#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/07/2012 19:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μήπως να καλέσουν και τον Αλογοσκούφη;

[caption id="attachment_169423" align="alignnone" width="600" caption="Από αριστερά, ο κ. Αλογοσκούφης και ο κ. Μέργος"][/caption]

Και να θέλεις ν’ αγιάσεις δεν σ’ αφήνουν!

Άλλη μια …εξαιρετική επιλογή της κυβέρνησης.

Ο καθηγητής Γεώργιος Μέργος,  Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου Οικονομικών την περίοδο 2004-2007, επί υπουργίας Γ. Αλογοσκούφη διορίστηκε ξανά στην ίδια θέση!

Για να σκεφτείτε πόσο ..πετυχημένος ήταν στη θέση του, ο ίδιος ο Αλογοσκούφης στη συνέχεια τον έστειλε στο ΙΚΑ  όπου και παρέμεινε  το διάστημα 2007-2009!

Τώρα ποιες είναι οι επιτυχίες του κυρίου Καθηγητή;

Δεν γνωρίζω, αλλά προφανώς θα γνωρίζει τους …κατάλληλους ανθρώπους!

Μήπως να καλέσουν και τον ίδιο τον Αλογοσκούφη;

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. giorgos avatar
    giorgos 04/07/2012 19:31:54

    μπορειτε να παραθεσετε χωρις σχολια τα οικονομικα στοιχεια της περιοδου 2004-2007?

  2. IOANNIS avatar
    IOANNIS 04/07/2012 19:38:43

    ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ΜΗΝΑ ΤΟΥ ΜΕΛΙΤΟΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ.ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΡΕΛΘΕΙ Ο ΜΗΝΑΣ, ΘΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΡΑΤΣΙΑ,ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΕΚΡΗΚΤΙΚΟ ΜΕΙΓΜΑ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ

  3. νικος avatar
    νικος 04/07/2012 19:42:23

    ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΩΝ 2000 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΓΙΑΤΙ ΕΓΙΝΑΝ ΕΚΛΟΓΕΣ ΘΑ ΜΑΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΔΙΝΟΥΝ ? ΑΣΧΗΜΑ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ νικος 04/07/2012 21:51:05

      Απλό. Είναι νόμος πολλών ετών που δεν τον κατήργησαν όσες κυβερνήσεις πέρασαν μέχρι τις εκλογές.

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ νικος 04/07/2012 22:05:09

      Αγαπητέ Νίκο, το συγκεκριμένο επίδομα αποφασίστηκε από τον πρώην πρόεδρο της βουλής Πολύδωρα το οποίο ο τωρινός, Βαγγέλης Μειμαράκης, έσπευσε να πει, μέσω συνεργατών του, ότι τελικά δεν θα δοθεί. Ο δε Πολύδωρας, σχολιάζοντας τα όσα δήλωσαν οι συνεργάτες του Μειμαράκη, είπε ότι αν ο τωρινός πρόεδρος κρίνει λανθασμένη την απόφασή του περί του επιδόματος ας την ακυρώσει. Μην τσουβαλιάζουμε τα πάντα λοιπόν...

  4. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 04/07/2012 19:50:39

    Κακώς κατηγορούμε τον Αλογοσκούφη. Ηταν καλός υπουργός και διηύθυνε την εθνική οικονομία με σύνεση και πνεύμα προόδου. Επί Καραμανλή - Αλογοσκούφη άρχισε η εκλογίκευση του φορολογικού συστήματος, η οικονομική φιλελευθεροποίηση, η σταδιακή ανάκαμψη και η μείωση της ανεργίας. Η πολιτική κατάρρευση της κυβέρνησης τον Σεπτ. 2008 περιόρισε τις δυνατότητες γιά μεσοπρόθεσμη αποτελεσματική απάντηση στην χαοτική διεθνή τραπεζική - οικονομική κρίση, με αποτέλεσμα να αναλάβουν την σωτηρία της Ελλάδος οι Παπακωνσταντίνου, ΓΑΠ και ΣΙΑ, με τα γνωστά αποτελέσματα.

  5. theo1611 avatar
    theo1611 04/07/2012 19:55:10

    Να τον καλέσουν, να τον καλέσουν!!!

    Να κάνουν μία υποχρεωτική επιτροπή σοφών, μη αμειβόμενη, από τους διατελέσαντες υπουργούς Οικονομίας και Οικονομικών που να υποχρεώνονται ανά μήνα να βγάζουν ένα κοινό πόρισμα για τα μέτρα που λαμβάνονται, τις προοπτικές και τις διορθωτικές ενέργειες που απαιτούνται.

    ΥΓ: Καταναγκαστικά έργα για τα αστέρια που μας οδήγησαν μέχρι εδώ με τις πράξεις τους ή τις παραλείψεις τους. Αλλά και πεδίο άφεσης αμαρτιών, από τις εποικοδομητικές δεύτερες σκέψεις τους!!!

  6. GusP avatar
    GusP 04/07/2012 20:41:09

    Για να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά. Ο Μέργος ήταν ΓΓ του Υπουργειου Οικονομίας και όχι των Οικονομικών. Δεν ήταν καν ΓΓ Επενδύσεων και Ανάπτυξης θέση την οποία κατείχε εκείνη την εποχή ο εικονιζόμενος Μουσουρούλης. Οι αρμοδιότητες του Μέργου για όποιον γνωρίζει ήταν περιορισμένες αλλά σύμφωνες με τον Οργανισμό του Υπουργείου και αφορούσαν κυρίως σε Διοικητικά θέματα και άλλα γενικότερα θέματα του ΥΠΟΙΟ αλλά πάντως όχι θέματα αιχμής. Για αυτό λοιπόν οι παρατηρήσεις του'"giorgos" περί παράθεσης στοιχείων της εποχής είναι το λιγότερο άστοχες. Ο Μέργος απέτυχε γιατί απέτυχε συνολικά η τότε οικονομική πολιτική. Αυτό συνέβει γιατί το σύστημα Διοίκησης είναι Πρωθυπουργοκεντρικό και κατ' επέκταση Υπουργοκεντρικό. Ο κάθε ΓΓ επειδή είναι διορισμένος πηγαίνει σύμφωνα με την γραμμή του εκάστοτε Υπουργού με ελάχιστες δυνατότητες αποκλίσεων. Αυτό σημαίνει ότι ο Μέργος θα κριθεί από τις εντολές που θα πάρει από τον Χατζηδάκη δηλαδή κατ'ουσίαν από το Σαμαρά από το αν θα τις φέρει εις πέρας. Καλό είναι να ψάχνουμε πρώτα και μετά να σχολιάζουμε

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ GusP 05/07/2012 18:16:10

      ...και μάλιστα ο τότε Γ.Γ. Επενδύσεων και Ανάπτυξης, Κώστας Μουσουρούλης και νυν Υπουργός Ναυτιλίας, κατάφερε να φέρει το ΕΣΠΑ σε υπογραφή σε αστρονομικό ποσό των 21,6 δις ευρώ. Από τον Ιούλιο του 2009 όμως είναι ανενεργό με τα γνωστά αποτελέσματα.
      Πριν ξεστομίζουμε επικριτικά σχόλια καλό είναι να ανατρέχουμε στις ιστοσελίδες της Ε.Ε.: www.ec.europa.eu
      Ο Μέργος είναι λαμπρός επιστήμονας και μάλιστα είναι ο καταλληλότερος για τη θέση αυτή. Ποιόν να έβαζαν τον Πλεύρη ή τον Γιακουμάτο; Ήμαρτον!!! Ξεκολλείστε από τους παλαιολιθικούς, π.χ. Πολύδωρας, ο οποίος τολμά και δίνει επίδομα 2.000 ευρώ στους υπαλλήλους της Βουλής τη στιγμή που @@@@@@@@@ ο δΪΑς1

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/07/2012 20:41:24

    Αμα δω και τον Γιακουμάτο στα πράγματα... θα γίνω Καϊλικός!

    • Εύα avatar
      Εύα @ Strange Attractor 04/07/2012 20:46:48

      Έλα, αφορμούλα ζητάς...

  8. M.O. avatar
    M.O. 04/07/2012 21:41:19

    Και τον Αδάμ παιδιά και τον Σάββα και τολμώ να πω και τον ....Αγάπιο

  9. dirty harry avatar
    dirty harry 04/07/2012 21:43:31

    Βρε αλλαζουν αυτοι ?
    Δεν τους καταλαβατε ακομα μετα απο τοσα χρονια ?

  10. ΙΑΣΩΝ avatar
    ΙΑΣΩΝ 04/07/2012 21:51:04

    Η τοποθέτηση Μέργου είναι πέραν για πέρα άστοχη έχεις δίκαιο factorx στο υπουργείο δεν έκανε απολύτως τίποτα………….

  11. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/07/2012 21:51:05

    Αδέξιε Δεξιέ, μάλλον σου διαφεύγει μια "λεπτομέρεια". Ο Μέργος και ο Στουρνάρας είναι συνάδελφοι από τη διακομματική κλίκα του Οικονομικού Τμήματος του Πανεπιστημίου Αθηνών. Ναι, από την ίδια όπου ανήκει και ο Παπαδήμιος...

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Αυριανιστής 04/07/2012 22:50:47

      όντως ..."λεπτομέρεια"...

  12. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 04/07/2012 22:30:30

    Ο Αλογοσκούφης δεν ήταν κακός υπουργός. Σκάνδαλα δεν είχε. Σας θυμίζω ότι ήταν αυτός που μείωσε από 40 σε 25% τον φόρο των επιχειρήσεων που ανακούφισε αρκετά την εποχή εκείνη τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Τον έφαγε το γενικότερο πολιτικό κλίμα της εποχής με τη δημαγωγία του ΠΑΣΟΚ.

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 04/07/2012 22:51:31

      να του δώσουμε και το Νόμπελ Οικονομικών

  13. voter avatar
    voter 05/07/2012 08:55:40

    Τι άλλο θα ακούσουμε -διαβάσουμε !
    " Ο Αλογοσκούφης ήταν καλός υπουργός και διηύθυνε την ελληνική οικονομία με ...σύνεση και πνεύμα προόδου , ο Μεργος δεν ευθύνεται γιατι είχε περιορισμένες αρμοδιότητες ..."κλπ.
    Τελικά ποιός εφταιγε ? Η κρίση του 2008 , απέναντι στην οποία τα τότε επίσημα χείλη δήλωναν οτι η ελληνική οικονομία είναι "θωρακισμένη" η μήπως ο παππούς της άλλης ανάρτησης με το πανώ και τα 316.80 ευρω σύνταξη ? Πιο πολύ πιστεύω ο τελευταίος , μεταξύ μας πάντα !

  14. johnny avatar
    johnny 05/07/2012 09:28:10

    Εδω εγινα υπουργοι υφυπουργοι,συμβουλοι σχεδον ολοι οι κολλητοι του Σημιτη,ο Αλογοσκουφης γιατι να μεινει εξω.Στο κατω-κατω επιλογη του αορατου πρωην πρωθυπουργου ηταν,αυτου ντε που προεκλογικα μας προειδοποιησε για το φοβο του ΣΥΡΙΖΑ και του κομμουνισμου.