avatar
        Tassos @ tzager 06/05/2010 16:47:52

        Για τον Ισίδωρο δεν ξέρω. για τον Σταμάτη, τον παπαστάμκο, τον Βουλγαράκη και καμμιά 20αριά άλλους μπορεί.

      • O Ιθαγενής avatar
        O Ιθαγενής @ tzager 06/05/2010 16:50:21

        Ποια Ντόρα βρε καημένε;
        Δεν βάζω καμία Ντόρα και κανένα Σαμαρά πάνω από την χώρα μου.
        ΟΧΙ λέμε στη κηδεμονία της χώρας

        ΟΧΙ λέμε στη σκοπιμότητα και στη μεθόδευση για να τεθεί η Ελλάδα υπό κηδεμονία

        ΟΧΙ λέμε στους συνένοχους της συναίνεσης

  4. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 06/05/2010 15:44:45

    Αν σαμφωνείς ΟΚ, μικρό το κακό θα μοιραστούμε τα πνευματικά δικαιώματα (χαχα)
    Ωραίο το timing πάντως για τον τίτλο και μόνο. Το έγραψα πριν ξεκαθαρίσει τη στάση του ο Σαμαράς

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 06/05/2010 15:50:07

      Αυξημένης αξίας, αν το έγραψες πιο πριν. Αλλά όντως, είναι καλύτερο το timing με αυτόν τον τίτλο.

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 06/05/2010 16:02:37

      Δεν είμαι μετά Χριστόν προφήτης
      Τα mail μένουν:
      04 Μαΐου 2010 2:30 μ.μ.

  5. Lewnidas avatar
    Lewnidas 06/05/2010 15:45:00

    TON ΑΚΟΥΩ ΤΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΠΑΛΗΚΑΡΙ!ποιος του τον εγραψε τον λογο.οτι ναναι. οι κουρτινες μας εφεραν εδω.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Lewnidas 06/05/2010 15:55:47

      Θα τον πάρουν με τις ντομάτες το ΓΑΠ. Εδώ ο κόσμος καίγεται, και αυτός το βιολί του.

  6. Lewnidas avatar
    Lewnidas 06/05/2010 16:08:50

    καλα ο σαμαρας δεν διαβαζει απο κειμενο?

  7. tzager avatar
    tzager 06/05/2010 16:16:17

    Καλά λίγο σιροπάκι δε του δώσανε..;

    Aποσπασματικοί και οι δύο. Ο ένας τρίβει τα άπλυτα του άλλου στη μάπα!

    Και μη ξεχνιόμαστε, ο Σαμαράς είναι αρχηγός της ΝΔ που κυβερνούσε πριν 7 μήνες...

    • BlueSky avatar
      BlueSky @ tzager 06/05/2010 16:39:30

      ο γιωργάκης κάνει σαρδάμ και όταν διαβάζει από το κείμενο. Άλλωστε ξέρουμε ποιά είναι η μητρική του γλώσσα, αμερικανάκιααααααααααα......

      • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
        MΑΝΩΛΗΣ Μ @ BlueSky 06/05/2010 18:11:53

        Πρωθυπουργός Έλλην της διασποράς εργαζόμενος στο καφενείο που λέγεται ελλαδική κυβέρνηση με αφεντικό τον καφετζή του ΔΝΤ

  8. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 06/05/2010 16:20:40

    Ένας ολόκληρος λαός προτιμά την χρεοκοπία από το ΔΝΤ.
    Όποιος καταλαβαίνει, καταλαβαίνει.

  9. tzager avatar
    tzager 06/05/2010 16:24:11

    '...αν αξιοποιηθεί η περιουσία του δημοσίου ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΑ θα έχουμε κερδίσει ανάλογο ποσό αυτού που μας προσφέρεται σήμερα. Αυτό πρέπει να γίνει στην ΕΚΤΑΚΤΗ σημερινή κατάσταση.'

    Η αντίφαση στο μεγαλείο της. Εδώ μιλάμε για το έκτακτο πακέτο στήριξης και ο Σαμαράς μιλάει για αυτονόητα σωστές πολιτικές που θα αποδώσουν κατά το 2015...

    • Lewnidas avatar
      Lewnidas @ tzager 06/05/2010 16:27:28

      κανε τα μαθηματικα κουκλε μου

      • tzager avatar
        tzager @ Lewnidas 06/05/2010 16:40:27

        Ποιά μαθηματικά ρε Λεωνίδα; Βρες 50 άμεσα κι έλα να μας βρεις...

  10. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 06/05/2010 16:33:13

    Σας λέω μου θυμίζει σχέδιο ΑΝΑΝ. Το όχι θα άνοιγε τις πύλες της Κολάσεως!

  11. tzager avatar
    tzager 06/05/2010 16:38:57

    Το πρόβλημα του Σαμαρά είναι το εξής: Δε συμφωνεί με τα μέτρα που εν ολίγοις μας επιβάλανε οι πιστωτές μας προκειμένου να παραχωρήσουν κεφάλαια με το αζημίωτο που στηρίζουν ΑΜΕΣΑ τις δανειακές μας ανάγκες.

    Και τι αντιπροτείνει; Αξιοποιήση Δημόσιας περιουσίας, ΣΔΙΤ και ΕΣΠΑ...τύπου πράσινα άλογα του ΓΑΠ πριν τις εκλογές.

    Είναι ολοφάνερη η υπερβολή, η αντίφαση και η έλλειψη πειστικού ολοκληρωμένου σχεδίου.

    • Tassos avatar
      Tassos @ tzager 06/05/2010 16:42:50

      Φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους εξαπολύει ο Αντώνης.

    • O Ιθαγενής avatar
      O Ιθαγενής @ tzager 06/05/2010 16:53:29

      Πρέπει να το κοιτάξεις 5 αναρτήσεις πίσω επιχειρηματολογείς για το ΝΑΙ στα πράσινα άλογα...θα ήσουνα περισσότερο ειλικρινής αν έλεγες ΝΑΙ στη Ντόρα η οποία έχει τουλάχιστον το θάρρος της γνώμης της και δεν κρύβεται σαν τους υποστηρικτές της...

      • tzager avatar
        tzager @ O Ιθαγενής 06/05/2010 17:55:52

        ΝΑΙ στο σχέδιο διάσωσης

        ΟΧΙ στα τερτίπια Σαμαρά

        ΝΑΙ στη ΝΤΟΡΑ!!!

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ O Ιθαγενής 06/05/2010 19:15:28

        ΟΧΙ στη κηδεμονία

        ΝΑΙ στη κοινωνία

        ΝΤΟΡΑ ποια;

  12. Νιόνιος-διονύσης avatar
    Νιόνιος-διονύσης 06/05/2010 17:39:12

    κ ΟΔΥΣΣΕΑ μαλλον πρεπει να βγαλεις τα μπλε γιαλια που φορας.ακομα και τωρα που ειμαστε στον πατο του βαρελιου(η εχει και αλλο?)εσεις με τους κοματικου σας καβγαδες,λες και τους περισσοτερους τωρα τους νοιαζει ποιος εκανε το μεγαλητερο κακο για τη χωρα προσπαθεις να μετριασεις τις ευθηνες της Ν.Δ.Η αληθεια ειναι εκει που η χωρα ετρεχε με 150χλμ στην κατηφορα για την καταστροφη με το ΠΑΣΟΚ,μεσα σε 5,5 χρονια με την Ν.Δ εφτασε να πηγαινει 300.Α και για να μην στοχοποιθω,ΔΕΝ ανοικω πουθενα γιατι πολυ απλα κανενα κομμα δεν εκφραζει ουτε τα απλα.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Νιόνιος-διονύσης 06/05/2010 18:04:55

      ...ναι...επειδή όταν πήγε να πατήσει φρένο, διαπίστωσε ότι είχαν κλέψει μέχρι και τις δισκόπλακες...

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Νιόνιος-διονύσης 06/05/2010 19:39:17

      Δεν προσπαθώ να μετριάσω καμία ευθύνη. Αμφισβητώ τα στοιχεία που δίνουν για να μας πείσουν για την αναγκαιότητα των μέτρων. Αν σου πω ότι οι δαπάνες για μισθούς των δημ. υπαλλήλων είναι το 3% του δημοσιονομικού προβλήματος θα το πιστέψεις. Αν έχεις πεισθεί ότι το πρόβλημα είναι οι συντάξεις, προσπαθώ να σου δώσω και μία άλλη άποψη.
      Και μην ανησυχείς, δεν στοχοποιείσαι. Απόψεις ανταλλάσουμε

  13. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 06/05/2010 19:13:09

    αστικο σοβαρο κομμα υπευθυνων ανθρωπων ...
    καιρο ειχα να ακουσω ενα καλο ανεκδοτο !!!!

    αν υπηρχε τουλαχιστον ενας σοβαρος στη Βουλη τοτε θα ειχε πει κατι οταν οι μιζες η καταπατηση και η διαφθορα πηγαινε συννεφο - και ακομη πηγαινει
    ακομη διοριζουν τα δικα τους τα παιδια
    για ποια σοβαροτητα και υπευθυνοτητα μιλατε ?

    Διαγραφθηκε ο Παυλιδης .. και ? καθαρισαμε με ολο το πολιτικο τοπιο - ωραια

  14. Νιόνιος-διονύσης avatar
    Νιόνιος-διονύσης 06/05/2010 21:04:24

    οκ τοτε χαιρομαι!!!και εγω συμφωνω οτι προβλημα μας δεν ειναι οι συνταξεις ουτε (αν και διαφωνω λιγο) κυριο προβλημα οι Δ.Υ αλλα η ΝΟΟΤΡΟΠΟΙΑ ΜΑΣ,γιατι αυτη ειναι πυ παραγει ολα τα στραβα στη χωρα,με λιγα λογια εχουμε κριση αξιων και νοοτροπιας και εκει πρεπει να γινει η μεγαλη αλλαγη.

  15. Hot dog avatar
    Hot dog 06/05/2010 22:48:44

    Τα μισά από τα μέτρα που εξαγγέλθηκαν να είχε ανακοινώσει κυβέρνηση ΝΔ, τα μαγαζιά στο Κέντρο θα είχαν γίνει υπαίθρια parking, και ακόμα συζητάνε αν θα πει ΟΧΙ..;;;;;;!!!!!!! ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ. ΟΔΥΣΣΕΑ ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΧΑΣΕΣ ΤΗΝ ΙΘΑΚΗ: ΟΤΑΝ ΒΓΗΚΕ Ο ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΤΕΤΡΑΕΤΙΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΠΟΥ ΣΥΝΕΠΕΣΕ 1η ΜΑΪΟΥ ΜΕ ΤΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ "ΧΑΡΙΣΕ" ΤΗΝ ΑΡΓΙΑ ΣΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ (ΑΝΤΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΡΓΙΑ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ Ή ΝΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΟΥΝ +75% ΤΟΥ ΗΜ/ΜΙΣΘΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΜΕΣΩΣ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΕΤΑΡΤΗ). ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΝΕΝΑ ΝΑ ΞΕΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΤΟΤΕ, ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟ ΒΑΤΟΠΑΙΔΙ, ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΠΟΥ ΒΙΩΝΑΜΕ ΟΛΟΙ. Η ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ Γ.Α. ΠΟΥ ΔΗΛΩΣΕ ΓΙΑ ΨΕΥΔΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΗΝ Ε.Ε. & ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΚΑΝΑΝΕ ΤΡΑΜΠΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΑΣΧΕΤΟ, ΠΙΑΣΑΜΕ 2ΨΗΦΙΟ ΑΡΙΘΜΟ; ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΑΦΗΝΑΝ ΤΟ ΕΛΕΙΜΜΑ ΣΤΟ 4 & 5% ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ. ΠΑΣΟΚ & ΝΔ ΣΤΑ ΙΔΙΑ $#@*@ ΚΟΛΥΜΠΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΤΑΝΕ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΤΟΜΑΡΙΑ ΜΑΣ. ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΔΙΑΔΗΛΩΤΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΛΕΓΟΜΕΝΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΥΝΕΧΙΖΑΝ (ΣΑΝ ΨΕΚΑΣΜΕΝΟΙ) ΤΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥΣ. ΚΑΜΙΑ ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ Ή ΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ & ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΗ ΞΕΝΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ.

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Hot dog 07/05/2010 00:56:34

      Ξέχασες το σοβαρότερο ατόπημα: τα δομημένα ομόλογα.
      Μήπως θυμάσαι όμως τον Δεκέμβρη του 2008?
      Μήπως θυμάσαι δηλώσεις του Παναγόπουλου της ΓΣΕΕ τον Γενάρη?
      Το κομμάτι το έγραψα πριν τη γενική απεργία καυτηριάζοντας την προπαγάνδα της κυβέρνησης και γιατί κατά τη γνώμη μου Ο Σαμαράς έπρεπε να πάει σε όχι
      Πάντως ωραίο το κομμάτι του Ισοκράτη

  16. Hot dog avatar
    Hot dog 06/05/2010 22:54:37

    ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΡΙΞΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΗ ΚΑΜΠΟΥΡΑ ΤΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΡΕΠΤΗΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΑΣ (ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ Ή ΟΧΙ) & Ο,ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΓΙΝΑΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ: "Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία."

    Ισοκράτης (436 π.Χ-338 π.Χ. )