#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/07/2011 18:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μήπως μας δουλεύουν;



H Eλλάδα, μας λένε,  είναι υπό πτώχευση και ως εκ τούτου  αφερέγγυα.

Σήμερα, λοιπόν, το δημόσιο δημοπράτησε έντοκα γραμμάτια του δημοσίου ύψους 1,250  δις ευρώ.

Θέλετε τα αποτελέσματα:

Πρώτον, εξασφαλίσαμε χαμηλότερο επιτόκιο από την προηγούμενη φορά, ήτοι  4,58% ,  έναντι 4,62%

Δεύτερον, ενώ ζητούσαμε  1,250 δις ευρώ, υποβλήθηκαν συνολικές προσφορές ύψους 3,845 δισ. ευρώ, δηλαδή υπερκαλήφθηκε  το ζητούμενο ποσό κατά 3,08 φορές.

Θα προσέφεραν οι αγορές αυτά τα χρήματα σε μια χώρα που οδεύει προς πτώχευση;

Μήπως,  κάποιοι μας δουλεύουν;

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βεντούζα avatar
    Βεντούζα 19/07/2011 18:09:15

    Η απάντηση στο ερώτημα είναι αναφανδόν ναι. Το χειρότερο είναι δε πως οι διάφοροι Κώνστες, Μακρή, Κωνσταντάτοι, κύριοι Μπάμπηδες και λοιποί μνημονιακοί και κυβερνητικοί τσανακογλείφτες θα το χρησιμοποιήσουν ως επιχείρημα πως το μνημόνιο φέρνει αποτελέσματα.

  2. spiros avatar
    spiros 19/07/2011 18:09:23

    Πολύ μεγάλο ερώτημα που απάντηση αυτή την στιγμή δεν φαίνεται. Το παιχνίδι μήπως παίζεται με τα κεφάλαια των Ελληνικών τραπεζών για να δείξουν εμπιστοσύνη στην Ελληνική οικονομία; Αν το ποσοστό συμμετοχής των ελληνικών θεσμικών είναι υψηλό μάλλον εσωτερικό παιχνίδι είναι.

  3. sawas avatar
    sawas 19/07/2011 18:15:35

    Αυτό σημαίνει πως για τις επόμενες 13 εβδομάδες δλδ μέχρι και αρχές Νοεμβρίου το ρίσκο είναι πολύ μικρο!!!! αλλά και το κέρδος για όποιον ρίσκαρε είναι 4,58%

    Φαστ Τρακ κέρδος!!!

  4. ierofantis avatar
    ierofantis 19/07/2011 18:28:59

    Ίσως έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι η έκδοση αφορούσε ομόλογα τρίμηνης διάρκειας.

    Εγώ θα ρώταγα και το εξής: Ποιοί ήταν οι αγοραστές; Έλληνες θεσμικοί ή ξένοι;

  5. Μνημων avatar
    Μνημων 19/07/2011 18:33:35

    ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΦΕΛΗ ΑΠΟΡΙΑ ,ΑΥΤΗ Η 5Η ΔΟΣΙΣ ΤΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ?ΑΦΟΥ ΘΑ ΧΡΕΩΚΟΠΟΥΣΑΜΕ ΣΤΙΣ 15/7/ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΗΝ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΨΗΦΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ. ΤΩΡΑ ΑΚΟΥΜΕ ΥΠΕΡΠΡΟΣΦΟΡΑ ΕΝΩ ΤΕΛΟΥΜΕ ΥΠΟ ΠΙΘΑΝΗ ΠΤΩΧΕΥΣΗ. ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΟΙΔΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΑΝΕΙΖΟΥΝ Η ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΛΙΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΜΑΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ?

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 19/07/2011 18:40:47

    Φυσικά δεν ήταν ομόλογα (είμαστε εκτός αγορών), αλλά τρίμηνα έντοκα γραμμάτια.
    Πολύ περιορισμένου ρίσκου (σε 3 μήνες θα εξοφληθούν) και ικανοποιητικής για το ρίσκο απόδοσης: Όποιος δανείσει 1000 ευρώ, σε 3 μηνάκια παίρνει πίσω 1.000 + 1.000 x (4,58/100) x (3/12) = 1.000 + 11,45 = 1.011,45 Ευρώ.
    Δεν είναι κι άσχημα.
    Στά έντοκα βραχείας διάρκειας, η αναλογία είναι συνήθως 1/2 έως 2/3 Ελληνικές τράπεζες και ασφαλιστικά ταμεία και οι υπόλοιποι αντίστοιχοι ξένοι θεσμικοί (κυρίως ευρωζωνικοί).

  7. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 19/07/2011 18:49:07

    Ρε παιδιά, αυτό που λέει η ανάρτηση συμβαίνει εδώ και πολύ καιρό! Πολύ-πολύ καιρό!

    Το φωνάζω από την αρχή που μπήκαμε στο Μνημόνιο ότι ο αποκλεισμός μας από τις αγορές είναι τεχνητός.

    Αν και τα περισσότερα από τα χρήματα που προσφέρονται στα έντοκα γραμμάτια είναι ελληνικών τραπεζών, ωστόσο η ουσία είναι ότι υπάρχουν και αρκετοί ξένοι που προσφέρουν χρήματα.

    Το συμπέρασμα είναι ότι όταν ένα κράτος απευθύνεται στις αγορές, ΠΑΝΤΑ, ΠΑΝΤΟΤΕ, θα του δώσουν χρήματα. Γιατί; Γιατί έτσι. Διότι το κράτος είναι συνώνυμο της αξιοπιστίας, ακόμη και όταν είναι (ή υποτίθεται ότι είναι) υπό πτώχευση.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Επώνυμος 19/07/2011 18:52:42

      Άσχετο με την ανάρτηση (και ας με συγχωρέσει ο Φάκτορας) αλλά με την ευκαιρία, επέτρεψέ μου, να σας ευχηθώ να ζήσετε βίο ανθόσπαρτο και ευτυχισμένο.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ierofantis 19/07/2011 18:55:20

        Ευχαριστώ πολύ, Ιεροφάντη!

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Επώνυμος 19/07/2011 18:58:26

          Eπώνυμε,
          και τις δικές μου ολόθερμες ευχές για κάθε καλό!

    • Μνημων avatar
      Μνημων @ Επώνυμος 19/07/2011 19:11:40

      ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΙΣΩΣ ΕΧΩ ΕΚΦΡΑΣΕΙ ΚΑΠΟΤΕ ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΔΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΥΧΗΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΖΩΗ ΓΕΜΑΤΗ ΕΥΤΥΧΙΑ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΑΓΑΠΗ ΟΠΛΟ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΔΥΣΚΟΛΙΑ

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/07/2011 19:01:46

    Έτσι νομίζουν κ. Ροδινέ.!!!

    ΥΓ:When a man loves a woman
    it;s a wonderful world
    αφιερωμένα στον Επώνυμο και στη σύζυγό του

  9. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 19/07/2011 19:09:41

    Καλησπέρα!
    Μήπως για να ερμηνεύσουμε πλέον τα παγκόσμια οικονομικά γεγονότα πρέπει να αποτανθούμε σ' αυτό που ονομάζουν "θεωρία του χάους";
    Αλλιώς για το δικό μου φτωχό μυαλό ... όλο και πιο δυσερμήνευτα γίνονται μερικά πράγματα.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ StarPowerNone 19/07/2011 19:14:41

      Έχει και το χάος όμως την ... αρμονία του...

      • StarPowerNone avatar
        StarPowerNone @ ierofantis 19/07/2011 19:24:32

        Χαιρετώ!
        Όσο μεγαλύτερο το χάος, τόσο πιο εύκαιρη η αρμονία.

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ StarPowerNone 19/07/2011 19:43:09

          Γειά σου και σένα.

          Νομίζω ότι το χάος δεν έχει μέγεθος, γιατί αλλιώς δεν θα ήταν χάος.

          Πάντως με τα μειράκια που παρουσιάζουν τους εαυτούς τους ως μεγάλους ηγέτες (και αναφέρομαι εμμέσως στο έλλειμμα πολιτικής ηγεσίας στην Ευρώπη και στην Αμερική) είναι εξασφαλισμένη από πρώτο χέρι η ρίψη μας σε περιπέτειες.

  10. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 19/07/2011 19:15:44

    ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΤΩΧΕΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΨΩΜΙ, ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ.ΑΠΛΑ ΜΑΛΩΝΟΥΝ ΠΙΟΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΙΟ ΦΘΗΝΗ ΤΙΜΗ.Η ΚΛΙΤΟΝ ΔΕΝ ΗΡΘΕ ΑΠΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΙ,ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΕΡΙΔΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ.

  11. adanaklasi avatar
    adanaklasi 19/07/2011 19:19:45

    Ελληνικές τράπεζες αγοράζουν και μάλιστα με τα χρήματα που τους έχουν χαρίσει οι κυβερνήσεις μας. Η είδηση θα ήταν να ΜΗΝ αγόραζαν.

    Ο δανεισμός για τα γραμμάτια έχει διάρκεια μόλις 13 εβδομάδες, αν τολμούσαν ας διαπραγματεύονταν δεκαετούς ή έστω πενταετούς διάρκειας..... ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΕ.

    Είναι ο πιο εύκολος τρόπος να κονομήσουν οι τράπεζες εν μέσω κρίσης: σίγουρα λεφτά με κρατική εγγύηση και σούπερ τόκο...

    Όποιος δεν πήρε είναι το κορόιδο
    και όχι αυτοί που πήραν...

    Οικονομολόγοι δεν είμαστε αλλά μας αναγκάζουν να μαθαίνουμε οικονομικά για να μην αναρωτιόμαστε όπως ο τίτλος σας.

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ adanaklasi 19/07/2011 20:03:31

      Οχι με τα δικά μας χρήματα αλλά με τις "δικές" μας εγγυ'ησεις των δισ.
      Τις παιρνουν οι τράπεζες τις πάνε στον Τρισέ, τις κουρεύει λίγο (20-30%) αυτός και τους δίνει τα υπόλοιπα μετρητά. Και ενώ περιμένουμε να πέσει κανά ευρω στην αγορά ερχεται το ελληνικό δημόσιο και τα μαζεύει όλα με τις δημοπρασίες του για έντοκα, για να καλύψει τα ελλειματα του.
      Και κάποιοι υπουργοί την πέφτουν και στις τράπεζες γιατί δεν ρίχνουν χρήματα στην πραγματική οικονομία.
      Και με αυτό τον τρ'οπο κατορθώνει και λειτουργεί το Ελληνικό Δημόσιο.
      Ειναι θέμα χρόνου ομως να καταρεύσει αφου η αλλη πηγη εσόδων του, η πραγματική οικονομία, σύντομα θα κηρυξει ολική σταση πληρωμων.
      Το αποτέλεσμα ΦΟΥΝΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ!!!

  12. Κώστας avatar
    Κώστας 19/07/2011 21:35:59

    Είναι εξοργιστικό.
    Πάλι με κάτω τα χέρια πηγαίνει ο ΓΑΠ στην Ευρώπη.
    Συμμετοχή ιδιωτών στο χρέος( που θα επιφέρει επιλεκτική χρεοκωπία) θέλει η Μέρκελ; Κι ας ουρλιάζει ο Τρισέ πως η συμμετοχή ιδιωτών θα είναι καταστροφική; Δεν καταλαβαίνει τίποτα ο ΓΑΠ! Έτοιμος να υπογράψει πάλι αδιαμαρτύρητα και χωρίς καμία αντίσταση, αλλεργικός στην διαπραγμάτευση και στην παρουσίαση των επωφελών για την Ελλάδα λύσεων.
    "Δεν αποτελεί για μας κόκκινη γραμμή η συμμετοχή ιδιωτών" απαντούν οι κυβερνητικοί. Δειλοί, μοιραίοι και άσχετοι. ...Τότε τι ακριβώς θα διαπραγματευτεί; Σε τι θα πει όχι, αφού ακριβώς στην συμμετοχή ή μη των ιδιωτών παίζεται όλο το παιγνίδι την οποία εκ των προτέρων αποδέχεται, εφόσον δεν την αποκλείει και δεν θέτει το θέμα ως κόκκινη γραμμή.
    Πειθήνιοι εντολοδόχοι...
    Κανένας διάλογος μαζί τους.

  13. Aris avatar
    Aris 19/07/2011 22:11:54

    Προφανώς δεν θα πτωχεύσουμε μέχρι τη λήξη των γραμματίων, δηλαδή μέσα σε 3-6 μήνες... Αργότερα ποιος ξέρει... Δεν είναι ωραίο να βγάζεις επιτόκιο 4,5% σε 3-6 μήνες; Χαζοί είναι να μην αγοράσουν;

  14. τάσος avatar
    τάσος 19/07/2011 22:12:47

    Ἱερὰ Ὁδός

    (1935)

    Ἀπὸ τὴ νέα πληγὴ ποὺ μ᾿ ἄνοιξεν ἡ μοίρα
    ἔμπαιν᾿ ὁ ἥλιος, θαρροῦσα, στὴν καρδιά μου
    μὲ τόση ὁρμή, καθὼς βασίλευε, ὅπως
    ἀπὸ ραγισματιὰν αἰφνίδια μπαίνει
    τὸ κύμα σὲ καράβι π᾿ ὁλοένα
    βουλιάζει.

    Γιὰ ἐκεῖνο πιὰ τὸ δείλι,
    σὰν ἄρρωστος, καιρό, ποὺ πρωτοβγαίνει
    ν᾿ ἀρμέξει ζωὴ ἀπ᾿ τὸν ἔξω κόσμον, ἤμουν
    περπατητὴς μοναχικὸς στὸ δρόμο
    ποὺ ξεκινᾶ ἀπὸ τὴν Ἀθήνα κ᾿ ἔχει
    σημάδι του ἱερὸ τὴν Ἐλευσίνα.
    Τί ἦταν γιὰ μένα αὐτὸς ὁ δρόμος πάντα
    σὰ δρόμος τῆς Ψυχῆς.

    Φανερωμένος
    μεγάλος ποταμός, κυλοῦσε ἐδῶθε
    ἀργὰ συρμένα ἀπὸ τὰ βόδια ἁμάξια
    γεμάτα ἀθεμωνιὲς ἢ ξύλα, κι ἄλλα
    ἁμάξια, γοργὰ ποὺ προσπερνοῦσαν,
    μὲ τοὺς ἀνθρώπους μέσα τοὺς σὰν ἴσκιους.

    Μὰ παραπέρα, σὰ νὰ χάθη ὁ κόσμος
    κ᾿ ἔμειν᾿ ἡ φύση μόνη, ὥρα κι ὥρα
    μίαν ἡσυχία βασίλεψε. K᾿ ἡ πέτρα
    π᾿ ἀντίκρισα σὲ μία ἄκρη ριζωμένη,
    θρονί μου φάνη μοιραμένο μου ἦταν
    ἀπ᾿ τοὺς αἰῶνες. K᾿ ἔπλεξα τὰ χέρια,
    σὰν κάθισα, στὰ γόνατα, ξεχνώντας
    ἂν κίνησα τὴ μέρα αὐτὴ ἢ ἂν πῆρα
    αἰῶνες πίσω αὐτὸ τὸν ἴδιο δρόμο.

    Μὰ νά· στὴν ἡσυχία αὐτή, ἀπ᾿ τὸ γύρο
    τὸν κοντινό, προβάλανε τρεῖς ἴσκιοι.
    Ἕνας Ἀτσίγγανος ἀγνάντια ἐρχόταν,
    καὶ πίσωθέ του ἀκλούθααν, μ᾿ ἁλυσίδες
    συρμένες, δυὸ ἀργοβάδιστες ἀρκοῦδες.

    Καὶ νά· ὡς σὲ λίγο ζύγωσαν μπροστά μου
    καὶ μ᾿ εἶδε ὁ Γύφτος, πρὶν καλὰ προφτάσω
    νὰ τὸν κοιτάξω, τράβηξε ἀπ᾿ τὸν ὦμο
    τὸ ντέφι καί, χτυπώντας το μὲ τό ῾να
    χέρι, μὲ τ᾿ ἄλλον ἔσυρε μὲ βία
    τὶς ἁλυσίδες. K᾿ οἱ δυὸ ἀρκοῦδες τότε
    στὰ δυό τους σκώθηκαν, βαριά.

    Ἡ μία,
    (ἤτανε ἡ μάνα, φανερά), ἡ μεγάλη,
    μὲ πλεχτὲς χάντρες ὅλο στολισμένο
    τὸ μέτωπο γαλάζιες, κι ἀπὸ πάνω
    μίαν ἄσπρη ἀβασκαντήρα, ἀνασηκώθη
    ξάφνου τρανή, σὰν προαιώνιο νά ῾ταν
    ξόανο Μεγάλης Θεᾶς, τῆς αἰώνιας Μάνας,
    αὐτῆς τῆς ἴδιας ποὺ ἱερὰ θλιμμένη,
    μὲ τὸν καιρὸν ὡς πῆρε ἀνθρώπινη ὄψη,
    γιὰ τὸν καημὸ τῆς κόρης της λεγόνταν
    Δήμητρα ἐδῶ, γιὰ τὸν καημὸ τοῦ γιοῦ της
    πιὸ πέρα ἦταν Ἀλκμήνη ἢ Παναγία.
    Καὶ τὸ μικρὸ στὸ πλάγι της ἀρκούδι,
    σὰ μεγάλο παιχνίδι, σὰν ἀνίδεο
    μικρὸ παιδί, ἀνασκώθηκε κ᾿ ἐκεῖνο
    ὑπάκοο, μὴ μαντεύοντας ἀκόμα
    τοῦ πόνου του τὸ μάκρος, καὶ τὴν πίκρα
    τῆς σκλαβιᾶς, ποὺ καθρέφτιζεν ἡ μάνα
    στὰ δυὸ πυρά της ποὺ τὸ κοίτααν μάτια!

    Ἀλλ᾿ ὡς ἀπὸ τὸν κάματον ἐκείνη
    ὀκνοῦσε νὰ χορέψει, ὁ Γύφτος, μ᾿ ἕνα
    ῾πιδέξιο τράβηγμα τῆς ἁλυσίδας
    στοῦ μικροῦ τὸ ρουθούνι, ματωμένο
    ἀκόμα ἀπ᾿ τὸ χαλκὰ ποὺ λίγες μέρες
    φαινόνταν πὼς τοῦ τρύπησεν, αἰφνίδια
    τὴν ἔκαμε, μουγκρίζοντας μὲ πόνο,
    νὰ ὀρθώνεται ψηλά, πρὸς τὸ παιδί της
    γυρνώντας τὸ κεφάλι, καὶ νὰ ὀρχιέται
    ζωηρά.

    K᾿ ἐγώ, ὡς ἐκοίταζα, τραβοῦσα
    ἔξω ἀπ᾿ τὸ χρόνο, μακριὰ ἀπ᾿ τὸ χρόνο,
    ἐλεύτερος ἀπὸ μορφὲς κλεισμένες
    στὸν καιρό, ἀπὸ ἀγάλματα κ᾿ εἰκόνες·
    ἤμουν ἔξω, ἤμουν ἔξω ἀπὸ τὸ χρόνο.

    Μὰ μπροστά μου, ὀρθωμένη ἀπὸ τὴ βία
    τοῦ χαλκὰ καὶ τῆς ἄμοιρης στοργῆς της,
    δὲν ἔβλεπα ἄλλο ἀπ᾿ τὴν τρανὴν ἀρκούδα
    μὲ τὶς γαλάζιες χάντρες στὸ κεφάλι,
    μαρτυρικὸ τεράστιο σύμβολο ὅλου
    τοῦ κόσμου, τωρινοῦ καὶ περασμένου,
    μαρτυρικὸ τεράστιο σύμβολο ὄλου
    τοῦ πόνου τοῦ πανάρχαιου, ὁπ᾿ ἀκόμα
    δὲν τοῦ πληρώθη ἀπ᾿ τοὺς θνητοὺς αἰῶνες
    ὁ φόρος τῆς ψυχῆς.

    Τί ἐτούτη ἀκόμα
    ἦταν κ᾿ εἶναι στὸν Ἅδη.

    Καὶ σκυμμένο
    τὸ κεφάλι μου κράτησα ὁλοένα,
    καθὼς στὸ ντέφι μέσα ἔριχνα, σκλάβος
    κ᾿ ἐγὼ τοῦ κόσμου, μιὰ δραχμή.

    Μὰ ὡς, τέλος,
    ὁ Ἀτσίγγανος ξεμάκρυνε, τραβώντας
    ξανὰ τὶς δυὸ ἀργοβάδιστες ἀρκοῦδες,
    καὶ χάθηκε στὸ μούχρωμα, ἡ καρδιά μου
    μὲ σήκωσε νὰ ξαναπάρω πάλι
    τὸ δρόμον ὁποὺ τέλειωνε στὰ ῾ρείπια
    τοῦ Ἱεροῦ τῆς Ψυχῆς, στὴν Ἐλευσίνα.
    K᾿ ἡ καρδιά μου, ὡς ἐβάδιζα, βογγοῦσε:
    «Θά ῾ρτει τάχα ποτέ, θὲ νά ῾ρτει ἡ ὥρα
    ποὺ ἡ ψυχὴ τῆς ἀρκούδας καὶ τοῦ Γύφτου,
    κ᾿ ἡ ψυχή μου, ποὺ Μυημένη τηνὲ κράζω,
    θὰ γιορτάσουν μαζί;»

    Κι ὡς προχωροῦσα,
    καὶ βράδιαζε, ξανάνιωσα ἀπ᾿ τὴν ἴδια
    πληγή, ποὺ ἡ μοίρα μ᾿ ἄνοιξε, τὸ σκότος
    νὰ μπαίνει ὁρμητικὰ μὲς στὴν καρδιά μου,
    καθὼς ἀπὸ ραγισματιὰν αἰφνίδια μπαίνει
    τὸ κύμα σὲ καράβι ποὺ ὁλοένα
    βουλιάζει. Κι ὅμως τέτοια ὡς νὰ διψοῦσε
    πλημμύραν ἡ καρδιά μου, σᾶ βυθίστη
    ὡς νὰ πνίγηκε ἀκέρια στὰ σκοτάδια,
    σὰ βυθίστηκε ἀκέρια στὰ σκοτάδια,
    ἕνα μούρμουρο ἁπλώθη ἀπάνωθέ μου,
    ἕνα μούρμουρο,
    κ᾿ ἔμοιαζ᾿ ἔλλε:

    «Θὰ ῾ρτει.»

  15. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 19/07/2011 22:19:24

    Συγνώμη;
    Αλλά αναρωτιέστε αν μας δουλεύουν;
    Ποιος θα μίλαγε σοβαρά με το γελαστό παιδί με το μουστάκι;
    Τόκους παίρνουν, αγοράζουν ότι θέλουν τζάμπα, νομοθετούμε υπό την έγκρισή τους και σπάνε και πλάκα μαζί μας.