08/06/2010 08:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μήπως κάνουν ό,τι μπορούν για να μας κοιμίσουν;

Ο Ωραίος Μπρούμελ ξανά στο προσκήνιο μετά από τόσα χρόνια με τις off shore, τα ακίνητα, την περιουσία του, τη διαγραφή του από το ΠΑΣΟΚ, την ψυχολογική του κατάσταση, ποιος του μαύρισε το μάτι κ.λπ.

Η υπόθεση του Βατοπεδίου ξανά σε πρώτο πλάνο με τους Κοντό και Κιλτίδη να αλληλοσφάζονται, τον Ξυνίδη να δικαιολογείται ότι κάποιοι τον πολεμούν - ποιον, τον Ξυνίδη που αν δεν ήταν γραμματέας δεν θα τον ήξερε ούτε ο θυρωρός της πολυκατοικίας. Για το πραγματικό σκάνδαλο και τους πραγματικούς ενόχους καμιά ουσιαστική κουβέντα.

Ξανά μανά τα ίδια τα ίδια και με την Siemens και τις μίζες, αλλά αυτά που ακούμε και διαβάζουμε έχουν να κάνουν με βλακώδεις πτυχές της υπόθεσης. Στο ερώτημα που πήγαν τα 100 εκατ. καμιά απάντηση, με το μόνο που ασχολούμαστε είναι με τον cabinet man και τα μπατζανάκια. Η ουσία απουσιάζει…

Το Μουντιάλ έρχεται για να μας αποκοιμίσει κάνα μήνα μέχρι να πάμε διακοπές (όσοι μπορούμε), να χαλαρώσουμε και να μην μπορούμε να αντισταθούμε.

Καπάκι και τα επεισόδια στο ΣΕΦ έτσι για να δέσει το γλυκό της ενημέρωσης.

Μέσα σ’ αυτόν το ορυμαγδό των ειδήσεων απουσιάζει παντελώς η «είδηση»… Κι αυτή δεν είναι άλλη από την οικονομική μας κατάσταση. Είμαστε στο ΔΝΤ δεν πρέπει να το ξεχνάμε. Οδηγούμαστε προς την πτώχευση ως χώρα και προς την φτώχεια ως πολίτες, το μέλλον μας υποθηκεύεται, οι κατακτητές έρχονται από Βρυξέλλες και Ουάσιγκτον και εμείς ασχολούμαστε με τον Άκη, τον Καρατζαφέρη, την απάντηση της Ντόρας και άλλα τέτοια αστεία.

Για την ουσία κανείς…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. μας δουλεύουν avatar
    μας δουλεύουν 08/06/2010 08:37:46

    Είμαι απόλυτα βέβαιος ότι η εξεταστική για τη Ζίμενς κωλυσιεργεί με επουσιώδη θέματα (πχ δωράκια λεμονοστίφτες και μίξερ προς 3000 άτομα για να χάνεται η μπάλα) για να τελειώσει ο χρόνος και να μην βρεθούν οι αποδέκτες των 100 εκατομμυρίων.
    Πάσει θυσία η Νέα Δημοκτατία δεν πρέπει να τους αφήσει να κλείσουν την εξεταστική τέλος του μήνα, όπως προγραμματίζουν.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/06/2010 09:04:10

    Ότι μας δουλεύουν δεν υπάρχει αμφιβολία. Εξ άλλου τι "εξετάζουν". Η Ζήμενς έχει ομολογήσει σε δικαστήριο ότι μας λάδωνε. Η Ζήμενς εξακολουθέι και πουλάει στην Ελλάδα. 1) Κόψτε την Ζήμενς μέχρι να πει ονόματα. 2) Ο Σημίτης ήταν αφεντικό 8 χρόνια στα οποία η Ζήμενς μεγαλουργούσε. Να ερωτηθεί ο Σημίτης. Να πχ μιά ερώτηση: Γιατί έδωσε τον Σκαραμαγκά στην HDW. Τι δουλειά είχε η Ζήμενς να κυνηγάει βαγόνια στον Σκαραμαγκά; Δικές του δουλειές, να μας πει.

    • Γιαννης 3 avatar
      Γιαννης 3 @ archaeopteryx 08/06/2010 13:06:33

      3)Ο Κοκκαλης?Τι εγινε ρε παιδια η ΙΝΤΡΑΚΟΜ ειναι μεσα σε ολες τις συμβασεις!!!!!
      4)Ο κ.Καστανιδης δεν πρεπει να ερωτηθει γιατι παραιτηθηκε και τι εννοουσε οταν ελεγε οτι δεχοταν πιεσεις απο 'κεντρα'?

  3. koreatis avatar
    koreatis 08/06/2010 09:12:25

    Α ρε αρχαιε, καλα τα λες αλλα....ποιος ακουει? Εδω ρε συ ειχανε στο σκαμνι τον διαχειριστη των ταμειων το 2006, οι γερμανοι τους λεγανε ελατε να παρετε στοιχεια (οχι οτι θα δινανε κιολας...μη μας δουλευουν κι οι γερμανοι) κι εμεις το ανακαλυψαμε φετος το θεμα. Παραλληλα, οι υπουργοι που επι της θητειας τους επεσε αυτος ο πακτωλος μιζας στην ελλαδα και οι πρωθυπουργοι φυσικα, κυκλοφορουν ακομα μεσα στο πολιτικο σκηνικο. Τι να πουμε τωρα και τι να περιμενουμε. Βαλαμε τον κλεφτη να μας πει ποιος ειναι ο κλεφτης.

  4. sovokai avatar
    sovokai 08/06/2010 09:15:51

    Μπράβο! Εξαιρετικό άρθρο κε Ροδινέ!

  5. ΣΑΒΒΑΣ avatar
    ΣΑΒΒΑΣ 08/06/2010 10:34:40

    Πόσα μας κοστίζει ο Σημίτης με τους δυο σωματοφύλακες. Έχει και δωρεάν γραμματέα όπως και ο μεγάλος Δημοκράτης Σαρτζετάκης?

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΣΑΒΒΑΣ 08/06/2010 10:43:57

      Αν ήξερες πόσοι έχουν σωματοφύλακες επί 24ωρου βάσης, που τους διαθέτει η ΕΛΑΣ και που τους πληρώνουμε εμείς, θα τρελαινόσουν. Υπάρχει βορειοελλαδίτης επιχειρηματίας γνωστός ως κολλητός του απέθαντου Δρακουμέλ και συγγενής εξ αγχιστείας νυν μεγαλουπουργού που διαθέτει πλήρη φρουρά από το 1990. Είναι λέει στόχος! Πάρα πολλοί. Κι εσύ πάρε το 100 και περίμενε στη γραμμή σου.
      Και ένα ευτράπελο: Κάποτε υπήρχε ένταλμα σύλληψης για την Βελίδου (ιδιοκτήτρια εφημερίδων στη θεσσαλονίκη). Η αστυνομία δεν μπορούσε να τη βρει για να τη συλλάβει. Η κυρία όμως διέθετε αστυνομική φρουρά 24 ώρες το 24ωρο!!!! Αλλά η αστυνομία δεν μπορούσε να τη βρει... Ελλάδα ρε!!!!!!

  6. perastikos avatar
    perastikos 08/06/2010 11:48:06

    Ποιος Τσοχατζόπουλος και ακινητα... Για να ανοιξουν και τον φακελο Παπαντωνιου με την βίλα στη Συρο. Για ποια 5 στρεμματα οικοπεδο μιλαει το ρεπορταζ του ΠΡΩΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ? Ανθρωποι που ξερουν στην Σύρο μιλάνε για 100 στρεμματα! Μπορεί να σκεφτεί κανείς τι σημαίνει 100 στρέμματα στην Σύρο?Για να μάθουμε κι εμεις σε ποίου το ονομα εγινε η αρχική αγορα… γιατι μετα λενε οτι η εκταση κατατμηθηκε σε 4 οικοπεδα των 25 στρεμμάτων! Ενα εμφανιστηκε οτι πηρε η συζ. του κου Γιαννου, ενα ο πρωην Γαλλος πρέσβης και ενας ακομα εφοπλιστης και το 4ο είναι το μερίδιο κάποιου αχυράνθρωπου, ενος πολιτικου μηχανικού της σειρας, που έγινε μεγάλος “μαγκας” απο την εποχή του χρηματιστηρίου και μετά… ονόματι Αδαμόπουλος! Τι σχέση εχει με τον Γιαννο και που τα βρήκε αυτός τα εκατομμυρια με τίς στοχευμένες τοποθετησεις στο χρηματιστηριο επι παντοδυναμίας Γιάννου και τίς επενδύσεις αργότερα? Μετά να δεις πόσοι Αηδόνηδες θα βγουν στην TV να λένε οτι θα πάνε να αυτοκτονήσουν με αυτά που αποκαλύπτονται... λες και οι κύριοι δεν ξέρανε μέχρι τώρα... εκπληκτοι μένουν ολοι τους οπως ο Σιμίτης! Κατι ξερει ο ΓΑΠ οταν χρησιμοποιησε πληθυντικό οτι "θα μας πάρουν όλους με τίς πέτρες". Προλαβαίνει τα μελλούμενα μπας και οι μισές πέτρες πάνε στούς άλλους!

  7. anonymos avatar
    anonymos 08/06/2010 13:12:03

    Ασχοληθείτε με τον Ακη, είδατε τι δήλωσε ο Στροσ-Καν ότι τα μέτρα πρέπει να τα πέρνουμε και να πηδάμε από την χαρά μας.
    Αυτοί θέλουν ανθρώπους που να συνοστίζονται γύρω τους και να λένε κόψε μου τον μισθό πέρνω πολλά ώ Πάνσοφε Στρος-Καν.
    Τι θά γ'ίνει μαυτα τα καθίκια θα τα δίωξουμε από την χώρα.

  8. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 08/06/2010 16:10:51

    Το νομοσχέδιο για τους υπερχρεωμένους πολίτες είχε κατατεθεί από το ΠΑΣΟΚ ως πρόταση το καλοκαίρι του 2009. Έγιναν οι εκλογές, βγήκε στην κυβέρνηση και από τότε καθυστερεί οκτώ μήνες.